EXPOSITION IMT E RHATIOMTl E Bilbao steeds vaster in den greep der rechtschen Tlutatïmuc Tibet Vertegenwoordigers van 50 staten bij Eden lllüti De Mijdrechtsche millioenen LUCHTRACE NEW-YORK- PARIJS TWIJFELACHTIG Overeenkomsten van Hollywood De gezondheid van Z.H. den Paus Amorebieta, een brandende stad Koninklijke reis naar Hongarije LONDEN ALS POLITIEK WERELDCENTRUM Het jubileum van Koning Christiaan i n DINSDAG 18 MEI 1937 Amerika weigert startvergunnin gen voor „sensatievluchten" De trans-Atlantische lucht- verbinding De filmacteurs beloven in tien jaar niet te zullen staken Het verblijf te Castel Gandolfo schijnt niet de verwachte ver betering te brengen De Hindenburg-ramp Nog een der gewonden overleden MAI-NOVEMBRE 9 3 7 Bij Toledo zouden de rechtschen de linksche troepen tot staan gebracht hebben In Valencia zal geen licht meer branden De Koning en Koningin van Italië naar Boedapest vertrokken Het huwelijk van den hertog van Windsor Thans vastgesteld op 3 Juni Nieuw heidendom wordt wettelijk erkend DE FILM VOOR BETERE OPNAMEN Panchromatische emulsie Atomisch-fijne korrel Ongekende speling in de belichtingstijd VERKRIJGBAAR BIJ ALLE KODAKHANDELAREN BUITENLANDSCH OVERZICHT Drukke internationale besprekingen Koningen spreken elkander toe in vriendschap en samenwerking De golf-jongens van Parijs ook in staking Een „bezetting der terreinen" werd echter niet verwerkelijkt Autowasschers-actie Vreemde vogels landen in Frankrijk Zeventien Spaansche vliegtuigen raakten in den mist verdwaald Kabinetswijziging in Griekenland De onrust in Polen wf Kweeker in hooger beroep tot een jaar veroordeeld Drama in Californië KATHOLIEK JEUGDWERK Het Meifeest van de Kruisvaart LAKEHURST, 17 Mei (Reuter) John son, toegevoegd secretaris van het Departe ment van Handel, heeft medegedeeld, dat zijn departement geen vergunningen zal ver strekken voor de voorgenomen wedvlucht New-YorkParijs. Johnson voegde aan zijn verklaring toe, dat de Amerikaansche regeering trans-atlantische vluchten zeer gewaagd acht. Wij trachten aldus Johnson een transatlantischen dienst in te stellen en wil len dezen niet in gevaar brengen. Wij heb ben belangstelling voor de handelsluchtvaart, doch dit heeft niets uitstaande met sen satievluchten. Volgens officieuze inlichtingen uit Canada, zou de Canadeesche regeering zich verzetten tegen een vertrek voor de' wedvlucht uit Canada. De president van de Pan American Airways, Trippe, heeft medegedeeld, dat voor 1 Juni een begin zal worden gemaakt met proefvluchten tusschen de Vereenigde Staten en de Bermuda eilanden door vliegtuigen van de Pan Ameri can Airways en de Imperial Airways. Op deze vluchten zullen geen passagiers of lading ver voerd worden. HOLLYWOOD, 17 Mei (Havas) De al- gemeene vergadering der organisatie van filmacteurs heeft den tekst van de overeen komst, die voor tien jaar met de producen ten moet worden gesloten, goedgekeurd. De acteurs zeggen in deze overeenkomst toe, gedurende den tijd van geldigheid niet in sta king te zullen gaan. Dertien groote ondernemin gen hebben deze overeenkomst reeds geteekend. De organisatie der artisten wijst in een verkla ring de verwijten der technici, als zou zij de zaak, der werknemers verraden hebben, van de harm. ROME, 18 Mei (Reuter). Het officieuze persbureau van het Vaticaan heeft medege deeld, dat het verblijf van Z. H. den Paus in zijn zomerresidentie te Castel Gandolfo, niet, zooals de geneesheeren hadden gehoopt, een verbetering in den toestand van den H. Vader tengevolge heeft gehad. Er heb ben zich evenwel geen nieuwe ziektever schijnselen voorgedaan en er is dan ook geen direct gevaar. Havas bericht over den gezondheidstoestand van den Paus het volgende: De werkzaamheden, die Z. H. de Paus vrij willig op zich genomen heeft, sinds hij voldoen de hersteld was, hebben Hem klaarblijkelijk vermoeid. Bij wijlen wordt zijn ademhaling moeilijk. Voor het oogenblik doet zich geen en kel ernstiger symptoom voor, doch men volgt niet zonder ongerustheid de ontwikkeling van Zijn gezondheidstoestand, waaraan de waak zaamste zorgen besteed worden. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 18 Mei: Het feit, dat Z. H. de Paus gisteren geen audiëntie verleende, heeft wederom aanleiding gegeven tot verontrustende berichten omtrent den gezondheidstoestand van den H. Vader. In werkelijkheid verklaart men in Vati- caansche kringen, Óat sedert het herstel van den Paus de audiënties op Maandag steeds zijn weggelaten om den Paus een rustdag te gunnen. De gezondheidstoestand van den Paus blijft bevredigend, ofschoon natuurlijk voort durende zorg en oplettendheid worden ver- eischt. Zondag heeft in het particulier studeervertrek van Z. H. den Paus de voorlezing plaats gehad van twee decreten der Riten-Congregatie. Het eerste betreft de heiligverklaring van den Poolschen martelaar, den zaligen Andreas Bo- bola S.J, welk proces hiermede is besloten. Het tweede betreft de heilige deugdbeoefening van den Italiaanschen Passionist Dominicus van de Moeder Gods, die van 1840 tot 1848 in Engeland het katholieke Geloof predikte en grooten invloed heeft gehad op de bekeering van Kardinaal Newman en de katholieke Oxford- be weging. LAKEWOOD (New Jersey), 18 Mei. (Havas). De 78-jarige Duitscher Otto Ernst, die bij de ramp van de Hindenburg gewond werd, is in het ziekenhuis overleden. Er zijn thans in het geheel 36 personen bij de ramp om het leven gekomen. De commissie van onderzoek naar den on dergang van de „Hindenburg" heeft de verkla ringen der tot dusverre gehoorde twintig ge tuigen bestudeerd en wederom het wrak van het luchtschip bezichtigd. Het lid der bemanning, Hans Freund, ver klaarde, dat de landingsmanoeuvre volkomen normaal verloopen was. De gascellen waren niet „ondicht". Hij heeft geen gaslucht waar genomen. De scheepsventilatie zou een even- tueele gasopzameling verhinderd hebben. TALRIJKE ARTISTIEKE. WETEN SCHAPPELIJKE, LITTERAIRE EN SPORTIEVE MANIFESTATIES Inlichtingen bij de Scheepvaart- en Reis- bureaux en het Comité van Propaganda SALAMANCA, 18 Mei. (Havas) In het legerbericht van het hoofd kwartier der rechtschen wordt mede gedeeld, dat de opmarsch in Biscaye voortduurt. De troepen van Mola hebben Echano, Epalza, Enacha, Arrinda, Zudagoitia en de kluis van San Miquel bezet. De meest vooruit geschoven stellingen liggen 400 Meter van Amorebieta verwijderd. De zender, die wordt aangekondigd als „radio nacional", heeft medegedeeld, dat de afdeeling, die in het midden van het front in Biscaye strijdt, het slechte weer ten spijt, blijft opruk ken in de richting van Amorebieta. Op één kilo meter van deze stad werden de verbindingen afgesneden. De vijand bood minder tegenstand dan de voorgaande dagen. De rechtschen von den vele dooden en gewonden op het terrein. Aan het einde van den middag bracht de in het Zuiden optredende afdeeling een verbinding met de andere groepen, die Amorebieta moeten omsingelen, tot stand. Ondanks den regen is Amorebieta, op 16 K.M. ten Zuid-Oosten van Bilbao, den ge- heelen dag op verscheidene plaatsen blijven branden, zulks tengevolge van het ten uit voer gelegde bombardement, waarbij recht- sche vliegtuigen een waren hagel van brand bommen en uiterst explosieve bommen neer wierpen. Het offensief der rechtschen op Amorebieta dat door vijf bataillons was ontketend, werd later tot staan gebracht door het onweer en den regen, waardoor de luchtstrijdkrachten niet konden optreden. Amorebieta bevindt zich nog in handen van de Basken. Dezen hebben echter terrein afgestaan en zich in nieuwe stellingen rondom de stad verschanst. Havas seint uit Toledo: Na verbitterde gevechten is het thans aan het front van Toledo rustig. De rechtschen hebben het veroverde terrein kunnen behouden en zij zijn thans meester van het brughoofd over den Taag, hetgeen voldoende is om den linkschen te beletten, op de stad te schieten. De verliezen der regeeringstroepen aan dooden, gewonden en krijgsgevangenen wor den op 10.000 geschat. Hun tegenaanvallen, die ten doel hadden, de aandacht van Bil bao af te leiden, waren buitengewoon moorddadig, doch hebben niet tot een ver betering der linksche stellingen geleid. Uit Vitoria meldt een speciale correspondent: Een communiqué spreekt de berichten uit Va lencia tegen, volgens welke de regeeringstroe pen Toledo en de Universiteitswijk zouden heb ben heroverd. Aan den anderen kant zouden echter inlich tingen, die in den generalen staf van Mola, on der wien Toledo en de universiteitswijk ressor teeren, ontvangen zijn, evenals verslagen van buitenlandsche journalisten van die fronten, de ze berichten bevestigen. Valencia is Zondagavond om tien minu ten voor achten door een vliegtuig der rechtschen hevig gebombardeerd. De straten waren op dat oogenblik zeer druk bevolkt; een huis stortte in. Toen het lucht doelgeschut in actie kwam verdween het vlieg tuig. Bij het bombardement zijn vele personen ge dood en ongeveer honderdvijftig gewond. Twee lokalen van de Britsche ambassade werden ernstig beschadigd en verscheidene personen in het gebouw werden licht gewond. Ook in de nabijheid van het Fransche consu laat is een bom ontploft, waardoor alle ruiten van het gebouw sprongen. Ook de ruiten van het bureau van Havas werden vernield. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft besloten, dat de stad niet meer zal worden verlicht. De straatverlichting zal niet meer worden ontstoken en uit de huizen mag geen licht naar buiten schijnen. Tot nu toe gold deze maatregel slechts na negen uur 's avonds. Gisteren zijn 32 slachtoffers van het bombar dement der stad ter aarde besteld. 15 lijken moeten nog geïdentificeerd worden. ROME, 18 Mei. (Stefani). De Koning en Koningin en Prinses Maria van Savoie zijn vanmorgen om half elf met den koninklij ken trein naar Boedapest vertrokken. Met denzelfden trein reizen de minister van buitenlandsche zaken, Ciano, de Hongaarsche gezant bij het Quirinaal, baron Villani, en de tot het gevolg behoorende persoonlijkheden. LONDEN, 17 Mei (Havas) De Sunday Re feree bericht, dat de hertog van Kent en zijn zuster tegenwoordig zullen zijn bij het huwe lijk van den hertog van Windsor met mevrouw Warfield. Het blad voegt hieraan toe, dat de mogelijk heid niet uitgesloten is, dat ook Winston Chur chill en Lloyd George aanwezig zullen zijn. Ook Lord en Lady Louis Mountbatten zouden zijn uitgenoodigd, doch het blad weet niet, of zij de uitnoodigingen hebben aangenomen. Reuter seint nader uit Parijs: Het huwe lijk van den Hertog van Windsor is defini tief vastgesteld op 3 Juni. Het zal op het slot Candé worden voltrokken. BERLIJN, 15 Mei. De Minister van Binnen landsche Zaken voor het Duitsche Rijk en Prui sen heeft bij rondschrijven bepaald, dat ook de nieuw-heidensche secte „Deutsche Gotterkennt- niss" tot die godsdienstige wereldbeschouwingen behoort, die in de officieele lijsten en registers, waar over het lidmaatschap van eenige belij denis sprake is, vermeld moet worden. De nieu we secte wordt officieel Deutsche Gotterkennt- niss" (aus Ludendorff) betiteld en mag in offi cieele stukken afgekort worden tot „Gotter- kenntnis" (L.). Daarmee is Ludendorff officieel erkend als stichter van een nieuw-heidenschen godsdienst. Onderscheidt alle kleuren De tijden veranderen. Kort na den Fransch- Duitschen oorlog van 187071 stond het Duitsche Keizerrijk op het toppunt van zijn macht. De ijzeren kanselier Otto von Bis marck hield schier heel Europa in zijn greep. Berlijn was het centrum der Europeesche po litiek. Engeland had zich teruggetrokken in zijn „splendid isolation" en bemoeide zich zoo goed als niet met het continent. Berlijn is tij dens en na den wereldoorlog zijn krachtpositie kwijt geraakt. Het Derde Rijk tracht wel in vloedsferen te scheppen in het Donaubekken, den Balkan en in Spanje. Het zoekt de vriend schap van Italië, maar wil met Engeland, waar tegen Mussolini diepe wrok koestert, op goeden voet blijven. Engeland heeft zijn isolatie reeds voor den wereldoorlog opgegeven. Thans is de metropool aan de Theems buiten kijf het cen trum, niet alleen der Europeesche, maar der geheele wereldpolitiek. In alle kwesties, waar ter wereld ook Amerika uitgesloten treft de politicus de hand van Engeland aan. Tijdens de kroningsfeesten waren vertegenwoordigers van vijftig staten naar Londen gekomen. De Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken mr. Anthony Eden heeft hen allen ontvangen. En ook premier Baldwin en Neville Chamber lain, de toekomstige premier, hielden bespre kingen met de buitenlandsche politici. Van het grootste belang voor Europa en den vrede waren de conferenties welke ge houden werden met den Franschen minister Delbos, met den Sovjetman Litwinof, met den vertegenwoordiger van het Derde Rijk, veld maarschalk von Blomberg, met den Tsjecho- Slowaakschen premier, Hodza en met den Oos- tenrijkschen min. Guido Schmidt. Zooals van zelf spreekt stonden vooral op het program de kwes ties der pacificatie in Midden-Europa en do eventueele hernieuwing van het pact van Lo carno. De pacificatie van Midden-Europa trekt in den laatsten tijd sterk de aandacht van Lon den. De Engelsche regeering schijnt niet met de handen in den schoot te willen toezien, hoe Duitschland en Italië in het Donaubekken en op den Balkan hun invloed steeds meer uit breiden. Zij ondersteunt, dit wordt hoe langer hoe duidelijker, de pogingen van Oostenrijk en Hongarije, welke landen niet willoos aan de spil Rome—Berlijn vastgeklonken willen worden en hun onafhankelijkheid zoo zuiver mogelijk wenschen te handhaven. Zij ondersteunt eveneens het streven der bei de Donaulanden om in contact te komen met Tsjecho-Slowakije, om een middenbloc in het Donaugebied te vormen. Zooals men weet trach ten Duitschland en Italië het land van Masaryk en Benesj zooveel mogelijk te isoleeren. Te Venetië wilde Mussolini den Oostenrijk- sehen Bondskanselier Schuschnigg zelfs zijn veto opdringen, politieke toenadering met Tsjecho-Slowakije te zoeken. Schuschnigg moet daarover zeer verbolgen zijn geweest en Mus solini te kennen hebben gegeven, dat Oostenrijk geen vazalstaat van Italië is. Maar hoe kan men een vuist maken als men geen vingers heeft? Oostenrijk is zwak en moet Italfë tot vriend houden. Maar nu heeft Engeland, naar het schijnt, min of meer ingegrepen. Dit land zou natuurlijk gaarne het bovenbedoelde Donaubloc tot stand zien komen. Het zou een sterke buffer kunnen worden tusschen Italië en Duitschland. En Engeland is rijk en mach tig. Het kan economische voordeelen bieden, waaraan Duitschland en Italië zelfs niet kun nen denken. Daarom zijn de besprekingen van Hodza en Schmidt met de Engelsche leidende staatslieden wel de belangrijkste van alle. Een ontmoeting, waarvan het gewicht niet hoog genoeg is aan te slaan, was die van den Franschen minister van Buitenland sche Zaken Delbos, en den chef van den Fran schen Generalen Staf Gamelin met den Duit- schen Rijksweerminister von Blomberg. Wat deze heeren hebben besproken, is uit den aard van de zaak niet bekend geworden. Maar het feit alléén, dat deze ontmoeting kon plaats hebben, is reeds als historisch aan te merken. De vroegere vijanden hebben zelfs zeer uitvoe rig met elkander gesproken. Na de conferentie van drie, onderhielden von Blomberg en Ga melin zich nog een heel uur lang met elkander in de bibliotheek der Duitsche ambassade. Laat ons hopen, dat er vooral gesproken is over de mogelijkheid van wederzijdsche bewapenings beperking. In het algemeen is er te Londen allerwegen over ontwapening gesproken. Tast baar succes is er natuurlijk absoluut niet te boeken. Dat ging ook kwalijk. Hoofdzaak is dat er weer draden worden gesponnen. De Ameri kaansche gedelegeerde op de Suikerconferentie Norman Davis, die naar New-York terug is ge keerd, heeft bij zijn aankomst aan journalisten verklaard, dat er op het oogenblik van een wereld ontwapeningsconferentie geen sprake kan zijn. „We moeten beginnen,' zoo zeide hij, „met de economische wapenen te verminderen." Overigens heeft hij zich te Londen niet met de ze kwestie bezig gehouden, daar hij „te zeer door de suikerconferentie in beslag werd ge nomen om zich met andere zaken te bemoeien." Wel heeft hij nog gesproken over de bijeen komst van het bureau der ontwapeningsconfe rentie, welke zitting tegen het eind van deze maand zal plaats vinden. Als het resultaat der vele besprekingen te Londen alleen maar „vermindering der econo mische wapenen" zou zijn, dan zou de wereld al heel tevreden kunnen zijnl KOPENHAGEN, 18 Mei (D.N.B.). Met een banket in de Christiansborg zijn de feestelijkheden ter gelegenheid van het re- geeringsjubileum van den Koning besloten. Minister Stauning sprak bij deze gelegenheid een redevoering uit, waarin hij den koning na mens het volk dank zei voor al het goede en groote, dat onder zijn leiding in 25 jaar tot stand was gebracht. Ook Koning Gustaaf van Zweden richtte net woord tot Koning Christiaan, waarbij hij her innerde aan de bijeenkomst der Noordsche Ko ningen in Malmoe in 1914, benevens aan de gedachte, dat het Noorden aaneengesloten moet zijn. Vervolgens bracht ook de Koning van Noor wegen een dronk uit op het welzijn van den Deenschen Koning. Dan nam Koning Christiaan zelf het woord voor een kort antwoord, waarin hij bewogen zijn dank uitte jegens de Ko ningen van Zweden en Noorwegen voor hun aanwezigheid en den wensch uitsprak doo- practische samenwerking een saamhoorig- heid in het Noorden tot stand te kunnen brengen, die in de toekomst bindend zou moeten blijven. VERSAILLES, 18 Mei (Havas) De „cad dies" van het golfterrein van Saint Cloud, na bij Parys, zijn in staking gegaan. Zij eischten een collectief arbeidscontract en gaven het voornemen te kennen, het terrein te bezetten. Na de komst van politie ontruimden zij evenwel het veld. Nadat de staking te Saint Cloud was uitge broken, zijn ook de caddies van verscheidene andere golfterreinen, o.a. te Saint Germain, Ormesson, Mary en Chantilly in staking ge gaan. Het bestuur van de Country-club van Gar- ches is bijeengekomen om de voorwaarden voor een accoord met de stakende caddies te bestu- deeren. De caddies handhaven hun standpunt in afwachting van een oplossing van het mi nisterie van arbeid. In een garage in een der voorsteden van Pa rijs hebben ongeregeldheden plaats gehad, door dat de directie een aantal autowasschers had ontslagen. Een aantal personen werd gewond en een persoon werd gearresteerd. PAU, 17 Mei. (Havas) Zeventien vliegtuigen der Spaansche regeering, twaalf jagers van Amerikaansch type en vijf verkenners van Spaansch fabrikaat, die vanmorgen tegen vijf uur van Santander waren opgestegen om over de linies der rechtschen bij Bilbao te vliegen, zijn in den mist verdwaald en tegen half negen op een terrein bij Pontlong gedaald. Kapitein Gyllenam, administrateur van het internationale toezicht, is onverwijld van de landing in kennis gesteld. De speciale commis saris der mobiele politie en de Spaansche con sul begaven zich naar de plaats der landing. In overeenstemming met de voorschriften van het ministerie van Luchtvaart zijn de vliegtuigbe stuurders uitgenoodigd naar Spanje terug te keeren. Zij zullen onder geleide van een Fransch militair toestel opstijgen, zoodra de weersomstandigheden dat toelaten. Om negen uur landde een Spaansch vliegtuig met twee inzittenden op een veld in de nabij heid van Langon. Het werd, doordat het in aan raking met boomen kwam, beschadigd. De in zittenden verklaarden van Santander te komen en door het slechte weer te zijn verdwaald. Te Mirande is een tweedekker van Russischen oorsprong, voorzien van twee mitrailleurs en een bombardementsinstallatie geland. Het toe stel werd bestuurd door twee Spaansche offi cieren. Zij verklaarden door slecht weer uit den koers te zijn geraakt. Bij de landing is het toe stel eenigszins beschadigd. ATHENE, 15 Mei (Havas). Het Atheensche telegraafagentschap meldt, dat de onderstaats secretaris voor de levensmiddelenvoorziening, en interimair minister van Binnenlandsche Zaken, Mayacos, die naar het buiteifland gaat vertrekken, is afgetreden. De Koning heeft den handelaar Pericles Criticos benoemd tot onderstaatssecretaris voor de levensmiddelenvoorziening, en den gepen- sionneerden luitenant-generaal Dourentis tot minister van Binnenlandsche Zaken. WARSCHAU, 15 Mei (D.N.B.) Als protest tegen den door een Joodschen handelaar ge- pleegden moordaanslag op een politie-beambte, heeft de bond van christelijke kooplieden te Brest-Litowsk besloten, heden, den dag der begrafenis van het slachtoffer, alle zaken te sluiten. De politie heeft versterking uit de om liggende plaatsen gerequireerd om de orde te herstellen. Ook in het marktplaatsje Grabow zijn gisteren moeilijkheden ontstaan tusschen Joodsche en andere bezoekers, waarbij één per soon ernstig door een messteek getroffen werd. In honderden Joodsche zaken en woningen wer den de ruiten verbrijzeld. ?:j|'x™ Voor de tweede maal is de Mijdrechtsche kweeker J. B. door het Amsterdamsche Hof veroordeeld wegens valschheid in geschrifte en gebruik maken van 't vervalschte geschrift tweemaal gepleegd en wel tot een gevange nisstraf van een jaar. De procureur-generaal, mr. dr. D. Rei- lingh, had anderhalf jaar gevorderd, nadat de Rechtbank hem tot twee jaar had ver oordeeld. Het Hof achtte thans uit de getuigenverkla ringen bewezen, dat de acte van décharge en de koopacte valsch waren. Van de vervalschinS van de andere geschriften, w.o. het z.g. zwarte cahier, waarin mevr. van W. erkende aan verd. geld schuldig te zijn, werd hij vrijgesproken. Bij de strafmaat nam het Hof in aanmerking, dat verd. reeds een straf van vier jaar kreeg i<> voor een dergelijk feit, waarmede hij poogde hetzelfde doel te bereiken. Op deze gronden ver minderde het Hof de straf tot een jaar. NEW YORK, 18 Mei (Havas) Mevrouw Marguerite Moore, de eigenares van een ha cienda bij Vallejo in Californië, is tengevolge var» een revolverschot om het leven gekomen- De beide personen, die met haar in het huis waren, verklaarden, dat zij zelfmoord heeft ge' pleegd, doch de politie heeft het onderzoek voortgezet. Kort geleden werden mevrouw Moore en haar zuster genoemd als erfgenamen van drie millioen dollar, welke werden nage laten door wijlen Von Hoesch, voormalig Duitsch ambassadeur te Parijs en Londen. Betreffende het Meifeest van de Kruisvaar' op 23 Mei a.s. kunnen nog de volgende defini tieve bijzonderheden worden medegedeeld. Het tijdstip, waarop het feest, dat in de Wielerbaan te Heemstede wordt gehouden, zal eindigen, is thans vastgesteld op 's na middags 5 uur, dus niet, zooals aanvankelijk was medegedeeld, op een later tijdstip. Er zal nml. des avonds van 7 tot 9 uur een herhaling van het Meifeest plaats hebben- De componist Marius Monnikendam zal persoonlijk de uit te voeren muziek diri- geeren. Verder kan aangaande het eerste gedeelt' van dit Meifeest nog bericht worden, dat di' voornamelijk zal bestaan uit de opvoering va' acht dynamische tableaux. Het eerste daarva bestaat uit een spel met groote gekleurde len. Dit wordt gevolgd door een beweging6- marsch, een omgang met versierde rijwieleI1j waarin de gemeenschapszin der Kruisvaart uiting wordt gebracht, en een tableau met be' trekking tot den dagelijkschen arbeid. Hier® wordt een rei- en springdans uitgevoerd, waar' aan 300 jongens deelnemen. Vervolgens houd® niet minder dan 500 deelnemers een wedrc met wagens, terwijl daarna door een gT°° groep jongens „te paard" een galopdans 6 worden gedaan, ter uitbeelding der motieve van Adema van Scheltema's gedicht: „Het G luk". Vier even sterke groepen zullen een ,JaC op het geluk" ondernemen, waarbij door e® enkelen ruiter het „geluk" wordt voorgeste Als achtste tableau, tevens slot van het eers deel, waarvan de indeeling reeds aan alle de®' r.emers gelegenheid tot actieve medewerk^ bood, zal een algemeene ballonnendemonstra worden uitgevoerd, waarbij elk der 1200 dee nemers een ballon met het opschrift „De Kr11' vaartHolland" zal oplaten. Hieraan is e wedstrijd voor de vinders verbonden. De versiering en requisieten voor deze bleaux zijn ontworpen door den kunstschilfl Harry Sterk. Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen meter kunnen stoppen. Maar biJ 80 km per uur is die remweg niet 32, maar 64 meter!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2