jtücit U doov- 0 feoffs /lijften We luisteren naar FINANCIEN TAXATIE ONZE STAATKUNDIGE EENHEID Instantïne Dagfilm MAKELAARSKANTOOR J. BANEKE Gz. DINSDAG 18 MEI 1937 KATHOLIEKE POLITIEK IN INDIË De heer Kerstens verdedigt het goed recht der I. K. P. OFFICIEELE CRISIS- PUBLICATIE BRAND TE NIJMEGEN Proces-verbaal tegen Mussert's chauffeur MINISTER SLINGENBERG IN DUITSCHLAND MR. J. LINTHORST HOMAN Bemanning van de Wandsbek VLIEGFEESTEN TE EELDE De Oslo-conferentie in Den Haag HET PRINSELIJK PAAR IN ENGELAND ACHT SPREKERS, NEGEN TOEHOORDERS KIND GESTIKT GLASFABRIEK STILGELEGD mét., e* Woensdag 19 Mei Kerkelijk leven PASTOOR W. H. POLDER t De Ned. vloot naar Spithead AUTO-ONGELUK IN INDIË EXAMENCOMMISSIES VOOR KERKELIJKEN ZANG Marie van Westerhove*1 Een nobel gebaar van jhr. Ruys z.g. Tijdens de redevoering voor de R. K. Staats partij, die de Augustijner pater Peters Vrijdag avond voor de vierde maal in de agglomeratie van Breda voor een estampvolle zaal heeft ge houden ditmaal weer in de Concordiazaal te Breda heeft hij melding gemaakt van de volgende treffende bijzonderheid, die groote ontroering heeft gewekt onder het duizend koppige gehoor, aldus bericht het ,X>. van N.-Br.". „Op het oogenblik geef ik een retraite bij de zusters Clarissen te Arnhem." aldus pater Peters. „Hedenmorgen vroeg een der zusters mij te spreken. Toen ik in het bekende hokje voor de tralies zat, zei zij mij: „Pater, ik hoorde dat u thans als propagandist voor de R. K. Staatspartij door het land trekt. Daar op de plaats waar u nu zit, zat twee weken voor zijn dood jhr. Ruys de Beerenbrouck. Hij heeft uit zijn persoonlijk vermogen zeer groote offers gebracht om dit klooster te bouwen. Hij heeft daarvoor aan de overheid gevraagd om zoolang het klooster bestaat, te boeten en te bidden voor deze groote intentie: dat de staatkundige eenheid der katholieken in Nederland moge be waard blijven." „Jhr. Ruys in den hemel," zoo riep pater Peters, „voor dat woord, dat Nederland nog niet kende, dank ik u van deze plaats." SEMARANG, 17 Mei (Aneta) Te Sema rang is de partijdag van de Indische Katholieke Partij gehouden. De voorzitter, de heer Piet Kerstens, deelde in zijn openingsrede mede, dat in dezen partijdag groote beginselen zullen worden vastgelegd. Hij weerlegde de meening, als zou de Indische Katholieke Partij als con- fessioneele partij in Indië niet thuishooren, daar de politieke splitsing onder Europeesche en Ne- derlandsche onderdanen naar godsdienst mis plaatst zou zij-n. Tevens bestreed hij de meening als zou de I. K.' P. te veel op Nederland zijn georiënteerd. Spreker wees er op, hoe Indië, in rijksver band, een hoogeren dunk van zichzelf heeft verkregen en hoe de druk van de Nederland- sche bevoogding meer en meer als ondraaglijk wordt gevoeld. Hij wees verder op verschillende politieke ge beurtenissen, als de aandrang tot het instellen van een rijksraad, het voorstel-Soetardjo tot het bijeenroepen van een rijksconferentie, de voor stellen van den heer Roep inzake Indische bur gerschappen en de verwerving van de tin-fusie. Deze feiten komen in den grond op hetzelfde neer, namelijk op het willen meespreken op voet van meerdere gelijkheid. Spr. verklaarde, dat de I. K. P. zich, zonder voorbehoud, schaart in de rij van hen, die een grootere zelfstandigheid voor Indië vragen, be nevens erkenning van het goed recht om aller eerst voor zichzelf te zorgen. Plechtige Hoogmis op ns Eersten Pinksterdag SEMARANG, 18 Mei. (Aneta). Ter gelegen heid van het congres van de I. K. P. werd op eersten Pinksterdag een plechtige hoog mis opgedragen door mgr. Willekens S. J. Bij de opening van den partijdag waren aan wezig de gouverneur van midden-Java, de lo co-burgemeester van Semarang, benevens ver schillende vertegenwoordigers van politieke groepen en sociale vereenigingen. De voorzitter van de afdeeling Semarang, de heer Van der Ree, sprak een woord van welkom, waarna de heer Piet Kerstens een rede hield. Daarna sprak ook mgr. Willekens, de apostolische vicaris, een kort woord tot opwek king. Hierna ging men over tot de behandeling van de agenda. Het hoofdbestuur werd herkozen, doch in de plaats van den heer Looyenga, die niet her kiesbaar was, verkoos men den heer G. J. A, Terra. De vergadering had een zeer vlot verloop en er heerschte een aangename stemming. Steunvergoeding erwten en veldboonen De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C gedenatureerd in het tijdvak van 10 Mei 1937 tot en met 15 Mei 1937 ƒ2.05 pr 100 K.G. zal bedragen. Voor groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten, in datzelfde tijdvak gede natureerd bedraagt de steunvergoeding 1.55 per 100 K.G. Met ingang van 17 Mei 1937 zal de gelegen heid opengesteld worden, erwten van kwa liteitsklasse A en B te denatureeren tegen een nader vast te stellen vergoeding. De steunvergoeding voor veldboonen welke blijkens de dateering van het dorschbriefje in het tijdvak van 10 Mei 1937 tot en met 15 Mei 1937 zijn gedorscht, is vastgesteld op 1.per 100 K.G. Vuur woedt in een partij oude rubberbanden In den morgen van den Tweeden Pinkster dag werd de - Nijmeegsche brandweer opgeroe pen voor een uitslaanden brand in de School straat, welke tegen elven dicht in den rook stond. De brandweer, welke met groot ma teriaal was uitgerukt, vond de werkplaatsen van de firma A. van Noever in de School straat 1 A gesloten. De brand bleek uitgebro ken te zijn, terwijl de bewoners, die boven de werkplaats huisden, afwezig waren. De spuitgasten moesten de deuren van de werkplaats, waar het vuur woedde, met geweld openen. De brand bleek hier uitgebroken te zijn in een hoek onder de trap, waar mastiek, stroo én oude rubberbanden lagen opgestapeld, welke daar een willige prooi voor de vlammen werden. Onder leiding van den adjunct brandmeester de Rooy werd direct met het blussingswerk aangevangen en men kon met een straal op de waterleiding het vuur be dwingen. De trap, welke naar het bovenhuis leidde, was reeds gedeeltelijk weggebrand, zoo dat het bovenhuis geheel met rook gevuld was en de brand zich erger liet aanzien, dan hij werkelijk was. De oorzaak van den brand ie onbekend. Probeer! hei toch eens me! Insianfine. U zult zien-; Instan- !ine is werkefijlc hef middel tegen allerlei pijnen en daaren boven volkomen onschadelijk Kogel uit pistool gevonden Het onderzoek, dat de politie van het bureau Adelaarsweg te Amsterdam, onder leiding van commissaris W. H. Schroeder, met groote nauw gezetheid instelt naar de toedracht van het in cident, dat zich Vrijdagmiddag heeft voorgedaan op den hoek van de Amelandstraat en de Schok landstraat in het tuindorp Buiksloot, nadat de leider der N. S. B„ ir. Mussert, een bezoek had afgelegd bij een der daar wonende partijgenoo- ten, is ook gedurende de Pinksterdagen voortge zet. Tegen den chauffeur van den heer Mus sert, die, toen de menigte een dreigende houding aannam, met een pistool een schot in benedenwaarts'che richting heeft gelost, zal proces-verbaal worden opgemaakt we gens overtreding van de wapenwet, aange zien gebleken is dat hij niet bevoegd was tot het dragen van vuurwapens. Het wapen, waarmede geschoten is, is een zeer gevaar lijk Mauserpistool. De afgevuurde kogel is gevonden, waarna kon worden vastgesteld, dat het er een is van 6.35 millimeter. Van de thans afgelegde verklaringen en van het verhoor van getuigen, dat nog volgen zal, zal een rapport worden opgesteld, dat uiteinde lijk, nu zoowel M. als ir. Mussert een aanklacht wegens mishandeling bij de justitie hebben aan hangig gemaakt, een belangrijk deel van het materiaal zal vormen voor de justitieele afdoe ning van het gebeurde. De vrouw en enkele kinderen van het gezin, dat door den leider der N. S. B. was bezocht en die na het incident hun intrek in een hotel in de binnenstad hadden genomen, zijn in hun wo ning teruggekeerd. De woning blijft onder poli tiebewaking. Nederlandsche landarbeiders bezocht Omtrent de reis, die de minister van Sociale Zaken, mr. M. Slingenberg, naar Duitschland gemaakt heeft (de Minister is Zaterdag terug gekeerd), waarbij hij vergezeld was van eenige hoofdambtenaren, vernemen wij het volgende: Gedurende zijn reis en de verschillende be zoeken irï Duitschland had de Minister gelegen heid, een bezoek te brengen aan een aantal Nederlandsche arbeiders, die in Mecklenburg als landarbeider werkzaam zijn. Deze arbeiders, afkomstig uit Zeeuwsch Vlaanderen, onder wie twee gehuwden, die hun vrouwen hadden mee genomen, hebben uitvoerige mededeelingen aan den Minister gedaan omtrent hun ervaring ter plaatse opgedaan. De voeding, alsmede de wo ning, waarin deze arbeiders gehuisvest zijn, werd door allen zonder voorbehoud in orde bevonden. De loonen waren zoodanig, dat dr. Kapma, de Nederlandsche rijksconsulent voor de arbeids bemiddeling in Duitschland, een niet onbelang rijk bedrag aan overgespaarde gelden van hen in ontvangst kon nemen. Deze gelden worden via de clearing naar Nederland overgemaakt en te hunner vrije beschikking gesteld. De be trokken arbeiders hadden gelegenheid, enkele wenschen, die zij hadden, naar voren te bren gen. Deze wenschen werden door den Minister besproken met den bedrijfsleider van den werk gever, die op grond van de omstandigheid, dat hij over de arbeidsprestatie van de arbeiders volkomen tevreden was, terstond bereid was de wenschen in te willigen. Het bleek den Minister, dat er in de land bouwbedrijven in Duitschland nog groote be hoefte bestaat, in het bijzonder aan goede mel kers en paardeknechten. Verdere levensbizonderheden van den nieuwen Commissaris Omtrent den levensloop van den nieuwbe- noemden Commissaris der Koningin in Gronin gen, mr. J. Linthorst Homan, en de vele func ties, welke hij in het maatschappelijk leven ver vult, kunnen wij nog het volgende mededeelen. De heer Homan is bestuurslid van de afdee ling Drente der Vereeniging van Nederland sche gemeenten en commissaris der Waterlei ding Maatschappij Overijssel. In zijn gemeente is hij o.a. voorzitter van het Groene Kruis en van „Kinder-Vacantiekolonies". Voor zijn burgemeesterschap was mr. Lint horst Homan districtscommandant van den landstorm-motordienst in Drente en nog steeds is hij lid van de gemeentelijke commissie van den bijzonderen vrijwilligen landstorm,, waar voor hij vele spreekbeurten vervulde en waar van hij in zijn gemeente een afdeeling heeft opgericht. Voorts is hij bestuurslid van de Ver eeniging voor Nationale Veiligheid. Zijn groo te belangstelling hadden steeds de landbouw, het verkeer en de rechtsgeschiedenis. HU was in 1929 en 1930 lid van het dagelijksch bestuur van de landbouwtentoonstellingen in Meppel en Assen, was secretaris en is nog lid van de pro vinciale regelingscommissie voor de paarden fokkerij en was tot voor kort bestuurslid van den jaarlijkschen fokveedag van het Drentsch Landbouwgenootschap: Hij is voorzitter van de Onderlinge Bosschenverzekerings-maatschappij van de Heidemaatschappij en commissaris van de Onderlinge boeren-brandwaarborg-maat- schappij in Zwolle. Onlangs is hij gekozen tot voorzitter van de Centrale Landbouw Onder linge te Amsterdam. In zijn hoedanigheid van voorzitter van de K. N. A. C. is hij tevens bestuurslid van de Al- gemeene Nederlandsche Verkeers-federatie. HU is oprichte^ en voorzitter van de provinciale Drentsche vereeniging voor vreemdelingenver keer, en zooals reeds gemeld, lid van het dage lijksch bestuur van de Algemeene Nederland sche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. De heer Homan is hoofdredacteur geweest van het maandblad „Drente" en nog is hij hoofdredac teur van den nieuwen Drentschen volksalmanak Hij is bestuurslid van verschillende Drentsche vereenigingen op het gebied van oudheidkunde en natuurbescherming. Kort geleden kondigde hij een boek aan over de geschiedenis van zijn gemeente en van het Drentsche landbouwle- ven. Hij is lid van het Historisch Genootschap te Utrecht en van de Nederlandsche Maatschap Pij van letterkunde te Leiden; voorts van den Leidschen universiteitsraad. Tenslotte is hij nog kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Steenwijk, bestuurslid van Nederlandsch Met- tray en vertegenwoordiger voor Drente van het Oranjekruis. In 1928 is de heer Homan in het huwelijk getreden met jkvr. E. Storm van 's-Gravesande, dochter van den toenmaligen burgemeester van Wassenaar. De heer en mevrouw Homan hebben drie dochtertjes en een zoontje. Mevrouw Linthorst Homan is in Vledder pre sidente van de commissie voor de hygiëne van moeder en kind en van de plaatselijke afdeeling van den bond van boerinnen en andere platte landsvrouwen, van welken bond zij tevens pro vinciaal bestuurslid is. Wij vernemen, dat het in het voornemen van den heer Horixn ligt voor nagenoeg al zijn functies te bedanken. Aangekomen in Rotterdam en doorgegaan naar Hamburg Zondagavond is in de Lekhaven te Rotterdam het Duitsche motorschip Sofia aangekomen met aan boord 21 opvarenden van het Duitsche stoomschip Wandsbek, welk schip in den nacht van Zaterdag op Zondag bij het eiland Vierge nabij Ouessant op de rotsen is geloopen en als verloren moet worden beschouwd. Alle op varenden verkeerden in goeden welstand. Zij zijn Zondagavond direct per trein naar Hamburg teruggekeerd. Een overeenkomst in voor bereiding? Volgens een Havasbericht uit Brussel zal op de nieuwe bijeenkomst, welke 24 Mei te Den Haag wordt gehouden tusschen de vertegenwoordigers der staten, aangeslo ten bij de conventie van Oslo, t. w. Neder land, België, Luxemburg, Zweden, Noorwe gen, Finland en Denemarken, een conven tie onderteekend worden, die, hoewel van beperkte draagwijdte, een onderlinge tege moetkoming in de handelsbetrekkingen tus schen de belanghebbenden zal bevatten. De Belgisch-Luxemburgsche Unie en Neder land zouden, aldus vervolgt Havas, voor wiens rekening wij dit bericht natuurlijk geheel laten, ten voordeele van de onderteekenaars een ze ker aantal contingenten afschaffen of deze vergrooten, terwijl Zweden, Noorwegen en Fin land verscheidene douane-tarieven zullen con- solideeren. Denemarken zou er in toestemmen voor een deel de strenge reglementeering der deviezen los te laten, die zijn buitenlandschen handel bezwaart. In de conventie zal nauwkeurig worden aan gegeven, welke lijsten der contingenten zullen worden afgeschaft of uitgebreid, welke rechten geconsolideerd zullen worden en van welken aard de monetaire maatregelen zullen zijn. H.K.H. prinses Juliana en Z.K.H. prins Bern- hard hebben de Pinksterdagen doorgebracht op Anmerhall in Norfolk, de bezitting van sir John Maffey. Zondagmiddag hebben zij een bezoek gebracht aan de koninklijke tuinen van Sandringham in gezelschap van koningin Maud van Noorwegen. De prijs van Eelde gewonnen door Loechner Op het vliegveld Eefde zijn op de beide Pink sterdag de traditioneele vliegfeesten gehouden, waarvan de organisatie in handen was van de Noord-Nederlandsche Aero Club. De demon straties en wedstrijden werden door een enorme menschenmassa bezocht. Het hoogtepunt van het programma was de wedstrijd in het kunstvliegen. Deelnemers wa ren de vliegers luit. D. L. Asjes, H. M. Schmidt Crans, beiden instructeurs van de Nationale Luchtvaart School, mej. Vera von Bissing, Paul Foerster, Helmut Kalkstein, Rudolf Loechner, allen uit Duitschland, en de Roemeen Manules- cu. De wedstrijd ging om den „prijs van Eelde" welke verbonden is aan het kampioenschap van Nederland. Winnaar werd de Duitscher Loech ner, met 54 punten, gevolgd door zijn landgenoot Helm. Kalkstein met 53 punten, terwijl Schmidt Crans op de derde plaats eindigde met 49 punten. Als juryleden fungeerden de heeren J. A. Aler, chef van den vliegdienst der K. L. M., M. van Gemeren, hoofdinstructeur van de vliegschool te Soesterberg en H. F. C. Holtz, instructeur aan deze vliegschool. Verder gaf de heer J. K. Hoekstra demonstra ties met het zweefvliegtuig Gruna Baby, ter wijl de heer van der Graft eenige kunstvluchten met een sportvliegtuig uitvoerde. In de Schaapstraat te Utrecht is Zondag avond een kind in den kinderwagen gestikt. Vermoedelijk heefti de kleine iets ingeslikt, waardoor de dood is ingetreden. Landdag van de nat. boeren-, tuinders- en middenstands partij De nationale boeren-, tuinders- en midden standspartij van mr. C. Vervoorn, had tegen Tweeden Pinksterdag in het landgoed Berg en Bosch te Apeldoorn in verband met de komende Kamerverkiezing een landdag georganiseerd. Welgeteld kwamen hiervoor 17 personen samen, van wie acht sprekers bleken te zijn. Boven dien liepen er acht kellners voor de bediening rond. Mr. Vervoorn achtte het echter raadzaam de vergadering toch door te zetten. Zij is echter ontijdig gesloten. Zaterdagavond is de glasfabriek van de Ne derlandsche Fabriek van Demyohns en Korf- flesschen en Ballons N.V., gelegen in de Pa- pesteeg te Tiel, 'wederom stilgelegd. Hierdoor komen een vijftigtal arbeiders, meerendeels ge zinshoofden zonder werk. Het valt met geen mogelijkheid te zeggen, wanneer het werk weer zal kunnen worden hervat, daar dit van de exportmogelijkheden zal afhangen. R.K. Universiteit Geslaagd voor het licentiaats-examen in de theologie: de Weleerw. Pater M. H. Mulders, C.ss.R. uit Nijmegen. De Weleerw. Heer G. J. Henning uit Zierik- zee, die slaagde voor het doctoraal examen in de letteren en wijsbegeerte, heeft het praedi- caat cum laude verworven. Stuurlieden-examen DEN HAAG. Geslaagd voor derde stuurman groote stoomvaart: N. S. T. Kruisinga, F. van Tongeren en G. Gorter. HILVERSUM I, 1875 M. (NCRV-uitzen- ding) 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Morgen dienst. 11.00 Het Stichtsch Salonorkest. (Om 12.00 Berichten). 1.00 Kinderkoor „De Kleine Harp" m. m. v. soliste. 2.00 Vergadering v. d. Bond van Meisjesver- eeniglngen op Geref. Grondslag, repor tage. 3.45 Gramofoonmuzlek. 4.00 Vervolg van 2.00. 4.15 Reportage uit de Rotter- damsche Diergaarde. 5.00 Kinderuur. 6.00 Felicitaties. 6.10 „Het Protestantisme in Spanje", causerie. 6.25 Gramofoonmu zlek. 6.30 Causerie over het Binnenaan- varingsreglement en stoommachines. 7.00 Berichten. 7.15 „Gevolgen der zonde en lijden voor het vee", causerie. 7.45 Re portage. 8.00 Berichten ANP. Herh. SOS- berichten. 8.15 Herdenking 70-jarig be staan der Christ. Philantropisohe In richtingen te Doetinchem. 9.45 Gramo foonmuzlek. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Orgelconcert. 11.1512.00 Gramofoon muzlek. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. (VARA-uitzen- ding) 8.00 Gramofoonmuziek. 8.05 „Zomeroogst". causerie. 8.10 Gramofoon muzlek. 9.30 Keukenpraatje. 10.20 Geva rieerd programma. 12.00 Gramofoonmuz. 12.15 „Melody Circle". 1.00 Gramofoon muziek. 1.151.45 Orgelspel. 2.00 Gra mofoonmuziek. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmu zlek. 6.00 De Flierefluiters m. m. v. so list. 7.00 Zang. 8.05 Herh. SOS-berichten. 8.07 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.20 Orgelspel. 8.45 „Leven en sterven van Hellevoetsluis", reportage. 10.00 Berich ten ANP. 10.05 VARA-Groot-orkest m. m. v. solist. 11.00_12.00 „Fantasia". DROITWICH, 1500 M. 10.05 Orgelspel. 10.35 „Fight with a shark", causerie. 11.05 Het BBC-Northern-orkest m. m. v. soliste. 12.05 Het Coventry Hippodrome- orkest. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.35 Jan Berenska en zijn orkest. 2.05 Het Bonny- bridge and District-orkest 2.50 Piano- voordracht. 3.20 Jeugd-Kerkdienst. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.35 Falkman's Apa chen-orkest m. m. v. soliste. 5.20 Berich ten. 5.40 Fransche declamatie. 6.00 Het BBC-Schotsch orkest. 6.50 Muzikale causerie. 7.1o BBC-Dansorkest. 7.25 In terview. 7.55 Vervolg BBC-Dansorkest. 8.05 Reportage van de Marinevloot. 8.15 Vervolg BBC-Dansorkest. 8.20 Berichten. 8.40 „Should blood sports be prohibi ted", discussie. 9.20 BBC-Theater-orkest m. m. v. solist. 10.20 Mantovani's cjans- orkest. 10.5011.20 Jazzmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 11.20 Colortne- orkest en zang. 2.20 Gramofoonmuziek. 3.05 Zang. 3.50 Pianovoordracht. 4.50 Zang. 5.05 Gramofoonmuziek. 7.35 Chan sons. 7.50 Omroeporkest. Noyon-koör en solisten. 9.50 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 8.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Orkestconcert. 12.35 Omroepklein- orkest en militair orkest. 1.35 Gevarieerd concert. 3.50 Bielefelder Concertorkest. 5.40 Solistenconcert. 6.20 Bonnsche Ma- drigaalvereeniging. 7.30 L. Eysoldt's dansorkest. 8.35 Omroepkleinorkest. 9.50 Gevarieerd concert. 10.2511.2o O. Schu- mer's orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gramofoonmuziek: 11.50 Omroeporkest. 12.30 Salonorkest. 12.501.20 Gramo foonmuziek. 5.20 Salonorkest en soliste. 6.20 Omroepdansorkest. 7.20 Omroepor kest. 7.20 Omroeporkest. 8.20 Gramofoon muziek. 8.30 Symphonle-orkeSt. 9.30 10.20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Salonorkest. 12.30 Omroeporkest. 12.50 1.20 Gramofoonmuziek, 4.25 Cleamor and his Lucky Stars. 5.35 Kamermuziek. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.40 Omroep- Symphonle-orkest. 8.20 Radiotooneel. 9.10 Gramofoonmuziek. 9.3010.20 Om roepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Ad. Lutter's orkest. 8.20 Marschencon- cert. 9.20 Berichten. 9.50 Kwartetconcert. 10.05 Weerbericht. 10.20—11.20 Ad. Lut ter's dansorkest. Na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden is op 47-jarigen leeftijd te Ursem overleden de Zeereerw. Heer Wilhelmus Hendrikus Polder, Pastoor der parochie van den H. Bavo, aldaar. Woensdagavond om half acht zullen in de parochiekerk de plechtige Metten der over ledenen gezongen worden. Donderdagmorgen om half tien de Lauden, om tien uur zal de plechtige Uitvaartdienst plaats hebben, waarna de begrafenis op het R.K. Kerkhof te Ursem. De Zeereerw. heer W. H. Polder werd ge boren te Amsterdam op 25 December 1899. Hij werd priester gewijd 15 Augustus 1916. Achter volgens was hij kapelaan te Oude Tonge 1916, Zaandam 1917, Stompwijk 1918, Noordwijker- hout (H. Jozef) 1921, Delft (H. Sacrament) 1935 en Amsterdam (H. Mart. van Gorcum) 1930. 26 September 1936 werd luj benoemd tot pas toor te Ursem. De Prinses en de Prins gaan mee terug Van onder tot boven nieuw in de verf lag al eenige dagen Hr. Ms. Java in de haven van Nieuwediep gereed om deel te gaan nemen aan de internationale vlootrevue ter gelegenheid van de Engelsche kroningsfeesten. Maandagmorgen negen uur. Blootvoetig* Jantjes schrobben het dek. Leveranciers bren gen de laatste benoodigheden en alles is in de weer om straks gereed te zijn. Het koper glimt en weerspiegelt honderdvoudig het. goud der Zondagsche uniformen. Langs de haven staan reeds honderden belangstellenden om toch maar niets van het vertrek te missen. Voor het vertrek hadden wij een onderhoud met den eersten officier. In zijn kajuit was deze druk bezig met het bestudeeren van het programma. Er is n.l. heel wat te doen. De vice-admiraal Th. J. Kruys, de comman dant der Marine en zijn adjudant maken de reis mede. Ook is er een extra-detachement mariniers onder leiding van den kapitein der mariniers 1 J. van Gijn aan boord. Bovendien bevindt zich aan boord de marine-attaché te Londen de luitenat ter zee der eerste klasse A. de Booy, terwijl bij aankomst te Spithead een Engelsch marine-officier aan boord zal komen om advies te geven. In totaal zullen 18 landen bij de vlootrevue vertegenwoordigd zijn met bijna tweehonderd schepen. Het is 26 jaar geleden, dat Nederland aan een dergelijke vlootrevue heeft deelgenomen. Dit was in 1911 ter gelegenheid van de kroning van den Engelschen koning George V. Toen.heeft H. Ms. Heemskerk de Nederlandsche zeemacht vertegenwoordigd. Te Spitthead zullen de schepen in dubbele linie-formatie liggen terwijl het schip, waar de Engelsche koning aan boord is, voorbij zal va ren. Kanonschoten brengen het eere-saluut, ter wijl *de geheele bemanning, versterkt met het extra-detachement mariniers, aan dek zal staan opgesteld en de stafmuziek, die met 25 man onder leiding van kapelmeester L. Leistikow aan boord is, de nationale hymnen zal spelen. De bemanning bestaat uit plm. 450 man. Bui ten de mariniers is het bijna de geheele Indië- bemanning, die nog aan boord gebleven is. De feesten, die den 16den begonnen zijn zullen tot den 21sten duren. Gedurende deze dagen zal er voor de bemanningen der verschillende vloten en vloot-eenheden groote feesten zijn. Zoo staan er verschillende Garden-Parties bij de admiraliteit der Engelsche Marine, zoo wel voor officieren als onder-officieren, op het programma. De Engelsche oorlogsbodems „Ferrol" „Dolphin' en „Excellent" zijn als gastschepen ingericht. In de Navigation School te Spithead zal een groot diner worden gegeven aan al de of ficieren van de aanwezige schepen. Te kwart voor twaalf kwamen de sleepbooten Utrecht en de Nestor van het Bureau Weismül- ler langszij. Trossen werden overgegooid en weldra kwam er beweging in het gevaarte. De belangstelling was buitengewoon. Het mooie weer en de Zondag hadden velen naar bui ten gelokt. Langs de Buitenhaven, op het Hoofd en op den Dijk stonden duizenden en duizenden om het schip uitgeleide te doen. Fluitsignalen weerklonken en de blauwe vlag ging aan boord der sleepbooten en op het Wier- hoofd omhoog. De stafmuziek aan boord speelde vroolijke marschen en liet de vroolijke tonen van de marinemuziek ver uitdragen over het Marsdiep. Om twaalf uur werd het schip buitengaats gesleept. De sleepbooten stieten groote rookwol ken uit en puften en steunden om het groote gevaarte recht te houden tegen den sterken stroom. Toen de Java buiten de pieren was begon ook deze vervaarlijke rookwolken de lucht in te blazen. De sleepbooten werden losgemaakt en het schip zette koers naar de Noordzee om te gaan naar Spithead, waar het Nederland zal gaan vertegenwoordigen. Zaterdagmorgen zullen de Prinses en de Prins aan boord komen en de reis naar het vaderland terug met de Java maken. Daar er geen gele genheid voor logies is voor de hooge gasten, zal het schip dienzelfden dag nog koers zetten naar Hoek van Holland om de vorstelijke passagiers af te zetten. Hierna zal het schip weer in de haven van Nieuwediep terugkeeren. Het zal dan grondig worden nagezien en gemoderniseerd. Een anti- lucht-batterij en 'n electrische vuurleiding zul len worden aangebracht. Na het vertrek was het nog lang druk in de stad. Velen waren van buiten gekomen. Het was een goede dag voor Nieuwediep. SOERABAJA, 18 Mei. (Aneta). De heer Smalt, luitenant ter zee, die met groote snel heid in zijn auto rijdende, nabij Sidoardjo voor een ossenkar moest uitwijken, reed een inlander, die langs den weg zat, aan, en verwondde de zen zwaar. De auto sloeg verschillende malen over den kop. De vijf inzittenden werden niet ernstig verwond. De voorzitter van het diocesane bestuur der Nederlandsche Sint Gregoriusvereeniging heeft de volgende examencommissies benoemd: Voor het afnemen der examens ter verkrij ging van het zangersdiploma der Nederlandsche Sint Gregoriusvereeniging: Te Amsterdam voor het Comité ter Bevorde ring van den Kerkelijken Zang: Voorzitter Dr. L. Kat. Leden: de heeren Dr.s. Jan Bank, den directeur der cursussen, en H. Bauer Sc. Mus Laur., beiden te Amsterdam, verder den Eerw. Broeder Ansbertus, koordirecteur te Haarlem. Te Leiden en omstreken: Voorzitter Kap. Jac. Duijvès, lid van het Diocesane Bestuur te 's GraVenhage. Leden: de heeren H. Bauer, Sc. Mus. Laur.. koordirigent te Amsterdam, Br. Ansbertus, koordirecteur te Haarlem, en H. A. Rijnbeek, Sc. Mus. Laur., organist der Petrus- kerk te Leiden. VAN HUIZEN EN HYPOTHEKEN PRINSENGRACHT 579 - TELEF. 36579 De gemeente Dordrecht gaat over tot bui tengewone aflossing der 4 pet. leening 1931, nog groot f 1.974.000 en zal zes onderhand- sche leeningen sluiten tot een totaal bedrag van f 1.869.000 a 3% pet. De Mij. „Houtvaart" boekte in 1936 een voordeelig saldo van f 3518 tegen f 938 het vorig jaar. Op stoomschepen wordt 204.800 afgeschreven (v.j. f 112.000). De exploitatie rekening steeg van f 270.672 tot f 348.923. De Nivas verkocht 2493 ton superieure suiker voor consumptie. Hierna 1552 tons superieur en 389 tons bruine suiker voor consumptie. De Cultuur Mij. „Pondok Gedeh" is voor nemens, over 1936 het dividend met 4 pet. te hervatten, nadat het laatst over 1934 een dividend was uitgekeerd van 2Vi pet. De Vereen. Nederl. Rubberfabrieken boekten in 1936 een winstsaldo van f 154.109, tegen een verlies van f 24.747 het vorig jaar. Het dividend bedraagt 6 pet. (v.j. nihil). De invoer van Engeland bedroeg in April 82.870.898 en de uitvoer 7.274.487. In de eerste vier maanden bedroeg de invoer C 312.40 mill., tegen 266.49 mill, in jezelf de periode van 1936 en de uitvoer 164.14 mill- tegen 139.48 mill. De invoer van Frankrijk bedroeg in de eerste vier maanden fr. 13.525 millioen of fr. 5375 meer dan in dezelfde periode van het vorig jaar. De uitvoer beliep fr. 7.280 mill, of fr. 2403 mill. meer. Ter Londensche beurze is het gedeeltelijk herstel in de vorige week niet het gevolg geweest van de overwinning van de moei lijkheden tijdens de rescontre-periode, maar veeleer van een verschuiving hiervan. Men is er geenszins zeker van, dat thans alle zwakke posities afgewikkeld zijn en ver wacht, dat in de eerstvolgende dagen enkele nieuwe liquidaties zullen plaats vinden. De goudprijs te Londen daalde met l1^ d. tot 140/6Vz. 407.000 werd aan goud om gezet. Hierna daalde de prijs met 1 d. tot 140/5Vz, tot welken prijs 356.000 aan goud werd omgezet. In /.merikaansche staalkringen is men van meening, dat na de jongste dalingen van den staalschrootprijs het diepste punt thans wel bereikt is. De productie, het verbruik en de uitvoer van benzine in rfe. Vereen. Staten gedu rende Maart bedroegen respect. 46.214.000, 40.561.000 en 2.426.000 vaten. In Februari j.l. waren de c**~ers respect42.058.000, 32.000.000 en 2.640.000 vaten. De American Crystal Sugar boekte in het jaar per 31 Maart j.l. 15.27 millioen aan verkoopen tegen 10.36 mill, in het vorige jaar. Zij behaalde een netto-winst van 1.808.000 tegen 915.000. De Pennsylvania Rrd. boekte in Maart een netto winst van 3.029.000 tegen een verlies van 36.000 in Maart 1936. De Chicago North Western leed in Maart een netto verlies van 1.10 mill, tegen 1.26 mill, in Maart 1936. In het eerste kwartaal 4.65 mill, tegen 4.75 mill. tn dezelfde periode van het vorig jaar. De Illinois Central behaalde in Maart een netto-winst van 672.000 tegen een verlies van 204.000 in Maart 1936. In het eerste kwartaal bedroeg het verlies 1.048.635 te gen S 616.960 in de overeenkomstige periode van 1936. De Atchison Topeka behaalde in het eer ste kwartaal een winst van 0.91 per pref aandeel tegen een verlies van 1.35 mid- in het eerste kwartaal 1936. De Southern Railway leed in het eerste kwartaal een verlies van 1.506.977 tegen 202.622 in het eerste kwartaal van 1936. De Kansas City Southern Rw. boekte ij1 het eerste kwartaal een verlies van $17.6iJ tegen 17.455 in het eerste kwartaal vM1 1936. De staalproductie in de Vereen. Stater1 bedraagt thans 90 pet. der capaciteit tegerl 01.2 pet. de vorige week. Het Pond Sterling bewoog zich hedej1' ochtend te A'dam op 8.999.00 (v.sl. 8.99%!' de Dollar op 1.81Vs—1.82'/a (1.821/16), Frank op 8.14—8.16 (8.15Vz), de Belga °P 30.6530.70 (30.69) en de Zwitsersche Fran* op 41.60—41.65 (41.64). Deze eiken avond nog spelende actrice wordt 80 jaar De nog van geen ruste wetende tooneelkUh stenaresse Marie van Westenhoven, die nog ken avond optreedt bij het Cor Ruysgezelsch^ in een voortreffelijke beelding van een °u .g gedienstige, wordt Donderdag 27 Mei tacil <Ue te jaar. Marie van Westerhoven is een actrice, steeds van iedere rol iets eigens heeft weten ,d o"1 k»' maken, omdat zij de vereischte sfeer r°n' haar tooneelfiguren weet te scheppen. Ze raktiseert zoo raak de menschen die ze u beeldt. In de latere jaren is herhaaldelijk, u„fCi gekomen hoezeer haar kunst werd gewaai'óe- o.a. bij haar gouden feest, bij de aank>lR° van haar portret in den stadsschouwburg eae Collega's, vrienden en vereerders hebben meend, dat haar tachtigste jaardag niet ,te we der meer mag voorbijgaan. 0 Ze willen haar een bewijs van hun 61 waardeering schenken en haar toonen dat juist in dezen tijd, onze waarachtige kun naars nog weten te waardeeren. Op 27 Mei zal van 3 tot 5 uur een re°g^r' plaats vinden in American Hotel te Ain^ dam, waar haar het huldeblijk met werden overhandigd. Het adres van den V ningmeester is de heer H. D. van Delh'1^^. Lairessestraat 68, Amsterdam, postgiro 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6