AltLEIt Tegen Communisme en Nationaal-socialisme STEMT: No. 1 van LIJST 1 REMBRANDT PALACE Slecht-Hoorend GARAGE „DEN HOUT" uüiiii EN TOCH IS OPPASSEN GEWENSCHT O Witlc jassen Kort en volledig DE ZUINIGE WAGEN! DINSDAG 18 MEI 1937 H E N S E N De Pachtwet alsnog op de agenda? OlllllllllI lllilllllltlllllllll TOONEEL, FILM EN MUZIEK IIIIIII! lllllllllllllllllll IIIIIIIIU Garbo „Marg. Gautier" Madchenpensionat PALACE-FILMAC Een hoed verloren R. K. Staatspartij Orgelbespeling Voetbalvereeniging S.A.C. Vakkleedingmagazijn Paarlaarsteeg 1 - Haarlem - Tel. 12842 Programma van de Haarl. Radio- Centrale op Donderdag 20 Mei KIJK GOED. BURGERLIJKE STAND RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN UIT DEN OMTREK PROPAGANDA-OPTOCHT Tweede-Kamerverkiezingen HAARLEMMERMEER HEEMSTEDE HILLEGOM Wagenweg 164-168 Telefoon 12138 BEVERWIJK LIJNDEN LISSE NOORDWIJK VOGELENZANG ERNSTIG ONGELUK BIJ SCHIETOEFENINGEN Rijksveldwachter in het dijbeen getroffen EERSTE KAMER De heer van Sasse van IJsselt dient een desbetreffend voorstel in VELSEN-NOORD STAD De Nederlandsche dagbladen hebben een prettig gesteld, aanmoedigend bericht gebracht over de reis, welke Z.Exc. Mi nister Slingenberg met eenige hoofdambtenaren naar Duitschland heeft gemaakt, waar hij o.a. een bezoek heeft gebracht aan een aantal Ne derlandsche arbeiders, die in Mecklenburg als landarbeider werkzaam zijn. De voeding, als mede de woning, waarin deze arbeiders gehuis vest zijn, werden door allen zonder voorbehoud in orde bevonden. De loonen waren zoodanig, dat dr. Kapma, de Nederlandsche Rijksconsu lent voor de Arbeidsbemiddeling in Duitsch land, een niet onbelangrijk bedrag aan over gespaarde gelden van hen in ontvangst kon nemen. Deze worden, aldus het bericht in de bladen, via de clearing naar Nederland over gemaakt en te hunner vrije beschikking ge steld. Het bleek den Minister, aldus het slot van het bericht, dat er in de landbouwbedrij ven in Duitschland nog groote behoefte bestaat aan bekwame melkers en paardenknechten. En toch schijnt oppassen gewenscht te zijn. Ons kwam namelijk het geval ter oore van een Haarlemschen landarbeider, die, genoeg energie bezittend om te probeeren in den vreemde een goed stuk brood te gaan verdie nen voor zijn gezin, naar Duitschland trok met de bedoeling zijn vrouw en een paar flinke jongens daar te laten komen, als er inderdaad een loonend bestaan zou te verkrijgen zijn. Met steun van de Haarlemsche Arbeidsbeurs arri veerde hij te Oberhausen, waar hij door de Nederlandsche Arbeidsbemiddeling verder zou worden geholpen. Deze wist vopr hem geen betere plaats te vinden dan een betrekking in 't Rijnlandsche Mondorf, waar hij vijftig Mark per maand verdiende. Hiervoor werkte hij van des morgens half vijf tot des avonds 8, 9 uur met bij elkaar drie kwartier om te eten. Laten wij er onmiddellijk aan toevoegen dat het werk niet uitermate zwaar was en het eten goed. De menschen waren er vriendelijk en goedhartig, zooals Rijnlanders zijn. Maar voor iemand, die zijn gezin mist en in een vreemd land woont zijn dergelijke lange, eentonige dagen geen pretje, ook al zou het loon hooger zijn dan vijftig mark per maand. Het is ook relatief een laag loon als men weet, dat de Haarlemsche landarbeider voor het repareeren van zijn schoenen vier mark moest betalen. Intusschen heeft hij kans gezien van het loon, dat hij in de eerste veertien dagen verdiende twintig mark over te houden en bij de Arbeidsbemiddeling te storten om aan zijn vrouw in Haarlem te stu ren. Dat gebeurde op 3 Mei en tot op dit mo ment wacht de vrouw nog steeds op dat geld en ware Maatschappelijk Hulpbetoon in Haarlem niet zoo vriendelijk geweest op het gestorte geld een voorschot te geven dan zouden de Duitsche marken haar niet in het leven hebben gehou den. De Haarlemsche landarbeider heeft 't loon over de tweede periode van veertien dagen ge bruikt om een kaartje naar Haarlem te koopen en is daar Zaterdag vóór Pinksteren aangeko men. Hij is niet bitter gestemd; hij prijst wat er te prijzen valt, maar zijn experiment als land arbeider in Duitschland heeft hem een teleur stelling gebracht. Uit zijn ervaringen meenen wij de conclusie te moeten trekken, dat er aan de uitzending van de Nederlandsche landarbeiders naar Duitschland nogal wat hapert. Op de eerste plaats zal het noodig zijn, dat zij, die van hier vertrekken, reeds hier weten, waar zij terecht zullen komen, welk werk zij daar zullen hebben te verrichten, wat zij zullen verdienen en hoe de levensstandaard is in de streek waar zij zullen komen. Verder zal men gehuwden moeten afraden om naar Duitsch land te gaan tenzij zij hun gezin mee kunnen nemen. Mochten er toch gehuwden zonder hun gezin heengaan, dan verdient het aanbeveling, dat de Nederlandsche autoriteiten maatregelen nemen om die menschen in de gelegenheid te stellen op geregelde tijden hun familie terug te zien. Want men behoeft niet bijzonder pienter te zijn om te begrijpen, dat een Nederlandsche landarbeider, die in Mecklenburg werkt, meer dan een jaar noodig heeft om zooveel van zijn loon over te sparen, dat hij een bezoek aan zijn gezin in Nederland kan brengen. En wij kunnen toch kwalijk een toestand als normaal aan vaarden, waarbij de vader elk jaar een paar dagen op vacantie komt in zijn gezin'. Daar klopt iets niet. Over het feit, dat een gezin in Nederland veertien dagen en meer moet wach ten op het loon, dat vader uit Duitschland stuurt, willen wij zelfs niet spreken. Dat de re geling van deze gewichtige aangelegenheid niet de allereerste zorg is geweest van de ambtena ren, mag verwondering wekken. Wij -drukken ons zacht uit. Het is waar, dat naar één geval de heele uit zending van Nederlandsche landarbeiders naar "uitschland niet beoordeeld en zeker niet ver- i srdeeld mag worden, maar ook afgezien daar van is er alle reden verbeteringen aan te bren gen. P Tokayer; Serenade van Toselli; Trip it lightly; Die schóne Nachbarin; Standchen v. Heys- kens; Good old tunes; Ungarwein; Ueber Land und'Meer; The Bandmaster polka: Standchen aus alter Zeit; Um das blaue Band; Immer lustig Marie; 8.0012.00 Diversen. (Wijzigingen voorbehouden) Tijdens een rondrit door de stad per taxi heeft een der bekende Lilliputters van de Sprookjesstad Lilliput aan het Prinsenbolwerk alhier, zijn hoed verloren. Daar deze hoed door zijn bijzonder kleine af metingen opvalt, is de Burgemeester van Sprook jesstad Lilliput ervan overtuigd, dat deze door een der Haarlemsche burgers gevonden zal wor den. Hij hoopt, dat de eerlijke vinder dit kleine hoofddeksel tegen een goede belooning terug zal bezorgen. De afd. Santpoort II van de R. K. Staats partij houdt op Vrijdag 21 Mei a.s., 's avonds acht uur, een bijeenkomst in het gebouw „Cam- pagna", Dennenweg, Bloemendaal, waar zal spreken prof. dr. A. M. A. Steger, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, over: „Mussert noch Moskoude zege aan ons". De avond zal worden opgeluisterd door de Indische Krontjongclub „Sancta Lucia". En- trée vrij. Programma van de orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem op Donderdag 20 Mei 1937, des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert. 1. Suite du deuxième ton, L. N. Clérambault; 2. Andante con moto, A. P. P. Boëly; 3. Eerste en tweede gedeelte uit de Sonate d kl. t., A. Mailly; 4. Prière, Jos. Jongen; 5. Marche sur un thème de HaendelA. Guilmant. (Spoor-Ato-combinatie) Bovengenoemde vereeniging heeft voor den 23en Mei a.s. seriewedstrijden uitgeschreven waaraan de volgende vereenigingen zullen deel nemen N.A.T.O.S., Hilversum; De Diesel, Amster dam; De Spoorvcgels, Alkmaar; PTT-elftal en SA.C. I en H, Haarlem. De wedstrijden worden gespeeld op het EDO- terrein en zullen om 10 uur aanvangen en duren tot ongeveer 5 uur n.m. De hieraan verbonden prijzen zijn welwillend beschikbaar gesteld door de Vereeniging van Pers. der Ned. Spoor- en Tramwegen tot Steun bij Leven en Overlijden. (S.B.O.) en den heer Uittenboogaard, Schoterweg. Progr. 1: Hilversum I. Frogr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.00 Keulen; 9.50 Pauze; 10.25 Droit- 11.05 Parijs Radio; 12.20 Vlaamsch Brus- 1.20 London Reg.; 3.50 Keulen; 4.20 Deutschl. sender; 5.20 London Reg.; 6.20 Keu len; 7.05 Droitwich; 8.00 Berlijn of Diversen; 8.40 Beromünster; 9.05 Parijs Radio; 9.50 Ber lijn; 10.50 Boedapest. Progr. 4: 8.00 Vlaamsch Brussel; 8.20 Pauze; 9.35 London Reg.; 12.35 Droitwich; 5.35 Fransch Brussel; 6.20 Vlaamsch Brussel; 6.50 Londen 8.20 Droitwich; 9.40 Pauze; 9.45 London 10.50 Droitwich; 11.20 Danmarks Radio. Programma 5: 8.007.00 Diversen; 7.00 eigen gramofoonplatenconcert (populaire muziek) wich sel; Reg Reg. Op den Wagenweg zijn Dinsdagmiddag twee wielrijdsters aangereden door een vrachtwagen, die bij het passeeren te veel naar rechts uit week. Een van de beide dames werd door het spatbord van den auto geraakt, waardoor zij viel. Het was een 28-jarige bewoonster van Noordwijkerhout, die een hersenschudding op liep en in de Mariastichting moest worden op genomen. Omdat bleek, dat de remmen van den auto niet geheel in orde waren, is het voer tuig door de politie in beslag genomen. m De inschrijving van nieuwe leerlingen voor de Gem, Avondschool voor Handelsonderwijs, bestemd voor jongens en meisjes, cursus 1937 1938, heeft plaats op Maandag 24, Dinsdag 25, Donderdag 27, Vrijdag 28, Maandag 31 Mei, Dinsdag 1, Donderdag 3 en Vrijdag 4 Juni, des avonds van 7 tot half 9 in het gebouw van de le H.B.S. met 5-jarigen cursus, Zijlvest 27. Zooals gemeld, wordt in het atelier van den bekenden kunstschilder H. F. Boot, Kl. Heilig land 43, een tentoonstelling gehouden van tee- keningen en houtsneden vervaardigd door J. H. Voorvelt, waaronder schetsen uit het lijdende Spanje. De expositie is den geheelen dag ge opend van 16 Mei tot 6 Juni. 'Haarlem heeft haar eerste proef met persoon- lijkheidsonderwijs. B. en W. hebben, gehoord den inspecteur van het L. O., toestemming ge geven tot het geven van persoonlijk onderwijs op de O. L. School no. 16 (hoofd de heer H. M. van der Hart) in de derde klasse. Het leerplan is geheel hetzelfde en wordt ook in denzelfden tijd afgewerkt. De wijze van onderwijsgeven echter verschilt. De proef staat onder leiding van mej. J. A. Jansen Heijtmajer. Geslaagd zijn voor het directeursexamen der Centrale Vereeniging voor openbare leeszalen en bibliotheken onze stadgenooten: mej. M. K. Th. Versteeg en de heer H. J. Bosman. De minister van Financiën maakt bekend, dat alhier, ten behoeve van 's Rijks schatkist, aan gewetensgeld is ontvangen 58.40. Op den op Donderdag 20 Mei te houden werk- avond der Haarl. Amateur-Fotografenver. zal beoefend worden het maken van lantaarnplaten volgens het Vitochrome-procédé van Gevaert en het Alpha-lantaamplaatprocédé van Ilford- Selo. De bijeenkomst wordt gehouden Ged. Oude Grachtl 104, om kwart over acht De Haarl Jeugd-luchtvaartclub heeft tijdens de Pinksterdagen een excursie naar de vlieg- en stuntwedstrijden op 't vliegveld Eelde gemaakt. 12 en 13 Juni zijn er groote vliegfeesten op Waalhaven. De H.J.C. zal daar dan ook weer zijn. Voor den tocht naar Waalhaven vervoege men zich tot den heer L. W. J. v. Deutekom, Ko ninginneweg 35, Haarlem. Nog steeds is een aantal prijzen van de verloting tijdens de ten toonstelling „Opbloei" niet afgehaald. De trek- Dat ronde merk vindt tl alleen op de omslagen van Everlasting breikatoen, 't Is goed dat II dat weet, want daaraan ziet II, dat ze ge verfd is volgens het Trola- sol-procédé, waardoor ze zeldzaam kleurvast is. De kleur gaat even lang mee als de Everlasting zelf. V. ENÓELEN EVERS - HEEZE kingslijst is ter inzage: Adr. de Jongstraat 17. Haarlem, waar de prijzen ook afgehaald kunnen worden. Schotens Chr. Gem. Koor, dirigent Jac. Zwaan, behaalde op het Nat. Zangconcours te Eefde in de superieure afdeeling afd. gem. koren een eersten prijs met lof der jury. Verder de zilveren medaille van den Commissaris der Ko ningin in Gelderland voor het hoogste aantal punten in die afdeeling, en de medaille van H. M. de Koningin voor het hoogste aanta,l pun ten over het geheele concours. De dirigent be haalde den directeursprijs en de vereeniging de medaille van de Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer als de verst komende vereeniging. In het Patronaatsgebouw te IJmuiden heeft een zangconcours plaats gevonden van den Ring Noord-Holland. De uitslag was: „De Lofstem", Alkmaar, 244 punten, derde prijs; Meisjeskoor ,,De Lofstem", Zaandam, 266 punten, tweede prijs; „Sursum Corda", IJmui den Oost, 276 punten, tweede prijs; „Euphonia", Alkmaar. 237 punten, derde prijs; „De Lofstem". Oosterend Texel, 295 punten, tweede prijs; „Sur sum Corda", Heilo, 319 punten, eerste prijs; „Hallelujah", Schermerhom, 305 punten, eerste prijs; „De Lofstem", Zaandam, 335 punten, eer ste prijs; „Ned. Herv. Kerkkoor", Alkmaar, 334 punten, eerste prijs. De eerstvolgende vergadering van de Kamer van Koophandel voor Haarlem en omstreken zal worden gehouden op Dinsdag 22 Juni. Ondertrouwd: P. J. Roest en P. van Duren. H. Th. van Heems en A. P. Spoor. K. F. Poirot. en M. C. Feninga. -rr J. Luijten en R. G. Koster. G. J. van der Vlugt en S. Berkhout. K. H. Severijnse en M. J. de Graaff. J. Krouwel en D. Kollaard. J. G. Nelis en P. C. M. van der Wiel. C. Balk en A. J. Langerak. W. van Leeuwen en M. P. Enthoven. J. W. Tromp en T. Vloon. H. W. van der Giessen en G. Rosenhart. W. Buts en H. J. Kersten. J. A. Bulters en M. C. van der Putte. M. K. de Graaf en B. J. Huijing. G. Brevoord en C. D. Rooker. J. C. Duine- veld en J. van Steijnen. C. J. de Regt en M. H. J. Pluis. Geboren: d. van B. Plooijer-Zandstra. z. van A. J. v. d. Berg-Bakker. d. van A. Verzandvoort-Heütvelt. z. van D. M. v. Eijk- Goes. d. van J. M. Wittebrood-Tesselaar. z. van C. Poelman-Horemana. Overleden: K. Auer, 74 j., Stolbergstraat. J. H., 3 mnd., z. v. G. Fidom, Hazepaterslaan. Getrouwd: C. J. Rienstra en A. B. Lijnzaat. B. A. G. Dorlandt en H. M. Brits. J. Th. Koers en C. J. Smit. P. M. Pels en H J. Hazebroek. W. Uitermark en A. J. F. Honne- bier. W. H. Beaufort en R. H. Bakker. J. G. Sloof en J. G. van Bruggen. C. F. Imming en J Kaart. Chr. J. Korsman en M. Geelen. A. A. Olsthoorn en G. H. Bisschop. A. V. Vosveld en L. W. Gijp. D. van Zomeren en E. van Duin. H. Leeflang en S. J. Cassee. J. Polderman en Chr. Hars kamp. J. van Heerden en W. D. Spaargaren. J. C. de Nieuwe en E. Koole. J. F. Albers en M. Geissler. H. J. Loppersum en A. Ros. J. Poelman en M. de Vries. H. W. van Dijk en L. van der Linden. R. de Jong en G. C. Alink. J. G. G. Arink en G. C. Schack- man. J. Marchand en J. P. J. Redeker. A. J. Verbeek en G. Tiggelman. B. Wilde man en J. van der Wiel. G. J. Krijgsman en J. Tiesma. G. F. Bordes en C. S. M. de Langen. IJMUIDEN, 19 Mei. Rijksvischafslag. Tarbot 5072 cent per kg. Griet 15.0026 per 50 kg. Tong 6478 cent per kg. Zetschol 22.0027, klei ne Schol 6.6022, Bot 9.50, Schar 2.607, Tong schar 22.00—23 per 50 kg. Vleet 0.272.75 lier st. Pieterman en Poon 2.6Ó8.50. kl. midd. Schel- vlsch 14.5017, kleine Schelvisch 8.5014.50 per 50 kg. Kabeljauw 28.0072 per 125 kg. Gullen 7.0018. per 50 kg. Leng 1.102 per stuk. Heilbot 0.781.20 per kg. Wijting 3.908, Makreel 5.50 6.40 per 50 kg. van de Woensdag aan den Rijksvischafslag aange komen STOOMTRAWLERS Neptunis 80 manden 1690.—. IJsselmond 270 manden 2150.Adriatic 275 manden 2900. Maria 245 manden 3000.M'ary ÏJm. 189 245 manden 2770.Jacqueline Clasina 245 manden 2300.Sumatra 275 manden 2530. LOGGERS K.W.: 76 1400177 440 360.—, 38 660,—, 31 520.—. 178 530.- 27 Zijn wielrijders, die bovenstaand kenteeken op hun flets voeren. („Steunt Hen" wil dat „SH" tevens zeggen: „let even extra op!") Het ligt in het voornemen van de in de ge meente Velsen nauw samenwerkende propa- gandaclubs van de R. K. Staatspartij om Za terdagmiddag des n.m. te 4 uur bij voldoende deelneming een grooten propaganda-optocht te houden. Zij, die hetzij met auto, hetzij met de fiets, aan deze verkiezingspropaganda willen mededoen, worden beleefd uitgenoodigd zich ten spoedigste op te geven bij een der onder staande adressen. De prop. clubs zullen voor uniform propagandamateriaal zorgen. Laten zeer velen demonstreeren voor lijst 1. H. Osendarp, Wijk aan Zeeërweg 127, IJmui den, telef. 4402. M. Spanjaard, Velserduinweg 71, Velsen. H. Jorna, P. C. Hooftlaan 63, Driehuis. N. Zonneveld, Kruidbergerweg 59, Santpoort. A. Handgraaf, Bloemend. Straatweg 126, Santp. Station. van Dok, mevr. DekkerSchutte, mevr. A. C. TrompBertram, W. Nijenhuis, M. _G. Kors, G. Sluis en H. v. d. Linde, allen te Beverwijk; mevr. A. v. LieshoutCastricum, mevr. M. Visser—Hof, mej. M. Taams en C. M. v. Veen, te Heemskerk en mevr. J. Vlietstra, te Wijk aan Zee. Voorts is een comité van aanbeveling ge vormd, waarin zitting namen: mr. H. J. J Scholtens, burgemeester van Beverwijk, H Blom, Ds. J. D. van Calcar, W. v. Dok, J. H. Cohen, Ds. F. Kramer, de Hoogeerw. heer De ken P. J. Simons, Dr. C. M. Krijger, mevr. G. v. KatwijkRavensteyn, mevr. A. A. Moens— v. d. Veen, Dr. J. A. L. Hooy, de Zeereerw. heer Pastoor P. J. M. J. v. d. Pavoordt, de Zeereerw. heer Pastoor L. Th. Snelders, mevr. W. J. Huender—Bosch, C. Aalders, allen tc Beverwijk; W. M. J. A. Vreugde, burgemeester van Heemskerk, de Zeer Eerw. heer Pastoor L. C. v. d. Nouweland en Ds. Joh. IJzerman, allen te Heemskerk. Ernstig ongeluk. Dinsdagmiddag had de 23-jarige ongehuwde rijwielhandelaar J. Enz- ler, wonende aan het Marktplein te Hoofddorp het ongeluk terwijl hij zich op den zolder bevond om mis te stappen, waardoor hij kwam te vallen. Door het zoldergat kwam hij in de werkplaats op een werkbank terecht en be kwam zware inwendige kneuzingen. Hij werd bij een der bewoners binnengedragen', alwaar geneeskundige hulp werd ingeroepen. De ont boden geneesheer constateerde dat E. vermoe delijk een wervelfraotuur had bekomen en achtte overbrenging naar een ziekenhuis nood zakelijk. Per gemeentelijken ziekenauto werd E. naar het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" te Haarlem overgebracht. Bollendiefstal Ten nadeele van een bloem- bollenkweeker te Nleuw-Vennep alhier is een hoeveelheid tulpenbollen ontvreemd. Van dezen diefstal werd aangifte bij de politie gedaan, die een onderzoek instelde. Tertloonstelling St. Aloysiusschool. Het vorige jaar nam de directeur van de St. Aloysius school aan de Molenwerflaan een proef met het tentoonstellen van het werk der leerlingen. Deze proef bewees dat de ouders met veel belangstel ling het werk der kinderen nagaan, maar ook en vooral dat hierin een prikkel was voor de leerlingen om flink te werken, terwijl het per soneel zich door belangstelling der ouders ge steund voelt in zijn poging naar beter en hooger. En zoo waren Dinsdagavond alle leslokalen en gangen der school als tentoonstellings ruimten ingericht. Van het schoolwerk trekt bijzonder de aan dacht het werk der le klas. Hier is voor het eerst toegepast de z.g. globale methode. Vanaf den eersten schooldag worden den kinderen het volledig schrijven en lezen aangeleerd. En men staat versteld over wat zulk een eerste lesjaav al voor resultaten heeft opgeleverd. Zelfs vind men er al een volledig opstel, met heel goed schrift. Ook voor teekenen is hier een nieuwe methode toegepast. In iedere klas staat statistisch aangegeven de vorderingen der leerlingen, zoodat de ouders direct de vorderingen der kinderen kunnen zien. In een grafiek, die zij zelf degelijks bijwerken, kan elke dag gecontroleerd worden. Dat deze tentoonstelling wel in den smaak valt van de ouders, bleek wel uit de zeer groote belangstelling van de ouders. Goed geantwoord. De heer G. Pijnaker had bij schrijven van 9 Mei aan de R. K. Raads fractie verzocht, om iemand uit de Raadsfrac tie aan te wijzen, om te debatteeren op de open bare vergadering van de K. D. P. De ongeëvenaarde rijeapaciteiten, de lage wegenbelas ting en de enorme zuinigheid in ben- zine-en ofieverbruik maken den Adlertot den idealen wagen voor tourist en za kenman. Wij exposeeren tot en met Zaterdag a.s. de complete serie nieuwe Adler modellen. Verzuimt niet deze interessante collec tie te bezichtigen. Processie naar Noord wijk De 46ste proces sie naar de reliquieën van den H. Jeroen te Noordwijk zal dit jaar gehouden worden op Dinsdag 1 Juni a.s. De intentie van de bedevaart luidt: Zegen over de „Voor God"-actie. Op den ochtend der processie is er een H. Mis voor de pelgrims in de St. Agathakerk om half zeven. Het vertrek is bepaald op acht uur. De reis wordt per autobus gemaakt. De predikaties worden gehouden onder de plechtige Hoogmis door den zeereerw. heer H. A. Bots, pastoor te Halfweg en op het Martelveld door den zeer eerw. heer B, P. M. de Jong, pastoor te Drie huis. Meter gelicht Bij de politie is aangifte gedaan, dat in een perceel, waarvan de bewo ners afwezig waren, de electriciteitsmeter is ge licht. Een bedrag van ongeveer f 4 is buitge maakt. Jeugdluchtvaartclub De Beverwijksche Jeugdluchtvaartclub heeft deelgenomen aan de selectie-wedstrijden van de Kon. Vereen, voor de Luchtvaart te Noordwijk. Hans Waal ein digde daarbij op de eerste plaats en verwierf tevens het B-diploma. Zijn Strolch maakte vluchten van 99.148 en 116 seconden. Een mooie prestatie, waardoor hij deel zal mogen nemen aan de nationale wedstrijden, welke in Augus tus te Ermelo gehouden worden. Burger ziekenfonds In de jaarvergadering van het Burger Ziekenfonds werden de jaar verslagen uitgebracht. Daaruit bleek dat het ledental stijgende is. De rekening sloot met een nadeelig saldo van f541.11. De aftredende bestuursleden, Mevr. C. Teer- van Leeuwen en de heer J. Bulsink, werden herkozen. In de plaats van den heer C. H, van Etten, die bedankt had, werd gekozen de heer A. Maks. De heer K. Honig werd als lid van den Raad van Toezicht herkozen. Tot leden der Arbitragecommissie werden be noemd de heeren G. v. Eek, T. Romeyn en J. J. Romunde. Reclasseeringsdag Voor den op Zaterdag 5 Juni a.s. te houden Nationalen Reclasseerings dag is het comité van uitvoering als volgt samengesteld; Th. Runia, voorzitter, J. Hortingius, seer., Mr. Sterk, penningm., mej. C. Burghgr^ff," "mëX"'TrrtTrt"ATHTSlölïirian werden resp. als directeur en In verband, hiermede heeft de R. K. Raads fractie het volgende antwoord verzonden: „In antiVoord op uw schrijven van d.d. 9 de zer. waarin verzocht wordt te debatteeren met U en met, den heer Wesseling, kan ik U be richten, dat Uw brief in onze R. K. Raadsfractie is besproken en door haar is besloten, aan Uw uitnoodiging geen gevolg te geven. Zelfs indien er geen andere beletselen waren, zou de insinueerende toon van Uw brief het al reeds uiterst moeilijk maken om U ter wille te zijn. Bovendien ïs 'niet .voldaan aan de voorwaar den. destijds door den heer Klaver gesteld. Maar afgezien van het bovenstaande weige ren wij nu en in de toekomst op een dergelijk verzoek in te gaan, nu ook aan U en Uw groep niet onbekend kan zijn, hoe Paus en Bisschop pen zich over de eenheid onder de Katholie ken hebben uitgesproken. Nu de meening van het hoogste Kerkelijk Gezag duidelijk tot uitdrukking is gekomen, is elke bespreking over het voortbestaan van uw groep overbodig." Hoogachtend, (W.g. B. N. LOERAKKER.) Wij vertrouwen, dat elk weldenkende Katho liek het met dit antwoord van de R. K. Raads fractie eens zal zijn en in verband daarmede de vergadering van de K.D.P. NIET zal bezoe ken. Zilveren Jubileum. Zaterdag 22 dezer zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer F. C. van Lierop Jzn. alhier in dienst van de Posterijen werd werkzaam gesteld. Coüp. Boerenleenbank. Dezer dagen verga derde de Coöp. Boerenleenbank „Lijnden" on der voorzitterschap van den heer P. W. Blom, directeur. Aan spaargelden was in den loop van het jaar ingelegd ƒ60.032.76, terugbetaald ƒ52.492.44, zoodat op het eind des jaars bij de Bank gede poneerd was 276.497.71. Aan afgeloste voorschotten was ontvangen 41.160,46, terwijl slechts 3600 aan nieuwe voorschotten was verleend. OP het eind van 1936 was het bedrag der uitstaande voorschotten 133.374.17. Do rekening-courant bedroeg in ontvangst 152.218.71 en in uitgaaf 194.026.71. Aan de spaarders was totaal aan rente be taald ƒ8839.93, terwijl door de diverse credi teuren aan rente was gestort een bedrag van 10.729.23. De netto-winst, groot 1152.43, werd weder bii de reserve gevoegd. De heeren P. W. Blom lid van den Raad van Toezicht herkozen. De rente der spaargelden werd vastgesteld pp 3 pc4. —3 'A. pet. en de rente der credieten op 4>j pbt. Op heelerdaad Dinsdagmorgen is in de vroege morgenuren een tweetal inbrekers, ter wijl zij bezig waren om in te breken, op hee- terdaad betrapt. De heer Warmerdam, wethouder dezer ge meente, trok n.l. met een zijner bloemist knechts naar zijn bloembollenland, hetwelk ge legen is naast het gemeentelijk sportterrein. Ter plaatse aangekomen, ontdekten zij, dat een tweetal personen, afkomstig uit het rijks opvoedingsgesticht te Amersfoort, bezig was de kleedtenten en de consumptietent van ge noemd sportterrein open te breken. Bij de nadering van den heer W. met zijn knecht sprongen de daders in allerijl op hun fietsen en sloegen op de vlucht. Een achter volging werd ingezet. Na lang volhouden en na een inspannenden rit gelukte het den heer War merdam tenslotte een der daders te grijpen en aan de politie, die inmiddels gewaarschuwd was, over te leveren. De andere dader wist te ontsnappen. De dader werd in verzekerde bewaring ge steld. Bij verhoor in den loop van den dag bleek al spoedig, dat de fietsen waarop de inbrekers zich zoo spoedig verwijderden, vermoedelijk van diefstal afkomstig waren. De daders bleken uit het rijksopvoedingsgesticht te zijn ontsnapt. De burgemeester met verlof Naar wij vernemen, zal burgemeester J. B. V. M. J. van de Mortel vanaf heden tot en met 3 Juni a.s. met verlof buiten deze gemeente zijn. Als lo co-burgemeester treedt op wethouder E. L. de Witt. Onder auto bekneld Terwijl de 20-jarige chauffeur H. v. R. werkzaamheden onder een auto verrichtte, liep de wagen van de crick, waarbij van R. met het hoofd bekneld raakte tusschen het motorcarter en den vloer. Dr. Nie- kerk verleende eerste hulp en constateerde een hersenschudding en een schedelfractuur. Na verbonden te zijn, werd v. R. per ziekenauto naar het Academisch ziekenhuis te Leiden over gebracht. Drukte op het Jamboree-terrein Gedu rende de beide Pinksterdagen hebben honder den een bezoek gebracht aan de terreinen, waar de a.s. Jamboree gehouden wordt. Op de Duintjes stonden een vijftigtal tenten van de verkenners van de N. P. V., die de beide da gen hier gekampeerd hebben. Inmiddels zijn de werkzaamheden op en ronü de terreinen in vollen gang. Het ziet er naar uit dat men zeer binnenkort met de verhar ding der .wegen gereed zal, zijn...Langs de klei- Tijdens schietoefeningen van de rijksveld- wacht op de banen van de burgerwacht te Schaesberg is Dinsdag een ongeluk gebeurd, dat nog goed is afgeloopen. De revolver van een der veldwachters weigerde af te gaan, doordat de kogel in den loop bleef steken. Toen men po gingen in het werk stelde de fout te her stellen, ging plotseling het schot af, met het gevolg, dat de rijksveldwachter Waardenburg uit Eygelshoven, die in de nabijheid stond, bo ven in het dijbeen werd getroffen. De kogel ging recht door het been heen. Na dat geneeskundige hulp was ingeroepen, is W« naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand is re delijk wel. In de hedenmiddag gehouden vergadering van de Eerste Kamer heeft de heer VAN SAS SE VAN YSSELT (R.K.) voorgesteld, aan «e agenda toe te voegen, o.m. het ontwerp-Pacht- wet, alsook de ontwerpen betreffende lintbe bouwing en de indeeling der Wieringermeer De VOORZITTER, mr. W. L. BARON DL VOS VAN STEENWIJK, stelt voor, hierover morgen te beslissen. Z. h. stemming wordt aldus besloten. JAan de orde zijn de wetsontwerpen tot wij ziging der Lager Onderwijswet 1920. De heer DE JONG (R.K.) maakt eenige be zwaren tegen de voorgestelde regeling der zoo genaamde teldata. Spr. critiseert de interpre tatie door de regeering van het begrip „werke lijk schoolgaand" in art. 28 der wet. ne Bekslaan is een begin gemaakt met d®n bouw van het Postkantoor en bankgebouw- Voor den aanleg van de waterleiding over e® lengte van circa tien en een halven Kilomete liggen reeds stapels eterniet-buizen gereed. Werklieden van P. T. T. zijn druk in weer met den aanleg van de telefoon. Men ka nu met den dag zien, dat de bedrijvigheid 04 de terreinen grooter wordt. R. K. Fabrieksarbeiders In verband met d® conferentie door het H.B. met de hoofddirecw van Van Gelder's papierfabrieken worden leden van den Fabrieksarbeidersbond verwacn op Donderdag 20 Mei, 's avonds om acht u en te kwart over tien (voor den middagdiensv' in het R. K. Vereenigingsgebouw. alwaar ver slag van bovengenoemde conferentie wordt ui gebracht. Ongewenschte klanten Toen Dinsdagm®' gen mej Leemhorst, die aan den Koningsw alhier een manufacturenwinkel heeft, aan zaak kwam (mej. L. woont bij familie nabij Hoogovens in) bemerkte zii, dat 's nachts o gewenschte bezoekers den geheelen winkel ove hoop hadden gehaald en verschillende wou voorwerpen en diverse kleedingstukken hada- meegenomen. De politie stelt een uitgebr onderzoek in. 2.30, 7 en 9.15 uur: De Kroningsfeesten te Londen (Fox-opname). DE ONTZETTENDE RAMP VAN DE „HINDENBURG" 7 en 9.15 uur: De Kroningsfeesten te Londen (Profilti-opname) DE RAMP v. d. HINDENBURG. 115 uur: De Kroningsfeesten te Londen (Eclair-opname). DE RAMP v. d. HINDENBURG

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2