Dreigende gevaren en „arbeid voor ons volk" D Onze beproefde leerstellingen LIJST 1 JUn om: r Haarlem, 19 Mei V £önq A^r- Mondenri vJ J WOENSDAG 19 MEI 1937 het 1 Verschillende candidaten van de R. K. Lijst hebben zich, op ons verzoek, bereid ver klaard, ter kennismaking met onze lezers een propagandistisch woord tot hen te richten om de beteeke- nis van den komenden a.s. 26 Mei toe te lichten. Wij laten hieronder de twee eer ste artikelen volgen. Het eerste is van den heer A. J. Loerakker, lid van de Tweede Ka- mer, voorzitter van den R. K. Landarbeidersbond, die zijn spo ren als sociaal werker en bemidde laar tusschen werkgever en werk nemer ruimschoots heeft ver diend. Het tweede is van den edelacht- baren heer Th. P. J. Eisen, den verdienstelijken burgemeester der gemeente Naaldwijk, voorzitter van den Kamerkieskring Dord recht, no. 9 van de R K. lijst. Th. p. jEisen, burgemeester van yflaldioijkvoorzitter van den Kamer- Klzskring Dordrecht, no. 9 van de R.K. lijst De a.s. verkiezingen Een propaganda-autotocht Q,%it ^IFEEST der kruisvaart X. „Sterk is onze invloed, gelijk in 't verleden, zoo ook in de toekomst, alléén, wanneer hij zich door 'n machtige één heidorganisatie daadwerkelijk kan doen gelden." Vastenmandement 1934 van het Hoogwaardig Nederl. Episcopaat Fiets- en autotochten Ieder sluite zich zooveel mogelijk aan! De fietstocht R. K. Jongeren! R. K. KAPPERSBEDIENDEN Het vestigingsverbod en het loon- vraagstuk 35 PAREN TROUWDEN Hoogspanning voor ambtenaren van den Burgerlijken Stand COÖPERATIE „ABEID ADELT" Om goed en geldig te stemmen behoeft men alléén het eerste hokje wan het hokje dus vóór den naam van pater Dr. BEAUFORT O.F.M., rood te maken AGENDA Bioscopen 20 Mei Bioscopen INSTELLINGEN ZANGKOOR „DE NACHTE GALEN" Uitvoering ten bate der t.b.c.-bestrijding e verkiezingsstrijd was stééds een strijd om beginselen. Maar nimmer was dat zoo duidelijk zichtbaar als in onze dagen. le het wereldbeeld beschouwt, kan dienaan gaande niet meer in twijfel verkeeren. klemmende waarschuwingen van onze Schoppen, de jongste Pauselijke zendbrieven, °e boodschap van den Paus, door Mgr. Diepen dezer dagen aan ons overgebracht, moeten 1] ieder denkend katholiek toch wel de over- l'ging gevestigd hebben, dat er gevaar is voor Cr'Ze hoogste goederen en meer dan ooit een Besloten optrekken gevorderd wordt. Zóó wordt het dan ook klaarblijkelijk door overgroote gedeelte van de katholieken be- B'epen. Nooit te voren zag ik een enthousiasme 81s nu, en in alle deelen van het land, is los- 8eslagen. Overal begrijpt men dat er gevaren dreigen; Blaren zoowel op maatschappelijk als op gods- '"en.stig-zedelijk terrein. Ook wordt steeds meer eb beter begrepen, dat wij hier in Nederland, 0tldanks alles wat te wenschen overbleef, nog ke®l wat te verliezen hebben. Onze scholen, onze pers, onze organisaties, Byu naast onze vrijheden op godsdienstig ter- te'n waarden die men ons in zeer veel lan- zal benijden. ^ij zijn dan ook niet voornemens aan ^Ussert of Moskou ook maar de geringste kans te geven. Oe communisten mogen angstvallig alles ver dijden 'wat aan communisme doet denken, in Oberland weet men waarlijk wel wat het "Stemt Lou de Visser" beteekent. De nationaal- 8°eialisten mogen het van de daken afroepen Jat „Mussert wint", men mag wel met blind- 'd zijn geslagen wanneer men niet ziet dat ^et eenvoudig ,>de dood ii^ den pot" is. Sun wanhopige pogingen om terreur in het eVen te roepen of in scène te zetten zijn wel het dWdelijkst bewijs, dat de winst van Mussert be gaat in seniele aftakeling van zijn beweging. Het zou dan ook een onverklaarbaar ver- kChijnsel zijn, indien katholieken zich door bo- Venbedoelde en verderfelijke stroomingen zou- öeb laten meesleepen en deze zouden stellen ^ven onze R.K. Staatspartij, die getoond heeft alleen, onze vrijheden op elk gebied te wil- eb verdedigen, maar geheel overeenkomstig °bze beginselen de noodzakelijke hervorming ^streeft. ®en van de punten, die te zamen het vier- ^ksprogram van de R.K. Staatspartij voor beze verkiezing uitmaken, is „Arbeid voor ons v°lk". ai maakt zij zich niet schuldig aan het UÜÜ||B|B| A. J. Loerakker, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, voorzitter van den R.K. Landarbeidersbond doen van jjdelè beloften: men mag toch op grond van haar verleden met recht verwach ten, dat met alle kracht zal worden gestreefd, om, desnoods ten koste van groote offers, de volkskracht en zeden-ondermijnende werkloos heid zoo ver mogelijk terug te dringen. „Arbeid voor ons volk" kan dus niet anders beteekenen dan maatregelen, die er toe leiden, dat ons bedrijfsleven zich kan herstellen en zich verder kan ontplooien. „Arbeid voor ons volk" moet dus beteekenen, dat met vertrouwdheid wordt gewerkt aan een verbeterde handelspo litieke en economische outillage. Wie zonder vooroordeel het werk van onze R.K. Staatspartij wil bezien, zal reeds daaruit tot de gevolgtrekking moeten komen, dat onze beginselen niet alleen geen beletsel zijn voor volkswelvaart, maar omgekeerd de noodzake lijke voorwaarde zijn voor vrede, orde en wel vaart. Wel groote verantwoordelijkheid zouden dan ook zij dragen, die ondanks alles, ondanks dreigende gevaren, onze eenheid in gevaar zou den brengen en zich op grond van welke spits vondige redeneering dan ook, de vrijheid zou den veroorloven aan deze eenheid afbreuk te doen. Men kan dat desnoods weer eenheidsgedaas noemen, maar het doet dan toch niets af van de waarheid, dat er geen land in de wereld is waar de katholieken zich de weelde van ver deeldheid of tweedracht hebben veroorloofd, en daarvan niet de grootste ellende en vervolging hebben ondervonden. Of spreken de voorbeelden in zooveel landen nu nog niet duidelijk genoeg? Het werk van onze R.K. Staatspartij is en blijft menschenwerk en draagt reeds uit dien hoofde den stempel van onvolmaaktheid, maar dat neemt toch niet weg, dat zonder eenige overdrijving kan worden gezegd, dat zij een zegen was en is niet alleen voor de katholieken, maar voor onze geheele volksgemeenschap. Juist nu aan alle zijden gevaren dreigen is het meer dan ooit noodzakelijk, zelfs wanneer het een offer zou kosten, onze eenheid te bewaren en dankbaar te zijn voor de groote weldaad, dat wij nu beschikken over de mooie levenskrachtige politieke organisatie, door wijlen dien grooten Nederlander, Dr. Schaepman, ge bouwd, door groote mannen als Nolens, Ruys, Aalber.se, Goseling e.a. uitgebouwd en nu in staat onzen godsdienst en ons te beschermen tegen het steeds bruter opdringende moderne heiden dom. Wanneer wij onzen plicht maar begrijpen en op 26 Mei a.s. het bewijs daarvan leveren. A. J. LOERAKKER Haarlem, 15 Mei 1937. {j^°°r de R. K. politieke propagandaclubs uit en omliggende, gemeenten is tegen a.s. q^rdagmiddag een propagandatocht met auto's Y r Haarlem en omgeving georganiseerd. Hier- w°rdt de medewerking van auto-bezitters ^Jaagd. wel krijgen de auto-bezitters, voor v v®r zij bekend zijn, een dezer dagen een uit- "iging om deel te nemen, niaar ook zij, die v,, r een toeval vergeten mochten zijn, worden 'J uitgenoodigd en zullen zeer welkom zijn. ^.^e-bezitters worden verzocht zich Zaterdag- Ji dae tusschen half drie en drie uur op de 1 ^ihlaan te verzamelen. Om drie uur zal de beginnen. k °hdag 23 Mei zal, zooals gemeld, de wieler- IOqq te Heemstede haar poorten openen voor Kruisvaarders en hun leiders, die branden Verlangen om aan duizenden te openbaren breven van deze blijde Katholieke Jeugd- %tleg'hg. Het zal een feest zijn van lied, spel en L bat om inhoud en uitvoering een intense telling verdient, een goede gelegenheid ^0th eens nader met de Kruisvaart kennis te 5x,5en. De middagopvoering wordt gegeven van \'.^e avondopvoering van 79. Vanaf heden toegangskaarten verkrijgbaar te Haarlem: verkoopcentrale J. v. d. Kroft, Zaanenstr. (alle avonden na 8 uur), Gebouw „St. toi Smedestraat 23, P. T. F. Verhoogd, Leid- \c,aart 144; te Heemstede: dames R. en D. t, Binnenweg 1 en sigarenmagazijn B. V>, Binnenweg 210; te Beverwijk Boek- V,. B- Burger, Breestraat 86 en H. Eijsink, l^Ósweg 67, alsook by de Kruisvaartleiders en u aarders en voorzoover nog voorradig aan *aSRa van de wielerbaan. Het doel van de Katholieke Staatspartij is volgens haar eigen statuut geen an der dan: „het algemeen welzijn van het Nederlandsche volk te bevorderen." Die Partij is geen Roomsche vereeniging voor het behar tigen van Roomsche belangen in Nederland. Zij is een waarlijk nationale staatkundige Partij, die het welzijn nastreeft van ons heele volk. En zij pretendeert op stevige gronden, het algemeen welzijn van ons heele volk te bevor deren, indien zij erin slaagt: „in alle deelen van het Staatsbestel de staatkundige beginselen, naar Katholieke opvatting, tot gelding te bren gen." Deze beginselen zijn niet van vandaag of gisteren, ze zijn niet aan puur-menschelijk ge zag ontleend, maar gebouwd op den onver- woestbaren grondslag van Openbaring en be proefde leerstellingen. Die grondslagen zijn den katholiek heilig; en wanneer hij ziet, dat er, vereenigd of afzonderlijk, krachten werk zaam zijn om dien grondslag en zijn beginselen aan ons maatschappelijk leven te ontrooven, dan rekent die katholiek het óók uit zuiver godsdienstig oogpunt tot zijn plicht, zijn poli tiek gewicht in de schaal te leggen tot veiliger verwerving of behoud van wat hem heilig is. Den 26sten van deze maand wordt ons de schaal voorgehouden. In volle vrijheid zal ieder van ons nog te beslissen hebben, welken kant hij met zijn persoonlijk gewicht belasten zal. En ieder van ons legt door zijn persoonlijke akt evenveel gewicht in de schaal als welke andere grootheid ook. 't Gaat er nu maar om, of men zich toch vóór dien laatsten Woensdag nog zand in de oogen zal laten strooien. Er wordt hevig gestrooid! In zijn Encycliek „Met brandende bezorgdheid" heeft de Paus ons gewaarschuwd tegen het verwarrend mis bruik van bekende begripsaanduidingen, als „Openbaring" wordt genoemd de influisteringen van bloed en ras; „onsterfelijkheid" het voort bestaan van een volk; „geloof" het fiere ver trouwen op de toekomst van een volk; als men evangelischen deemoed verwerpt als onheldhaf tig en zelfvernederend en de bovennatuurlijke genade gelijkstelt met de gaven der natuur. De Paus brandmerkt dit alles als leeg spel met woorden, bewuste uitwissching der grenzen en arbeid aan de verwarring der geesten. In wezen tracht men onzen menschen het zelfde zand in de oogen te strooien, als de meest on-nationale partij in Nederland hei etiket „nationaal" voor zich opvordert. Als deze Partij en dat doet zij! onzen katholieken kiezers zonder blikken of blozen verkondigt: zijt gij tegen dictatuur, verfoeit gij het godloo- zendom, wilt gij geen heidendom, wilt ge een betere maatschappij volgens Quadragesimo Anno, zijt ge bezorgd voor de ziel van uw kindstem dan op mij. Geen ander zand ook wordt er gestrooid, als van „vrijheids"'-bondsche zijde den kiezers wordt geleerd, dat katholiek bewind het gezag bedreigt, omdat onder een katholiek kabinet de muiterij op de „Zeven Provinciën" plaats greep.... Laten we een stofbril opzetten en op 26 Mei den goeden kant van de schaal in het oog hou den: BEAUFORT staat erop! ELSEN, Voorz. Kamerkring Dordrecht Naaldw'jjk, Mei 1937. Het Bestuur van den Nieuwen Haarl. Kunst kring maakt het volgende bekend: Bij de voorbereiding en de uitwerking der plannen, welke onlangs gepubliceerd werden, is gebleken, dat niet overal die medewerking werd gevonden waarop wij gemeend hadden te mo gen rekenen. Het financieele risico werd daar door zoo groot, dat wij besloten het minst be langrijke deel van onze plannen te schrappen, n.l. het festival. Door gebrek aan geschikte lokaliteiten voor de voorbereidingen van den aangekondigden optocht moet ook deze tot onze spijt vervallen en zullen wij al onze krachten concentreeren op de uitvoering van een groot zangspel met orkest en klokkenspel. Dit zangspel staat geheel in het teeken van de a.s. Frans Hals-tentoonstelling; het is sa mengesteld uit opnieuw bewerkte liederen uit de 17e eeuw door Jos de Klerk aangevuld met een compositie van Dr. Joh. Wagenaar en wordt samengevat onder den titel: „Zoo zong de Gouden Eeuw". Het is dus een door en door Nederlandse!) werk, een keur van Oud-Hollandsche Refreij- nen. De uitvoering staat wederom onder leiding van Jos de Klerk en zal op dezelfde wijze plaats hebben als die van de Rubens-Cantate. Geen wonder dat dit plan, overal waar wij het be spraken, met groote geestdrift werd ontvangen. De repetities moeten nu zoo spoedig mogelijk aanvangen. Wij doen daarvoor een dringend be roep op de besturen en dirigenten van alle zangkoren hier ter stede, en verzoeken hun de zangers aan te sporen aan de uitvoering van dit Haarlemsche Zangersfeest mede te werken Verder roepen wij allen die nog lust tot zingen hebben op, zich op de repetities aan te melden opdat hun naam in het register van medewer kers kan worden ingeschreven. De eerste repetitie zal plaats hebben op Vrij dag 21 Mei, des avonds om 8 uur, in het ge bouw „De Doelen" aan de Gasthuislaan, en verder iederen Dinsdag en Vrijdag. Inschrijfkosten zijn zeer miniem. Allen wel kom! Hoe meer de Verkiezingsdag in zicht komt, des te grooter activiteit moet worden ontplooid. De R. K. Propagandaclubs in Haarlem en om geving zitten dan ook niet stil en werken met voortvarendheid en nimmer verslappende kracht aan de actie voor de ééne staatkundige partij, die voor ons Katholieken in aanmerking kan komen: de R. K. Staatspartij. Behalve het „stille werk" achter de schermen via huisbezoek en het verspreiden van propagandamateriaal waarvan de resultaten o.a. reeds duidelijk te zien zijn in de vele raambiljetten en voorts n speldjesdag op Pinksteren (opbrengst ƒ412), organiseert de R. K. Propagandaclub thans ook fiets- en autotochten, waardoor de Katholieken ook openlijk hun aanhankelijkheid aan hun politieke partij kunnen demonstreeren. De auto tocht vertrekt op 25 Mei, des middags om 3 uur van de Fonteinlaan, gaat door alle wijken van Haarlem, vervolgens door Bloemendaal en Heemstede, waar zij op de Heemsteedsche Dreef wordt ontbonden. Hoewel men zich Zaterdagmiddag nog kan aansluiten op de Fonteinlaan bij den autostoet (liefst uiterlijk om half 3), worden eventueele deelnemers verzocht zich, indien mogelijk, van tevoren schriftelijk op te geven bij den heer Verbeek, Schoterboschstraat 18 of telefonisch bij het verkiezingsbureau, gebouw R. K. Land arbeidersbond „St. Deus Dedit", Zaanenstraat 18, tel. 13383. De auto's zullen eenigszins ver sierd worden en van tevoren moet men daar om zooveel mogelijk kunnen weten hoeveel auto's zullen deelnemen. De deelnemers uit Heemstede en Bennebroek zullen gezamenlijk naar de Fonteinlaan rijden en moeten daarom om ongeveer 2 uur voor het R. K. Verenigings gebouw aan den Heerenweg aanwezig zijn. Er bestaat voor den tocht veel belangstelling. De fietstocht wordt gehouden op Dinsdag 25 Mei, om 7 uur te beginnen op de Nassaulaan. Vandaar gaat het langs Ged. Oude Gracht, Raaks, Zijlweg, Hoofmanstraat, Burg. Ramp straat, Sterreboschstraat, Brouwersplein, Gast. huisstraat, Leidschestraat, Leidschevaart, Em- maplein, Karei v. Manderstr., Schouwtjeslaan, Wagenweg, Florapark, Paviljoenslaan, Kleine Houtweg, Rustenburgerlaan, Schalkwijkerweg, Slachthuisstraat, Kruistochtstraat, Nagtzaam- straat, Spaarnwouderstraat, Hoogstraat, Spaar- ne, Koudenhorn, Nieuwe Gracht, Jansweg, Ken- nemerplein, Frans Halsplein, Zocherstraat, Pres. Steynstraat, Atjehstraat, Floresstraat, Timor, straat, Zaanenstraat. waar de stoet ontbonden wordt. Ook bij dezen tocht kan men zich Zater. tiagmiddag op de Nassaulaan aansluiten, maar men wordt verzocht zich zooveel mogelijk van tevoren op te geven bij de adressen der Jonge, rer.afd. Er wordt op een groote deelneming ge rekend! R. K. Jongeren kunnen gratis een speciale toegangskaart krijgen voor de op Vrijdagavond te houden bijeenkomst in het Gem. Concertge. bouw (sprekers Mr. Goseling en de heer F. Roh- ling) bij de volgende adressen: Mr. A. M. v. d. Storm, Nieuwe Gracht 58, J. C. v. Loenen Jr., Ostadestraat 8, F. Gussenhoven, Duvenvoorde- straat 81, J. j. M. Sens, Gen. de la Reystraat 43, W. v. d. Linden, Jan Haringstraat 19, mej. M. Kampmeijer, Verspronckweg 155, G. Metselaar, Kruistochtstraat 7, mej. Jos. Nelissen, Spaarne 2, mej. L. Brugman, Weteringstraat 50, G. v. d. Haak Jr., Burgwal 17. Men wachte niet te lang, het aantal is beperkt. Introductie is toegestaan. Ook andere belangstellenden dan jongeren kunnen nog kaarten voor deze bijeenkomst ver krijgen bij de bekende adressen (o.a. gebouw St. Bavo). Waar hier onze partijvoorzitter zelf zal spreken, moet de zaal tot de laatste plaats bezet zijn! die daardoor hun bestaansmogelijkheid ver liezen. Spr. besloot zijn rede met te constateeren, dat er in de vestigingswet toch ook voor het kap persbedrijf nog veel goeds zit, terwijl hij de hoop uitsprak, dat Haarlem een van de eerste plaatsen zal zijn, die zal deelnemen aan den strijd tegen de vrije vestiging. Na een dankwoord van den voorzitter volgden rondvraag en sluiting. Dinsdagavond werd in het café-restaurant Brinkmann een buitengewone vergadering ge houden van den Ned. R. K. Bond van Kappers bedienden „St. Cosmas", afd. Haarlem. Na een kort woord van den voorzitter, den heer C. Bos, sprak de heer C. Th. Zorn uit Utrecht, o. a. secretaris van den Bedrijfsraad voor het Kappersbedrijf, namens het hoofdbe stuur een hartelijk woord van dank aan den scheidenden voorzitter, den heer F. v. Giezen, die sedert het bestaan van de afdeeling de ziel van de Haarlemsche organisatie is geweest. Spr. sprak de hoop uit, dat de zaak van den heer Giezen, die nu verder als patroon in het kap persbedrijf werkzaam zal zijn, een succes wordt. Hierna ging de heer Zorn over tot bespre king van het onderwerp: De vestigingseischen en het daaraan verbonden loonvraagstuk". Door het maar klakkeloos oprichten van nieu we kapperszaken is een scherpe concurrentie ontstaan, aldus spr., en hoewel de statistiek heeft uitgewezen, dat 80 pCt. van die nieuwe opge richte zaken failleert, blijft de tariefsverlaging, die ontstaan is, doordat de bestaande zaken gedwongen waren hun prijzen aan te passen aan het niveau van de zaken met de laagste tarieven, bestaan. Het onvermijdelijk gevolg hiervan was, dat ook het bediendenloon met groote sprongen omlaag ging. Een loonenquête bewees dat het loon in de groote plaatsen ge middeld 8 tot 9.50 per week bedraagt. Daarom is het allereerst noodzakelijk ter ver krijging van bedrijfszekerheid, dat het vesti- gingsvraagstuk wordt opgelost. De meeste be drijven voorzien in een noodzakelijke behoefte; het kappersbedrijf daarentegen is een zuiver luxe-bedrijf, afhankelijk dus van hetgeen het publiek voor die luxe wil uitgeven. Dit bedrijf leidt echter momenteel aan een overbezetting van ongeveer 1/3 aan patroons en eveneens aan bedienden. De praktijk leert, dat een ongemotiveerde ves tiging in bijna alle gevallen leidt tot een fail lissement, en dan zijn niet alleen de leveranciers daarvan de dupe, maar gewoonlijk ook de familie, die borg is voor den op crediet gekochten inven taris. Thans is de wet op het kleinbedrijf gekomen, waaronder ook ons bedrijf kan komen te vallen. Volgens deze wet kan niemand zich vestigen zonder rijksvergunning en aan die vergunning kunnen eventueel de volgende eischen worden gesteld: handelskennis, crediet waardigheid en vakbekwaamheid. Het voor ons noodzakelijke behoefteelement is dus niet aan deze voorwaar den verbonden. Onze bedrijfsraad heeft reeds aan den mi nister verzocht ook het kappersbedrijf onder deze wet te laten vallen. Indien dit verzoek wordt ingewilligd, dan is het ook noodzakelijk, dat het bediendenloon gestabiliseerd wordt op een basis, die ook een gezinsmogelijkheid biedt aan de bedienden. Het moet echter uitgesloten worden geacht, dat zonder ingrijpende verandering in de economische toestanden, een menschwaardig bediendenloon tot stand kan komen. Vervolgens besprak de heer Zorn nog de vraag stukken van de vrouwelijke kappersbediendes en de jongere bedienden, die dikwijls tegen een minimaal loon hun arbeidskrachten geven ten koste van de 22- tot 25-jarige kappersbedienden, Er heerschte vanmorgen groote drukte rondom het stadhuis. Auto's van diverse pluimage reden statig voor den kleinen ingang en chauffeurs in feestlivrei, gesierd met een bloem in het knoops gat van hun lange jas, openden niet minder statig de portieren. De eerste auto, kennelijk in de bloemetjes gezet voor een gelukkig bruids paar, is het minst belast. Er stapt een bruide gom uit; een feesteling met een gewonen witten, een gekleurden of een puntboord, in een deftig zwart pak, in het donkerblauw of in voorjaars tenue. Dan komt het bruidje blozend, maar stralend te voorschijn. In het wit, iii groene zijde, in een mantelpakje, met satijnen schoe nen, glimmende bottines of muiltjes van onbe stemde kleur. En de menschen rekken de halzen uit, kijken, lachen, maken al of niet gepaste opmerkingen, benijden of schudden het hoofd Woensdag in de Pinksterweek. Opleving over al! Record-aantal bruidsparen. Op één morgen 35! Hoogspanning voor de ambtenaren van den burgerlijken stand, die in ploegen op verschil lende plaatsen in het stadhuis hun verheven taak verrichten, hoogspanning voor den ver keersagent op de Groo.te Markt, die al die auto's op tijd moet wegwerken, hoogspanning ook voor de boden, die in hun deftig gewaad eigenlijk altijd bruidegoms zijn en de situatie in de ma jestueuze trouwzaal beheerschen. Trillend bruidje van 18 jaar, met baby-roosjes in de tengere handjes, zit op één rij met de forsche bruid van veertig, die een bos paarse seringen omknelt. Pootige bruidegom van dertig, met pijnlijke handen, die na een te lange rust periode weer aan den slag gingen, kijkt triom- phantelijk naar een bleeken kantoorbediende, die zijn puntboord onbeheerscht voelt prikken in zijn al te uitgeschoren bruiloftsgelaat. Vaders en moeders met eindelooze kleeding- variatie, luisteren naar het ja-woord van hun kinderen, maar kunnen al dat feestelijk ja- geroep bijna niet uit elkaar. Het zal wel in orde zijn Na 12 uur werd de rust hersteld en kregen de oude magistraten in het historische stadhuis weer een welverdiende rust! Maar in 35 gezinnen wordt op dit oogenblik nóg feest gevierd, het is alsof de lucht gevuld is van bruiloftsklanken. „De bruid en de brui degom gaan nooit verloren!".... De R.K. Coöp. Bakkerij en Verbruiksvereeni- ging Arbeid Adelt, onderafdeeling van den R.K. Volksbond gaf gisteravond en geeft ook nog hedenavond haar jaarfeest aan de leden in het gebouw St. Bavo. De voorzitter, de heer J. Ph. H. Castricum, opende dezen feestavond met een kort woord en zei, dat het goed is dat de leden eens per jaar in een feestvergadering bij elkaar komen zooals deze, om den toestand van de bakkerij onder de loupe te nemen. Er breken moeilijke tijden voor de coöperatie aan. De crisis en andere om standigheden zijn niet voordeelig. Door de werk loosheid is de afname minder geworden. De bedrijfsomstandigheden moeten op gezette tijden onder de oogen worden gezien. Door den min deren omzet zal het in de toekomst niet onmo gelijk zijn, dat er ontslagen zullen moeten val len, maar de voorzitter hoopte dat dan de leden achter het bestuur zullen staan, opdat dit alles gebeure na rijp overleg en wanneer er geen andere weg meer openstaat. De prijzen voor het brood hoopt men in de toekomst zoo te regelen, dat ze voor alle bakke rijen gelijk zullen zijn. Maakt propaganda voor uw eigen bakkerij om den omzet zoo groot moge lijk te maken, besloot de voorzitter. Verder werd nog een kort woord gesproken over de bedevaart van Zondag 23 Mei naar Heiloo. Voor de touringcars is de deelname af gesloten, maar laat men in grooten getale per rijwiel naar Heiloo, naar Maria's genadeoord trekken. Het vertrek is bepaald om 7.40 uur vanaf het gebouw St. Bavo. Hierna zette de Elsrerus-Band de muziek in en trad de conferencier, de heer Dirk Vreeswijk, voor het voetlicht. Hjj had de aardige attentie een hulde te brengen aan den vader van het gebouw St. Bavo, den heer G. Scholte, die heden zijn zilveren huwelijksfeest viert, waarvoor door allen met instemming werd gezongen „Lang zal hij leven." De Rederijkerskamer „Alberdingk Thym" ver zorgde hierna een vijftal één-acters, welke zeer goed insloegen bij het publiek, vooral de één- acter „Weet u 't al buurvrouw?" van de dames Rubeling en Berg, een schets uit het dagelijk- sche leven. Verder noemen wij een paar mooie declamaties van den heer G. Nielen. Bij elkaar was het avond van genot, die zeer wel aan te bevelen is. I Beaufort, Mr. Dr. L. J. C. Utrecht. Loerakker, A. J. Haarlem. Groen Azn., J. Zuid-Scharwoude. v. d.Weijden, M. P. Zevenhoven. Stumpel, E. M. Hoorn. Mes, Mr.Dr.A.J.J.M. Heinkenszand. Rohling, F. P. Th. Bloemendaal. Berg, Prof. Dr. C. C. Leiden. Eisen, Th. P. J. Naaldwijk. Blonk, G. C. W. Nieuwer-Amstel. de Kok, J. D. Loosduinen. Lockeieer, E. Th. Hulst. Gebouw „S>i. Bavo": Coöperatie „Arbeid Adelt" 8 uur Schaakclub „St. Bavo" 8 uur Proza 8 uur. Gem. Concertzaal: Concert R. K. Oratorium- vereeniging, 8.15 uur. Stadhuis: Commissie van het Toezicht op het L. O., 8.15 uur. Gebouw Ridderstraat 11: Ver. tegen het mis handelen van dieren, 8.15 uur. Rembrandt-treater: Greta Garbo in „Mar guerite Gautier", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: Gary Cooper en Jean Arthur in „De trek naar het Westen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: Stan Laurel en Oliver Hardy in „Van kwaad tot erger" en Warner Oland in „Charlie Chan op de renbaan", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Filmac 115 uur; „Meisjes pensionaat", 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo"; Bestuur Transportar beiders, 8 uur; Federatie groenten- en fruit handelaren, 8 uur; Rechtskundig advies 78 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; College armencollectanten, 8 uur. Café-restaurant Gebr. Brinkmann: K.J.M.V. St. Augustinus, half 9. Raadhuis Overveen: Gemeenteraad Bloemen daal, 2 uur. Atelier H. F.JsBoot, Klein Heiligland: Ten toonstelling. Groote of St. Bavokerk: Orgelbespeling 34 uur. Rembrandt-theater: Greta Garbo in „Mar guerite Gautier", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: Stan Laurel en Oliver Hardy in „Van kwaad tot erger" en Warner Oland in „Charlie Chan op de renbaan", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 115 uur „Meisjespensionaat", 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theaterGary Cooper en Jean Arthur in „De trek naar het Westen", 2.30, 7 en 9.15 uur. R.K. Pension-Bureau: Centraal Bureau voor kosthuizen en pensions eiken dag geopend. Parklaan 59, hoek Jansweg, telefoon 10394. St. Elisabeth vereeniging: Jansstraat 49. Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; ver gadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Wit-Gele Kruis, Parklaan 75 (Tel. 16391). Spreekuren voor R. K. Wijkverpleging, Magazijn verplegingsartikelen, inschrijving lidmaatschap en inlichtingen alle werkdagen van 10 uur v.m. tot 5 uur n.m. Bureau voor uitzending van zieken-, zenuw- en kraamverpleegsters, kraam verzorgsters en bakers. Dag en nacht te be reiken. R.K. Leeszaal en Bibliotheek: Nieuwe Gracht 70; geopend op werkdagen van 's morgens 10 uur tot half één; des middags van 2 tot 5 uur en des avonds van 7—9 uur. 's Maandagsmor gens gesloten. „Op muzikalen zwerftocht door veld en bosch" heette de uitvoering, die het zangkoor „De Nachtegalen" Maandagavond onder leiding van mej. F. Kampmeijer in de Tuinzaal van het Gem. Concertgebouw gaf. De zwerftocht was niet alleen muzikaal, maar ook van vroo- iijken aard! De revue, als we het geheel ten minste zoo mogen noemen, is samengesteld uit allerlei kinderliedjes, die ieder voor zich soms al geestig en aardig zijn. Maar mej. Kamp meijer heeft deze liedjes door costumee .ng en handeling dikwijls tot kleine toonee.stukjes weten om te tooveren, als zoodanig ze nog veel meer in den smaak der talrijke aanwezigen vie len (de zaal was tot de laatste plaats bezet). Er werd dan ook na ieder nummer hartelijk ge applaudisseerd en sommige nummertjes ver wierven zelfs een open doekje, zooals de bak kertjes in hun witte kleeding, die al een applaus kregen voor ze nog een noot gezongen hadden! Het aardigste vonden we uit het vele, dat ge boden werd, het kleine meisje, dat zoo lief met haar pop zong, en de beide kinderen, die het bekende liedje van Wouter Hutschenruyter „Het Breistertje" op zoo'n grappige wijze ten tooneele brachten. Daar tusschen door speelden de kinderen op de piano eenige stukjes, die toonden, dat zij onder leiding van hun leerares reeds goede vorderingen hebben gemaakt. Namens de ouders der leerlingen en namens de Haarl. Ver. tot Bestrijding der T.B.C., aan wie de opbrengst van den avond ten goede kwam, heeft de heer G. v. Waard een hartelijk dankwoord tot mej. Kampmeijer gesproken, daarbij aan herinnerd, dat de leden van het Zangkoor „De Nachtegalen" ook wel eens letter lijk door veld en bosch trekken, als zü nJ. de verpleegden van „Brederodeduin" met hun aar. dige liedjes en tooneelstukjes gaan vermaken. De heer v. Waard bood tenslotte een fraai bloemstuk aan mej. Kampmeijer aan, die op haar beurt een dankwoord sprak, ook gericht tot de aanwezige ouders, hen uitnoodigend om een volgende maal evenzoo weer in zoo'n groote getale te komen. Ook deze derde jaarlijksche uitvoering van het Zangkoor mag uitstekend geslaagd heeten! 9 AAN DE KIEZERS!! Mijnheer de Redacteur, De buitengewoon mooie rede, welke door oud minister Marchant is gehouden, en waarvan het verslag in de N. Haarlemsche Courant in één woord uitstekend was. was voor de vele toehoor ders een klap op den vuurpijl. Daardoor ging hun een licht op; daardoor werd hun bewezen, dat er maar één party is, waarop zij zonder bezwaar kunnen stemmen. Een der vele redenen, welke de heer Marchant aanduidde, was, dat er 410 kerken in ons land zijn, verdeeld in hoeveel partijen? Niet te tellen! Alleen de Katholieke Staatspartij is één partij, met één inzicht in het algemeen belang. Een paar andere motieven zijn ook om te ont houden! De N.S.B. is de partij, die met de zweep slaat en ook met den gummistok. We kunnen begrijpen, dat zoo iets bij de Hitlerpartij bestaat. Maar in ons land moeten wij van dien gummi stok N.S.B.-partij niets hebben. Men zou onlo gisch handelen met daarop te stemmen. En wat de Anti-Rev. partij betreft, ook oud minister Marchant heeft er op gewezen, dat vele Anti-Rev. het beste op de Katholieke Staatspartij kunnen stemmen. Alzoo komen wij tot de conclusie, dat de kiezers in dit district, wanneer zij verstandig doen, zich niet zullen laten leider door verkeerde voorspiegelingen, doch zullen stemmen op de partij van het algemeen belang, de Katholieke Staatspartij, op no. 1 van lijst no. 1. Dit is de beste, waar men met het volste vertrouwen op kan stemmen. Een Kiezer, die het algemeen belang voor oogen houdt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5