Vijftig jaar Nederlandsche zakenenergie DE OCEAAN POST We luisteren naar FINANCIEN VROOM DREESMANN JUBILEERT De weerstoestand Dagfilm RADIO-HOLLAND" WOENSDAG 19 MEI 1937 t t,En nu is het merkwaardige van onzen tijddat een detailhan del zich op zijn beurt tot een grootbedrijf heeft ontwikkeld" Groot opgezet jubileum EEN SCHEEPSKRANT! N.V. „ROTTERD. LLOYD" N.V. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND" 50 jaar historie Het jubileum In de Kalverstraat Zonderlinge Pinkster viering Familie sliep 60 uur aan één stuk Wedstrijden in stenografie en machineschrijven te Bayreuth Prins Bernhard naar de vlootrevue Het Prinselijk Paar keert Zaterdag naar ons land terug NOORD-HOLLANDSCH LAND- BOUWCREDIET Nog geen beslissing inzake reorganisatie WIERINGERMEER Bouw van 46 boerderijen aanbesteed Belegging in bedrijven, die met courantenreclame verkoopen, veilig en rendabel 4' Donderdag 20 Mei TIJDELIJK BETER WEER Brand bij de N.S.F. te Hilversum Kleine omvang met zeer aan zienlijke schade TELEFOONVERKEER MET DUITSCHLAND Tarieven verlaagd KONINKLIJKE NEDERL. MIDDENSTANDSBOND Jaarvergadering te Amsterdam DE AFSLUITDIJK DROEVIG ONGEVAL Dubbele strafvervolging, tegen het Eerste Kamerlid dr. H. Polak Un travail de titans DE JAVA TE SPITHEAD AANGEKOMEN VOETBAj. Het R.K.F.-elftal Voor den wedstrijd tegen Jugendkraft Wien ZWEI ONZE ZWEMSTERS NlEt NAAR LONDEN Wedstrijddatum maakt deelnat1i6 onmogelijk Wanneer wij de geschiedenis schrijven van den ondernemingsgeest, de daadkracht, den durf en "t door zettingsvermogen in de Nederland sche zakenwereld, dan neemt onder de grootbedrijven die op een gezonde historisch» ontwikkeling kunnen bo gen, dat der N.V. An^terdamsche Manufacturenhandel van Vroom en Dreesmann een eerste plaats in. Deze firma bestaat thans een halve eeuw. In de afgeloopen vijftig jaar heeft zij zich een geheel eigene plaats in ons volksleven veroverd. Meer dan vijftig zaken heeft ze over heel het land in een 30-tal plaatsen verspreid en haar gezamenlijk personeel van ruim 10.000 personen zou de bevolking eener stad op zich zelf zijn. In Amsterdam begonnen, waar nu de hoofdstraat de aloude Kalverstraat bij de Munt de Vroom en Dreesmannstraat zou kunnen heeten, zóó lijnen ter weerszijden de thans fraai versierde gevels zich aaneen van de verschillende panden dezer firma is nu in elke stad van beteekenis een ma- gazenn gevestigd, dat ook het stadsbeeld mede beheerscht. In 1892 werd de zaak in Rotterdam geopend, in 1893 volgde Den Haag, welke stad al reeds de Vroom en Dreesmannpassage kent. Van Heerlen tot Den Helder, van Leeuwarden tot Middelburg spreidt zich het net van zaken uit. Zoo is dit gouden jubileum wel een zeer zeld zaam jubileum van gestagen groei, van gesta dig succes, van telkens nieuwe mogelijkheden. De ondernemingsgeest ep het commercieel ta lent van twee mannen, wijlen de heeren A. C. R. Dreesmann en W. H. Vroom hebben dft alles gegrondveste Helaas hebben ze dezen mijlpaal niet meer kunnen beleven. De heer A. C. R. Dreesmann, die 10 September 1934 onder groote belangstelling zijn 80sten jaardag mocht vieren, is kort daarna gestorven, de heer W. H. Vroom 'is reeds meerdere jaren overleden. Hun zonen, de heeren W. J. R. Dreesmann en B. H. Vroom Wzn. zijn thans de actieve be windsmannen die met de beproefde deugdelijke zakenkennis dezer firma, dit detailbedrijf van nationalen omvang langs moderne banen voe ren. Aan deze mannen dankt Nederland een der deugdelijkste ondernemingen waarop ons land fier mag gaan. Geboren in 1854 in Haselünne, het oude ves tingstadje van het toen nog bestaande Konink rijk Hannover, was wijlen de heer A C. R. Dreesmann in 1871 na de overmeestering van zijn land door Pruisen, naar Nederland uitge weken. In Amsterdam genoot hij zijn zaken- opleiding en stichtte hij na zeven jaar een ma nufacturenhandel. In het jaar 1879 gehuwd met mej. Helene Tombrock, werkte hij in zeer snel tempo zijn zaak omhoog, om zich in 1887 met zijn zwager den heer W. H. Vroom te associee- ren. Hiermede was de firma Vroom en Drees mann gesticht en dank zij de voortvarende sa menwerking dezer beide, in geheel verschillend opzicht begaafde mannen, namen de zaken een vlucht. Amsterdam beleefde in de tweede helft der vorige eeuw een tijdperk van grooten, gestadi- gen vooruitgang. Parallel met den opbloei van het economisch leven, was de uitbreiding die de stad zelf onderging. Nieuwe wijken verrezen aan alle kanten; het inwonertal steeg van 222.000 in 1850 tot 515.000 in 1900. En het is dui delijk, dat met deze snelle stijging van het getal consumenten ook de omvang van den detail handel mee uitgroeide. Voor wie initiatief en commercieele talenten had, bestonden er toen goede kansen van slagen. Het is dan ook niet vreemd, dat juist toen, in de jaren omstreeks 1880, zoowel A. C. R. Dreesmann als W. H. Vroom, wien deze beide eigenschappen aller minst ontbraken^ in Amsterdam hun zaken be gonnen zijn en tot bloei hebben gebracht. Door toevallige omstandigheden kwamen zij met el kaar in contact en zij besloten, ieder reeds een eigen zaak hebbende, voor gezamenlijke reke ning in een ander stadsgedeelte, n.l. in de Wees- perstraat de eerste zaak te openen, onder den naam van Vroom Dreesmann. Oorspronkelijk I WAARIN HET DAGELIJKSCHE NIEUWS, VERSCHIJNT TIJDENS DE REIS OP DE MAILSCHEPEN VAN: EN MET ADVERTEEREN BEREIKT MEN ALLE VERLOFGANGERS, REPATRIEERENDEN EN TOERISTEN. Vraagt proefnummer en tarieven aan: Keizersgracht 562 - Amsterdam-C. werd de nieuwe winkel „Magazijn De Zon" ge noemd, maar die naam is geheel verdrongen door den firmanaam „Vroom Dreesmann", waarmee de onderneming haar groote bekend heid heeft gekregen. Een historicus van naam als profesor dr. H. Brugmans heeft zich de moeite gegeven een fraai gedachtenisboek te schrijven „Uit de geschiedenis van den wereldhandel", dat met vele gekleurde platen naar schilderin gen van profesor Huib Luns is geïllustreerd. In dit buitengewoon aantrekkelijk werkje van blijvende waarde, dat op aanvraag voor belangstellenden verkrijgbaar is, schrijft prof. Brugmans o.a.: „Parallel als het ware aan Amsterdams ont wikkeling tot moderne wereldstad, heeft zich de groei van Vroom Dreesmann tot een groot bedrijf van detailhandel voltrokken. Het be drijf is immers een typisch voorbeeld geworden van een concentratie die zich in de 20e eeuw bijkans overal ter wereld heeft voorgedaan, en waarvan wij te Amsterdam de eerste uiting ge- zen hebben in den winkel van Sinkel. Eener- zijds heeft een enorme uitbreiding van het aan tal verhandelde artikelen plaats gehad, zoodat het manufacturenmagazijn is uitgegroeid tot een warenhuis, waar naast stoffen en kleeding- benoodigdheden ook zaken voor woninginrich ting, meubelen, tapijten, e.d. voorhanden zijn. Anderzijds heeft de zaak zich met nieuwe win kels over Amsterdam en over geheel Nederland uitgebreid. Het magazijn in de Weesperstraat had van den aanvang af zoo'n succes, dat men al spoedig overging tot het oprichten van meerdere za ken. Toen te Amsterdam allengs het aanzien der winkelstraten zich ging wijzigen en de trek van het publiek zich op andere punten concen treerde, is het noodig gebleken verschillende oude zaken te sluiten, terwijl in de meer be zochte wijken nieuwe magazijnen werden ge opend. De zaak in de Kalverstraat, opgericht op de plaats waar eertijds verborgen achter burgerwoonhuisgevels de R. K. Schuilkerk ,,'t Boompje" stond, is sinds haar oprichting in 1912 het middelpunt gebleven van het bedrijf in Amsterdam. Naast dit hoofdmagazijn telt V. D. in Amsterdam nog zes verkoop-filialen, terwijl in de Centrale Bedrijven in de Noorder straat zijn ondergebracht de Voorraadmagazij- nen, Meubel- en Beddenmakerij, Behangerij, Lingerie en Confectieateliers. Maar bovendien was Vroom Dreesmann al sinds tientallen jaren bezig, zich over heel Nederland uit te breiden. In 1892 werd de eerste zaak in Rotterdam ge opend; in 1893 volgde Den Haag. En sindsdien hebben van Heerlen tot Den Helder en van Leeuwarden tot Middelburg vrijwel alle plaat sen van eenig belang een zaak van Vroom Dreesmann gekregen. Zoo is de eenvoudige zaak van 1887 binnen een halve eeuw uitgegroeid tot een concern van bijkans 50 zaken, verdeeld over een 30-tal ste den, met een personeel van ongeveer 10.000 menschen. Ook nog een derde concentratie verschijnsel, dat wij ook reeds bij Sinkel op merkten, doet zich hier voor: de inkoop ge schiedt voor een groot deel bij den producent direct. Wat ons, na de winkels van vroeger tijden beschouwd te hebben, bovenal treft in dit moderne winkelbedrijf, is de groote plaats, die voor het aantrekken van het koopend publiek aan reclame en etalage is ingeruimd. Niet lan ger wacht het moderne detailbedrijf op passieve wijze zijn klanten af, maar met boeiende, dik wijls ingenieuze middelen tracht het de aan dacht van het publiek op zijn zaak en koop waar te vestigen. De reclame-dienst is daarom een onmisbaar onderdeel van het bedrijf gewor den, terwijl zonder een uiterst verzorgd etalee- ren geen groote zaak van thans het meer kan stellen." Op Vrijdag 21 Mei zal de Directie van de jubileerende firma haar vele handelsvrien den, kennissen en belangstellenden ontvan gen, tijdens de receptie die gehouden wordt van 3—5 uur in het Amstel-Hotel te Am sterdam. 's Morgens heeft er een receptie plaats in „Krasnapolsky" voor alle leden van het personeel te 10.30 uur. De Amster- damsche zaken zullen dien morgen en het magazijn in de Kalverstraat zal heel den dag gesloten zijn. Van 2 tot 3 uur heeft in 't Amstel-Hotel nog een besloten plechtigheid plaats, wafer de directie gehuldigd wordt. Aan de herdenking van haar gouden jubileum wenschte de firma in Amsterdam een historisch overzicht te verbinden, waarin in woord en beeld de detailhandel door de eeuwen heen be licht zou worden. Zij vond Prof. Dr. H. Brug mans en Prof. Huib Luns bereid, de uitvoering van dit idee op zich te nemen. Zoo schrijft Prof. Brugmans in zijn Voor woord: „Het denkbeeld trok mij aan, omdat een poging om in breeden kring kennis en in zicht te verspreiden omtrent de voorgeschiede nis van de maatschappelijke vormen, waaronder wij thans leven, naar mijn meening niet alleen waardeering, maar ook daadwerkelijken steun ten volle verdient".... En zoo ontstond dan de grootsche Amster- damsche gevel-décoratie, welke is aangebracht aan de magazijnen in de Kalverstraat. Zonder eenige overdrijving mag hier worden gezegd, dat noch in Amsterdam, noch waar ook in Ne derland, ooit zulk een décoratie is vervaardigd. In 20 tafereelen wordt hier de handel in beeld gebracht, zooals deze door alle eeuwen heen ontstaan en gegroeid is. Elk tafereel is 5 Meter hoog en 2lA Meter breed, en is vervaardigd naar een origineele olieverf-compositie van Prof. Huib Luns. Aan het Hoofdgebouw is aangebracht een wand vair 57 Meter lengte en Meter hoogte, waarin 14 tafereelen, in gouden lijst gevat, zijn opgenomen. De overige 6 tafereelen vonden een plaats aan den gevel van de panden recht te. genover het Hoofdgebouw gelegen, waarvoor een speciale wand van 31 Meter lengte moest wor. den opgetrokken. De korte beschrijvende teksten onder ieder ta fereel geven den toeschouwer een duidelijke verklaring van het geschilderde beeld. Waar de tekst-ruimte onder de groote tafereelen nood gedwongen maar zeer beperkt was, en onge. twijfeld velen iets meer omtrent het ontstaan en den groei van den Wereldhandel zouden willen lezen en zien, is in overleg met beide, heeren Professoren een boekje samengesteld, waarin de origineele olieverf-composities van Prof. Huib Luns, in natuurlijke kleuren zijn gereprodu ceerd, terwijl bij ieder tafereel een uitvoerige en overzichtelijke historische uiteenzetting is op genomen van de hand van Prof. Dr. H. Brug mans. Dit boekje stelt de firma (zoolang de oplage strekt) gaarne en gratis ter beschikking voor al degenen, die er interesse voor hebben. En ten slotte biedt de jubileerende firma aan al haar cliënten een passend cadeau aan: n.l. een Verjaardag-kalender. Ook deze Verjaardag kalender is een waar kunstwerk geworden; im mers een 4-tal reproducties van bekende schil derstukken van Oud-Amsterdam (uit de ver zameling des heeren W. Dreesmann), uitgevoerd in natuurlijke kleuren, sieren de maandschil- den. En nu de Faleis-Raadhuis.kwestie in Am. sterdam weer zoo actueel is, zal het ongetwijfeld velen interesseeren om eens te zien, hoe Raad huis en Paleis er in vroeger tijden uitzagen. Zoo toont het eerste schild het Oude Raadhuis, geschilderd door J. v. d. Ulft (1627—1688), ter wijl ook het bekende schilderij van G. Berck. heyde (16381698), voorstellende het Raadhuis met Waag te Amsterdam, is opgenomen. De Amsterdamsche versiering in de Kalver straat zal intact 'blijven tot het bezoek der Ko ninklijke Familie aan de hoofdstad, waardoor tijdens dit bezoek de straat alreeds op zich zelf een bijzonderen tooi heeft. Door een tijdelijken voorbouw vóór den inspringenden gevel is de oude Kalverstraatbreedte daar ter plaatse, waar eens ,,'t Boompje" stond, hersteld. Het ware voor het stadsaspect te wenschen, dat de Kalverstraat dit oude aanzien weer herkreeg en de gevel niet alleen tijdelijk, maar ook blij vend naar voren werd gebracht. De familie M. uit de Busken Huetstraat te Haarlem heeft een merkwaardig avontuur beleefd, dat als door een wonder goed is afgeloopen. Voordat zij Zaterdagavond naar bed gingen, hadden man en vrouw de kachel aangemaakt. Tengevolge van den kolendamp, welken de kachel ontwikkelde, is het geheele huisgezin, de ouders en twee kinderen van 6 en anderhalf jaar, in een versuften toestand geraakt, zoodat zij Dins dagmorgen pas ontwaakt zijn. Alleen het feit. dat de kachel in den tusschent-ijd was uitgegaan, heeft de familie van den dood gered. Het was een buurman opgevallen, dat hij de familie tijdens de Pinksterdagen in het geheel niet gezien had. Hij wist zeker, dat de buren niet waren uitgegaan en maakte zich daarom zoo ongerust, dat hij Dinsdagmorgen eens pools hoogte ging nemen. Na lang kloppen hoorde hii eindelijk leven in huis en werd de deur geopend door het 6-jarig zoontje. Het ventje was in nachtgewaad en zag er versuft uit. On middellijk is de buurman toen naar binnen ge gaan. Hij vond het echtpaar versuft te bed liggen, terwijl ook het kind van anderhalf jaar nog in diepe rust scheen te zijn. Een toevallig passeerende dokter stelde het eerste onderzoek in. Hij constateerde lichte ver schijnselen van kolendampvergiftiging en on middellijk werden maatregelen genomen °m deze verschijnselen ongedaan te maken. Toen alle deuren van de woning geopend waren en weer frissche lucht het huis was binnenge komen, kwam het echtpaar spoedig bij. M. ver telde, dat hij Zaterdagavond laat de kachel had aangemaakt en bijgevuld. Omdat hij toen al gemerkt had, dat de kachel zoo slecht trok, bad hij den sleutel van den luchttoevoer geheel geopend. Het bleek echter, dat de kachelpijp door roet geheel was afgesloten. De kolendamp kon niet ontsnappen en vulde allengs het ver trek, met het gevolg, dat het huisgezin lang zamerhand in een versuften toestand geraakte, waaruit het eerst twee dagen later zou ont waken Gelukkig is de kachel na korten tijd uitge gaan. De kolendamp is toen langzaam wegge trokken en de vergiftiging bleef beperkt tot de eerste verschijnselen, die niet van ernstigen aard waren. Dinsdagmiddag was de familie tenminste weer bijna geheel hersteld. De kin deren speelden buiten en vader en moeder kon der. het bed weer verlaten. Alleen aan het feit, dat de kachel is uitge gaan, is het te danken geweest, dat de gevol gen niet van meer ernstigen aard zijn geweest. Had de kachel langer gebrand, dan zou dit avontuur de familie M. ongetwijfeld het leven hebben gekost. Nu hebben de slachtoffers slechts een minder prettige ervaring opgedaan en een paar Pinksterdagen gemist. Zwartkijkers zullen zeggen, dat dit gemis niet eens bijzon der groot is geweest. Op Pinkster-Zondag werdén evenals vo rige jaren te Bayreuth de internationale wed strijden in stenografie en machineschrijven ge houden, waaraan dit jaar ruim 400 stenogra fen en typisten deelnamen. Tien landen zijn uitgekomen, waaronder voor de eerste maal Nederland, met een steno-typis te en een tachografe. De Nederlandsche deelneemsters boekten succes en werden beide in de kampioensklasse geplaatst, nl. mejuffrouw M. Bothe, die op een blinde Continental werkte, voor steno-ty piste en mej. P. Matla voor tachografe 300 lettergrepen. Prins Bernhard zal als gast der Britsche admiraliteit aan boord van de „Strathmore" morgen de vlootschouw bij Spithead bij wonen. Prinses Juliana zal daarbij niet aan wezig zijn. Het Prinselijk Paar zal Zaterdagochtend met de „Java" van Harwich naar het vaderland te- rugkeeren. Hedenmorgen werd te Alkmaar de jaarlijk. sche vergadering gehouden van aandeelhouders der N.V. Noord-Hollandsche Landbouwcrediet, gevestigd te Alkmaar. Het voornaamste punt van de agenda was de reorganisatie der N.V. door 50 pet. af te schrij ven op het gewone aandeelenkapitaal, waardoor dit verminderd werd tot een millioen gulden. Het vrijkomende bedrag van ƒ1.000.000, ver meerderd met ƒ485.000 uit de open reserve, zou dan in mindering kunnen worden gebracht van de rekening „accepten van debiteuren in reke ning-courant" en gebouwen en voor dat doel tevens te gebruiken hetgeen overschiet uit de winst van 1936, nadat 6 pet. voor de cumula tief preferente aandeelhouders is afgezonderd. Van de cumulatief preferente aandeelhou ders zal worden gevraagd de 6 pCt. rente te doen verlagen tot 5 pCt. en de cumulatie ts laten vervallen. Zouden deze voorstellen niet worden aange nomen, dan kon over de eerstvolgende jaren geen dividend worden uitgekeerd, noch op de gewone noch op de preferente aandeelen, ter wijl bij wei-aanvaarding van de voorstellen op het gereduceerde kapitaal 5 pCt. rente zou kunnen worden uitgekeerd. Na uitvoerige besprekingen in de vergadering, waarbij eenige gewone aandeelhouders zich voor en enkele preferente aandeelhouders zich tegen de reorganisatie verklaarden, werden de voorstellen aangehouden, omdat bleek, dat niet de vereischte helft van het aandeelenkapitaal op de vergadering vertegenwoordigd was. Op 2 Juni a.s. zal in een nieuwe vergadering een beslissing moeten worden genomen. De directie van den Wieringermeerpolder heeft aanbesteed den bouw van 46 boerderijen in de Wieringermeer in vijf groepen. Laagste inschrij vers waren: groep 1, 7 boerderijen, H. J. Evers, Deventer, voor ƒ95000; groep 2, 8 boerderijen, H. J. Evers, Deventer, voor 117.800; groep 3, 11 boerderijen, K. Ooms, Bleskensgraaf, voor 171.600; groep 4, 9 boerderijen, G. van Noor- denne, Hoornaar, voor 135.000groep 5, 11 boerderijen, J. Geusebroek, Medemblik, voor 174.600. Totaal 46 boerderijen voor 694.000. De gunning is aangehouden. Een econoom onderzocht in 1932, '33 en '34 de geregistreerde aandeelen op de New-York Stock Exchange. Van de 1270 aandeelen keerden 525 in die jaren divi dend uit; 60 °/o van dit aantal bleken bedrijven te zijn, die hun waren op ruime schaal adverteerden. En op een heel enkele uitzondering na, hadden zij alle hun eerste reclame in couranten geplaatst. Dat adverteerende bedrijven als solide firma's worden beschouwd, bleek ook uit het feit, dat 81 »/o van het aandeelenbezit van een groote assurantie-maatschappij afkomstig was van de firma's, die ook tij dens de depressie voortgingen inet adver-. teeren. Een ander geval: Iemand, die $27.000 wilde beleggen, volg de het advies op, aandeelen van bedrijven te kiezen, die uitgebreid in couranten adverteeren. Hij deed dit en kon eenigen tijd later reeds constateeren, dat hij 5.800 had verdiend. fl-flrrlr -I- rlr -Ir fir rï-r*-? r tl- "I-fi-ri-Tir rf- -U—1"^-IVrHrlr rlr rjr ;-t!t -Hrrr ^4-—r* HILVERSUM I, 1875 M. (8.00—9.15 KRO ju.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV) 8.00—9.15 en 10.00 Gramo- foonmuzlek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO- orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Hand- werkcursus. 2.55 Gramoloonrnuziek. 3.00 Vrouwenhaifuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Handenarbeid v. d. jeugd. 5.15 Viool en piano. 6.15 Gramo foonmuziek. 6.45 Lezing: Bijbel-Kiosk- Arbeid te Amsterdam. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Repor tage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-berlchten. 8.15 Zangavond v. d. Bond van Christelijke Zang- en Orato- riumvereenigingen in Nederland. 9.00 „De verhouding tusschen predikant en ge neesheer", causerie. 9.30 Vervolg con cert. 10.10 Berichten. 10.15 Causerie over het a.s. Londensche Stenografie- Congres. 10.30—12.00 Gramofoonmuziek. HiernaSchriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. (Algemeen pro gramma, verzorgd door de AVRO) 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Het Om roeporkest en solist. In de pauze: Gra mofoonmuziek. 12.30 Kovacs Lajos' Or kest en Gramofoonmuziek. 2.00 De Gro ninger Orkestvereeniging. 4.00 Orgelspel. 4.30 Muzikale causerie (met gramofoon- platen). 5.30 Het AVRO-Aeolian-orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Het AVRO-Daus- orkest. 7.30 Causerie over de a.s. Ver kiezingen. 8.00 Berichten ANP. Mededee- lingen. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.30 Con certgebouworkest. 9.30 Radiotooneel. 10.15 Kovacs Lajos' orkest en orgelspel. 11.00 Berichten ANP. Hierna: Het AVRO-Dansorkest. 11.3012.00 Gramo foonmuziek. DROITWICH, 150O M. 10.05 „At home to-day", causerie. 11.25 Dansmuziek (gr.pl.). 11.05 BBC-Welsch orkest m. m. v. solist. 12.05 Solistenconcert. 12.35 Het Tom Jones Octet. 1.20 Het Phllharmo- nisch Strijkkwartet m. m. v. soliste. 2.10 Reportage. 2.45 Orkest van de Royal Air Force. 3.35 Variété. 4.10 Vervolg van 2.10. 4.20 BBC-Dansorkest. 4.55 Vervolg van 2.10. 5.05 BBC-Dansorkest. 5.2o Berich ten. 5.40 Actueele causerie. 6.00 Het BBC-Northern-orkest. 6.40 „Conversa tion in the train", causerie. 7.00 Variété programma. 8.00 Taalkundige causerie. 8.20 Berichten. 8.40 BBC-Midlandorkest m. m. v. solist. 9.20 Korte Kerkdienst. 9.40 BBC-orkest, BBC-koor en solisten. 10.4511.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 11.35 Omroep orkest en zang. 1.20 Gramofoonmuziek. 3.50 Zang. 4.05 Gramofoonmuziek. 7.05 Chansons. 7.35 Zang. 7.50 Moyse-Trio en zang. 9.05 Omroeporkest, kerkkoor en solisten. 9.50 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 9.20 Volksliederen- concert. 11.20 Fabrieksorkest. 12.35 Om- roepschrammelensemble. 1.35 Gevarieerd concert. 3.20 Omroep-Amusementsorkest. 5.20 Orkestconcert. 6.20 Omroepkleinork. 8.05 „Annelise", opera. 9.5011.20 Lan- desorkest Gouw Baden. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Kleinorkest. 12.30 Salonoikest. 12.501.20 Gramo foonmuziek. 4.20 Omroeporkest en Gra mofoonmuziek. 5.50 en 6.20 Gramofoon muziek. 7.20 dito. 8.20 Nationaal orkest. 9.3010.20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Salonorkest. 12.30 Kleinorkest. 12.50 1.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Salonorkest. 5.35 Omroeporkest. 6.35 Gramofoonmu ziek. 7.20 „Fincón d' amour", operette. Ca. 9.4510.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHI.ANDSENDER, 1571 M. 7 30 Het Omroeporkest, Kamerkoor ëh solis ten. 9.20 Berichten. 9.50 Pianovcordracht. 10.05 Weerbericht. 10.2011.20 Dansmu ziek (gr.pl.). uiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi De ondiepe depressie uit Frankrijk heeft zich naar ons land verplaatst en vrij veel regen gebracht, zij trekt nog langzaam Noordwaarts, maar zal nu waarschijnlijk opgenomen worden in een daalgebied van de Noordwestelijke de pressie, die bij IJsland minder diep werd, maar een secundaire vertoont die zich over de Brit sche eilanden uitbreidt. De hoogedrukking in het Zuidwesten nam af, die over Scandinavië nam iets toe. In Scandinavië en Finland is het grootendeels zonnig weer met vrij hooge mid- dagtemperaturen, maar in Denemarken begint de regen door te dringen. Ook Noord-Duitsch- land heeft vrij veel regen, in Zuid-Duitschland en Zwitserland is de lucht opgeklaard en de temperatuur vrij ver boven normaal, op de bergtoppen in Zwitserland is de temperatuur tusschen plus 2 en minus 7 graden. In Frank rijk is de regen opgehouden maar de lucht meest zwaar bewolkt, op de Britsche eilanden valt hier en daar regen en in Engeland is de temperatuur onder normaal. In onze omgeving is tijdelijk eenige op klaring te wachten met stijging van tem peratuur, maar de uit het Westen naderen de secundaire dreigt later met regen of onweer. Eerst nu wordt bekend, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag brand is uitgebroken in de mechanische werkplaats van {le N.S.F. te Hilversum. Omtrent de oorzaak weigerde men na herhaald verzoek inlichtingen te verschaf fen. De brand richtte zeer aanzienlijke schade aan op een der werkbanken, waarop verscheidene kostbare meetinstrumenten stonden gemon teerd en die geheel verwoest werden. De schade wordt geschat op 10.000. Terstond na de ontdekking van den brand, greep de fabrieksbrandweer in en slaagde er na verloop van tijd in, het vuur te beperken tot de werkbank, waarop de brand ontstaan was. Naar de oorzaak stelde vandaag de assuran- tie-afdeeling van de N.V. Philipsfabrieken te Eindhoven een onderzoek in. Waar omtrent dit geval een groote stilzwij gendheid bewaard wordt, heeft bij verschillen de lieden de meening post gevat, dat hier wel eens sabotage in het spel zou kunnen zijn. Met ingang van 1 Juni as. zullen de tele foontarieven in het verkeer tusschen Neder land en Duitschland worden verlaagd. In plaats van in 12, zal Duitschland van dien da tum af in 4 zones worden ingedeeld. De telefoonkantoren vertrekken nadere in- lichtingep omtrent de gewijzigde zone-indee ling. Hedenmiddag is in Krasnapolsky te Amster dam de jaarlijksche algemeene bondsvergade ring van den Koninklijken Nederlandschen Middenstandsbond aangevangen. De verschil lende afdeelingen en vakorganisaties van den bond waren door een 200-tal afgevaardigden vertegenwoordigd. De vergadering stond onder leiding van den bondsvoorzitter, den heer Ed. G. Schürmann, die de vergadering, na een wel komstwoord van den voorzitter der afdeeling Amsterdam, opende met een rede. De bondssecretaris, de heer L. de Groot, gaf vervolgens een overzicht van de werkzaam heden van den bond gedurende de eerste vier maanden van dit jaar. Het ledental van den bond bedraagt op het oogenblik 35000, verdeeld over 277 organisaties. Tal van nieuwe afdeelingen en vakorganisaties traden in de laatste maanden tot den bond toe. De vergadering ging vervolgens over tot de bespreking van het financieel verslag over 1936, uitgebracht door den bondspenning- meester, den heer J. K. W. F. van Bommel. De hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat, belast met de uitvoering van den dienst der Zuiderzeewerken, heeft heden aan besteed het wijzigen van het buitenbeloop van den afsluitdijk der Zuiderzee tusschen Korn- werderzand en de Friesche kust met bijkomende werken. Laagste inschrijver was de heer W. H. Klos te Santpoort voor 102.800. Tweeden Pinksterdag is op de schuttersweide te Vaals de heer M. zwaar gewond onder de gebroken stuurstang gevonden. Hij werd naar een ziekenhuis te Heerlen overgebracht, waar hij later aan de bekomen verwondingen is over leden. Men vermoedt dat het ongeluk zich als volgt heeft toegedragen: M. zou den vogel op de stang moeten plaatsen. Toen hij zulks gedaan had, moest de stang weer opgeheschen worden met een stevig touw. Dit is vermoedelijk geknapt, waardoor de zware stang naar beneden suisde. M. moet daarbij aan het hoofd getroffen zijn met het hiervoor ver melde droevige gevolg. Door den officier van Justitie te Amsterdam worden strafvervolgingen ingesteld tegen het Eerste Kamerlid Dr. H. Polak wegens belee- diging van de Nationaal-Socialistische groep der Nederlandsche bevolking in een artikel in Het Volk van 6 Maart j.l. en voorts wegens beleediging van het hoofd van een bevrienden staat in een artikel in Het Volk van 13 Maart jX De Algemeene Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer zendt ons een van haar uitgaven, getiteld Un travail de titans. Het boekje bevat een Fransche beschrijving van de Zuiderzee werken en van het aanleggen van den afsluit dijk. Het Billiton-Concern verheugde zich het werkjaar tot 1 Juni 1937 in een belang' rijke toename der productie. De gemiddeld opbrengst en de kostprijs zijn aanmerkeW gedaald. De depreciatie van den gulden fü van gunstigen invloed. De Gemeensch. MVn' bouw Mij. Bïlliton behaalde een netto-Wil1' van 6.51 mill, tegen f 3.76 mill, het voriQ jaar en keert een dividend uit van 35 Pcl' tegen 20 pet. De Billiton Mij. boekte ee netto-winst van f 2.27 millioen tegen f M mill, en keert een dividend uit van 18 Pcl' tegen 10 pet. De Javasche Cultuur Mij. boekte in een verlies van 875.689 tegen f 306.379 M vorig jaar. Na terugboeking van eenige f*' serves wordt een verliessaldo van 5702 de nieuwe rekening overgebracht. De Amsterdamsche Rijtuig Mij. boekteJn 1936 nog een onbevredigend resultaat. "e jaar sloot met een nadeelig saldo van f 143.595 tegen f 190.635 het vorig jaar. Volgens het jaarverslag van de Nedefl- Scheepsbouw Mij. is men tot na 1938 Va"_ orders voorzien. De financieele resultaten over het afgeloopen jaar stellen nog ïe/éj'v; Het verlies-saldo is niettemin vqn f 261A' tot 1 158.731 gedaald. De RotterdamTapanoeli Cultuur MV boekte in 1936, na afschrijving, een wins\' saldo van f 108.295, tegen f 36.010 het vow jaar. Op de preferente aandeelen wordt pet. uitgekeerd, tegen 3 pet. over 1935. De Suikerfabrieken TjewengBestap, boekten in 1936 een verlies van f 204.0* tegen f 124.603 het vorig jaar. Het theeverbruik in Engeland bedroeg April 42.51 mill. lb. tegen 50.70 mill. lb- Maart. Einde April bedroegen de voorrade" 148.01 mill. lb. tegen 174.34 mill. lb. VK, einde Maart en 240.25 mill. lb. einde APrl 1936. de in Als gevolg van de jongste daling op fondsen- en goederenmarkten is men Wallstreet van oordeel, dat hierdoor ne. gevaar voor inflatie voor het oógeriblik 1 afgewend. De Kennecott Copper keert het geW kwartaal-dividend uit van 0.50 per aaf}' deel plus een extra-dividend van 0.25. Bf vorige maal werd alleen 0.50 uitgekeer 4 De staalproductie in het Youngstoivn' district wordt thans op 80 pet. der capaV' teit geraamd. Men had 83 pet. verwacht. vraag naar staal is verminderd. De benzinevoorraden bij de Amerikaa7l' sche raffinaderijen bedroegen aan het eine der vorige toeek 50.581.000 vaten< tegen 52.008.000 vaten aan het ein der voorlaatste week; de voqrrgdjen benzine en stookolie te zamen 95.316W vaten tegen 94.874.000 vaten. De gemiddelde dagelijksche petroleuW' productie in de Vereen. Staten bedroeg de afgeloopen week 3.552.000 vaten, tegeJ 3.489.000 vaten de vorige week. De Intern. Tel. and Tel. boekte'in het geloopen jaar aan bruto ontvangsten 66.51 millioen tegen 56.07 mill, in vorige jaar. Het Pond Sterling beivoog zich heden' ochtend te Amsterdam op 8.98Vz—8.99Vi sl. 8.99l/g), de Dollar op 1.81%—1.82 (1181 Vijl de Frank op 8.12V%—8.15 (8.14Vz), de BeW op 30.62—30.66 30.64'Aen de Zwitserse^ Frank op 41.52Vz41.57 y2 41.57 Vz). De Nivas verkocht 626 tons superieure en 141 tons bruine suiker voor consumptie De Amsterdamsche Ballast Mij. leed Jli 1936 een verlies van f 223.007 tegen J 6'° het vorig jaar. Blijkens een bij het departement van fensie ontvangen telegram is Hr. Ms. kru^ Java Dinsdag te Spithead aangekomen. Het R. K. F.-elftal, dat Zondag a.s. het A. D. O.-terrein te Den Haag tege° Jugendkraft Wien zal uitkomen is thans al* volgt samengesteld: Doel: W. Alsemgeest (D.H.L.). Achter: Van Bree (Kolping) en Gigeti gack (Geel-Wit). Midden: Pik (V.D.Z.), Van Lingen celsior) en v. d. Linden (Zwal. Vooruit)- Voor: Wybenga (V.V.Z.), Nienhaus <s^' O.U.C.), Beerenschot (Lachapelleb Alesmgeest (D.H.L.) en de Hosson (H.M-®' Naar wij vernemen, zullen de Nederland^ zwemsters niet deelnemen aan de inter1 nale wedstrijden van de Empire Swimming in het Swimming stadion te Londen, nlis' zij waren uitgenoodigd. De Technische sie van den K.N.Z.B. heeft namelijk V' ontvangen dat de wedstrijden niet op 12 ge' doch op Zaterdag 19 Juni zullen worciC-11seer.! houden. Op Zondag 20 Juni echter de vereeniging „De Doetinchemsche D in bet strandbad Groenendaal te Doeti nationale wedstrijden. Daar de K.N principe huldigt, dat medewerking aa» strijden in eigen land op de eerste plaata V.J moeten de Nederlandsche zwemsters deelname aan het Londensch zwemfeest jjdf' Het staat echter vast dat bij de op 6 Juni te Wezel Nida Senf, Rie Mastel^ Jopie Waalberg, Ida van Feggelen en Veen van de partij zullen zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6