L NOG7DAGEN Rijksmiddelen in April Zal het Japansche parlement opnieuw ontbonden worden? DE SPAAKSCHE TROEF No. 1 VAN LIJST 1 Aspirin WOENSDAG 19 MEI 1937 VOOR DE VERKIEZINGEN! ZeAiqoedji wiqmJl, Nieuwe zitting der Staten-Generaal Minder gunstige maand De verkiezingsoverwinning der arbeiderspartij Toch een militaire dictatuur? Schoenenfabriek Van Haren KIND DOODGEREDEN Onvoorzichtig overgestoken H. M. de Koningin opent niet GEMEENTEDEURWAARDER IN ARREST Verdacht van verduistering van belastinggelden PRINSELIJK PAAR TE LONDEN Bal ter gelegenheid van de kroning bijgewoond De leiders van leger en vloot wen schen handhaving van het militaire programma VERVOERVERGUNNINGEN Toerwagen- en gezelschapsritten zullen deze vrijwel steeds verkrijgen INCIDENT-VAN VESSEM IN DE KAMER Commissie voor Stenografie heeft geen bevoegdheden R. K. MIDDENSTANDSBOND ANNO 1753 Bij de opening van het 50ste filiaal en de eigen looierij STEUN AAN ZOETWATER- VISSCHERIJ In den huidigen verkiezingsstrijd spelen niet alleen de communisten, maar ook de sociaal-democraten gaarne de Spaansche troef uit tegen allen, die niet onvoorwaardelijk gelooven in het êoede recht en de goede bedoelingen van de Volksfront-regeering te Valencia, van het conglomeraat van democraten, socia listen, communisten en anarchisten, dat door de roode pers hier te lande stelsel matig wordt voorgesteld als een verbond Van engelen, met edelen heldenmoed en on baatzuchtige zelfopoffering vechtend tegen de baarlijke duivels van Franco en zijn medegeneraals. De socialisten in Nederland moeten, naar zij zeggen, voor eigen gebruik mets hebben van de Volksfront„medicijn", V'elke Prof. Dimitrof van de Komintern Moskou voorschreef om de wereld met het bolsjewisme ongeneeslijk te vergifti gen, maar in alle vreemde landen, waar deze „medicijn" geslikt wordt en zijn ver derfelijke uitwerking demonstreert, kunnen de roode politieke medicijnmannen rekenen °P den moreelen steun, de warme adhaesie- eh bijvalsbetuigingen, op de aanmoedigin gen met woord en daad en gave van de ^ederlandsche socialisten, hun organisaties eh pers. Deze dubbelzinnigheid en dubbel hartigheid der S- D. A. P. stellen haar zgn. »hekeering" tot een verstandige gematigd heid ten aanzien van nationale en militaire eh godsdienstige vraagstukken in een on dubbelzinnig daglicht. Zoo heeft b.v. het Partijbestuur der S. A. P. een manifest uitgegeven, waarvan de voorpagina een suggestieve foto-mon tage vertoont: een volksvrouw, met smar telijk vertrokken gezicht een kind tegen 2mh aan drukkend. In de lucht vliegt een eskader zwarte bommenwerpers. Uit den achtergrond rijst een vernield bouwwerk °mhoog. Boven deze plaat staat met bloed rode letters „Spanje", en er onder kan men lezen: „Wat doet gij om dit te voor komen?" Wat zou de S. D. A. P. ervan 2eggen, indien de Staatspartij met den- Zelfden tekst een foto-montage maakte van een geplunderde en verbrande kathedraal met door de anarchisten vermoorde en Verminkte priesters en nonnen op den v°orgrond? Dan zou dat natuurlijk laag hartige demagogie heeten. De bedoeling Van dit S. D. A. p.-manifest is aan te too ien, dat in Spanje niet het katholieke ge loof in gevaar is, maar dat de sociale voor uitgang en de vrijheid er worden bedreigd. ®et beweert, dat in de landen, waar het fascisme overwon, iedere vrijheid, ook de Godsdienstvrijheid, werd vernietigd, en dat bïen op 26 Mei zijn stem op de S.D.A.P.- hjst moet uitbrengen, omdat die partij on- Mgebroken en met de meeste kracht het iuscisme en zijn spiegelbeeld: het com munisme heeft bestreden. aten wij even de puntjes op deze so- 14| j cialistische i's zetten. In Spanje is het katholieke geloof wel degelijk m gevaar, omdat de „wettige" republikein se regeering het onderwijs tracht te ver wereldlijken, niet afdoende is opgetreden 'egen de communisten en anarchisten, die kerken en kloosters verwoestten en priesters eh nonnen afslachtten, en omdat de Spaan- Se regeering een bondgenootschap heeft besloten met de steeds hoogere eischen sEllende aanhangers van Moskou en het a*iarchistisch gepeupel. Wat moet er van het katholieke geloof in Spanje terecht ko men, wanneer er geen godsdienstonder- richt meer mag en kan gegeven worden, Wanneer de Katholieke Kerk van haar ge euwen, inrichtingen en instellingen en edienaren wordt beroofd, wanneer aan c°ftimunisten en anarchisten als volkomen '■ebenbürtige" mederegeerders steeds meer m^cht en invloed moeten worden gegeven? e S.D.A.P. strijdt voor socialen vooruit- jSg en vrijheid! Wel zeker! In Rusland eeft het socialisme de terreur van het elsjewisme met zijn staatsslavernij van ®h arbeider en zijn godsdienst- en kerk- ervolging, zij het ook onbedoeld, voorbe eld en «mogelijk gemaakt. In Frankrijk eeft het socialisme gemeene zaak ge- aakt met de communisten, die Blum nu bsschen de tang hebben, en in Spanje is et niet anders. k>e s. D. A. P.-ers mogen beweren en ehrijven, wat zij willen, maar het blijft 11 onloochenbaar feit, dat het commu- lshie de uiterste consequentie is van het Jkdalisme en dat deze consequentie zich °k tegen den wil van de socialisten kan j^nifesteeren, omdat zij in de rede ligt. socialisten in ons land mogen meenen, zij halverwege op het hellend vlak zich hnen handhaven, maar waarom zouden -1 daarin kunnen slagen, wanneer hét Ke- dski en Leon Blum niet gelukt is. zijn geen voorstanders van het Scisme, integendeel, maar dat fas- me per se en practisch de gods- ehstvrijheid moet vernietigen, wordt door ^ie in 1937 zijn politiek komt aan vijzen met de belofte, dat hij de Werkloosheid zal doen verdwijnen, moest eigenlijk terecht staan wegens ,u jaar voortgezet hoogverraad aan net arbeidende volk! Sedert 1918 heeft de R.K. STAATSPARTIJ metterdaad gestreden voor de rechten ,ah den nationalen arbeid. Los van ,ra.ditioneele doctrines heeft zij met uar invloed in en op de Regeering gewoekerd ten bate van loonenden /■beid voor ons volk. men reeds daarom op 26 Mei a.s.: den toestand in Italië tegengesproken. Het S.D.A.P.-manifest haalt een aantal uitspra ken van Katholieken ten gunste van de Spaansche regeering en ten nadeele van Franco aan, en verwijt de Katholieke pers hier te lande, dat zij blind vóór de „rebel- leerende generaals" zou zijn en ten on rechte den burgeroorlog in Spanje als een godsdienstoorlog voorstelt. Om dit te bewij zen wijst het op het feit, dat een verkla ring, na de verwoesting van Guernica door Kanunnik Alberto Onainda afgelegd, in de groote katholieke bladen werd geschrapt. Deze verklaring luidde als volgt: „Het zou de grootst denkbare beleediging van den godsdienst zijn, indien men eens in de kerk van Santa Maria te Guernica een Te Deum zou celebreeren voor den militairen roem van Franco en Mola, die het ergste barbarendom vertegenwoordigen. Dit moei ik als priester verklaren. De Kerk van Guernica is gered door den heldenmoed van de brandweerlieden van Bilbao." Tegenover deze verwijten van het S.D.A.P.-manifest verklaren wij ca tegorisch nimmer den burgeroorlog in Spanje simplistisch als een godsdienstoor log te hebben voorgesteld, maar als een oorlog, waarbij naast vele andere, vaak niet even nobele, belangen mede op het spel staan. Ook in onze bladen is er aanhoudend op gewezen, dat de Ka tholieken in Spanje op een niet genoeg te betreuren wijze onderling politiek verdeeld zijn, zoodat men hen aan beide strijdende zijden vindt. Juist dit trieste feit bewijst overtuigender dan vele redeneeringen, hoe gebiedend noodzakelijk het is, dat de Ka tholieken in ons land in straffe gediscipli neerde organisaties hun politieke eenheid handhaven en versterken. Wij vereenzelvi gen ons niet met Franco en zijn generaals met zijn Duitsche en Italiaansche en Moor- sche helpers of met 't nog geenszins scherp omlijnde program, dat zij voorstaan, en keu ren ten scherpste af alle wandaden, welke op het gevechtsterrein in de hitte van den strijd door wie ook zouden zijn bedreven. Van den anderen kant echter wenschen wij ons evenmin te vereenzelvigen met de re- geeringstroepen en hun bolsjewistische en anarchistische bondgenooten gelijk de S.D. A.P.-ers dat doen. Wij moeten evenwel constateeren, dat, om welke redenen dan ook, de Katholieke Kerk en Haar bedie naren in het door Franco's troepen bezette gebied worden erkend en geëerbiedigd, ter wijl zij in het door de regeeringstroepen be- heerschte gebied tallooze geweldplegingen en vervolgingen moeten verduren. Het oog getuigenverslag van de overigens omstre den verwoesting van Guernica, gegeven door kanunnik Onainda, hebben wij volle dig gepubliceerd, voor zoover het de feiten betrof, maar zijn insinueerende verklaring over een slechts verondersteld mogelijk ge beuren hebben wij als niet-zakelijk en niet- feitelijk terwille van de objectiviteit ge schrapt. Dat de kerk van Guernica door den heldenmoed van de katholieke Baski- sche brandweerlieden van Bilbao werd ge red, mogen de socialisten zich niet als een pluim op het Volksfronthoedje, waaronder zij zich hebben laten vangen, zetten. De heeren S.D.A.P.-ers zouden tactischer doen de Spaansche troefkaart in den verkiezingsstrijd niet uit te spelen. Als men met valsch spel hoopt te winnen, moet men het zóó doen, dat de tegenpartij het ten minste niet bemerkt. Dinsdagavond is te Giessendam het vierjarig zoontje van K. Neder veen achter een vracht auto om den weg overgestoken en door een personenauto, bestuurd door H. uit Giessen dam, gegrepen. Het kind werd zwaar gewond en is des nachts aan de gevolgen van het on geval overleden. zal U steeds bij rheumatische pijnen en verkoudheid aanraden Aspirin te nemen. m Hij zal er echter tegelijk bij zeggen, dat Aspirin alleen echt is met het Hay&i -kruis. HET PRODUCT VAN VERTROUWEN! Uitsluitend verkrijgbaar in buisjes met oranje-band van 20 tabi. 75 cL en oranje-zakjes van 2 tabl. 10 ct. Spoedig kan er een Koninklijk Besluit worden tegemoet gezien, bepalend dat de zitting der (nieuwe) Staten-Generaal zal worden geopend op Dinsdag 8 Juni. Volgens de Avondpost zou deze opening niet geschieden door H. M. de Koningin zelf. Art. 104 der Grondwet geeft H. M. de be voegdheid, de opening te doen plaats hebben door een commissie. Van deze bevoegdheid zal zij thans gebruik maken. Het ligt voor de hand, dat de opening zal worden opgedragen aan het kabinet. Aangezien verwacht mag worden, dat het ministerie-Colijn aan den vooravond der verkiezingen zijn portefeuilles ter beschikking van de Koningin zal stellen, en dat er op 8 Juni nog geen definitieve beslissing zal zijn geno men omtrent de opvolging, zal het demissionnai- re kabinet de openings-plechtigheid namens de Koningin verrichten. Zoo goed als zeker zal de opening niet plaats hebben in de Ridderzaal, maar in de zaal van de Tweede Kamer. Zooals men weet, wordt de tegenwoordige zitting op 5 Juni gesloten, en het tegenwoordige parlement op 7 Juni ont bonden. Gedurende haar bijna veertigjarig bewind heeft de Koningin tot dusver slechts driemaal gebruik gemaakt van de bevoegdheid, de opening door een commissie te doen geschie den, en wel in 1908, „wegens de belangwek kende omstandigheden" waarin zij zich bevond, in 1909 „wegens de vervulling van haar moeder plicht" en in 1911 zonder dat er een reden werd genoemd. Op last van den burgemeester van Edam is in voorloopige bewaring gesteld K. Gr., ge meentedeurwaarder, die in zijn hoedanigheid van beambte van den gemeentelijken ophaal dienst zich aan verduistering van belasting gelden zou hebben schuldig gemaakt. Het onderzoek is nog in vollen gang. Het gaat ver moedelijk om een bedrag van rond duizend gulden, dat de beambte zich geleidelijk aan wederrechtelijk toegeëigend zou hebben. Nader wordt nog uit Londen geseind: H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard, de kroonprinsen en kroonprinsessen van Zweden en Noorwegen, de kroonprins van Roemenië en bijna alle ambassadeurs en bij het hof van St. James geaccrediteerde gezanten zijn aanwezig geweest op een door een duizend tal personeh bijgewoond bal ter gelegenheid van de kroning, dat de hertog en de hertogin van Sutherland hebben gegeven. De koning en de koningin en vier en twintig andere personen van koninklijken bloede vereerden het bal met hun aanwezigheid. Hoewel nog niet beweerd kan worden, dat de opbrengst der rijksmiddelen in April bepaald is tegengevallen immers een opbrengst van 34)4 millioen, d.i. ruim 3.3 millioen boven de raming en 5.7 millioen boven vorig jaar, is nog niet zoo heel slecht geeft de afgeloopen maand toch minder reden tot juichen dan Maart j.l. toen niet minder dan 35'A mil lioen werd ontvangen. Er is nu in het eer ste trimester van 1937 133.700.000 op de z.g.n. overige middelen binnengekomen. Vergelijken wij daarmede de opbrengst over het zelfde tijdvak van 1936, dan is er een vooruitgang van 18.7 millioen. Vier twaalfden van de raming bedraagt 124.5, zoodat er nu reeds een surplus op de ge schatte ontvangsten is van ruim 9 mil lioen. Hierbij vergete men echter niet, dat Minister Oud, toen hij in Augustus j.l. zijn begrooting opstelde nog niets kon weten van de verandering der muntpolitiek, welke einde September ons kwam verrassen. On getwijfeld is dan ook een groot deel van het accres te danken aan de zgn. devalua tie, hoewel ook de lichte verbetering in de conjunctuur, die gelijktijdig te constateeren viel, van invloed zal zijn geweest. Toch mag er hier nog wel eens op gewe zen worden, dat er in den lande een aantal optimisten zijn geweest, die zich van een devaluatie voor de rijksmiddelen nog meer hadden voorgesteld. Volgens hun voorstel ling van zaken zou de schatkist door wij ziging der monetaire politiek voorgoed van alle perikelen verlost zijn. Zóó mooi is het echter niet geworden. Er zijn zelfs midde len, waarbij de devaluatie-invloed al aar dig uitgewerkt raakt. Als voorbeeld hiervan noemen wij de invoerrechten. Deze brach ten over de eerste vier maanden 30.6 millioen op, namelijk 2 ton boven de ra ming en slechts 1% millioen méér dan de overeenkomstige periode van 1936. Indien ergens, dan moest toch op dit middel de verhoogde waarde der importgoederen in de opbrengst tot uitdrukking komen. Als ver klaring van dit verschijnsel wordt vrij alge meen aangenomen, dat de benzine-belas- ting, welke op dit middel verantwoord wordt, zooveel trager vloeit. Indien dit waar is en wij hebben geen reden daaraan te twij felen dan zal in den loop der nog res- teerende maanden op invoerrechten belang rijk meer geboekt worden. Want het moge waar zijn, dat de prijsverhoogingen van benzine remmend op het verbruik gewerkt hebben, een feit is, dat met de verbeterde conjunctuur het auto-verkeer zich langza merhand weer herstelt. Voor zoover de afzonderlijke middelen daarvoor aanleiding geven, moge hier nog een korte beschouwing daarover volgen. Nog steeds niet op volle toeren loopt de Dividend- en tantièmebelasting. Ondanks de betere resultaten, welke onomstootelijk uit een groot aantal reeds gepubliceerde jaarverslagen blijken, is de April-opbrengst nog maar 60 procent van de maandraming. Weliswaar is er een 80 mille méér ontvan gen dan over April 1936, maar dit beschei den bedrag beantwoordt nog niet geheel aan de verwachtingen. Toch kan het niet uitblijven, dat de totaalopbrengst in den loop van het jaar zich belangrijk boven het niveau van vorig jaar zal verheffen. Over de invoerrechten schreven wij reeds een en ander. Dat echter de handelsbewe ging den goeden kant uitgaat, bewijzen wel de Statistiekrechten, die in April 244.000 opbrachten, tegen 133.000 vorig jaar. Een aanwijzing, dat de koopkracht van ons volk in het algemeen niet langer ach teruit gaat, zien wij in de Accijnzen. Van (Van onzen bijzonderen correspondent) De verkiezingen, die op 30 April in Japan plaats hadden en waarvan onze lezers den uitslag in bijzonderheden kennen, hebben de positie van het kabinet Hayasji niet ste viger gemaakt. Het moge al waar zijn, dat de liberale groep Minseito een vrij belang, rijk stemmen en zetels verloren heeft, de conservatieve Seiyoekai-partjj heeft zich gehandhaafd, de Sjowakai-groep, waarop de regeering haar hoop gevestigd had, is niet alleen niet gegroeid, maar heeft zelfs twee zetels verloren, en de arbeiderspartij, die der „sociale massa's", heeft een beteekenis. volle overwinning behaald. De beteekenis van die zege kan niet onder schat worden. Dat meer dan een millioen kie zers de candidaten der arbeiders stemden en de partij der sociale massa's niet minder dan 37 zetels bezorgden beteekent dat zich in de toekomst in de Japansche politiek een nieuw element zal doen gelden. Men zou evenwel verkeerd doen van een so cialistische overwinning in West-Europeeschen zin te spreken. De Japansche arbeidersbewe ging heeft haar eigen karakter en dat zij, vrij plotseling nog, thans een niet-onbeduidend woord in de Japansche politiek zal gaan mee spreken, beteekent niet, dat Japan daarmee een land rijp voor marxistische proefnemingen geworden is. De overwinning der arbeiderspartij is vooral een gevolg van de omstandigheid, dat de enorme financieele en economische moei lijkheden, waarmee Japan vooral ten gevolge van de buitensporige uitgaven voor militaire doeleinden 47 pet. van het Japansche bud get worden door het leger, de vloot en de luchtmacht verslonden te kampen heeft, in breede lagen der bevolking een reactie hebben bewerkt, waaraan de stembus thans op over duidelijke wijze uiting gegeven heeft. De politieke partij der sociale massa's dateert van 1932. Zij is de eenige arbeiderspartij in het land, maar kon tot dusver op den gang van zaken in het land slechts' geringen invloed oefenen. Niettemin protesteerde zij, toen Japan den Volkenbond verliet en sinds langen tijd toont zij zich voorstandster van de sluiting van een non-agressieverdrag met de U.S.S.R., haars inziens het eenige middel om aan de eeuwige grensincidenten en vervolgens aan den gespannen toestand in dit deel van Azië een einde te maken. Buitendien voert zij een hardnekkigen strijd tegen de toenemende levensduurte, tegen de te lange werkuren en de te lage loonen. Bij verschillende gelegenheden, o.m. in 1934 toen de provinciale verkiezingen gehouden en 31 zetels veroverd werden, toonde de partij dat zij groeide. Haar kiezers recruteert zij niet al leen in arbeiderskringen; ook vele kleine han delaars en industrieelen die zich tegen de machtige trusts verdedigen, zijn haar toegedaan. Maar vele arbeiders en boeren, wier politieke ontwikkeling nog alles te wenschen overlaat, begeven zich nimmer ter stembus; als dezeneen- maal stemmen, zal het aantal zetels, waarover de arbeiderspartij, in de Volksvertegenwoordi ging beschikt, zeker nog aanzienlijk stijgen. De huidige regeering heeft voor het nieuwe gevaar een open oog. Zij verliest zeker niet uit het oog, dat Japan op het oogenblik niet meer dan ongeveer 400.000 georganiseerde arbeiders telt en dat er dus geen onmiddellijke moeilijkheden op dit ge bied te vreezen zijn, maar zij is niet blind voor de zekerheid, dat het laatste verkie zingssucces der arbeiderspartij vele thans niet-georganiseerden er toe brengen zal lid van een vakvereeniging te worden. De sta kingen, die in de laatste weken plaats grijpen, wijzen ver op, dat de Japansche ar beiders beginnen in te zien dat hun sociale positie veel te wenschen overlaat. De regeering is niet ongeneigd concessies te doen. Zij overweegt een wetsvoorstel in te die nen, dat den werkdag voor volwassenen tot twaalf uur beperkt en dien der kinderen van minder dan dertien jaar tot acht uur. Voor Japan beteekent dat een grooten vooruitgang! Ook in meer algemeenen zin kunnen derge lijke maatregelen niet anders dan toegejuicht worden. Beperking van het aantal arbeidsuren en verhooging der loonen moeten er binnen kor ten tijd toe leiden, dat de Japansche producten niet langer tegen abnormaal lage prijzen ver kocht kunnen worden. Dat kan de internatio nale handelsbetrekkingen slechts saneeren. In politieken zin moet de groei der Japan sche arbeidersbeweging een niet minder ont- spannenden invloed hebben. De party der so ciale massa's en de vakbonden dringen op in ternationale samenwerking aan en wenschen geen enkele mogendheid daarvan uit te slui ten. Hun programma verschilt in den grond der zaak slechts weinig van dat van Sato, den huidigen minister van buitenlandsche zaken. Het is evenwel de vraag in hoeverre de mili tairen bereid zullen biyken hun programma te wijzigen. Het is onwaarschünlijk, dat zij iets van hun eischen zullen laten vallen en mi nister Bodo heeft reeds verklaard dat de re geering er niet tegen op zal ^en de Volksver tegenwoordiging opnieuw te ontbinden als deze de regeering niet haar vertrouwen schenkt. Dat laatste is niet te verwachten, tenzij Hayasji en de zijnen water in hun wijn doen. Houdt de regeering in alle opzichten voet by stuk dan is een militaire dictatuur voorloopig de eenige mogelijkheid. Maar het is onwaarschynlijk, dat die dictatuur zich onbepaald-langen tijd zal kunnen handhaven. De laatste verkiezingen hebben getoond dat slechts een klein deel des volks achter de militaire machthebbers en hun idealen staat. de 7 middelen, welke onder dezen verzamel naam genoemd worden zijn er 5 nl. ge slacht, wijn, gedistilleerd, suiker en tabak, die méér opbrachten dan vorig jaar. De beide achterblijvers bleven per saldo slechts 73 mille onder April 1936, terwijl het accres der *5 eerstgenoemde een kleine 1 y, mil lioen gulden bedroeg. Als vulling van 's Rijks schatkist betee kent het wel heel weinig, maar het feit, dat de belasting op gouden en zilveren wer ken van 38 mille op 50 mille kwam, is een gunstig teeken van een betere conjunctuur. Na de recordopbrengst van Maart j.l. 7.222.000, valt de Omzetbelasting met 5.514.000 wel ietwat tegen. Maar men bedenke daarbij, dat over Maart een aan tal kwartaal-aanslagen zullen verantwoord zijn. Ook nu nog kwam April 1.2 millioen boven vorig jaar en 3 ton boven de maand raming. Wat wij hierboven schreven over de dividend- en tantièmebelasting geldt mu- taties-mutandis ook voor de Couponbelas ting. Al kwam deze ook 110:000 boven vorig jaar, op de raming bleef nog een tekort van ruim 80 mille. Maar ook hier behoeven wij geen vrees te koesteren. Eind December zal ook dit middel zijn „Schuldigkeit" gedaan hebben. Het zal niemand, die met aandacht het verloop der beursaffaire heeft gevolgd, ver wonderen, dat de Zegelrechten zoo'n ge weldigen val te zien geven, vergeleken bij vorige maand. Toen werd hierop ontvangen 4.146.000, nu slechts 2.293.000. Dit slechts moet evenwel niet al te tragisch worden opgevat, daar een vergelijking met vorig jaar 1.221.000) en met de maandraming 1.360.000) nog altijd een belangrijk accres te zien geeft. Gelukkig geven de Registratierechten een nog steeds voortdurende stijging te zien. Gaf Maart 1.166.000, April kwam tot 1.393.000. Na de inzinking van vorige maand ver- toonen ook de immer wisselvallige Succes sierechten weer een behoorlijke verbete ring. Zij kwamen met 3.664.000, 1.2 mil lioen boven Maart en overschreden ook de raming met een kleine 2% ton. Resten van de overige middelen nog de Loodsgelden. Zóó mooi als in Maart was het met deze niet, maar toch maken de 67 mille nog geen kwaad figuur, want het is een 60 procent boven de raming. Wanneer een volgende maal op de Ko hierbelastingen wat meer is binnengeko men, zullen wij hierover een korte beschou wing geven. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Vos (V.B.) betreffende de werkwyze en de samen stelling van de commissie voor de vervoerver- gunningen, heeft de minister van Waterstaat om. geantwoord: De normen, waarnaar vergunningen voor autobusdiensten worden verleend of geweigerd hebben geen wüziging ondergaan; het oordeel ten deze berust in eersten aanleg by de com missie voor de vervoervergunningen en in hoo- ger beroep bij de Kroon Toerwagenritten in den eigenlyken zin en ge zelschapsritten met eenig inderdaad gemeen schappelijk reisplan zullen vrijwel steeds voor vergunning in aanmerking komen. Overigens dient geval voor geval te worden beoordeeld, waarbij gewaakt wordt tegen verkapte autobus' diensten. Al zal bü gebruikmaking van de bedoelde be^ voegdheid tot intrekking, welke eerst een jaar na aankondiging der daartoe strekkende be schikking in werking treedt, veelal gelegenheid voor schadeloosstelling bestaan, een algemeen recht daarop te scheppen komt niet wenscheiyk voor en ook niet redelijk, waar alle vergunnin gen voor autobusdiensten aan een termün van ten hoogste tien jaren zijn gfebonden. De keuring van autobussen heeft aanvankelijk inderdaad eenige vertraging ondervonden. Het mogelijke is gedaan om de vóór Paschen ge reed gekomen autobussen te kauren en geen geval is bekend, waarin een aan de eischen vol doende bus niet in dienst kon worden gesteld. Bij schrüven van 23 April heeft het Eerste Kamerlid Mr. van Vessem (N.S.B.) aan de Commissie voor de Stenografie gevraagd, of haar eenige wetteiyke bepaling bekend was, die, met afwijking van artikel 17 van het Re glement van Orde, de Commissie tot het ont vangen van beklag, als door den voorzitter beweerd, bevoegd zou maken. De Commissie voor de Stenografie heeft bij schrijven van 15 Mei aan Mr. van Vessem ge antwoord, dat zij met betrekking tot het in de Kamers gesprokene en gebeurde geen enkele verplichting en geen enkele bevoegdheid bezit In de op 10 Mei j.l. te Utrecht gehouden ver gadering van het centraal bestuur van den Ne- derlandschen R. K. Middenstandsbond, was aan de orde de verkiezing van den voorzit ter, wegens periodieke aftreding en tevens de verkiezing van vier leden van het hoofdbe stuur, eveneens wegens periodieke aftreding. Alle aftredenden werden herkozen, zoodat het hoofdbestuur van den Nederlandschen R. K. Middenstandsbond thans bestaat uit de hee ren: J. A. Sjoops te Venlo, voorzitter; C. Bur ger te Amsterdam; W. van de Kar te 's Herto genbosch H. J. L. Klein Schiphorst te Haar lem; J. H. van Langen te Delft, E. Lockefeer te Hulst: H. G. J. van de Sand te Arnhem, E. J. M. Stumpel te Hoorn en G. A. van Swieten te 's-Gravenhage, H 10 Waalwijk, 18 Mei. Twaalf uur! De leesten aan den kant! De loopende band staat stil langs de zwikma chines, de aankloppers, die het leer glad strijken, de binnen-naaiers, öe randopnage- laars, de zolensnijders, -schuurders en -po- lqsters, de droogliften en -wielen. De lange rijen trillende, sidderende, bibberende, stik kende, ponsende, perforeerende, ragende, brandende toestellen, waar rappe meisjes vingers het soepele bovenwerk van allerlei modellen damesschoeisel uit tooveren, sta ken hun helsch lawaai. De schoenenfabriek van Van Haren viert feest. Dubbel feest. Hier, in het hart van Waalwyk wordt het vijftigste filiaal geopend het vijftigste in acht jaren tüd! En tegelijk wordt vlak by het station een eigen leerlooierij in gebruik gesteld. Een eigen leerlooierij, die het harde zolen- en hakken-leer zal moeten leveren voor de 21.000 paren schoenen, die iedere week de drie be staande van Haren-fabrieken, alle hier in Waal wijk gevestigd, verlaten. Dus de leesten op een hoop en de beentjes van den vloer! Reeds vroeg in den morgen arriveeren in het centrum van de Langstraat autobussen uit alle deelen van het land. Het voltallig personeel van alle 49 winkels, die vóór het jongste kind in de familie het levenslicht aanschouwden, toog raar de wieg van den jongsten spruit, tevens de wieg van het heele bedrijf. Enkele honderden dames en heeren trokken, nadat zij in den voormiddag vóór den grooten stilstand eens waren gaan kijken hoe die dingen, die zij eiken dag het geachte publiek aanprijzen, èigenlijk worden gemaakt en nadat zij zich een weinig hadden verfrischt, in de allerbeste stem ming eerst naar de nieuwe zaak en toen naar de looierij. Onder de zonderlingste en veelkleurig- ste papieren hoofddeksels, met rhythmische bewegingen en de gebruikelijke feestliederen van Sarie Marijs en Lippe Detmold gaven zij uiting aan bun gemeenschappelijke vreugde. Een vreugde, die haar hoogtepunt bereikte, toen zij de poorten van de nieuwe fabriek bin nentrokken en zich terzijde van het podium op stelden dat daar voor de centrale machinehal was opgesteld. Op dit podium verzamelden zich intusschen verschillende autoriteiten geestehjke en ge meentelijke en de heeren firmanten met hun dames en kinderen. Van Haren's muziek korps hield de stemming er in tot de directeur, de heer C. van Haren het woord nam en allen dankte, die naar deze plechtigheid waren op getogen en allen, met wier samenwerking zoo groote resultaten waren bereikt. De chefs der filialen, het personeel der filialen en het kan toor- en fabriekspersoneel boden, ieder gesepa reerd, een huldeblijk aan, de burgemeester deed nog een duit in het zakje en tenslotte trok men ook dit bedrijf rond. Langs de opslagplaatsen van de huiden, de water-pannen, waar zij ontzout worden, de in richting waar zü met kalk van de haren wor den ontdaan en waar de vleeschresten worden verwijderd, de diepe putten waar zy met che mische middelen drie weken lang worden be werkt tot zij harder en heelemaal bruin zijn geworden, de vaten, waarin zij worden gelooid en tenslotte de ruimten, waarin zij worden afgewerkt tot de vaardige stukken leer, klaar om onder de schoenen te worden geslagen. Van Haren's bedrijf groeit en bloeiteen mooi, een interessant bedrijf! Van bevoegde zijde 'wordt medegedeeld, dat het in het voornemen ligt, evenals in 1936, onder bepaalde voorwaarden steun te verlee- nen aan zoetwatervisschers. Aan visschers, die in de zoetwatervisscherij hun uitsluitend be staan vinden, zal op hun desbetreffende aan vraag een bedrag van ten hoogste f93,50 per visscher worden uitgekeerd: aan visschers,voor wie de zoetwatervisscherij het hoofdmiddel van bestaan vormt, een bedrag van ten hoogste f55 per visscher. De aldus verkregen gelden mag de visscher uitsluitend aanwenden voor het aanschaffen, vernieuwen of herstellen van visscherijbenoo- digdheden in den ruimsten zin. De belanghebbenden zijn geheel vry in hun keuze van leverancier. Geen steun zal worden uitgekeerd aan vis schers, die voor steun in aanmerking komen krachtens de crisis-steunbeschikking 1937 (drijfwant- en steekvisscherij), noch aan be langhebbenden in den zin der Zuiderzeesteun- wet, die door den rijksdienst ter uitvoering van de Zuiderzeesteunwet zijn erkend als Usel- meervisscher. Diegenen, die voor steun in aanmerking wenschen te komen, moeten een daartoe strek kend verzoek richten tot de Nederlandsche Visscherij Centrale, Juliana van Stolbergplein 34, 's Gravenhage.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9