Pogingen tot oplossing van de vrijwilligerskwestie Prinselijk paar terug in Nederland m Bouwman staakt zijn actie niet i W Engelsche Klokken 18" Britsche voorbereiding oogst eenig succes Het bus-conflict te Londen Treinbotsing in Algerijë DAN MARK HARTELIJK UITGELEIDE UIT ENGELAND De separatisten in Georgië Het nieuws van heden DE BAROMETER Se LAM ER IS VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZONDAG 23 MEI 1937 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTICSTE JAARGANG No. 20573 Slechts in Italië wordt critiek uit geoefend op het plan tot een tijdelijken wapenstilstand March weet van niets Critiek van Italië Mola 13 KM. van Bilbao Geen telegram van Hitier? Italie beschuldigt Een belangrijke ontwikkeling wordt verwacht Drie personen zouden gedood en vele gewond zijn Duitsche zusters naar Zuïd-Amerika Brazilië neemt verdreven reli gieuzen uit Beieren op Van Zeeland ontvangt Beek De Poolsche minister ook naar Berlijn Het Weer Zaterdag heeft hij zijn beslissing aan den weleerw. heer De Greeve medegedeeld I En in IJmuiden wachtten tiendui zenden Prinses en Prins ter begroeting op De Java nam afscheid met 33 schoten In IJmuiden Het staatsbezoek van het Italiaansche koningspaar aan Boedapest werd o.m. gevierd met een grootsche troepenparade. Op de tribune (X.) koning Victor Emmanuel Te Soestdijk Bekende leiders zouden reeds gefusilleerd zijn De Rijksconferentie De groote politieke vraagstukken besproken DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Op tijd zijn! Koning Emmanuel weer naar Rome NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regei. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 22 Mei (Havas) De techni sche commissie van deskundigen, die belast is met de opstelling van een ontwerp voor de terugtrekking der buitenlandsche vrijwil ligers uit Spanje, heeft vanmorgen in het Foreign Office vergaderd, waarbij de laat ste hand werd gelegd aan een rapport, dat Maandag aan het subcomité der non-in terventiecommissie zal worden voorgelegd. Dit ontwerp is volkomen onafhankelijk van Öe pogingen, welke de Britsche regeering on derneemt, om door terugtrekking der vrijwilli gers een wapenstilstand te vergemakkelijken. De Britsche regeering zet haar raadple gingen met de regeeringen te Berlijn, Parijs, Rome, Moskou en Lissabon voort, teneinde te geraken tot een wapenstilstand der twee partijen in Spanje en een terug trekking der buitenlandsche vrijwilligers. Tot dusver heeft alleen nog slechts Frank rijk geantwoord, en wel in gunstigen zin De Britsche regeering wil hiermede het ter- rein effenen, teneinde terstond te kunnen han delen, wanneer het subcomité der niet-inmen- gingscommissie het eens zou worden over een Wan tot terugtrekking der vrijwilligers. De Duitsche regeering heeft, naar men meent, eveneens gunstig geantwoord op het voorstel der Britsche regeering inzake een tijdelijke staking der vijandelijkheden in Spanje, teneinde de gelegenheid te bieden tot het terugtrekken der vrijwilligers. Politieke kringen te Berlijn nemen een gun stige houding aan tegenover de pogingen, on dernomen door de Britsche regeering om alle 'hans in. Spanje strijdende buitenlandsche Vl'ijwilligers terug te trekken. Genoemde kriil- 8en verklaren zich tevens in beginsel goed ge mind ten opzichte van een wapenstilstand, welke de uitvoering van dezen maatregel zou mogelijk Waken. Het denkbeeld van een wapenstilstand in Spanje voor het terugtrekken der buitenland sche vrijwilligers, dat in Italië met een voorzich tige terughoudendifeid werd ontvangen, wordt ®r thans openlijk gecritiseerd. Het meerendeel der bladen bepaalt zich er toe, de ongunstige Commentaren van het buitenland op het plan W verzamelen. Het blad „Regime Fasciste" schrijft op eigen verantwoordelijkheid: ,,Wij 2Ün er zeker van, dat generaal Franco den op de vlucht zijnden vijand geen minuut pauze Sal toestaan." Men ziet in het plan voor een wapenstilstand ecn manoeuvre, die ten doel heeft, den recht- fchen te beletten, de vruchten te plukken van mm overwinning, die men nabij acht. He financier Juan March heeft te Napels °P vragen van journalisten verklaard, dat zijn Wis geen politiek karakter draagt. Hij zal zich 'e Rome, dat hij tot woonplaats heeft gekozen, zijn gezin voegen. Van een eventueel terug- mekken der Italiaansche troepen in Spanje ^dst hij niets.- Aan het front van Bilbao hebben de recht ten vanmorgen een aanval op de bergketens Wi Amorebieta ontketend. De infanterie bestorm- e om 10 uur het temidden van hooge bergen JW'egen plaatsje Bernagoita en nam hiervan dczit. Aan het front van Amorebieta zijn de Nationalisten thans tot Lemona, dat op 13 K.M. van Bilbao ligt, genaderd. d Met linksche bataljon Chucarrieta is geheel door de rechtschen gevangen genomen. Dank y het goede dekkingsvuur der artillerie hebben d® troepen van Franco slechts uiterst geringe eHiezen geleden. Volgens te Berlijn uit bevoegde kringen ver regen inlichtingen is tot dusver te Berlijn niets ^end van een telegram, dat Aquirre, de presi- ®ht der regeering van het Baskenland, gericht 11 hebben aan Adolf Hitler. ^a-hmorgen zijn de 15 vliegtuigen der Spaan- me regeering, die sedert Maandag op het Fran- vliegveld te Pont Long waren vastgehou- in Oostelijke richting vertrokken, om naar Panje terug te vliegen. Vijf Fransche vlieg den ktegen ter begeleiding op. Aan boord van strateur der controle, Gylleman, en zijn assis tent. Kort na het vertrek werden de Spaansche toestellen in de Hooge Pyreneeën gesignaleerd. Zij moesten de grens overschrijden op het punt, waar zij, naar men aanneemt, zijn binnengeko- men. De „Giornale d'Italia" publiceert een uitvoe rige documentatie, waarin het aantoont, hoe van de zijde van Frankrijk en Sovjet-Rusland sinds het begin der controle aan de Spaansche grenzen, de non-interventie-verplichtingen in Spanje worden geschonden. Ter staving van zijn beweringen komt het blad met een reeks feiten, welke het zegt niet te publiceeren met de bedoeling een polemiek uit te lokken, maar uitsluitend bij wijze van documentatie. O. a. wordt aangevoerd, dat de prefect van het Fran sche departement der Pyreneeën zijn ambte naren zou hebben opgedragen verboden oor logsmateriaal te laten passeeren. 5 Mei zouden 19 tankwagens den Perthus-pas zijn gepasseerd mei benzine voor de regeeringstroepen, welke transporten zich herhaald hebben. In de vlieg- haven van Bourges zouden 49 nieuwe Spaan sche vliegtuigbestuurders zijn opgeleid. In de Spaansche havens, welke onder toezicht der autoriteiten van Valencia zijn, komen vol gens het blad voortdurend groote schepen met vliegtuigen en oorlogsmateriaal aan. LONDEN, 22 Mei (Reuter) Het dagelijksch bestuur van den Britschen Transportbond zal morgen vergaderen, om het rapport te onder zoeken, dat is voortgevloeid uit de besprekin gen met het stakingscomité der Londensche autobusbestuurders. Het feit, dat men het noo- dig heeft geacht het bestuur op Zondag bijeen te roepen, duidt er op, dat een belangrijke ontwikkeling kan worden tegemoet gezien. PARIJS, 22 Mei (D. N. B.) Uit Algiers wordt gemeld, dat de sneltrein Algiers Oran in het station van Charbin op een goederentrein is geloopen. Volgens de eerste berichten zouden daarbij drie passagiers gedood en talrijke personen gewond zijn. Rlo DE JANEIRO, 22 Mei De „Osserva- - Romano" meldt, dat hier 65 Duitsche ^Usters verwacht worden van de Congregatie „atl het H. Hart van Jezus, die tengevolge van J" bePalmg van de Duitsche regeering uit het .derwijs verdreven werden, na jaren lang 6r&an in Beieren werkzaam te zijn geweest. BRUSSEL, 22 Mei (P. A. T.). De Belgische minister-president Van Zeeland heeft heden morgen een onderhoud van twee uren gehad met den Poolschen minister van Buitenland sche Zaken, Beek. Zij bespraken de voornaam ste internationale politieke kwesties, in het bijzonder de actie van Van Zeeland ten gunste eener internationale economische ontspanning, in verband met zijn komende reis naar de Ver- eenigde Staten. Algemeen wordt te Warschau toegegeven, dat minister Beek, na zijn bezoek aan Brussel, zich op de thuisreis eenigen tijd te Berlijn zal op houden. Kroonprins Michaël van Roemenië heeft een bezoek gebracht aan Koningin Elisabeth van België en vervolgens als gast van Koning Leopold op het slot Laeken de lunch gebruikt. Minister Beck is vanavond van Brussel naar Berlijn vertrokken. 1 VERWACHTING: Zwakke tot matigen, 1 ÏE meest Zuidelijke wind, in het Westen EÏ zwaar bewolkt tot betrokken, met eenige kans op regen en iets koeler, in het Oos- S ten half tot zwaar bewolkt, weinig of geen S regen, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Onzeker, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii^ Op uitnoodiging van den Weleerw. Heer H. de Greeve hebben mr. Teulings en mr. Kolf schoten, respect. Ie en 2e secretaris der R. K. Staatspartij, namens die Partij Woensdag 19 Mei een onderhoud gehad met den heer Bouw man, die vergezeld was van de heeren Van Roosmalen, Wigman en' Hulsman. Dit onderhoud stond onder leiding van den Weleerw. heer De Greeve. De bedoeling van dit onderhoud was, het inzicht van den heer Bouwman en de zijnen omtrent de houding der R. K. Staatsparty te genover het probleem der kleine boeren te ver helderen, hun de gelegenheid te bieden zich over hun grieven uit te spreken en hun dui delijk voor te houden, hoe de door hiSR ge voerde politieke actie volstrekt het door hen gestelde doel het belang der kleine boeren niet dienen kan, hoe integendeel dat doel in ernstige mate door hun politieke actie wordt geschaad. Van onderhandelingen in den zin van con cessies of van het doen van fusie-voorstellen, is in geen enkel opzicht sprake geweest en kon van de zijde der R. K. Staatspartij geen sprake zijn. Na het onderhoud hebben de heer Bouw man en de zijnen aan den Weleerw. heer de Greeve toegezegd zich te zullen beraden, of zij alsnog hun politieke actie zouden staken. Blijkens Zaterdag bij de R. K. Staatspartij ingekomen bericht van den Weleerw. heer de Greeve, is aan dezen medegedeeld, dat de heer Bouwman zijn politieke actie niet zou «staken. By het onderhoud van 19 Mei j.l. is na mens de R. K. Staatspartij uitdrukkelijk medegedeeld, dat van het opnemen in de R. K. Tweede Kamerfractie van een geko zene op een dissidente lijst nooit of nim mer sprake kan zijn. Hierop zij met nadruk de aandacht gevestigd, omdat, naar ge meld wordt, in sommige plaatsen de on juiste indruk wordt gevestigd, als zou na 26 Mei a.s. die mogelijkheid wel nog open staan. Van de zijde der R. K. Staatspartij wordt over het gesprokene gezien het uitdruk kelijk overeengekomen vertrouwelijke ka rakter van het onderhoud verder niets medegedeeld. Ter herinnering aan het Regeerings- jubileum van Koning Christiaan X gaven de •posterijen van Denemarken o.m. dezen zegel uit, waarop men den koning te paard ziet afgebeeld •'./••A De aankomst van het s.s. „Hamburg" te Cuxhaven, met aan boord het stoffelijk overschot der slachtoffers van de Hindenburgramp. Een compagnie soldaten van de luchtmacht bracht de militaire eerbewijzen Een groote menschenmenigte, die op weg was naar de kantoren in de binnenstad te Lon den, stelde zich bij Liverpoolstreet Station op om getuige te zijn van het vertrek van het Ne- derlandsche Prinselijk paar. Een speciaal rij tuig was gereserveerd. Prinses Juliana, die een bontmantel en een donkerbruinen hoed droeg, en prins Bernhard, die in de uniform van marine-officier gekleed was, werden op het sta tion verwelkomd door spoorwegautoriteiten en leden van het Nederlandsche gezantschap. «Het prinselijk paar onderhield zich op het perron met vrienden en poseerde glimlachend voor de fotografen. Toen de trein het station verliet, hief de menigte een hartelijk gejuich aan, waarvoor prinses Juliana en prins Bernhard wuivend dankten. Bij aankomst te Harwich werden Prinses en Prins verwelkomd door den Nederlandschen vice-consul, den heer H. J. Cann en eenige andere persoonlijkheden. Na dezen de hand te hebben gedrukt, ging het Prinselijk Paar aan boord van Hr. Ms. Java, waar admiraal Kruys en kapitein Van Sta veren de hooge gasten verwelkomden. Nadat nog een groote hoeveelheid bagage aan boord was gebracht, koos de Java zee. Eenige uren hebben zeker tienduizenden de komst van den kruiser Java met het prinselijk paar aan boord te IJmuiden afgewacht. Reeds te zes uur begaven zich tienduizenden naar de Buitenhaven en naar den Kanaalkant en toen tegen negen uur de kruiser was vastge legd, stond een eenige kilometers lange dichte haag langs den weg, waar de hooge bezoekers zouden passeeren. Even nadat de kruiser aan den toeristensteiger was gemeerd, .werd een signaal gegeven, waarop de geheele bemanning aantrad. De Prinses en ce Prins, die gekleed was in de uniform van luitenant ter zee le klasse, begaven zich naar de inmiddels uitgelegde statiebrug, om onder de tonen van het Wilhelmus aan wal te gaan, waar de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Quint, hen begroette. Vlak daarop knalde van een der geschuttorens een schot, dat tienvoudig weerklinkend over de haven van IJmuiden rolde. De Java nam met 33 schoten afscheid van de prinselijke opvarenden, terwijl cj^en den groet, roerloos staande, in ontvangst namen. Daarop nam het prinselijk paar afscheid van vice-admiraal T. L. Kruys en van den commandant van de Java, kapitein ter zee Van Staveren, waarna het in den auto plaats nam. Luide toegejuicht door tienduizenden verlieten Prinses en Prins IJmuiden. Zaterdagavond vijf minuten voor half elf is het Prinselijk Paar, zonder gevolg, van de reis naar Engeland ten paleize Soestdijk terugge keerd. Ondanks het late uur hadden zich een paar honderd personen bij den ingang van het hek opgesteld om van de aankomst getuige te zijn. Luide toegejuicht reed het Prinselijk Paar de Prins chauffeerde zelf, nog gekleed in de marine-uniform het hek van Zijn woning binnen aan de zijde van Soest, waar zich juist het minste publiek bevond. Zoodra zij den auto hadden veriaten, werden zij op het bordes van het paleis begroet door den intendant, jhr. J. A. de Jonge van Zwijnsbergen en werd de stan daard op het paleis geheschen. Luide toegejuicht door de belangstellenden, gingen Prinses en Prins hun woning binnen. MOSKOU, 22 Mei. (Reuter). Om een einde te maken aan het optreden der Ge orgische separatisten zijn, naar men ge looft, de bekende communisten Boedoem Mdivani, Okoedzhava, Kavtaradze en Agnia Sjivilli reeds door een krijgsraad veroordeeld en waarschijnlijk gefusilleerd. De onder leiding van Mdivani staande se paratisten hadden, naar men zegt, een Trotz- kistisch terroristen-centrum gevormd, dat be oogde Trans-Kaukasië, en in het bijzonder de republiek Georgië, van de Sovjet-Unie te scheiden en een onafhankelijken staat te vor men onder protectoraat van een bepaalde Europeesche mogendheid. Men zegt voorts, dat de bovengenoemde Georgiërs bij het proces tegen Karl Radek betrokken waren. LONDEN, 22 Mei (Reuter) De vergadering van de Britsche Rijksconferentie van heden morgen was gewijd aan den toestand in Europa en den toestand in den Stillen Oceaan. Hoewel geen enkele officieele mededeeling is uitgegeven, meent Reuter té weten, dat de erkenning der verovering van Abessinië door Italië en de strijd in Spanje eveneens onderwerpen van bespreking hebben gevormd. Prinselijk paar uit Engeland in Nederland te ruggekeerd. De pogingen, het Spaansche vrijwilligers vraag stuk op te lossen, gaan voort, en, naar het schijnt, niet zonder eenig succes. Officieel wordt medegedeeld, dat Van Zeeland 11 Juni a.s. naar de V. S. zal vertrekken. Men verwacht een belangrijke ontwikkeling in het autobus-conflict te Londen. Bij een treinbotsing in Algerije zouden drie per sonen gedood en vele gewond zijn. Van Zeeland heeft een onderhoud gehad met den Poolschen minister van Buitenlandsche Za ken Beck, die op zijn terugreis enkele dagen te Berlijn zal verblijven. Het Italiaansche koningspaar is van Boedapest naar Rome vertrokken. De leiders van de separatisten in Georgië zou den reeds gefusilleerd zijn. Bouwman heeft medegedeeld zijn actie niet te zullen staken. Froef-textiel-bedrijf op Tegal geopend. Invoering van de zomerdienstregeling bij de K. L. M. Voorstel tot behandeling der spoorwegorgani satie in de Eerste Kamer op Maandag a.s. Bijeenkomst te Haarlem van de Hollandsche Mij. der Wetenschappen. Wetsontwerp ingediend tot oprichting van de N.V. Vereenigde Nederlandsch-Indische Tinbe- drijven. New-Yorksche Beurs: Stemming vast. Een lezer protesteerthij wil niet met zijn tijd meegaan. Hij wil liever conservatief zijn en de klok terug zet ten. „Ieder z'n meug". Maar al zetten we onze klok terug daarom zijn we nog niet aangeland aan de voorbije tijden van degelijkheid en deugdelijk heid. Aangenomen eens dat die vroegere jaren zooveel beter waren dan de onze we raken hopeloos ten onder als we niet met onzen tijd we ten mee te gaan en tijdig onze klok gelijk zetten met die daarbuiten. We moeten den vat op het moderne le ven behouden en kunnen dit alleen beter maken door zelf deugdelijk te zijn, niet door achterlijk te worden en den tijd aan ons te laten voorbijgaan. Sputteren helpt geen zier. Een za kenman die niet met z'n tijd mee gaat raakt achterop. Geestelijke lei ders die den jongen geest niet ver staan zijn morgen leiders af. Alleen door zijn tijd te begrijpen en den dag van heden te verstaan kan men den dag van morgen vormen volgens de beproefde beginselen van een mooi verleden. Doch dan moet men ener giek vooruit, niet achteruit willen en geen tijd onbenut laten dien men niet meer kan inhalen. Hij die z'n klok en z'n wekker niet verzette ver sliep een uur en kwam te laat giste ren.... Een les voor morgen! BOEDAPEST, 22 Mef. (Stefani.) Het Ita liaansche koningspaar is vanavond om 7 uur van Boedapest vertrokken. UURWERK HANDEL [9 3; ■■■■1 LEIDSCHESTRAAT 18 Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 760.0 .Vorige stand: 756.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1