Rechtschen gaan in Biskaye langzaam voorwaarts Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huikers spoort aan tot eenheid Het aftreden van Baldwin In Guadalajara winnen de regeeringstroepen VLAMINGEN BETOOGEN TE BRUSSEL Overstroomïng in Polen Het nieuws van heden Vliegtuig stort op fabriek DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS EXTRA-TIJDING DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 24 MEI 1937 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTICSTE JAARGANG No. 20574 Waarschijnlijk zal eerst Woensdag de beslissing vallen over de ter dood veroordeelde Duitschers Spaansche kinderen te Southampton Het bombardement van Guernica Italiaansche inmenging? Het terugtrekken der vrijwilligers Vluchtelingen in behou den haven Men verwacht geen belangrijke kab inetsreorgan isatie Trein grijpt autobus Een doode en twintig gewonden in Kroatië Het Weer De amnestie-demonstratie gehou den zonder incidenten in afgezette straten Toch een incident Liberaal verzet Aan mijne Diocesanen Met den meesten nadruk roepen Wij U toe: Weest toch eensgezind en bewaart met nauwlettende zorg Uwe zoo machtige eenheid ook op staatkundig gebied. Laat U door niemand en door niets verleiden, om van die eenheid af te wijken. Door verdeeldheid worden onze hoogste en heilig ste goederen in het grootste gevaar gebracht. Luistert naar de herhaalde en ernstige en duide lijke vermaningen van Paus en Bisschoppen, en toont, ook bij de verkiezingen, dat gij als Katholiek Uw plicht begrijpt en volbrengt. Wij bidden om Gods Zegen over den verkiezings dag, en Wij rekenen met vertrouwen op ieder van U. f J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem. HAARLEM, 23 Mei 1937. Zeker dertig slachtoffers te be treuren; men vreest echter voor nog meer dooden John Rockefeller overleden De autobusstaking in Londen Is het einde in zicht? Nazi's betoogen in het stadion te Weenen Gevecht met leuzen tijdens een handbalmatch Plotseling einde van den olie magnaat en liefdadig heids-organisator DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Een doode en vijf gewonden bij ongeluk te Tokio De sociale plannen van Roosevelt Een boodschap aan het Congres verwacht Weer een Sovjet-ster gevallen Italiaansch Koningspaar weer te Rome f T DINSDAG 1 JUNI A.S. trekking loten CRéDIT- N'ATIONAL 1919 (Fr. Staatsgarantie). Hoofdprijs 1 MILLIOEN FKAN'CS, Verder zeer veel prijzen a Vi MILLIOEN FRANCS, frcs. 100.000, frcs. 50.000, enz. Storting voor een deelname, welke recht geeft op den vollen prijs, die er op valt, slechts f 2.50, 2 stuks f 4.50, 5 stuks f 10.Trekkingslijst wordt gratis toegezon den. Zendt nog heden postwissel of girostorting No. 135173 aan de firma J. SANDERS, Comm. in Effecten, HOOGSTRAAT 4, DEN HAAG, Tel. 116587. WAAGT UW KANS VOOR DE 1 JUNI-TREKKING NIEUWE KAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. SALAMANCA, 24 Mei. (Havas.) Het com muniqué van het rechtsche hoofdkwartier meldt o. m.: Aan het front van Biskaye hebben onze troepen de plaatsjes Dima en Illimbe geno men, en zijn zij aangekomen in Aranzazu- gonia in de nabijheid van Yurre en Urte- mondo. Bevestigd wordt, dat de Basken, ofschoon zij taaien tegenstand boden, den berg en het dorp Bernagoitia verloren hebben, die ten Zuiden Van den weg AmcrebietaDurango liggen. Uit Bilbao wordt gemeld, dat de bevolking Zondag geen brood heeft ontvangen, doch dit is niet voldoende om het moreel te verminderen. Achter de bestaande verdedigingslinie wordt eer, nieuwe opgeworpen, welke eveneens nog op aanzienlijken afstand van de stad ligt. De lijn van de rechtschen loopt van Ochandiano naar het Noord-Westen voor Ceanuri, Dima, Amo- i'ebieta en Mungia om naar de kust. Zij zijn htungia nog niet binnengetrokken. Een pa trouille heeft de vlag der rechtschen geheschen C,P den toren van Amorebieta, doch deze is door een regeeringspatrouille weer verwijderd. Öe stad is door geen van beiden bezet. De Britsche commissie, die belast is met het instellen van een onderzoek naar het bombar dement van Guernica, samengesteld uit den hichtvaartdeskundige Bino en den mijninge nieur Mackinnon, heeft Zondag den pastoor ®n den burgemeester der stad gehoord. Tijdens een bombardement van Sestao, Por- tugalete en de voorsteden van Bilbao door de rechtsche vliegtuigen zijn 12 personen gedood dn omstreeks 100 gewond. Het is niet waarschijnlijk, dat voor Woens dag een besluit zal vallen ten aanzien van gratieverleening aan de ter dood veroordeel de Duitsche aviateurs. De derde gevangen Duitscher, Wandel, zou waarschijnlijk heden voor het gerecht verschijnen. De President van de Baskische regeering, Aguirre, heeft van drie zijden het verzoek ont vangen den beide Duitschen vliegers gratie te Verleenen, n.l. van minister Delbos, van de Unie Voor den Vrede, en van de Britsche Katholieken. Aguirre antwoordde aan Delbos, dat de Bas- hische regeering de terechtstelling zou opschor ten, wanneer de democratische landen zullen hiidragen tot een meer menschelijk maken van öen burgeroorlog en het deelnemen van buiten landers hieraan zullen beletten. Aan de anderen zond Aguirre antwoorden van gelijken aard. Het ministerie van oorlog te Madrid heeft Medegedeeld, dat aan het front van Guadalajara he linkschen Zondag zeven dorpen hebben inge komen. Het ministerie bericht verder, dat een der Ita liaansche oorlogsschepen, die aan de internatio nale controle in de Spaansche wateren deel nemen, ter hoogte van Mongat een Spaansch koopvaardijschip heeft gepraaid. Vier regee- vihgsvliegtuigen begaven zich naar het bedreigde Schip, om hulp te bieden, waarop het Italiaan se schip zijn weg vervolgde. Het koopvaardij schip kon daarop zijn bestemming bereiken. In het officieele communiqué van het rechtsche hoofdkwartier te Salamanca wordt Medegedeeld, dat volgens uit het linksche kamp ontvangen inlichtingen de regeerings- kruiser Jaime I, die door rechtsche vliegtui gen werd gebombardeerd, getroffen is door Wen bommen van groote explosieve kracht. Groote vlammen sloegen uit het midden van den kruiser, tengevolge waarvan 't schip ernstig in het ongereede is geraakt. E>e bemanning zou het schip hebben moeten-.' vMlaten, en het Engelsche schip „Rocking" 2°U assistentie hebben verleend. diplomatieke Engelsche kringen bevestigen, ^at het Foreign Office van Berlijn antwoord heeft gekregen op de Engelsche vraag betref- ebde een beroep op de beide Spaansche par- '■teh, met het oog op een vergemakkelijken atl het terugtrekken der vrijwilligers. Het Duitsche antwoord aanvaardt in beginsel een onderbreking van de vijande lijkheden, maar wijst op de moeilijkheden her uitvoering. Het is nog niet mogelijk de draagwijdte te schatten van de door Duitschland naar Voren gebrachte reserves, maar reeds thans Is men tevreden over de verzoeningsgezinde houding, waarvan blijk gegeven wordt door M beginsel het beroep te aanvaarden. Het antwoord van de Italiaansche regeering M>g niet te Londen ontvangen; uit Rome duidt ?eb aan, dat dit niet kan worden verzonden, °°rdat Ciano uit Boedapest terug is. Ook het M-Woord van Moskou is niet ontvangen. He ondercommissie der niet-inmenging zal /Mter heden het rapport der deskundigen studecren, welke er mede belast waren de est-e methodes aan te geven, om te komen tot een terugtrekken der buitenlandsche vrijwil ligers. Alle dagbladen in de gebieden, die onder controle der nationalisten staan, hebben afwij zend het Britsche voorstel betreffende een wa penstilstand in Spanje ten gunste van een te rugtrekken der vrijwilligers opgenomen. Juan March is Zondag te Rome aangekomen. Zondagochtend is de „Habana" de haven van Southampton binnengestoomd en na een geneeskundig onderzoek werden de Spaansche kinderen aan land gebracht. De meeste van hen schenen tegelijk ver heugd en verbaasd, enkelen slechts schrei den. Zoodra de „Habana" voor anker lag, kwam een jacht langszij waarmede een der kinderen, dat onderweg ziek was geworden, naar het zie kenhuis werd overgebracht. Hier bleek onmid dellijk operatief Ingrijpen noodzakelijk. De kinderen worden overgebracht naar een kamp bij North Stoneham, waar zij snel zullen acclimatiseeren. Het s.s. „Cabo Corona" is te La Rochelle met een duizendtal Spaansche uitgewekenen, hoofd zakelijk kinderen met hun ouders, aangekomen. De schepen „Galea" en „Zuriola" zijn uit Bilbao te Pauillac aangekomen, 1500 uitgewe kenen, van wie drie vierde gedeelte behoeftig is, werden aan land gezet. Het blad „Petite Gironde" bericht, dat uit het politieonderzoek naar het incident aan de monding van de Bidassoa, waar Fransche vis- schers door Spaansche carabineros werden be schoten, is gebleken, dat vier schoten werden gelost op het Fransche vaartuig, dat was be mand met Spaansche visschers uit Hendaye. In den middag is het incident geregeld. Het incident had geen ernstige gevolgen, de betrok ken karibinier is in arrest gesteld en de Spaan sche militaire autoriteiten hebben hun veront schuldigingen aangeboden. LONDEN, 24 Mei. (Reuter.) Wanneer Neville Chamberlain Baldwin opvolgt als eerste minister, wordt geen groote recon structie van de Britsche regeering verwacht, aangezien daardoor de uitvoering van het regeeringsprogram ernstig zou worden be lemmerd. Langdurige beraadslagingen zijn reeds ge voerd tusschen Baldwin en Chamberlain, ten einde de reconstructie zoo snel mogelijk van stapel te doen loepen. Reuter verneemt, dat Baldwin tot Earl zal worden benoemd, en dat zijn zoon, het Labour- lid Oliver Baldwin, Viscount zal worden. Sir John Simon zou in plaats van Neville Cham berlain het departement van Financiën gaan beheeren, terwijl Kingsley Wood volgens zeer velen dan in de plaats zou komen van Simon. Het is niet waarschijnlijk, dat er eenige wijzi ging zal komen in het beheer van het departe ment van Buitenlandsche Zaken. Wel is het waarschijnlijk, dat onder de jongere ministers wijzigingen zullen worden aangebracht. BELGRADO, 23 Mei (D.N.B.) Op de lijn Warnasdin-Golubowez in Kroatië is Zaterdag op een spooroverweg een personentrein op een autobus ingereden. Twintig personen werden, deels ernstig, gewond, een persoon werd gedood. 1 VERWACHTING: Zwakke tot matigen wind, uit Zuidelijke richtingen, gedeelte- lijk bewolkt, droog, warm weer behoudens geringe kans op onweer. Hoogste barometerstand 769.8 te Warschau jj§ Laagste barometerstand 753.2 te Valentia Zon op 4.53 - onder 21.Licht op 21.30 Maan op 20.37 onder 4.08 25 Mei V.M. BRUSSEL, 24 Mei. Meer dan twintig duizend Vlaamsch-sprekende Belgen van alle rangen en standen hebben Zondag in de straten van Brussel een grootschen optocht gehouden om te demonstreeren voor een algemeene en onvoorwaardelijke toepassing van de amnestie. Anderhalf uur lang trok de stoet door het Centrum der Belgische hoofdstad, met wap perende vaandels en onder het zingen van Vlaamsche liederen, van tijd tot tijd afgewis seld met den kreet: „Amnestie!" Aan het hoofd van den stoet liep het bestuur van den Vlaam- schen Oud-strijdersbond, het Yzerbedevaart- comité en talrijke parlementsleden. De politie had van te voren scherpe maat regelen getroffen; de straten, waar de betoogers langs kwamen, waren geheel afgezet, en nie mand mocht tijdens den optocht deze verlaten of zich erbij voegen. Zoodoende was het slechts in de zijstraten, waar de betoogers werden toe gejuicht of, in een enkel geval, uitgefloten. Na afloop werd de stoet ontbonden en zonder opvallende incidenten verspreidden de betoo gers zich over de stad. Des middags is een relletje ontstaan tusschen de politie en een groep Vlamingen, die deel genomen hadden aan de betooging. Op het terras van een café had een der betoogers ge poogd zijn makkers toe te spreken, waarbij hij zich fel uitliet over burgemeester Max, de po litie en de Brusselaren. Politieagenten, die trachtten de orde te herstellen, werden ont vangen met naar hen geworpen glazen en fles- schen; een agent werd in het gelaat gewond. Na één algemeene verwarring, waarin tafels en stoelen op den weg geworpen werden, zoodat het verkeer gestremd werd, kon de orde door poli- tieversterkingen hersteld worden. Verscheidene arrestaties werden verricht, doch de arrestan ten werden later weer op vrije voeten gesteld. Tijdens een algemeene vergadering van de liberale federatie van het Brusselsche arron dissement is een motie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat wanneer het amnestie- ontwerp aangenomen zou worden, de liberale partij den plicht zou hebben zich terug te trek ken uit de tegenwoordige regeering, en het volk te laten oordeelen. Een kijkje op de tribune van de wielerbaan te Heemstede, tijdens het groote Mei feest van de Kruisvaart. Onder de belangstellenden onderscheiden wij o.m. Mgr. M. P. J. Möllmann, oud-vicaris-generaal van den Bisschop van Haarlem WARSCHAU, 24 Mei. (Havas.) Tengevol ge van de hevige slagregens in het gebied van Kielce hebben zich ernstige overstroo mingen voorgedaan, waarbij een dertigtal personen om het leven is gekomen. Vooral de districten Jezow, Olkus en Pinczow werden geteisterd. JDe bewoners werden door de overstrooming verrast en hadden dikwijls geen tijd zich in veiligheid te brengen. Vele kleine riviertjes zijn aanzienlijk in omvang toe genomen. De verbindingsmiddelen met het ge- Na aankomst van het stoffelijk overschot van de omgekomen bemanning van het luchtschip „Hindenburg" werd in de lucht haven een herdenkingsplechtigheid gehouden, waarbij generaal Milch een rede hield troffen gebied zijn verstoord, zoodat het moei lijk is nauwkeurige berichten te ontvangen. Militairen zijn gezonden om te helpen. Te Mieckow is de gevangenis overstroomd, waardoor een paniek uitbrak en een bewaker om het leven is gekomen. Nabij Ojcow is een lokaaltrein door het water tegengehouden, en men weet niet wat met de passagiers is ge schied. Het water trekt langzaam terug. Men vreest, dat in totaal meer dan vijftig slacht offers te betreuren zullen zijn. LONDEN, 24 Mei. (Havas). De secretaris-ge neraal van den Britschen bond van transport arbeiders, Bevin, heeft Zondag een vergadering van het bestuur van den bond bijeengeroepen. Het bestuur heeft gedurende drie uur de kwes tie van het al of niet staken van het personeel van de trams en trolleybussen besproken. Na de vergadering werd medegedeeld, dat geen be slissing was genomen. Men meent evenwel, dat het bestuur afwijzend staat tegenover een uit breiding van de staking. De gedelegeerden der autobusarbeiders zijn heden ter conferentie bijeengeroepen. Alge meen ziet men hierin een aanwijzing, dat het einde van de staking in zicht zou kun nen zijn. WEENEN, 24 Mei (Havas) Tijdens een DuitschOostenrijksche handbalmatch in het Weensche stadion hebben groote troepen na- tionaal-socialisten, die in afdeelingen onder de 40.000 toeschouwers verspreid zaten, „Heil Hit- Ier" geroepen. Leden van het Vaderlandsche Front antwoordden hierop onmiddellijk met den kreet „Leve Oostenrijk". De politie zag zich gedwongen de orde binnen het stadion zelf te herstellen. Aan den uitgang, in het Prater, werden de betoogingen voortgezet. Bereden politie dreef de nationaal-socialisten uiteen, die geen weerstand boden. Een honderdtal arrestaties werd verricht. Naar het schijnt zijn alle arrestanten weer op vrije voeten gesteld. NEW-YORK, 24 Mei. (Reuter.) Zon dagochtend, vijf minuten over vier, is de bekende Amerikaansche financier John Davison Rockefeller op bijna 98-jarigen leeftijd overleden in zijn winterverblijf „Daytona Beach" in Florida, tengevolge van een hartverlamming. De dood kwam geheel onverwacht. Aangezien hij Vrijdag nog een goede gezondheid genoot, was van de familie niemand aanwezig. John Davison Rockefeller werd 8 Juli 1839 te Richmond in den staat New-York geboren. Toen hij veertien jaar oud was, verhuisde zijn familie naar Cleveland, waar hij een betrekking kreeg als assistent-boekhouder tegen een salaris van 50 dollar in drie maanden. In 1858 had hij voldoende overgespaard om deelgenoot te wor den in een commissiehandel. In 1862 investeer den Rockefeller en zijn compagnon 4000 dollar in een onderneming van Samuel Andrews, die een methode tot het zuiveren van ruwe petro leum had uitgevonden. In 1870 beheerschte deze firma een vijfde van de petroleum-raffinaderijen van Cleveland. In hetzelfde jaar richtte John D. de Standard Oil Company op, waarvan hij president werd. De levensdroom van Rockefeller was de geheele pe- troleum-industrie onder een leiding te bren gen, en zoo de productie te controleeren en de prijzen te regelen, waarbij hij herhaaldelijk stuitte op verzet van de autoriteiten. Tot 4 December 1911 was John D. president van de Standard Oil Company. Hierna trok hij zich terug, ten gunste van zijn zoon. Men raam de het vermogen van John D., na zijn terug trekken uit het zakenleven, op duizend millioen dollar. In 1890 was John D. begonnen met een uit gebreide organisatie van weldadigheid. Men schat het bedrag, dat hij tot 1927. had uitgegeven aan liefdadige doeleinden, op vijfhonderd millioen dollar. De voornaamste stichtingen op charitatief ge bied zijn de „Rockefeller Foundation", een stich ting tot bevordering van de medische wetenschap ten dienste der menschhéid, de „General Edu cation Board", tot bevordering van het onder wijs in de Vereenigde Staten, de „Laura Spelman- Rockefeller Memorial'', een stichting tot alge meene liefdadigheid, opgericht ter herdenking van zijn overleden echtgenoote, de „Rockefeller Institute for Medical Research" en de „Spelman Fund of New-York". De teraardebestelling zal plaats vinden op het Rockefeller Estate te Tarrytown (New- York) op Woensdagmorgen a.s.. Het stoffe lijk overschot zal vervoerd worden naar Cleve land (Ohio), teneinde zijn laatste rustplaats te vinden op het kerkhof van Lakewood, naast het graf van mevrouw Rockefeller. De Vlaamsche amnestie-demonstratie is Zondag te Brussel zonder incidenten verloopen. Dr. Eckener acht een lek in een der gaskamers de oorzaak van de Hindenburg-ramp. De bekende petroleum-magnaat John D. Rocke feller is plotseling overleden. In Polen kwamen dertig personen bij een over strooming om; men vreest, dat nog twintig per sonen het leven hebben verloren. Te Tokio stortte een legervliegtuig op een fa briek, waardoor een persoon gedood en vijf ge wond werden. Men verwacht, dat het aftreden van Baldwin geen belangrijke reorganisatie van het Britsche kabinet zal veroorzaken. De Britsche minister van Buitenlandsche Za ken, Eden, is naar Genève vertrokken. Te Parijs had hij nog een onderhoud met Léon Blum. In Noord-Spanje gaan de rechtschen langzaam voorwaarts; de linkschen winnen in Guadala jara. Duitschland gaf een gunstig antwoord op de Britsche vraag inzake terugtrekking der vrij willigers. Verdachte van doodslag te Rotterdam in hoo- ger beroep tot twaalf jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Plechtige Maria-omdracht te Nijmegen. Uitstekend geslaagde landdagen der R. K. Staatspartij. o TOKIO, 24 Mei (Domei) Een bombarde mentsvliegtuig van het Japansche leger is neergestort op het dak van een fabriek in het drukste gedeelte van de stad. Een electrische draad brak door en viel op de schouders van een jongen man, die geëlectrocuteerd werd. Een van de drie inzittenden van het toestel werd ligt gewónd, de vrouw van den fabriekseigenaar en drie arbeiders moesten echter met zware verwondingen naar het ziekenhuis worden ge bracht. De tanks van het vliegtuig sloegen stuk en de benzine stroomde over het belen dende terrein. Twee compagnieën infanterie zijn voor het verleenen van hulp naar de plaats van het ongeluk gezonden. WASHINGTON, 24 Mei. (A. N. P.) De leider van de meerderheid in den Amerikaanschen Senaat, Robinson, heeft, na een conferentie in het Witte Huis, verklaard, dat President Roose velt vandaag een algemeene boodschap over de loonen en werktijden aan het Congres zou voorleggen, en dat terstond een wet, waarin de doeleinden van den president vervat zijn, zal worden ingediend. MOSKOU, 24 Mei. (D.N.B.) Bij decreet der Sovjet-regeering is de plaatsvervangende voor zitter van de staatsplancommissie en leider van het centrale beheer voor statistiek, Krawal, zonder motiveering uit zijn functie ontheven. In zijn plaats is Wermenitsjef benoemd. De Italiaansche koning, de koningin, prinses Marue en graaf Ciano zijn Zondag te Rome aangekomen. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 764.1 Vorige stand: 764.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1