BELANGRIJKE MEDEDEELING Bombardementen in Spanje De Duce bepleit ontwapening PICCARD'S BALLON VERNIELD Dr. SCHACHT TE PARIJS Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 26 MEI 1937 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANG No. 20578 Engelsch schip in de haven van Almeria getroffen Verkeersvliegtuig neergeschoten Ambassadeurs te Berlijn en Rome? Runciman over den vrijhandel Hij wil het preferentiesysteem niet geheel prijsgeven Lewis' vijanden sluiten zich aaneen Strijd tusschen de vakbonden in Amerika Het Weer De Volkenbondsraad Sir Austen Chamberlain herdacht Brazilië krijgt een nieuwen president Spoedbijeenkomst van het Duitsche Episcopaat 5 Juni a.s. wordt in alle kerken een Herderlijk schrijven voorgelezen De sociale plannen van Roosevelt Krijgen vijf millioen werkloozen er weer werk dóór? Gevecht met gangsters op Cuba Von Papen terug te Weenen De oude statosf eerballon van Prof. Piccard is kort voor de opstijging te Brussel in brand gevlogen. Boven de ballon wordt gevuld, onder een foto tijdens den brand H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard hebben Woensdagmorgen in de aula van het Baarnsch Lyceum hun stemplicht vervuld. Het Prinselijk Paar bij aankomst aan het Lyceum „Hij komt alleen maar voor de tentoonstelling" De suikerovereenkomst De ratificatie zal op 1 September van kracht worden Etem Toto gesneuveld Opstandelingenleider bij ver rassing overvallen Nieuw kabinet in Chili Dr. Kramarsj overleden Hij was Tsjecho-Slowakije's eerste minister-president De Breslauër Steinig heeft te Grunau een nieuw hoogte-record zweefvliegen gevestigd, door een hoogte te bereiken van 6000 M. Japansch-Chineesche incidenten Incident te Swatau De Fakir van Ipi is spoorloos verdwenen Uitslag der verkiezingen DE DIRECTIE. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Doret had vertraging te Sjanghai Fransche vliegers thans op hun laatste étappe Vreeselijke uitwerking van blikseminslag Twee dooden en zes zwaar ge wonden in geniekamp in Colorado Roosevelt moet zijn kamer houden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ALMERIA, 26 Mei (Havas). Almeria is diverse malen door vliegtuigen der recht- sche troepen gebombardeerd. De toestellen lieten 25 bommen van groote kracht val len. Een bom ontplofte in de nabijheid van het Engelsche schip „Greated" en scheurde den romp van dit schip open. Dank zij den krachtigen pompen is het schip niet gezon ken. De bemanning van het Engelsche schip bleef ongedeerd. Regeeringsvliegtuigen hebben Palma de Ma jorca gebombardeerd. Bij een luchtgevecht na bij Bilbao is een vliegtuig der nationalisten gevallen. Ook een regeeringstoestel kwam ach ter de stellingen der regeeringstroepen neer. De bestuurder kon zich met zijn valscherm in Veiligheid stellen. Aan het centrale front werd het station Jadraque gebombardeerd. Officieele kringen te Bilbao verklaren, dat de door de Nationalisten verspreide berichten, vol gens welke 16 Engelschen en eenige Russen door hen gevangen zouden zijn genomen, van iede- ren grond ontbloot zijn, aangezien alle strijders in het Baskische leger Baskische en Asturische bergbewoners zijn. Daarentegen hebben de re geeringstroepen in den sector van Dima een Italiaansche legioparis gevangen genomen, die Verklaarde, dat hij op 12 Februari in Napels is ingescheept met ruim 3000 Italianen. Hij had gedacht naar Abessinië te gaan. Ook de derde in Baskenland gevangen genomen Duitsche vlieger, Hans Wandel, is door de rechtbank ter dood veroordeeld. Op bevel van generaal Franco zijn 48 gevan genen van de internationale bataillons in vrij heid gesteld. Een officier van het rechtsche le ger heeft verklaard, dat dit is geschied, omdat generaal Franco in hen slechts in verleiding gebrachte werkloozen zag. De in vrijheid ge stelden zullen zoo spoedig mogelijk naar de Fransche grens worden getransporteerd. Een vliegtuig van de Compagnie frangaise Air-Pyrenées, dat dienst deed op de lijn Bayonne ^Bilbao, en dat een Engelsch merkteeken droeg, is bij Sopelana, een stadje aan de Noordkust van Biscaye, door een Heinkel-jachtvliegtuig Van de Nationalisten, omlaag geschoten. De passagiers zouden ongedeerd zijn. Nader wordt gemeld, dat de piloot zwaar gewond werd en een passagier licht gewond. Het toestel is voor het grootste deel vernield. In politieke kringen te Berlijn wordt verno men, dat baron De la Torres Alax, die tot nu toe als zaakgelastigde de junta van Franco te Berlijn heeft vertegenwoordigd, zal worden op gevolgd door vice-admiraal De Magar, die den rang van ambassadeur zou krijgen. Déze be- hoeming zou spoedig afkomen. Baron De la Torres zal als gezantschapsraaü Ban de ambassade te Berlijn blijven. Naar verluidt, zal ook te Rome een „ambas sadeur" van Franco worden benoemd, waarvoor de keuze gevallen zou zijn op gezant Garcia Conde, een beroepsdiplomaat. Te Berlijn, noch te Rome is tot nu toe beves tiging van deze geruchten te verkrijgen. Men verneemt, dat generaal Franco de offi cieuze vertegenwoordiging van zijn bewind in Engeland heeft opgedragen aan den infant Don Alfonso van Orleans, die zal worden bij gestaan door den hertog van Alva. De keuze 13 op Alfonso gevallen, omdat hij in finan- cieele kringen te Londen relaties heeft als Euro- Peesch vertegenwoordiger van een groote Ame- Wkaansche autofabriek. Hij en Alva zullen Franco bij de Londensche society vertegenwoor digen. Londen, 26 Mei. (Reuter). In het Britsche lagerhuis heeft de minister van Handel, Run- £:>nan, tijdens debatten over de begrooting van Htn departement o.m. verklaard, dat het onre delijk zou zijn den preferentievorm te aan vaarden en dezen nooit te amendeeren of te wij zigen, en bij de bestudeering van den toestand Veh aanzien van de vreemde landen, waartoe op oogenblik wordt overgegaan, geen rekening houden met het feit, dat er meer dan één "anier is om de preferentie toe te passen. „Men ^cet ons echter niet vragen het preferentie- l'rieem geheel te laten varen, welk systeem hans een essentieel deel vormt van onze poli- lek binnen het rijk". Voorts zette Runciman uiteen waarom de ~ritsche regeering niet kon toetreden tot clubs f* groepen van landen met lage douanetarieven, m welk verband de minister de conventies van Uchy en Oslo noemde. Het Lagerhuis verwierp met 142 tegen 92 Jammen een motie der liberale oppositie, tot eriaging der begrooting van het ministerie ah handel. CINCINNATI, 26 Mei. (Havas). De gedele- erden van den Amerikaanschen vakvereeni- hgsbond hebben het strijdprogramma tegen Bpv c°inité van Lewis vrijwel eenstemmig goed- ■keurd. Zij hebben besloten alle vakorganisa- aangesloten bij het comité, uit den bond sluiten en op ieder gebied een eenheidsfront vakvereenigingen tegen Lewis te vormen. VERWACHTING: Meest zwakke ver- anderlijke wind, gedeeltelijk bewolkt, droog, warm weer, behoudens toenemen- E: de kans op onweer. Hoogste barometerstand 769.0 te Koningsbergen Laagste barometerstand 756.3 te Vestmanoer H Zon op 4.50 - onder 21.04 - Licht op 21.34 Maan op 22.33 onder 5.25 EE 2 Juni L. K. ïfllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÏË NEW YORK, 26 Mei. In een interview, ver leend aan den journalist W. P. Simms van de „World Telegram" en gepubliceerd in Scripps Howard nieuwsbladen heeft Mussolini naar Uni ted Press aan de bladen seint, de meening uitge sproken, dat de wereld eerlang tegenover een crisis van ongekenden ernst zal komen te staan, indien zij geen einde maakt aan den wedloop in bewapening. Indien president Roosevelt het initiatief tot bijeenroeping van een conferentie tot be perking van bewapening op zich zou willen nemen, zou dit zeker groot succes hebben, meent de duce. De crisis dient absoluut opgelost. Zij zou im mers kunnen leiden tot een economischen en politieken, een catastrofalen oorlog. Dat overi gens die oplossing niet zoo eenvoudig is, blijkt uit de mogelijkheid, dat een plotseling stopzet ten van de bewapeningsindustrieën een ernstige economische inzinking tengevolge zou kunnen hebben. Mussolini ontkende, dat Italië zekere doelein den nastreeft in Spanje of- op de Balearen. Wat betreft het pact, waarmede men den vrede in Europa wil verzekeren, meent de duce, dat het niet van essentieel belang is, dat alle naties zich daarbij aansluiten. Vijf zouden vol doende zijn, n.l. Italië, Frankrijk, Engeland, Duitschland en Polen. GENéVE, 25 Mei (Havas). De Volkenbonds raad heeft Dinsdagmiddag een korte openbare vergadering gehouden, waarin de voorzitter Quevedo, wijlen Sir Austen Chamberlin her dacht. Namens de Fransche regeering sloot Del- bos zich aan bij de woorden van den voorzitter, waarna Eden dankte. In gezaghebbende Italiaansche kringen wordt verklaard, dat de kwestie van een wapenstilstand in Spanje uitsluitend onder de bevoegdheid valt van het niet-inmengingscomité. RIO DE JANEIRO, 25 Mei. De politieke lei ders uit alle deelen van Brazilië zijn hier gister avond voor de laatste maal bijeengekomen, aan den vooravond van de nationale conventie, welke den officieelen candidaat moet aanwijzen voor het presidentschap der republiek teneinde Ge- tulio Vargas op te volgen. Naar de „Telegraaf" verneemt is gisteren te Berlijn onder voorzitterschap van den Pause lijken Nuntius Mgr. Orsenigo een spoedbijeen komst gehouden van leidende persoonlijkheden van het Duitsche Episcopaat. Het blad ver neemt verder, dat op Zondag 5 Juni as. in alle R.K. kerken van Duitschland een verklaring zal worden voorgelezen, die zich met de bestaande moeilijkheden en de jongste gebeurtenissen be zig houdt. WASHINGTON, 26 Mei. (A. N. P.) Het Ame- rikaansche Congres heeft zich ijverig gezet aan de snelle behandeling van de voorstellen van president Roosevelt, welke een nieuwe stap beteekenen naar de uitvoering van zijn sociaal program, t. w. de nieuwe wet inzake minimum- loonen, maximum werktijd, verbod van kinder arbeid en maatregelen ter bescherming van de werklieden in de fabrieken. Sommige economen zijn van meening, dat, indien kinderen beneden de zestien jaar van de arbeidsmarkt verwijderd worden en een standaardwerktijd van veertig uren per week wordt ingevoerd, terstond vijf millioen werkloozen weer aan het werk zouden kunnen gaan. Anderen daarentegen stellen het aantal op nauwelijks de helft. Wegens scherpe meeningsverschillen vermeldt het wetsontwerp, dat thans aan de orde is, niet nadrukkelijk hoelang de werktijd maximaal mag zijn en welke de minimumloonen zullen zijn. De beslissing hierover ligt bij het Congres, na dat de arbeidscommissie hierover haar meening zal hebben uitgesproken. HAVANA, 26 Mei. (Havas). De Cubaansche politie heeft een inval ge daan in een gangsters-verblijf in het centrum der stad. De agenten, die met revolverschoten ontvangen werden, maakten van machinegewe ren gebruik. Na een gevecht van een half uur waren drie bandieten gedood; twee agenten wa ren gewond. WEENEN, 25 Mei. (Havas). Von Papen is vanmorgen hier teruggekeerd. Hij heeft de lei ding der Duitsche ambassade weer op zich ge nomen. Voorloopig komt er dus geen wtjziging in den persoon van den ambassadeur. De Wie ner Neueste Nachrichten, die omtrent de Duit sche aangelegenheden meestal goed is ingelicht, meldt, dat Von Papen onlangs te Berchtesgaden en te Berlijn een onderhoud met Hitier heeft gehad. Hij heeft daarbij echter niet zijn ont slag aangeboden. PARIJS, 26 Mei (Havas)Kort na zijn aan komst Dinsdagavond in de Fransche hoofdstad heeft Dr. Schacht in de Duitsche ambassade in het kort een uiteenzetting gegeven van het doel van zijn reis. Allereerst ontkende hij de bedoeling te hebben een plan te komen voorleggen tot een Fransch-Duitsche toenadering, of in Frankrijk een nieuwe leening te willen af sluiten. Ik ben naar Parijs gekomen, zeide hij, met het uitsluitende doel het Duitsche paviljoen op de tentoonstelling te openen, en mijn land te vertegenwoordigen bij de openingsplechtighe den. In de drie dagen, die ik in Parijs denk door te brengen, zal ik zeker eenige leidende figuren ontmoeten. In het vervolg zijner verklaringen zeide Schacht o.m. nog: „Wij zijn volkomen bereid met Frankrijk, evenals met alle volkeren van goeden Wil, samen te werken en ik ben er zeker van, dat de Fransche regeering ten aanzien hiervan dezelfde gevoelens koestert als wij. Ik hoop, dat mijn besprekingen zullen bij- dragen tot verbetering der atmosfeef ën~ een volledige economische en politieke overeen komst." Met betrekking tot een internationale econo mische conferentie heeft Dr. Schacht verklaard niet te gelooven, dat Van Zeeland een derge lijke conferentie voorbereidt. De gedachte daar aan is praematuur. Ter gelegenheid van het bezoek van Dr. Schacht was des avonds in de Duitsche ambas sade een diner aangericht, waaraan o.a. de Fransche minister-president Blum, de minister van Economische Zaken Spinasse, de minister van Haridel, Bastid en de minister van Koloniën Moutet aanzaten. LONDEN, 26 Mei. (Reuter). De internationa le suikerovereenkomst zal op l September van kracht worden, wanneer zjj dan door alle on derteekenaars zal zijn geratificeerd. De tekst van de overeenkomst is Dinsdagavond gepu bliceerd. TIRANA, 26 Mei (Havas). Het Albaneesche persbureau deelt mede, dat een gendarmerie-pa trouille gisteravond bij Colemas den leider van den opstand in Zuid-Albanië, Etem Toto, bij verrassing heeft aangevallen en gedood. SANTIAGO, 26 MeL (Havas) De regee- ringscrisis, op 23 MePfl.l. ontstaan door het aftreden der radicale ministers, is opgelost. De portefeuilles in kwestie zijn overgenomen door vertegenwoordigers van de liberale, con servatieve en democratische partijen. De re geering heeft in beide kamers de meerderheid. PRAAG, 26 Mei. Hedenmorgen is te Praag overleden de Tsjecho-Slowaaksche staats man en leider der partij der nationale ver- eeniging dr. Karl Kramarsj. Hij bereikte den leeftijd van 76 jaar. Met dr. Kramarsj verdwijnt een der groote strijders voor de Slavische cultuur tegen de Germaansche invloeden en tevens een der on- dermüners van de Donaumonarchie. Hij was het die het eerst op 14 November 1918, onder de toejuichingen van de Slavische afgevaardig den, de monarchie der Habsburgers voor altijd vervallen verklaarde van alle rechten op den troon van Bohemen. Bijna twee jaar tevoren had deze monarchie hem ter dood doen veroor- deelen wegens hoogverraad. Van het begin van den oorlog af had Kramarsj gewerkt in de Tsje chische Maffia, waarvan het doel was het oude keizerrijk inwendig te ondermijnen, terwijl het van buiten door de legermachten bestreden werd. Keizer Karei, de opvolger van Franz Josef, veranderde de doodstraf van Kramarsj in twin tig jaar gevangenisstraf. Kramarsj werd de eerste minister-president van de Tsjecho-Slowaaksche republiek. Hij wist zich echter niet aan te passen aan de naoorlog- sche toestanden. De toelating van het nieuwe Rusland tot den kring dér beschaafde landen leek hem een verraad. Hij nam de leiding der oppositie van de Tsjechische bourgeoisie tegen Benesj en Masaryk. Desondanks had hij in het land een groot gezag behouden. TOKIO, 25 Mei. (Domei) Uit Dairen wordt gemeld, dat twee Japansche visschersschepen 23 dezer door een Chineeschen douanekotter onder vuur zijn genomen, op een afstand van achttien mijl van den vuurtoren van Dairen. Een van de schepen slaagde er in te ontkomen, doch de schipper van het andere schip was aan den arm gewond door een schot en het schip werd acor de «Chineesche douane doorzocht. De Ja pansche autoriteiten hebben bij de Chineesche regeering geprotesteerd. Uit Tientsin wordt vernomen, dat officieren van den staf van het Japansche garnizoen per vliegtuig naar Tsingtao zijn gegaan om hier een onderzoek in te stellen naar de Chineesche „zoutwacht". De Chineesche autoriteiten ver klaren, dat de wacht alleen bedoeld is tot be daking van de zoutvelden, doch de Japanners beweren, dat de wacht bestaat uit vermomde manschappen van het geregelde Chineesche leger en dus overeenkomstig de internationale verdragen niet te Tsingtao mag liggen. Er is te Tokio opwinding teweeg gebracht door bet bericht over een beweerden aanval op een Japanschen consulairen politie-beambte door veertig Chineesche politie-agenten, welk inci dent zich Zaterdag te Swatau zou hebben voor gedaan. Er zijn krachtige protesten ingediend bij de regeering te Nanking en de provinciale regee ring van Kanton. Japansche torpedojagers hebben zich met spoed naar Swatau begeven ter bescherming van de Japansche onderdanen. LONDEN, 26 Mei (D.N.B.). Naar de bladen uit Britsch-Indië meiden, is de Fakir van Ipi, die maandenlang aan het hoofd der opstan delingen van Wazirist.ar den Engelschen troe pen tegenstand geboden heeft, spoorloos ver dwenen. Men weet niet, waarheen hij zich be geven heeft. Daar wij in ons ochtendblad den uitslag der verkiezingen zoo volledig mogelijk willen geven, bestaat er kans, dat ons blad niet overal op den gewonen tijd wordt bezorgd. Onze lezers gelieven met dezen maatregel, die te hunnen ge rieve wordt genomen, rekening te houden. In een interview pleitte Mussolini voor een ont wapeningsconferentie onder leiding van Roose velt. De internationale suikerovereenkomst zal 1 Sep tember e.k. van kracht worden. De aan Lewis vijandige bonden in Amerika sluiten zich aaneen. De Britsche minister van Handel verklaarde het preferentie-systeem niet geheel te willen prijsgeven. Etem Toto, de Albaansche opstandelingenleider, is bij verrassing overvallen en gedood. Dr. Schacht verklaarde, dat zijn bezoek aan Parijs alleen de tentoonstelling geldt. De eerste minister-president van het herboren Tsjecho-Slowakije, dr. Kramarsj, is overleden. President Roosevelt moet zijn kamer houden. Tijdens een rechtsch bombardement op Almeria is een Engelsch schip ernstig beschadigd. De eerste Douglas D C 3 zal 5 Juni naar Ned.- Indië vertrekken en voor het eerst luchtpost zonder luchtrecht vervoeren. De muggenplaag op het IJsselmeer is verer gerd; schepen moesten tijdelijk voor anker gaan. O SJANGHAI, 26 Mei (Havas) Doret en Micheletti zijn langer bij Sjanghai vastgehou den dan zü wel hadden gewenscht. Zij wilden te 3.17 uur opstijgen, toen de lucht band van een der wielen sprong. In groote haast namen zij de reparatie ter hand, en Ic 4.27 uur konden zij naar Tokio vertrekken. BUFFALOCREEK (Colorado), 26 Mei (Ha vas). De bliksem is in een militair kamp ge slagen, waarin zich een genieregiment gelegerd had. Een luitenant en een soldaat zijn om het leven gekomen. Zes mannen werden ernstig ge wond, terwijl 39 soldaten met lichtere verwon dingen naar een ziekenhuis zijn gebracht. WASHINGTON, 26 Mei. (Havas). President Roosevelt, die lijdende is aan een verkoudheid, heeft al zijn afspraken afgezegd. Op aanraden van de dokters houdt hij zijn kamer. Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 762.4 Vorige stand: 763.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1