De nieuwe volksvertegenwoordigers in de Eerste Kamer Ook de Senaat is gekozen £id De R.K. Staatspartij behoudt zestien zetels, S.D.A.P. en A.R, winnen ieder een en N.S.B. wint twee zetels De weerstoestand DROOG WEER MET ZONNESCHIJN De nieuwe Senaat De namen der gekozenen DONDERDAG 27 MEI 1937 Christ.-Hist. Unie Vrijheidsbond Vrijz.-Dem. Bond Nat.-Soc. Beweging Nieuw Eerste Kamerlid J. A. M. Bruineman BEGRAFENIS KO VAN DIJK Uit den Stadsschouwburg naar Zorgvlied aan den Amstel Geleidelijke stijging van temperatuur Heldendood van een Verlies voor de C.-H. en Vrijz. Dem. Bond Groep I Groep II Groep III Groep IV De samenstelling De S.D.A.P. wint 1 zetel, de Anti- Rev. partij 1 zetel en de Nat. Soc. be weging 2 zetels. Daartegenover verliezen Vrijheids bond 2 zetels, de Christ. Hist. Unie 1 zetel en de Vrijz. Dem. Bond 1 zetel. Bij deze verkiezing bedenke men, dat de uitslag van deze verkiezing beheerscht wordt door de samenstel ling van de Provinciale Staten, zooals die uit de statenverkiezingen van 1935 voortspruit. R.K. Staatspartij S.D.A.P. Anti-Rev. Partij Academische examens pastoor in Hongarije Apothekers-assistent Examens krankzinnigenverpleging Hij redde 80 weezen en 10 zusters tijdens een verschrikkelijk noodweer A. N. Flesken» (R.K. Staatspartij) CHr. van der Bilt rS.D.A.P.) Mr. A. Aneme •(Anti-Rev. Partij) Mr. G. C. J. D. Kropman (R.K. Staatspartij) H. B. Wiardi Beekman (S.D.A.P.) Mr. P. E. Briêt (Anti-Rev. Partij) Jhr. S. van Cittera Prof. Dr G. A. Diepenhorst (Anti-Rev. Partij) (Anti-Rev. Partij) Mr. F. I. J. Janssen (R.K. Staatspartij) P. Moltmaker (S.D.A.P.) T. Nauta (Anti-Rev. Partij) Jhr. Mr. G. A. H. Michiet» van Kessenich (R.K.S.P.) W. M. van Lanschot' (R.K. Staatspartij) Mr. Dr. G. Kolff (Chr. Hist. Unie) F. Nivard (R.K. Staatspartij) Mr. R. Pollema (Chr. Hist. Unie) Prof. Dr. A. Steoer Ant Schoemaker (R.K. Staatspartij) <RK Staatspartij) •rot. Jhr. Mr. B. de Savorrtln Pr°f'LDr-J; ,Zw"" Lohman (Chr. Hist. Unie) (Chr- Hlrt' Unle> A. B. de Zeeuw (S.D.A.P.) kH. A. M. van Asch van Wijck (Anti-Rev. Partij) P. W. de Jong Mr. C. H. J. A. Janssen de (R.K. Staatspartij) Limpens (R.K.S.P) S. de la Bella Jr. (S.D.A.P.) P. Hiemstra (S.D.A.P.) E. Rlbbios Peletier (S.D.A.P.) Dr. W. de Vlugt (Anti-Rev. Partij) H. M. J. Biomjous (R.K. Staatspartij) L F. J. M. van Voorst tot Voorst (R.K.S.P) N. Vijlbrief (S.D.A.PJ J. A. M. Bruineman (R.K. Staatspartij) A. F. O. van Sasse van Ysseft (R.K. Staatspartij) A. C. de Bruyn (R.K. Staatspartij) P. J. S. Serrarens (R.K. Staatspartij) M. A. Reinalda (S.D.A.P.) P. Sikkes (S.D.A.P.) J. J. Vorrink (S.D.A.P.) r J. In 't Veld (S.D.A.P.) Prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman, Utrecht; Mr. W. L. baron de Vos van Steen- wijk, Wijhe; Mr. dr. G. Kolff, Geldermalsen; Dr. R. Pollema, Leeuwarden; J. ter Haar, Am sterdam; Prof. dr. J. de Zwaan, Leiden. Mr. A. G. A. Ridder van Rappard, Velp (Geld.); S. van den Bergh Jr., Wassenaar; Mr. P. Droogleever Fortuyn, Rotterdam. Prof. mr. R. Kranenburg, Leiden; Prof. dr. D. van Embden, Amsterdam. Mr. dr. F. Pont, Hillegom; J. Maarsing, Stads kanaal; M. V. E. H. J. M. Graaf de Marchant et d'Ansembourg, Amstenrade; Mr. A. J. van Vessem, Utrecht. Geboren 15 September 1885 te Schiedam. Hij bezocht de vijfjarige H.B.S. en studeerde ver volgens Middelbaar Engelsch. Hij werd ambte naar voor Chineesche zaken en ging van 1910 tot 1913 naar Riouw, daarna naar Batavia tot 1914 en vervolgens naar Soerabaya tot 1916 en in 1917 weer naar China. Hij bestudeerde de Chineesche politiek en werd consul te Swatow, met waarneming der Duitsche belangen tijdens de oorlogsjaren. In 1919 was hij weer terug in Batavia. In 1921 kwam hij met verlof in Euro pa. In 1927 werd hij benoemd tot gedelegeerde van den Volksraad voor de suiker-ordonnantie (tot 1930). Hij was voorzitter van Ind. Kath. Partij en hoofdredacteur van „Sociaal Leven" en „Streven". In Mei 1931 werd hij benoemd tot burgemees ter van Druten en is sinds 1 October 1931 als zoodanig in functie. Tont bij de Jaaxlijksche inzameling voor de katholieke Universiteit, dat gü in liefde voor een der edelste Cultuurgoederen, de wetenschap, bij nie mand wilt ten achter blijven en dat gij in geloofsijver allen wilt overtreffen. Het Hoogwaardig Episcopaat bij het eerste lustrum der Kath. Universiteit. Hedenmiddag is het stoffelijk overschot van den zoo plotseling overleden gevierden tooneelkunstenaar Ko van Dijk onder bij zonder groote belangstelling ter aarde be steld op Zorgvlied aan den Amstel te Am sterdam. Door de goede zorgen van het gemeentebestuur was het mogelijk geworden de hal van den Stadsschouwburg in een chapelle ardente te herscheppen, waar 't lijk was opgebaard. De lichten waren met rouw- crêpe omfloerst en een rijkdom aan bloemen was rondom de baar opgestapeld. Van tien uur af was er gelegenheid voorbij de kist te défileeren. Zeer velen maakten hier van gebruik. Er waren bestuurderen van stad en land, er waren andere autoriteiten en kunstenaarser was een groote schare uit de breede kingen van het publiek dat Ko van Dijks kunnen heeft bewonderd. De politie had uitgebreide voorzorgsmaatrege len getroffen voor de afzetting rondom den Schouwburg en langs den weg. Te ongeveer half drie werd de begrafenis stoet op 't kerkhof verwacht, alwaar zich zeer vele belangstellenden, waaronder vooral vele bekende figuren uit tooneelkringen, hadden ver zameld. Het uit het Zuidwesten opkomende hooge- drukgebied is snel in beteekenis toegenomen en heeft reeds Woensdagavond hier en daar in onze omgeving onweer gebracht, hoewel tal van plaatsen alleen afkoeling zonder regen hadden. De depressie heeft zich met de kern naar de Noorsche kust verplaatst, een onweers-uitlooper trekt over Duitschland en Denemarken. In Scandinavië is het weer over het algemeen be trokken met regen en onweer in Noorwegen, terwijl in Zuid-Zweden en Denemarken nog hooge temperaturen voorkomen maar later onweer dreigt. Ook Noord- en Oost-Duitsch- land hebben nog ver boven normale tempera tuur, die in midden-Duitschland voor koeler weer, voorafgegaan door onweer, zal plaats maken. In Zuid-Duitschland en Zwitserland is de afkoeling reeds ingetreden, hi Zwitserland valt regen, de hooge toppen zijn na onweer weer helder, alleen met hooge wolken, bij een tem peratuur weinig van 0 graden verschillend. In Frankrijk klaart de lucht op en zal de tem peratuur na een koelen nacht weer gaan stijgen. Op de Britsche eilanden valt nog regen in het Noorden; in het Zuiden klaart de lucht op by matige temperatuur. Het hoogedrukgebied verplaatst zich naar onze omgeving en neemt nog toe, zoodat de volgende dagen weer droog weer met meer zonneschijn en geleidelijk stijgende tem peratuur zullen brengen. De Provinciale Staten hebben he idenmorgen de leden der Eerste Ka mer gekozen. Het resultaat was als volgt: Volgens de uitslagen van de in de Provinciale Staten van Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg (Groep I) gehouden stemming voor de Verkiezing van leden der Eerste Kamer zijn in deze groep in totaal uitgebracht stemmen met een stemwaarde van 20847, waarvan op: 1. R.K. Staatspartij (Sasse van IJsselt) 2940 Stemmen. 2. Vrijz. Dem. Bond 217 stemmen. 3. Staatk. Geref. Partij 434 stemmen. 4. R.K. Staatsparty (Janssen) 3050 stemmen. 5. R.K. Staatsparty (Michiels van Kessenich) 1464 stemmen. 6. R.K. Staatspartij (De Bruyn) 1561 stemmen. 7. R.K. Staatsparty (Van Lanschot) 4200 stemmen. 8. Kath. Dem. Partij 140 stemmen. 9. Christ. Hist. Unie 1464 stemmen. 10. Nat. Soc. Beweging 1404 stemmen. 11. Vryheidsbond 217 stemmen. 12. S.D.A.P. 2311 stemmen. 13. Anti-Rev. Partij 1445 stemmen. De kiesdeeler in deze groep bedraagt (naar hoven afgerond) 1604. In deze groep moest, wijl bij de eerste verdeeling minder dan acht zetels konden worden toegewezen, het stelsel der Blootste gemiddelden worden toegepast. Toegewezen zijn de volgende zetels: R.K. Staatspartij 9 zetels, Chr. Hist. Unie 1 Zetel, Nat. Soc. Beweging 1 zetel, S.D.A.P. 1 ze tel, Anti-Rev. Partij 1 zetel. Volgens de uitslagen van de in de Provinciale Etaten van de provincies Gelderland, Overijsel, Groningen en Drente (groep II) gehouden stemming voor de verkiezing van leden der Eerste Kamer, zijn in deze groep in totaal uit gebracht stemmen met een stemwaarde van 19016 stemmen, waarvan op: 1. Christ. Dem. Unie 547 stemmen. 2. Staatk. Geref. Partij 379 stemmen 3. R. K. Staatsparty 4075 stemmen. 4 Vryz. Dem. Bond 1316 stemmen. 5. Vrijheidsbond 1188 stemmen. 6. Nat. Soc. Beweging 1607 stemme» 7. Christ. Hist. Unie 2540 stemmen. 8. S. D. A. P. 4687 stemmen. 9. Anti-Rev. Partij 2677 stemmen. 10. Kath. Dem. Partij 0 stemmen. De kiesdeeler in deze groep is (naar boven Afgerond) 1463, Toegewezen zyn de volgende zetels: R. K. Staatspartij 3 zetels. Vryz. Dem. Bond 1 zetel. Vrijheidsbond 1 zetel. Nat. Soc. Beweging 1 zetel. Christ. Hist. Unie 2 zetels. S. D. A. P. 3 zetels. Anti-Rev. Party 2 zetels. Volgens de uitslagen van de in de Provinciale Staten van Noord-Holland en Friesland (groep III) gehouden stemming voor de verkiezing van leden der Eerste Kamer, zijn in deze groep in totaal uitgebracht stemmen met een stem waarde van 18700, waarvan op: 1. Kath. Dem. Party 196 stemmen. 2. Comm. Partij 0 stemmen. 3 S. D. A. P. (Vorrink) 3456 stemmen. 4. Vrijheidsbond 1336 stemmen. 5. Nat. Soc. Beweging 1452 stemmen. 6. R. K. Staatsparty 3136 stemmen. 7. A. R. Partij en C. H. Unie 4076 stemmen. 8. S. D. A. P. (De la Bella) 3348 stemmen. 9. Christ. Dem. Unie 240 stemmen. 10. Vryz. Dem. Bond 1460 stemmen. De kiesdeeler in deze groep is (naar beneden afgerond) 1558. Toegewezen zyn de volgende zetels: S. D. A. P. 4 zetels. Vrijheidsbond 1 zetel. Nat. Soc. Beweging 1 zetel. Anti-Rev. Partij 2 zetels. Christ. Hist. Unie 1 zetel. Vrijz. Dem. Bond 1 zetel. R. K. Staatsparty 2 zetels. Bij de verkiezing in de provincie Zuid-Holland, vormende groep IV, werden uitgebracht 81 gel dige stemmen. De stemwaarde is 239. De stemmen waren aldus verdeeld: 1. Christ. Hist. Unie 12 lijststemmen, geldend voor 2868 stemmen, 2, Kath. Dem. Partij 1 voor keurstem, geldend voor 239 stemmen, 3. R. K. Staatspartij 12 lijststemmen, geldend voor 2868 stemmen, 4. Vrijheidsbond 8 lijststemmen, gel dend voor 1912 stemmen, 5. S. D. A. P., 25 lijst stemmen, geldend voor 5975 stemmen, 6. Nat. Soc. Beweging 7 lijststemmen, geldend voor 1673 stemmen, 7. Staatk. Geref. Partij 4 lijststemmen, geldend voor 956 stemmen, 8. Anti-Rev. Partij 12 ïyststemmen, geldend voor 2868 stemmen, 9. Vrijz. Dem. Bond 0 stemmen. De kiesdeeler in deze groep is (naar beneden afgerond) 1613. Toegewezen zijn de volgende zetels: Christ. Hist. Unie 2 zetels. R. K. Staatsparty 2 zetels. Vryheidsbond 1 zetel. S. D. A. P. 4 zetels. Nat. Soc. Beweging 1 zetel. Anti-Rev. Party 2 zetels. De nieuw samengestelde Eerste Kamer zal bestaan uit: R. K. Staatspartij 16 S. D. A. P. 12 Anti-Rev. Partij 7 Christ. Hist. Unie 6 Nat. Soc. Beweging 4 Vrijheidsbond 3 Vrijz. Dem Bond 2. A. C. de Bruyn, Utrecht; W. M. van Lanschot, Vught; P. W. de Jong, Tilburg; A. N. Fles- kens, Geldrop; A. F. C. van Sasse van Ysselt, 's-HertogenboschH. M. J. Biomjous, Tilburg; mr. C. H. J. A. Janssens de Limpens, Wijlre; mr. F. I. J. Janssen, Maastricht; jhr. mr. G. A. H. Michiels van Kessenich, Roermond; L. F. J- M. van Voorst tot Voorst, Twello; J. A. M. Bruineman, Nijmegen; Ant. J. Schoemaker, Deventer; P. J. S. Serrarens, Bilthoven; mr. G. C. J. D. Kropman, Amsterdam; prof. dr. A. Steger, Haarlem; F. Nivard, Rotterdam. Chr. W. J. van der Bilt, Heerlen; P. Hiemstra, Bilthoven; E. Ribbius Peletier, Amsterdam; P. Sikkes, Sneek; S. de la Bella Jr., Amsterdam; A. M. A. Reinalda, Haarlem; J. J. Vorrink, Amsterdam; N. Vijlbrief, 's-Gravenhage; A. B. de Zeeuw, Rotterdam; P. Moltmaker, Rotter dam; H. B. Wiardi Beekman, Amsterdam; J. in 't Veld, Zaandam. Jhr. mr. H. A. M. van Asch van Wijck, Doorn; Jhr. S. van Citters, Brummen; Prof. dr. G. A. Diepenhorst, Amsterdam; Dr. W. de Vlugt, Amsterdam; T. Nauta, Dantumerwoude gem. Dantumerdeel; A. Anema, Haarlem; P. E. Briët, Leiden. Prof. Dr. D. van Embden prof Mf. R Kranenburg- (Vrijzinnig Dem. Bond) (Vrijzinnig Dem. Bond) J. Maarsingh (Nat. Soc. Beweging) M. V. E. Graaf de Marchant et d'Ansembourg (N.S.B.) Mr. Dr. F. Pont (Nat. Soc. Beweging) Mr. A. J. van Vessem (Nat Soc. Beweging) Mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk (Chr. Hist. Unie) Ter Haar (Chr. Hist. Unie) Mr. A. Ridder van Rappard (Vrijheidsbond) S. van den Bergh Jr. (Vrijheidsbond) Mr. P. Droogleever Fortuyn (Vrijheidsbond) AMSTERDAM. Bevorderd tot arts de heer P. van der Veer (Wonseraaeel) en geslaagd voor het arts-examen le ged. mej. E. M. Kop (Soembawa) en de heer J. P. van Nieuwen huize Rotterdam. ÜEIDEN. Geslaagd de dames M. van de Velde, Den Haag, M. Schipper, oud-Beyerland en de heer Liem Tjay Liang. NOORDWIJK. Geslaagd voor diploma B. voor het eerste overgangsexamen de dames P. van Baarle, M. Bras, N. Broekhuizen, C. Dijker, J. Hoogeberk, H. Peelen, A. Polman, M. Reewijk, J. van Schaik, H. den Teuling, E. Vendrig, E. de Vries en A. Zewald. Voor het 2e overgangsexamen de Eerw. Zus ters Zuster Clothildis (M. Golücke), Zuster Christophila (M. Waasdorp), Zuster Hubertina (M. Verbeek), Zuster Guido (P. Fonville) en de dames C. Hermeling, C. Hodes, H. Hoogenberk, Ph. van der Pol, A. Pompe, M. van Schoten en A. Strotman. Wij hebben gisteren reeds melding gemaakt van het ontzettend noodweer dat Hongarije heeft' geteitsterd. Het is zeker, dat tengevolge van de wolkbreuk in de omgeving van Boeda pest eenige menschen om het leven zijn ge komen. Uit Szentendre wordt gemeld, dat de R.K. pastoor, dr. Jozef Horvath, aldaar den heldendood is gestorven. De pastoor vertoefde in het bij Szentendre gelegen weeshuis, waarin de weeskinderen en tien zusters woonden. Ten gevolge van de wolkbreuk zwollen de beken en overstroomden het aan den voet van den berg gelegen weeshuis. Met inspanning van alle krachten gelukte het den priester alle zusters en kinderen in veilig heid te brengen. Toen hij" echter nog voor het laatst naar het weeshuis terugkeerde en een door de golven meegesleurde wieg met een klein kind wilde redden, werd hij zelf door den stroom meegenomen; zijn lijk is den volgenden morgen gevonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9