Algemeene petroleumstaking in Mexico De wereldtentoonstelling, een apotheose van het licht Het nieuws van heden Baldwin biedt zijn ontslag aan Kabinetsformatie Ook de Kon. Shell-groep is getroffen Een lichtfestijnzooals men nooit aanschouwd heeft HET NIEUWE STATUUT VAN BELGIË DE H. STOEL VERZOEND MET DUITSCHLAND? PACHTWET IN VEILIGE HAVEN Trein op autobus ingereden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM 3 TELEFOON 13866 VRIJDAG 28 MEI 1937 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20582 De arbeiders eischen ruim 50 pet. loonsverhooging en collectieve arbeidscontracten Ook in de V.S. wordt strijd gevoerd De stakingen in de V. S. Aanklacht tegen Ford Het Weer Een der drukste verkeerspunten van de tentoonstelling: de bekende Pont Alexandre III xvordt door Philips omgetooverd in den „Voie triomphale" der expositie. Aan weerszijden van het brugdek zijn zes monumentale pylonen als hoofdlichtdragers ontworpen Reeds 35 dooden te Tlalpujahua Chamberlain De Pont Alexandre III wordt door Philips omgetooverd in een triomfweg van licht en geluid De stoutste fantasieën verwezenlijkt Donderdag, Sacramentsdag droeg Mgr. v. Preysing, bisschop van Berlijn, in de open lucht voor het Universiteitsgebouw een H. Mis op BUSSEN RIJDEN WEER Chamberlain met de vorming van een nieuw kabinet belast Verklaringen van Delbos, Eden en Spaak in den Volkenbondsraad Spaansch Witboek tegen Duitschland Principieele overeenstemming zou elk oogenblik verwacht kun nen worden DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Fractievoorzitters bij H. M. de Koningin Het jaarverslag der Rota De Eerste Kamer heeft het wets ontwerp met 2814 stemmen aangenomen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen .regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Na de ramp in het Mexieaansche mijnwerkers dorp Tlalpujahua heeft men reeds 35 lijken geborgen. MEXICO-CITY, 28 Mei (Reuter). Ondanks de door de Mexieaansche re geering in het werk gestelde bemidde lingspogingen is het werk op alle Mexi eaansche petroleumvelden te midder nacht neergelegd. Daardoor zal de ge- heele petroleumnijverheid, waarbij een kapitaal van ongeveer 900.000.000 gul den voor een groot deel buitenlandsch kapitaal betrokken is, stil liggen. 17000 arbeiders zijn bij deze staking betrokken. Havas meldt, dat zich reeds een tekort aan benzine doet gevoelen. Het Kabinet is den geheelen nacht in de weer geweest, om te trachten een algemeene staking in de petroleumnijverheid te voorkomen. De ar beiders eischen een loonsverhooging van 50 pet. en meer, benevens een collectieve arbeidsover eenkomst. Volgens de „Daily Telegraph" behooren tot de getroffen velden de rijke Pazarica-streek, die onder controle staat van de Koninklijke Shell-groep, en de enorme raffinaderijen der „Mexican Eagle" te Vera Cruz en Mi- natitaln. Het conflict wordt het ernstigste geacht, dat zich ooit in de Mexieaansche petroleumindustrie heeft voorgedaan. Niettemin zullen de stakers, om de openbare diensten niet in gevaar te bren gen, de regeering de beschikking laten houden over de noodige hoeveelheden brandstof en gas, die geleverd worden door de petroleumonderne- ming, die in handen der regeering is. De bestaande toestand is het gevolg van de mislukking der onderhandelingen, die sedert zes maanden gevoerd zijn. De ondernemers ver- klafren, dat inwilliging van de eischen der ar beiders hun het voortzetten der zaken onmoge lijk zou maken. Bij de staking in de staalindustrie in de Vereenigde Staten zijn meer dan dertig fabrieken betrokken en bijna 70.000 arbei ders zijn er door getroffen. In enkele plaat sen wordt in de fabrieken doorgewerkt. John Lewis verwacht, dat de strijd van langen duur zal zijn. Er worden eenige incidenten g>emeld, o.a. te South' Chicago, waar een twintigtal arbeiders na een vechtpartij met de politie is gearres teerd. Homer Martin, de voorzitter van de „United automobile workers", heeft in een gisteravond gehouden rede de Ford Motor Car Company beschuldigd van fascistische neigingen in haai oppositie tegen de actie van de U.A.W. om de arbeiders van Ford in deze organisatie te ver eenigen. Naar United Press aan de bladen meldt, heeft de C.I.O., op grond van de door het Hooggerechtshof grondwettig verklaarde Wag- VERWACHTING: Zwakke tot matigen Zuid-Westelijke tot Zuidelijken of Zuid- Oostelijken wind, licht tot half bewolkt, droog weer, warmer. Hoogste barometerstand 771.9 te Maastricht Laagste barometerstand 745.0 te Kuopio in Finland Zon op 4.48 - onder 21.06 - Licht op 21.36 Maan op 23.40 onder 7.13 2 Juni L. K. ner-arbeidswet, zich bij het nationale arbeids bureau beklaagd over het optreden van de ordehandhavers van Ford in de fabriek te Ri ver Rouge, waarbij een aantal arbeidersgedele geerden werden gewond. De federale en staatsautoriteiten hebben reeds bepaald, dat .een onderzoek moet worden ingesteld, of leiders en personeel der Fordfa briek zich aan intimidatie en schending van de Wagnerwet hebben schuldig gemaakt door de vakvereenigingsleiders uit de fabriek te ver wijderen. De incidenten hebben tot gevolg gehad, dat de arbeiders bij de Fordfabriek te Richmond in Californië hebben gedreigd, in alle fabrieken aan de kust van de Stille Zuidzee een staking uit te roepen, indien de directie blijft weigeren de C.I.O. te erkennen als eenige vertegenwoor digster der arbeiders voor het voeren van col lectieve onderhandelingen. Zondag zullen te Detroit massa-vergaderingen worden gehouden, om aan dien eisch kracht bij te zetten. De Fordmaatschappij heeft een mededeeling uitgegeven over de oneenigheden van j.l. Woensdag, waarbij twee vakbondleiders buiten de fabrieken door mannen, gekleed in werk- kleeding, zijn geslagen. In deze mededeeling wordt gezegd, dat de botsingen op touw zijn gezet door de couranten, die de laatste zes maanden een „story" over de staking wilden hebben, alsmede door de „United automobile workers", welke organisatie een gebeurtenis noodig had om haar opvallende mislukking bij de beïnvloeding van de Fordarbeiders te be dekken. MEXICO CITY, 28 Mei. (Havas). De mijn schachten te Tlalpujahua, waar zich, zooals ge meld, een instorting heeft voorgedaan, behoo ren aan een Fransche onderneming toe. Door de instorting bezweken de dijken, zoodat het water over een oppervlakte van vijf vierkante kilome ter verwoestingen aanrichtte. De overlevenden vluchtten in de kerk. Het water blijft stijgen. De reddingsploegen hebben reeds 35 dooden en 28 gewonden gevonden. De wereldtentoonstelling te Parijs, die thans haar poorten geopend heeft, staat in het teeken van het licht. „Het licht is de koningin dezer tentoonstel ling" werd verklaard en getrouw aan dit devies zijn er geen moeiten of kosten gespaard voor het grootste lichtfestijn, dat de wereld ooit aanschouwd heeft. Het licht-element heeft in deze „ville lumière" altijd een belangrijke rol gespeeld en het is hier, dat beroemde lichtkunstenaars als Jacopozzi hun stoutste fantasieën konden verwezenlijken. In den loop der jaren is er evenwel veel veranderd: Gaan we terug naar het jaar 1881, dan zien we, hoe hier voor de eerste maal in de geschiedenis van het electrisch licht een volledige installatie met kooldraadlampen door Edison, den uitvinder van de gloeilamp, aangelegd werd in een der zalen van de tentoonstelling. Dat was de attrac tie, die de geheele wereld met verbazing en be wondering vervulde en niemand had toen kun nen vermoeden, dat een halve eeuw later het electrisch licht zoo glorieus de koningin van een andere Wereldtentoonstelling zou worden. Het spreekt wel vanzelf, dat de Eiffeltoren ook thans het middelpunt zal vormen van de illuminatie en de Parijzehaars hebben al kun nen profiteeren van enkele proefnemingen, waarbij de beroemde stalen toren evenals het Trocadéro een herinnering aan een vorige wereldtentoonstelling in een gloed van elec trisch licht straalde en het uitgangspunt was van de sierlijke lichtpluimen der vuurpijlen. Maar de Eiffeltoren, die thans in de Fransche bladen heel aardig „de grootste kandelaar ter wereld" genoemd wordt, is niet het eenige. Er zullen nog zooveel andere, origineele en fan tastische ideeën verwezenlijkt worden, dat deze tentoonstelling inderdaad een sprekend bewijs is voor den vooruitgang der lichttechniek. Van veel beteekenis voor de Nederlandsche in dustrie is het belangrijke aandeel, dat Philips in de illuminatie heeft, niet in de laatste plaats door het feit, dat met de gasontladingslampen, de natrium- en kwiklamp, zulke bijzondere en intense lichteffecten te bereiken zijn. Het na- triumlicht met zijn diep-oranje kleur en het lichtblauw getinte kwiklicht zullen bij avond al of niet gemengd met gloeilampenlicht een^ bijzonder cachet geven aan de gevels van ver schillende paviljoens en van het geheel ver bouwde en gemoderniseerde Trocadéro-paleis. Zelfs de boomen in de plantsoenen zullen, dank zij dit „floodlight" bij avond tintelen van licht en kleuren. En dan niet te vergeten: de fonteinen en wel in de eerste plaats die van het groote bassin voor het Trocadéro. Niet minder dan vijfhon derd zwarte „Philora"-kwiklampen zullen deze fonteinen met onzichtbaar ultra-violet licht bestralen. Aan het water worden fluorescee- rende stoffen toegevoegd, die hierdoor zelf licht-blauw licht gaan uitstralen en waardoor iedere druppel water een parelende lichtvonk wordt. Dit gecombineerd met een normale in wisse lende kleuren uitgevoerde verlichting onder in de bassins, zal een geheel nieuw effect van „changeant" kleurencombinaties opleveren. Op verschillende punten, o.a. op den Eiffel toren, op het „Pavilion de la Lumière" en het „Monument de la Paix" zijn zoeklichten ge plaatst, voorzien van „Philora" superhoogedruk- kwiklampen, die gedurende de, tentoonstelling hun sterke lichtbundels, over Parijs zullen uit stralen. De bekende „Pont Alexandre III", een der drukste verkeerspunten van de tentoonstelling, zal door Philips omgetooverd worden in den „Voie Triomphale" der tentoonstelling, den Triomfweg van Licht en Geluid". Het ontwerp der brugversiering werd gemaakt door den be kenden architect-decorateur Henry Favier. Deze heeft aan weerszijden van het brugdek een reeks van zes monumentale pylonen als hoofdlichtdragers ontworpen. Deze pylonen zijn als het ware orgels van 24 zware aluminium- pijpen, geplaatst om een lichtkolom. Iedere py loon bevat op den beganen grond een viertal vitrines, waarin Philips het nieuwste op ra dio-, licht- en acoustisch gebied vertoont. De achtergrond van 'elk dezer 48 vitrines wordt ge vormd door foto's, welke eenige vierkante me ters groot zijn en die de fabricage en de toe passing van de tentoongestelde voorwerpen illustreeren. De heer Favier is er ten volle in geslaagd, deze brug tot een apotheose van licht en geluid te maken, welke een der bijzondere attracties van de tentoonstelling belooft te worden. LONDEN, 28 Mei. (Reuter). Vanmorgen heeft het autobuspersoneel te Londen den arbeid her vat. Het verkeer geschiedt weer op normale wijze. Minister-president Baldwin heeft hedenmorgen den Koning in Bucking ham Palace zijn ontslag aangeboden. De Koning heeft het ontslag aan vaard en op advies van Baldwin Neville Chamberlain belast met de vorming van een nieuw kabinet. Neville Chamberlain heeft de op dracht aanvaard. Neville Chamberlain, die door de Engelschen „de groote zwijger" wordt genoemd, geniet bij alle rangen der Engelsche bevolking een groot vertrouwen. Zijn vader was eenmaal de beroem de burgemeester van Birmingham; Austin Chamberlain, de man, die eenige weken geleden overleed, was zijn halfbroeder. Neville Chamberlain werd geboren op 18 Maart 1869. Hij bezocht het Rugby- en Masoncollege in zijn geboorteplaats Birmingham. Na zijn stu diejaren ging hij naar de Bahama-eilanden, waar zijn vader plantages bezat; hier werkte Chamberlain zeven jaar. In 1915 volgde hij zijn vader op als opperburgemeester van Birming ham. Op wensch van Lloyd George Ipng Cham berlain zich meer In het openbaar bewegen en werd directeur van de „National Service". Hij had tot taak controle uit te oefenen op de sa menwerking van de civiele en militaire autori teiten. Zijn werkzaamheden leden evenwel schipbreuk en een jaar later moest Chamber lain ontslag vragen. In 1918 werd hij voor Ladywood (Birming ham) gekozen tot lid van het Engelsch Lager huis. Aanvankelijk hoorde men weinig van hem, doch een jaar na zijn verkiezing kwam hij aan het hoofd der Britsche Posterijen te staan en in 1920 werd hij Minister van Volksgezondheid. In Augustus 1923 stond zijn benoeming tot Mi nister van Financiën vast, maar tengevolge van het aftreden van het geheele kabinet, kwam er toen niets van. Toen Chamberlain in November 1924 in de Conservatieve regeering weer minister van Volksgezondheid werd, kreeg men de eerste re sultaten van zijn werk in de jaren, dat men niets van Neville Chamberlain had gehoord, te zien. Hij had zich in dien tusschentijd gewijd aan de oplossing van vele sociale vraagstukken. In 1929, toen de Labourpartij aan het bewind kwam, trad Chamberlain af. In Januari 1930 nam hij de leiding van de Conservatieve Partij op zich. In die jaren is het Neville Chamberlain gelukt de oneenigheid, in de partij geslopen, uit den weg te ruimen. Zelfs wist hij het zoover te brengen, dat de beide kranten-lords Beaverbrook en Rothermere vrede sloten. In 1931 werd Neville Chamberlain Minister van Financiën; dat was kort nadat Engeland den gouden standaard had opgegeven. Ruim een jaar later kwam onder Chamberlain's lei ding de omwenteling van vrijhandel tot tarie venpolitiek tot stand en daarmee beëindigde hij het werk van zijn vader, die reeds vroeger de tolunie van het Rijk had gepropageerd. Het komt 'den staatsman Neville Chamberlain zeker toe, dat Engeland vertrouwen in hem stelt; hij zal ongetwijfeld een waardig opvolger van Stan ley Baldwin zijn. Baldwin GENèVE, 28 Mei. (Havas). De Volkenbonds raad heeft Donderdagmiddag de voorlezing aan gehoord van de Fransch-Belgische verklaring. Delbos sprak bij deze gelegenheid een rede uit, waarin hij betoogde, dat zijn land nog steeds toGeen' Westèüjk pact wff komen, en niét wanhoopt aan de mogelijkheid van een gunstig resultaat. Daarbij vergeet Frankrijk niet het verband tusschen de veiligheid in West-Europa en die in Europa in het alge meen. De eerste kan niet ten koste van de tweede verkregen worden, maar moet inte gendeel bijdragen tot een versterking van den algemeenen vrede. Eden legde vervolgens een verklaring af, waarin hij de hoop uitsprak, dat de tot een gelukkig einde gebrachte onderhandelingen met België een eersten stap zullen vormen in de richting van breedere onderhandelingen, en een nauwere samenwerking tusschen alle belang hebbende landen gullen helpen tot stand bren gen. Vervolgens voerde de Belgische minister van Buitenlandsche Zaken het woord. Hij herhaalde de beide kernbeloften van België: eigen grenzen te verdedigen, en te beletten dat Belgisch gebied gebruikt wordt voor een aanval op een anderen staat en te dien einde vorming van een doel matige defensie, en trouw van België jegens het Volkenbondshandvest, en aan de verplichtingen, die dit met zich mede brengt. De voorzitter van den Raad zeide ten slotte, dat de Volkenbondsraad nota nam van de ver klaringen, die zoo juist waren afgelegd en ver daagde de kwestie tot de volgende zitting van den Raad. PARIJS, 28 Mei (Havas) Volgens een bericht van de „Matin" uit Vaticaanstad meent men in de naaste omgeving van den H. Stoel te weten, dat het tot stand komen van een principieele overeenstemming tus schen Duitschland en het Vaticaan van oogenblik tot oogenblik verwacht kan wor den. Het blad voegt hieraan toe. dat de beide par tijen zich tot een verzoening bereid zouden heb ben verklaard en zouden 'hebben gesproken ovér een reeks concessies, die de goede betrekkingen zouden moeten herstellen. Men zou hebben vastgesteld, dat van tijd tot tijd nota's zullen worden gewisseld, waarin eenerzijds melding wordt gemaakt van gevallen, waarbij volgens het Vaticaan de houding der Duitsche regee ring niet in overeenstemming met het concor daat is, en anderzijds van de gevallen, waarin naar de meening der Duitsche regeering de da den der -R. K. Kerk in conflict met de natio- naal-socialistische dogmata komen. (Het spreekt vanzelf, dat wij dit bericht ge heel voor de verantwoording van hét Fransche blad laten. Red.) Hedenmiddag om vijf uur zou de Spaansche gedelegeerde Del Vayo voor den Volkenbonds raad een uiteenzetting geven van de gebeurte nissen in Spanje. In de kringen der Spaansche delegatie ver klaart men, dat de regeering van Valencia bezig is met het opstellen van een aanhangsel van haar witboek, handelende over de Duitsche in menging in het Baskenland. De diplomatieke redacteur van het Italiaan sche agentschap Stefani schrijft: Het voorstel betreffende een wapenstilstand in Spanje stuit op moeilijkheden bij de beide oorlogvoerende partijen. Generaal Franco zou er volstrekt tegen zijn, en de stroomingen in Catalonië hebben ook een duidelijke oppositie aan den dag gelegd. Voorts zouden zekere staten, die vertegenwoor digd zijn in het niet-inmengingscomité, bezwa ren maken door op te merken, dat het niet op portuun is vooruit te loopen op de beslissingen van het comité. Het autobusverkeer in Londen is weer normaal. De Duitsche industrieelen zouden oppositie voeren tegen het Vierjarenplan. In Roemenië reed een trein op een autobus in. Zes personen werden gedood, zeven doode- lijk en 18 zwaar gewond. De Spaansche kruiser „Baleares" van de natio nalisten werd door een bom van een regeerings- vliegtuig ernstig beschadigd. Valencia zou wei geren te spreken over een wapenstilstand. Koning George heeft hedenmorgen Baldwin's ontslag aanvaard en Chamberlain met de vor ming van een nieuw kabinet belast. In den Volkenbondsraad zijn verklaringen af gelegd inzake het nieuwe statuut van België. Volgens de „Matin" zou een verzoening tus schen het Vaticaan en Duitschland elk oogen blik verwacht kunnen worden. De geheele Mexieaansche petroleumindustrie is door een staking getroffen. Ook in de Ver. Sta ten is de stakingsstrijd hevig. Het jaarverslag der hoogste Kerkelijke recht bank, de Rota, is verschenen. Minister Slotemaker de Bruine heeft het Ne derlandsche paviljoen op de Parijsche wereld tentoonstelling hedenmiddag geopend. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot nieuwe regeling van de pacht met 2814 stem men aangenomen. H.M. de Koningin heeft de leiders van ver schillende fracties uit de Tweede Kamer ont vangen in verband met de kabinetscrisis. Tot legeraalmoezenier in Indië is benoemd de zeereerw. pater E. I. H. baron van Voorst tot Voorst S.J. O De regeeringspersdienst meldt: H.M. de Koningin heeft heden in verband met de kabinetscrisis op het „Huis ten Bosch" ter conferentie ontvangen de voor zitters van de Tweede Kamerfracties der C. H. Unie, der S. D. A. P„ der R.K. Staatspartij en der A. R. Partij, onderschei denlijk de heeren jhr. mr. dr. D. J. de Geer, ir. J. W. Albarda, mr. C. M. J. F. Goseling en J. Schouten. Onze Rom. correspondent meldt ons: Het verslag van het hooge kerkelijke gerechts hof, de Sacra Rota Romana, over 1936, dat zooeven in de „Acta Apostolicae Sedis" is ver schenen, toont, dat in dat jaar 85 vonnissen ge wezen zijn, waarvan er 75 betrekking hadden op vorderingen tot nietigverklaring van huwe lijken. In 31 van die gevallen is de nietigheid uitgesproken, in de overige 44 is de geldigheid van het huwelijk erkend. Onder de nietigver klaringen is er ééne, die is uitgesproken wegens bigamie op eisch van den kerkelijken procu reur, den „Promotor der Justitie", togen het verzet der bigamisten. Op te merken valt, dat onder de 75 genoemde zaken 37 kostelooze procedures waren. Van deze zijn er 18 toegewezen, terwijl van de 38 andere slechts 13 in den zin der eischers werden be slist. Deze vaststelling is van belang, omdat men somtijds de valsche beschuldiging hoort, dat bp processen voor de kerkelijke rechtbanken het geld een belangrijke rol speelt. Nadat Minister Van Schaik hedenmorgen in de Eerste Kamer het wetsontwerp tot nieuwe regeling van de pacht nog uitvoerig verdedigd had, werd het wetsontwerp aangenomen met 28 tegen 14 stemmen. Tegen stemden de liberalen Van Rappard, Droogleever Fortuyn, Knottenbelt en Gelder mans, de Christ. Historischen Kolff, Van der Hoeven, De Gijselaar, De Savornin Lohman en De Vos van Steenwijk, de Anti-Revolutionnairen Van Citters, Van Asch van Wijk en Briët en de R.K. leden Van Sasse van IJsselt en Blom- jous. BOEKAREST, 28 Mei (Stefani) Op een spoorwegovergang bij Brasiau in Roe menië is een trein op een geheel met passagiers bezetten autobus ingereden. Geen der 31 inzittenden bleef ongedeerd. Zes passagiers werden gedood, zeven liggen op sterven en 18 werden ernstig gewond. Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: Vorige stand: 770.4 770.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1