Nederlandsche paviljoen te Parijs De politiek van evenwicht in het Donaubekken Dank voor het werk OORZAKEN EN GEVOLG HEDENMIDDAG GEOPEND m NAZI-AANSPRAKEN TE WEENEN VRIJDAG 28 MEI 1937 De ministers Slotemaker de Bruine en Gelissen bij de plechtig heid aanwezig Hartelijke woorden van de autoriteiten Rede minister Slotemaker BEDEVAART NAAR LOURDES Reizigers georganiseerd in de R.K. Arbeidersbeweging TABAK OLDENKOTT Een zomerjurk Telegram van partijvoorzitter aan de kringvoorzitters 90 JAAR HAMBURG-AMERIKA- LIJN Redevoering op gramo- foonplaten R.K. FABRIEKS- EN STEEN- ARBEIDERSBOND Fusie tusschen beide instellingen te wachten? R.K. Bakkerspatroonsbond mm mmi Na de verkiezingen Eenige buitenlandsche persstemmen Belgische klanken Duitsche stemmen BUITENLANDSCH OVERZICHT Oostenrijks koers naar Oost en West Uit Frankrijk R. K. MEISJESBESCHERMING Algemeene vergadering te Nijmegen AARDSCHOKKEN IN INDIË Apothekers-assistent Verlengde contingenteeringen In het Pare de Trocadero, op het reusachtige terrein der Internationale Tentoonstelling Parijs 1937, is in de laatste maanden in snel tempo het paviljoen verrezen, dat Nederland en zijn overzeesche gebieden op waardige wijze zal vertegenwoordigen temidden van ongeveer 50 landen en een waarlijk grootsche uitdrukking zal zijn van alles, wat wij op het gebied van kunst en techniek in den hedendaagsciien 'tijd tot stand hebben gebracht. Langs de Seine strekt zich het tentoonstel lingsterrein over een oppervlakte van circa 4 K.M. uit. Aan een der boulevards, dicht bij den Pont d'Iena, staat het Nederlandsche paviljoen, dat hedenmiddag om 4 uur door den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. Slotemaker de Bruine, is geopend. Het spreekt vanzelf, dat na den maanden- langen ingespannen arbeid het voor onze regee ring, voor onzen gezant in Parijs en voor den Nederlandschen commissaris-generaal, die bei den zich zooveel moeite hebben gegeven om het Nederlandsche paviljoen inderdaad tot iets bij zonders te maken, alsmede voor de leden van het uitvoerend comité, voor ontwerpers, uitvoer ders en inzenders, een vreugdevolle dag is, nu hun pogingen om onze nationale inzending te doen slagen, met zoo groot succes zijn bekroond. De Nederlandsche autoriteiten, de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en die van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, wa ren gistermiddag reeds gearriveerd. Minister Slotemaker de Bruine was vergezeld van den chef der afdeeling Kunsten en Wetenschappen van zijn departement, den heer P. Visser, die tevens lid is van het uitvoerend comité. Des avonds waren zij de gasten van het comité van ontvangst aan een diner in hotel Ritz. Hieraan namen ook deel Jhr. dr. Loudon, onze gezant te Parijs en de leden van de verschil lende comité's. Vanochtend om 11 uur ontving de commissa ris-generaal, Ir. de Bie Leuveling Tjeenk, de Nederlandsche persvertegenwoordigers in het paviljoen en leidde hen rond door de zalen, hen daarbij van voorlichting dienende en een indruk gevende van de groote verscheidenheid der inzendingen, welke uit ons land en uit Ned.- Indië zijn gebracht. Hierop volgde een dejeuner in hotel Plaza Athenee, aangeboden door de commissie van ontvangst en den commissaris-generaal. Om 4 uur was de officieele opening van het paviljoen in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden. De openingsplechtigheid werd aangevangen met orgelmuziek: eerst de Marseillaise, gevolgd door het Nederlandsche volkslied. Daarna werd het eerst het woord gevoerd door hit. D. Crena de Iongh, als voorzitter van de commissie van uitvoering. De aanleiding voor deze bijeenkomst is van artistieken aard en ik geloof niet, dat er een betere aanleiding voor een bijeenkomst bestaat dan deze, aldus ving spr. zijn toespraak aan. Spr. dankte de Fransche regeering voor het organiseeren van deze tentoonstelling en den commissaris-generaal voor de hulp en groote Voorkomendheid aan de Nederlandsche werkers van dit paviljoen betoond. Van de Fransche in de Nederlandsche taal overgaande richtte spr. zich tot de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, als ver tegenwoordigers van de Nederlandsche regee ring. Spr. geloofde niet, dat de regeering spijt heeft van den verleenden financieelen steun en het verheugde hem bijzonder, dat de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap per. zich bereid verklaard heeft het Nederland- fiche paviljoen te openen. Woorden van hulde sprak hij tot ir. de Bie Heuveling Tjeenk, aan de commissie van ritvoering en vooral aan den heer Korthals Altes, aan de tentoonstellingscommissie en in het bijzonder aan mejuffrouw van Osselen en tien heer Sandberg, en aan de subcommissie Indië (voorzitter de heer Welter), van welke commissie ir. Utermark zich wel bijzonder ver dienstelijk heeft gemaakt. Zondede hulp van het Koloniaal Instituut Waren wij er niet gekomen," voegde hij hieraan toe. Aan ir. van den Broek, die de Nederland fiche architectuur en den heer Antonisse, die de Indische architectuur verzorgde, bracht spr. ook hartelijk dank en voorts aan alle kunste naars, die hier met hun artistieke voortbreng Selen Nederlands naam hoog houden. In het Fransch dankte spr. de aannemers van Gil gebouw: het ingenieursbureau voor bouw- hijverheid te Oegstgeest en de Fransche firma Moissant Lerand Savey. Ook getuigde de heer Crena de Iongh van Ei in erkentelijkheid voor den arbeid van het ontvangstcomité, van welk comité hy den heer Labouchère noemde en voor de groote (toewij ding van den gedelegeerde van het Nederland fiche comité te Parys, jhr. van den Berch van Heemstede. Tenslotte gaf spr. het woord aan den Fran- fichen minister van Handel, den heer Paul Bastid, die zich in zeer waardeerende woorden over de Nederlandsche inzending uitte en zyn beste wenschen voor het succes der expositie hieraan verbond. Vervolgens was het woord aan minister Slote- ïnaker de Bruine. Toen, aldus de minister, Frankrijk de regee ringen van de andere landen uitnoodigde deel te nemen aan de internationale tentoonstelling, the het in 1937 in de „ville lumière" zou gaan houden, was er bij de Nederlandsche regeering aanvankelijk gereserveerdheid en aarzeling. Er bestond by haar laat ik het maar openiyk zeggen geneigdheid om te bedanken en zij heeft op een gegeven oogenblik ook neen ge legd. Waarom wij dan ons neen in ja veranderden fin uiteindelijk wel naar hier gekomen zyn? Het antwoord is eenvoudig: omdat, als Frankrijk Geze volkerenreceptie gaat voorbereiden, Neder land ten slotte niet in de ry der vriendenbe- fioekers ontbreken wil noch mag. Maar er is ook nog een ander motief. Wy leven in een tyd van internationale span ningen en moeilijkheden. Er is onrust gekomen, twyfel omtrent zekere maximen, die ons kort Beleden nog vanzelfsprekend voorkwamen. Wat hadden wij ons niet vertrouwd gemaakt met begrippen als volkerengemeenschap, onderlinge toenadering, elkander beter leeren verstaan. En wat kwam in korten tijd niet een scepticisme omtrent deze ons eenmaal zoo dierbare klan ken. Zijn de volkeren dan inderdaad weer zooveel verder van elkander gekomen? Frankrijk geeft met deze tentoonstelling zijn rustig antwoord en zegt: „Neen, ik geloof nog aan internationaal samengaan, en bied hier, aan de oevers van de Seine, in het oude Parys, be proefd en bekend centrum van internationa lisme, de gelegenheid daartoe." Nederland deelt in dat vertrouwen, het wil daarvan getuigenis afleggen en schaart zich ook daarom in de rij der participeerende landen. Ik wil op dit oogenblik Frankrijk hulde brengen voor zijn initiatief en het als minister van Ne derland danken, dat ook mijn land hier kan zijn. Na de woorden van minister Slotemaker de Bruine klonken de zachte orgeltonen van het Gloria in Excelsis Deo door de ruimte. Daarna nam minister Gelissen het woord. Het is wel een merkwaardig verschijnsel, dat ondanks de verschillende belemmeringen, die r.og steeds aan een meer vrijen handel in den weg zyn gelegd, bijna alle volkeren der aarde er van houden om de prestaties hunner nijver heid aan anderen bekend te maken. Ik kan niet aannemen, dat dit alleeri gebeurt om redenen van ijdelheid of enkel ingegeven is door een verlangen naar waardeering, veel meer meen ik, dat deze drang tot deelnemen aan groote internationale tentoonstellingen overwe gend zijn oorsprong vindt in het besef, dat hier door de internationale uitwisseling van goede ren en diensten in den ruimsten zin des woords, en dus 's werelds welvaart gediend wordt. Zij, die de geschiedenis van de economische ontwikkeling der Nederlanden kennen, weten, clat Nederland steeds dan zijn grootste bloei periode heeft gehad, wanneer het zooveel mo gelijk in het internationale goederen- en dien stenverkeer was ingeschakeld. Het is dan ook te begrijpen, dat onder de auspiciën der Neder landsche regeering de Nederlandsche nijverheid en handel naast de Nederlandsche kunst de unieke gelegenheid der Exposition Internationale aes Arts et Techniques dans la Vie Moderne hebben aangegrepen, om den internationalen goederen- en dienstenstroom mede te helpen vtrgrooten. Donderdagavond tien uur vertrok vanuit Roo sendaal een extratrein deelnemers aan de Lour- desbedevaart van R. K. Spoor- en Tramweg personeel en de deelnemers aan de Lourdesreis van de Centrale Reiskas, in totaal driehonderd in de Katholieke arbeidersbeweging georgani- seerden naar Lourdes. Ruim 50 zieken werden met deze bedevaart vervoerd. De medische verzorging geschiedde door dr. V. C. J. Smits uit Utrecht, geassisteerd door zusters van het Mgr. Mutsaers-oord te Venlo. In de op den extra-trein aansluitende treinen was met dit ziekenvervoer rekening ge houden. Geestelijke leiders zyn de Zeereerw. heeren drs. K. Roncker, B. Diederen, P. Kissels en J. C. A. Venings. Tot de deelnemers aan de reis behoort o.a. het lid van de Eerste Kamer, de heer A. C. de Bruijn, voorzitter van het R. K. Werklieden-ver- bond. Hedenavond 19.18 uur hoopt men in Lourdes te arriveeren, en Zaterdag 5 Juni in Nederland weer te keeren. N w m 70, 72, 75 ct. p. pakje een bleeke huiskleur, dat past niet bij elkaar. AMILDA ZONNEBRUIN bronst en bruint Uw huid prachtig. Doos 25 en 50 ct. Tube 60 ct. Flacon 90 ct. De voorzitter der R.K. Staatsparty heeft het volgende telegram gezonden aan de kringvoorzitters der partij: In fier principieel bewustzijn heeft onze eenheid zich gehandhaafd als een daadwer kelijke factor van nationale kracht. Allen werkers hulde en dank! Nederland zal zich zelf blijven, vrij en geestelijk gezond. Leve het Vaderland! Boven alles eer, lof en dank aan God. GOSELING, Partyvoorzitter. In verband met het 90-jarig bestaan der Hamburg-Ameiika Lijn, zijn by de agentschap pen dezer reederq te Rotterdam de firma's N.V. Lenders en Co., N.V. Wm. H, Miiller en Co. en Wambersie en Zoon C. V. O. A., passende her- oenkingen gehouden, waaraan wel een bijzon der karakter gegeven werd, doordat een rede van den president-directeur der Hapag, dir. Walter Hoffmann, ten gehoore werd gebracht. Deze toespraak, gehouden te Hamburg, werd op gramofoonplaten opgenomen en op den ju bileumsdag op alle schepen en ten kantore vali de over de geheele wereld verspreid liggende agentschappen weergegeven. Wij vernemen, dat er thans besprekingen gaande zijn tusschen de hoofdbesturen van den R. K. Steenarbeidersbond en den R. K. Bond van Fabrieksarbeiders teneinde te komen tot een fusie tusschen beide bonden. Den laatsten tijd immers is gebleken, dat ten gevolge van de moeiiykheden in de steenin dustrie de R. K. bond van arbeiders in dit be drijf steeds zwaarder belast wordt, terwijl het subsidie van Rijkswege aan den bond verstrekt in de naaste toekomst aanzienlijk zal worden verlaagd. In de komende bondsvergadering zullen deze kwesties aan de orde worden gesteld en zullen de leden te beslissen hebben over een eventueele fusie. De Ned. R. K. Bakkerspatroonsbond houdt zyn jaarlijksch congres te Arnhem op 21 en 22 Juli, terwijl 20 en 21 Juli door deze organisatie landelyke vakwedstrijden worden georganiseerd. Bij den houw van den nieuwen Duitschen rijksautoweg Dresden—Frankfort kwam men te staan voor het Duivelsdal bij Cera. Men overbrugde het met deze betonnen brug, de grootste hangbrug in Duitsehland Hieronder laten wij nog eenige buitenland sche persstemmen volgen over den uitslag dei- Tweede Kamerverkiezingen: Het Laatste Nieuws schrijft: Hoewel de nationaal-socialisten thans vier zetels in de Tweede Kamer krijgen, terwijl zy in 1933 nog niet aan verkiezingen deelnamen, hebben zij niettemin een gevoelige nederlaag geleden, zy konden immers slechts de helft van het stemmenaantal van de verkiezingen voor de Provinciale Staten in 1935 behalen. De vooruitgang van de anti-revolutionairen valt, volgens het blad, toe te schrijven aan de persoonlijkheid van dr. Colijn zelf, wiens po litiek van verdraagzaamheid en samenwerking van liberalen geest doordrongen is. De Soir noemt minister-president Colijn den overwinnaar op den verkiezingsdag. De Libre Belgique, een katholiek blad, ver heugt zich over de overwinning der R. K. Staatspartij en wijst op de ware nederlaag van de N. S. B. De (socialistische) Le Peuple schryft o.m.: De nederlaag van Mussert is nog zwaarder dan die van Degrelle te Brussel. Het is duide lijk gebleken, dat de groote massa van de Ne derlandsche bevolking vijandig staat tegenover het fascisme. De democratisch gezinde burgers hebben hun stem gegeven aan Colijn en aan de vrijzinnig-democraten, om het fascisme den weg af te snijden. Wij verwachten, dat de heer Colijn weer belast zal worden met de samen stelling van het Kabinet. Het is zoo goed als uitgesloten dat een beroep zal worden gedaan op de medewerking van de S. D. A. P. De Angriff zegt o.m,: De eerste indruk van het resultaat der ver kiezingen is, dat het Nederlandsche volk trouw gebleven is aan zyn meest kenschetsende eigen schap, te weten het taaie vasthouden aan het traditioneele. In de laatste jaren, zy het ook onder de vanzelfsprekende wryvingen van een democra tisch systeem is toch feiteiyk werk geleverd. Er werd niet veel minder bereikt dan in den zelfden tijd onder een staats-autoritair systeem bereikt zou kunnen zijn. Het Nederlandsche volk heeft door deze verkiezing getoond, dat het daarmee tevreden is. Zelfs heeft het de Een paar weken geleden publiceerden wq een correspondentie van onzen Ween- schen correspondent, waarin deze poog de den toestand in Oostenrijk uiteen te zetten. Aan het einde van zijn brief schreef hq: „Zoo en nu is natuurlijk alles duidelijk. Of nog niet?" Deze vraag klonk lichtelqk sarcastisch, maar eerlqk. Sindsdien is de toestand niet veel duidelijker geworden. Trouwens de toestand in het Oostenrijk van Schuschnigg heeft altqd iets matglasachtigs gehad. Niemand heeft er te Berlijn of Rome erger nis aan genomen, dat de Oostenrijksche mi nister van Buitenlandsche Zaken Guido Schmidt naar de kroningsplechtigheden te Londen reisde en op zijn terugreis Parqs en Bern aandeed. Op die reis had men geen aan merking, wel op veel, wat er mede samenhing. En daarom is de handdruk van Berlijn weer wat koeler geworden. Op 11 Juli 1936 werd de groote „verzoendag" tusschen Oostenryk en Duitsehland gevierd. Voor een groot gedeelte van het Oostenrqksche volk, van laag tot hoog, was en bleef deze He Juli in waarheid een dag van verzoening. Voor het overige ge deelte is die dag niet meer dan het „minus malum", het mindere kwaad. Vooral in offi cieele kringen. Beteekent dit, dat Oostenrqk geneigd is, officieel en officieus, zich te dis tantieeren van den llen Juli? Dit is zeer ze ker niet de beteekenis. Men verheugt zich over de verklaringen van Duitsche zfjde omtrent de onafhankelijkheid van Oostenrijk. Maar men wil van die gewaarborgde onafhankelqkheid méér gebruik maken dan vroeger, zonder ech ter in conflict te komen met bepaalde niet- gepubliceerde punten van het gesloten ac- coord. De groote lqn van de Oostzee naar de Middellandsche Zee is dus niet onder broken en men is voorshands niet van plan deze te onderbreken. Een andere zaak is het, dat men bezig is het terrein te ver kennen, om verbindingslqnen aan te leggen naar Oost en West en wel in democratischen en anti-fascistischen geest. Vooral werken daaraan de vroegere sociaal-democraten (thans sterk met communisten vermengd), groote groepen van vroegere Christelijk-socialen en zelfs talrqke legitimisten, die het sociale volks keizerschap prediken. Al deze groepen zqn min of meer tegen de regeering, wijl deze niet de mocratisch is en veel te laks optreedt tegen de nationaal-socialisten. Deze laatsten zitten nog altqd hoog te paard. Zij wilden zich eerst te vreden stellen met een ondergeschikten post in de regeering. Thans eischen zij een ministers portefeuille. Het is ons met zekerheid bekend, dat hun eisch sedert 21 Mei in handen der re geering is gesteld. De vraag is nu wat de re geering zal doen. Het antwoord op den natio- naal-socialistischen eisch zal geheel afhangen van de overweging, of de nationaal-socialisten werkelijk zoo sterk zijn als zij beweren ofwel dat zq maar doen alsof. Men krqgt uit de houding der regeering den indruk, dat zq van opinie is met de nazi's rekening te moeten houden, waaruit dan zou blijken, dat ze wel degelqk sterk in getal zqn. Over de reizen van den minister van Buitenlandsche Zaken en over de oriën teering van Oostenrqk naar West en Oost nog het volgende karakteristieke citaat uit de gezaghebbende Katholieke Weensche courant, de Reichspost: Er bestaat op het oogenblik geen Oostenrijksch probleem meer. Oostenrijk wordt niet meer behandeld, doch het handelt zelf. Achter de protocollen van Rome en de overeenkomst met Duitsehland van Juli van het vorige jaar teekent zich thans, zij het nog onduidelqk, de oeconomische en mogelijk spoedig ook cultureele overeenstem ming tusschen de Donaustaten af, die elkan der ook op het gebied van de bescherming der minderheden wel vèr-gaande concessies zullen willen doen. Hoezeer de belangen van de ver schillende Donaustaten ook uiteen mogen loo- pen, twee groote gedachten: de verdediging van den vrede en het zich ver houden van de blokvorming en de tegenstellingen, die tus schen de groote mogendheden bestaan, als mede de instandhouding van een werkelijke politieke, militaire en oeconomische onafhan kelijkheid naar alle kanten, staan voor hen voorop. Bq de conferentie te Venetië werd de klok van Midden-Europa overeenkomstig de overeenkomst van 11 Juli en die van 25 Octo ber tusschen Duitsehland en Oostenrijk resp. Duitsehland en Italië gelijk gezet. Met deze gelqkgezette klok is dr. Schmidt naar Londen en Parijs gereisd. Deze beide steden zien nu in, dat de klok van het Donaubekken thans goed begint te loopen. Thans bestaat er grond voor de verwachting en de hoop, dat een al- gemeene overeenstemming in de betrekkingen tot de Donaustaten en tusschen de Donausta ten onderling zelfs de groote mogendheden, tusschen welke kortgeleden een gevaar van oorlog dreigde, tot elkaar kan brengen. Uit de diverse commentaren kristalliseert een nieuw woord, een nieuwe formule voor de betrekkin gen in het Donaubekken: de politiek van even wicht in het Donaubekken. Daarmede is de positie van Oostenrijk als gelijke onder de ge lijken erkend, terwijl men vroeger anderen Do naustaten wel een overwicht boven Oostenrijk toestond. Aan de jongste reis van dr. Schmidt lag de groote politiek-cultureele gedachte van dr. Seipel ten grondslag: Oostenrijk in alle deelen van Europa vrienden te verschaffen. Hoe kleiner u den hoek naar links maakt, hoe grooter het ongeluk, dat erin past... ('t Is veel minder tijdroovend om in alle bochten altijd rechts te houden). twee persoonlijkheden, die zich het meest aan de regeling van het binnenlandsche gezag heb ben gewijd, den eersten minister, dr. Colijn, en den minister van financiën, mr. Oud, in het bijzonder geëerd. Het Berliner Tageblatt wijst op het zware verlies, dat de N. S. B. leed, in vergelijking met 1935. Dat ligt waarschijnlqk, zoo zegt het blad, in hoofdzaak aan de omstandigheid, dat toen maals de voorwaarden om te beginnen gunstig waren door de economische crisis en het ge vaar voor den gulden, terwijl nu de economi sche ontwikkeling alle troeven in handen speel de van Colijn. De sterke absorptie van het gees- telqke leven door de confessies is ongeschokt gebleven. Na kleine, onbelangrijke veranderin gen in het kabinet, zal het werk van Colijn worden voortgezet in den ouden geest, d.i. met een levendig begrip voor de waarneming van alle kansen op handelspolitiek gebied en een vaste houding ten opzichte van de Nederland sche neutraliteit. Het Journal des Débats zegt: De uitslag vormt een opmerkelijk en onbe twistbaar succes voor minister-president Colijn en voor zijn knappe en moedige politiek. Colqn heeft zich in het uitvoeren van zijn politiek van deflatie en begrootingsevenwicht nooit te gen laten houden, hoewel deze politiek op be paalde oogenblikken groot verzet tegen hem heeft gewekt. Dank zij zijn volharding en zijn kracht heeft hij kunnen doorzetten -tot het oogenblik, waarop de gunstige resultaten, die hij ervan verwachtte, duidelijk tot uiting kwamen. Te Nqmegen is in het gebouw ,De Vereeni- ging" de jaarvergadering van de R.K. Vereeni- ging ter Bescherming van Meisjes gehouden. Uit alle deelen van het land waren de leden opgekomen, uit het hooge Noorden zoowel als uit Zeeland, Noord-Holland en Zuid-Limburg. Het is een verheugend feit, hoe ieder jaar steeds meer dames haar belangstelling toonen voor deze vergadering, waar onder het presidium van mevrouw Bqvoet—van Haaren een onge dwongen toon heerscht. Verschillende eerw. adviseurs der afdeelingen waren mede ter ver gadering aanwezig. De presidente memoreerde eenige bqzondere feiten in het vereenigingsleven van het afge- loopen jaar, o.a. de oprichting der jongste afdeeling, Geertruidenberg. Mevrouw Smitsde Wit bracht verslag uit van de actie, die op touw is gezet, om de te huizen der Véreeniging meer bekend te maken. De Vereeniging bezit op het oogenblik 17 eigen tehuizen, waarbij nog verschillende adres sen van correspondenten en particulieren moe ten worden gevoegd, die onder controle der Vereeniging staan. De voorzitster deelde mede, dat er plannen bestaan om een propaganda-film samen te stellen, die het werk der Bescherming van Meisjes aanschouwelijk zal voorstellen en veel zal kunnen bijdragen tot een beter begrip om trent het doel en de werkwijze der Vereeniging. Er heerschen immers hierover nog eigenaar dige denkbeelden, ook onder de R. K. bevolking van ons land. Nog al te vaak meent men het werk der Vereeniging identiek te moeten stel len met de hulp aan ongelukkigen, gevallenen, terwijl juist het streven der Vereeniging is, veiligheidsmaatregelen te nemen voor het al leenstaande jonge meisje van goeden wil en goed gedrag. Mevrouw Droog-Deckers bracht verslag uit van het Stationswerk, waarbij zij de aandaehr, vestigde op het werk voor de zeevarende vrou wen, dat te Rotterdam wordt verricht. Een levendige gedachtenwisseling ontspon zich naar aanleiding van de voorstellen der afdeelingen. Er werd een pleidooi gehouden voor het be trekken van méér jeugdige krachten in het werk der Vereeniging. Aanbevolen werd, samenwerking te zoeken met lichamen, die zich belasten met de op leiding van dienstboden. In sommige plaatsen zooals te Haarlem, waar het initiatief tot het oprichten van een cursus voor opleiding voor dienstboden oorspronkelijk van de Vereeniglns: tot Bescherming van Meisjes is uitgegaan, ne- staat deze samenwerking reeds. Ook andere afdeelingen berichtten, dat zij reeds door mid del van de Arbeidsbeurzen aan de plaatsing der meisjes, die een cursus gevolgd hadden, medewerkten. Ook werd mededeeling gedaan van de actie, die in het Zuiden des lands is gevoerd tot wering van meisjes in het café-bedrijf. Deze actie bleek zeer noodzakelijk te zqn: in het overgroote deel der gecontroleerde gevallen moest de aangeboden betrekking worden afge keurd. Na de rondvraag sprak Deken Knuvelder als Geestelijk Adviseur der Vereeniging het slot woord. KOEPANG, 28 Mei. (Aneta). Reeds drie dagen worden aardschokken gevoeld in Babaoe, 25 kilo meter van Koepang verwijderd. Vele huizen zijn vernield. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, doch de bewoners vluchtten uit hun huizen. Het meteorologisch observatorium te Batavia heeft geen aardschokken geregistreerd. AMSTERDAM. Geslaagd Mej. H. J. Seqmons- bergen, Baarn; Mej. B. A. Wortelboer, Alkmaar; Mej, N. G. Plas, Santpoort. Voor den stembusuitslag, welke in meer dan één opzicht merkwaar dig mag genoemd worden, vallen verschillende oorzaken aan te wijzen. Het kan zijn nut hebben aan enkele dezer oorzaken wat nader aandacht te beste den, omdat daaruit mogelijk conclusies van beteekenis zullen kunnen worden getrokken voor de naaste toekomst. Mussert en de N. S. B. mogen voor een deel hun échec hebben te wijten aan het ontstellend gebrek aan inzicht in de onvervalscht Nederlandsche volks psychologie, waarvan zij tijdens de door hen gevoerde verkiezingscampagne blijk hebben gegeven, aan het onverstand, waarmee zij zich ook met de grove fou ten van hun Duitsche geestverwanten hebben meenen te moeten vereenzelvi gen, toen het Nederlandsch geen pas had, aan de stumperige tactiek van prij zen en dreigen, beloven en beweren, vaak tegen de zichtbare werkelijkheid en tegen vroegere eigen woorden en da den in, voor een niet minder groot deel hebben zij door omstandigheden buiten hun schuld den wind tegen gekregen. De late, maar met het oog op de verkiezin gen nog net op tijd gekomen devaluatie en de daarop gevolgde economische op leving hebben het stelselmatig uitbuiten van de heerschende ontevredenheid vooral voor de nationaal-socialisten goeddeels onmogelijk gemaakt. Men be denke wel, dat deze devaluatie niet het gevolg is geweest van het eigen inzich- tige en vrijwillige initiatief van den thans zooveel succes oogstenden Dr. H. Colijn, noch ook van zijn broeder in het aan- passingsgeloof Min. Oud, maar van den dwang, door de vreemde valuta's, die den gouden standaard verlieten, uitgeoe-i fend. Het volk is in zijn reacties niet al tijd even rechtvaardig en schrijft ge- wenschte gevolgen graag aan bepaalde personen toe, ook wanneer die personen met de oorzaken niet alleen niets hebben uit te staan, maar zelfs een hinderpaal voor het ter rechter tijd optreden dier gevolgen zijn geweest. Colijn en Oud mogen al noodgedwongen voor den deva- luatie-drang vanuit het buitenland con- tre-coeur zijn gezwicht, een buitenge- gewone persoonlijke verdienste ten op zichte van de gelukkige gevolgen daarvan komt hun niet toe. Zeker is, dat, wanneer er geen devalu atie van den gulden zou hebben plaats gehad en de aanpassingspolitiek zonder tegenwicht rigoureus tot op 26 Mei zou hebben doorgewerkt, de N.S.B. ondanks haar wildemansgedrag gedurende de verkiezingscampagne niet zulke zware verliezen zou hebben geleden en wellicht zelfs nog stemmenwinst zou hebben be haald. In ieder geval is gebleken, dat, zij het dan ook tijdelijk en op grond van niet altijd de meest edele motieven, méér Nederlanders bereid zijn geweest een volksvreemd systeem te aanvaarden dan met het oog op onze cultuur en traditie redelijkerwijze gevreesd moest worden. Zoowel de economische als de politieke wereldconjunctuur hebben aan de stembus meegestemd. De R.K. Staatspartij bevindt zich thans, mede dank zij de trouw aan en den eerbied voor 't Ker kelijk gezag, wel in een gunstige, maar geenszins gemakkelijke positie, omdat Colijn en Oud zich aan den afval der liberalen hebben kunnen vergasten. Colijn heeft zelf erkend, dat zijn zetel winst niet geheel aan zijn eigen partij- genooten mag worden toegedicht en zijn vriend broeder Oud zal in zijn hart over zijn stemmenwinst wel niet anders den ken. Er zal in de komende dagen van den leider der Staatspartij veel tact en staatsmanswijsheid gevergd worden om tot de best mogelijke oplossing van de zich thans voordoende moeilijkheden te komen. Gesteund door het vertrouwen van meer dan één millioen kiezers draagt hij een groote verantwoordelijkheid, evenals Colijn, die niet blind voor de feiten mag zijn, welke zich hebben voor gedaan. Zonder op die toekomst vooruit te loopen, meenen wij toch wel te mogen verklaren, dat o.i. voor één richting een radicaal „Verboden Toegang" moet wor den geplaatst, n.l. die welke tegemoet zou komen aan de nog altijd bedektelijk bedelend uitgestoken hand van de S.D.A.P. Indien iets de zieltogende N.S.B. weer nieuw en gevaarlijk leven zou kun nen inblazen dan is het wel een samen gaan van Roomsch en Rood, het spook beeld, dat Mussert overigens met aan zijn ijver omgekeerd evenredig succes heeft trachten op te roepen. De staat kundige verhoudingen zijn in het nieuwe parlement overigens aanzienlijk vereen voudigd. De principieel Christelijke par tijen hebben er een voldoende meerder heid om eventueel zonder hulp van slechts aan Christelijke tradities hech- tenden den grondslag voor een parle mentair Kabinet te vormen, maar er bestaan onderlinge meeningsverschillen, welke niet zoo heel gemakkelijk uit den weg zullen kunnen worden geruimd. In plaats van de vroegere 53 par tijen hebben dezen keer, dank zij de herziening der kieswet 20 partijen ge dongen naar een plaats in de Kamer en slechts 10 partijen hebben hun streven met succes bekroond gezien. Dit is een zuivering, welke ons democratisch par lementaire stelsel alleen maar ten goede kan komen. Naar mag worden verwacht, zullen de con tingenteeringen voor overhemden, aal en paling per I Juni a.s. worden verlengd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9