Wanneer Downingstreet 10 een nieuwen meester krijgt Nieuwe overeenkomst van de Oslo-staten in Engelands nieuwe regeering Minister Goebbels fulmineert Het nieuws van heden Het Vaticaan en Duitschland VRIJDAG GETEEKEND DE PETROLEUMSTAKING IN MEXICO DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 29 MEI 1937 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTICSTE JAARGANG No. 20583 Downing street 10, de ambtswoning van den Britschen minister-president Tijdens het week-end begint Ne ville Chamberlain zijn „verhuizing" Baldwin ridder in de Orde v. d. Kousenband Mgr. J. de Jong In Rome aangekomen Turkije gaat gezonken schepen lichten Eert verhuizing met hindernissen Ambtenaren kijken met Argus- oogen of er niets uit de wo ning verdwijntdat eigen dom van den Staat is Amusante gebeurte nissen Het W eer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiy Berichten betreffende een verzoe ning van allen grond ontbloot Een overzichtsfoto van de Parijsche wereldtentoonstelling Onderzoek wordt ingesteld om een einde te maken aan abnormale mededinging in buitenland- schen handel Nog geen bijzonder heden bekend Een rede naar aanleiding van de woorden van Kardinaal Mundelein van Chicago Een dreigen met meest drastische maatregelen Bulgaarsche mijnarbeiders schonken een Hierboven de plechtige overdracht van Boris zelf vliegtuig aan het Bulgaarsche leger, het toestel, aan welke plechtigheid Koning deelnam PORTUGAL VIERT FEEST Het geheele spoorwegverkeer dreigt te worden stilgelegd Politieke arrestatie te Danzig Klein De ramp te Tlalpujahua NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 28 Mei (Reuter) Ne ville Chamberlain heeft de nieuwe Britsche regeering als volgt samen gesteld Minister-president, Neville Chamberlain. Minister van Financiën, Sir John Simon. Minister van Binnenlandsche Zaken, Sir Samuel Hoare. Minister van Buitenlandsche Zaken, Eden. Minister van Dominions, Malcolm MacDonald. Minister van Koloniën, Ormsby Gore. Minister van Indië, lord Zetland. Minister van Handel, Oliver Stanley. Minister van Marine, Duff Cooper. Minister van Oorlog, Hoare-Belisha. Minister van Luchtvaart, Swinton. Minister van Coördinatie, Inskip. Lord-president, lord Halifax. Lord-kanselier, lord Hailsham. Geheim Zegelbewaarder, lord De La /Var. Minister van Schotland, Elliot. Minister van Volksgezondheid, Kingsley Wood. Minister van Onderwijs, lord Stanhope. Minister van Landbouw, Morrison. Minister van Arbeid, Ernest Brown. Minister van Vervoerswezen, Burgin. Alle genoemden zijn leden van het kabinet; tot degenen, die geen lid zijn van het kabinet, behooren de onder-staatssecretarissen van Bui tenlandsche Zaken Cranborne (Lagerhuis) en Plymouth (Hoogerhuis). In het kabinet van Chamberlain hebben 15 conservatieven, 4 nationaal-liberalen en 2 le den der national-labour zitting, d.w.z. hetzelfde aantal nationaal-liberalen, resp. leden der national labour, als in het kabinet van Bald win. Tijdens het week-end zal Neville Cham berlain een begin laten maken met de „ver huizing" van Downingstreet 11 naar nummer 10. Hij zal toezicht houden op de overbrenging van zijn persoonlijke archieven en van zijn meubilair. De Koning heeft Baldwin tot Ridder in de Orde van den Kousenband benoemd. Onze Romeinsche correspondent seint ons dd. 28 Mei: Hedenavond om 10 uur 40 is Z. H. Exc. Mgr. J. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, te Rome gearriveerd voor het door het kerkelijk wetboek voorgeschreven drie-jaarlijksche ad limina-bezoek aan dè graven van de H.H. Apostelen Petrus en Paulus. Z. H. Exc. werd aan het station verwelkomd door Mgr. J. O. Smit, Mgr. B. Eras en vele Nederlandsche geestelijken en leeken. Mgr. de Jong zal ongeveer een week tc Rome blijven, waar hij zijn intrek zal nemen in het Nederlandsche priestercollege op den Aventijn. Mgr. de Jong had in Stresa den uitslag der verkiezingen gehoord. Z. H. Exc. was verheugd over de eenheid en de discipline van de katholieken van Nederland. ANKARA, 28 Mei Sedert het van kracht Worden van het uitvoerverbod van schroot uit Turkije en met het oog op het tegenwoor dige tekort aan ijzer en andere metaalsoor ten in Turkije, is de regeering van plan de sche pen, welke in de Turksche zeeën gezonken zijn, te lichten, ten einde zooveel mogelijk metaal te verzamelen. In den Gouden Hoorn is men reeds bezig met voorbereidende werkzaamheden voor net lichten van drie Turksche torpedobooten, Welke vóór den wereldoorlog zijn gezonken. De Britsche kruiser Triumph, het Turksche slag schip Balbaros en de Duitsche torpedojager Breslau, die tijdens den wereldoorlog bij Tcha- hak en Gallipoli zonken, zullen eveneens wor- nen^gelicht. Baldwin heeft zijn post verlaten en Ne ville Chamberlain wordt minister-president. Baldwin gaat dus den traditioneelen zetel van den Britschen minister-president, Dow ningstreet 10, verlaten en de woning moet voor den nieuwen huisheer worden inge richt. Deze verhuizing is niet zoo eenvou dig als men misschien wel zou denken. Al het groote meubilair moet op zijn plaats blijven staan, want Downingstreet 10 is een ambtswoning, huis en inrichting behooren aan den Staat en het bureau voor openbare werken waakt er met Argus-oogen over, dat het per soonlijk eigendom van den premier streng van het staatseigendom gescheiden blijft. Op het oogenblik zoekt men bijvoorbeeld koortsachtig naar een armstoel. Baldwin houdt van zfjn eigen stoel en deze werd dan ook in dertijd in zijn werkkamer gezet, terwijl de aan den Staat behoorende bureaustoel een plaatsje op zolder kreeg. Maar daar is het meubelstuk niet meer te vinden. Baldwin denkt er niet aan zijn eigen stoel achter te laten en de Staat zou met zoo'n oud versleten meubelstuk ook beslist geen genoegen nemen. Ieder boek in de bibliotheek van Downing street no. 10 staat in den catalogus vermeld. Ontbrekende banden moet de aftredende mi nister-president op eigen kosten nieuw aan schaffen. De vroegere minister-president Asquith staat bij de ambtenaren van het bureau voor open bare werken slécht aangeschreven, want hij heeft veel te veel gelezen, zoodat vele boeken in de bibliotheek van Downingstreet 10 er na zijn vertrek ietwat slordig uitzagen. Zelfs de goede Shakespeare, die met vele deelen in de bibliotheek vertegenwoordigd is, had onder den leeslust vah Asquith te lijden. Daarentegen is men zeer goed over Ramsay MacDonald te spre ken. Hij zocht in zijn vrijen tijd ijverig naar nieuwe aanwinsten voor de boekerij en kreeg inderdaad vele waardevolle boeken ten ge schenke. Een grappig incident vond bij het vertrek van Lloyd George uit de ambtswoning plaats. Een van zijn dienstmeisjes had bij vergissing een kleine, blauwe vaas ingepakt en medegenomen. Vijf uur later belde het bureau de particuliere woning van den vroegeren minister-president op: waar of de vaas gebleven was, welke in de dienstbodenkamer op het kozijn had gestaan? „Ik weet het niet misschien kunt u het best Scotland Yard van een en ander op de hoogte brengen!" antwoordde Lloyd George ironisch aan de telefoon. „Dat hebben wij nog niet gedaan. Zooiets doen wij slechts in geval van uiterste noodzaak laten wij dus zeggen: overmorgen!" was het prompte antwoord. Iedere nieuwe minister-president heeft het voorrecht, de meubels naar zijn eigen smaak te laten plaatsen. Het ministerie van binnen landsche zaken stelt daarvoor zelfs twee werk lieden ter beschikking. Maar in de kabinetska mer en de bibliotheek mag niets veranderd worden en ook de portretten moeten op hun plaatsen blijven hangen. Meestal beperkt de nieuwe minister-president er zich toe, gordij nen, tapijten en bloemen naar zijn eigen smaak te laten schikken en met een beetje handigheid kan men daarmede werkelijk nog wel eenige gezelligheid in de tamelijk donkere kamers van het traditioheele huis brengen. Natuurlijk is de waarde van het meubilair van een zoo groot huis aanzienlijk en hoewel menig minister-president bij zijn intrede in het huis voor de sombere kamers is teruggeschrok ken, dacht toch niemand er over, de enorme kosten van een flinke verbouwing en vernieu wing van het meubilair op zich te nemen. Bo vendien went men spoedig aan het halfduister van de kamers van Downingstreet. Er moet geen enkele Engelsche minister-president ge weest zijn, die op het eerste gezicht enthousiast over het huis was maar anderzijds ook geen een. die gaarne van het huis scheidde. Lady Oxford, toen nog Mrs. Asquith, schreide, toen zij in 1916 het huis moest verlaten. En zelfs de rustige juffrouw Ishbel MacDonald was onder den indruk, toen zij van het personeel afscheid nam. Sinds eenigen tijd plegen de Britsche minis ter-presidenten de geheele ingewikkelde kwes tie hunner verhuizing maar aan een advocaat over te laten, want slechts een handig jurist zou in staat zijn met de ambtenaren van her, ministerie van Binnenlandsche Zaken over het eigendomsrecht van boeken en vazen te de- batteeren. Deze gewoonte, een advocaat met deze aangelegenheid te belasten, stamt uit den tijd van MacDonald, die zich dikwijls over de handelingen van het desbetreffende bureau be klaagde steeds zonder succes. Eenig personeel is vast aan het huis ver bonden. Daarentegen is het eigen personeel /an den minister-president meestal blij, wanneer hij het huis kan verlaten. „Dat is geen huis dat is een bureau!" is de jongste uitlating van een huisknecht van Baldwin. Verwachting: Zwakke tot matigen, Noordelijke tot Oostelijken wind, licht tot half bewolkt, droog weer, iets warmer i| overdag. s Verdere vooruitzichten: Waarschijnlijk nog droog. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 28 Mei: Het bericht van de Matin, als zou er tusschen Duitschland en het Vaticaan een verzoening op handen zijn, is volgens be voegde zijde van allen grond ontbloot. In de kerkelijke verhoudingen in Duitsch land is helaas nog geen wijziging te be speuren en ook nog geen enkel teeken van verzoening. ,V>; Vrijdagmiddag om vijf voor vijven is in de Lairessezaal te 's Gravenhage een overeenkomst geteekend door de gedelegeerden der regeeringen van de landen, welke deel uitmaken van de conventie van Oslo, te weten de regeeringen van België, Denemarken, Finland, Luxemburg, Noorwegen, Nederland en Zweden, welke over- Dr. Goebbels heeft Vrijdagavond een redevoering gehouden in de Deutschland- halle, waarin hij in den breede de zeden- processen in Duitschland besprak, en tevens stelling koos tegen de felle anti- i nazi-rede door Kardinaal Mundelein te Chicago gehouden. Goebbels verzette zich tegen de in vele krin gen doordringende meening, dat deze processen niet alleen in vele gevallen schijnprocessen zijn, maar vooral worden opgeblazen en geëxploi teerd om de Katholieke Kerk te trachten tc ccmpromitteeren en schade te berokkenen. Rijksminister Goebbels meende zich ook, na den Fuehrer, persoonlijk beleedigd door Kardinaal Mundelein. Goebbels consta teerde, dat het nazi-regime het verschrik kelijkste misdrijf was aangewreven, waar aan een regeering zich schuldig kan maken, n.l. recht en wet in het openbaar ver krachten voor egoïstische doeleinden. Goebbels heeft daarop op de hevigste wijze gefulmineerd tegen de rede van Kardinaal Mundelein, diens persoon en de geheele Ka tholieke Kerk. Dat daarbij de zedenprocessen ten nadeele der Kerk worden opgevoerd en uit gebuit, spreekt vanzelf. In zijn rede beweerde minister Goebbels o.m., dat wèl Kardinaal Mundelein de rede had uit gesproken, doch degenen, die hem tot deze rede hebben geïnspireerd, zooals te bewijzen zou zijn, in Duitschland zelf vertoeven. Zij zouden behooren tot die kringen, welke door gerechtelijke vonnissen direct waren getroffen. Verder verklaarde Goebbels, dat indien zou worden voortgegaan met de pogingen om twijfel te wekken over de juistheid der zedenprocessen en de betrouwbaarheid der Duitsche justitie, nog scherper maatregelen genomen zouden worden om de buiten wereld met deze processen in kennis te brengen. Als reden, waarom de zedenprocessen niet met gesloten deuren worden behandeld, gaf Goebbels, dat beweerd werd, dat tallooze Duit sche priesters .uit -religieuze - en politieke re- denen werden gevangen gehouden en de rijks- regeering derhalve tegen deze beschuldiging wilde aantoonen, waarom al die geestelijken waren gearresteerd en ingesloten. Indien noodig geoordeeld, zou er zelfs toe worden overgegaan aan eenigen der voornaamste kerkvorsten open vragen te stéllen, welke zij in de rechtszaal onder eede zouden hebben te beantwoorden. „Wordt de waarheid der zeden processen tegen katholieke geeste lijken," zoo dreigde Goebbels, „nog eenmaal door eenige belangrijke in stantie in Duitschland of het buiten land in twijfel getrokken, dan zul len wij met de meest effectvolle en meest drastische middelen dien twijfel weten weg te werken." In het begin van zijn redevoering, sprekend over het nationaal-socialisme, had Goebbels betoogd, dat het nationaal-socialisme, zooals iedere revolutionnaire beweging, niet alleen tevreden is met de verovering van de macht, maar deze macht ook met alle middelen zal trachten te handhaven. Vrijdag is in geheel Portugal feestelijk de dag herdacht, waarop elf jaar geleden de na tionale regeering het bewind in handen nam, MEXICO-CITY, 28 Mei. (D. N.B.) In spoorwegkringen vreest men, dat het geheele spoorwegverkeer in Mexico stilgelegd zal moeten worden, indien niet binnen acht dagen overeenstemming zal zijn bereikt in het conflict in de petroleumindustrie. Alle treinen in Mexico worden namelijk met olie gestookt. WARSCHAU, 28 Mei (Havas) Volgens te Danzig ontvangen berichten, zou de socialistische afgevaardigde Wichman, die Dinsdag door de politieke politie te Danzig gearresteerd was, naar Duitschland zijn overgebracht. Wichman, die op straat werd aangehouden, werd aanvan kelijk uitgenoodigó in 'n auto met 'n Duitsch nummer te stappen. Toen hij weigerde, liet men een politie-auto voorkomen. De politie deelde later op aanvraag mede, dat Wichman zich niet meer in_de gevangenis van Danzig bevond. eenkomst strekt tot bevordering van hun onderlinge handelsbetrekkingen. Op initiatief van dr. Colijn, voorzitter van den raad van ministers van Nederland, heb ben deze regeering de middelen onderzocht om een gezamenlijke actie te ondernemen tot uitbreiding van het handelsverkeer in het al gemeen. Zij hebben gemeend, dat het, ter be reiking van dat doel, nuttig was, voor de goe deren, die van belang zijn voor hun onderlingen handel, geleidelijk over te gaan tot een ver mindering van de handelsbelemmeringen, af schaffing van bijzondere verdedigingsmaat regelen, getroffen om zich te beschermen tegen de gevolgen van de crisis, en instelling van maatregelen, inhoudende uitgebreider en nauw keuriger waarborgen voor de stabiliteit dan die op het oogenblik bestaan. In overeenstemming met dit programma heb ben de regeeringen van België, Luxemburg en Nederland zich verbonden zonder invoerbeper kingen de in een bijlage genoemde goederen, afkomstig van het grondgebied van de onder- teekenende staten, toe te laten of alle ge vraagde invoervergunningen te verleenen wat betreft de artikelen, voor welke een vooraf gaande invoervergunning noodig is. Zij heb ben zich, buitendien, verbonden om het douanestelsel voor deze artikelen niet te ver scherpen. De regeeringen van Denemarken, Finland, Noorwegen, Zweden en de regeering van Nederland, ditmaal in naam van Nederlandsch- Indië, hebben van haar zijde de verplichting op zich genomen om voor de goederen, in een tweede lijst opgesomd, geen enkel initiatief te nemen, strekkende tot een verhooging van in voerrechten, heffingen en bijzondere rechten op den invoer, noch deze nieuw in te stellen. Bovendien hebben zij zich verbonden, geen nieuwe beperkende maatregelen voor die pro ducten te treffen. Ter aanvulling van de con ventie van Oslo bepaalt de overeenkomst, dat in principe iedere nieuwe maatregel, die een belemmering van het handelsverkeer tenge volge zou kunnen hebben, van te voren aan de andere landen, die de overeenkomst heb ben geteekend, medegedeeld zal moeten worden. De regeeringen van de deelnemende staten zijn overeengekomen, gezamenlijk iederen maatregel te onderzoeken om een einde te maken aan de practijken van ab normale mededinging in den buitenland- schen handel, die hun land betreffen. Even eens zijn zij overeengekomen om het regime van publieke aanbestedingen en bestellin gen van den staat, de gemeenten of eenig ander openbaar lichaam in studie te ne men uit een oogpunt van de voorkeur, die aan de binnenlandsche voortbrengselen wordt gegeven. In afwachting van het deponeeren van de ratificatie-oorkonden zal de overeenkomst voor- loopig in werking treden op den lsten Juli 1937. Zij zal een looptijd hebben van een jaar. Partijen zullenin onderlinge overeenstemming voor het afloopen van de overeenkomst de wijze vaststellen, waarop zij zal. kunnen worden ver lengd en aangevuld. Zij voorziet evenwel in de mogelijkheid voor iedere regeering, zich geheel of gedeeltelijk, hiervan vrij te maken, indien door buitengewone omstandigheden de alge- meene economische verhoudingen zich moch ten wijzigen. Deze plurilateral overeenkomst luidt een nieuwe phase in de economische be trekkingen tusschen de Oslo-staten in. Zij staat open voor ieder land, dat zal kunnen toetreden, na daaromtrent een overeenkomst gesloten te hebben met de onderteekenende staten. Zij moet beschouwd worden als een eer ste schrede in de richting van een verminde ring der belemmeringen op economisch ge bied. De actie, welke zjj hiermede aanvangt en welke de onderteekenende staten in een tege lijk met het arrangement onderteekend pro tocol op zich genomen hebben voort te zet ten, zal des te vruchtbaarder zijn, indien an dere mogendheden er haar medewerking aan zullen verleenen. Na afloop van deze laatste zitting deelde de voorzitter der conferentie, dr. Hirsch- feld, nog mede, dat hij het bovenstaande thans niet kon toelichten. Het ligt in de bedoeling in een persconferentie, vermoe delijk te houden op Dinsdag a.s. nadere bijzonderheden over deze overeenkomst te geven. „Zonder den tekst van de overeen komst voor mij te hebben, kan ik geen bij zonderheden mededeelen," aldus dr. Hirschfeld. Heden zullen de gedelegeerden en de gezan ten van de betreffende landen deelnemen aan een lunch, welke de minister-president, dr. H. Colijn, in hotel De Oude Doelen te Den Haag hun zal aanbieden. Wegens verblijf buitenlands zullen de ministers De Graeff en Gelissen niet aanzitten. De nieuwe Britsche regeering door Neville Chamberlain samengesteld. De berichten over een spoedige verzoening tus schen den H. Stoel en Duitschland zijn van allen grond ontbloot. Dr. Goebbels houdt een redevoering naar aan leiding van de zeden-processen in Duitschland en de anti-nazi-rede van Kardinaal Mundelein te Chicago. Door de petroleumstaking in Mexico dreigt ook het geheele spoorwegverkeer stilgelegd te worden. De Baskische regeering bereid de Duitsche vliegeniers uit te wisselen; de rooden zouden in Biscaye eenig succes hebben behaald. Dr. Schacht spreekt te Parijs over hetgeen Duitschland aan Europa kan aanbieden. De Eerste Kamer heeft haar laatste agenda afgewerkt. Wetsontwerp ingediend, houdende goedkeuring van het NederlandschDuitsch verdrag inzake het goederenverkeer. Nieuwe overeenkomst tusschen de Oslo-staten te 's-Gravenhage geteekend. Z. H. Exc. Mgr. J. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, is in Rome aangekomen. New Yorksche Beurs: Opening onregelmatig, slot weinig veranderd. Klein en onwaardig is hetgeen men door sommigen ziet toepassen: het hoonen en belachelijk maken van overwonnenen. Het verraadt geen karakter en geen fijn gevoel wanneer men niet beter weet te doen dan de overwonnenen uit te lachen. Gelukkig is daarvan in Katholieke kringen bij den stembusuitslag geen sprake. Maar wat men in sommige steden zag ge beuren onder bepaalde bevolkings groepen stuit. Men moet den strijd groot en hoog houden en hij is ge streden om een hoogen inzet. Daarbij is geen plaats voor hoon en spotlust nu een tegenstander verslagen is en ons getal zoo verblijdend is versterkt. MEXICO-CITY, 28 Mei (D.N.B.) Het aan tal lijken, dat na de ramp te Tlalpujahua ge borgen is, bedraagt reeds veertig. Men neemt echter aan, dat zich nog eenige honderden lij ken onder de modder en het puin bevinden. Op het gevaar, cat het mijnwerkersplaatsje ten ge volge van den zwaren regenval der laatste dagen bedreigde, was reeds tevoren gewezen, doch niemand wilde zijn huis verlaten. Algemeen wordt gevreesd, dat ten gevolge van de aardverschuiving en den moddervloed de plaatselijke mijn niet verder geëxploiteerd zal kunnen worden, zoodat ongeveer 5000 arbeiders met werkloosheid bedreigd worden. IN) i i. u mniiiinililiDllluu J Stand op Zaterdag 1 nur v.m. 769.4 Vorige stand 770.3.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1