I I INCASSO-BANK N.V. Haarlem, 29 Mei BIBLIOTHEKEN sclioone soppen J. ItlvKLIlY A Ku CREDIETEN SAFE-DEPOSIT Kort en volledig KERKLIJSTEN RADIO MOORS N ZATERDAG 29 MEI 1937 Onze electriciteits- tarieven R.K. VEREENÏGING VOOR GROOTE GEZINNEN Jaarvergadering, de heer De Lobel eerelid De processie naar St. Jeroen Bleekersvaartweg 13 - Heemstede - Tel. 28189 COMITÉ VAN KATH. ACTIE Haarlem congresstad KRUISWEG 59 HAARLEM tegen zakelijke of persoonlijke zeker heid. loketten te huur van 5.— en hooger. RETRAITES VÓÓR! DE NIEUWE RAAMBRUG V erkeersbepalingen Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie De Graal St. Josephs-Gezellenvereeniging Haarlem I, Jansstraat 59 J. v. d. HAAK - DE zaak KLEINE HOUTSTRAAT 43 TELEFOON 1 0869 Koog-Zaandijk Zaandam Zandvoort AMERIKA! T. KROON WEEKLIJST R.K. ESPERANTO- VEREENIGING Van 30 Mei t/m. 5 Juni 1937 Propaganda De 30ste Lighaluitvoering VOETBAL KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM Finale Woensdagavond op het R.C.H.-terrein HONKBAL DAMMEN SCHOOLWEDSTRIJDEN Het dertigjarig bestaan der Haar lemsche Damclub AGENDA Bioscopen 30 Mei Bioscopen 31 Mei Bioscopen Apotheekdiensten INSTELLINGEN ST. VINCENTIUS- VEREENIGING 430 STAD Op het congres van den Nederlandschen Mid denstandsbond, dat op 6 en 7 Juli a.s. te Zwolle zal worden gehouden, komt een belangrijk vraagstuk ter sprake: de electriciteitstarieven in Nederland en de noodzakelijkheid hunner gron dige herziening ten behoeve van de welvaart van het middenstandsbedrijf. Dit is niet alleen belangrijk voor den midden stand, maar voor allen, die electrischen stroom gebruiken, dat is dus voor zoo goed als alle Ne derlanders, want er is bijna geen gemeente in ons land, die nog van electriciteit verstoken is. Wat de prae-adviseur over dit onderwerp, ir. Haga, van Overveen, in zijn prae-advies mede deelt is interessant. Hij verklaart, dat in de centrale aan grondstoffen nog niet voor een halven cent per K.W.U. ten koste wordt ge legd, zoodat wanneer de kapitaal- en exploita tiekosten er bij gerekend worden voor 1% cent geleverd kan worden. Doordat de overheid groote winstbedragen aan het electriciteitsbedrijf ont trekt, wordt de kostprijs hooger, doch varieert dan nog van 3 tot 4 cent, een bedrag waar de verkoopsprijs ontoelaatbaar ver boven ligt. Metjdeze gegevens kan ieder nagaan hoeveel indirecte belasting hij per K.W.U. aan de ge meente of aan de provincie betaalt voor een artikel dat als een eerste levensbehoefte be schouwd kan worden. Het is vrijwel onmogelijk, dat de gemeenten plotseling van de inkomsten uit de electriciteits- bedrijven afstand doen, maar de kwestie is een bestudeering ten volle waard. De heer Haga zou wenschen: 1. Totstandkoming van de eenheid van distri butiespanning en stroomsoort voor ons geheele land, waardoor de tegenwoordige onzekerheid der bruikbaarheid van apparaten, machines, toestellen en lampen voor verschillende gebie den verdwijnen zal. 2. Opheffing der plaatselijke belastingen op de electriciteit, dus terugbrenging van het be heer der overheid tot zijn oorspronkelijke be doeling. 3. Realiseering van de eenheid van het ta riefwezen en daardoor terugkeer van het vol ledig vertrouwen in de overheidstarieven. 4. Totstandbrenging van de werkelijke een heid der electriciteitsbedrijverv in technisch, economisch en administratief opzicht, daar de unificatie van inzicht tot de grootste bespa ringen zal leiden. 5. Teruggave van den handel in electrische apparaien en toestellen aan den particulieren handel, onder toezicht der overheid aangaande kwaliteit, gevaarloosheid en normalisatie- eischen. De overheid bepale zich derhalve tot haar uitsluitende taak, de electrificatle van Ne derland op de meest rationeele, economische en hoogstaande wijze te verwerkelijken. In het gebouw van de St. Elisabethsvereeni- ging aan de Jansstraat had gisteravond de jaarlijksche algemeene ledenvergadering plaats van de Haarlemsche vereeniging voor Groote Gezinnen. Na de opening door den voorzitter, den heer W. J. B. van Liemt, werd het jaarverslag van den secretaris voorgelezen en onder applaus goedgekeurd. De voorzitter stelde voor den heer Jos. de Lobel, die in den loop der jaren zoo uiter mate veel werk voor de vereeniging heeft ver richt, het eere-lidmaatSchap toe te kennen. De heer de Lobel was steeds de leidende figuur bij de kinderfeesten, terwijl geen moeite hem te groot was, waar het om de Vereeniging voor Groote Gezinnen ging. Zijn gezondheidstoestand is nu echter zoodanig, dat hij zijn zeer ge- waardeerden arbeid heeft moeten neerleggen. Met dit voorstel ging de vergadering accoord. Na het jaarverslag van den penningmeester deelde de voorzitter mede, dat de toestand van de financiën, het dure jaar in aanmerking ge nomen oprichting van den speeltuin in Haar lem-West niet ongunstig genoemd kan wor den. Voorgesteld werd om weder toe te treden tot den Ned. R.K. Bond voor Groote Gezinnen, waarvan het lidmaatschap verleden jaar was opgezegd. Indien dit voorstel, waarmede de ver gadering instemde, ook door den Centralen Raad wofdt goedgekeurd, zal per 1 Juji het lidmaatschap wederom ingaan. De bestuursleden, de heeren J. W. B. van Liemt en P. Leeuwenberg werden herkozen. Tijdens de rondvraag gaf een der leden aan het bestuur in overweging met het prachtige werk van de kraamverpleging nog verder te gaan, zoodat ook doktershulp tegen geredu- ceerden prijs kan worden verleend. De voorzitter wilde gaarne stappen in die richting doen, maar veronderstelde dat dit wei nig verandering kan brengen, daar de gezin nen, die de particuliere rekening niet kunnen betalen, lid kunnen worden van een zieken fonds, terwijl van den anderen kant de dok toren reglementair niet onder het vastgestelde tarief geneeskundige hulp mogen verleenen. Hierna volgde sluiting van deze vrij goed bezochte vergadering. A.s. Dinsdag trekt de jaarlijksche processie van Haarlem, die zich daartoe, zooals bekend is, aan sluit bij de Amsterdamsche processie, wederom naar de reliquieën van den H. Jeroen te Noord- Wijk. De processie staat onder leiding van de Zeereerw. heeren J. M. Lucassen, pastoor te Am sterdam, directeur; H. J. J. M. Alink, pastoor te Amsterdam, onder-directeur; F. Filbry, Plebaan tier Kathedrale Kerk te Haarlem; F. J. A. Dick- hiann O.P., pastoor te Amsterdam; B. H. C. Hos- hian, pastoor te Amsterdam; S. A. J. Willemsen, Pastoor te Amsterdam; H. A. Bots, pastoor te Halfweg; B. P. M. de Jong, pastoor te Velsen- Hriehuis; J. Schoenmaker, pastoor te Velsen- Hoord; G. P. A. Alkemade, kapelaan der Kathe drale Kerk te Haarlem. Intentie der bedevaart is: Zegen over de „Voor God"-actie. 0ri den ochtend der processie is er in de Ka- EUWS thedrale Kerk, in de kerk van de H. Agatha te Beverwijk, verder te Amsterdam, Halfweg, Vel- sen-Noord en Driehuis om half 7 H. Mis voor de pelgrims. Vertrek per autobus voor de pelgrims van Haarlem vanaf de Kathedraal om 9 uur pre cies. Bij aankomst te Noordwijk plechtige Hoogmis, waarna predikatie door pastoor H. A. Bots van Halfweg. Daarna processie met de relikwieën van den H. Jeroen. 's Namiddags om 3 uur processie naar het Martelveld. Om 7 uur 's avonds thuis. Prijzen voor volwassenen f 1.40; voor kinderen tot 14 jaar f 0.80. Kaartjes en inlichtingen aan de pastorie Leid- schevaart 146 en den heer Bonsen, Leidschevaart 484; voor het laatst Zondag 30 Mei na de H.H. Missen aan het Clubhuis, ingang Leidsche vaart. krijgt Uw wasch bij ons. Het goed wordt niet schoon gewreven, maar schoon gewasschen. Thuis kan het niet voorzichtiger ge beuren. Mogen wij eens een proefwasch behandelen? Met Uw speciale wenschen houden wij zorgvuldig rekening. Gedeeltelijke Mangelwasch 20 ct. p. K.G. Eenvoudige opmaakwasch 30 ct. p. K.G. Dekens stoomen 60 ct. N«emt U de proef eens, stuur ons even onderstaande coupon Wilt U a.s proefwasch halen bij dag uur Wasscherij Centraal R.K. Pensionbureau, Parklaan 59, Inlichtingen dagelijks. ZONDAG 30 Mei: 9 uur v.m.: Autotocht van de Ned. Reisvereen. v. Katholieken naar Apel doorn. 7 uur: H. Sacramentsprocessie in de Kathe draal, waarbij alle organisaties vertegenwoor digd zullen zijn. MAANDAG 31 Mei: 8.30 uur: Repetitie van de R. K. Gemengde Tooneelvereeniging „Lu- damus" in het clubhuis, Raadhuisstraat 11, Haarlem-Noord. 8.45 uur: Cursus in Wijsbegeerte voor léden van G. en W., door den zeereerwaarden heer pater F. J. van de Vrande, M.S.C., in het ge bouw der St. Jozefsgezellenvereeniging, Jans straat 59. DINSDAG 1 Juni: 2.30 uur: Bestuursvergade ring van de St. Marthavereeniging in het Te huis Bloemhofstraat. 8 uur: Rep. St. Caecilia in Geb. St. Bavo. 8.30 uur: Vergadering van het Kruisverbond in het Militairen-Gebouw, Zoetestraat. WOENSDAG 2 Juni: Centrale Raadsvergade ring van de R.K. Middenstandsvereeniging te Haarlem. 9.15 uur: H. Mis in de Kathedraal. 10 uur: Vergadering in het Gemeentelijk Con certgebouw. 3.30 uur: Feestvergadering Voor de leden en hun dames in het Gemeentelijk Concertgebouw. 8.15 uur: Clubavond van de Bridgeclub voor Roomsch-Katholieken, bij Brinkmann. DONDERDAG 3 Juni: 9 uur v.m.: Vergade ring Armbestuur „St. Bavo", Haarlem-N., in de pastorie Rijksstraatweg. 8.30 uur: Bureau vergadering van de R.K. Re- classeeringsvereeniging in het St. Vincentiusge- bouw, Groenmarkt 22. VRIJDAG 4 Juni: 8 uur: Rep. Rederijkers kamer „Alberdingk Thijm" in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. Teneinde eikaars bezoek niet te verhinderen of te bemoeilijken, wordt allen R.K. Vereeni- gingen verzocht vooraf overleg te plegen met het Algemeen Secretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, Telefoon 23608 en bij vaststelling van vergaderingen, enz. hiervan on middellijk mededeeling te doen. Haarlems frisch en aantrekkelijk stadsbeeld zoomede deszelfs prachtige omgeving brengen onze Spaarnestad meer en meer in zwang voor het houden van congressen en jaarvergaderin gen. Ook de onmiddellijke nabijheid van liet fris- sche Noordzeestrand vormt in de zomermaan den den tijd, dat nu eenmaal de meeste congressen worden gehouden een aanbeve ling te meer. In Juni zullen in Haarlem de volgende jaar vergaderingen, congressen en bezoeken van congressisten plaats hebben en wel op: 2 Juni: Centrale Raadsvergadering van den R.K. Middenstandsbond, Diocees Haarlem. 10 Juni: Bezoek der A.N.V.V.-congressisten. 24—26 Juni: Jaarvergadering der Nederl. Mij. voor Nijverheid en Handel. 2830 Juni: Congres der Nederl. Mij. ter be vordering der Pharmacie. Bij de organisatie der aan bovenstaande sa menkomsten verbonden excursies heeft „Haar lems Bloei'' advies en medewerking verleend. „Haarlems Bloei" zal systematisch aan de bijzondere geschiktheid van Haarlem als con gresstad meer algemeene bekendheid geven in den lande. Nog te weinigen weten, dat meer dan de helft van Neerlands bewoners binnen 5 kwartiersnel- verkeer van Haarlem wonen en de spoor-, tram- en busverbindingen van en naar deze stad in alle richtingen zeer gunstig zijn. De groote kampioen voor zedelijke volksver heffing, de heilige apostel van Berlijn, Dr. Carl Sonnenschein, heeft ^ens gezegd: „Standsorga nisaties zijn goed. Aanvulling van de moderne zielzorg. Maar zoo ze niets meer zijn dan ge maakte organisaties, brengen ze de oplossing niet. De oplossing is: Nieuw-ordening der din gen uit vitale kracht!" Uit vitale kracht dus. Er moet sprankelend le ven in zitten. Er moet begeestering zijn voor 'n verheven levensopvatting. Zij moeten een zeker antwoord geven op de vraag: Wat zal sterker zijn: het Christendom of het heidendom? We moeten het dus niet bij organiseeren la ten. Niet sterk genoeg kan de overtuiging in ons leven zijn, dat we voltrekkers zijn van een god delijk program. Organisatie zonder reëel en gees telijk leven, die het geestelijk peil der menschen op hooger plan brengt, is geen oplossing van de problemen. Mogen we dan niet als eind-conclusie stel len: En daarom Retraites vóór. Het is immers in en dóór de retraite, dat elk katholiek leven pas echt gesaneerd wordt. Daarom heeft de commissie voor de geeste lijke belangen van de leden van den R.K. Volks bond twee retraites georganiseerd en wel van 1013 Juli en van 2831 Augustus te Noord- wijkerhout. Opgeven voor de eerste retraite moet uiterlijk binnen enkele dagen geschieden. De retraiten worden gehouden te Noordwijker- hout in het St. Clemenshuis. De onkosten be dragen f 4.Werklooze leden kunnen ook aan deze retraite deelnemen. Opgeven bij de heeren B. Reynders, Zomervaart 134; W. H. Dubelaar, Teslastraat 32; F. A. Puts, Rijksstraatweg 473; J. A. Gortzak, Bantamstraat 54; Th. Uitendijk, Rollandstraat 37; M. Doek, Voorduinstraat 40 en G. Scholte, Gebouw St. Bavo. B. en W. hebben bepaald, dat men geduren de het tijdvak, dat aan de Raambrug vernieu wingswerkzaamheden zullen worden uitgevoerd, op het gedeelte van de Raamvest tusschen de Groote Houtstraat en de Korte Annastraat mo torrijtuigen, rijwielen op meer dan twee wielen of rij- of voertuigen, geen motorrijtuigen of rij wielen zijnde, niet in stilstand mag hebben, an ders dan tot het onmiddellijk uit- t»f inlaten of uit- of instappen van personen of het onmid dellijk laden of lossen van goederen (parkeer verbod) Gedurende dit tijdvak gesloten te verklaren voor motorrijtuigen, rijwielen en alle rij- of voertuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde, de Leidschevaart van de Jan Nieuwec- huijzenstraat af tot de Leidschevaart in de richting van West naar Oost. Zondag 30 Mei: Sluiting van de Priester novene. In de parochie van St. Joannes den Dooper, Amsterdamstraat, wordt een groote Paushulde georganiseerd. De Graalleden, die met den uittocht meegaan worden verzocht om 2 uur in keurig uniform op het Graalhuis, Spaarne te zijn. Wij vertrekken om kwart over twee. De optocht van de geüniformeerde jeugd beweging van de parochie begint om 3 uur. Om kwart over drie feestelijke bijeenkomst op het Schoolplein, waar de Weleerwaarde Heer H. de Greeve en prof. Steger het woord voeren. Graalleden, zorgt, dat je er bij bent. Aanvra gen op het clubhuis. Parochie Sint Bavo. 's Avonds half zeven ver trekken de Graalleden van het Clubhuis Em- mastraat naar de Kathedraal voor het ponti ficale Lof te celebreeren door Z. H. Exc. Mgr. Huibers. ZONDAG: 12.1512.45 spreekuur bij den Praeses, P. Krugerstraat 43; 7.3010.30 gelegen heid tot ontspanning; 7.30 tafeltennis Oranje- zwart. MAANDAG: 8 uur tooneelclub St. Genesius; 8 uur damclub T.E.P. DINSDAG: 9 uur schola cantorum; 8ste les adspira.ntencursus. WOENSDAG: Maria-congregatie in de ver schillende Parochies; Gezellenhuis geopend van 9.15—10.30. DONDERDAG: ontwikkelingsclub 8.45; 8 uur muziekclub. VRIJDAG: 8 uur Biljartclub Haarlem I. ZATERDAG: 8 uur tafeltennis Oranje-zwart. ZONDAG 13 Juni a.s.: Gezellenbedevaart naar Heiloo van het district Haarlem eerste lustrum. Opgave bij den Senior Fr. Knape, deelname 25 ets. Niet Donderdag 3 Juni, maar Vrijdag 11 Juni Zelatricenverg. Kolen zonder stof en gruis Voor elk gebouw, voor ieder huis De voltooiing van een katholieke Uni versiteit zal al uw inspanning eischen, maar het is Mijn vurige en innige wensch^dat gij dit groote werk, van zoo'n verstrekkend belang voor uw land en uw geloof, tot een goed einde zult brengen. Paus Pius XI op de audiëntie bp de heiligverklaring van Petrus Canislus, 20 Mei 1925. Door de R.K. Vereeniging van Handelsreizigers en -Agenten „St. Christoffel" afd. Haarlem wordt op Zondag 13 Juni een auto- en motor zegening georganiseerd vóór de St. Bavokerk te Heemstede. Kaarten voor deelname zijn bij de leden verkrijgbaar. Voor verdere gegevens ver wijzen wij U naar de biljetten in de diverse kerk portalen te Haarlem en omstreken. Gisterenavond is vanwege de woningbouwver- eeniging „Zorgvliet" aanbesteed: het maken van dubbele en enkele schuren aan de Karolingen- straat. Ingekomen waren 20 biljetten. Laagste inschrijver E. Smeding te Haarlem voor f 2188. B. en W. zullen op Vrijdag 4 Juni. des namid dags om 12.15 uur officieel ten Stadhuize ont vangen het bestuur van de Vereeniging van Di recteuren van Gemeentewerken en de deelnemers aan de door deze Vereeniging alhier te houden algemeene vergadering. De Vereeniging van Leeraren in de Handels wetenschappen, die haar a.s. praktijkexamens in Boekhouden en Handelscorrespondentie zal af nemen op 28, 29 en 30 Juni a.s., vestigt er de aandacht op, dat een groep personen haar druk werken enz. imiteert. A.s. candidaten dienen dus goed op te letten, dat zij zich inderdaad bij de bekende vereeniging aanmelden. Het prospec tus is gratis verkrijgbaar bij het Secretariaat: Delilaan 3, Hilversum en bij den boekhandel. ZONDAG: 7.30 Jacob Hendikhuizen en Guur- tje v. d. Laan. 10 uur voor de Parochie. MAANDAG: Joanne s Verduin en Cornelia Waardijk. DINSDAG: Voor overleden moeder. WOENSDAG: 9.30 uur Gezongen Huwelijks mis vóór Bruidspaar PuntBos. DONDERDAG: Arn. Henr. Willenborg. VRIJDAG: Corn. Mart. Scheffer. ZATERDAG: Pastoor J. Groots. HEDEN viering van H. Sacramentsdag. Alge meene H. Communie van eerherstel. Hedenmid dag 4 uur Plechtig Lof met feestpredikatie over het H. Sacrament en gebed tot bevordering der veelvuldige H. Communie en Te Deum. Maandag 7 uur Lof tot sluiting van de Mei maand. Donderdag: biechthooren van 6.307.30 uur. Vrijdag: Feestdag van het H. Hart. 6.30 uitrei king H. Communie; 7 uur Uitstelling; 8 uur ge zongen H. Mis. 7 uur Plechtig Lof met preek en opdracht aan het H. Hart. Offers voor bloemen gelieve men te storten in de bus bij de doopkapel, Zondag na de Hoog mis. ZONDAG 5e en laatste Zondag van de maand Mei. Hoogfeest van de Aanbidding. De stille H. H. Missen om 6, 7 en half 9, kw. voor lo kindermis, (uitsluitend v. kinderen toe gankelijk); om tien minuten over half 11 begint de „Asperges"; Kwart voor 11 de plechtige Hoogmis. Onder de H. H. Missen schaalcol- lecte voor de Kerk. Het kerkgebouw wordt van buiten geverfd. Ieder kan dus daaraan mee helpen, door een milde bijdrage. Geen Kate- chismus voor de jongens. Den geheelen dag is het H. Sacrament ter aanbidding uitgesteld tot het Lof. 7 uur Plechtig Lof met preek en pro cessie. In de week de H. H. Missen om 6.45, 7.30 8 en 9 uur. MAANDAG geen H. Mis om half 8. 's Avonds om 7 uur Meimaandlof tot sluiting van de Mei maand. Om 8.30 uur Maria Congregatie afd. II (jonge Dames). DINSDAG begin van de Junimaand, toege wijd aan het H. Hart van Jezus. Des avonds om 7 uur Lof ter eere van het H. Sacrament. WOENSDAG 3 uur Katechismus voor de meisjes. Om 7 uur Lof ter eere van het H. Sa crament. Om 8.30 uur verplichte vergadering der St. Jozefgezellenvereen. Om 8.30 uur Maria- Congr. afd. Geh. Dames. DONDERDAG des middags om 11.30 en 4 u. biechtgelegenheid voor de kinderen van de St. Bonifatius-school. Biechtgelegenheid v. 6.308 uur. 's Avonds om 7 uur Lof met Rozenhoedje en gebeden ter eere van onzen Kerkpatroon St. Bonifatius, voor de bekeering van ons Vader land. 9 uur H. Uur. VRIJDAG feest van het H. Hart van Jezus en tevens le Vrijdag van de maand. Om 6 uur en half 7 wordt de H. Communie uitgereikt. Kwart voor 8 gez. H. Mis. Des avonds om 7.30 uur plechtig Lof met preek en actie van eer herstel aan het H. Hart. ZATERDAG Priester-Zaterdag 5 Juni. Feest van den H. Bonifatius, patroon van onze pa rochie. Om kwart voor 8 Gez. H. Mis waaronder \lgem. H. Communie v. d. kinderen. Des mid dag van 48.30 uur gelegenheid om te biech ten, 's avonds 7 uur lof ter eere van de H. Maagd Maria voor de bekeering van de zon daars. A.s. ZONDAG collecte voor het retraite-werk in ons bisdom. N.B. 1). Heden, Zondag op het Aanbiddings- feest is er: t 1 uur: gezamenlijke aanbidding voor de meisjes van de M. C. afdeeling I en II. 3.30 uur: gezamenlijke aanbidding van die Graal. 4 uur: Luide aanbidding voor allen. Men brenge zangboekje mee. 5 uur: gezamenlijke aanbidding voor de jon gens en jonge mannen. 7 uur: Bij de processie worden vriendelijk uitgenoodigd al de besturen en de gewone deel nemers. 2). In de Juni-maand zullen de zelatrices van het Apostolaat des Gebeds het jaarlijksch of fertje komen ophalen. Zij die nog geen lid zijn van deze broederschap t.e.v. H. Hart wor den verzocht zich op te geven aan een zelatrice, of een briefje te doen in de bus van de pas torie. ZONDAG, heden de Plechtige viering van H. Sacramentsdag; de geloovigen worden aange spoord de H. Communie te ontvangen uit dankbaarheid voor de Instelling van het Al- lerh. Sacrament. De H.H. Missen om 6.30 8.30 en 10 uur de Hoogmis; collecte voor onze arme parochiekerk; om 7 uur plechtig H. Lof met predikatie en „Te Deum" DINSDAG, opening van de Junimaand, toe gewijd aan de bijzondere vereering var. het H. Hart van Jezus. Om 7 uur ter eere van het Goddelijk Hart met Rozenhoedje, om 8 uur Congregatie voor de meisjes. WOENSDAG om 8 uur congregatie voor de jongens. DONDERDAG: van 6—8 uur gelegenheid om te biechten, om 7 uur Lof ter eere van het Allerh. Sacrament met rozenhoedje, om 8 uur congregatie voor de dames. VRIJDAG: Feest van het Allerh. Hart van Jezus, tevens eerste Vrijdag van de maand. Om 7.30 uur gezongen H. Mis met acte van toewijding en Algem. H. Communie der kin deren. Om 7 uur Lof ter eere van het Godde lijk Hart met acte van eerherstel en om 8 uur congregatie voor de heeren. ZATERDAG van 5—9 uur gelegenheid om te biechten. Land van beloften, Waardoor wij een completen inboedel kochten. Profiteert U daar ook van, Kom even bij ons an. RIVIERVISCHMAKKT 5, TEL. 14911, HAARLEM Donderdag: Cursus in „Brinkmann'' om 8.30 uur. in Neen, Esperanto is niet gemakkelijk. Reeds een vorige maal werd opgemerkt, dat het de slechtste propaganda is voor de wereldtaal, te beweren, dat zij toch zoo ontzettend gemakke lijk is. Dat deze propaganda zoo niet officieel dan toch door menschen onder elkaar nog steeds vlijtig bedreven wordt, vindt zijn oorzaak in het feit, dat aan Esperanto nog iets meer vastzit dan het nut, zich gemakkelijk op internationaal terrein te bewegen. Er is nog zoo iets als een vredesidee, de hoop op internationale verbroe dering door middel van Esperanto, ja, zelfs heeft dr. Zamenhof er nog om het voor bui tenstaanders zoo eenvoudig mogelijk uit te drukken een soort godsdienst van willen ma ken. Insiders weten, dat hiermede zijn „interna ideo" bedoeld wordt, die wij, katholieken, ge lukkig niet van noode hebben. Dat Esperanto in staat is deze nobele ideeën meer ingang te doen vinden, zal wel niemand ontkennen. Maar er zijn menschen die achter deze ideeën aanhollen, zonder zich rekenschap ervan te geven, dat Esperanto op de eerste plaats is: een taal. En dat het onmogelijk is door Esperanto vrede en verbroedering te scheppen, zonder de taal Esperanto grondig te kennen. Dat moet door taalstudie gebeuren, want geen kind wordt geboren in Esperanto- land. Welnu, evenals het leeren van andere talen is het leeren van Esperanto niets anders dan de vergelijking met de taal, die men reeds kent. Of niet kent! Sterker nog: door de studie van Esperanto zijn vele personen, zelfs professoren, tot de ontdekking gekomen, dat ze hun eigen taal eigenlijk slecht kenden. Esperanto heeft vele mooie kanten, niet het minst ter verbreiding van ons heilig geloof. Maar iemand, die hoogere doeleinden wil na streven zonder zich voor taalkunde te interes seeren, zonder den wil of den aanleg te heb ben een taal te leeren, doet beter zich van Es peranto verre te houden en zijn overigens schoo- ne idealen op andere wijze te verbreiden. Een goed bedoelde doch verkeerd opgevatte liefde voor de wereldtaal als hierboven omschre ven brengt alleen numerieken vooruitgang, zon der innerlijke versteviging van het fundament: de taal. C. v. K. Men schrijft ons: De heer A. J. Meijerink, de Pater Intellec tualis van de bekende gymnastiek-uitvoeringen ten bate van het Haarlemsche Lighalfonds, heeft zich ondanks zijn uittreden uit het ac tieve schoolleven toch weer belast met de fi nanciën van deze uitvoering. Met de 29 voor afgaande uitvoeringen is in totaal f 55.560.81 bijeen gebracht en nu wil de heer Meijerink, ter gelegenheid van deze 30e uitvoering, dit totaal bedrag op f 60.000 brengen. Een aantal leerlingen der U. L. O. scholen zullen den heer Meijerink helpen om dit ideaal te bereiken. Hiervoor zijn deze jongelui er met inteekenlijsten op uit getrokken om giften voor dat doel te verzamelen. Als ieder dit nobele werk naar vermogen steunt, zal de poging van den lieer Meijerink met zijn staf zoo al niet ten volle, dan toch voor een groot gedeelte slagen, en alle kinderen, die op de lijst staan, zullen dit jaar zes weken volop genieten van licht, lucht en goede voeding in „Brederodeduin". De finale om het kampioenschap van Haar lem, waarvoor R.C.H. en Haarlem zich wisten te plaatsen, kon door verschillende omstandig heden nog niet worden gespeeld. Naar wij ver nemen zal deze wedstrijd thans worden gespeeld op Woensdagavond op 't terrein van R.C.H. en te kwart voor acht aanvangen. De Amerikaanscne oorlogsbodem is Vrijdag om drie uur in Amsterdam gearriveerd. Toen pas kon de definitieve regeling omtrent één of twee wedstrijden worden getroffen. Afgesproken is nu dat de bemanning van de „Winslow'' twee negentallen op de been brengt, zcodat Zondag in Amsterdam en in Haarlem een wedstrijd wordt gespeeld. De wedstrijd tegen het Haarl. bondsnegental vindt plaats op het terrein van het Kennemer Lyceum te Bloemendaal. Hij vangt aan om half drie. Het bondsnegental zal waarschijnlijk bestaan uit: Van den Born, Hofstra, Van der Putten, allen E.D.O., J. Baas, Van den Heuvel, Rein- ders, allen H.H.C. en C. Kloos, Wulfhorst en C. Hunik, allen Haarlem. De Haarlemsche Damclub zal ter gelegenheid van haar 30-jarg bestaan in de maand Augustus a.s. schoolwedstrijden organiseeren, waaraan kunnen deelnemen ajle Haarlemsche scholieren van alle scholen en inrichtingen van onderwijs van 10 tot en met 16 jaar. Gespeeld zal worden volgens het z.g. cupsysteem; verliezers vallen dus steeds af. Aan den winnaar van dit tournooi zal de titel „Schoolkampioen 1937" worden toegekend, alsmede een fraaie zilveren medaille. Tevens zal aan de school, welker lerlingen 't hoogst gemiddelde behaalden, een extra-prijs worden toegekend. Voorts zijn nog vele extra-prijzen beschikbaar gesteld. Binnenkort zal de gelegenheid tot in schrijving worden opengesteld; de deelname is geheel gratis Gebouw St. Bavo Geel Wit, 6 uur Ge wone zittingen, 4 en 7 uur. DVS, 8 uur. Stadsschouwburg Ver. Rotterd. Hofstad- tooneel: „Kinderzegen", kwart over 8 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg Tentoonstel ling, 105 uur. Frans Halstheater ..Jan Ongeluk" met spe ciaal voorprogramma, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater „My man Godfrey", 2.3C, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater „Als je verliefd bent", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace Palace Filmac, 115 uur, „De Spion", 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": Haarlems Operette En semble, 8 uur. Parochie "St. Jan": Pausfeest, 3 uur. Frans Halstheater: „Jan Ongeluk" met spe ciaal voorprogramma, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „My man Godfrey", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Als je verliefd bent", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De Spion", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. HAD! O WH'KI!:" KRUISSTRAAT 38 - TELEF 1*609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR Gebouw „St. Bavo": Commissie Geestelijke Belangen, 8 uur; Comité Winterhulp. 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; „Utile Dulci", 8 uur; Coöperatieve Boerenleenbank, half 8. Stadsschouwburg: Ver. Rotterd. Hofstadtoo- neel „Des Duivels Prentenboek", 8.15 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg: Tentoonstel ling, 105 uur. Frans Halstheater: „Jan Ongeluk", met spe ciaal voorprogramma, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „My man Godfrey", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Als je verliefd bent", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Filmac, 115 uur; „De Spion", 7 en 9.15 uur. De Zondags- en avonddiensten der apotheken worden van 29 Mei tot en met 4 Juni waarge nomen door: Fa. Duyn en Keur. Keizerstraat 6; Fa. Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30 en Manixapotheek, Marnixstraat 65. R.K. Pension-Bureau: Centraal Bureau voor kosthuizen en pensions eiken dag geopend!, Parklaan 59, hoek Jansweg. telefoon 10394. St. Elisabethvereeniging: Jansstraat 49. Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur: ver gadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Wit-Gele Kruis, Parklaan 75 (Tel. 16391). Spreekuren voor R. K. Wijkverpleging, Magazijn verplegingsartikelen, inschrijving lidmaatschap en inlichtingen alle werkdagen van 10 uur v.m. tot 5 uur n.m. Bureau voor uitzending van zieken-, zenuw- en kraamverpleegsters, kraam verzorgsters en bakers. Dag en nacht te be reiken. R.K. Leeszaal en Bibliotheek: Nieuwe Gracht 70; geopend op werkdagen van 's morgens 10 uur tot half één; des middags van 2 tot 5 uur en des avonds van 79 uur. 's Maandagsmor gens gesloten. der Toegankelijk voor 'n ieder Leesgeld 3 cent per boek in de week Geopend: N. GROENMARKT 22 Woensdagavond 8 tot S u. HAGESTRAAT 49 IS TIJDELIJK GESLOTEN KLARENBEEKSTRAAT 60 Vrijdagavond 7.30 tot 9 u. GEN. DE LA REYSTRAAT 17 Vrijdagavond 8.30 tot 9.30. RIJKSSTRAATWEG 304 blijft voorloopig gesloten. Groote reizen had ze nooit gemaakt. Maar nu moest het toch gebeuren en dezer dagen was ze hier. Haar zoon was hier gestorven. Bij het Missie huis ligt zijn graf. In Tirol stond zijn ouder huis. Het scheiden van de bergen viel hem altijd zwaar. Oh wie fallt es mir so schwer aus der Heimat zu gehen Zijn moeder was reeds oud. Nog nooit in het buitenland geweest. Maar een moederhart spreekt zoo lujd. Zij wilde zijn graf zien en de plaats waar haar kind zoo lang had geleefd. Zij wilde van hem hooren; alles van hem zien; hemzelf nog eens zien leven in herinnering. Een goede moeder blijft altijd een zegen, een genade Gods voor ieder menschenkind. Ik wil niets van vaders miszeggen. Integendeel. Een vader kan zware kinderzorgen hebben, maar zegt dat zoo niet. Een vader kan diep treuren, maar uit dat zoo niet. Een vader kan innerlijk zoo blij zijn, maar naar buiten komt het zoo niet. Een moeder geeft zich naar wat ze van binnen beleeft. Haar hart moet spreken door daden. De band met haar kind blijft trekken aan haar hart. Een moeder kan niet altijd helpen maar wel troosten. Een moeder kan niet altijd een moeilijkheid keeren maar wel helpen dragen. Een moeder leeft eigenlijk nooit lang genoeg. Vaak valt het me op dat juist de moeders de brieven schrijven aan haar jongen hier in het Missiehuis. En in de eenzaamheid, van het missie-land werd menig missionaris reeds opgebeurd door een brief van moeder. Fath. J. v. HEININGEN. St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn. Postrek. 120937.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5