Bij den tachtigsten verjaardag van Z.H. den Paus Santander hevig gebombardeerd Besprekingen van den Volkenbond Dr. H. Colijn bij de Koningin Loonsverhooging bij Werkspoor Oostenrijk weigert Goebbel's rede Duitsche pelgrims bij Z. H. den Paus Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 30 MEI 1937 - OCHTENDBLAD ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20585 post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling Een jaar vol zorg en leed afgesloten SO dooden en 100 gewonden bij het bombardement van Barcelona Regeling der kwestie Sandjak-Alexandrette Vry gelaten gevangenen aan de Fransche grens Het W eer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| minimimini Hongaarsche arbeiders in Duitschland LLEWELLYN HEEFT STEEDS WEER PECH DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN De nieuwe voorstellen door de werknemers aanvaard Enkele minuten.enkele seconden kunnen ons leven en de wereldge schiedenis een andere wending geven. De genadeslag dien Paulus ontving is een der vele voorbeelden. In zijn eigen leven zal menigeen aan enkele mo menten terug denken waarin veel werd beslist voor zijn toekomst. Het zijn al te vaak geen jaren, geen dagen die ons verder leven vormen maar slechts enkele oogenblikken. Die moeten we, als Paulus, gebruiken voor immer. En we moeten ons bereid houden om in die enkele oogenblikken welke ons soms geschonken worden, onzen levensweg ten goede om te buigen. Enkele minutenze kun nen van zoo onschatbare waarde we zen voor den komenden tijd en de geheele eeuwigheid. Benutten we ze goed. BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 NIEUWE HAAR1EMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent week 25 cent; per kwartaal f3.25; per DAGBLAD UITGEGEVENDOOR DEN.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Enkele minuten Het tachtigste jaar van den Opper herder, welks aanvang volgens het Italiaansche gebruik op 31 Mei 1936 reeds gevierd werd met feestelijke plechtig heden, waaronder de opening der katho lieke perstentoonstelling en de internatio nale bijeenkomst der Katholieke Actie nog in aller geheugen liggen, is morgen vol tooid. En dit feestelijk ingezette jaar is moeizaam en intens geweest, alsof het le ven in dit laat seizoen zijn stap verzwaarde tot een nadrukkelijker en zwaarder rhyth- me, Het was een jaar vol zorg en lijden, zoodat voor den kloeken grijsaard, die tot- nutoe zijn jaren zonder moeite droeg, in eens het woord van den Psalmist bewaar heid werd over den fatalen leeftijd der menschen: „en wat daarboven is, is last en leed." Maar het was ook een jaar van buitengewoon vruchtbare werkzaamheid, alsof in de zwakheid van het lichaam de geest zich nog sterker verhief, als een vlam, die des te klaarder brandt, hoe brozer de lamp. De ouderdom is voor Pius XI plotseling gekomen. Vóór zijn ziekte kon men den bijna tachtigjarige nauwelijks een grijsaard noemen: zóó vast was zijn tred, zóó beslist Zijn gebaar, zoo strak de lijnen van het strenge gezicht en zoo beheerschend He blik uit de grijze oogen. Wie Hem nu in Castelgandolfo weerziet, blijft ontroerd en getroffen door de diepe verandering. De wilskrachtige lijnen van den mond zijn in gezonken; het forsche gezicht is doorgroefd met diepe voren, waarin ineens volle tach tig jaren zorg hun spoor hebben; de oogen spreken van lijden en voor de voeten, die ééns de steilste alpenpaden bestegen, zijn nu de drie treden van den troon bijna te hoog. Het is nu waarlijk een oud man, die op den Stoel van Petrus zit; een bevende hand verheft zich om te zegenen en een falende stem spreekt de zonen toe. Maar het is ook, alsof deze stem nu geen klank meer be hoeft, om dadelijk tot de ziel te spreken; het is alsof dé vlam van waarheid én liefde, die in dit hart brandt, nu rechtstreeks overslaat op zijn hoorders. De Paus sprak bij één dezer audiënties zijn bezoekers in drie talen toe. Maar ook wie die talen niet kende of van verre staande, het door de luidsprekers vervormde woord niet ver stond, vernam toch de gansche boodschap van die zwakke stem en verstond als in een Pinkstertaai hoe de grijze Chris tenvader, in wien het aardsche leven taant, met ongebroken geestkracht en overstroo- mende liefde van dat leven getuigt, dat al tijd weer in zijn zegewensch terugkeert: „Opdat zij het leven hebben en het over vloediger hebben." Diezelfde groote geestelijke verheffing, Juist uit de lichamelijke zwakte, treft ons ook om uit het verloopen jaar alleen dit ééne groote feit te citeeren in de ongewone en machtige trilogie van encyclieken, die Pius XI van zijn ziekbed de wereld inzond en die een weerklank hebben gevonden als géén te voren. Men moet wellicht tot de vorige eeuw en tot de grootste zendbrieven van Leo XIII terug gaan om documenten te vinden van een zóó brandende actualiteit en een tegelijk zoo gecondenseerde en zonneklare christe lijke levenswijsheid. Het licht der Verlos sing, het eenige, dat de blindheid van het aardsche bestaan kan verlichten, straalt van de eerste woorden af over deze drie zendbrieven, die de meest bewogen strijd perken van deze eeuw bestrijken en elke zwevende dwaling vangend in het onver biddelijke zoeklicht der ééne waarheid, te vens met onfeilbare meesterschap en ver rassende precisie de architectuur vóórtee- kenen van een gelukkige samenleving, waarin vrede en rechtvaardigheid elkander omhelzen. In deze schildering van de christelijke maatschappij, die zich in de encyclie ken-trits als een vredig landschap uit breidt tusschen de schrikwekkende con trasten van dezen tijd, mag men ook een uiting zien van dat „optimisme", dat de Paus blijkens zijn eigen uitdrukkelijke ge tuigenis, niet verliest. Pius XI heeft vooral in de laatste jaren met ongekenden na druk zijn stem verheven om de wereld te waarschuwen voor een dreigenden onder gang, en zijn sombere profetieën mgr. Pizzardo zei het dezer dagen te Londen zijn helaas voor een deel reeds vervuld in het grenzelooze onheil, dat over Spanje is uitgebarsten. Maar de Paus was nimmer een profeet van den troosteloozen onder gang; Zijn dreigend woord is tegelijk de sterkste oproep en bemoediging tot verweer en redding, niet alleen van de Kerk, die op de steenrots gebouwd blijft, maar ook van de in zichzelf vergankelijke bescha ving. De twee feestelijke plechtigheden, die dit tachtigste jaar omlijsten, getuigen beide van de bezorgde, maar ook vertrouwende liefde voor de beschaving, die Pius XI zoo eigen is. Een Paus „gelooft" niet „aan den voor uitgang", zooals het oppervlakkige credo van de vorige eeuw dat deed, tot zij moest aanzien, hoe de materieele en materialisti sche vooruitgang, als een blind monster, zichzelf verscheurde. Maar Pius XI heeft voor het moderne streven en scheppen van den menschelijken geest altijd een diepe aandacht en levendige belangstelling ge toond, omdat de perfectie van het men- schelijk werk en de hoogte van het weten schappelijk denken tegelijk een afglans zijn van de volmaaktheid Gods en een weg naar de kennis der goddelijke Waarheid. Zoo wilde de Paus de intrede van Zijn tachtigste jaar gevierd zien met een wereld tentoonstelling van de katholieke pers, waarin dit moderne werktuig van den geest, zoo vaak als een moderne pest ge brandmerkt, zich in volle materieele per fectie gericht kon toonen op het zuivere doel van de zedelijke en religieuze verhef' fing der menschheid. En zoo zal Hij nu de voltooiing van dit tachtigste levensjaar vieren met de inwijding van de nieuwe Pauselijke Academie van Wetenschappen In Castelgandolfo zullen de leden der ver nieuwde Academie,geleerden uit alle we- relddeelen, katholieken en niet-katholieken tezamen, zich vereenigen in het huis van den Opperherder der Kerk, om door hun aanwezigheid een akt van hulde te stellen aan de geestelijke en zedelijke hoogheid van de Kerk, maar ook om van Haareen be moedigend getuigenis van vertrouwen te ontvangen in de vruchtbaarheid van hun arbeid voor de verheffing van het mën- schelijk geslacht. In deze viering van Zijn tachtigsten ver jaardag zal de, in den waren christelijken zin humanistische geest van den regeeren den Paus een edele uitdrukking vinden. Mr. L. SCHLICHTING Het Spaansche beroep afgehan deld met eenstemmig aan nemen van een motie ken, Roestoe Aras, verklaarde, dat het Turk- sche standpunt met het Pransche overeenstemt. HU wees in het bijzonder op de nauwere vriend schap tusschen Frankrijk en Turkije. Op een klein gebiedsdeel is Turkije thans met Frank rijk verbonden, ter wille van den vrede. Ook Eden sprak zijn voldoening uit over de tot stand gekomen regeling. In tegenwoordigheid van den secretaris generaal van den Volkenbond zün vanmor gen hét Fransch-Turksche verdrag, dat de onschendbaarheid van het Sandjak-Alexan- drette en van Antiochië waarborgt en de overeenkomst, die de Turksch-Syrische gren zen garandeert, geteekend. GENèVE, 29 Mei (Havas). De Volken bondsraad heeft heden de debatten over de aangelegenheden in Spanje besloten en een stemmig een motie aangenomen, waarin gewezen wordt op de aanbevelingen van den raad van 12 December 1936 inzake de ter ritoriale onschendbaarheid en de politieke onafhankelijkheid der staten, welke tot den Volkenbond behooren. Verder wordt hierin tot uitdrukking gebracht, dat de Raad met voldoening heeft kennis ge nomen van het initiatief der niet-inmengings- commissie tot terugtrekking van alle buiten- landsche vrijwilligers, welke aan den burger- strijd deelnemen. De Raad hoopt, dat deze terugtrekking zoo spoedig mogelijk werkelijk heid zal worden, daar zij het veiligste middel beteekent om de politiek der niet-inmengings- commissie volledig recht te doen wedervaren. De Raad veroordeelt het gebruik van middelen, welke indruischen tegen het volkerenrecht, als ook het bombardeeren van open stqden. De po gingen, welke in het werk worden gesteld om de burgerbevolking in veiligheid te brengen, worden levendig begroet. De regeling der kwestie van het Sandjak- Alexandrette is voor den Franschen minis ter van Buitenlandsche Zaken, Delbos, aan leiding geworden tot een uitvoerig betoog, waarin hü den bewerkers van het accoord zijn dank betuigde. HU wees op het door den Volkenbondsraad behaalde succes en de doeltreffendheid der methoden bij de op lossing vaji moeilUke aangelegenheden. De getroffen regeling, aldus Delbos, vereenigt Frankrijk en Turkije in de pogingen tot het handhaven van den vrede in het nabije Oosten en vervolmaakt het door Frankrijk in zijn ver dragen met Syrië en Libanon ondernomen werk. De Turksche minister van Buitenlandsche 2a- HAARLEM HEEMSTEDE BILBAO, 29 Mei. (Havas) In officieele kringen wordt medegedeeld, dat een achttal drie-motorige bommenwerpers van Duitsch fabrikaat Santander hebben gebombar deerd en een 150 bommen hebben uitgewor pen, waardoor een groot aantal branden is ontstaan. Verschillende bommen vielen ook op het dorp San Roman, waardoor talrijke huizen instort ten en vier personen zeer ernstig werden ge wond. 28 jachtvliegtuigen bestookten de dorpen Le- mona en Larrabizua. De rechtschen begonnen daarop een intens geweervuur op het laatste dorp te openen, ech ter zonder veel succes. De vliegtuigen van Franco, welke, zooals gemeld, vanmorgen tegen 3.15 uur boven de hoofdstad van Catalonië verschenen, waren zes in aantal. Het waren driemotorige bom menwerpers. ZU lieten een vrU groot aantal bommen vallen op verscheiden stadswijken. Terstond werd alarm gemaakt en opende het luchtdoelgeschut het vuur op de vliegtuigen, die onmiddellijk met mitrailleurvuur antwoordden. Het aantal slachtoffers gaat het aantal 50 dooden en 100 gewonden te boven. Eenige huizen zijn ingestort. Alvorens in de richting der zee te vertrekken, lieten de vliegtuigen nog bommen vallen op het dorp Gramanet del Besos, waar verschillende personen werden gedood en eenigen gewond. President Companys en de interimaire burge meester van Barcelona, Salvador, hebben zich naar de geteisterde plekken begeven. Twee en veertig vrijwilligers, die als lid van de internationale brigade aan het Ma- drileensche front aan de zijde der regeering hebben gevochten en door de rechtsche troepen gevangen genomen waren en thans onvoorwaardelijk vrUgelaten zUn, zUn van ochtend aan de Spaansch-Fransche grens bU Hendaye aangekomen. ZU hebben de reis van Salamanca over Vito- ria en Fontarabie gemaakt. De laatste formali teiten werden vervuld ten overstaan van den Spaanschen commandant van irun en den Franschen consul te San Sebastian. Onder de vrijgelatenen bevinden zich 22 Engelschen en 10 Franschen; de overigen zUn Russen, Tsjecho- Slowaken en Zuid-Afrikanen. Het persbureau der Baskische regeering meldt, dat president Aguirre, naar aanleiding van het besluit tot uitwisseling van krUsge- vangenen, den Volkenbond en minister Del Vayo het volgende telegram heeft doen toe komen: „Vandaag zullen de ter dood veroor deelde Duitsche vliegers en andere buitenland sche gevangenen, die veroordeeld zUn wegens spionnage en oorlogsvergrijpen, worden uitge wisseld tegen twee Russische vliegers, een Spanjaard en een Fransch journalist." Een der gelijk telegram is Motta toegezonden met de mededeeling, dat ook een Zwitsersch staats burger, die door een Baskisch gerecht veroor deeld was, wordt uitgewisseld. Ernstige waarschuwing aan de regeering te Valencia De Duitsche pers verklaart, dat de toestand, welke is geschapen door de incidenten van Palma de Majorca, zeer ernstig is. De waar schuwingen, welke door Italië en Duitschland zijn gegeven, moeten ernstig genomen worden. Summer Wells heeft medegedeeld, dat het Amerikaansche departement van buitenland sche zaken overweegt de Amerikaansche am bassade uit Valencia terug te trekken, daar men zeer bezorgd is over de veiligheid van de vertegenwoordigers. js Verwachting: Zwakke tot matigen, S Oostelijke, in het Zuiden veranderlijke wind, licht tot half bewolkt in 't Noorden. In het Zuiden toenemende bewolking, f| droog, behoudens kans op onweer, warm. H Verdere vooruitzichten: Waarschijnlijk weer droog en koeler. Dezer dagen is te San Francisco op feestelijke wijze de nieuwe brug in gebruik genomen, welke als de grootste ter wereld geldt De Duitsche bladen met het ver slag voor geheel Oostenrijk verboden WEENEN, 29 Mei (D.N.B.). De Duitsche bladen, waarin het antwoord van rijksmi nister dr. Goebbels op de woorden van Kardinaal Mundelein te Chicago, zijn in heel Oostenrijk verboden. De Duitsche gezant te Weenen, Von Papen, heeft bij de Oostenrijksche regeering stappen ondernomen naar aanleiding van dit verbod. Een Amerikaan uit Buffalo is voornemens in een ton den Oceaan over te steken erl in Spanje te-landen. Men ziet hier het vaartuig, toegepast voor deze bizarre onderneming De H. Vader spreekt de Rijnland- sche metaalarbeiders toe CASTEL GANDOLFO 29 Mei (Havas) Hedenochtend heeft Z. H. de Paus een groep metaalarbeiders uit het Rijnland in audiën tie ontvangen. In zUn toespraak zeide de H. Vader: „WU zijn zeer verheugd u hier te zien, beminde zo nen, gij, die komt uit het gebied van een groot christelijk gezin, waar op het oogenblik zich zul ke ernstige gebeurtenissen afspelen." De Heilige Vader herinnerde er aan, dat HU reeds is opgetreden ter bescherming van het christelijk leven in zijn individueelen, gezins- en socialen vorm en voegde hieraan toe, dat men moet bidden, dat dit christelijk leven beschermd zal blijven. De regeeringspersdienst bericht: H. M. de Koningin heeft Zaterdagmiddag te drie uur ten paleize Huis ten Bosch te Den Haag, ter conferentie ontvangen den minister van staat dr. H. Colijn. BOEDAPEST, 29 Mei. In verband met de berichten, dat een groot aantal Hongaarsche landarbeiders men noemde een getal van 15.000 in Duitschland zou gaan werken, waarbij de bedoeling zou voorzitten, dat deze arbeiders na hun terugkeer in Hongarije natio- naal-socialistische propaganda zouden maken, heeft de Hongaarsche minister-president, Da- ranyi, de volgende verklaring afgelegd: Het werknemen in het buitenland door Hon gaarsche trekkende landarbeiders is een oude gewoonte. Het is dus niets nieuws, dat ook dit jaar Hongaarsche landarbeiders in het buiten land seizoensarbeid gaan verrichten. Hun aan tal is dit jaar veel geringer dan vroeger. Thans trachten sommigen aan deze zuiver sociale aangelegenheid een politiek karakter te geven, hetgeen niet in overeenstemming met de waarheid is. De in verschillende berichten genoemde cij fers zijn sterk overdreven, want ten opzichte van Duitschland is in werkelijkheid slechts sprake van 1500 2000 landarbeiders. KAAPSTAD, 29 Mei (Reuter) De vlieger Llewellyn die vanmorgen alhier nog eens weer was opgestegen om te trachten het record op den afstand KaapstadLonden te verbeteren, moest wegens moeilijkheden met het kompas te- rugkeeren. De Duitsche bladen met het verslag van Goeb bel's rede over de zedenprocessen zijn over ge heel Oostenrijk verboden. Rijnlandsche metaalarbeiders bezoeken Z. H. den Paus. Het Spaansche beroep op den Volkenbond af gehandeld; de kwestie SandjakAlexandrette geregeld. Santander hevig gebombardeerd; 50 dooden en 100 gewonden bij het bombardement van Bar celona. Dr. H. Colijn door H. M. de Koningin ter con ferentie ontvangen. Mr. dr. L. Carsten wordt als Nederlandsch ge zant overgeplaatst van Warschau naar Praag. In den strijd om den wereldtitel dammen heeft Springer van Raichenbach gewonnen. O Stand op Zondag 1 uur v.m. 767,6 yorige stand 769.7 Reeds geruimen tijd werd door de drie me- taalbewerkersbond, den R.K. Metaalbewerkers- bond, den Algemeenen Metaalbewerkersbond en den Christelijken Metaalbewerkersbond, actie gevoerd bij Werkspoor te AmsterdamZuilen. Resultaat van het overleg tusschen de directie en de bonden was, dat de directie zich bereid verklaarde een loonsverhooging toe te staan van één cent op de loonen van 11 tot 30 cent, van 2 cent op de loonen van 31 tot 50 cent, van 3 cent op de loonen van 51 tot 56 cent en van twee cent op de loonen van 57 cent en hooger. De loongrensbasis zou gebracht worden op 70 cent. Door de bonden werden deze voorstellen ver worpen in een gezamenlijke vergadering op 15 Mei jJ. Hierdoor kwam de actie in een ver scherpt stadium. Nieuw overleg met de directie had tot ge volg, dat op 27 Mei j.L besloten werd, dat ook de loonen van 57 cent en hooger met drie cent worden verhoogd, dat de loongrens basis op 72 cent werd gebracht en dat de tariefschulden zouden worden kwijtgeschol den. De vacanties werden als volgt geregeld. Ter- wUl het geheele personeel tot nu toe recht had op vier dagen vacantie, werd de vacantie-duur voor personeel, dat sinds Juni 1936 in dienst is, verlengd tot 'n week. ePrsonen, die tusschen de maanden Juni en November in dienst zUn ge komen, krijgen vijf dagen. Het personeel, dat sinds 1 December 1936 in dienst is, behoudt vier dagen vacantie. In de Zaterdag gehouden vergaderingen van de samenwerkende bonden werden deze voorstel len aangenomen en wel in den R.K. Metaalbe werkersbond met 43 voor en 16 tegen, terwUl een stem blanco werd uitgebracht, in den Alge meenen Metaalbewerkersbond met 284 voor en 233 tegen, terwUl drie stemmen blanco uitge bracht werden en in den Christelüken Bond met 49 voor en 14 tegen, terwUl vier blanco-stemmen werden uitgebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1