TIENTALLEN BENT IJ ImÜa van R'/sbefflien H. M. I. WOLLEN DEKENS FOTO-ENGEL <a\ jochurt ^havermoutpap J. VERDEL Hillegoms nieuwe burgemeester Fa. VAN BASTEN Kort en volledig VOOR GROOTE GEZINNEN DE OSSERVATORE OVER DE VERKIEZINGEN VRUCHTEN CRUEL VLA - (4 SMAKEN) d\ CHOCO-MELK RIJSTPAP BLOEMPAP CORTEPAP ZONDAG 30 MEI 1937 Na den stembusstrijd A. L. KOSTER OVERLEDEN De nestor der Haarlemsche schilders SPAARNWOUDERSTR.138 KLEVERPARKWEG 7 LANGS DE STRAAT Lautje EEN HONDERDJARIGE KERK Te Haarlemmerliede Lijst van Mail- en Luchtpostverbin dingen 31 Mei6 Juni 1937 nieuwe, tevreden cliënten mochten wij dit seizoen noteeren daar reeds bij? Zoo niet, bestelt dan dit seizoen Uw Uw costume OOK eens bij en ook U zult tevreden zijn ZIJLSTRAAT 87 KLEERMAKERS TELEFOON 169 63 Jubileum C. A. Fransen Gem. Radio-distributie Ph. J. Roosegaarde Bisschop overleden KLEVERPARKWEC 2 BURGERLIJKE STAND (WORDT OVERAL BEZ Wat de voortvarende Haarlemsche Vereeniging in het afgeloopen jaar weer tot stand bracht voor groot en klein Het speeltuinwerk Onschoolsche samenkomsten Wit-Gele Kruis en de Bond Een onderhoud met jhr. mr. O. F. A. H. van Nispen van Pannerden Verrassende benoeming Nu bij PERQUIN al kolen koopen Is geld het best van al besteed De prijzen zijn het ALLERLAAGSTE Bestal nog heden, het is een weet! CR. HOUTSTRAAT 155 HAARLEM - TELEF. 11159 EETKAMERS SLAAPKAMERS ZITKAMERS KLEINMEUBELEN De kracht van de R. K. S. P. moet blijven bestaan in haar eenheid KEURIG HELDER De kabinetscrisis Fractieleiders van Vrijzinnig- Democraten en Liberalen bij de Koningin De laatste Glenn Martin terug STAD Zaterdagmiddag liepen drie N.S.B.-ers te colporteeren met „Volk en Vaderland" op de Lieve Vrouwengracht, die behoort tot de zoo genaamde verboden zóne voor colportage. De politie maakte hiervoor procesverbaal op, waarop de colporteurs naar den Campersingel gingen, waar het niet verboden was te colpor teeren. Zij werden daarbij door een steeds meer aangroeiende menigte gevolgd. De politie oordeelde het tenslotte raadzaam de menigte uiteen te drijven. Aan de sommatie van de politie werd niet voldaan. Daarop maakte de politie gebruik van d.e sabel. Eenige menschen uit het publiek hitsten hierop een hond tegen de politiemannen op. Deze wisten zich met moeite het fel bijtende dier van het lijf te houden. Dit ging niet zonder een ernstig toe takelen van den hond. Degenen, die den hond hadden opgehitst, konden nog niet worden opgespoord. In de Anegang moest de politie Zaterdag middag procesverbaal opmaken tegen iemand, die met de bekende rouwcirculaires colpor teerde. yv I Te Haarlem is Vrijdagavond in den ouderdom van 77 jaar overleden de nestor der Haarlem sche schilders Anton L. Koster, bekend vooral om zijn schilderden van bloemenvelden. De heer A. L. Koster was 8 Augustus 1859 te Terneuzen geboren en bezocht na zijn H.B.S.- opleiding de Academie voor Beeldende Kunsten te Den Haag. Onder toezicht van H. W. Mesdag en G. Henkes bekwaamde hij zich verder in de schilderkunst. In 1916 werd hem de gouden me daille van H. M. de Koningin toegewezen. In Den Haag was hij lid van het genootschap Pulchri Studio en vervaardigde behalve schil derijen ook veel penteekeningen en etsen. Hij was secretaris van 't Fonds voor Ned. beeldende kunstenaars en hun weduwen en weezen. Sinds 1885 woonde hij in Haarlem, waar hij zeer gezien was onder zijn kunstbroeders. Ge durende meer dan 25 jaar was hij voorzitter van het bekende Genootschap „Kunst zij ons Doel" en werd daarna eere-voorzitter. Bij zijn 70sten en 75sten verjaardag werd Koster harte lijk gehuldigd. Ontwikkelen - Afdrukkên Vergrooten Camera's va. 12.65 Laurens Janszoon Coster is er beroemd, min stens even beroemd als zijn collega in Duitsch- land. Natuurlijk is u er trotsch op, dat hij een Haarlemmer is, en als u uw logé van het sta tion haalt, moet deze vanzelfsprekend even het standbeeld zi'en. Dat is nou onze Laurens Janszoon Coster," 'zegt u), „de uitvinder van de boekdrukkunst." En dan blikt u triomfantelijk naar omhoog, -- misschien is het wel de eerste keer, dat u het beeld werkelijk goed bekijkt en dan kijkt u tersluiks naar uw gast, wat hij zeggen zal over dit beeld van den beroemden man. Want zoo iets hebben ze toch maar met in Breda, of Zwolle, of Hooge Zwaluwe of waar uw vriend dan ook vandaan komt. „O" zegt uw logé en dan kijkt hij ook naar het standbeeld. „Vroeger stond hij daar" (zegt u) „maar ze hebben hem verplaatst, pas geleden, om het Verkeer." En peinzend kijkt u beiden naar de Plek, waar Lautje eertijds zoovele jaren zijn Plaatsje heeft gehad en dan gaat u uws weegs. Maar Lautje blijft staan, zooals hij daar al laren en eeuwen staat. Met onder zijn linker arm een lijvig boekdeel en in zijn rechterhand een letterblokje. Groot en zwart. In regen en storm, in zon en Wind staat hij daar en hij beweegt zich niet. Dat kan hij niet. Daar is hij te oud voor, te stijf, te versteend. Maar hij peinst en hij denkt over de menschen en de dingen, over zijn beroemdheid en over het asfalt fn de Zijlstraat. Kijk, daar gaat dat aardige meisje met dat blauwe jurkje en dat leuke worstje in haal baar. Ik heb haar gekend toen ze nog heéj Klein was en met haar moeder naar den Kerst boom van het Leger des Beils mocht kijken, denkt Lautje. En is dat er niet een van Karei sen, die verleden jaar getrouwd is, tweede klas? Met den kinderwagen. Dat zou den eersten Ka reisen pleizier doen als hij dat zag. En dan mij mert Lautje weer een paar eeuwen terug, over den tijd, toen de Groote Markt nog bedekt was biet puntige keien. Over den tijd van den eer sten Kareisen, die bakker was op den hoek van de Smedestraat. Als er Engelschen voor hem staan met een «aedeker, kan hij niet nalaten flauwtjes te glimlachen, zoover als zijn oude grijze kop dat hog toelaat. Als hij immers niet had geleefd, dan zouden zij nu geen Baedeker hebben noodig gehad om er in op te zoeken, wiens standbeeld dit is, maar dan zou er ook geen standbeeld Voor hem zijn opgericht. En dan filosofeert hij Weer weken en weken over de oorzaak der dingen. En over hun nut. Het is een oud, wijs man, onze Lautje. Hij heeft veel en diep nagedacht over de zon, die 's zomers zijn 'rug verbrandt. En over den 'ld, en over de regelmaat van dag en nacht ®n de volle maan. En tallooze huwelijken heeft hij zien sluiten en vele begrafenissen voorbij 'den trekken, en ontelbare muziekcorpsen zijn mngs hem heengetrokken, en feestende menig- mn, en lachende menschen en droevigen, in troepjes en alleen. Geslachten lang staat hij daar onbewogen, een beetje gebukt onder den last der jaren, gade te slaan maar alles wat hij weet, de resultaten van zijn overpeinzingen blijven verborgen voor ons. Hij houdt ze voor Zich. merkt er niets van, maar wist u, dat zijn Rechterarm al drie eeuwen slaapt doordat hij Kedoemd is, dat vertjoepte letterblokje kramp achtig tusschen twee vingers te houden, en dat hij zoo graag eens dat blokje onder zijn linkerarm wilde hebben en het boek in zijn hand, want in den loop der eeuwen is hij ver geten wat er allemaal in stond? En daarover staat hij te piekeren en te tobben, want hij heeft een idée-fixe, dat het erg belangrijk is. En wist u dat hij naar B. en W. had willen Schrijven om te verzoeken of de vogeltjes zich niet wat opgevoeder kunnen gedragen als ze over hem heenvliegen? Maar hij begrijpt dat wij hem ook niet kun nen helpen en daarom zwijgt hij. En zoo staat hij daar, onze Lautje, uitvinder van de boekdrukkunst, denkend en peinzend de eeuwen door. Wie weet hoeveel nog. En wij loopen, misschien iederen dag, langs hem heen en we zien hem nauwelijks.... H. M. Dinsdag a.s. wordt het honderdjarig bestaan van de parochiekerk te Haarlemmerliede ge vierd. De oorspronkelijke kerk van de parochie van Haarlemmerliede staat nog steeds te Spaarnwoude, dat bij Haarlemmerliede behoort. Het is een zeer oude kerk, na de Hervorming aan de Protestanten overgegaan en thans een schildersatelier, dat bovendien niet gebruikt wordt. We hebben er vroeger uitvoerig over ge schreven. Nadat deze kerk aan de Protestanten kwam, zijn de godsdienstoefeningen in het bijna geheel katholieke dorp zeer langen tijd in de naast de kerk gelegen boerderij gehouden. De boerderij is later door brand verloren gegaan. Mgr. Pichot, toen nog secretaris, heeft een altaar en twee kandelaars uit deze boerderij naar het Bisschoppelijk Museum te Haarlem laten over brengen. Een eeuw geleden is daarop de R.K. kerk te Haarlemmerliede (ook een nagenoeg geheel katholiek dorp) gesticht. Het eeuwfeest hiervan zal in verband met den financieelen toestand van de parochie alleen kerkelijk worden her dacht. Dinsdag om 8 uur wordt in de kerk een plechtig gezongen H. Mis opgedragen en des avonds om half 8 een plechtig lof met toespraak en Te Deum worden gecelebreerd. Het kleine dorp Haarlemmerliede is Haarlem vooruit, want Haarlem bezit geen R.K. kerk, die honderd jaar oud is. De jubileerende parochiekerk heeft een bij kerk te Spaarndam, die onlangs zijn koperen bestaansfeest heeft gevierd. Nederlandsch-Indië, Zeepost via Rotterdam per m.s. Brastagi 4 Juni, 1. busl. 2.15, aant. v.d. 19.30; Mail via Marseille per m.s. Baloeran 3 Juni 1. busl. 14.10, aant. 13.55; Vliegdienst Am sterdam—Bandoeng 2, 5 Juni, 1. busl. 2.15, aant. 19.30. Suriname, Mail via Antwerpen 1 Juni, 1. busl. 3.25, aant. v. d. 19.30; Vliegdienst vanaf New- York 2, 3 Juni, 1. busl. 19.10, aant. 18.55. Aruba, Bonaire, Curacao, Mail via Cherbourg 2 Juni, 1. busl. 19.10, aant. 18.55; Vliegdienst vanaf New-York 2 Juni, 1. busl. 19.10, aant. 18.55. Vereenigde Staten van Amerika, via Cher bourg 1, 2, 3 Juni, 1. busl. 19.30, aant. 18.55; via Southampton 4 Juni, 1. busl. 10.00, aant. 9.45. Canada via Cherbourg 1, 2 Juni, 1. busl. 19.10, aant. 18.55; via. Southampton 4 Juni, 1. busl. 10.00, aant. 9.45. Mexio, Cuba, Ecuador via Cherbourg 1, 2, 3 Juni, 1. busl. 19.10, aant. 18.55; via Southamp ton 4 Juni, 1. busl. 6.00, aant. v.d. 19.30. Brazilië via Amsterdam 3 Juni, 1. busl. 3.25, aant. v.d. 19.30. Pemambuco, Bahia via Londen 4 Juni, 1. busl. 6.00, aant. v.d. 19.30; Vliegdienst Duitschland— Zuid-Amerika 2 Juni, 1. busl. 10.40, aant. 10.25; Vliegdienst FrankrijkZuid-Amerika 5 Juni, 1. dusl. 12.35, aant. 12.20. China, Hongkong, Japan via Siberië 31 Mei, 3 Juni, 1. busl. 18.30, aant. 17.45; Vliegdienst als Ned. Indië. Philippijnen en Mantsjoerije via Siberië 3 Juni 1. busl. 18.30, aant. 17.45; Vliegdienst als Ned. Indië. Irak (Mesopotamië) via Istanbul/Damaskus 1, 4 Juni, 1. busl. 3.25, aant. v.d. 19.30; Vlieg dienst als Ned. Indië. Palestina via Piraeus 30 Mei, 1. busl. 22.30, via Marseille 3 Juni, 1. busl. 14.10, aant. 13.55; via Piraeus 4 Juni, 1. busl. 22.30, aant. 19.30; via Piraeus 6 Juni, 1. busl. 22.30, aant. 5/6 16.00; Vliegdienst als Ned. indië. Britsch-ïndië via Marseille 3 Juni, 1. busl. 10.00, aant. 9.45; Vliegdienst als Ned. indië. Ceijlon via Marseille 3 Juni, 1. busl. 14.10, aant. 13.55; via Napels 4 Juni, 1. busl. 19.10, aant. 18.55; Vliegdienst als Ned. Indië. Penang, Siam via Marseille 3 Juni, 1. busl. 12.35, aant. 12.20; Vliegdienst als Ned. Indië. Singapore via Marseille 3 Juni, 1. busl. 14.10, aant. 13.55; via Napels 4 Juni, 1. busl. 19.10, aant. 18.55; Vlieg'dienst als Ned. Indië. Egypte via Piraeus 30 Mei, 1. busl. 22.30; via Marseille 3 Juni, 1. busl. 14.10, aant. 13.55: via Piraeus 4 Juni, 1. busl. 22.30, aant. 19.30; Vlieg dienst als Ned. Indië. Oost-Afrika via Marseille 2 Juni, 1. busl. 6.00, aant. v.d. 19.30; via Marseille/'Aden 3 Juni, 1. busl. 10.00, aant. 9.45; Vliegdienst als Ned. Indië. Zuid-Afrikaansche Unie via Southampton 3 Juni, 1. busl. 16.45, aant. 16.30; Vliegdienst als Ned. Indië. Australische Statenbond via Marseille 3 Juni, 1. busl. 10.00, aant. 9.45; Vliegdienst als Ned. Indië. Nieuw-Zeeland Vliegdienst als Ned. Indië. Blaze away; Heden; Sweet Hawaiian dream girl; Mountain Melodies; Viennese Memories 2'e deel; Mouth Organ Tit Bits; Underneath the blue Hawaiian Skies; With sword and Lanoe. 8.00—12.00 Diversen. Op 28 Mei herdacht de heer C. A. Fransen chef-expediteur bij de firma Gebroeders Stuijt kaas-exporteurs alhier, den dag waarop hij voor 25 jaar bij deze firma in dienst trad. Des middags werd de jubilaris, vergezeld van zijn gezin, op het kantoor gehuldigd. In een geestige toespraak memoreerde de directeur, de heer P. W. Stuijt de energie* en werklust van den jubilaris en sprak de hoop uit nog vele jaren met hem te mogen samenwerken. Namens de directie ontving de heer Fransen een couvert met inhoud. Voor het kantoorpersoneel sprak de procu ratiehouder, de heer F. A. C. Hoepermans. In zijn toespraak legde deze er den nadruk op, dat de jubilaris, ondanks zijn pogingen om zich aan een huldiging te onttrekken, hierin niet ge slaagd was. Hij deed zijn gelukwenschen ver gezeld gaan van een rooktafel. Op het pakhuis vond verder nog een intieme huldiging plaats en werd den jubilaris door den heer H. Franzen, namens fabriek- en pakhuis- personeel een fraaie boekenkast aangeboden. In den loop van den dag mocht de heer Fran sen nog verschillende gelukwenschen en bloe men in ontvangst nemen; zonder twijfel voor den jubilaris een dag. welke nog lang in aangename herinnering bij hem zal blijven. MAANDAG 31 MEI Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilyersum II. Progr. 3: 8.00 Keulen, 11.05 Droitwich, 12.20 Brussel VI., 2.20 Deutschl. Sender, 3.20 Droit wich, 3.55 Diversen, 4.20 Keulen, 5.20 Brussel VI., 6.05 Parijs R„ 6.20 London Reg., 7.20 Keu len, 8.20 Brussel Fr., 9.20 Rome, 10.20 Brussel VI., 10.50 Boedapest, 11.20 Berlijn. Progr. 4: Brussel VI., 9.20 Pauze, 10.35 Lon- dpn Reg., 12.50 Droitwich, 1.35 London Reg,, 5.20 Droitwich, 6.40 Brussel Fr., 7.20 Droitwich, 8.20 London Reg., 8.40 Droitwich, 9.40 London Reg., 10.20 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcert (populaire muziek)Ro llins and Roses; Viennese Memories le deel; Mauna Loa; New Colonial March; A Melody from the Sky; Herinneringen; The yodelling mouth organ player; My little grass Shack; Te Overveen is op 65-jarigen leeftijd overleden de heer Ph. J. Roosegaarde Bisschop, directeur der Java-China-Japanlijn, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, officier in de Orde van Oranje Nassau. Hij was commissaris van verschillende maatschappijen o.a. van den Ned. Ind. Steenkolenhandel, de Paketvaart Maat schappij, en de Telegraafmaatschappij Radio Holland. Ondertrouwd: T. M. S. L. Schneemann en M. G. Nieuwenhuijs. Geboren: C. M. B. Griinfeld—Weber d; C. v. d. LindeRuis d; A. Versteeg—de Kort d; C. de Graafv. d. Goorbergh d; G. P. Jonkhof Kruijff z; W. Geels—Janzen d; A. J. M. Leising Zedel d. Overleden: J. Dogger, 84 j., Brouwersstraat; W. de Graaf, 69 j., Gasthuisvest. In het jaarverslag van de Haarlemsche R. K. Vereeniging voor Groote Gezinnen 1936/1937 schrijft de secretaris; Dit jaar zou ons jaarverslag zijn opgewekten toon niet mogen missen; eerst al, omdat de tijd van zuchten voorbij moet zijn, omdat we naast alle ellende teekenen zien, die naar een keerpunt wijzen; voorts omdat onze vereeniging werkelijk met voldoening op haar werk mag terugzien. Twee punten springen vooral in het licht; ons speeltuinwerk is af en de teruggang van ons ledental is tot staan gekomen. We gaan weer vooruit. Ons speeltuinwerk is af, ik bedoel: met goe den wil kan nu het allergrootste deel van onze leden van de speeltuinen profiteeren. Op 22 Augstus 1936 werd onze derde speeltuin, n.l. aan de Westergracht geopend. En hoe! Hier geen zandwoestijn met 'n schommel en 'n wip, maar van het begin af een speeltuin, waar we trotsch op kunnen zijn; een speeltuin, die in de Ka thedraal-omlijsting z'n juiste plaats inneemt; een speeltuin, die thans vor den besten niet be hoeft onder te doen. Durf en voortvarendheid reikten hier de hand aan milde naastenliefde en vormden een monument van echt Roomsche liefde voor het gezin. Zoo kunnen wij dan wij zen op: Speeltuin Haarlem-West, waar 400 kinderen onder 10 dames en heeren leidsters en leiders; Speeltuin Haarlem-Noord, waar 815 kinderen onder 2 dames en 5 heeren; Speeltuin Haarlem-Oost, waar 800 kinderen onder 4 dames en 5 heeren, totaal ruim 2000 kinderen onder S3 leidsters en leiders aange naam wordt kjnderen pal Een woor| worden aai griven, óf zoovele vrij] standhouder Drie verlc avonden, vormden, waardeeren zeer noodig| kosten, die tuinen medt Ook in vel meentewege een niet gemakkelijk te overschat ten medewerking en tegemoetkoming onder vonden. De Onschoolsche Samenkomsten gaven even zeer reden tot voldoening. In Haarlem-Oost kregen 60 meisjes van 5 da mes onderricht in handenarbeid en handwer ken; 48 jongens handenarbeidlessen45 jongens teckenles van 4 heeren, onder leiding van de eerw. broeders van het Nachtzaamplein. In Haarlem-Noord zijn de Onschoolsche Sa menkomsten parochieel ingedeeld als volgt: O. L. Vr. v. VII Smarten (H. Bavo): Hand werken 157 kinderen, aantal leiders 16; Figuur zagen 78 kinderen, aantal leiders 4; Teekenen 25 kinderen, aantal leiders 3. H. Liduina: Handwerken 78 kinderen, aantal leiders 4; Figuurzagen 73 kinderen, aantal lei ders 3; Teekenen 29 kinderen, aantal leiders 3. H. Elis. en Barbara: Handwerken 95 kinde ren, aantal leiders 7; Figuurzagen 45 kinderen, aantal leiders 2. Totaal 580 kinderen, aantal leiders 42. De tentoonstelling in de Gymnastiekzaal van dc Eerw. Broeders in Haarlem-Oost op 25 April '37 getuigde van 'n ernstige opvatting- van het v.erk der Onschoolsche Samenkomsten. Ook de tentoonstelling op 23 Mei j.l. in Haarlem-Noord was een bezoek alleszins waard. De Zomer-uitstapjes verschaften aan 944 kin deren 9 uitgaansdagen. Het slechte weer vormde wel eenig bezwaar; toch moet het al heel erg zijn, willen de kinderen er voor binnen blijven. Eén enkele maal werden ze met bussen naar huis terugvervoerd. Het winterfeest voor de kinderen werd ver zorgd door een bont gezelschap van kinderen, muzikanten en tooneelspelers. Het is zeer goed Een 25-jarige loopknecht uit Amsterdam, die op zijn race-fiets een auto als gangmaker ge bruikte, reed met een snelheid van 45 K.M. over den Wagenweg. De politie heeft proces-verbaal tegen den renner opgemaakt. Een 40-jarige dame fietste over den Zijlweg, ;oen bij de Spoorwegstraat onverwacht een ;roote hond tegen haar voorwiel sprong. De Jame viel met het hoofd tegen de straat en werd met een zware hersenschudding per zie kenauto naar haar woning gebracht. geslaagd. Den heer de Lobel moesten we echter missen. Zijn ziekte doet ons vreezen, dat wij hem in de toekomst niet meer op zijn met zoo veel liefde bekleede plaats zullen zien. Een har telijk woord van dank voor het vele werk, dat hij een reeks van jaren voor dit Kinderfeest verrichte, is hier zeker op zijn plaats. Door de bekende milddadigheid van de Haarlemsche Kindervrienden kon ook ditmaal onze penning meester de vereenigingskas voor dit feest ge sloten houden. In samenwerking met de Derde Orde worden wederom Franciscaansche avonden gegeven, die, als andere jaren, een goed verloop hadden. De jaarfeesten gaven weer reden tot voldoe ning. De zaal St. Bavo moest dit jaar den bui ten gebruik gestelden Jansschouwburg ver vangen; drie maal was de Bavo tot in de hoeken bezet. De samenwerking met het Wlt-Gele Kruis is voor vele van onze leden een uitkomst geble ken. Het tarief, dat wij konden bedingen, ligt ge heel in de lijn van het doel onzer Vereeniging. Zoo betaalt bijv. een gezin met een inkomen van 19 of minder, vijftien gulden voor verlos kundige hulp, plus 9 dagen 2 x en den lOen dag 1 x verpleging. Bij 10 dagen nacht- en dag- verpleging betaalt men in totaal 20. Een gezin met zes kinderen betaalt dezelfde bedragen, bij een gezinsinkomen niet van 19, maar van 25 pei week. Bij een grooter gezinsinkomen zijn deze bedragen slechts weinig hooger. Men begrijpe, dat deze overeenkomst met het Wlt-Gele Kruis van onze vereeniging zware fi nancieels; offers vraagt. Indien deze tarieven, die geheel eenig in hun soort zijn, van meer al- gemeene bekendheid waren, zouden stellig nog vele tientallen gezinshoofden tot onze vereeni ging toetreden. Overigens is het werk van de Vereeniging onveranderd doorgegaan. Het bestuur werd slechts in zooverre gewijzigd, dat de heer Strij- bosch als commissielid voor Haarlem-West er zitting kreeg. Het ledental bedraagt thans 849 (vorig jaar 799). Het bestuur werd, zooals uit het voorgaande is gebleken, door 'n 150 tal kindervrienden bij gestaan. Moge Gods zegen, zonder welke ons werk niet zou gedijen, hén vooral rijkelijk be gunstigen! De reis naar Pannerden is geen gemakkelijke. Het ligt ver in het Achterland van de provincie Gelderland, op een eiland tusschen den ouden er. nieuwen Rijn. Vanaf Zevenaar gaat de tocht over kronkelende polderwegen en hooge ban- dijken. Maar de moeite hadden wij er gaarne voor over om een kort onderhoud te hebben met Jhr. O. F. A. H. van Nispen van Pannerden, die bij K. B. met ingang van 15 Juni benoemd is tot burgemeester van de gemeente Hillegom. Vooraf even een telefonisch verzoek met de vriendelijke toezegging, dat wij konden komen. En zoo zaten wij Zaterdagmorgen in de werk kamer van den nieuwbenoemden burgemees ter, die gaarne bereid was ons te woord te staan. Beginnende bij het begin vertelde Jhr. Mr. van Nispen van Pannerden ons een en ander over zijn levensloop. Geboren op 14 April 1907 in Pannerden was hij de zoon van den oud burgemeester Jhr. F. L. M. van Nispen van Pannerden. Na voltooiing van zijn gymnasiale studies aan het Canisius College te Nijmegen, ging hij stu- deeren aan de Rijksuniversiteit te Leiden, waar hij 20 Februari 1933 benoemd werd tot meester in de Rechtswetenschap. Op 31 Maart 1936 pro moveerde hij aan de R. K. Universiteit te Nijmegen tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift „De wegenwet". Als groote bijzon derheid mag hier zeer zeker wel vermeld wor den, dat dit uitstekende proefschrift, na eenige maanden een herdruk beleefde. Betreffende zijn verderen levensloop kan worden medegedeeld, dat hij bi) K. B. van 25 April 1932 benoemd werd tot heemraad van het waterschap Herwen, Aerdt en Pannerden. Bij K. B van 21 November 1933 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Pannerden, welke functie hij op 1 December van datzelfde jaar aanvaardde. Twaalf dagen later werd hij door den raad tevens tot gemeente-secretaris benoemd. In 1934 huwde hü met een meisje uit Brussel, uit welk huwelijk een jaar later een dochtertje geboren werd. Vanzelfsprekend vervulde burgemeester van Nispen van Pannerden ook vele functies van socialen aard. Zoo was hij voorzitter der R. K. Kiesvereeniging, toonde belangstelling voor het Schutersgilde door er als bestuurslid zitting in te nemen, was lid van de Ridderschap van Gelderland, en van de vereeniging tot bevor dering van de katholieke wetenschap. Na mededeeling van deze gegevens kwam het gesprek natuurlijk op zijn werkzaamheden als burgemeester van Pannerden. Hoe was de toestand in deze gemeente toen u er als burgemeester uw Intrede deed. Wat dat betreft, heb Ik het niet erg ge troffen. Ik kwam hier op een tijdstip, waarop Pannerden, een gemeente van 1650 zielen, zwaar onder de economische crisis had te lijden. U moet n.l. weten, dat het meerendeel der be volking zijn bestaan vindt in de steenindustrie en scheepswerven. Juist deze beide takken van industrie hebben de afgeloopen jaren de hevig ste slagen ontvangen, waarvan de bevolking den terugslag ondervond. Ongeveer honderd gezinnen werden door werkloosheid getroffen en kwamen daardoor ten laste van de overheid. Ik ben echter een groot voorstander van werkverschaffing, en heb daarom alles in het v/erk gesteld voor mijn werklooze onderdanen arbeid te vinden. Een mooi object werd gevon den in verbetering der dijken. De onderhan delingen, die ik in mijn dubbele kwaliteit èn als burgemeester èn als Heemraad met het Rijk heb gevoerd, leidden er toe, dat de oude Rijnbandijk in werkverschaffing kon wor den verzwaard. De uitvoering geschiedt onder toezicht der Centrale voor Rijkswerkverschaf fing. Het object is zoo omvangrijk, dat er thans leeds gedurende drie jaren aan gearbeid wordt. Verder heb ik geijverd voor een vaste ver binding met Zevenaar, om de gemeente, vooral des winters uit haar isolement te verlossen. Mijn pogingen hebben tot resultEiat gehad, dat er een vaste brug zal komen over den ouden Rijn, met de uitvoering waarvan waarschijnlijk reeds volgend jaar zal worden begonnen. Is de toestand in uw gemeente wellicht nu Iets gunstiger geworden? Inderdaad. Ik kan tot mijn vreugde con- stateeren, dat de toestand voor dit jaar er heel wat gunstiger uitziet. Vooral in de steenin dustrie, waar de fabieken thans op volle capa citeit gaan werken. Hoewel het mij persoonlijk dus niet is mogen gelukken de gemeente uit haar noodlijdend heid op te heffen, zoo mag ik toch vaststellen, dat haar toestand financieel aanzienlijk is ver beterd. Ik wensch van harte, dat mijn opvolger bet volledig herstel zal kunnen meemaken. Op een vraag, in hoeverre het streekplan zijn sympathie had, deelde Jhr. van Nispen van Pannerden ons mede, dat ook dit zijn volle aandacht steeds heeft gehad. Ik heb mijn vollen steun gegeven aan de verwezenlijking van den grooten weg over den ouden Rijn door den polder, die een goede aansluiting zal geven op den weg Bemmel— Nijmegen. Heeft de benoeming tot burgemeester van Hillegom u niet verrast? Heel erg zelfs I Ik had er niet in het minst op durven rekenen. Er waren zoovele sollicitaties binnengekomen, dat een kans tot benoeming mij zeer onwaarschijnlijk leek. Te meer, omdat er onder de sollicitanten vele cuaere collega's waren. De benoeming is mij echter zeer welkom. Mijn wensch is altijd ge weest grootere activiteit te kunnen ontplooien, dan waartoe ik hier, door gebrek aan de noo- dige geldmiddelen in staat was. De streek, waar u thans heen gaat, ls u zeker volkomen onbekend? Toch niet. Doordat ik in Leiden gestu deerd heb, ben ik meerdere malen in Hillegom en omstreken geweest. Bovendien komt mijn moeder uit deze streek en heb ik uiteraard door bezoeken aan haar er veel van gezien en gehoord. Kunt u ons al iets mededeelen omtrent eventueele toekomstplannen? (tegenover Proveniershuis halte tram) Vraagt offerte en bezoekt onze toon- kamers Daarop kan ik zonder meer geen antwoord geven. Het is mij bekend, dat in de bollen streken een vrij gunstige opleving merkbaar is. Ik zal mijn best doen, deze cultuur zooveel mogelijk te bevorderen. Waarbij ik echter niet het behoud van even tueel natuurschoon uit het oog zal verliezen. Want hiervan ben ik een groot voorstander. Tenslotte mag ik u nog wel een verzoek doen. Vergeet u n.l. vooral niet te vermelden, aat ik gedurende mijn ambtsperiode in Pan nerden op de meest prettige wijze met het college van den raad en de overige bevolking heb samengewerkt. Natuurlijk waren er wel eens conflicten, maar zij bleven van vriend- schappelijken aard en werden steeds tot aller tevredenheid opgelost. Met onze beste wenschen voor de toekomst ramen wij afscheid van Jhr. Mr. van Nispea ven Pannerden, wiens vertrek uit zijn gemeente door de geheele bevolking wordt betreurd. Onze Romeinsche correspondent seint ons, d.d. 29 Mei: De Osservatore Romano wijdde hedenavond een uitvoerig artikel aan den uitslag der verkie zingen in Nederland, waaraan het blad groote beteekenis toekent. Vooral stelt de Osservatore in het licht, dat het geen zin heeft te zeggen, dat de politieke strijd in Nederland gegrond was op het dilem ma: Communisme of Nationaal-Socialisme. „Dit gebruikelijke cliché, aldus het blad, steunt op een manicheïstische beschouwing van den politieken strijd en is in Nederland vol komen zinloos: Het extremisme van rechtsch en dat van linksch beteekent voor Nederland een even luidruchtige als negligeable factor". Verder merkt het Vaticaansche blad op, dat het Nederlandsche Nationaal-Socialis me belangrijk verschilt van het Italiaan- sche fascisme en dat het veeleer gToote overeenkomst heeft met het Duitsche Natio naal-Socialisme, ook in de kwestie van heidensche levensopvatting, die door de en cycliek „Mit brennender Sorge" door den H. Vader werd veroordeeld. Na de resultaten van de verkiezing te hebben weergegeven die een vrijwaring van experimenten waarborgt en gezinspeeld te heb ben op de ernstige vraagstukken (gouden standaard, vrijhandel en koloniaal bestuur), die de partijen kunnen verdeelen, vervolgt het Va ticaansche orgaan! ,.Hoe de regeeringspolitiek zich onder den druk van de onmiddellijke vraagstukken van den dag ook zal oriënteeren, in elk geval moet men wijzen op dit voorbeeld van waardigheid, een heid en toewijding aan het landsbelang, dat de geweldige katholieke kiezersmassa heeft ge geven. De katholieke partij is een van de veilige bolwerken voor de stabilisatie van het poli tieke leven in Nederland en voor het behoud van de democratie. De kracht van deze partij heeft bestaan en moet blijven t>estaan in haar eenheid. Elk meeningsverschil dat niet in den boezem van de partij een oplossing zou vinden, zou haar leven bedreigen. Daarentegen zal een steeds rijper begrip van de huidige problemen, d.w.z. van den strijd tegen het communisme en van de herziening van het parlementaire systeem, om dit meer aan de behoeften van het land aan te passen, de politieke organisatie der katholieken nog sterker maken. De prac- tische uitkomsten ran het werk der katholieke partij bewijzen nog eens te meer de deugdelijk heid en de waarde van de kerkelijke opvatting van het sociale leven." door ons gestoomd, zien er steeds uit en worden weer wollig en warm. De behandeling in onze fabriek ls dan ook iets bijzonders BES7» H.M. de Koningin heeft in verband met kabinetscrisis op het Huis ten Bosch ter confe rentie ontvangen de voorzitters van de Tweede Kamerfracties van den Vrijzinnig-Dem. Bond en Vrijheidsbond, onderscheidenlijk de heeren mr. A. M. Joekes en dr. S. E. B. Bierema. Medan, 29 Mei, (Aneta). Het Glen Martin- ,'jiegtuig, dat gisteren bij den terugtocht van de groep-vliegtuigen wegens een defecte magneet is achtergebleven, is heden naar Bandoeng ver trokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3