Onze Macht De Patria-zaak Onze jongens op de jamboree POLITIEKE „VERGISSINGEN39 1918 EN 1937 Kerkelijk leven ZONDAG 30 MEI 1937 ^eSfeSflw ,sUaSJé IMte» VAA W££X ror W££K Meer dan driehonderdduizend gulden verduisterd Tweede dagvaarding verschenen De spoorwegtekorten Gestegen tot 31.5 millioen gulden NU HET WATER WEER LOKT Bij het zwemmen verdronken Honderdste geboortedag van Jhr. de Savornin Lohman De hoofdverkennersgeestelijke ziet in het katholieke kampleven een beeld van 't oecume nisch karakter der Kerk Gezamenlijk het „Onze Vader" Kamerverkiezingen Dr. Vos is als Tweede Kamerlid gekozen Brand aan boord van Noorsch schip Met zeven stralen bedwongen NIEUWE GEZANT TE PRAAG Ir. H. Popping burgemeester van Dordrecht? Mgr. Lemmens dankt zijn diocesanen „Katholiek Limburg zal nooit overwonnen kunnen worden MGR. A. HERMUS Vijftig jaar priester ZUSTER M. SIGEBERTA Gouden kloosterjubileum mmmk WIJNKOOP Een dagblad, dat de verkiezings-uitslagen van jongstleden Woensdag beoordeel de, sprak de meening uit, als zou de groote winst voor de Katholieke Staatspartij geenszins te danken zijn aan de politiek, door deze partij gevoerd, maar aan de vermaningen van het Nederlandsche Episcopaat. En dan vervolgt dit dagblad: Het was dus meer een religieuze dan een politieke overwinning. Dit v/as wel bedoeld als een poging om de katho lieken, spijts hun groote stemmenwinst, op den achtergrond te houden in het politieke leven der eerstvolgende jaren. Maar de wijze, waarop het werd uitgedrukt, stemt tot na denken. Ware het maar inderdaad zoo gesteld, dat onze religieuze kracht aan onze po litieke macht beantwoordde! Wat hier „een religieuse overwinning" genoemd wordt, is in werkelijkheid niet meer zij het dan ook niet minder dan een politieke zegepraal. Wel gelooven wij, dat talrijken hun stem op de katholieke partij uitbrachten in het volle be sef van de gevaren, waardoor het christendom bedreigd wordt. Een religieuze overweging heeft wel bij iedereen, die op de R. K. Staatspartij stemde, medegewerkt. Hier is geen twijfel aan. Maar te zeggen, dat deze zoo gunstige uitslag een religieuze overwinning zou zijn, lijkt ons sterk overdreven. Jaren geleden schreef prof. Gerard Brom in De Beiaard, dat een gunstige verkiezingsuit slag ons niet mag verblinden en ons niet het gevoel mag geven, als zouden wij er nu zijn. Het katholieke leven is een gedurige zelfver nieuwing. Dit leven berust nooit bij het oude, het verliest zoodra het stil staat. Juist het ge voel van succes kan dezen stilstand bevorde ren. Daarom is het nuttig, dat wij ons, na de politieke overwinning, bezinnen op hetgeen in het leven eigenlijk onze macht is. Dit is niet de sterkte van onze partij en van onze orga nisaties. Zij dienen slechts om onze eigenlijke macht te beschermen tegen uitwendige geva ren, en haar te bevorderen bij haar streving om zich te laten gelden. De eigenlijke macht van den katholiek is de genade Gods, waarmede hij vrijwillig kan sa menwerken om te beantwoorden aan zijn doel. Door deze genade kan hij het leven vervolma ken volgens het evangelie. Niet alleen geldt dit voor zijn eigen geestelijk leven, maar het geldt ook voor het maatschappelijk leven, dus voor de heele menschelijke samenleving. Hierom pleitten wij voor een grooter kennis van het evangelie onder katholieken. Dit pleidooi, de vorige week in deze rubriek gevoerd, deed eenig stof opwaaien. Het werd r..l. gedeeltelijk ovargenomen door 't Algemeen Handelsblad, waardoor het meer verbreid werd onder protestantsche lezers. Van verschillende hunner ontvingen wij brieven over de volgende zinsneden, die den een verbaasd, den ander verontwaardigd hadden: „Telkens wanneer ik een vergadering van jonge protestanten bijwoonde, vooral van jonge protestanten want juist bij de jeugd leek mij dit gebruik zoo waardevol, werd ik getroffen door den diepen indruk, dien zulk een evangelielezing maakt, en herhaaldelijk kwamen er uit die enkele verzen van het Boek der boeken gedachten naar den voor grond, die op den spreker en op de vergade ring bevruchtend werkten. Nu is het waar, dat bij ons in de kerken dagelijks een deel uit het evangelie wordt gelezen in de Heilige Mis en dat de geloovigen, die deelnemen aan de liturgische- handeling van de Heilige Ka tholieke Kerk, dus volop in de gelegenheid zijn, deze diepe woorden van waarheid en ver troosting op zich te laten inwerken en er hun leven naar te richten. De protestanten hebben dit buitengewone voorrecht n i e t." Tegenover die laatste uitlating wijzen de verschillende briefschrijvers op een vroom pro- testantsch gebruik, dat in elk rechtgeloovig ge zin hoog in eere wordt gehouden, n.l. het ge bruik om bij gelegenheid van de maaltijden, Wanneer het geheele gezin bijeen is, een korte godsdienstoefening te houden, bestaande uit het lezen van een gedeelte der Heilige Schrift, en gebed. Van dit mooie gebruik is inderdaad in het vorig artikel geen melding gemaakt. Dit was een verzuim, hetwelk wij te liever herstellen, omdat wij op sommige lezers den indruk wek ten, te willen- beweren, dat de protestant, om dat hij de liturgische Evangelie-lezing in de Heilige Mis niet kent, heelemaal geen gelegen heid zou hebben, deze diepe woorden van waar heid en vertroosting op zich te laten inwerken en er het leven naar te richten. Deze meening lokte fel protest uit, en in zeker opzicht te recht, want het is een algemeen bekend feit, dat protestanten veel bijbelvaster zijn dan katholieken. Een der kenmerken van den pro testant is juist, dat hij het allerhoogste gezag toekent aan de Heilige Schrift. Zijn macht is ih het Woord des Heeren. Ook onze macht is in het Evangelie. In dp apologie tegen het protestantisme heeft de ka tholiek zich gedwongen gezien, nadruk te leg gen op de buitengewoon groote beteekenis, Welke het kerkelijke leergezag heeft in het heele katholieke leven. Het was goed, dat hier op voortdurend gewezen werd. Ook het kerke lijke leergezag is een groote genade, welke wü dankbaar aanvaarden. Men stelt het echter Verkeerd voor, indien men zou gaan zeggen, dat dit leergezag voor ons de plaats inneemt Van het evangelie, en dat het dus de evangeli sche waarheid verdringt. Niets is verder bezij den de waarheid. Met haar leergezag predikt de Katholieke Kerk ons juist het Evangelie. Dit is de allereerste taak, welke zij gedurig Vervult. In de Evangelie-lezing gedurende de H. Mis komt dit tot uitdrukking. Wil de katholieke samenleving erop gericht Zijn, de eischen van het Evangelie in te willi gen, dan is de kennis en de bestudeering var. dit evangelie wel uiterst gewenscht. Hier is de hron van onze macht. Het blijft een gevaar, dat de katholieken de macht der Kerk al te stoffelijk of al te wereldsch zouden zien en dat zij haar verwarren met hetgeen slechts dient °m deze geestelijke macht te beschermen en te helpen uitoefenen. In oogenblikken van triomf is het nuttig op dit gevaar te wijzen. Met een sterke partij is nog lang geen „religieuse over winning" behaald. Eerst een sterk katholiek leven volgens de eischen van het Evangelie zou zulk een overwinning beteekenen en zulk een overwinning zou ook den andersdenkende ten goede komen. Vaak vreest de andersdenkende voor de „macht van Rome", omdat hij deze macht ver keerd heeft leeren zien. De macht van het ka tholicisme is de evangelische liefde, de hoogste genade en het hoogtepunt van al wat wij met onzen vrijen wil bereiken kunnen. A. v. D. Thans is de dagvaarding verschenen voor het tweede dagproces, dat den hoofddirec teur J. N. H. en den directeur dr. R. L., ter verantwoording zal roepen wegens valsch- heid in geschrifte met aandeelen der N. V. „Patria"-Verzekeringsmaatschappij te Rot terdam; wegens verduistering van 11.750 ten nadeele van deze vennootschap en we gens bedrieglijke bankbreuk subs, poging daartoe. De zaken tegen beide verdachten zullen gevoegd worden behandeld, welke be handeling, zooals wij reeds meldden, zal aanvangen op Donderdag 10 Juni des mor gens te half negen voor de arrondissements rechtbank te Rotterdam. Zestien getuigen zijn voorts gedagvaard. De dagvaarding legt, naar de Telegraaf meldt, den verdachten ten laste, dat zij al of niet in samenwerking met een der commissarissen de door middel van een stempel op de aandeelen gestelde mededeeling „dit aandeel is volgestort" met hun handteekening hebben bekrachtigd, hoewel zij wisten, dat deze mededeeling in strijd met de waarheid was; zulks met het oogmerk deze aandeelen aldus als echt en onvervalscht te gebruiken of te doen gebruiken. Voorts, dat zij hun handteekeningen plaatsten onder een op 47 der aandeelen gestelde verklaring, dat daarop bijstortingen tot een totaal bedrag van 31.385 hadden plaats gehad, terwijl hun be kend was, dat die bijstortingen niet waren ge schied. Ook van deze valschheid in geschrifte beoogden verdachten gebruik te maken of te doen maken tot nadeel van anderen. Vervolgens legt de dagvaarding verdachten ten laste, dat zij, al of niet te zamen en in ver- eeniging met de commissarissen en een of meer andere personen, aan den boedel der op 30 October 1935 in staat van faillissement ver klaarde vennootschap ter bedrieglijke korting van de rechten der schuldeischers hebben ont trokken een chèque ten bedrage van 342.500 gulden op 30 Juli 1935 te Antwerpen door den aldaar gevestigden notaris P. Butaye aan de order der „Patria'-Verzekeringmaatschappij op de Westminster Foreign Bank Ltd. uitgeschre ven. Deze chèque endosseerde en overhandigde H. op den zelfden datum aan dr. L., die haar op zijn beurt endosseerde en ter hand stelde aan dr. Arthur Albert Tester ter betaling van 36.948 volgestorte gewone aandeelen der Anglo Marine Insurance Comp. Ltd. a 1.— per stuk en 41.025 volgestorte shares der zelfde maatschappij a 1 shilling per stuk, terwijl de verdachten wisten, dat deze stukken waardeloos waren of een veel geringere waarde hadden dan het bedrag der chèque. Ten vierde vermeldt de dagvaarding de be schuldiging, dat verdachten al of niet te zamen en in vereeniging met commissarissen en een of meer andere personen aan den faillieten boe del onttrokken of vervreemdden de vorderingen van de „Patria" op de houders der niet-volge- storte, doch wel als volgestort gewaarmerkte aandeelen, door die aandeelen „op te koopen" en daarvan no. 194 over te dragen aan T. H. Harris en de overige aan Henri Tailleur tegen den bovengenoemden wissel van notaris Butaye. Deze bedrieglijke bankbreuk acht de dag vaarding subsidair niet voltooid door de van den wil der verdachten onafhankelijke omstan digheid, dat de curator in het faillissement op of omstreeks 7 Juni 1936 volstorting dezer aan deelen heeft uitgeschreven. Ten slotte legt de dagvaarding den verdachten ten laste, dat zij zich een bedrag van /*11.750 ten nadeele van de „Patria" hebben toegeëigend en overhandigd aan dr. Tester. De Staat der Nederlanden zal, naar de Tele graaf bericht, over 1936 rond 2 millioen meer ter dekking van de spoorwegtekorten moeten bijdragen dan over 1935. Het totale bedrag de zer bijdrage zal daardoor over 1936 stijgen tot rond 31}-.; millioen tegen ƒ2934 millioen over 1935. Over 1935 moest de Staat voor de H. IJ. S. M. een bedrag bijbetalen van 16.4 millioen en voor de Staatsspoor een bedrag van ƒ13.1 mil lioen. Zaterdagavond te kwart voor zeven is een vijftienjarige jongen, Kimmenade genaamd, bij het zwemmen in de Roosendaalsche en Steen- bergsche vliet nabij het Gastelsche veer ver dronken. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur is in de Voorburgsche bad- en zweminrichting De J. bij het zwemmen verdronken. Na de sluiting bleef het badhokje van het slachtoffer gesloten; in verband hiermede is men gaan dreggen. Na eenigen tijd werd het lijk opgehaald. Ter gelegenheid van de herdenking van zijn honderdsten geboortedag hebben het hoofdbe stuur van de Christelijk-Historische Unie, com missarissen, directie en hoofdredactie van het dagblad De Nederlander en de Chr.-Historische kieskringen te 's-Gravenhage, Scheveningen en Loosduinen Zaterdagmiddag op het graf van den grooten staatsman, jhr. mr. A. F. de Sa vornin Lohman, op Oud Eik en Duinen te Den Haag een drietal kransen neergelegd. Het was een eenvoudige, sobere en indrukwekkende plechtigheid. Verschillende vooraanstaande le den van de Christelijk-Historische Unie waren er bü tegenwoordig. DEN HAAG, 28 Mei. Zware boomstammen dragen de ta fels; smallere omlijsten de stoe len en de groote schilderijen van kampen en kampvuren; een heele bank langs den wand is uit takken aaneenge- slagen; op een kleine console, een stuk van een boom ook, rust een oud, een voudig Mariabeeldje. Zoo ziet de conferentiezaal van het Hoofdkwartier der Katholieke Verkenners er uit. In deze conferentie-zaal mochten wij met den Hoofd-Verkenners-Geestelijke Dr. A. Ramse- laar een onderhoud hebben over het godsdien stig leven op de Jamboree. De zorg voor het godsdienstig leven, aldus Dr. Ramselaar, berust bij twee comité's, één voor de katholieken en één voor de andere eerediensten. Voor ons valt de zorg voor het godsdienstig leven in twee gedeelten uiteen. Wü moeten het religieuze leven van eiken dag in de troepen behartigen en wij moeten de godsdienstige plechtigheden voor de Jamboree in haar geheel organiseeren. De groepen zelf genieten bij het organiseeren van het godsdienstig leven in hun eigen ver band een groote mate van zelfstandigheid. De contingent-leiders regelen dat voor iederen troep afzonderlijk in overleg met de centrale leiding. Aan het hoofd van ieder subkamp komt een Centraal Aalmoezenier, die iederen morgen de H. Mis opdraagt. Er zijn ook groepen, die hun eigen geestelijke meebrengen en hun eigen kapelletje bouwen. Anderen gaan naar het cen trale altaar van het subkamp. Er zijn ook enkele subkampleiders, die zich onderling aaneengeslo ten hebben en een gezamenlijk altaar bouwen. U ziet, op dat punt heerscht verscheidenheid genoeg. Wat dan de godsdienstige plechtigheden voor de Jamboree in haar geheel betreft, daarover is reeds een en ander meegedeeld. Den eersten Zon dagmorgen draagt, zooals bekend, Zijne Exc. Mgr. Paolo Giobbe, Pauselijk Internuntius, een plechtige Hoogmis op voor de meer dan tienduizend katholieke jongens, die in het kamp bijeen zijn. Het altaar daartoe wordt opgesteld op een open terrein, geheel door hooge boomen omgeven. De jongens hebben dit terrein spon taan den naam van Openlucht-kathedraal ge geven. 's Middags trekken dezelfde tienduizend pad vinders naar Haarlem, waar zij in de Kathe draal hulde zullen brengen aan Christus-Ko ning. Z. Hoogw. Exc. Mgr. Huybers zal daarbij een Pontificaal Lof opdragen. De eerste Vrijdag zal meer intiem, maar toch zeer indrukwekkend gevierd worden. Dan zal een stille H. Mis worden opgedragen, waaronder alle Katholieke Padvinders ter H. Tafel zullen naderen. Iedere groep zal daarbij een of ander religieus lied zingen in haarei gen taal. Dr. A. Ramselaar, de Hoofd-Verkenners-Geestelijke Op den laatsten Zondag zal er waarschijnlijk óók een plechtige Hoogmis worden opgedragen en den laatsten nacht van het kamp zullen de padvindersgroepen elkaar aflossen in een nach telijke aanbidding voor het H. Sacrament. Zoo zal in groote trekken het katholieke leven op de Jamboree zich afspelen. Het komt mij voor, dat dit alles onschatbaar veel kan beteekenen voor het leven van de jon gens zelf, die er deel aan hebben. Wat zij hier voor hun oogen te zien krijgen is hetzelfde, wat de pelgrims in Rome vinden: een demonstratie van het oecumenisch karak ter, van den wereld-omspannenden omvang der ééne Moederkerk. De jongens hebben zelfs méér dan de Romeinsche pelgrims: zij leven hier in een dubbele eenheid die van hun geloof en die van hun beweging. In dubbelen zin voelen de katholieke verkenners van de heele wereld zich hier broeders onder elkaar. Daarbij komt op de Jamboree ook sterk tot uiting datgene, wat ons met de niet- katholieken verbindt. De christelijke grond slag met name van de beweging in haar ge heel. De kampvuren bijvoorbeeld, die voor alle jongens zijn, worden alle geopend met het „Onze Vader", te bidden door den Lee- kenleider. Wat kan daar niet van uitgaan! Of de B.V.N. dat zoo maar goedvindt, de af gescheiden beweging, die in de padvindersbe lofte de trouw aan God facultatief wilde stel len? Tja, de B. V. N. gaat nu, vlak voor de Jam boree met de N. P. V., die de oude trouw-be- lofte van Baden Powell onveranderd handhaaft, samen. Maar met die ongodsdienstigheid in die beweging liep het zoo'n vaart niet. En lóAt er een paar honderd jongens tusschen zitten, die het „Onze Vader" niet meebidden er zullen misschien ook wel enkele Mohammedanen bij zijn, wie weet maar dat stoort den totaal-in druk niet, die een dergelijke manifestatie van Christendom geeft. Wanneer u nu naast deze dingen al datgene stelt, wat de katholieke leiders uit alle deelen der wereld uit onderlinge besprekingen, uit con tact over en weer, putten voor de organisatie van hun eigen troepen, al datgene, wat de min der goed georganiseerden leeren van hen, die beter aanpakten enz. enz., dan begrijpt u, dat ik de Jamboree als óók voor onze katholieke Padvindersbeweging van gróóte beteekenis be schouw. Naar uit officieele gegevens van de hoofd- stembureaux uit de verschillende kieskringen blijkt, zijn in totaal 4.058.077 geldige stemmen uitgebracht, zoodat de kiesdeeler heeft bedragen 40.580 77/100. Hoewel deze kiesdeeler bijna 15 lager is dan die, welke volgens de voorloopige cijfers was berekend, wordt daardoor geen wijzi ging gebracht in de toekenning der zetels aan de daarvoor in aanmerking komende partijen, zooals deze toekenning is bekend gemaakt door den verkiezingsdienst van het A. N. P. Bij de bekendmaking van de namen der ge kozenen was door den verkiezingsdienst eenig voorbehoud gemaakt ten aanzien van de ver kiezing van den Vrijheidsbonder, dr. Vos, aan gezien het overschot van diens lijst slechts een zeer gering verschil aanwees met dat van een der andere lijsten van den Vrijheidsbond. Thans is gebleken, dat het overschot van de lijst-Vos inderdaad het grootste was, zoo dat naast de heeren Bierema, Van Lidth de Jeude en Wendelaar de heer Vos voor den Vrijheidsbond tot lid der Kamer benoemd zal worden verklaard. Zaterdagmorgen tegen twaalf uur is brand uitgebroken aan boord van het Noorsche stoomschip August liggend aan de Maas haven-Noordzijde bij de Rotterdamsche Stu wadoorsmaatschappij te Rotterdam. De brand is ontstaan bij den donkey-ketel, waar de houten beschotting vlam vatte. Aan gezien het ruim drie, waarin de brand woedde, leeg was, kon de brandweer, die direct met veel materiaal ter plaatse arriveerde, het vuur spoe dig meester worden. Gewerkt is met een straal van het schip zelf, drie stralen van het terrein, twee stralen van slangenwagens en een straal van den havendienst twee. Met deze zeven stralen had men het vuur weldra onder de knie. Het blusschingswerk stond onder opper- leiding van hoofdman Keeman. Naar wij vernemen zal mr. dr. L. Carsten, thans H. Ms. gezant te Warschau, in gelijke hoe- dangheid benoemd worden te Praag. Volgens De Standaard komt de burgemeester van Sliedrecht, ir. H. Popping, ernstig in aan merking om te worden benoemd tot burgemeester van Dordrecht, Nu de verkiezingen voorbij zijn, richt Mgr. Lemmens, bisschop van Roermond, zich met het volgende schrijven tot zijn diocesanen: Aan mijn dierbaar Katholiek volk van Limburg. De zege is bevochten. Na den biddag en triomphdag voor Christus Koning op 6 Sep tember van verleden jaar verwachtte ik niet anders. Het was immers geen zuiver politieke strijd, het ging tevens om onze hoogste gees telijke goederen. Als Uw Bisschop, als Vader en Herder Uwer zielen voel ik mij gedrongen nog een enkel woord tot U te richten. Het is een woord van oprechten dank aan U allen voor Uw trouw aan Christus en voor Uw volg zaamheid aan Uwen Bisschop. Ik dank U allen. Vooral ook hen, die door zooveel actie en pro paganda voor onze overwinning hebben gestre den. Maar toch ook evenzeer dank aan de stille werkers, aan al die offerzielen, die maan denlang door vurig gebed en stille offers ons de onmisbare hulp van O. L. Heer in dezen strijd hebben verzekerd. De. groote strijd gaat nu door. De satanische machten, die de wereld belagen, zullen ook ons blijven bestoken. Daarom blijven wij waken en bidden. Ons schoon katholiek Limburg zal nooit, door welke vijanden dan ook, overwonnen kunnen worden. Het zal altijd een onoverwin nelijk bolwerk blijven voor Christus, wanneer wij allen één blijven in Christus en gehoor zaam zijn aan Zijn Kerk; wanneer wij allen meer dan ooit onze katholieke plichten doen, a's wij werkelijk leven uit ons geloof en de wet ten van het H. Evangelie, vooral van rechtvaar digheid en naastenliefde trouw blijven nako men, zoodat onze tegenstanders getroffen wor den door den geest van Christus, die van ons uitstraalt. Als iemand een aaneengesloten front moet vormen, dan zijn wij het, een front van belij ders en strijders voor Christus. Eenheid en apostolaat in onze vereenigingen, zoowel gods dienstige als sociale. Dan gaan wij, steunend op de goddelijke krachten van Jesus in de H. Eucharistie en de voorspraak van Maria, veilig door in den strijd voor ons ideaal: Limburg aan Christus door Maria. Ja, door Maria! Meer dan ooit zal Zij Haar Limburg verdedigen. Reeds verschillende Dekenaten hebben zich aan Haar toegewijd. De organisaties stelden zich onder Haar moederlijke bescherming. Morgen 30 Mei zullen al onze op- voedings-instituten de bijzondere Toewijding aan O. L. Vrouw doen, en op 15 Augustus zal van alle vaandels der katholieke organisaties van Limburg de blauwe Mariawimpel wapperen ten teeken, dat allen zich bij hun Koningin in den strijd voor Christus onzen Koning heb ben aangesloten. Tot hen, die dwaalden en voor wie Wij bijzon dere zorg hebben, richten Wij thans nog een dringende en vaderlijke vermaning, toch terug te keeren tot het vaderhuis om met ons weer te komen strijden tegen onze vijanden, vooral tegen Socialisme en Communisme. Met liefde zullen Wij hen opnemen. Wij zullen daarvoor blijven bidden. Nogmaals zweren wij allen Christus trouw voor heel ons leven, trouw tot in den dood. Limburg aan Christus door Maria, God wil het! Ik zegen U allen. U aller Vader en Herder, t GULIELMUS. Roermond, Sacramentsdag 1937. Op Vrijdag 4 Juni herdenkt Mgr. Hermus, de hooggewaardeerde directeur van het zoo be kende Doofstommen-Instituut te St. Michiels- Gestel (N.-Br.) zijn vijftigjarig priesterjubilé. De Hoogeerw. Jubilaris zal alsdan.in de in richting receptie houden van 1 tot 2 uur. Woensdag 9 Juni a.s. hoopt de eerwaarde zuster Maria Sigcberta (in de wereld mej. C. Eerkhout) in het pensionaat „Mariëngaarde" te Aarle-Rixel haar gouden kloosterjubileum te herdenken. Zij werd 1 September 1870 te Den Haag ge boren en deed 9 Juni 1887 haar intrede in de Congregatie van de Zusters van Liefde te Til burg. Zij begon haar loopbaan bij het onderwijs en is daarna belast geweest met de verzorging van weezen, om later weer tot het onderwijs terug te keeren. Achtereenvolgens was zij werkzaam in Leiden, in het weeshuis Groenesteyn te Den Haag, Amsterdam, Stratum, om tenslotte verplaatst te worden naar Aarle-Rixel, waar zij nog steeds verblijft. Aan de opvoeding van het kind heeft zij steeds haar beste krachten gegeven en zij mag zich in de sympathie van velen verheugen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5