Een Stille Oceaan-verdrag? ■MM NEDERLAND TE PARIJS ZOETWATERVISSCHERIJ De tijd is er nog lang niet rijp voor ZONDAG 30 MEI 1937 Non-agressiepact zou geteekend moeten worden door Japan, Rusland en China Weinig geestdrift voor Lyon's voorstel Uniform Nationalen Jeugdstorm O. M. bij Haagsche rechtbank ziet er overtreding uniform verbod in Opening der Staten- Generaal Nederlanders in Duitschland naar het vaderland PER AUTO NAAR PARIJS Een kasteelentocht langs de Loire DE INBRAAK IN HET RINGENHUIS TE DEN HAAG Gearresteerde inbreker voor loopig vastgehouden Twee gewonden bij auto-ongeluk OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Clearingkoersen Heffing op boter Het paviljoen op de tentoonstelling een nationale manifestatie ONVOLWAARDIGE ARBEIDS KRACHTEN Algemeene jaarvergadering te Rotterdam TASCH MET 550 GULDEN GESTOLEN Samenwerking met Tsjecho- Slowakije op cultureel gebied Geen audiëntie Examen Nijverheidsonderwijs Met het klimmen van den nood werden de vertoogen om steun- verleening steeds dringender Verbetering vischstand Maatverhooging voor aal R.K. Universiteit Nederland en Japan Betrekkingen tusschen beide lan den aanmerkelijk verbeterd Visscherij-examens Prins Bernhard in Den Bosch UIT DE STAATSCOURANT Onderscheiding '(Van een bij zonderen correspondent) Is het mogelijk de staten om en in den Stillen Oceaan er toe te bren gen relaties van zoo vriendschappe- lijken aard te onderhouden, dat de regeeringen dier staten in de sluiting van een non-agressie-verdrag, dat allen gelijkelijk bindt, geen onover komelijke bezwaren meer zien? Dit is de wel zeer belangrijke vraag, die door den Australischen premier, minister Lyons, bij gelegenheid van de openingsvergadering der Londensche Imperiale Conferentie gesteld is. „Wij moeten bereid zijn" zeide minister Lyons woordelijk "ons steentje bij te dra gen waar het de handhaving van den vrede in de wereld geldt. Met vreugde zou Australië een regionale overeenkomst zien tot stand ko men, een overeenkomst, die alle landen omvat, welke een Stille Oceaan-grens hebben en die den vorm van een non-agressie-verdrag zou moeten aannemen. Deze overeenkomst zou in den geest van de beginselen van den Volken bond gesloten moeten worden." De Australische premier is zoo voorzichtig geweest de tot stand koming der overeenkomtt niet afhankelijk te maken van de oplossing der moeilijkheden, die een der belangrijkste Pacific-staten, Japan, eenige jaren geleden te Genève ondervonden heeft. Lyons rekent er op, dat de overeenkomst, eenmaal tot stand gekomen, door Genève zal worden aanvaard, zelfs als zij Mandsjoekwo als een onafhanke lijk, zij het met Japan op de meest innige wijze verbonden, rijk erkent. Maar desondanks zijn wij ver van het doel dat Australië's premier terecht nastrevenswaar dig acht. De gevoelens, waarvan Tokio niet ge draald heeft blijk te geven, laten voor het oogenblik weinig plaats voor illusies. Zeker, de „spokesman" van het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft zonder om- wiegen verklaard, dat de regeering van het Rijk van den Mikado met genoegen met Australië een non-agressie-verdrag zal aangaan, maar van eenzelfde bereidheid ten aanzien van an dere Pacific-staten kan Japan geen blijk ge ven. Dit is niet wat minister Lyons wil. De Austra lische premier is er volkomen van overtuigd, dat Japan geen aanvalsplannen ten opzichte van het vijfde werelddeel koestert; voor zijn eigen land voelt hij aan een non-agressie-ver drag weinig behoefte. Het zou den vrede in Oost-Azië slechts geringe diensten bewijzen. Noodig is dat een niet-aanvals-verdrag ge teekend wordt door Japan, Rusland en China. Kan een dergelijke overeenkomst tot stand ko men dan zal het niet moeilijk zijn Frankrijk, Engeland en Nederland, de drie koloniale mo gendheden, Siam, Australië, Nieuw-Zeeland, en zelfs, in een of anderen vorm, de Vereenigde Staten en een aantal republieken van Midden- en Zuid-Amerika daarbij te betrekken. Maar Japan meent, dat de tijd voor de slui ting van een non-agressie-verdrag met de Sov jet-republiek niet rijp is. De Sovjet-ambassa deur te Tokio, Joerenef, die in gelijke positie te Berlijn benoemd is, heeft in de laatste weken met Sato,^ den Japanschen minister van Bui- tenlandselie Zaken, herhaaldelijk besprekingen gevoerd, maar deze hadden volgens mede- deeiingen uit Tokio slechts betrekking op ondergeschikte punten, waaromtrent vaak moeilijkheden gerezen zijn, maar allerminst op de bepalingen van een verdrag, dat een oorlog tusschen beide staten voor lange jaren onwaar schijnlijk, om niet te zeggen onmogelijk maken zou. Joerenef heeft, voor hij Tokio verliet, wel verklaard, dat het niet juist is te zeggen, dat de betrekkingen tusschen zijn land en Japan slecht zijn, maar hij moest toegeven, dat ze „weinig stabiel" waren. Stabiel kunnen ze eerst worden als Japan den Sovjetstaat bewijst, dat het oprecht den vrede wenscht. Men twijfelt in U. S. S. R. aan Japan's vre delievendheid en Tokio op zijn beurt weigert aan den vredeswil van de republiek der Sov jets te gelooven. Zoo zijn de betrekkingen tus schen beide groote landan in een impasse, waaruit alleen belangrijke daden ze zullen kunnen redden. Rusland zou waarschijnlijk in bepaalde om standigheden bereid zijn Mandsjoekwo's onaf hankelijkheid te erkennen, maar dat is Japan niet genoeg. De Japansche regeering wenscht daarenboven dat de U. S. S. R. een deel van ae enorme massa's troepen, die het aan de grenzen van Mandsjoekwo en in Oost-Siberiè heeft opgehoopt, verder naar het binnenland terugtrekt. De regeerders te Moskou zullen daartoe alléén bereid gevonden worden als zij ae zekerheid hebben, dat zij geen verrassingen jn Oost-Siberië noch aan de grenzen van Mandsjoekwo, in Mongolië, behoeven te vree zen. Die zekerheid ontbreekt hun en zoo blijft de toestand van gewapenden vrede met alle daaraan verbonden gevaren van grensinciden ten enz. voortbestaan. Verbetering in de ver houding tusschen beide staten kan trouwens niet verwacht worden als de grenskwesties niet een bevredigende oplossing hebben gevonden. Van een non-agressle-verdrag kan voor Ja pan geen sprake zijn zoolang het meent dat ten aanzien van de Sovjet-republiek niet altijd louter diplomatieke middelen kunnen gebruikt werden. Japan vreest dat Rusland, als het zich na de sluiting van een non-agressie-verdra" eenmaal veilig voelt, het geheele Oosten en vooral China met roode propagandisten zal overstroomen. Een non-agressie-verdrag zou Japan dan vrijwel tot machteloosheid doemen. Maar het is óók te vroeg om van de sluiting van een niet-aanvals-verdrag tusschen Japan en China te spreken. De vraagstukken, die tus schen beide landen nu reeds zoo lang hangen de zijn, hebben zelfs nog geen voorloopige op lossing gevonden. Vóór China er in toestemt Mandsjoekwo als een onafhankelijk rijk te erkennen zal het er 1 zeker van moeten zijn, dat het in de toekomst op bevredigende basis met Japan tot samen werking zal kunnen komen. Het streeft in de eerste plaats naar algeheele onafhankelijkheid, óók voor Noord-China, zoowel op politiek als op economische gebied. Het wil aan geen en kelen vorm van Japansche voogdij onderwor pen zijn. In de laatste weken zijn tusschen de Engel- sche regeering en den Japanschen ambassa deur te Londen voorloopige besprekingen ge voerd, die ten doel hadden onderhandelingen voor te bereiden, welke tot een bevredigende oplossing van de tusschen Engeland en Japan ten aanzien van China hangende geschilpun ten zullen kunnen leiden. Die onderhandelingen kunnen evenwel niet ten doel hebben het Ch«- neesche gebied in Britsche en Japansche in vloedssferen te verdeelen. De Chineesche mi nister van financiën, Koeng. die de Londen- sche kroningsfeesten heeft bijgewoond, heeft van minister Eden trouwens de uitdrukkelijke verzekering ontvangen, dat Engeland bij het voeren van onderhandeligen met andere Paci- fic-mogendheden met de Chineesche belangen steeds ten volle rekening houden zou en dat het Britsche rijk geen enkelen stap zou doen, die deze belangen zou kunnen schaden. Het denkbeeld van minister Lyons in zake de sluiting van een non-agressie-verdrag voor de Pacific-landen is door de deelnemers aan de Imperiale Conferentie zonder veel geestdrift ontvangen. Zoo goed als Tokio acht ook Lon den den tijd niet rijp om tot de verwezenlijking van een zoo veel-omvattend plan te komen. Zoolang Japan ten volle op de erkenning van zijn bijzondere positie in China staan blijft is een bevredigende regeling van de Japanscli- Britsche geschilpunten niet mogelijk. En het belang van zulk een regeling springt in het oog, want de concessies, die Engeland gedaan worden zullen in bepaalden zin als maatstaf gelden voor den toekomstigen invloed van da Westersche mogendheden in een deel van de wereld waar men Japan bezwaarlijk geheel de vrije hand laten kan. Veel hangt trouwens af van de ontwikkeling van het politiek gebeuren in Japan zélf. Noch de politieke partijen, noch de Japansche re geering, noch de militaire leiders hebben hun laatste woord gesproken. De kans bestaat, dat Japan zich in de naaste toekomst aan een mili taire dictatuur zal hebben te onderwerpen. Komt het zoover dan kan er van de sluiting van een Pacific-verdrag voorloopig zeker geen sprake zijn. Het programma der leidende mili tairen verzet er zich tegen. In Januari van dit jaar heeft voor den Haag- schen kantonrechter terecht gestaan de jeugdige E. J. M. de P., wegens overtreding van artikel 435 a. Wetboe'k van Strafrecht (het uniformver bod). Het betrof hier de uniform van den Nationa len Jeugdstorm, welke uitdrukking zou geven aan een staatkundig streven. De Haagsche kantonrechter had verdachte echter van rechtsvervolging ontslagen, van welk vonnis de ambtenaar van het O. M. in hooger beroep was gekomen. Thans diende deze zaak voor de Haagsche rechtbank. Verdachte was niet verschenen, doch voor hem trad op mr. A. J. van Vessem. In verband met den jeugdigen leeftijd van verdachte werd de zaak met gesloten deuren behandeld. De officier van Justitie, mr. B. H. Rouffaer, achtte artikel 435 a overtreden en eischte een geldboete van 5.50 subs, een week tuchtschool- straf. De uitspraak is bepaald op Zaterdag 12 Juni. de Parijsche wereldtentoonstelling. Duitsche Een opname van de ontvangzaal van de afdeeling Een bijzondere commissie uit het Nationaal Comité tot steun van den Nederlandschen Bond in Duitschland is dezer dagen begonnen met het uitwerken van een plan, om ter gelegen heid van de opening der Staten-Generaal door H. M. de Koningin in September a.s. een aan tal jongere en oudere Nederlanders in Duitsch land gedurende enkele dagen naar 't vaderland te laten komen, ten einde door dit bezoek den nationalen band te versterken of aan te kwee- ken. De Nederlandsche Bond in Duitschland, die in 1921 werd opgericht en circa 80 plaatselijk gevestigde Nederlandsche vereenigingen omvat, zal te zijner tijd een opgave verstrekken van de Nederlanders, die voor deze bijzonder inte ressante trip in aanmerking komen. Het juiste aantal landgenooten, dat in September naar ons land zal komen, wordt eerst vastgesteld, nadat de commissie weet, over welk bedrag zü ter dekking van de kosten beschikt. Aangezien een zeer groot gedeelte van de landgenooten, welke voor deze trip in aanmerking komen, werkloos is, wil de commissie trachten de werk- looze deelnemers in de aan de reis verbonden kosten tegemoet te komen. Behalve de vervoer kosten zijn er uiteraard nog de kosten van nachtlogies en maaltijden, terwijl de commissie den deelnemers gaarne ook eenige versnaperin gen zou willen aanbieden. In verband met het feit, dat deze plannen groote uitgaven met zich brengen, doet de com missie een beroep op hen, die voor een en ander iets gevoelen. In het eerecomité namen o.a. zit ting prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruïne, mi nister van Onderwijs, K. en W„ jhr. mr. D. J. de Geer, oud-minister-president, mr. dr. L. Bosch ridder van Rosenthal, commissaris der Konin gin in Utrecht en vele andere autoriteiten uit verschillende streken van ons land. Bijdragen kunnen worden gestort op giro rekening no. 121942 van den Nederlandschen Bond in Duitschland. trekking tot de benzinebons, welke in Frankrijk recht geven op het verkrijgen van benzine tegen gereduceerden prijs en tot de legitimatiekaar- ten, welke den houders tijdens den duur van de tentoonstelling tal van faciliteiten bieden. Ten gerieve van de vele automobilisten, die zich voor een bezoek aan de Internationale Tentoonstelling te Parijs naar Frankrijk zullen begeven, zendt de K. N. A. C. ons enkele routes De kortste route van Zuid-Nederland (Breda) naar Parijs leidt via Antwerpen, Brussel, Maubeuge (Grens), la Capelle, St. Quentin' Compiègne en Senlis. Totaal 392 K.M. De korte routes via Brussel, Bergen, Valen ciennes, Péronne en Senlis (390 K.M.) of via Brussel, Maubeuge, Vervins, Laon en Soissons (392 K.M.) zijn eveneens zeer goed te berijden. Men kan echter ook de z.g. kustroute volgen, van Breda over Goes, Vlissingen, Breskens, Knocke, Ostende, Le Touquet en Amiens naar Parijs. Totaal 559 K.M. Een mooie terugroute gaat over Rheims, Sedan en Marche naar Luik en Maastricht (424 K.M.) of van Rheims af via Dinant naar Na men (337 K.M.), waar men de verdere terug route kan kiezen over Brussel naar Breda, over Hasselt naar Eindhoven of via Luik naar Maas tricht. Voor hen, die het bezoek aan de Internatio nale Tentoonstelling willen combineeren met een interessanten tocht door Frankrijk, stip pelde de K.N.A.C. een tocht uit langs de kastee- len van de Loire. Men rijde dan b.v. van Parijs naar Orléans en vervolgens over Chambord, Cheverny, Montrichard, St. Aignan, Volensayj Montrésor, Loches, Chenonceaux, Amboise, Tours, Azay, Le-Rideau, Chinon, Saumur, Mon- treuil, Bellay, Douai, Saumur, Cunault, Angers, La Flêche, Le Mans en terug naar Parijs. De totale lengte van dezen rit van Parijs via de opgesomde plaatsen en weer terug naar Parijs bedraagt 841 K.M. In het hierboven ontworpen schema zijn de mooiste kasteelen en de plaatsen, rijk aan fraaie gebouwen, alle opgenomen. Het secretariaat van de K.N.A.C., Lange Vij verberg io te 's-Gravenhage zal gaarne alle gewenschte inlichtingen verstrekken met be- De vorige week door de Haagsche politie gearresteerde 44-jarige inbreker J. A. V., die verdacht wordt een der daders te zijn geweest van de geruchtmakende Inbraak in het Ringen- huis aan de Prinsestraat te Den Haag, waarbij voor 17.000 aan gouden ringen, horloges en andere sieraden werd buitgemaakt, wordt voor loopig nog vastgehouden, ondanks zijn hard nekkige ontkentenissen. De rechter-commissaris heeft zijn gevangen houding Zaterdag n.l. met zes dagen verlengd. Dinsdag a.s. zal hij door de Haagsche recht bank in raadkamer gehoord worden. Verdediger is mr. M. H. Huygens te 'sGra- venhage. Zaterdagmiddag te een uur is op den weg LochemBarchem een auto, welke voor een plotseling uit een linker zijweg komenden an deren auto uitweek, in groote vaart tegen een brugleuning gereden. De bestuurder, A. F. H. graaf van Rechteren, werd ernstig, zijn echt- genoote, prinses von Lippe Weiszenfeld, licht gewond. Beiden zijn naar een ziekenhuis te Deventer overgebracht. De Nederlandsche Meelcentrale maakt be kend: Het gedeelte van het prijsverschil per 100 kg. voor den invoer van veekoeken (in den zin van artikel 1, lid 1, onder llo, van het Crisis-Akker bouwbesluit 1934) als bedoeld in artikel 8, b, onder 2o, van de Crisis-Akkerbouwbeschikking 1934 I, is als volgt vastgesteld: Inklaring van 31 Mei af t.m. 31 Aug. 1937 voor lijnkoeken voor soyaschroot voor soyakoeken voor grondnootkoeken voor grondnootschilfers voor grondnootmeel voor cocoskosken voor Ned. Oost-Indische cocoskoeken voor maïsveekoeken e.d. voor alle andere niet genoemde soorten veekoeken (al dan niet verwerkt met bijproducten en/of afvallen) ƒ1.30 -.45 -.55 -.55 -.70 -.65 -.50 --10 Inklaring van 1 Sept. af t.m. 31 Dec. 1937: ƒ1.10 -.45 -.55 -.55 -.90 -.65 -.50 ,-.10 Voor de goede orde wordt opgemerkt, dat in deze bedragen niet is begrepen het in artikel 8, b, onder lo, van voornoemde beschikking be doelde gedeelte van het prijsverschil. Indien men zijn import op verderen termijn nu reeds wenscht vast te leggen tot bovenge noemde prijsverschillen, gelieve men zich daar over met de Nederlandsche Meelcentrale te 's Gravenhage in verbinding te stellen, 's Gravenhage, 29 Mei 1937. Koersen voor stortingen op 31 Mei 1937 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken f 73.03, lires f 9.61, peseta's f 9.40.. De heffing op boter is voor de week van 30 Mei tot en met 5 Juni 1937, behoudens tus- schentijdsche wijziging, wederom vastgesteld op 70 cent per kg. Bof jij effen! Op denzelfden dag, dat jij uit het ziekenhuis mag, is je auto weer in orde. (Illustr. Blatt). Het Nederlandsche paviljoen van de we reldtentoonstelling te Parijs mag er In alle opzichten zijn. Het uitwendige van ons paviljoen heeft ongetwijfeld een groote be koring, zooals het gebouwd is in een eenigs- zins gebogen vorm op een lommerrijk ge deelte, vrij dicht achter de terrassen van den hoofdingang der tentoonstelling. Dit is natuurlijk van veel belang, doch oneindig veel belangrijker is, dat de bezoe ker van ons paviljoen een indruk krijgt van datgene, wat in ons land leeft en zich ont wikkeld heeft op het gebied van hedendaag- sche kunst en techniek. De landgenoot zal er een samenvatting vin den van alles, wat hij in eigen land om zich heen ziet, doch waarvan hij zich in het dage- lijksch leven niet onmiddellijk realiseeren zal of Nederland vooraan in de rij der naties staat, dan wel of wij nog veel van anderen te leeren hebben. Voor den vreemdeling is Nederland na een bezoek aan ons paviljoen geen onbe kende meer. Hfj heeft een overzicht van ons land, van ons kunnen op velerlei terrein. Daarom is de Nederlandsche inzending niet slechts instructief voor lederen bezoe ker, zij is in de eerste plaats: een natio nale en cultureele manifestatie. In dezen geest heeft minister Slotemaker de Bruïne in de Staten-Generaal over deze inzen ding gesproken, in dezen geest hebben comité, architecten en uitvoerders hun taak opgevat en hun plan uitgewerkt. Bij het binnentreden in de hall van ons pa viljoen, ziet men dadelijk de groote zaal voor transport en tourisme. Hier is alles verzameld, dat Nederland voor den vreemdeling aantrekke lijk kan maken. Men ziet er oude monumenten, nationale kleederdrachten, typische landschap pen en aardige oude hoekjes uit onze groote steden. Ook krijgt men in deze zaal een beeld van de vaderlandsche activiteit op het gebied van scheep- en luchtvaart. Een apart gedeelte van de zaal is ingericht voor den bouw van de Nieuw-Amsterdam, Nederlands grootsten en modernsten oceaan-vaarder. Dat de K.L.M. en de nationale vliegtuigindus trie hier niet ontbreken, spreekt wel vanzelf. Ook 'n interessante inzending van 't staats bedrijf der P.T.T. vraagt hier de aandacht der bezoekers. De oude posthoorn en het nieuwste telefoontoestel, de diligence en de dieseltrein en het luchtvervoer zijn de grenzen, waartusschen deze inzending zich beweegt. In de groote ruimte, welke bestemd is voor kunst en industrie ziet men Nederlandsche pro ducten van drukkunst, van ceramiek, van de glasindustrie, van de weefkunst en van de zil verwerkindustrie. Er is getracht hiervan een verzameling bijeen te brengen, welke een beeld geeft van het streven om ook aan de eenvou digste voorwerpen uit het dagelijksch leven een aestlietischen vorm te geven. De derde groote groep is die betreffende de religieuze kunst; hier ziet men eenige nieuwe kunstwerken op het terrein van den kerkelij ken eere-dienst. Ook het orgel heeft hier tegen een der wanden een plaats gekregen. Doorgaande komt men in de zaal van bin nenhuisarchitectuur, decoratiekunst en meu bileering. Uit de hal voert een trap naar de beneden verdieping, welke geheel ingericht is voor de Nederlandsch-Indische inzending. Hier zal on getwijfeld het meest de aandacht trekken de pendoppo, welke niet geheel overeenkomstig de werkelijkheid is dit was om practische en veiligheidsredenen niet mogelijk doch niet temin den bezoeker een beeld zal geven van een rijk gedecoreerde galerij van een Ja- vaansch paleis. Hier zullen Indische schim menspelen en Indische films vertoond wor den. Voorts ziet men er, alles betrekking hebbende op de Indische producten, toegepast in het dagelijksche leven, alsmede van de wijze waar op de Europeaan in Indië leeft. Tenslotte mag niet onvermeld blijven de inzending van de groote openbare werken, wel ke in Nederland uitgevoerd worden en die een documentatie bevat over de Zuiderzee, over bruggen, havens en tunnels. Wij mogen dit overzicht besluiten met de inzending van de Aalsmeersche en Boskoopsche kweekers, die vooral in de tuinen van het pa viljoen tot haar recht komt en aan het geheel een kleurrijk en yroolijk aanzien geeft. 'v«C Fikkie, zoek het vrouwtje dan. (Muskete) Zaterdag is de Ned. Vereeniging tot bevor dering van den Arbeid Voor Onvolwaardige Ar beidskrachten in algemeene jaarvergadering bijeengekomen in hotel Atlantic te Rotterdam, onder voorzitterschap van mr. J. N. J. E. Heer- kens Thijssen. In zijn antwoord op enkele gestelde vragen deelde de secretaris de heer J. F. Detiger mede, dat tweemaal adressen uit het particuliere be drijfsleven aan den minister zijn gericht, waar in geklaagd wordt over de deloyale concurrentie door de werkplaatsen van de A. V. O. Deze adressen zijn in handen van het bestuur gesteld. Het bestuur heeft geantwoord, dat van con currentie hier geen sprake is en dat men uit sluitend er naar streeft arbeidsgelegenheid te scheppen voor onvolwaardige krachten. De begrooting voor 1937, sluitend met een post van f 11.800, werd goedgekeurd. De periodiek aftredende bestuursleden, de beeren dr. L. Heyermans, prof. dr. L. v. d. Horst, dr. N. M. Josephus Jitta, dr. C. T. Kortenhorst en G. W. J. van Sierenberg de Boer werden bij cclamatie herkozen. In de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. L. Lietaert Peer- bolte werd met algemeene stemmen gekozen dr. C. van den Berg, directeur-generaal der volks gezondheid. Hierna sloot de voorzitter de bijeenkomst. 's Middags is de vereeniging officieel ten stad- huize ontvangen. In de namiddagvergadering zijn de prae- adviezen van dr. J. P. Bijl, directeur van het instituut voor preventieve geneeskunde te Lei den en dr. P. A. van Luyt, medisch adviseur bij den centralen dienst der arbeidsinspectie over preventieve geneeskunst in verband met de be langen der onvolwaardigen behandeld. Deze prae-adviezen zijn reeds eerder gepubliceerd Te Rotterdam heeft een kantoorlooper bij de politie aangifte gedaan, dat in de Calandstraat een tasch van zijn fiets gestolen was. In die tasch bevond zich een bedrag aan contanten van 550 gulden. Van zijn verblijf in Nederland ter gelegen heid van de Comenius-plechtigheid heeft dr. Francke, minister van Onderwijs der Tsjecho- Slowaaksche republiek, gebruik gemaakt om met prof. dr. Slotemaker de Bruïne, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen van Ne derland, in bespreking te treden over de ont wikkeling en de nauwere aanhaling der tusschen beide landen bestaande betrekkingen op intel lectueel gebied zoomede op het gebied van het schoolwezen. Deze besprekingen hebben geleid tot de on derlinge uitwisseling van nota's tusschen de heeren dr. Ivan Krno, gezant van Tsjecho- Slowakije te 's-Gravenhage, en jhr. mr. A. C. D. de Graeff, minister van Buitenlandsche Za ken van Nederland, waarin de beide regeeringen verklaren ten aanzien van dit onderwerp tot overeenstemming te zijn gekomen. De gewone audiëntie van den minister van Sociale Zaken zal op Woensdag 2 Juni niet plaats hebben. 's-GRAVENHAGE Geslaagd voor 1ste deel akte n.a. 91 van de 114 candidaten n.l. de dames: M. Bierman, C. de Bruin, Gr. F. Dijkstra en R. de Groot, Groningen; S. M. Bour, Heerlen; M. Bras, Rumpen; J. H. J. W. v. d. Does en W. v. d. Ende, Heerlen; B. M. Domenie, A. D. P. Hermus, M. C. H. P. Heynen en C. E. C. Ker sten, 's-Hertogenbosch; B. J. Joosten, Arnhem A. Kloezeman, Deventer; A. Kok, Doesburg M. v. d. Linde, Zwolle: W. G. A. Vos, Zelhem J. J. M. v. d. Hout, Roosendaal; G. J. Fikkers, M. A. Jongerius en C. F. M. Reuser, Utrecht; C. P. de Brouwer, Tilburg; J. L. M. v. d. Horst, Roosendaal; A. C. Lomann en P. C. M. Pas- deloup, Breda; M. J. Huizing, W. Nijland en F. F. Wisman, Groningen; A. H. A. Heiden dal, Heerlen; M. A. J. Liefkens, Berlicum; A. M, v. d. Meer, E. C. B. Philippa, J. C. C. Teunis- sen en B. W. de Wijs, 's-Hertogenbosch: K Beckers, Amsterdam; G. L. Bron, Hoogkarspel; E. H. Saman, Baam; J. Wijsmuller, Utrecht; R Zwitsers, Zeist; N. O. v. d. Bos, Rotterdam; A. C. Broere, Lekkerkerk, II. Dronkers Deisaine, J, van Essen en A. van Geel, Rotterdam; M. Kap- teyn, Maassluis; D. J. A. Alleman, Den Haag; M. C. Bakker, Delft; B. J. Bok, Den Haag; G. M. E. v. d. Bijl, Leiderdorp; E. Epe, Den Haag; A. H. Kootstra, J. Limburg en T. W. v. d. Linde, Rotterdam; J. Helder, Hoogwoud; W. J. Roos dorp, Bussum; K. Ibach, Amsterdam; J. de Praiture, Voorburg; A. N. A. van Helden en I. de Jonker, Den Haag; G. Koopmans, Delft; G. W. Kranendonk, Den Haag; C. G. Luycke, Schiedam; A. A. Ch. A. Metz, F. Scheltinga en R. Schuitema, Den Haag; J. H. Th. M. Drenth en C. A. G. Faase, Haarlem; A. Gerritsma, Am sterdam; Th. H. M. Lammers, Haarlem; M. Papenhuyzen en A. C. v. d. Ree, Schiedam; A. Schmoll, Rotterdam; C. G. Klomp en C. A. Koolbergen, Amsterdam, J. Kuiper, Alkmaar, M. J. A. Teunissen, Voorburg, Th. van Velzen en F. de Vrijer, Den Haag, A. Ploeger en A. P. Praal, Bussum, C. Proos, G. J. Hevius, Amster dam, P. M. v. d. Linden en W. J. W. Ploegma kers, Haarlem, H. C. Schoorl, Lisse, C. Spieren burg en P. J. Vorwerk, Haarlem, A. N. Bruigom, Den Haag, E. M. M. Verheyden, Rijen, A. van Wijnen, Amsterdam, en M. L. J. Vloeijberghs, Haarlem. De Hoofdafdeeling Zoetwatervisscherij der Nederlandsche Heidemaatschappij hield Zater dag in het gebouw voor K. en W. te Utrecht een algemeene vergadering onder presidium van den heer Mr. J. v. d. Mortel. De vergadering die zéér druk bezocht was# werd o.m. bijgewoond door inspecteur Van Hengel, als vertegenwoordiger van den minis ter van Landbouw en Visscherij, Baron S. van Heemstra, commissaris der Koningin in de provincie Gelderland en den heer Lobel, bei den als commissarissen der Heidemaatschappij en de heeren Janssens en Van Dijk namens de Visscherij Centrale. Na opening der vergadering hield de voor zitter een rede, waaraan wij het volgende ont- leenen. De zoetwatervisschers worden voortdurend voor moeilijke vraagstukken geplaatst; de af zet van de visch bleef zeer onvoldoende on" danks de pogingen om daarin verbetering te brengen. Spr. gaf uiting aan de groote teleurstelling# welke vele visschers dit voorjaar moesten on dervinden toen de snoek voor hen onbevredi gend naar Frankrijk kon. Tegenover deze teleurstelling staat eenige voldoening ten aanzien van den verkoop van aal en paling door de visschers, waarop spr. nader inging. Voor de zalmvisscherij was het veel droevi ger gesteld. Het voortdurende hooge water zal veel zalmen hebben doen doorzwemmen, een feit is intusschen, dat de eerste vier mea"den van 1937 slechts 61 zalmen, opbrengend f 1449 hebben gegeven tegen 510 zalmen, opbreng»"--'e f 11626 in den overeenkomenden tijd van 1936. Verheugend mag daarentegen de teruggang der Chineesche krabbenvangst, vooral in het Noorden des lands, heeten. Met het klimmen van den nood werden de vertoogen om steunverleening in de laatste jaren steeds dringender. De steunmaatregelen beziende is er reden tot dankbaarheid, al kan niet gezegd wor den, dat de visschers nu uit het moeraa zijn geholpen en al is om der steunmaatregelen nog al eens critiek uitgeoefend. Dit voorjaar is in opdracht der Regeering zeeforelbroed en houtingbroed tot ontwikkeling gebracht, hoofdzakelijk bestemd vor het iJsel- meer. Spr. hoopte dat de 700.000 stuks uitge zette houtingbroed in het IJselmeer en de 166.000 stuks zeeforelbroed, losgelaten in de Hierdensche beek en den Gelderschen IJsel, zich voorspoedig zullen ontwikkelen. Eenzelfde wench gldt voor de 200.000 stuks zeeforelbroed, welke in het Beulakker- wijde, Bergumermeer en Amstelmeer en ver der in de Reeuwijksche plassen en Binnenmaas zijn gepoot. Het over het algemeen zoo gunstige verloop der kunstmatige snoekteelt bij tal van kwee kers onder voortdurende medewerking der Vis scherij-inspectie geeft reden tot groote vol doening. De voorzitter besprak tenslotte het vraagstuk van de samenwerking tusschen beroep en sport. Na de rede van voorzitter J. v. d. Mortel werden de jaarstukken behandeld. Vervolgens hield Dr. B. Havinga, van het Rijksinstituut voor biologisch visschersonder- zoek te Amsterdam een inleiding over „De voordeelen van verhooging van de maat voor aal." Nadat spr. dit vraagstuk uitvoerig bespro ken had diende de heer Havinga een voorstel in, om de aalmaat te verhoogen van 25 c.M- op 28 c.M. en wel voor het geheele land, met dien verstande, dat de riviervisscherij het recht heeft de aal beneden de 28 c.M. maar tot de 25 cM. te verkoopen aan de organisaties. Na ampele, besprekingen werd het voorstel met groote meerderheid aangenomen. Nadat eenige voorstellen van afdeelingeii waren behandeld hield de heer Brink nog een inleiding over den afzet van zoetwatervisch. klassieke taal en letterkunde de heer P. M. M. Geslaagd voor het doctoraal examen in de Geurts, Roermond; voor het candidaatsexamen klassieke taal- en letterkunde mejuffrouw M. L. Ling, Nijmegen en voor het candidaatsexamen in de rechten de heer H. P. A. Achterbergh, Nij megen. De Japansche consul-generaal te Batavia, de heer Joetaka Ishizawa, is aan boord van de Johol Maru aangekomen te Kobe, op doorreis naar Tokio, waar hij, naar men verwacht, ver- siag zal uitbrengen over de scheepvaartovereen komst tusschen Japan en Nederlandsch-Indië. In een gesprek met journalisten verklaarde de heer Ishizawa, dat de betrekkingen tusschen Nederland en Japan als gevolg van deze scheep vaartovereenkomst aanmerkelijk verbeterd zijn. Hij voegde hieraan toe, dat ook de handelsbe trekkingen beter zullen worden, indien Japan en Nederlandsch-Indië het beginsel der weder- keerigheid eerbiedigen. 's GRAVENHAGE. Geslaagd als stuurman °P stoomzeevisschers vaartuigen P. v. d. Harst, M- Spaans, M. Ginder, J. Roeleveld C. J. Ver baan, C. A. Vrolijk, J. Bal. J. Taai, M. de R"1' ter van Scheveningen; M .Verkiel, A. Rooden- burg, p. j. van Witzenburg, van Vlaardingen: L. Hazenoot, M. van Duijn, C. Kuijt, D. v. d- Oever, H. v. d. Plas, B. Kuyt, P. van Duyven- voorde en A. van Duijn, van Katwijk aan Zee en als schipper: C. J. Harteveld, D. Roeleveld en J. C. de Jong, van Scheveningen; H. J- Poot, P. Voorburg en S. van Witzenburg, van Vlaardingen; H. Ouwehand, P. van Duijn, J- Hoek, C. Kerkman en J. van Duijvenbode, van Katwijk aan Zee. Z. K. H. Prins Bernhard heeft Zaterdag te Den Bosch de jaarlijksche bijeenkomst van de Vereeniging van officieren der cavalerie bijge- woónd en daarna te Oisterwijk in hotel „Bosch en Ven", deelgenomen aan den gemeenschap- pelijken maaltijd van de cavalerie-officieren. Aan J. C. de Klerk, toonkunstenaar te Haar' lem, is toestemming verleend tot het aannemer1 van de versierselen van ridder der orde vaö 1 Leopold H van België.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6