PAUS PIUS 80 JAARi Schacht's besprekingen te Parijs D IBIS SHAG 3 Postweg naar Indië door de lucht „MET ALLE MIDDELEN" Als het water lokt SPECIALE ENVELOPPEN DER K.L.M. VRAAGSTUK VAN EEN HANDELSVERDRAG Dobbelmann lekker... man! MAANDAG 31 MEI 1937 Een droeve lijst van verdrinkings- gev allen Droevig ongeluk te Anna Paulowna Jongen speelde aan den waterkant In een wiel geraakt Padvinder verdronken Nog een slachtoffer Bootje gekanteld HEKS VAN MERKELBEEK IN HOOGER BEROEP CONFLICT BIJ DE TWENTE KANALEN Arbeid wordt gedeeltelijk hervat INVAL IN EEN SPEELHOL Vrouw des huizes was alleen aanwezig Onder een tram gekomen Nu is de Paus door ouderdom gebogen, Gekromd is zijn gestalt', voor kort nog sterk en recht, En den beklimmer van de hoogste toppen Is thans de kortste gang, haast elke pas ontzegd. Maar hij, wiens voeten hem niet hoog meer zullen dragen, Heeft in den geest zóó hoogen top bereikt Dat daarbij zelfs het hoogste punt der aarde Gering, en laag en vlak, een kleine heuvel lijkt. Hij is thans boven 't aardsche zóó gestegen, Dat hij met sterken blik de wereld overschouwt En bij het zien der dreigende gevaren Ons allen immer meer in 't hart omsloten houdt. Nu lichaamskracht den grijsaard ging begeven Schonk hij te meer nog van den rijkdom van zijn geest, Vol diep ontzag, vol kinderlijke liefde Zij heden ons gebed op zijn geboortefeest. HERMAN KRAMER. Auto over den kop geslagen Bestuurder overleden De „Van Meerlant" Felle brand te Breda Magazijnen der Handelsver eeni- ging Brabant verwoest Gezin moest ijlings de woning verlaten ALLE POST LUCHTPOST 5 JUNI 19 3 7 HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 25% zwaarder dan de meeste andere. BUITENLANDSCH OVERZICHT Altijd nog wantrouwen in Frankrijk Nazi-methodes Onderteekening door de N.S.B. geëischt WEEN EN AAN DE VECHT Alle onkosten worden uit een be drag a fonds perdu bestreden KOOPT ZOMERPOSTZEGELS! DE PESTGEVALLEN TE MALANG Het aantal dooden tot elf gestegen Zondagmiddag is de 19-jarige A. M. uit Amsterdam, tijdelijk woonachtig te Hilver sum, bij het zwemmen nabij de haven van Huizen veicionken. Deze plek is zeer gevaarlijk door den trek, welken de zee er door de diepe vaargeul heeft en elk jaar eischt zij hier slachtoffers. M. was met zijn broer en een vriend er op uitgetrokken. Nabij de haven zwom de vriend op een afstand van tien meter uit de kust. M., die de zwemkunst bij lange na niet goed ver stond, begaf zich te water, aanvankelijk wadend. Verderop gleed hij evenwel uit en zakte weg. De ander zag het gebeuren en ging er terstond op af. Hij slaagde er in M. boven water te hou den, doch uit eigen lijfsbehoud moest hij hem spoedig laten schieten.Deze verdween toen in de diepte. Een hem toegeworpen reddingsboei bereikte hem niet meer. Op den kant had men het ongeluk ook zien gebeuren en de havenboot voer met een dokter aan boord uit. Men vond den jongeman niet meer en is toen gaan dreggen, met het resultaat, dat men het lichaam vond en het kon bergen. Drie kwartier is de geneesheer bezig geweest met kunstmatige ademhaling, doch ten slotte moest hij den dood constateeren. Het lijk is voorloopig op de gemeentewerf ondergebracht. Te Anna Paulowna is het driejarig zoontje van de familie Brouwer nabij de ouderlijke wo ning te water geraakt en verdronken. De elfjarige W. de Kolf, wonende aan den Goudschesingel te Rotterdam is Zaterdagmid dag tijdens het spelen op de glooiing aan de Maas bij de Wilhelminakade er afgegleden, te water geraakt en verdronken. Zijn lichaam zonk direct naar de diepte en eerst geruimen tijd later heeft de politie den jongen levenloos bovengebracht. Zondagmorgen was de 18-jarige boerenzoon M. Bouw te Erp met eenige vrienden gaan wandelen. Toen de jongelui het riviertje de Aa ter plaatse passeerden, besloten zij zich wat te verfrisschen en te gaan baden. Plotseling kwam Bouw in een wiel terecht en zonk weg. De vrienden poogden den drenkeling op het droge te brengen, doch daar geen hunner kon zwem men slaagde men hierin niet. Onder leiding van Burgemeester Verheyen werd met het dreg- gingswerk begonnen en omstreeks vier uur werd het lichaam van den jongen opgehaald. De levensgeesten waren geweken. Het slacht offer was de oudste zoon van een gezin van elf kinderen. Zondagmiddag is tusschen Maassluis en Vlaardingen de elfjarige G. D. uit Schiedam, die deel uitmaakte van een padvinderskamp bij het baden in de Maas door den stroom afgedreven en verdronken. Men heeft tevergeefs naar het lijk gedregd. Het vierjarig zoontje van de familie Klok te Hooge Smilde is Zaterdagavond in het Oranje kanaal geraakt en verdronken. Zondagnacht was de 21-jarige J. Schalk, wo nende te Eindhoven, met een tweetal vrienden in een bootje aan .het visschen in het Wil- helminakanaal onder de gemeente Best, tus schen den rijksweg en de spoorbrug. Op een gegeven oogenblik kantelde het bootje en de drie inzittenden raakten te water. Een der in zittenden verdween onmiddellijk in de diepte, terwijl de beide anderen zich konden redden. S. is na eenigen tijd levenloos opgehaald. De zaak van de verdachte van den dubbelen moord te Merkelbeek, C. van H. zal op Maan dag 21 Juni a.s. in hooger beroep te 's-Herto- genbosch worden behandeld. Zij werd indertijd veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf. Men schijnt thans tot een oplossing te gera ken inzake het conflict bü de Twente-kanaal- werken, waar een 450 arbeiders vorige week het werk staakten. De contactcommissie uit de werkgevers en werknemers heeft verschillende conferenties gehouden en het resultaat is geweest, dat de commissie aanbevolen heeft het werk te hervat ten, teneinde een nader onderzoek naar de grie ven te kunnen instellen. Zij ziet anders geen mogelijkheid om bemiddelend te kunnen optre den. Het gevolg is geweest dat de stakende arbei ders uit Zutfen en Deventer besloten hebben weer aan den arbeid te gaan. Het betreft hier de grootste groep arbeiders. De 130 tewerkge- stelden uit Enschede en de 25 uit Wierden heb ben nog geen beslissing genomen. Zaterdagavond hebben politie en mare chaussee een inval gedaan in een perceel aan de Lange A te Groningen, op vermoeden van hazardspel en overtreding van de drankwet. Een groote hoeveelheid spiritus op de fles- schen stond eau de cologne werd aangetrof fen en in beslag genomen. Toen de inval ge schiedde was de vrouw des huizes, mej. van G., alleen aanwezig. Proces-verbaal is opge maakt. De 63-jarige P. Beukers uit de De Savornin Lohmanlaan te Rotterdam is op den Stations weg aldaar onder de tram gekomen. Met een schedelbreuk is de man. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Zijn toestand is ernstig. Op den Haarlemmerstraatweg even bui ten Halfweg, ter hoogte van café De Zoete Inval, ongeveer een kilometer buiten het dorp, is Zondagavond om zeven uur een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij drie dames licht gewond werden, doch waarbij de ruim 50-jarige heer K. uit 'sGraven- hage zoo ernstig werd gewond, dat hij in het St. Elisabethsziekenhuis te Haarlem is overleden aan een schedelbasisfractuur. De heer K. kwam uit de richting Amsterdam en raakte het spatbord van een tegenligger. De wagen begon daarop te slingeren, waardoor de bestuurder het stuur niet langer meester bleef. In volle vaart kwam de heer K. in botsing met een van den tegenovergestelden kant komenden auto. De wagen van den heer K. sloeg over den kop en kwam op de trambaan naar Amsterdam terecht. De bestuurder smakte uit den wagen en bleef zwaar gewond op straat liggen. De inzittenden van den wagen, die naar Am sterdam reed, mej. R. en mej. F. liepen hoofd wonden op, terwijl mevrouw S. een wonde aan den onderarm kreeg. Eerstgenoemde dame, wier hoofdwonde vrij ernstig was, is per ziekenauto naar Amsterdam vervoerd, de beide andere dames zijn per taxi naar haar woonplaats, Amsterdam, terugge keerd. Blijkens een bij het departement van Defen sie binnengekomen telegram is Hr. Ms. ,,Van Meerlant" 31 Mei te Zeebrugge aangekomen. Te Breda is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de uitgebreide magazijnen der Handelsvereeniging Brabant van de firma Th. Albarda Jelgersma aan de Boschstraat. Het vuur is ontstaan in een bergplaats voor verpakkingsmateriaal en breidde zich in min der dan geen tijd uit. Zoo stond in een omme zien het drie verdiepingen hooge gebouw in lichter laaie. De brandweer rukte met groot materiaal uit. Zij moest haar werk beperken tot het beschermen van de naastgelegen panden, welke in het dichtbebouwde stadsgedeelte nauw aaneengesloten staan. In korten tijd was het vuur uitgewoed. Het gebouw, waarin een groote hoeveelheid wijnen, likeuren, comestibles en kruidenierswaren was opgeslagen, ging geheel in vlammen op. De scha de, welke zeer aanzienlijk is, wordt door ver zekering gedekt. Te Amersfoort heeft een felle brand gewoed in het schoenmagazijn van den heer J. B. aan de Langestraat. Toen de brand door de huis houdster werd ontdekt, woedde het vuur reeds zoo fel, dat de bewoners van het pand, die zich drie kwartier te voren te ruste hadden begeven aan de achterzijde de woning moesten verlaten. De brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, bestreed het vuur onder leiding van den commandant, den heer Van Haselen, krachtdadig, doch kon niet verhinderen, dat het pand geheel uitbrandde. Hoogstwaarschijnlijk is de brand op de bene denverdieping ontstaan. Omatrent de oorzaak is nog niets bekend. De schade wordt door verze kering gedekt. Het busschingswerk, dat langen tijd in beslag nam, werd o.a. bijgewoond door den burgemees ter van Amersfoort, mr. J. C. graaf van Rand- wijck. TEN BATE VAN HET NATIONAAL LUCHT VAARTFONDS Ter herdenking van de belangrijke, wijzi ging in het postvervoer tusschen Nederland :en Nederlandsch-Indië, welke op 5 Juni 1937 ingaat en waarbij de postweg van de zee naar de lucht wordt verlegd, heeft de K.L.M. besloten bijzondere enveloppen ter beschikking te stellen van het publiek tegen den prijs van 25 ets. per stuk, zonder por to. De opbrengst van den verkoop dezer enveloppen is ten bate van het Nationaal Luchtvaartfonds. De enveloppen dragen de wapens van Ne derland en Nederlandsch-Indië met een aardbol, waarlangs zich een Douglas DC-3 beweegt. Wie de enveloppe terug wil ontvangen, kan haar adresseeren aan een relatie in Indië of wel aan het hoofd van den P.T.T.-Dienst te Bandoeng, doch er moet voor gezorgd worden, dat het adres van den afzender duidelijk op de enveloppe voorkomt. De porto voor uit- en thuisreis kan in Nederland worden voldaan en bedraagt totaal 32 y„ ct., te weten 12 y, ct. voor de uitreis en 20 ct. voor de thuisreis. Men kan dit porto o.a. voldoen door gebruik te maken van een driekantigen postzegel van 30 cents, welke indertijd voor bijzondere vluchten is uit gegeven plus een postzegel van 2'A ct. De enveloppen zijn verkrijgbaar bij de K.L. M.-kantoren in Amsterdam, Den Haag en Rot terdam en bij de K.L.M. agenten in Neder land. e Duitsche minister van Economische Zaken en directeur der Duitsche Rijks bank, Dr. Schacht, heeft na het openen van het Duitsche paviljoen op de wereldten toonstelling te Parijs Frankrijk weer veriater. cm naar Berlijn terug te keeren. Op de Duit sche ambassade verklaarde hij tijdens zijn be zoek aan de Fransche journalisten, dat hij conferenties zou houden met leidende persoon lijkheden. Met groote vrijmoedigheid zette hij zijn denkbeelden uiteen: „Ik ben geen politicus", zoo zeide hij bescheiden en ironisch, „en ik kan politiek niet begrijpen. Ik ben econoom en op het gebied der politiek bezit ik geen enkel ge zag. Ik breng geen plannen mede, noch op eco nomisch, noch op politiek gebied. Ik heb een afschuw van plannen, hoewel ik weet, dat men in Frankrijk nogal met plannen op heeft. Vol gens mij zijn plannen echter veel minder waard dan de feiten zelf, indien men aan de feiten den tijd laat om tot ontwikkeling te ko men. Ongelukkigerwijze staat de politiek vaak het economische werk in den weg. Wij moeten op het gebied van de politiek meer vrijheid kweeken en het meer in het internationale zoeken en dat willen wij in Duitschland dan ook allemaal. Men heeft gezegd dat ik hier gekomen ben uit noodzaak en om Frankrijk iets te vragen. Ik heb al een heeleboel leenin gen en ik heb al genoeg zorgen over wat ik te betalen heb, dan dat ik veel lust zou hebben opnieuw te leenen. Wat gij aan hen kunt zeg gen, die op het oogenblik aan het hoofd van de regeering staan is, dat Duitschland van meening is dat een einde gemaakt moet wor den aan den toestand waarin op het oogenblik alle landen zich bevinden. Er moet een einde gemaakt worden aan de ellende die nog een gevolg is van den wereldoorlog en alle landen moeten een gemeenschappelijke poging doen om dat doel te verwerkelijken. Wij zijn geheel ge reed om samen te werken met u, zooals met alle andere landen van goeden wil en ik ben er zeker van dat uw regeering met betrekking tot dit punt hetzelfde standpunt huldigt als wij. Wat ons betreft, wij hebben de beste bedoe lingen. Wjj wenschen overeenstemming met uw land en ik hoop, dat mijn besprekingen er toe zullen bijdragen, dat de atmosfeer wat helder der wordt en dat zij tot een economische, en politieke overeenkomst zullen leiden en een entente tusschen onze beide beschavingen zoo- als wij die wel moeten wenschen." En aan een lunch, welke hem werd aangebo den door het comité FrankrijkDuitschland, zeide Schacht: De Fransche pers beweert, dat Duitschland steeds iets vraagt. Mijn antwoord hierop is, dat alleen armen iets vragen. Toch biedt Duitschland ook iets aan en wel den vrede, d.w.z. de garantie voor den vrfede in Europa, Het biedt zijn terugkeer tot den Volkenbond aan, welke geen strafrechtbank is, doch een raadgevende vergadering, waar alle landen hun zaken kunnen bespreken. Vervolgens heeft Duitschland aangeboden te spreken over de be wapening, want de lasten hiervan drukken op allen. Wat kan Duitschland verder nog aan bieden? Hiertegenover vraagt Duitschland de bespreking van de koloniale kwestie. De Fransche pers staat tegenover al deze schoone verklaringen van Schacht noga! sceptisch. Pertinax beweert in de Echo de Paris zelfs, dat onderhandelen met Schacht verloren tijd is, omdat de eigenlijke macht hebbers in Duitschland niet achter hem staan. Maar men heeft toch met hem onderhandeld: over een nieuw handelsverdrag. Het agent schap Havas meent te weten, dat naar het schijnt, geen wijziging zal worden gebracht in den rentevoet van Dawes- en Young-leeningen. Duitschland zou zich hebben verplicht niet Slechts grondstoffen in Frankrijk te koopen, doch voortaan Fransche eind-producten te koopen in een hoeveelheid, die bepaald zal worden naar den totalen uitvoer van Frankrijk naar Duitschland. De clearing tusschen Duitschland en Frank rijk zal worden opgeheven en door een stelsel van verhoudingscijfers, dat overeenkomt met het tusschen Duitschland en Frankrijk bestaan de systeem, worden vervangen. De nieuwe over eenkomst tusschen beide landen zal echter bui tengewoon veelomvattend zijn, zoodat men nog drie weken zal hebben met het in gereedheid brengen van de teksten. Schacht zal derhalve naar Parijs terugkomen om de overeenkomst te onderteekenen. De resultaten van Schacht's onderhandelin gen zijn natuurlijk nog niet te voorzien. Wij gelooven echter, dat groote resultaten niet zul len worden bereikt voorloopig. Frankrijk staat altijd nog met groot wantrouwen tegenover de Duitsche bedoelingen. Frankrijk meent er be lang bij te hebben dat Duitschland economisch zwak blijft. Het handhaven van handelsbelem meringen, zoo redeneert men, zou Duitschland zóó kunnen verzwakken, dat het tenslotte de hulp der democratische landen niet meer kan ontberen. Dan zou het gedwongen worden po litieke garanties te geven. Naar men zegt heeft dit standpunt ook veel aanhangers aan den Quai d'Orsay en eveneens in Engeland en Ame rika. Wij voor ons hopen, dat dit standpunt ge leidelijk zal worden prijsgegeven. Het is noodig, dat men tot andere gedachten komt, ter be vestiging van den vrede. Nu de zaken z<?o staan valt het incident met het Duitsche oorlogsschip in de Spaansche wa teren zéér ernstig te betreuren. Er is nog geen oordeel te vellen over de schuldkwestie. Het feit zelf is daarom zoo jammer, wijl de pogin gen van Engeland en Frankrijk Duitschland meer en meer los te maken van de Spaansche zaken pogingen tegenover welke Duitsch land absoluut niet ongenegen staat er lee- lijk door worden doorkruist en wijl de vrede er weer door wordt bedreigd. VOOR DE PIJP Kees Me Aan de A. R. „Rotterdammer" wordt geschre ven: „Hoe sterk de band tusschen de N.S.B. en de Duitsche regeering is, hebben we zoo zachtjes aan wel begrepen. Dit contact is door de N.S.B. bij de verkiezingsactie al naar het haar paste erkend of geloochend. In Duitschland heeft men er blijkbaar reeds bij voorbaat op gerekend, dat de N.S.B. door de verkiezingen in Holland de macht in handen zou krijgen. Want het volgende verhaal, het welk ons door bevoegde en welingelichte zijde werd verstrekt, is een zoo verregaand en bru taal stukje, dat we ons afvragen of de Neder- landsche Regeering wel met die praktijken op de hoogte is. Dezer dagen wilde een familie te Utrecht een nichtje uit Duitschland eenigen tijd tot zich ne men. Zooals men allicht weet is het voor Duit sche onderdanen vereischt daartoe een vergun ning van de Duitsche regeering te verkrijgen. De familie in Utrecht, bij wie het nichtje zou gaan logeeren, kreeg op den verkiezingsdag een officieel formulier van het gemeentebestuur van de woonplaats van het nichtje toegezonden, waarop verschillende gegevens moesten worden ingevuld. Een officieel document dus, waarop de Duitsche Overheid al dan niet gunstig zou be schikken op het verzoek tot verlaten van Duitschland. Dit formulier, hetwelk rechtstreeks uit Duitschland naar de te Utrecht wonende familie werd toegezonden, bestond uit twee ge deelten. Het door een perforatie gescheiden tweede gedeelte bevatte dezelfde vragen als de bovenste helft, doch moest worden afgeteekend door deN.S.B.H! Dus niet door het ge meentebestuur van Utrecht, noch door de Ne- derlandsche regeering, doch door de N.S.B. De ontvanger van dit formulier, die niet het kind de dupe wilde laten worden, is met het formulier naar het hoofdkwartier van de NS.B. getogen. Hier ontwikkelde zich het volgende ge sprek tusschen een zwarthemd en een Neder- landsch staatsburger: Hou zee! aldus het zwarte hemd. Goeden middag! Wat is er van uw verlangen? Ik heb hiér een formulier dat blijkbaar op deze plaats moet worden afgestempeld. Wat is uw politieke richting? Ik doe niet aan politiek, ik ben neutraal. Heeft u al gestemd vandaag! (het was Woensdag J.I.). Ik kom juist van het stembureau. Op wien heeft u gestemd? Daar heeft u niets mee te maken. Het spijt mij, maar ik kan u niet helpen aan de vereischte onderteekening, gaat u maar eens zien of op de Oude Gracht de kringleider aan wezig is, misschien kan die u helpen. Of de oom van het nichtje hierheen gegaan is weten wij niet, noch of het vereischte stem pel op het formulier geplaatst is, doch de man die tegen een zwarthemd op het hoofdkwartier heeft durven zeggen: daar heeft u niets mee te maken, zal van de Duitsche regeering wel niet gemakkelijk toestemming krijgen zijn nichtje te ontvangen. Wij vragen ons af of aan dergelijke methodes van de Duitsche regeering niet paal en perk gesteld dient te worden, en of de heeren in de Maliebaan niet eens duchtig op de vingers ge keken moeten worden." De president der Nederlandsche Bank mr. L J. A. Trip heeft als voorzitter van het comité „Weenen aan de Vecht" enkele mededeelingen gedaan over opzet en eventueel welslagen. Zoo als men weet kan ieder het avondfeest op kasteel Nijenrode aan de Vecht bijwonen tegen f 100.die zonder eenigen aftrek gestort wor den bij 'n liefdadigheidsinstelling, door den gever zelf aan te wijzen. Mr. Trip wekt alle liefda digheidsinstellingen op actief te zijn en te po gen een goed deel der opbrengst te krijgen. Ze krijgen alles, de onkosten worden door anderen gedragen. Secretaris is ir. Josephus Jitta, Re guliersdwarsstraat 108114, telef. 34520. Nie mand minder dan prof. dr. Willem Mengelberg verleent zijn medewerking en de artistieke lei der, de heer Goudstikker, werkt rusteloos aan de voorbereiding van den avond die daar van gaf mr. Trip de verzekering uniek be looft te worden en artistiek op hoog peil zal staan. „zy die aan het feest deelnemen zullen op den avond zelf niet meer in de beurs behoe ven te tasten, noch voor programma, noch voor ververschingen of iets anders. Alle kosten n.l. mr. Trip constateerde het met nadruk worden gedragen door eenige landgenooten, die even spontaan als ons de beschikking over het kasteel Nijenrode werd aangeboden, een groot bedrag a fonds perdu ter beschikking stelden om het heele feest te financieren. Het comité voor de zomerpostzegels schrijft ons: Morgen, 1 Juni, begint de verkoop van de zomerpostzegels, waarvan de extra-opbrengst dient voor sociale en cultureele doeleinden. De postzegels dragen de beeltenissen van Von del, Van Leeuwenhoek, De le Boe Sylvius en Jacob Maris. Men mag ze niet verwarren met de Jam boree-zegels. Deze opmerking lijkt misschien overbodig, maar het vorig jaar is ook verwar ring ontstaan, omdat tegelijk met de zomer postzegels de universiteitzegels (driehoeks zegels) verkrijgbaar waren. Het bleek toen, dat men zich niet altijd rekenschap gaf van het onderscheid. Het looze, door de .Matin" ver spreide, gerucht, als zou er een toenadering tusschen Duitsch land en het Vaticaan binnenkort tot stand komen, is door onzen Romeinschen correspondent onmiddellijk op gezag van bevoegde Vaticaansche instanties tegengesproken. Helaas, schijnt een der gelijke verzoening verder dan ooit ver wijderd. Het nationaal-socialistische Derde Rijk, dat het positieve Christen dom beweert te beschermen en te belij den, heeft den positief anti-Christelij ken Duitsch-heidenschen pseudo-godsdienst van generaal Ludendorff en echtgenoote officieel bestaansrecht en erkenning verleend. De diep-ernstige Pauselijke En cycliek „Mit brennender Sorge", welke bepaalde leerstellingen van het Duitsche nationaal-socialisme als verderfelijke dwalingen brandmerkte en de Katholie ke eeuwige waarheden daar tegenover stelde, welke klaagde over de vele en ern stige schendingen van het tusschen Duitschland en den H. Stoel gesloten Concordaat, maar niettemin de moge lijkheid van verzoening open liet, werd als een staatsgevaarlijk hoog- en land- verraderlijk document behandeld en de verspreiding ervan werd door de Gestapo verhinderd. Het antwoord op deze Ency cliek is o.a. geweest het inspannen van meer dan duizend zedelijkheidsproces sen tegen Katholieken (enkele priesters, maar voor het overgroote deel leeke- broeders) en de bedreiging deze proces sen niet alleen met wijd openstaande deuren te houden, maar ook in „geuren en kleuren" per radio uit te zenden. De Duitsche pers wordt reeds verplicht uit voerige verslagen met weerzinwek kende bijzonderheden onder het oog te brengen van jong en oud. Dat dit antwoord het bloed van een figuur als Kard. Mundelein van Chicago en niet alleen van hem lichtelijk aan het koken heeft gebracht, kan alleen een doorgewinterden Nazi verbazen. Zooals men weet, heeft deze Kerkvorst geen blad voor den mond genomen om zijn diepe verontwaardiging over de wijze, waarop de zedelijkheidsprocessen in Duitschland thans worden gevoerd, te luchten. De Duitsche Rijksminister voor Pers en Propaganda, Dr. Josef Göbbels, heeft in een groote rede nu den Kardi naal van Chicago van repliek gediend en deze repliek, vol typisch nationaal-so cialistische drogredenen, ademde een geest en een mentaliteit, welke karak teristiek geacht mogen worden voor een gewezen Katholiek, die zijn Katholieke opvoeding en het Katholieke milieu, waaraan hij zijn vorming en opleiding te danken heeft, ontrouw is geworden* Wij willen hier niet in alle bijzonderhe den op deze even hatelijke als hier en daar bewust misleidende rede ingaan. Evenmin willen wij ontkennen, dat er in Duitschland in bepaalde Katholieke kringen dingen zijn gebeurd, welke op geen enkele wijze door den beugel van de Christelijke moraal kunnen worden ge wrongen. Maar wel willen wij wijzen op één uitlating van Göbbels, die alles ver klaart en een helder licht werpt op de wel-is-waar ontkende, maar niettemin eigenlijke bedoeling dier zedelijkheids processen. Göbbels verklaarde n.l., dat het natio naal-socialisme, zooals iedere revolution- naire beweging, niet alleen tevreden is met de verovering van de macht, maar deze macht ook met alle middelen zal trachten te handhaven. Met alle mid delen, wij zijn Göbbels voor deze verkla ring dankbaar. De macht en niet het recht wordt dus op de eerste plaats met alle middelen, geoor loofde of ongeoorloofde, rechtma tige of onrechtmatige, gehandhaafd. Wij begrijpen niet, dat een autoriteit, die dit verklaart, er verontwaardigd over kan zijn, dat de in Duitschland aanhan gig gemaakte zedenprocessen en de wijze, waarop deze worden gevoerd, aan het buitenland en heusch niet aan Ka tholieke kringen alleen, op z'n minst ge nomen politiek hoogst verdacht voorko men. Dat wij dat niet begrijpen, zal wel hieraan liggen, dat wij Goddank geen Nazi's zijn en het ook niet wenschen te worden. Voor ons Katholieken geldt nog altijd, dat geen doel de middelen heiligt, dus zeker niet een onheilig doel als de bevrediging van een ongeregelde machts begeerte. Göbbels verklaarde, dat het nationaal-socialistische régime beschul digd wordt „van het vreeselijkste mis drijf, waaraan zich een regeering schul dig kan maken n.l.: de openlijke ver draaiing van recht en wet voor egoïs tische doeleinden", en dat hij daarom zich verplicht achtte zijn ergerniswek kende rede te houden. Wie erkent alle middelen te zullen aanwenden om de veroverde macht te handhaven, verklaart zichzelf in staat „het vreeselijkste mis drijf" te bedrijven, wanneer hij zulk een misdrijf in het belang van de vol strekte machtshandhaving zou achten. Het wil ons voorkomen, dat Dr. Jozef Göbbels de beschuldiging van het bui tenland allesbehalve ontzenuwd heeft. MALANG, 31 Mei. (Aneta). Wij vernemen dat alsnog zes personen, die contact hebben gehad met de lijders, die het eerst bezweken zijn, aan pest zijn overleden. Het totaal aantal dooden is thans gestegen tot elf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2