GARAGE RABO De represailles van Berlijn tegen rood Spanje Haarlem, 31 Mei DE PRINS VAN NAPELS GEDOOPT MAANDAG 31 MEI 1937 J. v. d. HAAK - DE zaak Kort en volledig STALLING EN ONDERHOUD REPARATIES AGENDA Officieele bevestiging van het bombardement Vliegtuigongelukken in Engeland GROOTSCHE PAUS-HULDE Prachtige daad van de katholieken in het Amsterdamsch kwartier Orgelbespeling N.V. Haarlemsche Machinefabriek v/h Gebr. Figee N.V. J. J. BEIJNES TE HAARLEM Algemeene toestand gunstiger STADSSCHOUWBURG Programma van de Haarl. Radio- Centrale op Dinsdag 1 Juni R. K. Handelsreizigers Uitbreiding Politiebureau aanbesteed Nijverheidsonderwijs ZOMERTIJD - ZOMERPRIJS die nu koopt, die handelt wijs STATENKIESKRING „ZAANDAM" Uiteenzetting over de wijziging der Grondwet Jhr. mr. O. F. A. H. van Nispen van Pannerden, benoemd tot burgemeester van Hillegom Pastoor C. de Koster Commissie „Volkszwemfeest" Volle zomer drukte en eenige moeilijkheden Gasthuisvest 11, Haarlem, Tel. 17266 DE ACTIE „VOOR GOD" Medewerking der mannelijke jeugd BURGERLIJKE STAND Bioscopen 1 Juni Bioscopen LAATSTE NIEUWS Ook Spaansche schepen door Duitschers aangevallen? Mgr. Beccaria verrichtte de plechtigheid Besluiten der Rijksregeering RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN STAD In de parochie van Sint Joan den Dooper aan de Amsterdamstraat is Zondag door het Paro chiale Katholieke Comité van Actie een massale Paus-hulde georganiseerd. Op de speelplaats van den Bond van Groote Gezinnen werd om 3 uur een optocht van de parochiale jeugdorga nisaties opgesteld. Achter de muziekvereeniging „Utile Dulci", onder leiding van den heer v. d. Burg, mar cheerde de jeugd in kleurige uniformen en met wapperende vaandels door het Amsterdamsche kwartier. Op de speelplaats der Broederscholen was een fraai versierd podium gemaakt. Achter de zetels van de meer officieele persoonlijkhe den stond een dichte haag van Kruisvaarders, Verkenners en Graalmeisjes. De voorzitter van het Comité van Actie, de heer B. Nooy, zette in zijn openingswoord de bedoeling van de massale bijeenkomst uiteen. Utile Dulci speelde o.a. den Paus-marsch en het parochiale zangkoor zong onder leiding van broeder Ansbertus „Tu es Petrus". Daarna was het woord aan den eerw. heer H. de Greeve. De pastoor van deze parochie verte genwoordigt heden den Paus, aldus spr. Groot en klein zijn om hem heen geschaard als om den troon van den Paus. Door en in den Paus leidt de H. Geest de H. Kerk. De menschen gaan hun gang, maar hij leidt de wereldgebeur tenissen met wijsheid en durf. Denkt aan de gebeurtenissen in Duitschland, waar men de Kerk tracht te onderdrukken in concentratie kampen. Een woord heeft Hij gesproken door de voorlichting van den H. Geest en daarmee tal van gewetensvragen opgelost. Wat wij, menschen, doen is maar een klein stuk werk. Maar de H. Vader overziet alles en spreekt op het juiste moment. Groote liefde moeten wij dus hebben voor Gods Kerk en voor den Paus. Wij moeten bidden voor zijn leiding. Het is ook zoo duidelijk, dat de Paus door den H. Geest geleid wordt. Van het begin der wereld af is alles vergaan en verdwenen, maar het Pausschap is gebleven. Met luide stem deed spreker een oproep tot een feestgeschenk van gebed, dat God den H. Vader moge bewaren. Op deze enthousiaste rede volgde een daverend applaus. Een telegram van hulde en dankbaarheid werd vervolgens aan den H. Vader gezonden. Prof. Dr. Alph. Steger beklom vervolgens het spreekgestoelte. Een onvergetelijk oogenblik was het een jaar geleden aldus spr., toen de H. Vader zijn tachtigste levensjaar inging en ik in Sint Pieter tegenwoordig' was bij het opdra gen van de Pausmis. Onvergetelijk was ook de audiëntie. Hijgend naar adem sprak de Paus, maar toen Hij over de Katholieke Actie begon te spreken, klonk zijn stem krachtiger, verjong de zijn leven en kon men niet bétnerken, dat Hij zulk een hoogen leeftijd had bereikt. Spr. behandelde de Encyclieken over de Ka tholieke Actie, Het Huisgezin, De Opvoeding en aet Duitsche Nat.-Socialisme (Divini Redemp- toris). Vervolgens belichtte spr. de verheven heid van het priesterschap, waarna hij verzocht door een innig gebed hulde en dank aan den Paus te brengen. De aanwezigen zongen „Aan U o Koning der Beuwen" en het „Wilhelmus" en togen daarna naar de kerk, waar alle vlaggen om het altaar werden geschaard en de parochie jeugd in de zoorste banken plaats nam. Pastoor P. Roovers celebreerde een plechtig Danklof met assistentie van de kapelaans C. Verheyen en A. van Rijn. Tijdens het Lof werd voor den Paus gebeden en tot slot klonk een machtig „Te Deum" door het groote kerkge- oouw. De parochie van St. Jan heeft gisteren een ;roote daad gesteld! In de Groote of St. Bavokerk zal op Dins dag 1 Juni 1937, des avonds van 8.159.15 uur door den heer George Robert een orgelconcert worden gegeven. Het programma luidt: 1. Meinen Jesum lass ich nicht (Choral mit ifariationen) J. G. Walther (1684—1748). 2. Concert d. kl. t. Vivaldi Bach Allegretto Fuga Largo Allegro moderato. 3. a Nun komm' der Heiden Heiland b. Nun freut euch, lieben Christen G'mein 4. Fantasia c kl. t. 5. Preludium en Fuga c kl. t. J. S. Bach. In de Zaterdagmiddag gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Haar lemsche Machinefabriek v/h Gebr. Figee werden de balans en verlies- en winstrekening over 1936 goedgekeurd. Aan het verslag ontleenen wij de volgende bijzonderheden: Wij eindigden verleden jaar ons op 26 Mei uitgebracht verslag over 1935 met de mededee- ling „dat de eerste maanden van 1936 weinig nieuw werk hadden gebracht, dat echter den laatsten tijd eenige verbetering was ingetreden." Helaas heeft deze verbetering in het tweede kwartaal van 1936 zich niet verder voortgezet. Er was te weinig werk voor een behoorlijke be zetting der fabriek en om aan den gang te blijven, moesten wij werken aannemen, die hunne kosten niet dekten. Eerst met het laatste deel van het derde kwartaal begon een opleving, waardoor het mogelijk was enkele grootere op drachten te verkrijgen. Deze werken waren echter niet op 31 December j.l. afgeloopen, zoo dat zij geen invloed op het winstcijfer konden uitoefenen. Tot de in 1936 uitgevoerde werken behooren o.a. de cokestransportinrichting voor de Ba- taafsche Petroleum Maatschappij te Pernis, om vattende laadbrug, havenkraan, met traverse, de complete cokesbreekinstallatie; verder de traverseerinrichting voor de brugkranen aan de Haven van Stein der Staatsmijnen alsmede ver schillende havenkranen, rupskranen, bovenloop kranen en liften. Van de werken in 1936 besteld en nog onder handen zijn de voornaamste de dekwerktuigen voor de Nieuw Amsterdam van de Holland Amerikalijn, de dekkranen voor de nieuwe sche pen der Koninklijke Paketvaart Maatschappij, de lieren voor de Mijnenvegers, voorts een vierde brugkraan voor de haven van Stein der Staats mijnen, benevens de ombouw van meerdere kranen met vaste vlucht in wipkranen voor de gemeente Rotterdam, alsmede de mechanische en electrische installaties der bruggen te Gouda en Voorburg ten behoeve van den Rijkswater staat, directie Bruggen. Voor deze opdrachten ondervinden wij groote moeilijkheden by het verkrijgen van de materi alen, waardoor vertraging in de afleveringen ontstaat. De devaluatie heeft, althans op ons gebied, niet onmiddellijk de voordeelen gebracht, die velen er van verwachtten. Export-orders komen incidenteel voor. De uitslagen van openbare aanbestedingen in het buitenland voor onze fabrikaten toonen echter duidelijk aan, dat de Nederlandsche productie kosten te hoog zijn. Zoolang de op de bedrijven drukkende lasten en de kosten voor het levens onderhoud hier te lande niet worden verlaagd, zal allen regeeringsbemoeiingen en handels verdragen ten spijt de concurrentie met bui- tenlandsche fabrieken op buitenlandsche mark ten in verreweg de meeste gevallen onmogelijk zijn. Het saldo groot f 13860.94 wordt voor afschrij ving bestemd. De heer J. W. Repelius, sinds de oprichting der vennootschap in 1896, lid en secretaris van het college van commissarissen, heeft om gezondheidsredenen zijn ontslag ge nomen. Zijn aftreden wordt betreurd. Aan aandeelhouders der Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes, N.V. te Haarlem, zal op de a.s. jaarvergadering een verslag over 1936 worden uitgebracht, waar aan het volgende is ontleend: Ofschoon de resultaten van het afgeloopen jaar nog teleurstellen, is de algemeene toestand van onze Vennootschap toch gunstiger dan deze sinds langen tijd is geweest. Zooals wij reeds in ons vorig verslag konden vermelden, kregen wij in dit jaar een opdracht van de Nederl. Spoorwegen voor den bouw van 74 electrische motorrijtuigen. Voor deze op dracht is een alleszins voldoende levertijd vast gesteld. De uitvoering kon hierdoor behoorlijk worden voorbereid, hetgeen een regelmatigen gang der werkzaamheden ten goede komt. Voor een gunstig verloop was het daarbij noodzakelijk in korten tijd de sterk onder bezette werkplaatsen tot de volle productie capaciteit op te voeren. Dit stelde zware eischen aan ons personeel en met waardeering maken wij melding van de toewijding, zoowel van ambtenaren als van werklieden, die tijd noch inspanning gespaard hebben om deze moeilijke taak uit te voeren. De grootere bedrijfsdrükte heeft alleen in het laatste gedeelte van 1936 een gunstigen invloed op de financieele resultaten gehad. In 1937 zal deze invloed over het geheele jaar tot uitdruk king komen, in 1938 alleen gedurende de eer ste maanden. De ontwikkeling van de winst mogelijkheden van ons bedrijf zal dan ook in de eerste plaats afhankelijk zijn van de bezet ting gedurende het tweede gedeelte van 1938. Daar wij onmiddellijk na ontvangst der be stelling voor de geheele opdracht het materiaal hebben ingeslagen, is de depreciatie van den gulden met de daarop volgende prijsstijgingen van weinig invloed geweest. Voor verliezen uit dien hoofde waren wij dan ook voldoende ge dekt. Onze afdeeling autobussen ontwikkelt zich gunstig. De concurrentie is in dezen tak van bedrijf nog steeds groot. Met genoegen hebben wij kunnen bemerken, dat in den laatsten tijd veel meer prijs gesteld wordt op goed fabrikaat, waardoor wij in véle gevallen betere prijzen konden bedingen. In de gewone algemeene vergadering van aandeelhouders, gehouden op 3 Juni 1936, werd de heer J. W. A., Beijnes tot commissaris her kozen. De Balans en de Verlies- en Winstrekening over het afgeloopen jaar wijzen na normale af schrijvingen op gebouwen en machines en na afboeking van het restant van de algemeene reserve, een verlies aan van ƒ9.734.59. Een en ander brengt mede, dat dit jaar naar onze meening geen uitkeering van dividend kan plaats hebben. De verkorte balans per 31 December 1936 wijst aan: Gebouwen en gronden: gronden ƒ486.000; ge bouwen ƒ63.800; machines, electr. installatie en gereedschappen ƒ71.761.36; teekeningen en meubilair ƒ1; kas en bankiers ƒ155.109.40; ef fecten: officieel genoteerd ƒ99.755.62, niet- officieel genoteerd ƒ10.800, tezamen ƒ110.555.62; debiteuren ƒ8.533.è4; onderhanden werken ƒ520.610.95; voorraad grondstoffen ƒ298.227.26; inkomsten vervallende in 1937 ƒ1.032.91; voor uitbetaalde kosten 18.380.16; verliessaldo 9.734.59; totaal ƒ1.743.746.89. Geplaatst kapitaal: preferent A ƒ750.000; pre ferent B 11.250; gewoon 500.000; te zamen ƒ1.261.250; bouwfonds ƒ125.000; reserve voor koersverschil op effecten 26.527.50; prolongatie o/g ƒ67.500; crediteuren ƒ107.686.32; p"rsoneel- fondsen ƒ18.351.42; reserve voor Pensioenfonds 134.941.18; dividendsaldo vorige jaren ƒ490.47; totaai ƒ1.743.746 89. De verkorte verlies- en winstrekening over 1936 luidt: Afschrijvingen 59.443.21. Fabricagerekening 1.532.11; koerswinst ef fecten ƒ20.295.29; algemeene reserve 27.881.22- verliessaldo 9.734.21; totaal ƒ59.443.21. KINDERZEGEN. Blijspel in 3 be drijven, 8 tafereelen, van G. Sheild Donis Shorpe door N.V. Ver. Rot- terdamsch Hofstadtooneel. „Een 80-jarige burgeroorlog" had dit stuk kunnen heeten, zonder dat iemand er aan stoot aan genomen zou hebben. Zooveel ruzie Vordt er in gemaakt enzoo lang is het ook. Soms doet het even denken aan Dr. Edtnond Konrod's stuk; Het Nest, omdat daarin ook een moeder de zorgen en lasten van een heel gezin torst. Toen was het Magda Janssens, die de spil van het gezin was. Nu had Bets RanucciBeek man deze moeilijke doch zeer dankbare rol op zich genomen. De zuivere teekening van die moeder en van dat gezin is eigenlijk de eenige voornaamste verdienste van dit, deels zeer on derhoudende, deels wat al te uitvoerige spel. De schrijver valt soms in herhalingen, die vol maakt overbodig zijn, terwijl hij voorts al te lang blijft stilstaan bij onderwerpen, welke maar matig interessant zijn. Dat dergelijke on gebonden-anarchistische gezinnen bestaan, is een feit en ook is het wel eens gezellig aldaar een kijkje achter de schermen te nemen, doch niet alles wat daarin passeert is belangwekkend genoeg om er een publiek aangenaam mee be zig te houden. Ook het verloop der verschillende conflicten is niet overal volkomen verantwoord. Wü kunnen ons bijvoorbeeld slecht voorstellen, dat een vrouw van de wereld, zooals Stella Har- ringway toch is, direct maar aan een „piano stemmer", dien zij voor het eerst van haar le ven ontmoet, haar zigeunerziel bloot legt en dan als een slagersjongen gelijk maar een af spraakje met hem maakt. Dit conflict alleen reeds (en practisch het eenige, dat in het heele stuk voorkomt) heeft o.i. een psychologisch „luchtje" en was, in dezen vorm althans, veel te bescheiden uitgewerkt om te overtuigen. Na haar en de moeder, waren de kinderen de voornaamste persoonlijkheden. Van hen waren Martin (Guus Oster) en Tonie (Enny Meu nier) de meest „echte" en natuurlijke in hun spel, want Adrienne Canivez kon van de doch ter Audrey maar geen acceptabele figuur ma ken. Die rol lag haar blijkbaar heelemaal niet haar spel kwam niet van binnen uit en de heele voordracht bleef vlak en onoprecht. Ook Dirk Verbeek had het niet gemakkelijk met zijn Ronnie. Hij moest onoprecht in zijn liefde zijn en dan even voor het einde een eerlijke liefdes bevlieging krijgen. Als hem dat niet gelukt is, lag het zeker niet aan hem. Verder kregen we nog een bekoorlijke keu kenprinses van Jacki Broedelet, terwijl Paul Steenbergen, als de oudste zoon en het zwart witte schaap der familie, van zijn rol maakte wat er van te maken was. Een werkelijk gaaf rustpunt in het geheel bleef Bets RanucciBeekman, die zoo lekker handig-wijs. boven al de troebele gezinsleden uitstak. De latere steun van Vera Bondam als Stella deed echter iedereen nog extra goed. Er waren bijzonder goedkoope entrée-prijzen en daarvan hadden zeer velen een dankbaar gebruik gemaakt, om dezen „Kinderzegen" (is die titel soms ironisch bedoeld?) bij te wonen. Zij applaudisseerden hartelijk en lang, (Voor volwassenen). V.-t. Progr. I: Hilversum I Progr. 2: Hilversum II Progr. 3: 8.00 Keulen; 11.20 Droitwich; 12.20 Brussel VI.; 2.20; Deutschl. Sender; 3.20 Parijs R.; 4.05 Keulen; 5.20 Brussel VI.; 7.00 Keulen; 3.00 Londen Reg. 8.30 Keulen; 9.20 Rome. Progr. 4: 8.00 Brussel VI. 9.20 Pauze; 10.35 Londen Reg.; 12.50 Droitwich; 2.25 Londen R.; 4.50 tot 11.45 Droitwich. Progr. 5 8.00—7.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcert (muziek uit Oostenrijk en Hongarije): Zigeunermuziek; Komm, Zigany; Zigeunerweisen: Wien, du Stadt meiner Trau- men; Hungaria Marsch; A Gipsy Sing song; Hongaarsche Marsch; Die Czardasfürstin; 2e Hongaarsche Rhapsodie; lm Prater blühn wie- cer die Baume; Racokzy Marsch; Weaner Mad'len. 8.00—12.00 Diversen. De afdeeling Haarlem van de R. K. Handels- reizigersvereeniging „St. Christoffel" hield haar gewone maandelijksche ledenvergadering in ho tel Brinkman. Nadat diverse mededeelingen ge daan waren, had de installatie plaats van kap. A. S. van Rijn als geestelijk adviseur der afdee ling. Vervolgens hield de heer Th. v. d. Weijden een causerie over Werknemenden Middenstand en wekte de leden op lid te worden van deze standsorganisatie. Nadat uitvoerig de Auto-zegening op Zondag 13 Juni bij de St. Bavokerk besproken was, sloot de voorzitter de vergadering. De directeur van Openbare Werken te Haar lem heeft hedenmorgen in het Raadhuis alhier aanbesteed: De uitbreiding van het bureau van politie aan de Smedestraat no. 9 en het verbouwen van het aangrenzend perceel no. 11, te Haarlem. Ingeko- men waren 22 biljetten. Laagste inschrijver P. A. N. Sprengers te Haarlem voor f 5284. Hoog ste inschrijfster firma De Boer en Dekker te Wormerveer voor f 7900. Het maken van een dienstwoning, magazijn, wasch- en schaftlokaal met toebehooren, ten be hoeve van de gemeente-reiniging, op een terrein aan den Ouden Weg te Haarlem. Ingekomen waren 24 biljetten. Laagste inschrijver J. v. d. Walle te Heemstede voor f 22222. Hoogste in schrijfster firma Gebrs. A. en P. Leerebezem te Amsterdam voor f 30.500. HAARLEM, 29 Mei 1937. (R. K. Industrie- en Huishoudschool). Geslaagd voor het theoretisch gedeelte van het leeraresexamen N. a. (lingerie- en costuumnaaien) de dames: J. Drenth, Oude Pekela; C. Faase, Haarlem; A. Gerritsma, Am sterdam; D. Lammers, Uden; C. v. d. Linden, St. Oedenrode; W. Ploegmakers, Dommelen; C. Schoorl, Lisse; C. Spierenburg, Haarlem; N. Vorwerk, Zierikzee; M. Vloeberghs, Helmond. KLEINE HOUTSTRAAT 43 - TELEFOON 10869 Zaterdagmiddag vergaderde de Statenkieskring „Zaandam" te Uitgeest. Behalve de spreker, mr. dr. Witteman, was ook de heer Clijnck van Zaandam, Statenlid, ter vergadering tegenwoordig, terwijl het Sta tenlid J. Valkering bericht van verhindering had gezonden. De waarn. voorzitter, de heer De Roy van Zuydewijn, opende de vergadering, waarbij hij het pas verkregen stembussucces memoreerde en er op wees dat daarmede, ondanks achter uitgang van K.D.P. en N.S.B., de tijd van rust voor onze partij nog niet is aangebroken. Het jaarverslag vermeldde, dat dr. Bamhoorn èn als voorzitter èn als bestuurslid wegens druk ke werkzaamheden had bedankt. De opgerichte R. K. Vereeniging van Gemeenteraadsleden in dezen Statenkring was wel tot stand gekomen, maar veel animo bleek er vooi deze vereeniging van de zijde der R. K. Gemeenteraadsleden nog niet te zyrn. Daarna bracht de penningmeester, de heer Way, zijn financieel verslag uit. De ontvangsten waren geweest 196,42, de uitgaven 34,64; al- zoo een batig slot van 161,78. Het ledental der aangesloten parochiale kiesvereenigingen be droeg in 1936 5784. De voorzitter bracht, nadat de afdeeling Uitgeest bij monde van den heer W. van eer Stok, te kennen had gegeven, dat de :o:rróle- commissie alles in orde had bevonden, dank aan secretaris en penningmeester voor verrichte werkzaamheden. Voor dit jaar wordt de con tributie. af te dragen aan den Statenkieskring. per aangesloten lid per afdeeling op 2 <4 cent gebrschfc. Na eenige discussie besloot de vergadering op voorste' van den voorzitter 25.— af te staan aan den Rijkskieskring „Helder \llccn Ce af deeling Zaandam was hiertegen. De verkiezing voor voorzitter van der. Staten kieskring had tot uitslag, dat op den heer De Roy van Zuijdewijn 38 van de 45 temmen wer den uitgebracht. Genoemde heer aanvaardde deze benoeming onder dank. Dan verkreeg mr. Witteman het woord voor zijn causerie over „Grondwetswijziging". De voorbije verkiezingen, aldus mr. Witteman, geven de gelegenheid tot vorming van de vier volgende Kapelaan C. de Koster van de parochie O. L. Vrouw van Zeven Smarten te Haarlem-Noord is vandaag pastoor geworden. Z. Eerw. is door den bisschop benoemd te Oude Schild op Texel. Daar zal-hij de plaats in nemen van een anderen oud-Haarlemmer, n.l. pastoor Th. G. van Haaster, die naar Ursem gaat verhuizen. Pastoor de Koster was adviseur van den R.K. Volksbond, Kring Noord en verder adviseur van den Stillen Omgang, directeur van de H. Fami lie (mannen en vrouwen) en van de Derde Orde. Daar hij een goed predikant was zullen vele parochianen hem ook noode missen. De oefenuren voor de donateurs van boven genoemde commissie zijn voor dit seizoen als volgt vastgesteld: Met ingang van 1 Juni a.s. iederen Dinsdag avond van 7.30 tot 9 u. in de Gem. Zweminr. a. a. Houtvaart (afd. V.B.). Iederen Donderdagavond van 6.30 tot 7.45 en van 7.45 tot 9 u. in het Sportfondsenbad. Het Bloemendaalsche strand heeft Zondag de volle zomerdrukte te verwerken gehad. Het publiek bleek nog niet vertrouwd te zijn met den nieuwen verkeerstoestand aan 't einde van den Zeeweg. De fietsenberging verliep nog niet vlot. In den loop van den dag zijn op last van de politie een honderd fietsen, die tegen de hekken van de afritten waren geplaatst, naar de rijwiel stalling overgebracht. Een wielrijdster, mevr. N. uit Haarlem-Noord, verloor op het rijwielpad van den Zeeweg de macht over haar stuur, doordat zij omkeek. Zij viel met haar schouder op den rand van het fietspad en brak haar sleu telbeen. Na aan den politiepost voorloopig te zijn verbonden is zij per taxi naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoerd. Voorts hadden op het strand de gebruikelijke ongevallen plaats. Een meisje werd door de warmte bevangen en werd aan den politiepost weer „opgeknapt", waar na ook zij per taxi naar huis is gebracht, terwijl een aantal andere strandbezoekers voetwonden e.d. opliep, die aan den post werden verbonden. Zondagavond om half twaalf heeft de politie een dronken Hagenaar aangehouden, die de Kampervest met zijn auto onveilig maakte. De auto bleek bovendien in vergevorderden staat van ontbinding te verkeeren. De voetrem was geheel buiten werking, terwijl de handrem bij een snelheid van 25 K.M. een remweg van 22 meter noodig had. De Hagenaar heeft den nacht op het politie bureau doorgebraht. Zijn auto is in beslag ge nomen. conclusies voor ons geheele volk. Ons volk is tegen fascisme en dictatuur; Mussert of Mos- cou was een valsche leuze. Het liberalisme heeft afgedaan en wij, Nederlanders, hebben ons uit gesproken voor een democratischen staatsvorm. Speciaal voor ons, Katholieken, heeft deze ver kiezing een monument gegrondvest van eenheid. Wij stellen het beginsel boven het persoonlijk belang. Toch, al zijn er 31 zetels behaald, mogen we niet tevreden zijn. Door den kiesdeeler kre gen we slechts 28 zetels toegewezen, terwijl de Katholieken 1/3 der bevolking uitmaken. In de komende jaren moeten we dus vooriwerWen aan den uitbouw van onze Staatspartij. Menigeen zal er zich wel niet bewust van zijn geweest, dat deze verkiezing niet slechts de gewone vier- jaarlijksche periodieke verkiezingen waren, maar deze verkiezingen tevens moesten gehouden worden, opdat het volk zich zou kunnen uit spreken over de thans gewijzigde Grondwet. Hierna werd het wezen en de wijze waarop de Grondwet gewijzigd mag en kan worden, uit eengezet. De staatscommissie voor deze Grond wetswijziging had een zeer beperkte opdracht en zelfs het resultaat van deze zeer beperkte opdracht werd door de Regeering nog meer besnoeid en wel zeer ten spijt van de Katholie ken. Vervolgens noemde spr. de zeven voornaam ste punten dezer wijziging als: le. nieuwe vast stelling van het inkomen der Kroon; 2e. ver laging van het salaris der Kamerleder, van 5000 tot 4000; vaststelling van 't maximum pensioen van een Kamerlid op 2800, alsmede het tegengaan van cumulatie van salaris en pensioen; 3e. instelling van ministerambt zon der portefeuille; 4e. het weren van re volution - naire volksvertegenwoordigers, een punt, waar van de aanneming sterk betwijfeld wordt; 5e. een evenredige vertegenwoordiging in ons Kies stelsel behoudens „binnen de wet te stellen grenzen 6e. het voorstel der Regeering tot op richting van Openbare lichamen voor Bedrijf en Beroep; 7e. instelling van het ambt van Staatssecretaris. Na deze zeven punten van wijziging in den breede te hebben besproken, beëindigde mr. Wit teman onder applaus van de vergaderir. er. dank van den voorzitter zijn aandachtig aan hoorde causerie. Bij de rondvraag bracht de heer P. de Wildt (Castricum) een onbillijke behandeling in de tarieven van de P.E.N. ter sprake, voor welker wegneming het Statenlid Clijnck zijn volle medewerking toezegde. De heer v. d. Stok (Uitgeest) bepleitte het overschrijven van vertrekkende leden der ver eeniging naar andere kiesvereenigingen. Men ducht echter daarin te veel administratie. Hierna volgde sluiting. De Mannelijke Jeugdbeweging voor Katho lieke Actie in het Bisdom Haarlem heeft haar medewerking willen verleenen aan het comité van Katholieke Actie „Voor God" door in ieder Dekenaat van het Bisdom een depót te ves tigen voor den verkoop en de verspreiding van de brochures, die door het Comité worden uit gegeven. In ieder Dekenaat is een vereeniging bereid gevonden, om dit depot te verzorgen. De be stellingen van brochures van het Comité van K. A. „Voor God" kunnen dus van nu af aan die depots geschieden. De dópots zijn gevestigd: Van het Dekenaat: Alphen. St. Jos. Gez. Ver. R. K. Pastorie, Roe lof arendsveen; Rotterdam St. Jos. Gez. Ver. Stationsplein 10, Rotterdam; Purmerend St. Jos. Gez. Ver. Oostzijde 12, Zaandam; Schie dam St. Jos. Gez. Ver. Nieuwe Haven 117. Schie dam; Poeldijk K.J.M.V., Naaldwijk; Zoeter- woude, K.J.M.V., R.K. Pastorie Leidschedam; Noordwijk. St. Jos. Gez. Ver. R.K. Pastorie Noordwijk; Amsterdam, St. Jos. Gez. Ver. Stad houderskade 55, Amsterdam; Leiden, St. Jos. Gez. Ver., Rapenburg 52, Leiden; Ouderkerk, St. Jos. Gez. Ver. R. K. Pastorie, Bovenkerk; Haarlem, St. Jos. Gez. Ver. P. Krugerstraat 43, Haarlem; Delft. St. Jos. Gez. Ver. Nieuwe Plan tage 55, Delft; Wervershoof, St. Joz. Gez. Ver. G. v. d. Geest, Wervershoof; Middelburg, St. Jos. Gez. Ver. R. K. Pastorie, Vlissingen; Den Haag, St. Jos. Gez. Ver. Maasstraat lg. Den Haag; Hoorn, St. Jos. Gez. Ver. R. K. Pastorie Hoorn; Gouda. K.J.M.V., Kleiweg 24, Gouda. Geboren: z. van F. P. v. d. PolSchornagel; z. van A. K. van ZijpRidder; d. van C. A. TeeuwenUitendaal; d. en z. van J. C. Bonnema Cassee; d. van E. A. QuivooijOnink; d. van D. E. Smit—Hoes; z. van E. A. MilatzZegers; d. van J. M. v. d. MeerJoosten; z. van P. VersterreVredenburg; d. van J. w. Knapde Vos; d. van G. M. DijkstraGroenman; d. van Gebouw „St Bavo": Commissie Geestelijke Belangen, 8 uur; Comité Winterhulp. 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; „Utile Dulci", 8 uur; Coöperatieve Boerenleenbank, half 8. Stadsschouwburg: Ver. Rotterd. Hofstadtoo neel „Des Duivels Prentenboek", 8.15 uur. Kunstzaal Reeker, Wagenweg: Tentoonstel ling, 105 uur. Frans Halstheater: „Jan Ongeluk", met spe ciaal voorprogramma, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „My man Godfrey", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Als je verliefd bent", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Filmac, 115 uur; „De Spion", 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur; Rechts kundig Bureau, 8 uur; Spoorwegpersoneel. 8 uur; Bestuur Herwonnen Levenskracht, 8 uur; Stu dentenclub St. Thomas, 7 uur. Kunstzaal Reekers, Wagenweg: tentoonstel ling 105 uur. Groote of St. Bavokerk: Orgelbespeling, kwart over 8—kwart over 9. Frans Halstheater: „Jan Ongeluk", met spe ciaal voorprogramma, 2.30, 7 en 9.15 uur. I.uxor-theater: „Ny man Godfrey", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Als je verliefd bent", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Palace-Filmac, 115 uur; „De Spion", 7 en 9.15 uur. W. van AndelKoops; d. van J. IJ. Arnoldus Bekema; z. van C. G. van Hazebroekvan Rijn; d. van H. TakkenBiere; d. van A. H. Schouten van Loevesijn. Overleden: S. v. d. ValkZwemmer. 44 jaar, Atjehstraat; P. Bakker, 81 jaar, Kl. Heiligland; P. J. Roosegaarde Bisschop, 65 jaar, Gasthuis- vest; A. L. Koster, 77 jaar, Westerhoutperk; G. J. van Roon, 49 jaar, Weltevredenplein; K. S., 4 jaar, z. van K. S. van Beest, Rustenburger laan; J. v. d. BurgDorsman, 56 jaar, Haze- paterslaan; G. Damsteek, 75 jaar, Potgieterstr.; N. Kal, 48 jaar, Gasthuisvest; H. Pelders Brouwers, 66 jaar, Gasthuisvest. VALENCIA, 31 Mei (Havas) Of ficieel wordt medegedeeld, dat door de Duitsche vloot 200 kanonschoten op Almeria zijn gelost. De kustbat- terijen beantwoordden den aanval met 60 kanonschoten. Een Duitsch schip zou hierbij zijn getroffen. De officieele mededeeling van de Duitsche regeering luidt als volgt: „Ter vergelding van den misdadigen aanslag van roode bombardementsvliegtuigen op het voor anker liggende gepantserde schip „Deutsch- land" is in de ochtenduren de versterkte oor logshaven van Almeria door Duitsche zeestrijd krachten beschoten. Na<fot de havenwerken ver nield en de roode batterijen tot zwijgen gebracht waren, werd de vergeldingsmaatregel gestaakt en beëindigd." Officieel wordt uit Berlijn medegedeeld, dat onverwijld schepen der Duitsche marine ter versterking der strijdkrachten in de Spaansche wateren zee kiezen. Alle oorlogsschepen, die op de reede van St. Jean de Luz lagen, hebben het anker gelicht om voor de Spaansche Noordkust te gaan krui sen. Slechts de Britsche torpedobooten Fox Hound en Forester en de Fransche kanonneer boot Audacieuse liggen nog in de haven. Op de Spaansche ambassade te Londen wordt nog medegedeeld, dat volgens een telefonisch bericht uit Valencia Duitsche duikbooten in de nabijheid van Almeria torpedo's op schepen hebben afgevuurd, waardoor schade veroor zaakt werd. De omvang der schade en de te genmaatregelen zijn nog niet bekend. Naar Havas uit Londen meldt heeft de Spaansche ambassade aldaar medegedeeld, dat volgens een te half één uit Madrid ontvangen ROME, 31 Mei (Stefani) Hedenmorgen is in de kapel van het Quirinaal de doop plechtigheid verricht van den Prins van Napels, in tegenwoordigheid van de Ko ninklijke familie, de leden der regeering en de hoogste autoriteiten des lands. Het koor van de Sixtijnsche kapel verleende zijn medewerking. Toen allen hadden plaatsge nomen, werd het kleine prinsje binnengedragen en door een kinderkoor toegezongen. Als pe ter en meter fungeerden resp. de Koning en de hertogin van Vendöme als vertegenwoordig ster van de Koningin-Weduwe van België. De doopplechtigheid werd verricht door Mgr. Bec caria. bericht het bombardement van Almeria voort duurde. 0 BERLIJN, 31 Mei. (D.N.B.) De Duitsche vertegenwoordiger in de non-interventie-com missie heeft opdracht gekregen den voorzitter eer commissie het officieele vastgestelde feit van den misdadigen overval te Ibiza mede te deelen en hem daarbij het volgende besluit van de Rijksregeering bekend te maken: De Rijksregeering zal niet meer deelnemen aan het controlestelsel en aan de beraad slagingen van de non-interventie-commissie zoolang als haar geen zekere- waarborg ge geven is tegen herhaling van zulke gebeur tenissen. De maatregelen tegenover de roode machthebbers als antwoord op den onge hoord gemeenen aanval zal de Rijksregeering zooals van zelf spreekt, naar eigen goed dunken nemen. Zij heeft bovendien, zoolang deze toestand duurt, aan haar oorlogsschepen order ge geven elk rood Spaansch vliegtuig of oor logsschip, dat naderbij komt, met de wape nen af te weren. LONDEN, 29 Mei (D.N.B.). Bij de internatio nale snelheidswedstrijden voor vliegtuigen op het eiland Man is terstond na het vertrek uit Londen een tragisch ongeluk gebeurd. Een toe stel vloog tegen den schoorsteen van een huis op. Het vliegtuig ging in vlammen op. Beide inzittende vliegers vonden den dood. Drie be woners van het huis werden gekwetst. Nader wordt gemeld: Tengevolge van vijf vliegtuigongevallen in Engeland zijn heden zeven personen om het leven gekomen. In vier van de vijf gevallen, was de militaire luchtmacht hierbij betrokken, vijf leden van de luchtmacht werden gedood. Gisteravond had de militaire luchtmacht twee ongelukken met vier dooden. AI deze ongelukken deden zich voor ter ge legenheid van den rijksluchtdag, welke heden werd gehouden. Op alle vliegvelden werden demonstraties gegeven. Op het vliegveld Farns- borough is een militair vliegtuig brandend om laag gestort, de beide inzittenden kwamen om het leven. Bij Salisbury en Waddington stort ten eveneens militaire toestellen omlaag, terwijl te Weston Super Mare een bombardements vliegtuig bij het starten in brand vloog en ge heel door de vlammen werd verteerd. IJMUIDEN, 3 Mei. Rijksvischafslag. Tarbot 46 58 cent per kg. Griet 9.0029 per 50 kg Tong 45—60 cent per kg. Groote Schol 23.00, middel Schol 16.5020.50, Zetschol 1316.50 kleine Schol 4.50—14, Schar 1.80_6.70. Tongschar 17-zc 20 per 50 kg. Vleet 0.901.55 p. stuk Pieter man en Poon 1.75—2.60, kl. midd. Schelvisch 7.10 —14, kleine Schelvisch 1.658 per 50 kg. Kabel jauw 15.5041 per 125. kg Leng 2590 cent per stuk. Heilbot 6496 cent per kg. Wijting 1 60 3.20 per 50 kg. Koolvisch 7—50 cent per stuk. Makreel 57.50 per 50 kg. van de Maandag aan den Rijksvischafslag aan gekomen LOGGERS IJm. 204 13020.—. R. O. 9 580.—. K.W.: 3 280. 5 690.—, 76 900—, 74 660.—, 104 240.—, 100 270.—, 135 270155 250.—, 70 350.—, 51 650. Sch. 124 450.—, Sch. 130 630.—. WATERSTANDEN IJMUIDEN, Dinsdag 1 Juni. Vloed: 9.40 vm. ea 9.51 n.m.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5