We luisteren naar FINANCIEN ADMINISTRATIE HET B. V.L.-SCHANDAAL TE ALKMAAR (Jm (k Si Kerkelijk leven MAKELAARSKANTOOR J. BANEKE Gz. Dagfilm MAANDAG 31 MEI 1937 Vondelherdenking te Keulen Tentoonstelling over zijn leven en werken METAALBEWERKERS VRAGEN LOONSVERHOOGING Conflict bij de firma Rörink en van den Broek R. K. LEERGANGEN TILBURG Viering van het zilveren jubileum NED. REISVEREENIGING VOOR KATHOLIEKEN Jaarvergadering te Apeldoorn NEDERL. BOSCHBOUW- VEREENIGING Jaarvergadering te Eindhoven RIJKSCONTROLEUR VAN HET VERKEER De heer Pronk uit Heemstede benoemd BOTSING TUSSCHEN TWEE MOTORRIJDERS Broeiing in steenkolen Onze betere inde mam reizen LISSONE 7 - LINDEMAN De vroegere secretaris-penning meester tot twee jaar ver oordeeld f 60.000 verduisterd Ex-bedrijfsleider veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf Ongeluk op overweg Vreemde geschiedenis in Heiloo Vrouw loopt met haar verdronken kind in de armen over straat DE HERTOG HENDRIK Van Gibraltar vertrokken NATIONAAL CONCOURS TE ZAANDAM Voor harmonie- en fanfarecorpsen /(ox>p ft /kfa&uif mat., -fuza/ft AÜHlNj Dinsdag 1 Juni ANNO 1755 BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem MISSIEZUSTERS TE BAARLO RIJWIELD1EF ONTSNAPT Op het politiebureau te Hillegom werd hij even alleen ge laten Pater Patricius spreekt voor de radio VOETBAL Parijsch tentoonstellingstournooi Het gemeentebestuur van geulen heeft in samenwerking met de Deutsch-Nlederlan- dische Geselischaft en het Deutsch-Nieder- landisches Institut der Keulsche universiteit in 't Wailraf-Richartz-museum een tentoon stelling ingericht, ter eere van den grooten Nederlandschen dichter Joost van den Von del, die 350 jaar geleden te Keulen het le venslicht aanschouwde. Zaterdag is deze tentoonstelling „Hollands nationale dichter Joost van den Vondel en zijn wereld" ge opend in tegenwoordigheid van eenige voor aanstaande Nederlanders, o.m. Z. Exc. Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, Duitsche autoriteiten en vertegenwoordigers van kun sten en wetenschappen. De burgemeester der Hanze-stad Keulen, Ludwig, sprak in zijn openingswoord de beste wenschen uit voor H. M. de Koningin en rijks kanselier Hitier. Vervolgens sprak prof. dr. B. H. Molken- boer van de R. K. Universiteit te Nijmegen, die dank bracht aan de Duitsche autoriteiten. De Duitsche dichter Hans Friedrich Blinck sprak namens het bestuur der Deutsch-Nieder- landische Geselischaft. Hij gaf een overzicht van de betrekkingen der Neder-Duitsche kunst tot Vondel, die berusten op de vriendschap en vereering voor dezen grootschen Nederland schen dichter, wiens taal, aldus spreker, eens ook de onze is geweest. Hij herinnerde aan de groote litteraire werken, welke de Duitschers hebben voortgebracht. Duitschland heeft het evenwel zonder een Vondel moeten stellen. Von del is te Keulen geboren en in de Nederlanden tot Europeesche vermaardheid gekomen. Dit feest moet een bewijs leveren, dat het heden er naar streeft zich op het verleden te bezin nen. Spreker eindigt met de hoop uit te spreken, dat de Nederlandsche vrienden het eerebetoon aan hun dichter in Duitschland zullen waar- deeren als een teeken van dit streven naar een nieuwe cultureele verbondenheid der beide vol ken. Nadat de leider van het Deutsch-Niederlan- disches Institut, dr. Petri, 'n kort overzicht had gegeven van het doel van dit instituut, sprak professor Dr. Foerster, de directeur van het Wailraf-Richartz-museum over den tijd, waarin Vondel leefde en over de groote beteekenis, wel ke hij daaraan heeft verleend. Zooals de naam der tentoonstelling reeds aan geeft. geeft deze een overzicht van den persoon van Vondel, diens betrekkingen en geestelijke verbondenheid met den tijd en de wereld, waar in hij heeft geleefd. De bezoekers zijn hierdoor in staat hun begrip voor Vondel's werken te verdiepen. Uit Amsterdam, Keulen en Aken, doch ook van elders zijn documenten en andere gegevens bijeen gebracht, welke betrekking heb ben op Vondels tijd, en op diens leven en wer ken. Ter eere van den Nederlandschen minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, heeft het gemeentebestuur van Keulen Zaterdagavond in het Domhotel een feestmaaltijd aangericht, waaraan de Nederlandsche gasten en verdere deelnemers aan de herdenkingsplechtigheden, zoomede tal van vooraanstaande leden der N.9. D.A.P., van de weermacht en van het openbare leven deelnamen. De samenwerkende metaalbewerkersbonden hebben aan de firma Rörink en van den Broek, machinefabriek en constructiewerkplaatsen te Enschede, een ultimatum gesteld. Als eischen zijn gesteld verhooging der loonen met ten minste 10 procent, betaling van het loon over de christelijke feestdagen, betaling van over- werkpremies en toekenning van zes dagen vacantie per jaar. De organisaties hadden reeds enkele malen een bespreking met de firma gevraagd, doch deze werd niet toegestaan. De firma heeft wel haar loonen iets verhoogd, maar de verhooging werd absoluut onvoldoende geacht. Zelfs na de verhooging blijven de uurinkomens nog ge middeld twintig procent beneden de loonen, die de metaalbewerkersbonden in de tweede gemeenteklasse betalen. Gelijk reeds eerder is bericht, vieren de RE. Leergangen te Tilburg dit jaar hun zilveren jubileum. Nader kan worden gemeld, dat de viering is vastgesteld op Zaterdag 25 Sept. Op dien dag zal Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, die mede de R.K. Leergangen heeft opgericht, een pontificale H. Mis opdragen, terwijl in den na middag een feestvergadering zal plaats vinden. De daarop volgende Zondag is bestemd voor een reünie van studenten en oud-studenten. Als feestgeschenk zal worden aangeboden een „Bibliotheekfonds" waarvoor dezer dagen een circulaire is rondgezonden. Oud-studenten, die zulk een circulaire niet hebben ontvangen, ge lieven die onder opgave van hun adres even aan te vragen bij den heer J. van Loon, Tilburg, F. F. Bergmansstraat 4, die ook gaarne op zijn girorekening no. 24674 giften voor bovenge noemd doel in ontvangst neemt. Op de Zondag in het café La Bordelaise te Apeldoorn gehouden jaarvergadering van de Nederlandsche Reisvereeniging voor Katholie ken waren alle 24 afdeeiingen vertegenwoor digd. De leiding der vergadering berustte bp den heer P. M. Gielise, vice-voorzitter, aangezien de voorzitter, de heer B. H. F. Stumpel, hoewel aanwezig, daarvoor niet bü stem was. De vergadering begon nadat in de kapel van de Zusterschool een H. Mis was opgedragen door den weieerw. heer R. Beckers, geestelijk adviseur der afd reling Apeldoorn. Namens de afdeling sprak de heer P. J. Buts, 6ecretaris, in La Bordelaise de gasten toe, waarna de heer Gielisse een openingsrede hield. De jaarverslagen van den secretaris den heer J. Walta, en den penningmeester, den heer Wes seis, werden goedgekeurd. Met 77—14 stemmen werd aangenomen het voorstel van het hoofdbestuur om de afdracht aan de afdeeiingen voor 1937 weer op 40 cent te bepalen. Een voorstel van de afdeeling Den Haag, om de afdeeiingen in de reisovcrschotten te laten deelen, werd met groote meerderheid verworpen. Het hoofdbestuur deelde in dit verband mede, dat de algemeene kas der vereeniging dringend versterking noodig heeft. Op een voorstel der afdeeling Amsterdam be treffende het orgaan De Katholieke Toerist zegde het hoofdbestuur toe verbetering van den inhoud van het blad ernstig onder de oogen te zullen zien. Het voorstel der afdeeling Arnhem, om de algemeene vergadering in een werkvergadering te veranderen, werd verworpen. De heer B. H. F. Stumpel werd als voorzitter herkozen. De heeren G. A. A. Chapel, B. J. J. M. Dekker en P. M. Gielisse werden als leden van het hoofdbestuur herbenoemd. Als plaats voor de volgende jaarvergadering werd Breda aangewezen. De bezoekers der vergadering zaten 's mid dags in hotel Ruimzicht aan een Gelderschen koffiemaaltijd aan. Voorts werden uitstapjes gemaakt. Om zes uur vereenigde men zich aan een diner in hotel de l'Europe en hotel Zee- landia. De samenkomst werd besloten met een feest avond in La Bordelaise, aangeboden door de ontvangende afdeeling. Vrijdagavond 28 Mei hield de Nederlandsche Boschbouwvereeniging haar voorjaarsvergade ring te Eindhoven. De voorzitter Prof. Ir. J. H. Jager Gerllngs sprak een rede uit, waaraan wij het volgende ontleenen. Spreker verheugde zich er over, dat hij na de sombere klanken, die hij bij vorige gelegenheden telkens weer moest laten hooren, thans een meer optimistisch geluid kon laten klinken. Hoewel hij waarschuwde voor overdreven optimisme, wees hij erop, dat het er allen schijn van heeft, dat voor den boschbouw een betere tijd begint aan te breken. In tegenstelling met land- en tuinbouw, die op den export zijn aangewezen, heeft men in den boschbouw te doen met een product, dat voor het grootste deel moet worden ingevoerd om in de behoefte te voorzien. Pogin gen om ook voor den boschbouw steun te ver krijgen, hetzij rechtstreeks, door toeslag op den prijs van het voornaamste product, het mijn- hout, of indirect, door beperking van den invoer, hebben gefaald. Het boschbedrijf moest dus zelf de handen uit de mouw steken en de door dit bedrijf in 't leven geroepen Commissie „In- landsch Hout" heeft, daarbij krachtig gesteund door de Regeering, het verbruik van inlandsch hout belangrijk weten op te voeren. De daling van de waarde van onze munt heeft bovendien het inlandsche product in een gunstiger positie gebracht tegenover het buitenlandsche. Beide factoren hebben tot grooteren afzet en iets hoo- geren prijs geleid. De medewerking van de Regeering in deze be staat in de eerste plaats uit het zooveel moge lijk voorschrijven bij de uitvoering van Rijks werken van het gebruik van inlandsch hout of anders van hier te lande gezaagd buitenlandsch hout en de bevordering van dit gebruik door provincies, gemeenten, polders en andere licha men, door bij de besturen daarop aan te drin gen. Zoo heeft overleg met de Regeering ertoe ge leid, dat het voor de drooglegging van den Noordoosterpolder benoodigde hout, voorzoover zulks technisch en practisch mogelijk is, van inlandschen oorsprong zal zijn. Door het uit de markt nemen van niet on belangrijke hoeveelheden grove dennen-, zwaar eiken- en beukenhout, alsmede door de stijging van den prijs voor het buitenlandsche hout zijn de houtprijzen in het veilingsseizoen 19361937 hoewel nog laag iets gunstiger geweest. Spreker wees er verder op, dat de instelling door de Regeering van een houtvoorlichtings dienst, die ook werkzaam zal zijn op het gebied van de propaganda voor het gebruik van hout in het algemeen, dus zoowel van Europeesch als voor exotisch hout, niet zoo snel vordert als met het oog op de daaraan verbonden be langen voor het bosch- en houtbedrijf wensche- lijk is. Ter voorziening in de steeds meer nijpend gevoelde behoefte, de grootte van den in ons land aanwezigen houtvoorraad en -productie te kennen is het Departement van Landbouw en Visscherij thans bezig met het treffen van maatregelen om onverwijld uitvoering te geven aan de in haar indertijd verschenen rapport gepubliceerde plannen jan de Commissie voor de Boschstatistiek. Er bestaat uitzicht, dat tegen het eind van 1940 over de eerste Nederlandsche boschstatis tiek zal kunnen worden beschikt. De voorzitter besloot zijn rede met het uit spreken van den wensch, dat 't bescheiden ge voel van optimisme, dat ook voor het bosch bedrijf een betere tijd is aangebroken, door de feiten zal v'orden bevestigd. De heer Ir. R. von der Nahmer, onderdirec teur der Picusfabrieken te Eindhoven, sprak daarna over de vervaardiging van triplex en si garenkistjes. De heer Dr. G. Houtzagers, adjunt-directeur der Nederlandsche Heidemaatschappij hield een voordracht over den populier als gebruiksboom. Op 29 Mei brachten de leden der Nederland sche Boschbouwvereeniging een bezoek aan cfe Picusf abrieken te Eindhoven; daarna werd een excursie gemaakt naar beplantingen van po pulieren van de gemeente St. Oedenrode, voor welke beplantingne het Staatsboschbeheer tech nische voorlichting verleent. Met ingang van 16 Juni a.s. is de heer N. H. Pronk, thans agent van politie te Heemstede, benoemd tot Rijkscontroleur van het Verkeer, met als standplaats Haarlem. Nabij Groningen zijn op den Meeuwerderweg twee motorrijders met elkaar in botsing geko men. Beide berijders werden tegen den weg ge slingerd. De 26-jarige H. van T., wonende te Groningen werd zwaar gewond opgenomen. Een rib was hem in de long gedrongen. De andere motorrijder bleef ongedeerd. Beide motorrijwie len werden zwaar beschadigd. TANDJONG-PRIOK, 31 Mei. (Aneta). Hedennacht is aan boord van de „IJselhaven", welk schip door den Rotterdamschen Lloyd ge charterd is, een niet ernstige broeiing in de steenkolen ontstaan. Hedenmorgen vond lossing plaats. 5 d. Irelnr. Parijs-Tantoonstelling 58.50 7 d. autor. Parijs-Tentoonstelling 75.— Populair* Weekend Auloreis naar Dösseldorf (elke Zaterdag)15.50 REISBUREAUX Kontoren: Dlrectlo. Groonmorlct 22 Don Hoog Amsterdam, Amhom, Efndhovon, Groningen, Haarlem Leeuwarden, Lelden, Rotterdam. Utrecht, Zeist Johannesburg, Parijs, New-York De Alkmaarsche rechtbank deed Maandag middag uitspraak in de zaak tegen den vrfte- geren secretaris-penningmeester-propagandist van de Gewestelijke Landstormcommissie te Alk maar, P. j. O., de hoofdpersoon uit de gerucht makende B.V.L.-verduisteringszaak. O. had zich gedurende een reeks van'jaren door middel van verduisteringen en valschheden in geschrifte verschillende bedragen toegeëigend, waarvan hem ruim 5000 ten laste werd gelegd. O., die een zeer goed inkomen had uit zijn verschil lende functies, hij was o. a. marktmeester der Alkmaarsche kaasmarkt, besteedde het geld aan Zijn diverse genoegens. De officier van justitie had tegen O., die vol ledig had bekend, twee jaar gevangenisstraf geëischt, zonder aftrek van preventieve hech tenis. De Rechctbank veroordeelde O. tot twee jaar gevangenisstraf zonder aftrek. Het betoog van den verdediger, mr. Kholli, dat van verduistering geen sprake was omdat de nationale Landstormcommissie het op O.'s privé-rekening stortte, verwierp de Rechtbank. Maandagmiddag deed de Alkmaarsche recht bank uitspraak in de zaak tegen Wietse N., voorhe enbedrijfsleider bij den houthandel Eecen te Alkmaar. Gelijk men weet had N. zich schul dig gemaakt aan verduisteringen gedurende een aantal jaren, waarbij hij de firma Eecen in totaal voor ruim ƒ59.000 benadeelde. Het geld verkwiste hij aan het wedden op Fransche paardenrennen. De officier van Justitie had tegen N., die volledig bekende, twee jaar gavangenisstraf geëischt zonder aftrek van preventief. De Rechtbank veroordeelde W. tot een jaar gevangenisstraf zonder aftrek. Het betoog van den verdediger mr. van Leeu wen, dat valschheid in geschrifte niet ten laste kon worden gelegd omdat er geen nadeel was ontstaan, aanvaardde de Rechtbank niet. Voor een reclasseeringsonderzoek achtte de Rechtbank geen termen aanwezig. Zondagmiddag kreeg op den spooroverweg aan de Zandvoortschelaan een luxe auto, be stuurd door S. P. E. te Heemstede, een onge lukje. De auto, komende uit de richting Zand- voort, moest wachten voor de gesloten boomen. Nadat de boomen waren geopend, reed hij door, doch toen hij den, voor hem gerekend, tweeden afsluitboom genaderd was, ging de boom om laag en kwam op de motorkap terecht, waar door de voorruit van den auto en de kap werd beschadigd. De afsluitboom werd eveneens beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niét voor. Naar eerst thans bekend is geworden, heeft zich Vrijdagavond te Heiloo een vreemde ge schiedenis afgespeeld. Des avonds, toen het reeds donker was, werd een vrachtauto door een vrouw aangehouden met het verzoek, mee te mogen rijden naar Limmen. De chauffeur stond dit toe, maar nauwelijks reed de auto weer, of de vrouw1, die een kind onder den arm had, zei: mijn fiets staat er nog! De chauffeur reed terug en sjouwde de fiets, die geheel onder het kroos bleek te zitten, op den vrachtauto. Toen de wagen weer rijdende was, keek de chauffeur eens naar de vrouw en het kind en hij zag toen, dat beiden doornat waren en dat het kind bovendien wel dood leek. Hij maakte daar een opmerking over en de vrouw zei dood kalm: ja het is dood. De chauffeur reed toen zoo snel hij kon naar een dokter. Onderwijl ver telde de vrouw, dat zij met haar fiets, waarop ook haar kindje zat, in den vijver van Ter Coul- ster te Heiloo was gereden en dat haar drie jarig kindje daarbij was verdronken. Bij den dokter aangekomen, stapte de vrouw uit den auto en liep, zonder nog naar het kind om te kijken, naar huis, de zorg voor het kind aan den chauffeur overlatend. Deze bracht het kind naar den dokter, die niets anders kon con- stateeren, dan dat het kind inderdaad dood was. De politie, met de vreemde geschiedenis in kennis gesteld, spoorde de vrouw, die 34 jaar oud is, te Limmen woont en gescheiden is van haar man, op en nam haar een verhoor af. Zij antwoordde kalm op alle vragen, maar haar antwoorden klopten niet steeds met de feiten, zoodat de politie in dit geval de rijksveld- wacht het gewenscht vond de vrouw in het Huis van Bewaring te Alkmaar op te sluiten. Men heeft sterk den indruk, dat de vrouw niet normaal is, zoodat het niet onmogelijk moet worden geacht, dat de vrouw in een vlaag van krankzinnigheid zich aan het kind heeft ver grepen. Een verder onderzoek moet dit evenwel nog definitief uitmaken. Blijkens een op het Departement van Defen sie ontvangen telegram is H.Ms. „Hertog Hen drik" 29 Mei van Gibraltar vertrokken. Te Zaandam is Zondag het nationale concours begonnen voor Harmonie- en Fanfarecorpsen, dat uitgeschreven is door Verkade's Harmonie ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van dit corps en dat op de Zondagen 6 en 13 Juni wordt voortgezet. De jury bestaat uit de heeren kapitein Walther Boer, Dén Haag; Ed. van Beinum, Amsterdam en Marcel Poot te Brussel. Bij deze wedstrijden vindt voor de eerste maal toepassing een besluit van den Zaanschen Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen, dat bij wed strijden de jury gemaskeerd zit, zoodat deze niet kan weten, welk corps optreedt. De uitslag van den eersten dag luidt als volgt: Marschwedstrijd, le prijs: „Oosterkwartier", Haarlem met 99 p.; „Ons Genoegen", Wieringer- waard en „Voorwaarts", Zaandam, beide met 96 p.; 2e prijs: „Apollo", Haarlem met 87 p. en „De Eendracht", Amsterdam met 86 p. 3e afdeeling Fanfare, le prijs: „Oosterkwar tier", Haarlem met 120 p. en „De Eendracht", Amsterdam met 118 p.; 2e prijs: „Ons Genoe gen", Wieringerwaard met 114 p. en „Jong Eensgezindheid", Heiloo met 97 p.; 3e prijs: „Lomoraal", Egmond Binnen met 94 p. le afdeeling Harmonie, le prijs: „Voor waarts", Zaandam met 127 p.; 2e prijs: „Eens gezindheid", Halfweg met 112 p. en „Avanti", Amsterdam met 111 p.; 3e prijs: „Apollo", Haar lem met 84 punten. HILVERSUM I, 1875 M. (KRO-uitzendlng) 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Be richten. 12.15 De KRO-Melodisten en solist. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.20 KRO- orkest. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 KRO-ork. en gramofoonmuziek. 4.45 Gramofoon muziek. 5.00 De KRO-Melodisten en so list. (Om 5.45 Fellcitatlebezoek en om 6.00 Gramofoonmuziek). 7.00 Berichten. 7.15 De nationale reclasseeringsdag, causerie. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berich ten ANP. Mededeelingen. 8.15 Pontificaal Lof ter gelegenheid van den 80sten ver jaardag van Z. H. Paus Pius XX. 9.30 Hoe leer ik zwemmen, causerie. 9.40 Stedelijk orkest van Maastricht en soliste. 10.30 Berichten ANP. 10.4012.00 Bont pro gramma m. m. v. 2 orkesten, vocaal en semble en solist. HILVERSUM II, 301 M. (AVRO-ultzen- cllng) 8.00 Gramofoonmuziek. 9.00 Het Omroeporkest. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Het Om roeporkest. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Jetty Cantor's ensemble. 1.00 Het Omroeporkest. 2.00 Gramofoonmuziek. 3.00 Knipcursus. 4.00 Viool en piano. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 AVRO-Dansorkest. 7.00 Zang en piano. 7.30 Descartes, causerie. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen 8.15 Gramofoonmu ziek. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 9.30 Concert door Padvinders-koor. 10.00 Vervolg Dinsdagavondtrein. 10.45 Inter view. 11.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO-Dansorkest. 11.3012.00 Gramo foonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.05 How I ma nage, causerie. 11.2011.50 Orgelspel. 12.10 Gramofoonmuziek. 12.35 BBC- Northern Ireland orkest en solist. 1.35 2.20 Het Harton Colliery-orkest. 4.20 Ac- tueele causerie. 4.40 Het Hungaria Zigeu ner-orkest. 5.05 H. Engelman's kwintet en solist. 5.35 Pr. Biffo's kwintet en so list. 6.20 Berichten. 6.45 Violavoordracht. 7.20 Callender's Senior Band. 7.50 Na tuurhistorische causerie. 8.10 Gevarieerd concert. 8.35 Radiotooneel. 9.20 Berich ten. 9.40 Causerie over Amerika. 10.00 Pianovoordracht. 10.20 Inleiding volgen de uitzending. 10.25 Derde acte van de opera „Götterdammerung';. 11.4512.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 7.10 en 8.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Symphoniecon- cert en zang. 3.20 en 4.50 Gramofoonmu ziek. 5.50 Zang. 6.05 Pianovoordracht. 6.50 Zang. 7.05 Pianovoordracht. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35—12.05 Opera uitzending. KEULEN, 456 M.6.60 Orkestconcert. 8.50 West-Duitsch Kamerorkest. 12.20 Orkest concert. 4.35 Omroepkleinorkest. 4.20 Gramofoonmuziek. 5.40 Zang en piano. 7.00 Omroeporkest. 8.30 Populair concert. 11.10—12.20 Omroepkleinorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroeporkest. 1.502.20 Gramo foonmuziek. 5.20 Kleinorkest. 6.5o Sa lonorkest. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Bonte avond 10.3011.20 Gramofoon muziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Salonorkest. 1.50 2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroep- dansorkest. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.35 Declamatie met muziek. 8.20 „Monsieur Beaucaire", operette. 10.3011.20 Gra mofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Volksmuziek (gr.pl.). 9.2o „Juni", maandoverzicht. 10.20 Berichten. 10.50 Viool en piano. 11.05 Weerbericht. 11.20 12.20 E. Schneidewlnd's orkest. 2. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot Pastoor te Ursem den Weieerw. Heer Th. G. van Haaster; tot Pastoor te Oude Schild (Texel) den Weieerw. Heer C. de Koster, thans kapelaan te Haarlem (O. L. Vrouw van Zeven Smarten). Begin Juni zal te Baarlo (L.) bij Venlo het eerste huis worden geopend van de Missie-zus ters van de H. Familie. Het doel van deze con gregatie is mede te werken aan de bekeering der heidenen en ongeloovigen in de Missielan den. Vooral in die streken, waar de Missionaris sen van de H. Familie hun verschillende missie gebieden bezitten, zooals Borneo, Java, Brazilië enz., zullen de zusters op het gebied van onder wijs, ziekenverpleging en andere sociale en charitatieve ondernemingen het verheven Mis- sie-Apostolaat beoefenen. De eerste opleiding der toekomstige zusters heeft plaats te Baarlo (L.), Rijksweg 255. SëlhfciHliSéi Het „N. v. d. D." meldt, dat Zaterdag door tot nu toe onopgehelderde oorzaak een rijwiel- dief, v. B. geheeten, uit het Hillegomsche po litiebureau is kunnen ontsnappen. Wij vernemen hieromtrent, dat v. B., die bij de politie welbekend is als dief van alle mo gelijke voorwerpen, Zaterdag een rijwiel stal, dat voor een café te Bennebroek was geplaatst. De eigenaar van het rijwiel miste zijn fiets toen hij uit het café kwam en bedacht heel ad rem, dat zijn gestolen eigendom wel eens in een fietsenstalling te Haarlem zou kunnen zijn geplaatst. Hij ging de vele rijwielstallingen in Haarlem af en inderdaad trof hij in een ervan zijn fiets aan. Onmiddellijk waarschuwde hij de Haarlemsche politie, die de wacht hield in de rijwielstalling en v. B. arresteerde, toen hij de fiets kwam halen. v. B. werd overgebracht naar Bennebroek, doch daar er hier geen goede gelegenheid is om hem op te sluiten, werd hij naar Hillegom gebracht, zooals dat in dergelijke gevallen wel meer gebeurt. Het was Zaterdag erg warm en bovendien moesten er vingerafdrukken van den man ge maakt worden, waarom men hem niet in een cel opsloot doch in een lokaal, waar de man even alleen gelaten moest worden omdat de politie, die het Zaterdag ontzettend druk had, even haar aandacht aan andere dingen moest besteden. De rijwieldief schijnt toen doodgemoedereerd onopgemerkt het lokaal en het politiebureau uit gewandeld te zijn. Toen n.l, de politieman in het lokaal terug keerde, was de dief nergens meer te vinden. Tevoren waren echter juist photo's van hem gemaakt zoodat de politie over een zeer goed signalement beschikt, dat dan ook direct aan de politiediensten in andere gemeenten is door gegeven. Bovendien zijn de verschillende plaatsen be kend, waar v. B. zich gewoonlijk ophoudt, zoo dat het te verwachten is, dat v. B. wel niet lang van zijn vrijheid zal kunnen genieten. De aandacht wordt er op gevestigd, dat Dinsdag 1 Juni van 7.157.25 n.m. voor cte K. R. O.-microfoon wordt gesproken door Pater Patricius, secretaris R.K. Reclasseeringsver- eeniging, over den Nationalen Reclasseerings dag. De uitslagen van de in verschillende Fran sche steden gespeelde voorwedstrijden van het tentoonstellingstournooi waren Le Havre: VJF.B. (Leipzig)Austria (Wee- nen) 02. Straatsburg: Slavia (Praag)Phoebus (Boe dapest) 2—1. Parijs: F. C. Bologna—Sochaux 4—1. Antibes: Chelsea (Londen)Olympique (Mar seille) 1—1 (na verlenging). EN VERHUUR VAN PERCEELEN PRINSENGRACHT 579, TEL. 36579, A'DAM-C. De Nivas verkocht 9134 tons superieur, 3000 tons melasse en 200 tons bruine suiker voor export. Voorts 565 tons superieure voor consumptie. Hierna 1313 tons superieur, 3202 tons bruine suiker en 508 tons melasse voor export en 664 tons superieur voor con sumptie. De samenwerking tusschen de Friesch- Groningsche Hypotheekbank te Groningen en de Nederlandsche Hypotheekbank te Veendam zal, behoudens de noodige statu tenwijzigingen tot stand komen, aangezien reeds 85 pet. van de aandeelhouders der Nederl. Hypotheekbank zich tot omwisseling van aandeelen heeft bereid verklaard. Op 4 Jurit a.s. wordt de inschrijving opengesteld op 1.405.000 gewone aandeelen tot den koers van 105 pet. ten laste van de Bandar Oliepalmen Cultuur Mij. Alle vol gestorte aandeelen zijn in de jaren 1937 tot en met 1942 converteerbaar in aandeelen Bandar Rubber Mij. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 10.010.000. De mij. heeft bij de keuze van terreinen, die voor het te stichten bedrijf in aanmerking komen, het cog laten vallen op die der Cultuur Mij. „De Oostkust", waarvan bodem en klimaat uiterst geschikt zijn voor de palmolie-cul tuur. De Bandar Oliepalmen Cultuur Mij- heeft 5000 H.A. beplantbaar terrein. Bij de inschrijving op de 3'/2 pet. conver- sieleening gemeente Rotterdam, groot f 5.670.000 werd zoodanig van het voor keursrecht gebruik gemaakt, dat op de pre ferente inschrijvingen een reductie zal moe ten plaats vinden. Volgens het jaarverslag van het Müller- Concern kan het scheepvaart- en ertsbedrijf van de gewijzigde conjunctuur in 1936, ook in het loopende jaar profiteeren. In de resultaten van het reeds verstreken deel van 1937 komt dat reeds duidelijk tot uitdruk king. De Vereen. Indische Cultuur-ondernemin gen boekten in 1936 een winstsaldo van f 254.339 tegen f 185.837 het vorig jaar. Het dividend bedraagt 7 pet. (v. j. 5 pet.), f 100.000 werd op de reserverekening ge boekt (v.j. nihil). De automobielproductie in de Vereen. Staten wordt voor de afgeloopen week op 133.425 auto's geraamd tegen een productie van 136.438 stuks in de voorafgaande week en 106.733 auto's in dezelfde week van het vorig jaar. De verminderde productie in de afgeloopen week moet het gevolg zijn van het feit, dat de Fordfabrieken eenige dagen wegens vacanie gesloten bleven. De Japansche consul-generaal te Batavia verklaarde aan de pers inzake de scheep vaartovereenkomst tusschen Japan en Ned.- Indië dat de betrekkingen tusschen Neder land en Japan als gevolg van deze overeen komst aanmerkelijk zijn verbeterd. Ook wees hij er op, dat de handelsbetrekkingen beter zullen worden indien Japan en Ned.- Indië het beginsel der wederkeerigheid eer biedigen. De Nederlandsche Lloyd te Amsterdam is voornemens een onveranderd dividend van 15 pet. uit te keer en. De gemeente Arnhem is voornemens het restant van de 4 pet. leening 1934 groot f 13.040.000 in een 3/2 pet. leening te con- verteeren. De gemeente Voorburg (Z.H.) is voorne mens een aantal leeningen tot een totaal bedrag van f 1.869.255 te converteer en. De Stoomvaart-Mij„Zeeland heeft ge constateerd, dat het passagiersvervoer een aanmerkelijk deel van haar verkeer gaat uitmaken en dat zij haar tarievenpolitiek geheel op de verdere ontwweling van dit vervoer heeft gericht. Zij beschikt thans over een kassaldo van f l/2 mïllioen. De rubberprijs te Londen daalde met 1/16 d. tot 10 d. De goudprijs te Londen steeg met iy2 d. tot 140/7V*. Niet minder dan 1.8 millioen toerd aan goud omgezet. In de laatste dagen verscheen op de goudmarkt te Londen 1.7 millioen aan goud uit Rusland en men verwacht, dat meer Russische zendigen onderweg zijn. Volgens ramingen zou de Russische goudproductie in 1936 ongeveer 10.6 mill, ounce bedragen, of het dubbele van de of- ficieele raming voor 1935. Rusland zou de goudproductie van Zuid-Afrika benaderen. Als goudproducent van exporteurs van groote hoeveelheden goud zou Rusland de goud-sterilisatiepolitiek van de leidende landen op den duur bemoeilijken. Hoelc's Machine- en Zuur stof fabriek boekte in 1936 een voordeelig saldo van f 462.277 tegen 389.000 het vorig jaar en keert een dividend uit van 15 pCt. (v. j. 11 pet. tegen het einde van het jaar trad een verbetering in, waartoe de waardedaling van den gulden bendroeg. Hiertegenover stond echter de sterke stijging van de me- taalprijs. De staalproductie in Amerika bedroeg aan het einde der vorige week 79 pet. der capa citeit, hetgeen 2 pet. lager was dan in het midden der week. Dit als gevolg van de stakingen. De V. S. Steel Corporation had in de week per 17 Mei een productie van staven, welke de grootste was gedurende de herstel periode en den grootsten omvang had se dert September 1929. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.97—8.98 (V. slot 8.97%), de Dollar op 1.81%—1.82Vs (1.8115/16), de Frank op 8.10—8.12 (8.11 /2), de Belga op 30.65—30.70 (30.68) en de Zwit ser sche Frank op 41.4541.50 (41.49) Behalve de nieuwste verkeers- voorschriften moet u óók nog de oudste ongevallenoorzaken (roe keloosheid en drankmisbruik!) kennen!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6