Een honderdjarige kerk MODERNE GLAZEN SCHAAL m Mm tcfoijff onó: TE HAARLEMMERLIEDÊ -faiteyo. Ji DINSDAG 1 JUNI 1937 Heden viering van het feest J. v. d. HAAK - DE zaak STADSNIEUWS Een en ander uit de geschiedenis van deze kerk en de zeer oude parochie Zeer oud In een boerderij Een toren De pastoors BLOEMENDAALSCHE BRANDWEER Zware brand in Duin en Daal!? NUTSSPAARBANK HAARLEM Jaarverslag over 1936 50-JARIG KLOOSTERFEEST Moeder Angela te Haarlemmer liede ZEILEN Haarlemsche Zeilvereeniging UIT DEN OMTREK DAMMEN Haarlemsche Damclub Voor brandstof die door kwaliteit, Biedt de grootste zuinigheid: KLEINE HOUTSTRAAT 43 TELEFOON 10869 AERDENHOUT BEVERWIJK VELSEN verpakkin9 SPAAR DE BONS VOOR FRAAIE GESCHENKEN STORMVOGELS BESTAAT 25 JAAR De staat van dienst der IJmuider club VPAGENBUS RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Zooals wij in het kort reeds meldden, viert de parochiekerk van St. Geertrnidis en St. Jacobus te Haarlemmerliede vandaas haar honderdjarig bestaan, d. w. z. op 1 Juni 1837 werd de eerste steen van deze kerk gelegd. Al moge Haarlemmerliede in de dichte nabij heid van Haarlem gelegen zijn, toch zullen zeer vele Haarlemmers het dorp nauwelijks of heele- maal niet kennen. Hoogstens wellicht hebben zij het landelijke dorp in de verte achter de spoor baan opgemerkt als zij per voertuig langs den rijksweg AmsterdamHaarlem reden. En toch in vroeger tijd lag het dorp (met het tot de parochie behoorend dorp Spaamwoude) aan den hoofdweg HaarlemAmsterdam, want toen was de rijksweg er nog niet en moest men via den ouden weg, het Penningsveer over de Liede i sinds lang een brug geworden) en den Spaarn- dammerdijk, Amsterdam van uit Haarlem zien te bereiken. Doch thans ligt het in de vergetelheid te midden van uitgestrekte weiden, waar zwart witte koeien een welkome afwisseling geven in de groene eentonigheid, die aan den horizon begrensd wordt door roode pannendaken tus- schen veel geboomte. De groote stadsbewoners herinneren zich wellicht .alleen nog Klaas van Kieten, den Spaarnwouder reus, door Vondel beschreven en wiens lengte afgemeten staat op een der pilaren van de oude St. Bavokerk. De parochie Haarlemmerliede ep Spaam woude is al zeer oud, meer dan duizend jaar. Oorspronkelijk heette ze alleen naar St. Geer truidis, de patrones der gastvrijheid, waarom ze met bekers wordt afgebeeld (de St. Geerten- dronk!). Later is St. Jacobus er stilletjes bij gekomen, niemand weet wanneer en waarom. Eerst hoorde Haarlemmerliede bij Spaam woude, want in Spaarnwoude staat nog de oorspronkelijke parochiekerk maar later werd het juist andersom. Deze eerste kerk werd op een terp gebouwd, een heuvel, die diende om de kerk tegen overstroomingen van het Spaarne te beveiligen, zooals dat bij zoovele zeer oude kerken in ons lage landje nog te zien is. Deze kerk ging tijdens de Hervorming aan de Pro testanten over, hoewel de dorpen zelf geheel Katholiek bleven, en werd door de Spanjaarden bij het beleg van Haarlem verwoest. Alleen de toren bleef staan (nog steeds aanwezig). Men heeft er toen een nieuwe kerk tegen aange bouwd, die-sindsdien gerestaureerd werd (met de hulp dier Katholieken!), doch InmidcJpLs alleen dient voor schildersatelier, waarvan de schilder zoowat nooit aanwezig is.... Toen den Katholieken hun kerk was ont nomen, kerkten zij in een schuur van de boer derij „Het blauwe hek" te Zuid-Spaarnwoude, en te Haarlemmerliede in een boerderij, die vol gens een beschrijving met riet bedekt was cn zco'n laag dak had, dat men de armen erop kon leggen als men op straat stond. Als men een van de kleine ruitjes moest vernieuwen, of een andere herstelling doen, moest men eerst de toestemming van den baljuw van Kenne- merland gaan vragen.... In het begin van de 19e eeuw vonden de dor pelingen dat ze een nieuwe kerk noodig hadden, doch de toenmalige pastoor hield teveel van zijn oude kerk en eerst toen hij emeritus was geworden, kon men aan het werk gaan. Op de plaats van de oude kerk (de boerderij) zou de nieuwe verrijzen. Deze bouw, alsmede het afbreken van de oude, de inrichting van een hulpkerk en het herstellen van de oude pastorie een zeer eenvoudige woning bij de boerderij werd aangenomen door den aannemer H. Grollenberg te Haarlem voor ƒ10.400, niet be paald een kapitale somMerkwaardig is wel de mededeeling in de oude archieven, dat de aanneemsom diende voor den „bouw van de kerk mitsgaders 2 geheime gemakken"! De samen voeging is niet bepaald erg eerbiedig! De kerk, zoowel als de gemakken zijn nog steeds aanwezig en vieren dus tezamen hun eeuwfeest. De Staat en de Provincie droegen resp. 2000 en 1000 tot den bouw bij. Op 1 Juni 1837 werd de eerste steen gelegd door burgemeester J. H. Schmidt in tegenwoordigheid van den pastoor (A. L. Henneke) en de kerkmeesters, zooals een gedenksteen in de kerkmuur bij den ingang vermeldt. In 1856, na het herstel van de Bisdommen, werden door den Bisschop van Haarlem de gren zen van de parochie vastgesteld, hetgeen nogal eenige moeilijkheden in de parochie veroorzaakt heeft, daar sommige parochianen (de hcoge sluis was de parochiegrens) liever kerkten in Osdorp. In 1863 kreeg de parochie een eigen kerkhof. Het benoodigde geld f 900 werd bijeengebracht door een collecte (ƒ400) en door een leening tegen 4 pCt. 500)Tot dusver waren de dooden der parochie begraven in Oud-Schoten of Spaamwoude. In 1864 werd de kerk vergroot en kreeg ze een toren. De Staat droeg 1500 bij, de Provin cie eveneens en de parochie 1000. De rest heeft blijkbaar de pastoor zelf bijgepast, want de aanneemsom bedroeg ƒ7700. Op 8 September 1864 werd de nieuwe klok gewijd. In 1874 werd een nieuwe (tegenwoordige) pastorie naast de kerk gebouwd, wat 12949 kostte. In 1883 is de kerk nogmaals vergroot en verfraaid als ge schenk voor het priesterfeest van den toen- maligen pastoor J. Karsten. Later heeft de kerk nog meer geschenken ontvangen in den vorm van verfraaiingen, o. a. beelden, gekleurde ra men, een klok, kruiswegstaties, en bij het 50- jarig bestaan van de kerk een orgel ter waarde van ƒ4000. Thans, nu de parochie er financieel niet zoo best voorstaat, kan er geen geschenk ter'gele genheid van het eeuwfeest der kerk worden aangeboden. Tot de parochiekerk behoort ook de bijkerk te Spaarndam, al sedert het jaar 1328! Sinds 1511 heeft de parochie een dertigtal pastoors gehad, o. a. Talesius, bij het beleg van Haarlem gemarteld en Cannius, die schrijver van Erasmus is geweest. Van de thans jubileerende kerk was de eerste pastoor A. Henneke, die in 1860, daags voor zijn zilveren pastoorsfeest, stierf. Daarna: pastoor J. Willenborg tot 1862; pas toor F. Wennen tot 1871; pastoor J. Karsten tot 1885; pastoor L. Schudaio tot 1887; pastoor G. H. Rengs tot 1893; pastoor N. J .Kemper tot 1919 (hij was eveneens 25 jaar pastoor en is de eenigste, die in Haarlemmerliede zelf begraven is); pastoor J. H. Saulenn tot 1929; pastoor W. H. Aanstoots tot 1934 (thans pastoor te Vo- lendam); pastoor C. F. J. Berkemeijer tot heden. Het eeuwfeest zal alleen kerkelijk gevierd wor den met des morgens een plechtige H. Mis en des avonds een plechtig Lof met Te Deum en toespraak door den kapelaan der parochie, ka pelaan Berger. Maandagavond werd de brandweer gealar meerd voor een zwaren binnenbrand in villa Duinhof in Duin en Daal, vroeger bewoond door wijlen wethouder j. C. Laan. In zeer kerten tijd was de motorspuit op 't terrein van den brand aanwezig. En weldra knetterden de eeiote wa terstralen de hoogte in. Bij een onderzoek de villa, ingesteld door den commandant Joh. Meeuwig, bleek, dat de Bloemendaalsche motor spuit 't alleen niet af zou kunnen. Daarom werd cok de Aerdenhoutsche Magirus-spuit ontboden, welke na een minimum van tijd arriveerde en weldra eveneens in actie was. Met 10 stralen werd nu water gegeven. Ook de groote motor ladderwagen werd voorgereden, opgesteld en uitgeschoven. Daar de brand geheel binnens huis woedde, was er van rook en vuur niets te bespeuren. Maar de rookontwikkeling binnens huis was zoo geweldig, dat een der bewoners door rook bedwelmd, den uitgang niet meer had kunnen bereiken. „Gasmaskers voor!" comman deerde de heer Meeuwig. Weldra drongen eenige gemaskerde brandweermannen het perceel bin nen. Oogenblikken van spanning volgden. Zou 't hun gelukken den bedwelmden bewoner te vinden? Na weinige oogenblikken, die, zooals het in beschrijvingen heet, uren geleken, kwa men de redders reeds terug met het schijnbaar levenlooze lichaam van een hunner collega's. De medegenomen brancard bewees hierbij goede diensten. Direct werd kunstmatige ademhaling toegepast en toen dit zonder resultaat bleef, werd het zuurstofapparaat in werking gesteld. Weldra opende het slachtoffer de oogen en dank zij de spoedige hulp, was een mensch aan den verstikkingsdood ontrukt. t Ergste was, dat op de bovenste verdieping een ernstige zieke lag, waarbij vervoer langs de ladder niet mogelijk was. Heel handig werd de patiënte op een brancard gebonden en aan touwen naar beneden gelaten. En nogmaals zag het vuur zich een bijna zekere prooi ontrukt door het energiek optreden van onze kranige brandweermannen. Ondertusschen begon de brand toch een bedenkelijken omvang aan te nemen. Een groote hoeveelheid benzine, welke bewaard werd in een open bak vlak nabij het brandende perceel, was door een verdwaalde venk in brand geraakt. Een loeiende vlammen zee dreigde met dood en verderf. En roetzwarte wolken zetten het aangrenzende bosch in een droevig zwart. Water vermocht niets tegen de zen heksenketel. Daar verschijnt echter een man met een klein, nietig busje op z'n rug, zoo iets als de. boomkweekers gebruiken voor het bespuiten van hun vruchtboomen. Een der brandslangen wordt er mee in verbinding ge bracht, een soort van kanonnenloop van klein kaliber wordt aan de slang geklikt en daar spuit een forsche straal van witte sneeuwvlokken de hoogte in. De commandant, die de eerste lading krijgt, ziet er weldra uit, of hij zoo uit een natte sneeuwbui komt. De straal wordt op de bran dende benzine gericht. Even een heftige op laaiing van vuur. Dan als bij tooverslag wor den de vlammen neergedrukt en in weinige seconden is de ziedende vuurgloed zoo dood als ten pier. Tegen 't schuimapparaat was de ben zinebrand zelfs niet bestand. Er op of er onder, denkt nu de commandant. „Zet er de 214 duims maar op," commandeert hij. Pas is 't gezegd, of een sissende straal ver laat de 2<4 duims straalpijp, welke in staat is 1200 liter water per minuut in 't vuur te slin geren. Tegen de vernielende, overdonderende kracht van dezen straal is het vurige element niet bestand en weldra heeft deze krachtpatsei zijn werk gedaan. Dank zij het krachtig en beleidvbl optreden van de BI. Vrijwillige brandweer, is 't werk tot een goed einde gebracht, is er geen ruit ge sprongen en geen enkele steen van den ander gegaan. Alleen 't gazon en de planten van den voortuin hebben een weldadige besproeiing ge kregen en in zijn nabetrachting kon de com mandant dan ook getuigen, dat de demonstratie naar wensch geslaagd was en datde B.V.B. zeer tevreden mag zijn met de materialen, welke in uitstekenden staat bleken te verkeeren. De w.n. burgemeester, de heer A. J. Prinsen- berg, en eenige raadsleden „waren op het ter rein van de ramp aanwezig" en volgden met groote belangstelling de verschillende verrich tingen. Uit het jaarverslag van de Nuts Spaarbank te Haarlem ontleenen we: De werkzaamheden der Spaarbank namen in 1936 niet onbelangrijk toe. Behandeld werden in totaal 180.901 posten van inlage en terugbetaling of ruim 15.000 meer dan in het vorig jaar. In hoofdzaak komt deze vermeerdering voor rekening der posten van inlage en de oorzaak van die vermeerdering ligt voornamelijk in den ophaaldienst, die de in het vorig verslag aan gekondigde uitbreiding onderging. Naar de bedragen genomen valt een vermin dering van den omzet te constateeren. Het be drag van inleg en terugbetaling tezamen was f 11.139.843.27 tegen in het v. j. f 11.740.343.02. Het bedrag der inlagen bleef ongeveer op de hoogte van het vorig jaar f5.490.066.33 tegen f 5.590.393.38. Het bedrag der terugbetalingen daarentegen daalde niet onbelangrijk, namelijk van f6.149.949.64 tot f5.649.776.94 hetgeen mag worden gezocht in het feit, dat in tegenstel ling met 1935 het jaar 1936 zich niet ken merkte door eenige aanleiding tot onrust. Het belangrijke feit van de devaluatie van den gul den had practisch geen invloed op de gedra gingen van onze inleggers ten opzichte van hun tegoed bfj de Spaarbank. De terugbetalingen overtroffen de inlagen met f 159.710.61, doch door de bijgeschreven rente ad f267.852.26 vermeerderde tenslotte het tegoed met f 108.141.65. De financieele uitkomst van het bedrijf wyst na aftrek van alle bedryfsonkosten een saldo aan van f 123.966.72 (vorig jaar f 123.999.46) Na de noodige toevoeging aan het pensioen fonds en afschryving op onroerend goed en meubilair, kan een bedrag van f 97.084.72 wor den toegevoegd aan de reserve, die dan be draagt f 1.012.893.78. De ophaaldienst is in 1936 uitgebreid en werkt thans ook in het Amsterdamsche kwar tier. In totaal werd bij 1712 deelnemers in 56770 posten f 157.111.32 opgehaald. Uitgegeven werden 669 busjes; 736 busjes wer den terugontvangen. Op 31 December 1936 be droeg het aantal uitgegeven busjes 3370 (v..j 435). Het met busjes gespaarde bedrag beliep f45.727.97 tegen f52.824.53 in het vorige jaar. Van de gelegenheid om via de Bank bij den Postcheque- en Girodienst bedragen in te leg gen en terug te vragen, wordt een toenemend gebruik gemaakt. Dezer dagen heeft de Eerw. Moeder Overste Angela (in de wereld (Anna Neefjes) van de Congregatie der Franciscanessen van Salzkotten te Haarlemmerliede haar 50-jarig kloosterfeest gevierd. Op verzoek van de jubilaresse, die geen ruchtbaarheid van het jubileum wenschte, is het feest alleen in den intiemen kring van het klooster te Haarlemmerliede gevierd, hoewel ook van buiten dit klooster vele felicitaties binnen kwamen en ook voor de leerlingen van de scho len, die door de Zusters te Haarlemmerliede worden bediend, het feest niet onopgemerkt is voorbijgegaan. Begunstigd door fraai weer hield de H.Z.V. Zondag j.l. haar eerste onderlinge zeilwedstrijden in dit seizoen. De wind, welke in den ochtendwedstrijd vrij slap was, wakkerde tegen den middag wat aan, zoodat vooral de middagwedstrijd een vlot ver loop had. Na afloop werden door den voorzitter de volgende prijzen uitgereikt: Ochtendwedstryd: Kleuter jollen: 1. Jonge Kees, K. v. d. Winden; 2. Snoek, Ferry Rose. B-M (A)1. Nelly, C. v. Wijland; 2. Dinges, F. v. d. Winden. B-M (B)1. 't Is 'm, H. v. d. Zee. Gemengde KI.: 1. Pierik, J. Richel. Puzzle's: 1. Hallo, D. Smit; 2. Ojzy, A. v. Uden. N.N. 16 M2.: 1. pyistaart, J. v. Bommel; 2. No. 391, J. Spronk. Kajuitjachten: 1. Puzzle II, W. v. Baaren. Middagwedstrijd: Kleuterjollen: 1. Jonge Kees K. v. d. Winden; 2. Harmien, Theo Rose. B-M (A): 1. DOX, W. Bokker; 2. (niet toe gekend). B-M (B)1. 't Is 'm, H. v. d. Zee. Gemengde KI.: 1. Meeuw, C. Schouten Jr. N.N. 16 M2.: 1. Tromp, A. A. Hofman. Puzzle's: 1. Opzij, A. v. Uden; 2. Hallo, D. Smit. Kajuitjachten: 1. Puzzle II, W. v. Baaren. De startprijs viel ten deel aan J. E. Verharen met de „Wiekslag" die met 1 sec. startte. Het verdient aanbeveling er van deze plaats eens op te wijzen, dat er ook op het water regels voor het verkeer bestaan, waartegen herhaalde- ïyk wordt gezondigd, hetgeen vooral bij wed strijden tot uiting komt. Waneer men althans van den stuurman van over stuurboord zeilend jacht, die volgens de voorschriften verplicht is uit te wijken, te hoo- ren krijgt: „Man ik hou toch rechts" biykt daaruit wel, dat zoo iemand met het bestaan van een „Binnenaanvaringsreglement" geheel onbe kend is. Nog daargelaten de minder vriendelyke en grove Uitdrukkingen die maar al te vaak worden toegeroepen. Zou hier de politie het toezicht niet kunnen verscherpen, daar bij het steeds toenemend ver keer te water, ongelukken niet kunnen uitbiyven. Zouden wy waardige zonen en doch ters zijn van de martelaren, de verdrukten, de lyders en strijders, als wy te kort schoten in het laatste en toch waarlijk niet het zwaarste werk van onze emancipatie: instandhouding en uit bouw onzer eigen Universiteit? Voor de clubkampioenschappen 1936/1937 werden Maandagavond j.l. de wedstrijden in „Het Hof van Holland" te Haarlem voortge zet. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: P. H. Meure wint van Ph. G. Ameiung Jr.; J. B. Sluiter Jr. wint van Joh. Fabel; P. G. van Engelen remise met P. J. van Dartelen. Leerlingen-uitvoering Marg. Korteweg Toen Zaterdagavond een concert werd gegeven in hotel Boekenrode, door de leerlingen van de piano-leerares Marg. Korteweg, was er geen plaatsje in de ruime zaal onbezet. Het programma bevatte niet minder dan 14 nummers met 35 ondernummers. Gelukkig, dat er vele zeer korte stukjes bij waren, anders wa 't nachtwerk geworden. Er was gezorgd voor 'n prettig aandcenden climax, èn wat de lengte èn wat de zwaarte der nummers betreft. Be gonnenmet „Twee heel kleine stukjes" van M. E. Ebbenhorst Tengbergen, waarby de pia niste een verhooginkje op het piano-stoeltje noodig had, om gezicht te hebben op 't klavier werd geëindigd met een paar composities van F. Chopin en B. Bartok, waarmee de jeugdige vertolkster bewees het kunstenaarsbloed van haar vader in haar aderen te hebben. Tusschen deze beide uitersten lagen de overige num mers, waarvan ook een bijzondere vermelding verdienen no. 12, Concert in G-dur (allegro, moderato en adagio) van J. Pfeiffer en no 13, een paar moderne composities van A. Gret- chaninow, waarmee de beide jongedames een welverdiend succes hadden. Aardig waren ook een paar nummertjes van M. E. van EbbenhorstTengbergen, („Janne- man" en „De orgelman") waarbij de piano voordracht werd opgesierd met zang en kinder instrumenten (triangel, tamboerijn, castagnet ten, trompetje en trom). Verder was er vooi afwisseling gezorgd door stukjes ten gehoore te laten brengen voor 4, 6 en 8 handen. Dat de ouders de prestaties ten zeerste waardeerden kon blijken uit het applaus, dat na elk num mertje uitbrak. In de pauze werd de leerares flink in de bloemetjes gezet. Dat moge voor haar het be wijs zijn, dat haar werk de gewenschte waar deering geniet. Aanbesteding Hedenmorgen is door het gemeentebestuur aanbesteed het bouwen van een huishoudschool en het verbouwen van de nijverheidsschool aan het C. H. Moensplein. Ingekomen waren vijftien biljetten. Hoogste inschrijver Gebr. van Steyn, Amsterdam, voor f 26.780.Laagste inschrijver J. M. Tromp, Beverwijk, voor f 16990. Voorloopig geen gemeentelijke daghuishoud school Naar aanleiding van het verzoek van het bestuur der Santpoortsche Vrouwenclub en van de Commissie voor het Huislioudonderwijs in de gemeente Velsen, om de oprichting en in standhouding van een daghuishoudschool noo dig te oordeelen, deelen B. en W. den raad mede, dat hoezeer zij in het algemeen de stich ting van een daghuishoudschool in deze ge meente zouden toejuichen, hiervoor thans nog niet het juiste oogenblik is aangebroken. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat zoowel op de huishoudschool te Beverwijk als op de huishoudscholen te Haarlem nog een belangrijk aantal leerlingen kan worden ge plaatst (te Haarlem pl.m. 130, te Beverwqk pl.m. 70) en deze scholen zeer voldoende kunnen voorzien in de behoefte aan huishoudonderwys voor de eigen gemeenten en voor de omlig gende gemeenten. Nu algemeen op onderwijsgebied naar con centratie wordt gestreefd, zouden B. en W. de stichting van een nieuwe huishoudschool in deze gemeente wel zeer met dit streven in strijd achten, daar hierdoor zou worden bevor derd, dat op betrekkelijk geringen afstand van elkander vyf huishoudscholen komen te liggen mpt onvoldoende schoolbezetting. Zoowel het gemeentebestuur van Beverwijk als dat van Haarlem is, blijkens tbt B. en W. gerichte brieven, hiervoor bevreesd. Door B. en W. van Beverwyk werd medege deeld, dat juist enkele weken geleden van den Minister van Onderwys, Kunsten en Weten schappen medewerking is verkregen om in de huisvesting der gemeentelijke huishoud- en industrieschool opnieuw te voorzien. Deze nieu we huisvesting zal tegen den aanvang van den nieuwen cursus, op 1 September a.s., gereed zijn. Het gemeentebestuur van Haarlem vestigt er de aandacht op, dat in die gemeente drie huis houdscholen bestaan n.l.: de Haarlemsche Huis houd- en Industrieschool; de R.K. Industrie- en Hushoudschool; de Protestantsch Christe- lyke Nijverheidsschool. Op eerstgenoemde school kunnen nog onge veer 100 leerlingen worden toegelaten, terwijl ook op de andere inrichtingen nog plaatsen be schikbaar zyn. Verder schrijft dit College het volgende: „Wy betwijfelen dan ook of het Rijk, dat zich reeds voor den bouw en de exploitatie van de scholen alhier vele offers heeft getroost, be reid zal zijn om 70 pCt. van de kosten bij te dragen voor de oprichting van een nieuwe huis houdschool in een aangrenzende gemeente." Ook B. en W. achten het zeer twijfelachtig of bij een eventueele stichting der school direct aanspraak kan worden gemaakt op 70 pCt. Rijkssubsidie. Gezien de ervaringen in andere gemeenten opgedaan, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de gemeente enkele jaren alle kosten zal moeten dragen. Doch ook als de gemeente slechts 30 pCt. der kosten voor hare rekening krijgt, zal dit een belangrijke jaarlijksche uitgave beteekenen en het zal nog zeer te bezien zyn of hier- fets heel bijzonders voor de trouwe verbruiksters van tux en Vfnri, deze sierlijke, glazen schaal, waar iedere huisvrouw trois op zal zijn. Voor slechts 20 ge schenkenbons van Lux en Vim stellen wij vanaf 1 t/m 12 Juni 1937 deze fraaie schaal beschikbaar. De inwisseling dezer bons kan uitsluitend geschieden aar» het bekende SUNLIGHT GESCHENKENDEPOT, KRUISWEG 57, HAARLEM Gedurende dezelfde termijn zijn in het Sunlight Geschenkendepot de volgende artikelen verkrijgbaar tegen een uiterst laag aantal bons 2 handige vatendoekjes 5 bons Rond kanten kleedje 7 bons Antimoon doosje 7 bons Fantasie schortje...-.15 bons Kunstzijden kleedje 80x80 cm20 bons Voor deze speciale aanbieding zijn alleen geldig de bons van Lux en Vim. Zoals U weet, bevat het gewone pak Lux een halve bon en het reuzenpalc een hele bon, terwijl de standaardbus Vim een hele geschenkenbon en de reuzenbus een bon van dubbele waarde bevat. Koop dus gauw wat Lux en Vim, om vóór 12 Juni van deze schitterende gelegenheid te orofiteren en bedenk zo el van Lux als van Vim is de grote verpakking de gewone PGS.ae-091# voor machtiging van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken wordt verkregen. Thans bezoeken uit onze gemeente pl.m. 75 leerlingen de huishoudschool te Beverwijk en pl.m. 25 leerlingen de huishoudscholen te Haar lem. Dit aantal is bij een doelmatige propa ganda #eï vöor uitbreidirig vatbaar. B. en Wi zijn bereid te overwegen op welke wijze het bezoek aan de huishoudscholen kan worden bevorderd. H. i. zal, als te zijner tijd de stichting van een huishoudschool aan het particulier ini tiatief wordt overgelaten, deze stichting be- hooren te geschieden door een instelling of ver- eeniging, waarin de vrouwenorganisaties van alle richtingen zqn vertegenwoordigd, opdat Zekerheid wordt verkregen, dat een school tot stand komt, die door leerlingen van alle ge zindten zal worden bezocht. B. en W. stellen voor nog geen besluit te ne men, dat het oprichten en instandhouden van een daghuishoudschool noodig wordt geoor deeld. Heden bestaat de IJ. V. V. „Stormvogels" 25 jaar. Hoewel de Vogels dit zilveren jubileum pas over eenige maanden zullen herdenken de wijze, waarop dit zal geschieden, wordt nog nader onder de oogen gezien willen we toch nu reeds een en ander uit de geschiedenis van de IJmuider club mededeelen. Stormvogels werd in 1912 opgericht, vooma- meiyk op initiatief van den heer J. Mirkels. Door diens toedoen kreeg de club de beschik king over een prachtig terrein, ongeveer gele gen, waar nu de Oosterduinweg loopt èn school H staat. Hier werden de eerste competitie-wed strijden voor den Noordholl. Voetbalbond ge speeld. Eenige jaren later verhuisde Stormvogels naar haar tegenwoordige terrein. In de eerste klasse van dezen bond toonde Stormvogels, dat spelers als Blinkhoff Sr. („Witte Jan"), Klaas Oldenburg, Piet Boeree, Bram Schneider, Arie Hoogerduin e.a. in de ge lederen had, zich het eerste seizoen reeds het sterkst en volgde promotie naar de 3de klas van den N. V. B. In het seizoen 19161917 werd Stormvogels kampioen van de afdeeling en nu volgde pro motie naar de tweede klas. Twee jaar later werden de IJmuidenaren kampioen van een der sterkste 2e klas-afdeelin- gen na een spannende race met Z. V. V. (Zaan dam). Hetzelfde seizoen promoveerden de Vogels naar de eerste klas, tenminste, dat dacht men. De al- gemeene vergadering van den N. V. B. besloot echter tot instelling van de zoog. Overgangs klasse en hoewel de spelers reeds in het bezit waren van een medaille, waarin gegraveerd stond: „Stormvogels eerste klasser", werden ook de IJmuidenaren ingedeeld in genoemde Over gangsklasse. Nu duurde het tot seizoen 1923'24, alvorens Stormvogels het voetbal-walhalla betrad. In de eerste klas voelden de IJmuidenaren zich weldra dermate thuis, dat zij direct met 31 punten uit 17 wedstrijden beslag legden op het kampioenschap. Hun spel trok zoozeer de aandacht, dat zij uitgenoodigd werden als te genpartij van het Nederl. Elftal op te treden. In den strijd om het landskampioenschap ein digden zij op de 2de plaats met 12 punten uit 8 wedstrijden. Nog tweemaal behaalde Stormvogels hierna het afdeelingskampioenschap, n.l. in 1925'26 en in 1932—'33. In 1924—1925 en in 1926—'27 bezette het de tweede plaats. In de laatste vier seizoenen deed Stormvogels niet meer zoo van zich spreken, bezette het al thans niet meer de hoogste plaatsen. Steeds echter beseften de resp. tegenpartyen, dat een wedstrijd tegen de IJmuider club pas gewonnen was, als het eindsignaal klonk. Van de spelers, die in den loop der jaren voor Stormvogels zijn uitgekomen, is Blinkhoff Sr. (Witte Jan") zeker wel de bekendste ge weest. In vrijwel geheel Nederland was hij be kend om zijn groote snelheid en doodeiyk schot. Dan noemen we nog Gerrit Visser en Cok Ol denburg, die beiden voor het Nederl. Elftal uit kwamen, Piet Sint, die via W. F. C. bij Storm vogels kwam, wijlen Piet Sprokkreef, Henk Snoeks, Arie Hoogerduin, Klaas Oldenburg. Klaas Boekelaar, Henk Ketting, Toon Prins, die tal van malen voor het B-elftal uitkwam, Wim Koster, Jan Thijssen, Karei Haak, Joop Fyen, Piet Hollenberg, e.a. Hoewel Stormvogels dan de laatste jaren niet meer zoo op den voorgrond, treedt, twee facto ren doen voor de toekomst het beste hopen: ten eerste heeft de club een homogeen, voortvarend bestuur en in de tweede plaats zitten er in de junioren- en adspiranten-elftallen tal van goede spelers. Zoo gaat Stormvogels o.i. met goede vooruit zichten de tweede kwart-eeuw in. Vr.: Hoe maakt men advocaat? Antw.: Benoodigd: 6 eieren, een half pond suiker; een theelepeltje vanille-essence en 350 gram brandewijn. Klop de eieren met de va nille-essence en de suiker, tot de laatste geheel opgelost is; voeg er dan langzaam en steeds roerend den brandewijn bij en laat dit au bain de Marie of op een zeer zacht vuurtje, onder voortdurend roeren lauwwarm worden. Giet de advocaat in goed schoongemaakte flesschen en sluit goed af. Vr. 1: Bestaat er een Ned. Ver. van Leeraren tot bevordering der praktijk-examens in boek houden en handelscorrespondentie? 2. Is de waarde van het bezitten van het diploma vrij wel gelijk aan het bezit van het Federatie diploma „Mercurius'' in boekhouden en han delscorrespondentie? 3. Is de eerstgenoemde vereeniging ook goedgekeurd by K. B.? Antw.: Ja. Vraag: 1. Ik heb een gestempeld weerbaar- heidslot. Hebben hiervan nog geregeld trek kingen plaats? 2. Is lot serie 4245 no. 47 reeds uitgeloot en met welken prijs? 3. Hoe kan ik het best van den uitslag der trekkingen op de hoog te blijven? 4. Hoelang blijft de pry's beschik baar voor den winnaar bij eventueele uitlo ting? 5. Hoeveel uren zonneschijn heeft de Bilt geregistreerd, resp. in de maanden Febr. Maart en April 1937 en hoeveel is normaal? Idem hoeveel neerslag? Antwoord: 1. Ja; 2. Neen; 3. Wenden tot een effectenkantoor; 4. 5 jaar; 5. Ons niet bekend. Vraag: Ik heb een paar regenpijpen (geen oliepypen). Ze beginnen op enkele plaatsen door te regenen. Wat is hier tegen te doen? Antwoord: Voeren met mobetig batist, ver- krijgbaar bij een drogist. IJMUIDEN, 1 Juni. Rijksvischafslag. Tarbot 42 56 cent per kg. Griet 10.0018 per 50 kg. Tong 4061 cent per kg. Groote Schol 21.00, middel Schol 19.00, Zetschol 17.00, kleine Schol 3.20_14, Schar 1.206, Tongschar 17.0018, per 50 kg. Rog 4.909 per 20 stuks. Vleet 0.531.15 per st. Groote roode Poon 1.603.16, groote Schelvisch 8.509, kleine Schelvisch 1.657 per 50 kg. Ka beljauw 16.0038 per 125 kg. Gullen 1.908 per 50 kg. Leng 70 cent per stuk. Heilbot 8086 ct. per kg. Wijting 1.303.60 per 50 kg. Koolvisch 725 cent per stuk. Makreel 7.50 per 50 kg. van de Dinsdag aan den Ryksvischafslag aange komen STOOMTRAWLERS Neptunis 130 manden 1530.Adriatic 380 manden 1620.—, Mary XJm. 189 530 manden 1500.Maria van Hattem 325 manden 1990. E 328 710.- KOTTER WATERSTANDEN IJMUIDEN, Woensdag 2 Juni. Vloed: 9.25 v.m. en 9.52 n.m. Over: GELIJKGESCHAKELDE GROEN-/1 TENHANDELAREN IN GEM. HAARLEM EN IETS ANDERS In verband met het ingezonden stuk van den heer Herm. Bakkenhoven, neemt ondergeteekende de vrijheid op te merken, dat een en ander kant noch wal raakt. Ik vraag hem, waar blijft uwe ver plichting tegenover uwe leden volgens reglement. De heer Bakkenhoven beroept zich wel op onze R.K. leden, zij garandeeren hem dan ook trouw, maar wat geeft de vereeniging er voor in de plaats? U wist niet eens met den bond en al zijn re glementen en voorschriften te voorkomen, dat deze maar zonder meer met voeten getreden werden. Waar blijft U met de voorschriften van het vestigingsreglement? Niettegenstaande protesten liet men toch toe, dat binnen de beschreven meters of afstand, die vastgesteld is, een concurrent zich zonder meer kon neervielen of vestigen, zeer ten ongerieve van een reeds oud-georganiseerde, wiens zaak daar sinds jaren gevestigd is. Dit is niet alleen on collegiaal, doch ook dwars tegen alle wettelijke bepalingen en vastgestelde bondsrcglementen in. Wij zijn op de bres gesprongen voor onze R.K. Staatpartij, wat Herm. Bakkenhoven vroeg, maar nu gaan wij de aandacht weer vragen voor onze zaken vooral de bondszaken, van den R. K. Bond van Kleinhandelaren in Aardappelen en Groenten. Met dank voor de plaatsing uw abonné, A. lyi. BOOMS, Arnoldystraat 14, Haarlem. Naschrift: Gaarne, mijnheer de hoofdredacteur, maak ik van de gelegenheid, die UEd. mij biedt, gebruik, om mijn geachten collega te antwoorden. Met verbazing heb ik gelezen, dat het bestuur van onzen bond de reglementen en voorschriften met voeten treedt. Ik heb ongeveer 15 jaar zit ting in het bestuur en het is de eerste beschul diging van dien aard. die ik verneem. Met het volste recht zou ik dan van de woor den van den geachten inzender waar hij spreekt van „kant noch wal raken", gebruik kunnen ma ken, maar ik giet, mijn betoog liever in een wat vriendelijker vorm. Scherpe woorden laten dik wijls wonden na. De geachte inzender beschuldigt ons bestuur er van, dat het in strijd met de reglementen en voorschriften heeft gesanctlonneerd, dat 'n klein handelaar zich in een bepaalde buurt vestigt. Welnu geachte collega, noch in onze statuten, noch in ons huishoudelijk reglement komt ook maar iets voor over het vestigen van nieuwe han delaren of het verplaatsen van bedrijven, dus waar geen bepalingen zijn kan men ze niet overtre den. Het is mij echter volkomen duideiyk wat mijn collega wel bedoelt. De saneeringseommissie van groot- en kleinhandel, die heeft de misdaad ge pleegd, waar de geachte inzender op zinspeelt, en waar ondergeteekende geruimen tijd het voorzit terschap van deze commissie heeft waargenomen, is het duidelijk, dat in hoofdzaak ondergetee kende getroffen wordt. En op deze beschuldiging wil ik het volgende antwoorden: Reeds gedurende het geheele be staan van de saneeringseommissie maak ig er deel van uit en daar den geachten inzender uit niet meerdere maar slechts één bepaling op te noemen, waar de commissie van de overeenkomst, geslo ten tusschen groot- en kleinhandel, is afgeweken. Angstvallig is er steeds voor gewaakt de hand aan het reglement te houden en „den Keizer te geven wat des Keizers is". Het zou menschelijk zijn boos te worden om deze klakkeloos uitgesproken beschuldiging, maar dat wil ik niet doen en wel, omdat mijn collega nooit in het saneeringswerk gezeten heeft, en zich dus de moeilijkheden, die daar voorkomen, niet kan voorstellen. Deze heer weet ook niet, dat hetgeen voor den buitenstaander dikwijls duister is, voor de sanee ringseommissie een open boek is. Dus, geachte inzender, als U meent, dat de saneeringseommissie in gebreke is gebleven, U weet wanneer en waar wij vergaderen, kom en stel de commissie in gebreke. Gezonde critiek kan een goede zaak nooit deren maar laat deze crit'iek dan komen van een ge organiseerd man. Dus collega, schaar U wederom in de rijen van onzen bond en help mede de zaak van onze katholieke handelaren bevorderen. Aangenaam doet het mij aan, dat mijn collega ondanks de vermeende grief, die hij had, op de bres gesprongen is voor de R. K. Staatspartij, de groote lijnen ziende. Onderdeelen zullen we in gezamenlijk overleg wei oplossen U. mijnheer de Hoofdredacteur, nogmaals dan kend, Hoogachtend, HERM. BAKKENHOVEN, Seer. Ned. R. K. Bond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2