Laatste Nieuws De Aarde" na tien jaar I Zoekt gij betrouwbaar 1 Personeel? I Plaats dan een „Omroeper voor 80.000 gezinnen 3 x per week naar Indië Dewsjenko 's meesterwerk DE DUIKBOOTAANVAL BIJ BARCELONA DINSDAG 1 JUNI 1937 DE SPAARNE-STICHTING WIELRENNEN R.K.W.V. ACHILLES Ronde van Oss BILJARTEN Gevonden dieren en voorwerpen CRICKET Haarlem 2R.I.O. athletiek DUAL-MEET BREDAK- HOLLAND VOETBAL West- tegen Centraal- Europa Pioniers der lucht 99 De toestand van ZJHL den Paus NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 3 STAD Overheidsdienst dringend noodig Uit het jaarverslag 1936 der Spaame-Stich- ting, afd. Haarlem der Centrale Vereeniging tot behartiging van de Maatschappelijke belangen van zenuw- en zielszieken, tippen wij aan: Met groote droefheid herdenken wij het over lijden van mevrouw MeesSchuckink Kool op 13 Januari 1937. Zij heeft vooral belangrijk werk verricht in het beheer van het consultatie bureau voor moeilijke kinderen. Er werden 54 nieuwe gevallen ingeschreven. Hoe grooter de ervaring wordt, hoe grooter het aantal kan zijn dergenen, die men met kans op succes in de maatschappij kan doen terug- keeren. Van de gunstige beïnvloeding, die van voor zorg kan uitgaan, zagen we het volgende voor beeld: Een wat achterlijke jonge vrouw, die zonder steun in de maatschappij stond, die geen familie had, welke zich met haar kon of wilde bemoeien en die als een asschepoester haar jeugd had doorgebracht, zakte steeds af cp de maatschappelijke ladder. Ze was niet eer- lfck, loog en hield het in hare diensten niet uit. Als een slordig, verslonsd schepseltje kwam ze de eerste maal op het spreekuur der Spaame- stichting. Ze werd dadelijk voor rekening onzer Stich ting in een onzer verzorgingsgezinnen onder gebracht, vond een betrekking door bemidde ling van haar verzorgster en werd verder ge steund door de gemeente, waar ze domicilie had. Thans is ze netjes in de kleeren en een goede dagdienstbode, die voor een deel in eigen on derhoud voorziet. Zonder hulp onzer Stichting zou het hier zijn uitgeloopen op vonnis of verpleging in een ge sloten inrichting. Dit geval toont duidelijk, hoe wij de eerste moeilijkheden kunnen overwinnen, daarmede de persoon in kwestie kunnen redden en de ge meenschap kunnen vrijwaren voor het opbren gen van verpleegkosten. Met vele andere voorbeelden ware hetzelfde aan te toonen. Dit eene moge tot nadenken stemmen voor die leden der overheid, die mee kunnen werken tot het tot stand komen van een overheidsdienst voor Voor- en Nazorg van Zenuw- en Zielszieken in ons district. Hiermede zou zoowel het belang van de patiënten als dat der gemeenten gebaat zijn. De staat van ontvangsten en uitgaven sluit met een bedrag van f 914.35. Het aantal leden daalt helaas, de opbrengst aan contributie be droeg in 1936 slechts f 115. Programma van de Haarlemsche Radio-centrale WOENSDAG 2 JUNI Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum n. Progr. 3: 8.00 Keulen, 10.20 Pauze, 11.05 Lon don Reg., 12.35 Brussel VI., 1.35 Keulen, 3.20 Parijs Radio, 3.35 London Reg., 4.50 Keulen, 6.20 London Reg., 7.20 Diversen, 7.50 London Reg., 8.35 Keulen, 10.20 Brussel VI., 10.40 Keu len, 11.20 Berlijn. Progr. 4: 8.00 Brussel VI., 9.20 Pauze, 10.35 Droitwich, 2.25 London Reg., 3.05 Droitwich, 6.45 Brussel VI., 7.00—11.50 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcert (gevarieerd programma): Die Klosterglocken; Waltz Medley; I've got pain in my sawdust; Bayrische Volkstanze; Siametische Wachtparade; Take me back to me boots and sandal; Der Rozenkranz; The lonesome road; Parade der Zinnsoldaten: Polly-Wolly-Doodle; Amoureuse; On teasure Island; Perfume of the past; Leichte Cavalle- rie; Going home. 8.00—12.00 Diversen. tasch met inhoud, de Groot, Tempeliersstraat 47, idem Paardekooper, Damaststraat 37; Zwem pak, Politiebureau, Smedestraat; Zweepje; van Veen, Leidscheplein 33. Zondagmorgen trok bovengenoemde veree niging met drie touringcars naar de ronde van Oss. Het was een schitterende tocht, door zeld zaam mooi weer begunstigd. Om 11 uur startten de nieuwelingen, waarbij van Achilles de volgende renners medereden: J. Stet, H. Koelemy, D. Claassen, K. Koppen, C. v. Egmond. J. Stet werd het eerst door een val uitgeschakeld en v. Sprundel kreeg een lekken band. De andere renners weerden zich best, vooral Claassen en Koelemy, die steeds in het hoofdpeleton zaten. Doch in de laatste ronde kwam Claassen tweemaal te vallen en Koelemy eenmaal. Koelemy werd nog 16e, v. Egmond 18e en Kopper 25e. De amateurs .startten om 1 uur, hierby reden van Achilles P. Gruijters, C. de Vos, H. Schijf. Zy werden alle drie in een valparty betrokken, doch Gruijters wist zich nog 19e te plaatsen, C. de Vos 28e. Om vier uur startten de profs, waarby reden J. Klinkenberg, T. Peetoom en J. Rijneveld. Er werden vijf ronden van 18 K.M. gereden, na drie ronden lagen allen nog in de hoofdploeg, doch toen kwamen Rijneveld en Klinkenberg te val len en moesten opgeven. Tinus Peetoom wist zich nog 22e te plaatsen. Heden, Maandag, om 8.30 uur vergadering in ons clubgebouw, Oude Gracht 124. Mollerus-beker Het jaarlijksche clubtournooi om de fraaie cup, welke jhr. dr. Mollerus, voorzitter v. d. Ned. Biljartbond, uitgeloofd heeft voor een serie wedstryden op groot biljart over drie ban den, is geopend met de ontmoeting Soc. Ver eenigingInsulinde. De Amsterdammers wonnen met 31. Hieronder de uitslagen: Ins. Soc.Ver. brt. h.s. gem. J. H. Sweering 40 77 S 0.519 C. Visser 27 77 3 0.350 Peeters (inv.) 40 103 5 0.388 W. v. d. Voort 32 103 4 0.310 J. H. Sweering 40 76 4 0.526 W. v. d. Voort 28 76 3 0.368 Feeters 30 80 3 0.375 C. Visser 40 80 4 0.500 Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van Politie, Smedestr., uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen by: Politiebur., Smedestr., handschoenen en ceinturen; Koster, Patriarch straat 15, fotoalbum; Servaas, Dr. Leijdstr. 53, voetbal en handbal; v. d. Brink, Plataanstr. 39, badpak; v. Poorten, Oranjestr. 176, bril in étui; Kroonsberg, Doelestr. 19, broche; Stouten, Bar- teljorisstr. 11, dop van autowiel; Politiebur. Sme destr., vergrootglas; Kennel, Ridderstraat 11, hond; Garritsen, 2e Zuid Polderstr. 5, insigne Veilig Verkeer; Hooft, Betje Wolfstr. 14, id.; Aarts, Ruijsdaelstr. 26 rd., regenjas; Sprake- laar, Burgwal 87, kano; Meijer, Wijde Gelde- loozepad 11, manchetknoop; De Nijs, Klopper singel 189, kaart Ned. Spoorwegen; v. Poorten. Berkheydestr. 35 rd., mantel; Roos. Koningin neweg 96, olifantje (speelgoed); Nieuwenhui- zen, zyiweg 128, oorbel; Kramer, Binnenweg 31, Heemstede, hondenpenning; Brunsting, Voorhelmstr. 35, rol band; v. Asten, Rijnstr. 60, ry wielplaatje; Koopman, Amsterdamstr. 17, gouden ring; Jansen, Laurierstr. 54, stempel; Ter Horst, Steenbokstr. 65, verkeersspeldje; v. Delden, Trompstr. 19, zwempak. Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat. Boeken (Fransche en Duitsche) Grille, Celebesstraat. Beurs met inhoud: Spaar garen, Kerkmanstraat 19; Bril; Bertholee, Lan ge Heerenstraat 11; Balk; Vonk, Patrimonium straat 5; Bus met terpentijn; Smal, Zuid Pol derstraat 80; Notitieboekje; Rose, Zomerkada 137; Bal; Dijkstra, Westerhoudtstraat 30; Bro che; Schultze Kool, Olmenstraat 58; Hond: Vergers, Brouwerstraat, 56; Horloge; Prins, Kruisstraat 18; idem Quivooy, Oude Weg 179; Damespolshorloge; v. Staveren, Gasthuislaan 98; Idem Brosens, Gen. Cronjéstr. 148; Arm bandhorloge; Nachtgeller, Gasthuislaan 100; Hond, Berggren, Schouwtjeslaan 92; Dames hoed; Molenaar, Tugelastraat 68; Hond; de Bie, Delistraat 80; Jasje; de Vries, Lange Wijngaard straat 15; Regenjas; Kruijff, Lange Margare- thastraat 20; Kat; Prof. v. d. Waalstraat 76; Kat; Fortgens, Spaarnwouderstraat 78; Kat; Bötger, Hertzogstraat 13; Kindermuts: Klaas- sen, Saenredamstraat 41 zw; Manteltje, Polak, Luzacstraat 8; idem, Joosten, Nieuwe Weg 18 Hoofddorp; Nummerplaat: v. Andel, Allanstr. 76; idem, Bruin, Timorstraat 16; Portemonnaie met inhoud, Boerhorst, Brouwersstraat 30rd.; idem, Voortman, Nassaulaan 82rood; idem, Dollé, Middenweg 6; idem, Kolb, Engelszstraat 3; Portefeuille met inhoud, Duvenvoordestraat 72; Pakje met kinderkleeding: Sluiter, Berken laan 17, Heemstede; Parasol; Spronk, Ryks- straatweg 467; Penning van speeltuinver. Lu cas, Hoogerwoerdstraat 38; Gouden ring; de Vita, Tempeliersstraat 16; Ry wielplaatje, Hof- ste, Oostvest 44; Ry wielplaatje; Preijde, Jans straat 57; Rozenkrans, v. Bakel, Westerstraat 45; Sjaal; Gokkes, Gen. Cronjéstraat 120; Bchop, v. d. KuiL Leidschestraat 146; Dames- Na de fraaie overwinning van de vorige week waren de verwachtingen van de Haarlem-reser ves hoog gespannen en tegengevallen is deze wedstrijd nu ook niet, hoewel het Amsterdam- sche R.Ï.O. een verdiende overwinning wist te behalen. Haarlem was met batten zelfs zeer goed begonnen door 128 te scoren, een totaal dat in de tweede klas ruim voldoende moet zijn om een overwinning te behalen. Hierbij was in de eerste plaats weer het uitstekende batten op gevallen van den jeugdigen Kruyt, die ook de vo- vige week zoo van zich deed spreken en thans een keurige 32 wist te scoren. Samen met Aben- danon zette hij voor het tweede wicket een stand op van 67 runs. Abendanon bracht het tot 31, terwijl de Boer 16, Goossens 22, en Buissink 10 er voor zorgden dat het totaal nog flink werd opgevoerd. De bowlingcijfers waren: J. Kuster 4—38, van Gemen 031, Wolters 119. J. Vos, 016, C. Kusters 513. De aanval van Haarlem bleek echter totaal uit vorm te zijn, hetgeen de Amsterdammers dan ook niet ongestraft lieten. Vooral het ope ningsbat J. Vos wist er wel raad mee en had het vooral begrepen op de Boer die nog al eens kort aan de leg-side bowlde. Vos had reeds 56 achter zijn naam, alvorens hij werd gevangen en het totaal werd al spoedig daarna gepas seerd. Om allen spelers nog een beurt te geven werd nog eenigen tijd doorgespeeld, doch op 187 sloot tenslotte de innings. Behalve J. Vos be reikten ook Nederveen 18, Gemen 12, A. Vos 32, Kuster 36, en W. Vos 13 not out de dubbele cü- fers. De bowlingcijfers voor Haarlem waren: de Boer 371, Abendanon 022, Bouwes 117, Elsinger 4—39, H. V. Vreeden 2—16 en Kruyt 0—11. R.I.O. won dus met 59 runs op de eerste in nings. regelmatig blijft oefenen, zal hij zich tot klasse sprinter kunnen opwerken. De 400 en 800 M. werden gewonnen door Ocöterveer. De tijden 54,6 sec. en 2 min. 10,4 sec. mogen niet zoo goed schijnen, maar Jan spaarde zich eenigszins om ook bij het speer werpen (3e) en hink-stap-sprong (2e) nog een eervolle plaats te kunnen bereiken. Ook de 1500 M. en 3000 M. werd een dubbele overwinning. Hier won H. Coblens in resp. 4 min. 45,8 sec. en 10 min. 22 sec., zonder al te scherpen tegenstand. De 4 x 100 M. werd eerst in den laatsten meter in het voordeel van Holland beslist. Een oor- pronkeiyke voorsprong der Haarlemmers werd by den laatsten wissel verknoeid en in een achterstand omgezet. Hagemeyer vocht echter schitterend, won c.M. na c.M. en slaagde ei juist in zich bij de finish een kleinen voor sprong te verschaffen. Van de springnummers won Joh. Mathot het verspringen en den hink-stap-sprong, resp. met 6,20 M. en 13,09 M. Een tweetal prestaties die aantoonen dat zijn eerste heroptreden, na zijn ongeval bij de U.I.O.C.E.P.-kampioenschappen te Weenen, volledig slaagde. Bovendien wist hii zich bij het kogelstooten als tweede te plaatsen. Bij het hoogspringen kwam een drietal niet hooger dan 1,50 M. en deelde de punten. Het polsstokhoogspringen werd gewonnen door F. Bakker met een voor hem geijkte hoogte van 3,05 M. Ook Westgeest wist het tot een dubbele over winning te brengen, n.l. bij kogelstooten en dis cuswerpen, met resp. 10,42 M. en 34,18 M. Het speerwerpen werd gewonnen door een be ginneling met veel aanleg, A. Geiger, die met zijn 42,78 M. zelf nog ver onder zijn trainings resultaten bleef. De officieele uitslag in punten luidde als volgt: Bredak Holland 100 M. 5 3 1 9 6 4 2 12 200 M. 5 3 2 10 6 4 1 11 400 M. 5 4 2 11 6 3 1 10 800 M. 4 3 1 8 6 5 2 13 1500 M. 431=8 652 13 3000 M. 5 3 2 10 6 4 10 4 X100 M. 6 2 8 9 4 13 Verspringen 432=9 651 12 Hoogspringen 531=9 552 12 Hink-stap-spr. 421=7 653 14 Polshoog 431=8 652 13 Speerwerpen 651 12 432=9 Discuswerpen 521=8 643 13 Kogelstooten 3 21=6 6 5 4 15 Totaal Bredak 127 p.; Holland 170 p. De Haarlemmers winnen met grooten voorsprong De verwachtingen, dat de Haarlemsche R.K. Athletiek-vereeniging Holland, in de dual-meet tegen de gezamenlijke vereenigingen uit het Bisdom Breda, voor een buitengewoon zware taak zou komen te staan, zijn niet volledig uit gekomen. Met grooten voorsprong hebben de Haarlemmers deze ontmoeting gewonnen, on danks het feit dat op het laatste oogenblik nog eenige ingrijpende wijzigingen in de ploeg moesten worden aangebracht. De Bredak was echter ook gehandicapt door afschrijving. By het hoogspringen moesten zij o.a. missen J. Faber en F. v. Looyen; bü het kogelstooten H. v. Ginneke en M. Dirks; ter- wyi ook de bekende lange afstand-looper P. Strootman ontbrak. Het uit veertien nummers bestaande pro gramma. bracht slechts één overwinning aan de gastheeren, n.l. bij het speerwerpen, terwijl by het hoogspringen de eer gedeeld moest worden. Opvallend was de dubbele overwinning van H. Hagemeyer op de 100 en 200 M., resp. in 11,8 en 24,2 sec., omdat deze sprinter pas enkele weken dg athletiek beoefent, Wanneer hij zich Halle en Bas Paauwe behooren tot de reserves Naar wij vernemen zpn als reserves voor het West Europeesch elftal, dat op 20 Juni te Amsterdam in het Olympisch Stadion tegen Centraal Europa uitkomt, aangewezen, de spelers Leo Halle (Go Ahead) als doel- verdediger, Robert Paverick (Antwerp F.C.) als back, Bas Paauwe (Feijenoord) als mid denspeler en Roger Courtois (F. C. de So- chaux) als voorspeler. De keuze van Halle als reserve doelman kan volkomen gebiliykt worden. Dat Paverick na Janes en Caldenhove de beste achterspeler is in West Europa zal wel door niemand worden betwist. Paverick is 24 jaar oud en speelde 19 maal in het Belgische elftal. Bas Paauwe is voor de halflinie beschikbaar, terwijl Courtois reeds een dozijn malen voor het Fransche elftal heeft gespeeld en eigen lijk op alle plaatsen In de voorhoede kan wor den opgesteld. Mocht een der plaatsen in het West Euro peesch elftal door onverhoopte omstandighéden verwondingen b.v. vrij komen, dan wil dat nog niet zeggen, dat automatisch een der bovenvermelde reserves er voor in de plaats komt. De commissie, bestaande uit de heeren K. J. J. Lotsy, R. Seeldrayers, dr. P. Bauwens en F. Caudron behoudt zich het recht voor eventueel andere spelers aan te wijzen. Uit Straatsburg wordt nog gemeld, dat doel man Planicka van het Centraal Europeesche elftal na een wedstryd met vrij ernstige ver wondingen aan het hoofd in het ziekenhuis aldaar moest worden opgenomen. Het is nog niet te zeggen, of hij Zondag 20 Juni in staat zal zijn het doel voor het Centraal Europeesche elftal te verdedigen. Mocht dat niet het geval zyn, dan komt de Italiaansche nationale doel man Olivieri voor hem in de plaats, een keeper die weinig of niets voor Planicka onderdoet. Met October breidt de K. L. M. wederom haar diensten uit Naar wij vernemen zal de K. L. M. met ingang van den winterdienst, dus begin Oc tober a.s. drie maal per week op Indië gaan vliegen. De dienst zal dan worden onder houden met nieuwe D. C. 3-vliegtuigen, waarvan, zooals bekend, de eerste de Specht Zaterdagmorgen naar Indië ver trekt. Omtrent deze driemaal wekelijksche luchtver- binding met Indië zal de Minister van Wa terstaat Zaterdagmorgen, by het vertrek van de eerste D. C. 3 van Schiphol naar Indië, nog verdere bijzonderheden mededeelen. Zoowel de K. L. M. als de P. T. T. gaan thans in het wereldluchtverkeer vóór. De K. L. M. door haar opnieuw geperfectionneer- den dienst op het Oosten, de P. T. T. door thans ook het luchtrecht op postvervoer naar Indië af te schaffen. Hoezeer dit voorbeeld tot het buitenland spreekt, blijkt wel uit het feit, dat de Belgi sche instanties besloten hebben, met ingang van 1 Juni op een aantal Europeesche ïynen het luchtrecht te doen vervallen. Verder zal de ver binding met de Congo tot twee maal per week worden uitgebreid. -mmmm (Gedeeltelijk gecorrigeerd De dans uit de film De Aarde van Alexander Dowsjenko Na het korte verslag, dat wij onlangs hebben gegeven van de voorstel ling, waarmede De Nieuwe Filmliga oit seizoen heeft besloten hadden we ons oorgenomen nog terug te komen op de twee vertoonde films: Regie van Edmond Dréville en De Aarde van Dowsjenko. Beide films verdienen een nadere beschouwing, doch, waar we Dréville's film nog vrij kort geleden uitvoerig hebben besproken, kun nen we thans volstaan met De Aarde, die tien jaar geleden werd gemaakt en dus in de grijze oudheid van de filmkunst voor het eerst werd vertoond. Intusschen zij er toch nog in het voorbijgaan op gewezen, dat de uitzonderlijke geluidsfilm van Dré ville nog steeds niet haar erkenning heeft gevonden. Zij past volkomen in het pro gramma van de Nieuwe Filmliga, doch de bioscopen hebben er blijkbaar den smaak nog niet van beet gekregen. Men begrijpt wel, dat deze film, commercieel gerekend, riet meer zal opbrengen dan verschillende andere, maar men schijnt niet te willen gelooven, dat deze film toch een zekere concurrentie vertegenwoordigt, die geen en kel exploitant berouwen kan, dunkt ons. Afgezien daarvan, zou het toch jammer zijn, wanneer de filmliefhebbers iedere kans om deze voortreffelijke film te zien, zouden moeten misloopen. Zij zouden daar door verstoken blijven van een der zeer weinige waarlijk meesterlijke films der laatste jaren. Men hope dus zoolang Wat dan De Aarde betreft, mag men de Nieuwe Filmliga het compliment geven, dat zij de schoonste reprise heeft gegeven, die men zich op dit oogenblik denken kan. Niemand, die De Aarde sinds haar première niet meer heeft gezien, zal vermoed heb ben, dat dit prachtige werk van Dowsjenko nog zoo gaaf en frisch voor den dag zou komen. Wat ons aangaat, erkennen we gaarne, dat vele schoonheden, die we des tijds slechts vaaglijk hebben gewaardeerd, thans in volle glorie aan den dag treden. De jarenlange ontwikkeling der filmkunst heeft nog lang niet de perfectie achter haald, die Dowsjenko tien jaren geleden reeds de zijne kon noemen. Men zou natuurlijk de proef moeten ne men, maar misschien is De Aarde de eeni ge Russische film uit dien tijd, die haar volle waarde heeft behouden. Herhaalde lijk hebben wij ons op Eisenstein's Potem- kin beroepen, als het ging om de definitie van den autonomen expressievorm, die de film is en inderdaad vindt men in deze felle revolutionnaire aanklacht stof genoeg. Nog altijd is Potemkin een voorbeeld van het onafhankelijk gebruik der filmmiddelen, welker gebruik men meter voor meter kan aanwijzen, doch men kan niet ontkennen, dat zekere elementen in Eisenstein's baan brekende film verouderd zijn. Met name doet het gebarenspel primitief en hol aan, omdat Eisenstein zijn spelers tot op zekere hoogte liet acteeren naar de filmopvattin gen van dien tijd. Dit is bij Dowsjenko niet het geval, daar hij zijn figuren allerminst laat spelen. Zij zijn voor hem even zooveel verschijningen, symbolen, in ieder geval attributen, bouwstof, waaraan hij reeds te voren een vorm heeft toegekend, die past in de totale compositie van het geheel, na dat zij hun rol gespeeld hebben in de af zonderlijke beeldvlakken, waaruit de film is opgebouwd. Een voor een zijn ze in een bepaalden subjectieven gevoelstoon genomen weliswaar, 2ooals het hoort, gericht op de groote lijn der compositie, doch daarvan zware en geladen accenten, waarvan de inhoud door een soms magnifieke plastiek, een uiterst gevoelige „fotografie" en een bezonken beweging wordt aangeduid. Een mensch, een koe, een paard, een tractor, een boomtak met vruchten heeft in deze film een zoo sterke gevoelswaarde, dat zij afzonderlijk gezien, aan schilderijen doen denken, doch in verband met de overige beelden de gaafste filmvlakken vormen. Dowsjenko kent aan zijn vlakvullingen de grootst mogelijke waarde toe, zonder echter cok maar een oogenblik het rhythme van de film uit het oog te verliezen. Zijn beel den dwingen hem tot een langzame, doch uiterst bedachte montage, doch via de beel den ontstaat deze montage toch in laat ste instantie uit den inhoud van de film zelf. Deze verbondenheid leidt in vele beel den tot een pathetische, bijna visionnaire voorstelling van die andere verbondenheid, die bestaat tusschen de aarde en den mensch. Men herinnert zich dezen inhoud? In een Oekraïnisch dorp is de „nieuwe tijd" bezig de jeugd in beslag te nemen. Er ontstaat oneenigheid tusschen de ouden en de jon gen, tusschen de rijke boeren, die aan het bezit van hun grond hechten en de arme boeren, die op dezen grond rechten doen gelden. Vader en zoon worden vijanden, Wassili, de zoon, voert de jeugd aan. Een tractor is op komst om de velden met groote snelheid van de ploegen te ontdoen. In triomf wordt het vreemde ding ingehaald door de jeugd, met minachting en wan trouwen door de ouden. Maar op een dag heeft Wassili de grenzen tusschen de velden weggeploegd en dienzelfden avond, als hij vreugdedronken naar huis danst, wordt hij door een kogel geveld. Zijn begrafenis wordt een zegetocht en de moordenaar loopt als een waanzinnige op zijn verloren akker rond en steekt zijn hoofd in de be geerde aarde. Zijn bekentenis, uitge schreeuwd aan 't graf van zijn slachtoffer, wordt door honderden dorpelingen gene geerd. De triomf van het nieuwe leven is te groot voor eenige aandacht aan het be rouw van een lafaard. Waar men bij de vele Russen uit den eer sten grooten tijd van de revolutionnaire films weinig anders vermocht te ontdek ken dan harde en meedoogenlooze beschul digingen en eenzijdige uitingen van haat voor het oude en onberedeneerde liefde voor het nieuwe régime zij het dan dat deze eenzijdigheid vaak leidde tot bran dende betoogen wordt men bij Dowsjen ko getroffen door een bezieling en een be zonkenheid, die de andere films ver vooruit zijn. Dowsjenko ziet alleen de grootheid van zijn nieuwe, in volle overtuiging aanvaarde ideologie. De kleine, benepen zaken vallen van hem af. De groote verbondenheid van de menschen met hun Russischen grond, de macht van de aarde en de kleinheid van den mensch, de aarde, die over dood en leven heerscht, dat is zijn volkomen paga nistische visie op het leven. Maar zijn ge loof in deze eenheid is groot en grootsch van expressie. Bij de aankomst van den tractor dat lievelingsspeelgoed van vele communisti sche filmers, hier slechts als klein onder deel behandeld monteert Dowsjenko de ouden en de jongen, de koeien en de paar den, de velden en de boomen in een zoo breede allure, dat alle objecten dramati sche afmetingen krijgen en als heroïsche gestalten deel nemen in dit onweerstaan- r% Alexander Dowsjenko, de maker van De Aarde Opgevischte torpedo zou van Italiaansch fabrikaat zijn BARCELONA, 31 Mei (Havas) De de legate voor de Openbare Orde heeft in de pers medegedeeld, dat zondagochtend een onderzeeër, welke zonder twijfel van Itali aansche nationaliteit was, een Spaansch koopvaardijschip heeft aangevallen, binnen de territoriale wateren. Een van de torpedo's is bij Caleila aange spoeld, waar technici hebben geconstateerd, dat het projectiel van Italiaansch fabrikaat is. In den middag heeft, zooals wij reeds meld den, dezelfde onderzeeër ter hoogte van Mal- grat het motorschip „Ciuöad de Barcelona" tot zinken gebracht. Hierbij is een vijftigtal pas sagiers verdronken en verscheidene anderen werden gewond. Anarchisten nog te Barcelona De Parüsche „Journal" meldt, dat bü den grenspost te Perpignan zeven Spaansche vluch telingen zyn aangekomen. Een hunner, eei\ kapitein der artillerie, vertelde, dat de anarchisten te Barcelona de electrische centrales bezet houden, dat zij nog baas zijn op eenige verdiepingen der telefooncentrale, en dat zij versterkte pun ten in Montjuich en de wijk Terrassa be zitten. De positie der anarchisten te Barcelona, aldus deze zegsman, is nog steeds zeer sterk en generaal Pozas zal nieuwe versterkingen moeten vragen, indien hij de stad werkelijk wil zui veren. Een vluchteling uit Lerida verzekerde, dat hij had gezien, hoe drie weken geleden een bataljon militie, dat door Lerida trok, brand stichtte in de kathedraal en 22 pas toors, die sedert Juli gevangen waren ge houden, terechtstelde. De geregelde troepen bij Puigcerda zouden zich op de volgende wyze van de anarchisten ontdoen: telkens wordt, aldus luidt het ver haal, een anarchist onder een of ander voor wendsel naar Barcelona gestuurd. Te Alp wordt hij ontwapend, te Lamolina gearresteerd en naar Tosa gezonden, waar hij wordt terecht gesteld. Er heerscht geen bezorgdheid in Vaticaansche kringen Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 31 Mei: Het feit, dat Z. H. de Paus de inwijding van de Pauselijke Academie niet persooniyk zal bij wonen heeft alarmeerende geruchten in om loop gebracht. Het verluidde, dat Z. H. de Paus hedenmorgen plotseling een ernstige hart aanval had. In bevoegde Vaticaansche kringen deelt men echter mede, dat Zijn toestand geen bezorgdheid verwekt en de H. Vader slechts rust moet houden na een vermoeienden verjaardag. Ook het feit, dat professor Milani heden to Rome vertoefde en niet te Castel Gandolfo weerspreekt ieder gerucht. bare proces, dat leven en dood tot inzet heeft. In het begin van de film sterft een grijs aard te midden van ouden, jongen, kinde deren, bloesems, vruchten. In strakke sta tistische beelden, die traag op elkaar zijn afgestemd, voltrekt zich deze episode, ein digend met het langzaam achterover zin ken van den ouden man, die zijn vriend beloofd heeft hem mededeeling te doen van wat hij na den dood zal ervaren. Vergeleken bij Eisenstein's methode, kan hier nauwe lijks sprake zijn van filmmontage en men verbaast zich dan ook niet, dat een kleine tien jaren geleden, toen Pudowkin's mon tagetheorie opgeld deel zij doet het overigens nog velen in Dowsjenko's stijl een negatie zagen van Pudowkin's open baringen. Het was nochtans een verkeerde meening, voortkomend uit een neiging tot een al te academische toepassing van het nieuw verworvene. Meer dan anderen wel licht heeft Dowsjenko de waarde van de montage gekend. Het verschil tusschen zijn en anderer werkwijze bestaat slechts hier in, dat hij componeert in een uitgewogen rhythme, door innerlijke noodzaak voorge schreven. Men zou door kunnen gaan met te wijzen op talrijke fragmenten, die deze opvatting bevestigen en dan tot de conclusie komen, dat aan de film De Aarde een machtig be- heerschte drift ten grondslag ligt. En zoo kan men dankbaar overwegen, dat alle voortvarende technische evolutie niets vermocht te ontnemen aan den luister van wat een sterke persoonlijkheid als Dowsjenko met de zwijgende film tot stand wist te brengen. De Aarde na tien jaar heeft niets aan schoonheid ingeboet en kan voorloopig beschouwd worden als een gaaf en oprecht cinematografisch kunstwerk, dat men zal moeten herzien van tijd tot tijd om frisch tegenover den snellen voort gang der commercieele experimenten te blijven staan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4