JUNI-AANBIEDING WEILL EN ZOON nv. )mif .van MARIA-STICHTING TECHNICOLOR Rembrandt en Palace Haarlem, 1 Juni TIENTALLEN BENT U „DE RONDE VAN HAARLEM" IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK JAPONNEN, BLOUSES EN LINNEN TAILLEURS BARTELJORISSTRAAT 26-28, HAARLEM DINSDAG 1 JUNI 1937 Jhr. Dr. J. C. Mollerus COLLECTE RECLASSEERINGSDAG ONFORTUINLIJK BEZOEKER De Haarlemmers zijn niet mis! VALSCHHEID IN GESCHRIFTE ZIET ONZE ETALAGES 5278 WERKLOOZEN 749 minder dan in 1936 en 88 be neden het cijfer in 1935 Nijverheidsonderwijs Graalnieuws Afscheid burgemeester Op 12 Juni in de Statenzaal ge volgd door receptie BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK BEVERWIJK BLOEMEND AAL Het circuit van 19 Juni a.s. defini tief vastgesteld 50 profs en 50 amateurs zullen uitkomen De route Professionals en onaf- hankelijken HEEMSTEDE HILLEGOM SANTPOORT VELSEN VELSEN-DRIEHUIS AGENDA Bioscopen 2 Juni Bioscopen IJMUIDEN ZAANDAM ZILK nieuwe, tevreden cliënten mochten wij dit seizoen noteeren daar reeds bij Zoo niet, bestelt dan dit seizoen Uw costume OOK eens bij en ook U zult tevreden zijn ZIJLSTRAAT 87 KLEERMAKERS TELEFOON 16963 STAD Vandaag is de heer Jhr. Dr. J. C. Mollerus Vijftien jaar secretaris van de Haarlemsche Ka mer van Koophandel 'en Fabrieken. Hoewel dit geen jubileum is, dat gewoonlijk gevierd wordt, willen -ft-ij toch met enkele woorden onze bewondering uitspreken voor de Werkkracht en de vele verdiensten van deze in Haarlem zeer op den voorgrond tredende fi guur. Zijn benoeming tot secretaris van de Kamer van Koophandel was indertijd een verrassing, óók voor hem, omdat velen verwacht hadden, dat de heer Mr. J. Gerritsz, die in 1922 secre taris was van de oude Kamer en haar reorgani satie had voorbereid, ook van de Kamer in haar hieuwen vorm de dagelijksche leiding zou krij gen. De heer Jhr. Mollerus heeft echter de verwachtingen, welke op hem werden gebouwd, niet teleurgesteld en zelfs meer gegeven dan waartoe hij verplicht was. De Haarlemsche Kamer van Koophandel behoort tot de best geoutilleerde van Nederland en is door de krachtige leiding, welke van den heer Mollerus Uitging, een zegen geweest voor den handel en industrie in deze streek. Ontelbaar zijn de enquêtes, rapporten en adviezen over de meest Uiteenloopende onderwerpen, welke door den heer Mollerus zijn uitgebracht en alle getuigen van een arbeidslust en deugdelijkheid, die eer bied afdwingt, vooral als men daarbij bedenkt, dat het dikwijls aan stille en openlijke tegen werking niet heeft ontbroken, zoodat veel van zijn arbeid niet die vruchten heeft gedragen, Waarop hü aanspraak mocht maken. Zijn taak was ook verre van gemakkelijk, want in het bureau van de Kamer van Koophandel en in de Kamer zelf hebben de corypheeën van den handel en industrie zitting, zoodat zijn werk door de allerbeste deskundigen critisch bekeken Wordt, maar wij kunnen getuigen, dat de waar deering voor den secretaris algemeen is, dat zijn rapporten, op zeldzame uitzonderingen na, immer bijna onveranderd werden aangenomen en dat de opeenvolgende voorzitters van de Ka mer de heeren Krelage, Droste en Sens den heer Mollerus beschouwden als hun rechterhand. Er zijn menschen, die weinig om handen 'lebben en toch voor arbeid, die buiten hun dagelijkschen werkkring ligt, steeds bedanken ..wegens drukke bezigheden.'' Er zijn er ande ren, op wie nooit tevergeefs een beroep wordt gedaan, waarvan men eenvoudig' niet begrijpt, hoe zij steeds meer functies op zich kunnen hemen en die met lust en ijver vervullen. Tot deze laatste categorie behoort de heer Jhr. Mollerus. Niet alleen bekleedt hij reeds jaren lang de Veelomvattende functie van secretaris van de Voetbalvereeniging H.F.C., is hij al geruimen lijd voorzitter van den Nederlandschen Biljart bond en van de sociëteit „Vereeniging", onder- Voorzitter van de Internationale Biljart Federa tie, secretaris van den Nederlandschen Tuin- bouwraad, maar toen 't Crisis Comité Haarlem Werd ontbonden bleek maar al te duidelijk, dat het groote werk daarvan in hoofdzaak door hem als secretaris van die instelling' verricht Was, toen enkele maanden geleden het Wel vaart Comité Haarlem werd ontbonden werd hem groote lof gebracht voor zijn arbeid als secretaris daarvan en het groote aandeel, dat hij heeft gehad in de totstandkoming en orga- hisatie van de stichting Haarlems Bloei roept zijn voorzitterschap van de Haarlemsche Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer in onze herinnering op. Wij hebben hiermede lang niet al zijn be stuursfuncties opgesomd. Er kan in Haarlem Welhaast geen Comité worden opgericht of de heer Mollerus krijgt een uitnoodiging daarin Zitting te nemen en ziet zich dan in den regel ®en tijdroovende en verantwoordelijke taak toe bedeeld. Maar wat wij memoreeren is genoeg Om de veronderstelling toe te laten, dat de heer Mollerus maar over bitter weinig vrije avon den beschikt. Toch heeft hij tusschen al die bedrijven door kans gezien in 1932 aan de Hoogeschool to Wageningen te promoveeren tot doctor in de Landbuwkunde; heeft hij talrijke artikelen ih kranten en tijdschriften geschreven en Waarschijnlijk een nog grooter aantal spreek beurten vervuld voor vereenigingen van uiteen loopende richting en maakte hij groote reizen haar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, haar Nederlandsch Oost-Indië, naar Rusland, haar Dakar in Afrika en andere landen. Om dat vele werk te verzetten is een goede dagindeeling alleen niet voldoende; een groot deel van den nacht moet met de afwerking van een dergelijk programma gemoeid zijn. Maar personen als de heer Mollerus zijn dan °ok een stut en steun en een sieraad van de Haarlemsche samenleving. Roemen wij tenslotte zijn groote voorkomend heid en behulpzaamheid ten opzichte van iedereen, die hem raad of advies vraagt of het genoegen heeft met hem samen te werken. Wijlen Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, die de eerste voorzitter was van het Crisis Comité Haarlem, had zeer groote waardeering en ach ting voor den heer Jhr. Mollerus en maakte daarvan geen geheim. Men schrijft ons: A.s. Zaterdag 5 Juni zal door het geheele 'and weder de collecte worden gehouden van den Nationalen Reclasseeringsdag. De opbrengst komt ten goede aan alle erkende reclasseerings- ihstellingen, die alleen hun arbeid in stand kun- hen houden als deze Nationale Reclasseerings dag op Zaterdag as. weer slaagt. Toen Napoleon uit ons land werd verjaagd Vond het nieuwe bewind volle en slechte ge vangenissen. Dat was 't geboorte-uur van datgene, wat men nu reclasseering noemt. Het ging eerst over de verbetering der gevangenissen, daar men dacht daarmede de bevolking te kunnen ver beteren, doch ook begon men zich te bemoeien met ontslagen gevangenen. Voorts werd het cel stelsel ingevoerd. Men noemde dat alles zede lijke verbetering, welken naam wij nog terug vinden in het in 1823 opgerichte genootschap. Echter bereikte men in den loop der jaren niet, dat de misdaad afnam. Een zeer belang rijke daling van misdrijf is eerst begonnen in het begin dezer eeuw, die onderbroken werd door de oorlogsjaren. Zonder overdrijving kan gezegd worden, dat toen de kinderbescherming haar intrede deed en de voorwaardelijke veroor deeling in werking werd gesteld, dit niet, zoo als sommigen vreesden, de toename van de misdadigheid in de hand werkte, maar integen deel één der oorzaken is geweest, dat een be langrijke daling in de criminaliteit en de ge vangenisbevolking is ingetreden. De voorwaardelijke veroordeelingen zijn voor duizenden een zegen geweest. Niet alleen bleven zy buiten de gevangenis, doch ook door het verplichte toezicht en verleende hulp werden zij weder bruikbare menschen, die hun plaats in de maatschappij terugvonden. De volgende statistiek van 1930'34 bewijst de gunstige uit werking der voorwaardelijke veroordeeling. Totaal aantal gevallen waarin de proeftijd eindigde Afloop in van het totaal (bü misdrijven) gunstig ongunstig 1930 1588 83,8 16,2 1931 1686 84,7 15,3 1932 1707 82,9 17,1 1933 2179 85,4 14,6 1934 2679 86,0 14,0 Wanneer men nu nog weet, dat in het al gemeen ongeveer 40 pet. van alle veroordeelden recidiveert en van de tot gevangenisstraf ver oordeelden zelfs ongeveer 55 pet., dan vormen deze getallen wel het sprekendste bewijs van de heilzame werking van de voorwaardelijke veroordeeling, zoowel voor den betrokkene als voor de gemeenschap. Het spreekt vanzelf, dat talrijke personen het omvangrijke werk, dat hieraan verbonden is, niet alleen geheel belangeloos verrichten, maai er ook heel wat aan ten koste leggen. Maar daarnaast moet, vooral in de centra van het land, 't voorlichtingswerk worden verricht door bekwame ambtenaren, die in sommige plaatsen in dienst zijn van de gezamenlijke Reclassee- ringsinstellingen. Het werk moet voor een belangrijk deel met eigen middelen in stand gehouden worden. Alle Reclasseeringsvereenigingen doen elk jaar meer werk. Het kan alleen worden voortgezet, wan neer het noodige en thans ontbrekende geld wordt bijeengebracht. Verder kunnen wij nog wijzen op 't belange- Iooze werk van celbezoek, de voorwaardelijke invrijheidstelling, hulp aan ontslagen gevange nen, de doorgangshuizen, landkolonies en schrijf kamers en de werkkampen, die bij wijze van proef met medewerking van het Departement van Justitie worden geopend voor jeugdige voorwaardelijk veroordeelden, waarvan het im mers zoo overduidelijk is, dat de ledigheid er sterk toe bijdroeg hen tot onevenwichtige men schen te maken, die zich niet meer tegen de verleiding konden verzetten. Dit nieuwe middel om te trachten jonge men schen hun evenwicht te doen hervinden, moet straks niet behoeven te worden stop gezet we gens geldgebrek, integendeel, het moet gele genheid hebben uit te groeien. Daarom steune men deze collecte wederom krachtig, ten einde mede te werken aan de ver mindering van de criminaliteit en om voor de jonge menschen ook een toekomst te scheppen. Het aantal collectanten, dames en heeren, is dit jaar weer grooter dan beide vorige andere jaren. Mochten er nog zijn, die a.s. Zaterdag willen medehelpen om te collecteeren, dan ver lichten zij den arbeid van anderen. Zij kunnen zich aanmelden by den vice-voorzitter, den heer W. P. J. Overmeer, Krelagestraat 13, Tel. 13276, die dan zorgt voor een legitimatiekaart en de indeeling. Laat deze 5e Juni wederom slagen door uw aller medewerking in den vorm van groote en kleinere geldelijke bijdragen. Namens het bestuur Mr. J. H. SCHULTZ VAN HAEGEN, voorzitter H. H. HAGEDORN, Secretaris M. A. M. LANGEMEIJER, Penningm. Een juffrouw uit Haarlem liep Maandag rustig te „marten" toen ze op de Botermarkt ont dekte, dat haar taschje met een gulden er in, ontvreemd was. Ze snelde naar de politie en trof het, want in de Jacobijnestraat ontdekte ze den man, dien ze voor den dief had gehouden en ernstig ver dacht. Een agent pakte den man by zqn schou der en bracht hem naar het bureau aan de Smedestraat. Daar gaf de in zijn middagwan deling zoo gestoorde vreemdeling op, dat hü 31 jaar was, zus en zoo heette en in Nijmegen woonde. Hü wist van den prins geen kwaad. By eenige controle bleek echter, dat hy een valschen naam opgaf, 35 jaar oud was en zon der vaste woonplaats rondzwierf. Bovendien stond hij gesignaleerd in het Algemeen Politie blad, omdat hij nog 6 maanden moest „zitten" wegens een gepleegden diefstal met inklimming te Utrecht. De man zal de beteekenis van de spreuk: „Komt naar Haarlem, de bloemenstad" in een minder bloemrijke omgeving te Utrecht kunnen overdenken. Het Amsterdamsche Gerechtshof veroor deelde den 42-jarigen bouwondernemer A. W. uit Velsen, wegens valschheid in geschrifte tot' anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van zeven maanden voorarrest. Het O. M. had een jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk en onder aftrek van de voorloopige hechtenis ge vorderd. De dagvaarding tegen den medeverdachte, den makelaar A. G. van D. te Heemskerk werd nietig verklaard, zoodat op deze dagvaarding geen veroordeeling mogelyk was. Het O.M. had een jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk geëischt. De rechtbank te Haarlem had den bouwer tot anderhalf jaar veroordeeld en den make laar op juridische gronden vrqgesporken. Vanmorgen deelde de Directeur van den Ge meentelijken Dienst voor Werkloosheidsbestrij ding, de heer J. Vader, ons mede, dat Haarlem de vorige week 5278 werkloozen bij de Arbeids beurs had ingeschreven, waardoor de aantallen in dezelfde week van 1936 en 1935 in ons voor deel geslagen werden. Cijfermateriaal is dikwijls dor, maar in dit geval zal het velen toch interesseeren om een overzichtje te krijgen van de bevredigende da ling der werkloosheid in onze stad. Wij wijzen er echter nadrukkeiyk op, dat de opgaven geen zuiver beeld geven van het aantal werkloozen in onze stad, maar van het aantal by de Ar beidsbeurs ingeschreven werkzoekenden. Daar staat tegenover, dat de cyfers in vorige jaren genoteerd ook via de Arbeidsbeurs gepubliceerd werden, zoodat het statistiekje wel degelyk aan leiding geeft tot prettige en zuivere conclusies. 21 Februari 1937 7091 1080 meer dan zelfden datum 1935. 3 November 1936 6613 381 meer dan zelfden datum 1935. 13 November 1936 6615 4 minder dan zelfden datum 1935. 28 November 1936 6626 7 meer dan zelf den datum 1935. Nadien was het gunstige verschil resp. 54, 78, 171, 204, 264. Daarna: 7 Februari 1937 6726 309 minder dan zelfden datum 1936. 20 Februari 1937 6559 556 minder dan zelfden datum 1936. 7 Maart 1937 6382 485 minder dan zelf den datum 1936. 24 April 1937 5561 722 minder dan zelf den maand 1936. 30 Mei 1937 5278 749 minder dan zelf den datum 1936. Er zün dus momenteel 1813 minder werkloo zen dan op 21 Febr. 1936. Hier volgen nog de vergeiykende cyfers met voorgaande jaren, eind Meibegin Juni. Begin Juni 1937 5278. Idem 1936 6027. Idem 1935 5366. Idem 1934 4455. Idem 1933 4462. We zijn er dus nog lang niet, maar we gaan week aan week vooruit! Dt moge zoo blüven! De volgende candidaten zijn na gehouden examen toegelaten tot de le klas der Gemeen telijke avondschool voor Nüverheidsonderwys: K. Hogendyk, M. J. Kleef, A. Koster, G. v. Leuven, G. v. Lubeek, M. Nagtegaal, J. Priester, P. J. v. d. Putten, R. J. Swart, P. Visser, E. C. Wiedijk, J. G. B. Rooyers, W. A. M. Balm, G. v. Lunenburg. Graalleden, aspiranten en belangstellenden worden er aan herinnerd, dat de Graalkapel op het Spaarne 29 te allen tyde (behalve Dins- DE UITGEBREIDE FOX-OPNAMEN IN VAN DE „KRONINGSFEESTEN TE LONDEN", worden van V r ij d a g af ALLEEN VERTOOND in de v r programma's van: dag) toegankeiyk is. Kom als voorbereiding voor het H. Hartfeest eens een half uurtje stil bidden by het H. Sacrament. Op Zaterdag 12 Juni a.s. des namiddags 2.30 uur zal in de Statenzaal een büeenkomst ge houden worden van de leden van den Gemeen teraad, waarin de burgemeester in verband mei zün op handen zijnd aftreden afscheid zal nemen van de raadsleden. De bijeenkomst zal gevolgd worden door een receptie, welke de burgemeester en mevrouw Maarschalk zich voorstellen te houden in de Oude Raadzaal ten Stadhuize. Deze receptie zal aanvangen te onge veer 3 uur en eindigen te 5 uur en zal open staan voor ieder, die behoefte mocht gevoelen den burgemeester en zijn echtgenoote ten af scheid de hand te drukken. Geboren: d. van V. MooiEnt; z. van L. W. JaspersenStahlschmidt; z. van H. J. M. Wat- zemaPolderman; z. van C. M. WissinkWeu- stink. Overleden: A. WiedykRits, 72 j., Hofdijk straat; J. Duijn, 67 j., Ged. Voldersgracht; J. F. WenkeDehlinger, 76 j., Atjehstraat. Plotseling overleden. Toen Zaterdagavond de eigenaar van de lunchroom „Terminus" aan het Merensteynplein 'n paar bezoekers, die on- eenigheid hadden, uit zijn zaak had verwijderd, w*ard hü plotseling onwel. Aanvankelijk dacht men aan niets ernstigs, doch toen men even later een onderzoek in stelde, bleek de man reeds te zijn overleden. Vermoedelijk was hü door een hartverlamming getroffen. Dit tragische voorval bracht groote beroering teweeg onder de bezoekers. Burgerlijke Stand Geboren: A. J. M. Op persvan Puijen z; M. J. J. C. van Vlümen Koets d; J. van Galen—Zwart z. Ondertrouwd: J. J. Alink en J. M. J. Ra venhorst; J. C. Hanskamp en M. A. van Hoof. Getrouwd: H. J. Th. Dekker en M. J. Vrees- wük. Overleden: C. Swarttouw 78 j; S. A. van De plannen voor het Wielercriterium, dat op Zaterdagmiddag 19 Juni in den Haarlemmerhout zal worden verreden, hebben na lang beraad vaste vormen aangenomen, vertelde Jhr. Dr. J. C. Mollerus ons hedenmorgen in een persconfe rentie. Het initiatief dat de Vereeniging „De Kampioen" indertyd heeft genomen, bleek uit voerbaar te zijn en evenals zoovele andere plaat sen zal ook Haarlem zijn eigen „Ronde" hebben. Het oorspronkelijke plan van „De Kampioen", dat in een vergadering van „Haarlems Bloei" breeduit besproken is, bleek echter niet aan vaardbaar, althans niet voor den eersten keer. Met het uitnoodigen van internationale renners kan Haarlem beter wachten tot het jaariyksche wielercriterium een traditie geworden is, en de Ronde van Haarlem bewezen heeft, dat de uit breiding van zulk een plan ook financieel ver antwoord is. Hoe gevaarlijk het is om reeds bij het begin te hard van stapel te loopen, is bij het criterium van Scheveningen gebleken. Het project liep aanvankelijk door Den Hout en een deel van het Zuiderhoutpark. Deze opzet bleek echter, o.m. door de tramovergangen, niet ideaal. Na eenig zoeken hebben Gemeente en Ged. Staten hun goedkeuring verleend aan een circuit in den Hout met een lengte van ongeveer 2'A K.M. Het ligt in de bedoeling langs het rywielpad van de Spanjaardslaan, waar de start plaats heeft, staantribunes aan te brengen. Vanaf de startplaats zullen de renners over 't rywielpad van de Spanjaardslaan in de richting van den Wagenweg ryden. Nog voor den Wagen weg rüden ze de Paulinalaan in om via een zij weg, die in den regel voor rijwielen verboden is op de Wilhelminalaan te komen. Daarna buigen zü voor „Dreefzicht" om, om via een stukje Pau linalaan en het rywielpad langs het Monument weer op de Spanjaardslaan te komen. De renners worden in twee groepen verdeeld, ieder van 50 man, die uit de totaal 150 gegadig den, die zich tot nu toe hebben opgegeven, zul len worden uitgekozen. De amateurs, leden van Haarlemsche en andere Wielervereenigingen, rü den plm. 40 K.M. en starten om 3 uur in den middag. De heer J. ten Hove, voorzitter van „De Kam pioen" en de heer J. Tulleken, commissaris van de Vereeniging, konden ons reeds enkele namen van amateurs noemen. Zoo zullen uitkomen: Schulte' uit Amsterdam, die voor het criterium van Parqs is afgevaardigd, Jansen en Anneese, beiden uit Amsterdam, Demmenie uit Rotterdam en Joossen uit Breda. T. pynenburg, een neef van den bekenden renner, start met Jan Groot uit Alkmaar. Van de Haarlemsche amateurs ko men uit: C. de Best,' R. Groot, Esveld en T. Ooms. De Professionals en onafhankeiyken starten om half vyf en ryden het circuit 40 maal, leg gen dus ongeveer 100 K.M. af. Van de „Mag- neet"-fabriek komen uit G. v. d. Ruit, P. van Ek en Braspenning, 3 profs, die ieder kent van den Tour de France. Van Amsterdam komen uit: Saarloos en Hellemons. Verder noemde men ons nog: Roele, de gebroeders Valentqn, Bronger, Heere, Gageldonk en de gebroeders Riethoven uit Leiden. Ook komen uit de bekende Haarlem mers: Van Dük en Peteoom. Van Egmond zal hoogst-waarschünlü'k niet kunnen starten, daar hij reeds vroeger een ver bintenis voor elders heeft aangegaan. De directeur van „Haarlems Bloei," de heer C. S. Th. van Gink zeide nog, hoe graag „Haarlems Bloei" er zich voor heeft gespannen de Sport in Haarlem te helpen. Uit de mededeelingen van andere vereenigingen en insiders is het bestuur ervan overtuigd, dat uit sportief oogpunt het Haarlemsche Wielercriterium een succes zal zyn. Het is de taak van „Haarlems Bloei" om de „Ronde van Haarlem" ook in andere opzichten te doen slagen. Dit is pas een eerste stap om Haarlem als sportcentrum meer bekendheid te geven, meende de heer Van Gink. Het initiatief tot dit wieler criterium zal zeker niet 't laatste zijn wat Haar lems Bloei" onder dit opzicht onderneemt. De plannen voor de:. toekomst zün echter nog vaag en men kon er ons dan ook nog niets over mededeelen. De uitgeloofde prijzen zullen er het hunne toe bijdragen om dit wielercriterium een succes te doen worden. Voor de Profs en onafhankeiyken zyn er geldprijzen uitgeloofd vanaf f 100; voor de amateurs worden er bekers, medailles en an dere siervoorwerpen beschikbaar gesteld. Vele nadere bijzonderheden over het komende wielercriterium zullen ongetwüfeld nog volgen. Wy meenden echter deze mededeelingen niet te mogen uitstellen. Vooral niet, omdat er in de sportwereld voor deze gebeurtenis zulk een ver- blydend groote belangstelling bestaat. Bilderbeek 87 j. wed. van J. H. A. van Boek hoven; G. A. Eckhardt 78 j; J. M. M. Bijvoet 67 j. wed. van F. C. van Meeuwen. Gevonden dieren en voorwerpen Terug te bekomen bij: Warmerdam, Dr. Abr. Kuiper straat 15, hondje; Meijer, Berkenlaan 23, brief jes van een spaarkas; A. Zonneveld, Driehee- renlaan 30, voetbal; J. J. Vis, Heerenweg 71; blauw wollen vest; S. Vogel, Havenstraat 21, rozenkrans; C. Hendriks, Oosterlaan 4, witte hond; Gem. Reiniging, bureau Wipperplein 12, lepeltjes; J. v. Looij, Bleekersvaart 47, porte- monnaie met inhoud, badpak en badmuts; A. v. Moeringen, Fred, van Eedenplein 15, vulpen; Warmerdam, Heerenweg 23, paar laarzen; A. J. Lammers, Molenwerfslaan 136, notitieboek; C. Mooreman, Bronsteeweg 92, zwemabonnement; J. B. van Zijl, Iepenlaan 6, dameshoed; Glip- perweg 116, hond (fox)Secretarie, heeren- hoed; Mej. Waalberg, Camplaan 23, vulpot lood; A. Leuven, Bankastraat 65, armband; Verkaik, Raadhuisstraat 90, portemonnaie met inhoud; J. C. Booms, Lieve de Keijlaan 20, por temonnaie met inhoud. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: A. G. Verbeek en A. M. Bomans. Getrouwd: C. C. Geertsema en Jkvr. E. E. v. d. Poll. Geboren: C. C. Leuven geb. Blokker z., Ch. J. Zeleymaker geb. Zijlstra d. Overleden: W. F. Dammer, 25 j., ongeh. Burg. Stand Geboren: z. van J. Steen voorden—Schrama d. van A. D. Koster—de Groot d. van A. M. MooyekindSpreeuw z. van E. M. van UldenLeenen z. van E. v. d. WerffPeetoom z. van N. Gabel—Hon- coop d. van A. AssendelftRijfers z. van P. C. ZethofZuiderduin z. van W. M. A. GoemansVisser. Ondertrouwd: C. J. van der Mey en H. C. Dobben A. H. van den Berg en J. Hoogka mer. Getrouwd: A. van der Meer en E. Warmer dam W. P. Verschoor en E. Vonk S. den Boer en A. Splinter. Gem. Arbeidsbeurs Aan de Gemeentelijke Arbeidsbeurs staan thans 377 werkzoekenden ingeschreven. Per denzelfden datum vorig jaar was dit 510. Concert Zondagavond gaf de R.K. Har moniekapel „Cresoendo" in de muziektent aan de Sixlaan een concert, begunstigd door schit terend weer. Het talrijke publiek volgde met aandacht de verschillende nummers. Schaken De 2e ronde der kampioenswed strijden voor Hillegom en omstreken, gespeeld tusschen de winnaars der voorronden, had den volgenden uitslag: D. BuisJ. Brouckmann 01; P. van der VliesH. Gogol 01; C. v. d. LipJ. Schoenmaker 01; C. SmitsP. Hof- kes uitgesteld. „Keurige bediening"! Een inwoner van Am sterdam had in deze gemeente zijn rüwielbe- lastingplaatje verloren. Binnen 2 maal vier en twintig uur werd hem het plaatje met de eerste post thuis bezorgd. Dit was mogelijk, doordat in het plaatje naam en adres gestempeld wa ren. Dank zij den eerlijken vinder kon deze zaak zoo keurig worden afgewikkeld. Ziekenauto De firma J. G. van Dooren heeft een nieuwen ziekenauto aangeschaft, die volgens de laatste eischen is ingericht. Ouden van dagen De jaarlijksche auto tocht voor ouden van dagen heeft dit jaar plaats op 30 Juni. De reis gaat naar den thee tuin „Duinrust" by Bergen. Aanmelden tot 18 Juni by C. Slinger. De aanrijding op den Rijksstraatweg. Maandagmiddag j.l. is op den Rüksstraatweg de 63-jarige wielrüder W. de Graaf uit Santpoort aangereden door 'n auto, bestuurd door 'n 36- jarige verpleegster uit Alkmaar, waarbij hij 9 M. werd meegesleurd. Hy werd met ernstige wonden naar het St. Elisabeth-Gasthuis ver voerd. Het slachtoffer is Zaterdagmorgen om half zes aan de gevolgen overleden. Diefstal. H. P., wonende te Beverwyk, heeft aangifte gedaan van diefstal van zijn rijwiel, dat hij eenigen tüd onbeheerd had laten staan tegen het kreupelhout van den Zuider Contactweg te VeLsen-Nooi^. De politie stelt een onderzoek in. Aanrijding. Op den Wijkerstraatweg te Velsen-Noord heeft 'n aanrijding plaats gehad tusschen een vierwielig motorrytuig en een motorbakfiets. De bestuurder van de bakfiets werd aan het hoofd licht gewond, terwyi de bakfiets ernstig werd beschadigd. Waarschuwing. De commissaris van politie van Velsen waarschuwt nogmaals tegen de handelingen van eenige z.g. boomkweekers, die naar gebleken is ingezetenen trachten te be wegen hun tuinen te doen bespuiten tegen ongedierten, soms tegen hooge kosten. Vrijdag werd door de politie een tweetal hunner terzake oplichting in arrest gesteld. zy die in dit opzicht onaangename ervaringen hebben opgedaan, worden verzocht ten spoe digste zich bekend te maken aan het Commis sariaat van politie. Buurtvereeniging De vereeniging van be woners der buurtschap Driehuis hield Vrijdag haar jaarvergadering in ,,'t Huis te Velsen". De jaarverslagen werden goedgekeurd. In ver band met het aantal aanwezige leden achtte men het beter op 15 Juni een vergadering uit te schryven met als eenig agendapunt: „Ont binding der vereeniging". De verkiezing van bestuursleden en een pro- pagandacommissie werden in verband hiermede van de agenda afgevoerd, santpoort Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur; Rechts kundig Bureau, 8 uur; Spoorwegpersoneel, 8 uur; Bestuur Herwonnen Levenskracht, 8 uur; Stu dentenclub St. Thomas, 7 uyr. Kunstzaal Reekers, Wagenweg: tentoonstel ling 105 uur. Groote of St. Bavokerk: Orgelbespeling, kwart over 8kwart over 9. Frans Halstheater: „Jan Ongeluk", met spe ciaal voorprogramma, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „My man Godfrey", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Als je verliefd bent", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Palace-Filmac, 115 uur; „De Spion", 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": Gecombineerde besturen groentehandelaren, 8 uur; Schaakclub „St. Bavo", 8 uur; Proza, 8 uur; Metaalbewerkers, 8 uur. Gem. Concertgebouw: Centrale Raadsverga dering R. K. "Middenstandsvereeniging, 10 uur en half 4. Kunstzaal Reeker, Wagenweg: Tentoonstel ling, 10—5 uur. Frans Halstheater: „Jan Ongeluk", met spe ciaal voorprogramma, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „My man Godfrey", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Als je verliefd bent", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Palace-Filmac, 115 uur; ..De Spion", 7 en 9.15 uur. De visschery. De in den rijksvischafslag alhier in de maand Mei verkochte visch heeft 392.084 opgebracht, tegen verleden jaar 295.255, dus thans 96.829 meer, terwyi de opbrengst over de eerste 5 maanden bedroeg 2.638.352 tegen verleden jaar 2.256.816, dus thans 381.536 meer. Jubileum. De inspecteur le klas by het P. E. N., de heer T. Borst alhier, heeft zijn zilveren jubileum bij dit bedrijf gevierd. In te genwoordigheid van het personeel alhier en van zeer velen van het personeel te Bloemendaal werd de jubilaris gehuldigd. De onder-directeur van het P.ETN., Ir. J. A. Wünmalen, sprak na mens de directie. Verder spraken de hoofdinge nieur Warmelink, de ingenieur De Graaf, die de onmiddellijke chef van den heer Borst is en tenslotte de chefmonteur Stol. Als aanden ken werd den heer Borst een gouden horloge aangeboden, namens het geheele personeel, ter wijl het IJmuider personeel nog een boeken kast aanbood. Voorts werd de jubilaris met tal van bloemstukken vereerd. Burgeriyke stand Geboren: Jacoba Chris tina, dochter van S. de Ridder en S. Stad; Nelly Tryntje, dochter van J. Zwenne en N. Schuddeboom; Johan, zoon van J. Koerse en A. Beunder; Jacobus, zoon van M. J. Langras en R. Scharrenburg; Cornells, zoon var» S. G. Stuffers en H. Lambrechts; Frederika, dochter van J. Meyer en J. F. Beijer; Frederik Ber- nardus, zoon van N. J. Kabel en A. J. Dae- men; Catharina Cornelia Maria, dochter van W. P. de Jong en C. C. Beentjes, wonende te Assendelft. Ondertrouwd: H. H. Dükstra en J. C. Door geest; W. F. Klaasen en C. Hobo; J. van der Lelij en C. M. van der Meer; D. J. Waagmees- ter en A. Vensma; B. Korfker en J. de Vries; W. de Vries en W. Kleijn; G. Rep en J. S. van El; J. Wey en K. Nijntjes. Gehuwd: G. Swartsenburg met M. J. A. Luijendijk; H. Rijff met S. Baas; J. P. Rijkes met S. den Hartog; D. Scheepbouwer met M. Moraal; A. van Delft met I. Medema; M. Roffel met M. de Jonge; C. P. de Groot met N. Stroo. Overleden: Eibertje Kok, oud 78 jaar, geh. met p. Koning; Feijkjen Lieuwes Schouwstra, oud 72 jaar, geh. met C. Dekker; Jantina Bottema. oud 65 jaar, geh.' met A. DraüerPieter Nico- laas Zwart, oud 72 jaar, geh. met N. Smit; Jan, oud 16 jaar, zoon van J. Vermaat en F. J. Baks. Propaganda-avond van de St. Josephsgezel- len Zondagavond vond in de groote zaal van het Parochiehuis alhier een propaganda- vergadering plaats, welke georganiseerd was door de St. Josephsgezellenvereeniging. Na een inleidend woord van den vice-praeses, kapelaan Tuijp, hield de weleerw. heer Henri de Greeve een rede onder den titel van „Ka tholieken, bouwt U een ark". In het eerste ge deelte van zyn betoog ging spr. tot in de diep ste gronden na de oorzaken van het plotseling verdwijnen van vaak groote en machtige or ganisaties. In het verleden heeft men zich dood georganiseerd, doordat men te veel de inner lijkheid van een goed beleefd Katholicisme in de organisaties verwaarloosde, waarvan ten slotte niets anders overbleef dan wat forma lisme. Het is daarom noodzakeiyk dat de jonge mannen, die nog een toekomst voor zich heb ben, op de hoogte gesteld worden van de groote levensvragen en problemen, opdat zü later in het volle leven als volwaardige Katholieken kunnen optreden. In het tweede gedeelte vond spr., nadat hü grondig de zaak waarom het gaat uiteengezet had, zich eerst gerechtvaardigd een woord van propaganda voor deze afdeeling van de Gezel len te spreken. Spr. eindigde met een beroep te doen op de aanwezige ouders, om hun jongens zooveel mo gelyk naar den Gezellenavond te sturen. De vice-praeses sloot den avond met een woord van dank aan den spreker.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5