Duitsch ultimatum aan den Heiligen Stoel Valencia gaat accoord met de veiligheidszones Aldus moet men, volgens politieke kringen te Berlijn, de aan het Vaticaan ge zonden nota beschouwen Mgr. Orsenigo naar Rome vertrokken Lichting 1938 De amnestie in België Konoye aanvaardt zijn opdracht VULKAANUITBARSTING TEISTERT RABAUL Het nieuws van heden DE BAROMETER I HEERKENS THIJSSEN O GLASVERZEKERINGEN j VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 centper kwartaal f 3.25per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 WOENSDAG 2 JUNI - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20589 Duitsche bisschoppen naar Rome? Verhouding uiterst gespannen De socialisten zullen de regeering steunen Miss Earhart probeert het nog eens Zij is opgestegen voor een vlucht om de wereld Z. Exc. Mgr. Cesare Orsenigo, de Pauselijke Nuntius te Berlijn Hij zal trachten een sterk natio naal kabinet te vormen De nieuwe kabinetsformateur Aanslag op de tunnel Portbou-Cerbere Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHii^ nul Het contingent dienstplichtigen is vastgesteld op 25917 Reusachtige moddergolf sloot de haven af en deed schepen zinken Het conflict in de staalnijverheid Besprekingen schijnen nog geen resultaat te hebben Eerste steenlegging op 's Pausen verjaardag Koning Leopold bezocht de Handelsschool te Gent, waar Hij zich de professoren liet voorstellen Duitschland eischt echter solidariteit van allen In toekomstige gevallen moet vrij buiterij als zoodanig geken merkt, maar ook behan deld worden Houdt Portugal zich bij non-interventie? Ter eere van de te Berlijn vertoevende Japansche matrozen werd een tuinfeest gehouden,, waarbij de bemanning van den kruiser „Asjigara" een demonstratie pan Japansch zwaardvechten gaf. Von Ribbentrop bij Eden Britsch protest te Valencia De „Leipzig" uitgevaren Het echtpaar Baldwin bij den Koning De perstentoonstelling te Rome gesloten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct„ Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. BERLIJN, 1 Juni. (Reuter). Reu ter verneemt in Duitsche politieke kringen, dat de nota der Rijksregee- ring aan den H. Stoel als een ultima tum moet worden beschouwd, waar in aan Z. H. den Paus te kennen wordt gegeven, dat de diplomatieke betrekkingen zouden kunnen wor den verbroken, indien de H. Stoel Kardinaal Muendelein niet berispt. Maandag is te Fulda een spoedvergadering der Duitsche Bisschoppen gehouden. Het ver loop van deze besprekingen, aldus meldt de Telegraaf, is strikt geheim gehouden. Naar ver luidt, is deze bijeenkomst echter gehouden in verband met de scherpe nota, die door de Duitsche regeering bij het Vaticaan is over handigd. Verder verluidt, dat Z. Em. Kard. Schutte, Bisschop van Keulen, Mgr. von Preysing, Bisschop van Berlijn en Mgr. Von Galen, Bisschop van Münster, zich binnenkort naar Rome zullen begeven om met het Vaticaan te beraadslagen, wat onder de gegeven om standigheden moet worden gedaan. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 1 Juni: De Duitsche ambassadeur bij den H. Stoel, dr. von Bergen, is met verlof uit Rome vertrokken. In zijn plaats is de ge- zantschapsraad dr. Menzhauser tot zaak gelastigde benoemd. In Duitsche kringen wordt dit beschouwd als een verslechtering van de diplomatieke betrekkingen tusschen Vaticaan en Duit sche Rijksregeering. De Duitsche regeering zou heden aan het Vaticaan hebben medegedeeld, dat zij niet vol daan is over de houding van het Vaticaan, daar rij zich ernstig te beklagen heeft over de Pau selijke Encycliek en over de uitlatingen van Kardinaal Muendelein en anderen, terwijl de desbetreffende verklaringen van het Vaticaan onbevredigend worden genoemd. Vooral de uitlatingen van Kardinaal Muen delein tegen den persoon van den Fuehrer en Goebbels worden door de Duitsche regeering als zeer grievend beschouwd. Van Vaticaansche zijde zou men daaren tegen meencn, dat deze uitlatingen verre achterblijven bij den smadelijken hoon en de gebruikelijke beschimpingen, die de Duit sche semi-officieele pers bijna dagelijks te gen de Kerk en kerkelijke personen ge bruikt. Zeker is, dat na de redevoeringen van Goebbels en Frick de verhouding tusschen het Vaticaan en Duitschland opnieuw uiterst gespannen zijn. Heden vernam men te Rome, dat de Pause lijke Nuntius in Duitschland, Mgr. Orsenigo, Vanuit Berlijn zou zijn vertrokken. Van Vaticaansche zijde zijn heden geen be vestigingen van deze berichten te verkrijgen. BRUSSEL, 1 Juni (Havas) De alge- meene raad van de Belgische Socialistische Partij heeft besloten morgen in de Kamer het voorstel van de regeering inzake de amnestie te steunen. Zooals men weet, heeft de regeering beslo ten het volgende voorstel in te dienen: de amnestie-wet zal worden aangenomen en de ter dood veroordeelden, die hiervan zullen profiteeren, zullen het passief kiesrecht ver liezen. MIAMI, 1 Juni. (Reuter.) Amelia Earhart is Vanmorgen met haar vliegtuig naar San Juan op Portorico vertrokken. Zij wil trachten een vlucht om de wereld te maken, irMÉrf TOKIO, 1 Juni (Reuter) Prins Konoye heeft de opdracht tot het vormen eener nieuwe regeering in Japan aanvaard. Men beschouwt hem als een man met een rui men blik, die vrienden in verschillende kringen heeft. Hij geniet den krachtigen steun van mili taire, politieke en financieele kringen. Men meent, dat een door hem gevormd kabinet zich twee tot drie jaar zal kunnen handhaven. Prins Konoye heeft aan de pers verklaard, dat hij zijn best zal doen een nationaal kabinet te vormen, waarin talentvolle man nen zitting hebben, die alle krachten des lands vertegenwoordigen. Hij wist nog niet, of de nieuwe ministerlijst reeds Woensdag gereed zal zijn. Hij is voor nemens den vertrekkenden ministers te vragen, of zij zitting willen hebben in 't nieuwe kabinet. Vooral aan de portefeuille van Financiën hecht de formateur veel belang. De prins acht het noodzakelijk, dat een einde wordt gemaakt aan de tegenstelling tusschen de bureaucraten en de politieke partijen. De minister van Oorlog in het aftredende kabinet, Soegiyama, heeft besloten zijn por tefeuille te houden, en vermoedelijk zal de afgetreden minister van Marine, Yonai, een gelijk besluit nemen. Verder is het zeer waarschijnlijk, dat oud-minister-president Hirota minister van Buitenlandsche Zaken zal worden. Prins Konoye, de president van het Hooger- huis, is de meest populaire kabinetsformateur, dien Japan de laatste jaren heeft gekend. De keuze van den keizer wordt dan ook, met inbe grip van de politieke, militaire en financieele kringen, door alle deelen der bevolking met voldoening begroet. Zijn populariteit is aanzienlijk toegenomen sinds het incident van 26 Februari 1936, toen hij opdracht van den keizer ontving een nieuw kabinet te vormen, doch om gezondheidsredenen weigerde. Konoye behoort tot een der meest vooraan staande families van Japan; hij is gesproten uit een geslacht, dat meer dan 20 eeuwen oud is. Zijn leeftjjd is slechts 46 jaar. Na afloop van zijn studies heeft Konoye als medewerker van den Japanschen gedelegeerde, Prins Sayonji, de vredesconferentie van 1918 bijgewoond. Hij is een groot voorstander van een hervorming van het Hoogerhuis. Politieke waarnemers zijn van meening, dat de nieuwe regeering een sterk nationaal kabinet zal zijn, zooals de natie wenscht. PERPIGNAN, 1 Juni (Havas) Manschap pen van de Fransche garde mobile, die de tunnel tusschen Portbou en Cerbere bewaakten, hebben een Italiaan gearresteerd. Bij den in gang van de tunnel werd een helsche machine met uurwerk ontdekt. De helsche machine, welke door een Italiaan werd gelegd bij den ingang van den tunnel, zou, ingeval deze zou zijn ontploft, den spoor weg ernstig hebben beschadigd. Deskundigen hebben geconstateerd, dat de bom uitstekend was vervaardigd. §1 VERWACHTING: Matige Noordwestelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, vooral in het Noorden kans op regenbuien, iets koeler. |j Verdere vooruitzichten: Aanvankelijk nog =j koel met afnemende regenkans. ÜIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIMIIIIIIIillllllMin ASSURANTIEBEZORGERS DAMRAK 60 AMSTERDAM Tel. 45014 45016 Sïllllililllilllllliliillllllllliiiiiiiiilllilllliiiliilllllllilllliiiiiiiiiiiiiiilillllï; Uitgegeven is Staatsblad no. 582, besluit van 20 Mei 1937, houdende vaststelling van het contingent gewone dienstplichtigen der lichting 1938. Artikel 2 luidt: Van de voor inlijving aangewezen per sonen der lichting 1938 worden 25917 be stemd tot gewoon dienstplichtige. Artik,el 3 luidt: Van de 25917 tot gewoon dienstplichtige bestemde ingeschrevenen der lichting 1938 worden 850 bestemd voor de zeemacht. LONDEN, 1 Juni (D.N.B.). Volgens hier ontvangen berichten is de stad Rabaul op Nieuw-Brittannië door de sedert gisteren in werking zijnde vulkanen „Vulcan" en „Na- toeki'' ernstig geteisterd. De meeste huizen zijn verwoest. De inwoners der stad, 700 blanken, 800 Chineezen en 3000 inboorlingen, zijn naar Kokopo gevlucht. De haven van Rabaul is door een reusachtige mod dergolf, die door de vulcanische bevingen en de vloedgolf werden opgeworpen, volledig afge sloten De in de haven liggende schepen konden de open zee niet meer bereiken; verschei dene schepen zijn door geweldige modder- massa's tot zinken gebracht. Volgens een bericht van den administrateur van Nieuw-Guinea is in de stad Rabaul de uitzonderingstoestand afgekondigd. Aan alle personen, met uitzondering van de ordebewa kers, is het betreden der stad verboden. CHICAGO, 1 Juni. (Havas.) Vertegenwoordi gers der stakers in de Amerikaansche staal nijverheid hebben gedurende drie uur onder handeld met de directies der fabrieken. Daarna werden de besprekingen geschorst, zonder dat men, naar het schijnt, vorderingen had ge maakt. PRAAG, 1 Juni. (Stefani.) Ter gelegenheid van den tachtigsten verjaardag van Z.H. den Paus is te Praag de eerste steen gelegd voor een kerk, die toegewijd zal worden aan de H. Maagd Maria, Koningin van den Vrede. i LONDEN, 1 Juni (Havas). Vermoedelijk heeft de Spaansche ambassadeur te Londen, Azcarate, bij zijn bezoek aan het Foreign Office heden, medegedeeld, dat zijn regee ring zich bereid verklaarde de toepassing van het systeem van veilige zones uit tc breiden voor de oorlogsbodems, welke deel nemen aan de controle. Zooals men weet heeft de Britsche zaakge lastigde te Valencia een dergelijken stap aanbe volen. De Duitsche regeering acht evenwel dit systeem geen voldoenden waarborg, zoodat deze verklaring van de Spaansche regeering het vraagstuk vermoedelijk niet zal oplossen. In antwoord op een vraag' van Attlee in het Britsche Lagerhuis verklaarde minister Eden, dat uit inlichtingen van de Duitsche en Ita- liaansche regeering gebleken is, dat deze regee- ringeit het controleplan nog steeds op zich van toepassing achten, behalve dan, dat zij hun patrouilleerende oorlogsbodems hebben terug getrokken. De Britsche regeering heeft haar leedwezen betuigd met het besluit van de Italiaansche en Duitsche regeering, en zal haar best blijven doen iedere verscherping van den toestand te voorkomen. Zij zal hierbij het contact met de overige regeeringen handhaven, teneinde te be raadslagen over de maatregelen, welke het meest geëigend zijn om den toestand te her stellen. Hoewel de Britsche regeering bereid Is mede te werken, aarzelt zij toch individueel in te grijpen in de beslissing, welke beide partijen hebben genomen. Hedenochtend zijn de voornaamste afgevaar digden op de Britsche imperiale conierentie onder voorzitterschap van Neville Chamberlain op Downingstreet bijeengekomen. Ook minister Eden was aanwezig. De vertegenwoordigers van de Dominions verlangden onmiddellijk op de hoogte te wor den gesteld met den toestand in Spanje, welke volgens hun meening een groot gevaar oplevert voor Europa. Men twijfelt er niet aan, of de afgevaardigden uit de Dominions hebben er op aangedrongen tot iederen prijs internationale complicaties te vermijden. De Duitsche ambassadeur te Londen, Von Ribbentrop, heeft vanmorgen op het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken een on derhoud met Eden gehad, teneinde het Duit sche standpunt, zooals dat in het Maandag aan de niet-inmengingscommissie overhandigde schrijven is uiteengezet, toe te lichten. Het Britsche standpunt is, naar Reuter ver neemt, reeds aan de Duitsche regeering mede gedeeld. De „Deutsche Diplomatisch-politische Kor- respondenz", het officieuze orgaan van de Wil- helmstrasse, schrijft naar aanleiding van de op Almeria toegepaste wraakmaatregelen o.a.: Steeds meer wint de meening veld, dat te Londen nu eindelijk eens een taal moet worden gesproken, die de zekerheid verschaft, dat in toekomstige gevallen vrijbuiterij door alle orde lievende elementen niet slechts solidair als zoo danig gekenmerkt, doch ook behandeld wordt. „Slechts onder deze omstandigheden kan de geheele politiek van niet-inmenging, waar Duitschland in het bewustzijn van zijn Europeesche verantwoordelijkheid ook thans nog vóór is, gered en het vertrouwen her steld worden, dat de afzonderlijke mogend heden bij de vervulling van haar interna tionale taak op eerlijke samenwerking en zoo noodig op loyale solidariteit van allen kunnen rekenen." Hoewel voor het oogervblik geen enkele con trole wordt uitgeoefend voor de Oostkust van Spanje, zullen de Duitsche en Italiaansche koopvaardijschepen voortgaan met gehoor te geven aan de signalen, welke zij van de pa trouilleschepen der andere mogendheden zullen ontvangen. In Britsche kringen hecht men geen goed keuring aan het feit, dat de rijksregeering na het bombardement van de „Deutschland" direct haar toevlucht heeft gezocht tot represailles. Een dergelijke maatregel, welke plotseling genomen is zonder voorafgaand overleg of, zoo als andere landen in overeenkomstige gevallen hebben gedaan, toevlucht tot de diplomatieke procedure, wordt te Londen algemeen veroor deeld. De Portugeesche ambassadeur te Londen heeft een bezoek gebracht aan Eden. Men gelooft, dat hjj de verzekering heeft gege ven, dat Portugal vastbesloten is, de niet- inmengingspolitiek te blijven steunen. Leche, de Britsche zaakgelastigde te Valen cia, heeft opdracht gekregen bij de Spaansche regeering te protesteeren tegen het feit, dat ter rede van Palma Majorca tijdens een luchtaan val een bom bij het Britsche oorlogsschip „Har dy" is terecht gekomen. Reuter verneemt, dat de niet-inmengings- commissie niet bijeen zal komen aleer het on derzoek der kwesties welke verband houden met het incident met de „Deutschland" geëin digd zal zijn. De Spaansche ambassade heeft besloten de meening van het Amerikaansche departement van Staat over het zich terugtrekken van Duitschland en Italië uit de commissie voor de niet-inmenging te vragen. De Fuehrer en rijkskanselier heeft bepaald, dat, zoodra de daartoe noodige voorbereidingen zijn getroffen, de dooden van het pantserschip „Deutschland" op staatskosten naar Duitsch land zullen worden overgebracht, om op Duit- schen grond ter aarde te worden besteld. De Duitsche kruiser „Leipzig" is heden in zee gestoken, om de Duitsche vloot in de Spaan sche wateren te versterken. Andere schepen zul len volgen. Hedenochtend is een deel van de slachtoffers van het bombardement van Almeria ter aarde besteld. De kranten van Almeria konden niet ver schijnen, aangezien de electrische centrale werd vernield. Ook andere groote gebouwen zijn in puin geschoten. De bevolking keert uit de ber gen, waarheen zij was gevlucht, naar de stad terug, en zoekt in de puinen naar vermisten. De straten liggen vol puin, zoodat het rijverkeer geheel is gestremd, doch het opruimingswerk is krachtig ter hand genomen. De lekken in de waterleiding zijn voorloopig gedicht en de on- dergeloopen straten zijn weer opgedroogd. Ook de telegraaf- en telefoonlijnen worden voorloo pig hersteld, Volgens politieke kringen in Berlijn moet de Duitsche nota aan den H. Stoel als een ulti matum beschouwd worden. De Belgische socialisten hebben besloten het amnestie-voorstel der regeering te steunen. De Spaansche regeering te Valencia gaat ac coord met de plannen, die instelling van nieu we veiligheids-zones beoogen. Duitschland neemt daarmee echter geen genoegen en eischt „algemeene solidariteit". De stad Rabaul op Nieuw-Brittannië is door een vulkanische uitbarsting geteisterd. Prins Konoye heeft zijn opdracht als kabinets formateur aanvaard en zal trachten Japan een sterke nationale regeering te schenken. De besprekingen, gevoerd tusschen de partijen in het Amerikaansche staalconflict, schijnen nog zonder resultaat te zijn. Miss Amelia Earhart is opgestegen voor een vlucht om de wereld. Fransche gendarmes konden een aanslag op de tunnel PortbouCerbere voorkomen. Het contingent dienstplichtigen voor de lich ting 1938 is vastgesteld op 25917. Commissie voor vereenvoudiging van admi nistratie bij het leger ingesteld. Liefdadigheidsinstelling te Amsterdam door fraude voor f 14.000 benadeeld; administrateur in arrest. Vermeerdering van den export naar Duitsch land in het derde kwartaal mogelijk gemaakt. Nieuwe reisovereenkmst tusschen Nederland en Duitschland. New-Yorksche Beurs: Opening gedrukt, slot iets beter. Als het God belieft Er is een zinrijk ouderwetsch gezeg de dat bij veel plannen maken en al lerlei voornemens zoo eenvoudig en juist den eenigen leidraad voor ons leven aangeeft: „zoo God het wil" of „indien het God belieft". We maken grootsche voornemens en zetten machtige ondernemingen ineen. We spreken met elkander af en leggen alreeds beslag op den tijd van morgen. Maar onze haastige tijd vraagt te weinig naar den wil van God. En toch: daar komt alles op aan! We kunnen nog zulke schoone plannen smeden, nog zulke deugde lijke voornemens maken, de vraag is maar of God het ons toelaat. Die oude zegswijze met die eenvoudige overgave aan Gods bestier is daarom zoo zin rijk: „als het God belieft." LONDEN, 1 Juni (Havas) De Britsche Koning heeft hedenochtend Stanley Baldwin en zijn echtgenoote ontvangen. De Koning overhandigde Baldwin de ordeteekenen van Ridder in den Kouseband, en mevrouw Baldwin de ordeteekenen van de Order of the British Empire. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 1 Juni: De Internationale tentoonstelling der katho lieke pers is gisteren na een jaar van druk be zoek gesloten met een intieme plechtigheid in de groote aula, waar op de plaats van den Pau selijken troon een altaar was opgericht. De hoofdredacteur van de Croix, pater Leon Merklen droeg de H. Mis op in tegenwoordig heid van vele kerkelijke autoriteiten en jour nalisten. Onder hen merkten wij op den hoofd redacteur van de Osservatore Romano, graaf Dallatorre, mgr. Eras, den directeur van de Reichspost dr. Funder, vele prelaten en jour nalisten en enkele leden van de Pauselijke Academie, onder wie dr. Carrell. Nadat pater Merklen in een korte predicatie het groote nut van deze tentoonstelling had herdacht, hief Z. H. Exc. Mgr. C. Pizzardo een Te Deum aan, waarop de zegen met het Aller heiligste volgde. Stand op Woensdag 1 uur v.m.: 755 Vorige stand: 76L6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1