Het Vaticaan blijft kalm, maar pessimistisch Controle moet gehandhaafd blijven, zegt Eden De strijd_ tegen</e Kerk De amnestiewet in België Het nieuws van heden SPOEDIG EEN NIEUW JAPANSCH KABINET DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE! NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DONDERDAG 3 JUNI - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANG No. 20591 Mgr. Orsenigo niet teruggeroepen De H. Stoel zal niets doen, waar door de verantwoordelijkheid voor een breuk op hem terugvalt Zoo iemand, dan is de H. Stoel beleedigd Betrekkingen vertroebeld De leiders der groote partijen zul len er zitting in nemen Duitschland en het Donau-bekken Politieke bezoeken van V. Neurath Aartshertog Albrecht kan weer handelen Zijn door de Kerk niet erkend huwelijk thans ook civiel ontbonden verklaard Unie van Zuid-Afrika blijft neutraal Wij zijn niet verplicht aan een oorlog deel te nemen, zegt minister Pirow Het Weer De Kamer aanvaardt het geamen deerde voorstel der regeering Het huwelijk van den Hertog van Windsor In den strijd om Bilbao is het den rechtschen gelukt enkele roode pantserwagens buit te maken. Nadat deze uiterlijk met de nationalistische strijdmiddelen in overeenstemming waren gebracht, werden ze oogenblikkelijk tegen hun vroegere bezitters gebruikt Plan tot terugtrekken van vrijwilligers gereed Britsche kringen voelen weinig voor gezamenlijke actie in geval van nieuwe incidenten Geen verzoening met de Angli- caansche Kerk Staking te Hollywood Nog niet ten einde I. ~V:.J In de Poolsche dorpjes Narew en Biala werden op het einde der Meimaand groote processies gehóuden. Meisjes in een karakteristieke kleederdracht droegen de beeltenis pan Maria en andere heiligen Amorebieta in handen der rechtschen De houding van Italië De „Deutschland" blijft Van de fronten Chineezen tegen Japanners Brandstichting bij een aanval op Japanse he nederzetting te Tientsin Memorial Day Verkeersongelukken eischen tweehonderd dooden Hoog bezoek in Belgrado Hardnekkige geruchten EEN FINANCIEELE DELE GATIE VAN ROEMENIË Belangstelling Von Blomberg te Rome Na een tusschenlanding te Weenen Roosevelt reist naar Washington ZANDBERG VERSCHOVEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingei. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. VATICAANSTAD, 2 Juni. (Havas). In Verantwoordelijke kringen van het Vati caan beschouwt men de huidige spanning tusschen Duitschland en den H. Stoel met de grootste kalmte. Men verzekert, dat de Nuntius te Berlijn, Mgr. Orsenigo, niet teruggeroepen is. Hoewel ften te Berlijn bevestigt, dat de Duitsche am bassadeur bij het Vaticaan, Von Bergen, niet haar zijn post zal terugkeeren, wil het Vati caan hierop geen acht slaan en niets doen, Waardoor, zij het dan indirect, de verantwoor delijkheid voor een breuk terugvalt op het Vaticaan. Men zal evenwel geen gevolg geven aan de eischen van Duitschland inzake Kardinaal Mundelein, den Aartsbis schop van Chicago. Men wijst erop, dat deze in een vrij land, volgens zijn eigen geweten sprak, en de Kerk heeft hem niets te verwijten. Men is van meening dat men in Duitschland te veel waarde hecht aan dit incident. De reactie van Duitschland, in het bijzonder de jong ste rede van Goebbels, acht men niet in overeenstemming met het incident, en men is van meening, dat eerder de H. Stoel zich beleedigd moet gevoelen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat de Nuntiatuur te Berlijn verklaard heeft, dat omtrent een terugroepen van den Nuntius niets bekend is. In Duitsche politieke kringen wordt er op gewezen dat de betrekkingen tusschen het Rijk en het Vaticaan niet als afgebro ken moeten worden beschouwd, „ofschoon zij als gevolg van de houding van het Va ticaan ernstig vertroebeld zijn." De Duit sche ambassadeur bij den H. Stoel, Von Bergen, is, naar bekend, sedert eenigen tijd met verlof. Hoe lang het Rijk bij het Va ticaan door een zaakgelastigde vertegen woordigd zal zijn, staat nog niet vast. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 2 Juni: Betreffende de rede van Kardinaal Munde lein, waarop de Duitsche nota betrekking heeft, wordt van Vaticaansche zijde erop gewezen, dat de Amerikaansche Kardinaal geenerlei uitingen heeft gedaan van leersteUigen aard, die voor een beoordeeling van een Kerkelijke Autoriteit vatbaar zijn. Kardinaal Mundelein sprak als Amerikaansch Katholiek en als Katholiek van Duitsche afkomst zijn verontwaardiging uit over de wijze, waarop de Duitsche regeering tegen over de Kerk optreedt. En deze verontwaardiging schijnt volgens het Vaticaan wijder verspreid en dieper te zijn dan de Duitsche regeering zelf blijkbaar beseft. In elk geval is de Kardinaal niet als vertegen woordiger van de Kerk opgetreden. Ofschoon de diplomatieke betrekkingen niet verbroken zijn en een breuk zeker van Vaticaansche zijde onwaarschijnlijk blijft, koestert men ten Vaticane geen illusies om trent de bedoelingen der Duitsche rijksre- geerimg. Omtrent de verdere ontwikkeling van den kerkstrijd is men te Rome pessi mistisch gestemd. TOKIO, 2 Juni. (Domei.) Vanavond laat of ahders morgenochtend vroeg zal de nieuwe Ja- Pansche ministerlijst zijn opgesteld. De leider yan de Seijoekai, Chikuhei Nakajima, heeft de Portefeuille van Spoorwegen aanvaard, en de 'eider van de Minseito, Ryutaro Nagai, zal Minister van Verkeersmiddelen worden. De lei der van de voornaamste partij in het Hooger- bUis, de Kenkyukai, graaf Yoritsune Arima, heeft de portefeuille van land- en boschbouw aanvaard. Verder wordt vernomen, dat de minister van °orlog in het afgetreden kabinet, generaal ®bgiyama, dezen post zal blijven bekleeden. De kabinetsformateur Konoye heeft de vier voor gaarden, welke Sugiyama stelde, aangenomen, ^eze voorwaarden zijn: Duidelijke opheldering van de samenstelling ^an de nationale structuur; versterking van de landsverdediging; politieke hervorming en sta- oiliseering van het nationale leven. BERLIJN, 2 Juni. (D.N.B.). De rijksminister yan Buitenlandsche Zaken, Baron von Neurath, ®*ai de volgende week een bezoek brengen aan hoofdsteden van Joego-Slavië, Bulgarije en Hongarije. Het bezoek brengt de belangstelling tot uit drukking, welke Duitschland heeft voor de ont wikkeling van het Donau-bekken. Boedapest, 2 Juni. (Havas.) De bijzondere jochtbank voor de aangelegenheden der familie Habsburg heeft het huwelijk, dat Aartshertog robrecht, de zoon van den overleden opper bevelhebber van het Oostenrijksch-Hongaar- rjhe leger in den wereldoorlog, Aartshertog 'edrich, in 1930 in Engeland heeft gesloten S't Irene Lelbach, ontbonden verklaard. .Irene Lelbach was de gescheiden echtgenoo- ,e van een Hongaarsch diplomaat, Rudnay, die Ociertijd gezant van Hongarije te Sofia is ge weest. Aartshertog Albrecht is in het vierde ge dacht verwant aan Aartshertog Otto, den pre sident van den troon van Oostenrijk en Hon- gfirüe. Aartshertog Albrecht heeft evenwel zelf ook eh belangrijke rol gespeeld als pretendent van eh Hongaarschen troon. Voorstanders van een ationalen koning van Hongarije hebben hen), die afstammeling is van de dynastie van Ar- pad, den Koning van Hongarije, aangewezen als candidaat voor den troon. Het huwelijk van den Aartshertog met een gescheiden vrouw van burgerlijke afkomst heeft in 1930 zijn kansen evenwel aanzienlijk geschaad. Zijn vrienden, en de vroegere Koning van Spanje, Alphons XIII, hebben vergeefs bij het Vaticaan bemiddeld om de ontbinding te verkrijgen van het eerste huwelijk van Irene Lelbach, Aartshertog Albrecht. die voor de Kerk nimmer gehuwd is geweest, en ontslagen is van verplichtingen tegenover zijn neef Otto, heeft thans weer alle mogelijkheden tot handelen. Het is niet onmogelijk, dat hij opnieuw steun zal vinden. Hij maakt kans op benoeming tot vice-rijksbestuurder. FAURESMITH (Oranje-Vrijstaat), 2 Juni. (Reuter). De minister van Defensie van de Unie van Zuid-Afrika, Pirow, heeft tegenover den correspondent van Reuter verklaard, dat er geen enkele reden is, waarom de Unie in de naaste of de verre toekomst zou deelnemen aan welken oorlog ook. Zuid-Afrika is geenszins ge bonden door verplichtingen jegens eenig land, waardoor het direct of indirect aan een oorlog zou moeten deelnemen. Verwachting: Matige tot zwakken wind uit Westelijke tot Zuidelijke rich- tingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer overdag. Verdere vooruitzichten: Warmer, met §j eenige kans op regen of onweer. H Stormwaarschuwingsdienst Geseind: Woensdagavond te 20.50 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van S Holland: Attentiesein neer. BRUSSEL, 2 Juni. (Belga). De Belgische Kamer heeft heden de wetsvoorstellen in zake het verleenen van amnestie aan de Vlamingen, die veroordeeld zijn wegens het verleenen van steun aan den vijand tijdens den wereldoorlog, behandeld. De regeering had een amendement ingediend, krachtens hetwelk de ter dood veroordeelden, o.a. dus Borms, buiten de voordeelen van deze wet vallen. Dit amendement heeft de Kamer met 94 tegen 65 stemmen en 26 onthoudingen aangenomen, zoodat ter dood veroordeelden niet het recht van verkiesbaarheid zullen krijgen. Minister-president Van Zeeland zette de bedoeling van de wet uiteen en verklaar de, dat het ontwerp een gebaar van verzoe ning is. Het Vlaamsche volk, zeide hij, wil dat het doek zakt over eenige betreurens waardige tekortkomingen van twintig jaar geleden. De amnestie is geen daad van zwakheid, in tegendeel, het is een daad van kracht. Ten slotte verklaarde de premier, dat het ontwerp in zijn gewijzigden vorm een geheel vormt en dat de regeering het parlement verzoekt zich er zonder verwijl over uit te spreken. Nadat de kamer daarop eerst het amen dement had goedgekeurd, nam zij eveneens het ontwerp in zijn geheel aan, en wel met 95 tegen 75 stemmen en 16 onthoudingen. LONDEN, 2 Juni. (Havas). Heden ging het gerucht, dat de Anglicaansche Kerk zich ver zoend had met het huwelijk van den Hertog van Windsor en de vroegere mevr. Simpson. Een Anglicaansche geestelijke, de rev. Anderson Jardine, had zich naar Candé begeven, om het huwelijk in te zegenen. De Anglicaansche bisschop Fulham, die ver antwoordelijk is voor de Anglicaansche kerken in Noord- en Centraal-Europa, heeft echter medegedeeld, dat, indien het waar is dat de rev. Anderson Jardine op zich heeft genomen het kerkelijk huwelijk van den Hertog van Windsor in te zegenen, hij wenscht te verkla ren, dat deze geestelijke hiertoe overgaat zonder dat de bisschop erin heeft toegestemd, of er zelfs iets van weet. Ook de Aartsbisschop van York heeft mede gedeeld niets te weten van het voornemen van den rev. Anderson Jardine, om het huwelijk van den Hertog van Windsor kerkelijk in te zegenen. Nader wordt gemeld, dat de rev. Anderson Jardine heeft verklaard, dat hij den Hertog uit eigen initiatief en „luisterend naar de stem van zijn geweten" heeft aangeboden het huwelijk kerkelijk in te zegenen. HOLLYWOOD, 2 Juni. (Reuter). De staking van 6000 werknemers in de filmindustrie is nog niet ten einde, hoewel men had verwacht, dat dit vanochtend het geval zou zijn. ■.i-ux./.-.ïL; f*!"" iWr LONDEN, 2 Juni (Reuter) In antwoord op een vraag in het Britsche Lagerhuis verklaarde minister Eden, dat hij het om vele redenen buitengewoon onwenschelijk achtte het plan van de niet-inmengings- contróle in Spanje te laten varen. De minister heeft nooit de moeilijkheden, welke ontstaan door de vliegtuigen, ontkend, doch hij blijft van meening, dat de controle te land en ter zee doeltreffend is geweest en derhalve acht hij het van het grootste belang deze te handhaven. Eden heeft verder een plan uitgewerkt tot het terugtrekken van buitenlandsche strijders in Spanje. Dit plan is voorgelegd aan de verschillende regeeringen, die deel nemen aan den arbeid van de commissie. De Britsche regeering bestudeert het vraag stuk nauwkeurig en zal binnenkort rapport uitbrengen in de commissie. Reuter verneemt, dat de pogingen, voor Duitschland en Italië aanvaardbare waarborgen te vinden, worden voortgezet. Men heeft op het oogenblik o.m. een voorstel tot grooter coör dinatie der verschillende patrouilles in studie, doch men moet er niet een voorstel in zien tot gemeenschappelijke represailles. Een der gelijk voorstel zou in Britsche kringen een slecht onthaal vinden. Toch zal Duitschland het, naar men meent, noodzakelijk achten voorzieningen te treffen voor eenige gezamenlijke actie, in geval van in cidenten in de toekomst. Reuter verneemt: Het bericht, volgens het welk de diplomatieke bedrijvigheid van Dinsdag een onmiddellijken terugkeer van Italië in de Londensche commissie tot gevolg zou hebben, wordt volgens Reuter in Italiaansche kringen te Londen als voorbarig beschouwd. Italië verlangt met de commissie samen te werken, zoodra men voldoende verzekeringen ten aanzien van de vei ligheid der oorlogsschepen zal hebben gegeven. Do Italiaansche regeering zal waarschijnlijk iets als een plechtige verklaring van de Spaansche regeering en de aanwijzing van een aantal vei lige zones in de door de strijdkrachten van Franco beheerschte havens vragen. Tijdens een lunch, aangeboden door de Britsch-Amerikaansche persvereeniging te Parijs, heeft de Spaansche minister Del Vayo voorgesteld het incident met de „Deutschland" voor te leggen aan het Per manente Hof van Internationale Justitie te 's-Gravenhage, teneinde vast te stellen, wie het eerst heeft geschoten. Del Vayo stelde het Haagsche Hof voor, om dat Duitschland geen lid van den Volkenbond is. In het Lagerhuis verklaarde minister Eden, dat er geen aanleiding bestaat om aan te ne men, dat de aanval op de „Deutschland" door Spaansche vliegtuigen is geschied op aansporing van internationale communistische agentschap pen, welke zooveel mogelijk Europeesche landen willen meesleuren in een oorlog. De opperbevelhebber der Duitsche Marine, generaal-admiraal Raeder, heeft het verzoek van den commandant en de bemanning van het pantserschip „Deutschland" ingewilligd en er in toegestemd, dat het schip niet nu reeds naar Duitschland zal worden teruggeroepen om te repareeren. De Duitsche onderzeebooten U 28, U 33, U 34 en U 35 zijn naar de Spaansche wateren ver trokken. In welingelichte Duitsche kringen wordt mede gedeeld, dat de kruisers „Admiral Graf Spee" en „Niirnberg" niet naar de Spaansche wateren zijn vertrokken. De troepen van Franco hebben, volgens Havas, thans Amorebieta definitief bezet, De plaats biedt eenzelfden aanblik als Eibar en Durango; alle huizen zjjn in brand ge stoken, nog slechts de muren staan over eind. Alleen het noviciaat van de Carmeli- t essen is gespaard gebleven. De strijd aan het Madrileensche 'front bij Navacerrada, La Granja en Belsain, duurt nog voort. De regeeringstroepen pogen de inslui ting van La Granja te handhaven en de recht schen bieden verwoeden tegenstand, hierbij ge holpen door de versterking, welke zij hebben ontvangen. De artillerie der regeering bestookt de mi trailleurnesten van de troepsn van Franco, welke veelal zijn ondergebracht in natuurlijke grotten en daardoor vrijwel onkwetsbaar zijn. De luchtmacht van de regeering heeft de verbindingswegen en de tuinen van het paleis van La Granja gebombardeerd. Ook ten Zuiden van Madrid, bij den Taag, was de luchtmacht actief. TOKIO, 2 Juni. Hedenochtend vroeg heeft, volgens het Japansche tele- graaf-agentschap, een dertig-tal Chineezen een aanval gedaan op een Japansche ne derzetting bij Tientsin. Drie huizen en een winkel werden in brand gestoken en zijn geheel door het vuur verteerd. Een Ja panner werd gewond. De Japansche consul-generaal heeft krachtig geprotesteerd bij den politieken raad van Hopei en Tsjahar, en bij den gemeenteraad van Tientsin, terwijl Japansche consulaire politie beambten en gendarmes naar de nederzetting zijn gezonden, om een onderzoek in te stellen. Het gebied van deze nederzetting is door de Japanners gepacht. Hierna hebben de Chinee- sche autoriteiten maatregelen genomen, om het verpachten van land aan vreemdelingen te ver bieden Door de enorme verkeersdrukte in verband met den Maandag gevierden Memorial Day te New York, hebben zich tijdens het weekeinde ontelbare verkeersongelukken voorgedaan. Het aantal dooden bedraagt reeds meer dan 200. Niettegenstaande officiéele kringen zich in stilzwijgen hullen, doet te Belgrado hardnekkig het gerucht de ronde, dat een hoöge 'Duitsche persoonlijkheid binnenkort een bezoek zal ko men brengen. Men noemt zoowel Von Neurath als Von Blomberg en Goering. Het bezoek zou begin der'volgende week te verwachten zijn. De regeering van Roemenië heeft besloten een financieele delegatie met zetel te Parijs op te richten, welke alle financieele vraagstukken tusschen Roemenië en andere staten moet be handelen. Ten Vaticane bewaart men de grootste kalmte ten aanzien van de DuitSche nota. Er is geen sprake van, dat Kard. Mundelein een terecht wijzing zal ontvangen. De Belgische Kamer heeft het geamendeerde amnestie-voorstel der regeering met 95—75 stemmen aangenomen. Ten aanzien van Spanje houdt Eden vast aan de controle; bovendien heeft hij een plan tot terugtrekken van de vrijwilligers uit Spanje. Amorebieta is thans in rechtsche handen; bü Madrid duurt de strijd voort. De leiders der groote partijen zullen zitting nemen in het nieuwe Japansche kabinet, dat spoedig gevormd zal zijn. Chineezen deden een aanval op een Japansche nederzetting te Tientsin, waar zij huizen in brand staken. Prinses en Prins zullen het monument voor wijlen H. M. de Koningin-Moeder te Baarn onthullen. Te Utrecht is een buitengewone aigemeene ledenvergadering gehouden van de Vereeniging van R.K. Ziekenhuizen. Tot geestelijken adviseur der R.K. Organisten en Directeurenvereeniging is benoemd dr. E. Bruening O.F.M. Het Nederlandsche record zweefvliegen, staande op naam van Hoekstra, heeft de instructeur v. d. Meer met acht minuten verbeterd. New Yorksche Beurs: Opening beter, slot vrij vast. Er zijn menschen die een weldadi- gen invloed uitoefenen alleen reeds door de warme belangstellingwelke ze toonen. Ze verkwikken ons leven door hun mee-leven. Ze hebben steeds een openoor voor alles wat we te ver tellen hebben, ze nemen zich de moei te zich van onze plannen op de hoogte te stellen, ze informeeren naar iemand of iets uit onzen gedachten- kring. In tegenstelling met anderen, die door hun verkillende onverschillig heid onze energie doen bevriezen, zet de betoonde interesse van die anderen onzen ondernemingslust in gloed. Zulke warmvoelende menschen héb ben we noodig in onze samenleving, menschen die alreeds door hun wel willendheid, door heel hun persoon lijkheid, door hun tegemoetkomend heid ons een geestelijke steun zijn. Be langstelling toonen is een levenskunst die we ons moeten leeren eigen te maken. VENETIË, 2 Juni. (Stefani). De Duitsche minister van oorlog, Von Blomberg, is te kwart over tien met zijn dochter en de officieren van zijn gevolg hier aangekomen. Hij werd door verschillende autoriteiten begroet. Na de eere- wacht geïnspecteerd te hebben, vertrok hij naar Rome. Des middags is Von Blomberg op de lucht haven Littorio bij Rome aangekomen, waar hy werd verwelkomd door Mussolini en andere le den der regeering, door Starace, den secretaris generaal der fascistische party, door den voor zitter van den Senaat, door militaire kopstuk ken, zooals De Bono en Badoglio en door den leider der nationaal-socialistische organisaties in Italië. HYDEPARK, 2 Juni (Reuter). President Roosevelt is gisteravond per trein naar Was hington vertrokken. Men gelooft, dat hij op het departement van Staat besprekingen over den Europeeschen toestand zal voeren. In het district Schwetz in Polen is nabü de Weichsel een zandberg over een breedte van ruim honderd meter verschoven. Een huis werd onder het zand bedolven, en de vyf bewoners vonden den dood. INÏ li muiiiiiiiiillllllll 11 J ivy. Stand op Donderdag 1 uur v.m.: 759 yorige stand 762»'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1