Naar een spoedig herstel van het controleplan? De Fransche regeering verjaart Bureaux voor redactie en administratie: Wat gebeurt er in Moskou? Het nieuws van heden Ook Italië's antwoord niet ongunstig Wij houden vol, meent Léon Blum De stakingen in Amerika Duitschland is wantrouwig DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 7 JUNI - AVONDBLAD NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTICSTE JAARGANG No. 20598 st t- n, n, d. ■al Londen vertrouwt met overleg de kloof tusschen de standpunten te kunnen overbruggen De Pic Lemona weer in Een beroep van Kard. Verdier Naar den bergkam van Lemona! Nationalistische troeven trekken ver auto naar het Baskische front Met Mussolini bezocht maarschalk Von Blomberg tijdens zijn verblijf te Rome het vliegveld Furbara, vanwaar hij in een door den Duce bestuurd vliegtuig opsteeg voor een vlucht over de drooggelegde Pontijnsche moerassen Maar Daladier waarschuwt tegen de dictatuur van een partij of de massa Jouhaux dreigt namens de C.G.T. En het vakverbond rechtsche handen België's kabinet en de liberalen Vergezeld van minister Beek Wordt in Mexico het werk weer hervat? United Press seint evenwel aan de bladen, A&t een bulletin van den vakbond dit bericht ^Senspreekt. Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii| iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiuiiii Aartshertog Otto in Spanje Vrijwilligers trekken naar een der 2000 arbeidskamven, die President Roosevelt ter bestrijding van de werkloosheid in de Vereen. Staten liet inrichten Tallooze geruchten omtrent arres tatie van vooraanstaande leden der communistische partij WANDGEDIERTE RADICALE VERDELGING van WANDLUIZEN, VLOOIEN, enz., onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Diverse dankbetuigingen ter inzage. Zuiverings-Ondern. „Radicaal" President Moscicki naar Boedapest DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Ook de f ÏO.OOO er uit Met den dag worden de leiders verwisseld Angst-psychose Werkwilligen moeten eruit! SAMENZWERING TEGEN SCHUSCHNIGG? Is maarschalk Toechatsjefski, de voor aanstaande Sovjet-officier, gearresteerd? Arrestaties in Oostenrijk worden ermede in verband gebracht Daarom wil het niet beginnen met ontwapening, zegt Hitier Het communisme in Luxemburg Geen meerderheid voor een verbod Uit Vaticaanstad NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.( fngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. et ia 5- 1- ie ;n al i- .ti er a- in de e- ht ke 311 m W e- le, na of e- ar r- .s- in de re Op bevel van generaal Franco zullen Dinsdag a.s. in geheel door de rechtschen bezet Spanje rouwdiensten worden gehouden ter herdenking van den dood van generaal Mola. De nieuwe commandant van het Cantabrische leger van Franco, generaal d'Avila, is te Vitoria aangekomen en heeft het commando op zich genomen. was, is Donderdag door de Basken heroverd doch Zaterdagavond, na een hevigen strijd, weer in handen van de rechtschen gevallen. Aan het front van Santander zouden de regeeringstroepen echter de belangrijke stel ling Ubina hebben genomen. Tusschen stakersposten en werkwilligen, flie een fabriek van de Republic Steel wil- Öeh binnengaan, zijn geweerschoten gewis- 5eld. Een honderdtal schoten werd gelost, °eh niemand werd getroffen. De werkwil- ëeh konden de fabriek binnengaan. WARSCHAU, 7 Juni (Pat.). President Moscicki van Polen is Zondag in gezelschap van minister Beek naar Boekarest vertrokken voor een officieel bezoek. In de vijfde klasse der Staatsloterij is de prijs van f 10.000 heden gevallen op nummer 14750. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 760.6 Vorige stand: 760.8 PARIJS, 7 Juni (Havas). De socialis tische federatie van de Seine heeft Zondag den verjaardag van de Fransche Volksfront- regeering gevierd met een feestelijkheid in de groote zaal van het Lunapark, waar ook de premier, Léon Blum, een rede uitsprak over de resultaten van de volksfrontregee- ring. Blum wees er o.m. op, dat zonder buiten de Wet te zijn getreden in zeer korten tijd een geheel van maatregelen tot stand is gebracht, Welke dieper ingegrepen hebben in het men- schelijk bestaan en dat der arbeidersklasse, dan de regeering zelve had bemerkt. Tegelijkertijd Wekten wij het begin van het economisch her stel op, nog onvoldoende, zoodat het nog ge consolideerd en verruimd moet worden. On danks alle moeilijkheden is een financieele en dionetaire crisis vermeden. Temidden van de Gevaarlijkste crisis, die Europa ooit heeft ge kend, hebben wij den vrede gehandhaafd en Wij zullen hem blijven handhaven met behoud van de onaantastbaarheid van alle essentieele belangen des lands. Moeilijkheden zullen zich blijven voordoen, wij moeten zoodanig handelen, dat, wanneer Wij morgen zouden ophouden te bestaan als tegeering hetgeen ik geenszins verwacht Mi ondanks alles een voorspoediger Frankrijk 8chterlatén. „Wij beginnen echter vreugdevol biet vertrouwen en trots een tweede jaar, zeker floor u gesteund te worden, zooals wij dit in bet eerste jaar werden. Over een jaar zien wij elkaar hier weer." Terzelfdertjjd voerde de rad.-soc. minister Da ladier te Saint Gaudens aan een diner ter ge legenheid van een congres van de radicaal-so cialistische partij het woord. Hij zeide o.a. dat de radicaal-socialisten eerlijk zullen samenwer ken met de regeering van het volksfront. Spr. drong verder aan op het handhaven van de orde. Vervolgens wees hij erop, dat in de overige landen grooter voorspoed heerscht dan in Frankrijk. De Fransche industrieën kunnen slechts met de grootste inspanning van krach ten voldoen aan hun sociale en fiscale verplich tingen. Noch de dictatuur van een mensch of een partij, noch de dictatuur van de massa kan het land welvaart schenken. Frankrijk is op het oogenbuk sterk door zijn wapenen, doch het moet thans ook door methodischen arbeid zijn economische kracht versterken. Te Clermont Ferrand had de departementale commissie van het volksfront een demonstratie georganiseerd, waarop Jouhaux, de secretaris van de C. G. T., een rede hield. Het vakverbond, aldus Jouhaux, zal naast de regeering blijven staan; doch het vak verbond is niet afhankelijk van een partij, en indien de regeering door parlementaire gebeurtenissen ten val zou worden gebracht, zou het vakverbond dit niet aanvaarden. Het land moet geregeerd worden in wettige democratie, en het vakverbond heeft het recht op economisch terrein namens de meerderheid van de burgers, welke het ver tegenwoordigt, te regeeren. Het heeft hiertoe het recht, doch wül dit recht niet uitoefenen, om niet in de plaats van de wettige regeering te treden. Evenwel zal het vakverbond de sociale hervormingen doen eer biedigen in het belang van de arbeiders. Jouhaux verklaarde verder, ^at de pauze is aanvaard als noodzakelijk; dit is evenwel een „wapenstilstand" om nieuwe middelen te zoeken om de grondbeginselen ten uitvoer te leggen. De tegenstanders van het vakverbond hebben nog niet ontwapend; een van beide moet de overwinning behalen en dat zal aldus Jou haux het vakverbond zijn. ROME, 7 Juni (Reuter) De Italiaan - sche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, heeft den Britschen ambassa deur het Italiaansche antwoord overhan digd op de Britsche voorstellen inzake de non-interventie in Spanje. Italië aanvaardt in beginsel de beide eerste punten, n.l. de hervatting van de samenwerking in de niet-inmenging en de uitbreiding van het systeem der veiligheids zones in de Spaansche wateren, maar maakt reserves ten aanzien van het derde punt. Zij betwijfelt of onmiddellijke bespreking tus schen de vier mogendheden in geval van een aanval op een harer ten uitvoer zou kunnen worden gelegd. Ciano zou er aan toegevoegd heb ben, dat dit punt moet worden versterkt, aan gezien de tegenwoordige vorm te zwak is om doeltreffend te zijn, en Italië van meening is, dat de oorlogsschepen het recht zouden moe ten hebben onmiddellijk handelend te treden in geval van een aanval. Ondanks de gemaakte reserves worden, naar Reuter verneemt, de Duitsche en Ita liaansche antwoorden te Londen niet on- gunstig geacht. Met vertrouwen verwacht men, dat een ver dere gedachtenwisseling met Berlijn en Rome de kloof tusschen de beide standpunten zal kunnen overbruggen. In de komende week zal alles in het werk gesteld worden, om het con troleplan weer normaal te laten functionnee- ren, aangezien het tot dusverre vele bewijzen gegeven heeft van succes, vooral ten aanzien van het verhinderen der verzending van vrij willigers naar Spanje. De eerste stap haaf èsn uiteindelijke evacuatie der buitenlandsche vrij willigers uit Spanje moet een regeling van de crisis zijn. De bergkam Lemona, die eenige weken geleden door de rechtschen genomen Mexico, 7 Juni. (Reuter.) De staking in de ^exikaansche petroleumindustrie schijnt haar e'hde te naderen. De regeeringspersafdeeling fl®elt mede opdracht te hebben gekregen te belden, dat de staking heden geëindigd zou Mn. 1 VERWACHTING: Zwakke tot matigen 1 veranderlijken wind, later uit Zuidelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, behoudens kans op on- weer; aanvankelijk weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand: 771.1 te Memel. Laagste barometerstand: rE 749.5 te Vestmanoer. EË EE Zon op 4.40 - onder 21.17 - Licht op 21.47 EE Maan op 3.21 onder 19.53 EE 1 8 Juni N.M. EE Z. Em. Kard. Verdier, Aartsbisschop van Pa lijs, heeft Zondag in alle kerken van zijn dio cees een herderlijken brief laten voorlezen waarin hij een vurig beroep doet op zijn dioce samen ten behoeve van de uit Bilbao geëva^ cueerde kinderen. De resultaten in het bisdom rullen van elke parochie aan den Kardinaal gemeld worden. Het mailschip „Habana" is te La Rochelle aangekomen met 4202 uitgewekenen uit Bilbao aan boord. Hiervan zijn 2'337 kinderen. Het nationaal verbond van den arbeid (C. N T.) te Valencia publiceert zijn program, dat be oogt de instelling van een een hoofdig com mando, en de invoering van een strenge disci pline. De C. N. T. eischt een krachtige buitenland sche politiek, gebaseerd op het principe, dat aan de junta der nationalisten iedere behandeling op gelijken voet moet worden geweigerd. De C. N. T. weigert krachtig iedere buitenlandsche inmenging, hetzij bemiddelende of definitieve inmenging. GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TELEF. 11657 Deze geruchten worden des te hardnekkiger, nu de „Prawda" heeft medegedeeld, dat Ga- marnik is ontmaskerd als „een aanhanger van Trotzki en een spion in buitenlandschen dienst." In tegenspraak hiermede is evenwel, dat men kort geleden maarschalk Bluecher in volle vrijheid in een van de groote hotels van Moskou heeft gezien. In de vijfde klasse der Staatsloterij is de prijs van f 10.000 gevallen op nummer 14750. O Bevestigd wordt, dat aartshertog Otto van Habsburg zich sedert verscheidene dagen in het door de rechtschen bezette deel van Spanje be vindt. Hij reist incognito. Ook ex-keizerin Zita is naar Spanje gekomen, doch weer vertrokken. De aartshertog heeft dagelijks een bezoek ge bracht aan zijn oom, Gaetan de Bourbon-Par- ma, die onlangs aan het Baskische front ge wond is, en in een ziekenhuis te San Ignacio verpleegd wordt. Ook heeft de aartshertog een bezoek gebracht aan de haven Lequeito, waar hij een deel van zijn kindsheid heeft doorge bracht. De „Deutschland" is Zondag van Cadiz te Gibraltar aangekomen. Het stoffelijk overschot van het zeven en twintigste slachtoffer der bombardeering werd aan boord genomen, terwijl maatregelen genomen werden om de zes en twintig andere lijken op te graven, teneinde ze naar Duitschland over te brengen, waar'zij de finitief ter aarde zullen worden besteld. Uit over het algemeen betrouwbare bron wordt vernomen, dat, toen de „Deutschland" in Cadiz lag, zich daar eveneens vijf Duitsche torpedo jagers en vier onderzeeërs bevonden. MOSKOU, 7 Juni (Havas) Sedert onge veer veertien dagen gaan geruchten, dat de vroegere ambassadeur van de Sovjet- Unie te Ankara, Karakhan en Rosenberg, de vroegere ambassadeur van de Unie in Spanje, gearresteerd zouden zijnde een wegens Trotzkistische sympathieën, de an der wegens het mislukken van zijn op dracht in Spanje. Tot nu toe zijn deze geruchten nog niet be vestigd en het pers-departement ontkent ze. Havas merkt evenwel op, dat in de Sovjet- Unie verscheidene vormen van arrest bestaan, varieerend tusschen „gevangen nemen" en „bewaking thuis". Na de wanhoopsdaad van den oud-onder volkscommissaris van Oorlog, Gamarnik, deden geruchten de ronde, dat de maar schalken Toechatjefski en Bluecher gear resteerd zouden zijn. Het Italiaansche antwoord aan Londen inzake de non-interventie schijnt niet ongunstig. Een delegatie van Duitsche bisschoppen zou raar Rome gaan, in verband met de diplomatieke spanning tusschen den H. Stoel en Berlijn. Het volksreferendum in Luxemburg sprak zich uit tegen een verbod van de communistische l'artij. België's liberalen zijn ontevreden over het ka binet-Van Zeeland. Te Regensburg verklaarde Hitler in een rede o.m., dat Duitschland wantrouwig is, en daar om niet beginnen wil met ontwapening. Blum, Daladier en Jouhaux zeiden opmerkelijke woorden bij de viering ran den verjaardag der Fransche volksfrontregeering. Tallooze geruchten doen de ronde over arresta ties in de hoogste Sovjet-kringen. Vuicanisehe erupties kostten honderden inboor lingen uit de omgeving van Eabaul het leven. Verscheidene doodelijke ongelukken tijdens het week-en,d. Vergadering der Kath. Jonge Werkgevers. Benoemingen in het bisdom Haarlem. Ook is sprake van een arrestatie van den vice-volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, Krestinski, alsmede van Stern, chef van de Duitsche sectie van het Volks commissariaat van Buitenlandsche Zaken. Hoewel het niet mogelijk is deze geruchten te controleeren, is het toch een feit, dat met den dag de leiders in de Sovjet-Unie worden verwisseld. Zoo heeft „Prawda" medegedeeld, dat Qs- trovsky en Gomsa, resp. ondervolkscommis saris der sovchosen en de chef van het poli tieke departement der sovchosen, zijn vervan gen door Temnik en Koedriavtsef. Het orgaan van het roode leger „Krasnaja Zwezda" schrijft volgens Tass: „De interna tionale toestand is uiterst gespannen. De fas cistische staten bereiden openlijk en in ver sterkte mate annexatieoorlogen voor; hoe dich ter nabij de oorlog is, hoe heviger de buiten landsche spionnagediensten werken. In den strijd tegen het land van het socialisme schrik ken de vijanden des volks voor geen enkel middel terug. De Trotzkistische spionnenbende Boecharin-Rykov streeft er naar, het Sovjet volk het gelukkige leven te ontnemen, dat het veroverd heeft. Wij zullen tot in hun wortels de verraders van ons land vernietigen. Het bureau van de Academie van Weten schappen heeft een commissie benoemd, om de verantwoordelijkheden vast te stellen van het lid der academie, Derjavin, en het cor'respon- deerende lid Obnorski, die belast waren met de uitgave van een Russische dictionnaire en die ervan beschuldigd worden, daarvan een instru ment te hebben gemaakt van contra-revolu- tionnaire propaganda, door er Trotzkistische aanhalingen in op te nemen, o.m. van Boe- charin. De „Prawda" schrijft hierover: „Het is kenmerkend, dat het woordenboek een heele verhandeling wijdt aan de theologie van het woord „engel", terwijl het 't woord „Noordpool" afdoet met enkele regels. (En het is weer kenmerkend voor de „Praw da", dat zij daartegen bezwaar heeft. Met een engel kan men nu eenmaal geen propagan da maken voor vadertje Stalin. Zóó wordt dus de wetenschap „objectief" bedreven in het land van de roode dictatuur Red.). j, cHlCAGO, 5 Juni. (Reuter/A. N. P.) De bur- Ptrieester van Chicago heeft de Republic j.,:eei Corporation medegedeeld, dat zij, wanneer J Werkwilligen in haar fabrieken herbergt, de .dalingen betreffende logementen en volksge- g ikheid overtreedt, in verband waarmede hij maatschappij gelast heeft, de gebouwen v flhen 48 uur door de werkwilligen te doen ont ken. }„®eh comité van stakende arbeiders in de j staalindustrie, dat tachtig vakvereenigingen tllinois en Michigan vertegenwoordigt, heeft j, telegram doen toekomen aan president *o>velt, waarin den President wordt ver- (Jptt onmiddellijk tusschen beide te komen, een einde te maken aan het conflict in staalnijverheid. BRUSSEL, 7 Juni". (Belga).— Zondagochtend hebben de functionarissen van de Belgische liberale partij den politieken toestand bespro ken. Zij hebben een dagorder aangenomen, waarin zij verklaren, dat het in verband met de huidige nationale en internationale omstandig heden niet wensehelijk is de samenwerking in de Belgische regeering te verbreken. Evenwel is volgens hen de regeering op verscheidene pun ten de perken te buiten gegaan. Voor de nieuwe zitting van het parlement, welke in November a.s. zal beginnen, moet de liberale samenwerking met de regeering opnieuw bestudeerd worden. WEENEN, 7 Juni. (D.N.B.) De Oostenrijk- sche bladen berichten, dat een samenzwering tegen bondskanselier Schuschnigg zou zijn ont dekt. Een zekere Woitsche is in verband hier mede gearresteerd. Tegelijkertijd zijn 31 leden van een S. S.-afdeeling in Oostenrijk gearres teerd, en de bladen leggen verband tusschen deze beide arrestaties. REGENSBURG, 7 Juni. (Havas.) Rijks kanselier Hitier heeft hier voor een natio- naal-socialistisch congres een rede uitgespro ken, waarin hij o.m. zeide: Men vraagt Duitschland, waarom het niet ontwapent. Dat komt, omdat Duitschland wantrouwig is geworden. Het is nu aan anderen de eer ste stappen te doen. Eenige jaren geleden was Duitschland ontwa pend. De andere mogendheden zouden gemak kelijk hebben kunnen profiteeren van de wel daden der ontwapening; zij hebben zich daar geen rekenschap van gegeven. Thans merken zij, dat Duitschland herbewapend is. Verder zei de Rijkskanselier o. a., dat hij geen godsdiensttwisten in Duitschland zou dulden. ,.De Almachtige heeft ons werk, aldus Hitier. gezegend, en het geweld onzer vijanden zal er niet in slagen dit teniet te doen." Wijzende op de aanwezigheid van Oostenrij kers zeide Hitler tenslotte: Onze gemeenschap pelijke taal dwingt onze nationale eenheid af." LUXEMBURG, 7 Juni. (Belga). Bij het referendum over de wet op de openbare orde in Luxemburg, waarbij de communistische party verboden zou worden, hebben 54 pCt. der kie zers zich tegen deze wet uitgesproken en 46 pCt. er vóór. De Kamerverkiezingen, die tegelijkertijd ge houden worden, hebben den socialisten een winst van drie a vier zetels opgeleverd. De liberalen hebben twee zetels verloren, terwijl de Katho lieken in stemmenaantal achteruitgingen. De „democratische lijst-Muller", welke een program heeft van „strijd tegen de politieke partijen" heeft twee zetels verworven. VATICAANSTAD, 7 Juni (Stefani) Zon dagmiddag is op 79-jarigen leeftijd overleden Mgr. Agostino Zampini, Aartsbisschop van Por- firio i.p.i., Kerkbewaardèr en Vicarius van Z.H. den Paus in het gebied van Vaticaanstad. Nader seint Reuter dat de staking als vrij- j^l bijgelegd wordt beschouwd. Na besprekin- f6ri met vertegenwoordigers der werknemers op particuliere verblijf van President Carde- was, aldus verklaart men, overeenstem- bereikt op den grondslag van het plan ad den President. Waarschijnlijk zou de arbeid vandaag wor- eh hervat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1