De feestelijke Hoofdstad begroet het Prinsenpaar Amsterdam in ongekende jubelstemming Geestdriftige H.M. de ontvangst van Koningin t m I Stralende zomerzon langs grachten en in straten vol warme kleuren van vlaggen en versiering Het nieuws van heden Opgewekte menigte stroomde naar de binnenstad GROOTSCHE INTOCHT VAN PRINSES EN PRINS F JUBELENDE MENIGTE OP DEN DAM DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 8 JUNI - AVONDBLAD ÏUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20600 iLucht trilde van het gejuich der tienduizenden op Damrak en Dam Aubade en défilé tot feestelijk slot De Prinses dankt Langs het Damrak Burgemeesters welkom (Vervolg elders in dit blad) Toegejuicht door een groote menigte kw am HM. de Koningin reeds in den morgen in de hoof&stad aan PROF. AALBERSE j De „Gelderland" bracht bij de aankomst van H.M. de Koningin en het Prinselijk Paar in de hoofdstad de gebruikelijke saluutschoten Toen de Vorstin op het balcon was verschenen, scheen het gejuich geen einde te zullen nemen Eere-escorte van de militaire politie DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN M AYÖNN AH E TA W WS 'V eh5ALADE5AU5 Het Weer Op den Dam NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct„ Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. De intocht van het Prinselijk Paar, hedenmiddag in Amsterdam, is een feestelijk gebeuren geworden, dat de ongeteld velen, die er getuige van waren, niet spoedig zullen vergeten. Dit was het jonge Oranje, het Oranje der hoopvolle toekomst, dat in de oude stad, met haar grijze, roem ruchte historie werd binnengehaald in een jubel vol blijde uitbundigheid. Precies twee uur is bet Prinselijk Paar per trein uit Baarn op het eerste perron van het Centraal-Station aangekomen. Weer dreunden de saluutschoten van de t,Gelderland", weer klonk het Wilhelmus, thans gespeeld door de marinekapel. Ook de eere wacht is door de marine betrokken. Achter de afzetting bevonden zich vele be- L ngstellenden en op het tweede perron stond een breede haag van kijkers opgesteld. Langzaam rolt de trein, welks locomotief ge tooid is met den standaard van de Prinses en toet een Nederlandsche vlag, voor. Glimlachend stapt de Prinses, die gekleed is in een olijfgroene robe, het haar gewikkeld in ®en sluier van dezelfde stof uit, Prins Bernhard is in het gala-uniform van ritmeester der hu- zaren en getooid met de versierselen van het Grootkruis van den Nederlandschen Leeuw. Ter begroeting zijn aanwezig namens H. M, Üe Koningin jhr. mr. C. Dedel voor den Prins, E. h. Juckema van Burmania baron Rengers Van Warmenhuizen en mr. J. C. Baron Baud voor de Prinses, voorts de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, de Commissaris Van de Koningin mr. dr. A. Baron Röell, de be velhebber in de Vierde Militaire Afdeeling in öe functie van Gouverneur van de hoofdstad Seneraal-majoor P. W. Best, de commandant der Marine te Willemsoord vice-admiraal P. L. kruys, de wnd. onder-commandant der marine Amsterdam, de kapitein-luitenant ter zee J- J. van der Have, en de garnizoenscomman dant te Amsterdam luitenant-kolonel Boswijk, allen in groot gala. Na de eerste begroeting inspecteert de Prin ses (je eerewacht, een verrassing voor het pu bliek, dat nu onverwacht gelegenheid krijgt K. H. van dichtbij te zien. Can begeeft het Vorstelijk gezelschap zich °ver den statielooper, waarover meiskes witte jtojers strooien, naar de Koninklijke Wacht- Kanier. Hier bevinden zich de wethouders en de Raadsleden der gemeente en het uitvoerend Comité van het „Huldigingscomité-Amsterdam", dat de leiding heeft gehad bij de voorbereiding van de intochtfeesten, bestaande uit de hee- Reh: mr. L. J. A. Trip, C. G. Vattier Kraane, f'aul May, A. Asscher, Gottfr. H. Crone, H. L. jan Eeghen, dr. H. P. Heineken, J. F. van fjengel, jhr. F. J. E. van Lennep, prof. mr. P. M. Romme, prof. mr. V. H. Rutgers, W. J. Dreesmann. Dit comité wordt, nadat de verschillende btoriteiten het Prinselijk Paar hebben begroet, 3n Hunne Koninklijke Hoogheden voorgesteld. ,en dochter van den heer H. L. van Eeghen ledt dan aan de Prinses een fraaien ruiker aan atl witte orchideeën, samengehouden door een anjelint. .Nadat de begroeting is afgeloopen spreekt o ffgemeester De Vlugt zijn welkomstwoord, at elders is vermeld. Niet enkele vriendelijke, hartelijke woorden ®ahkt de Prinses voor het welkom Haar in de °°fdstad toegeroepen. Reeds lang, zoo zeide H. H., was zij overtuigd van de aanhanke- likh( Or: °btv: toid van Amsterdam aan het Huis van ahje. Ware zij dit niet geweest dan zoude veri. zulks zeker zijn geworden na de feestelijke 'angst welke de hoofdstad haar na haar öie °ving heeft bereid. ^et blijdschap begroette de Prinses degenen 5 ter verwelkoming hier waren samengeko- in het bijzonder de leden van het ge- °°ntebestuur. jaarna spreekt ook Prins Bernhard eenige kj'soonlijke woorden van dank. Z. K. H. ver- rep?rt verheugd te zijn Amsterdam, dat hij fee t ^ent als handels- en werkstad nu als ststad te kunnen leeren kennen, De hechte banden die Amsterdam aan het Oranjehuis binden zullen stellig door dit be zoek worden versterkt. Op het Stationsplein formeert zich onder het gejuich der toeschouwers die langs het water, op de bruggen en aan den overkant langs de Prins Hendrikkade in dichte rijen staan opgesteld, de stoet. Als Prinses en Prins zijn ingestapt, klinken korte comman do's en kondigt hoefgetrappel het begin van den intocht aan. Hoofdcommissaris en burgemeester rijden vooruit, dan volg"t het eerste detachement hu zaren, hoog de ruige kolbakken boven de uni formen en het glanzende bruin der paarden lijven. Ceremoniemeester en kamerheeren pas- seeren in hun open koetsen, waarna de eere wacht van twintig studenten, in het zwart met grijze pantalon, het Prinselijk Paar vooraf rijdt. Daar is de calèche met Prinses en Prins! De zon glanst en vonkt in het goud en het roomkleurig lak en leder van de fraaie open koets, getrokken door zes paarden met voorrijder en geëscorteerd door officieren, onder commando van ritmeester Blom. De blikken der duizenden hechten zich aan het schouwspel: de vriendelijke verschijning der Prinses, lachend en wuivend en de Prins in zijn huzaren uniform, groot en donker naast Haar. Het gejuich plant zich voort over het Dam- In de Koninklijke wachtkamer heeft de bur gemeester het Vorstelijk Paar ongeveer als volgt toegesproken. Nog klinkt ons de blijde jubel in het oor, bij de herinnering aan het bezoek aan onze stad, onmiddellijk na Uw verloving in September van het vorige jaar gebracht. En hoe leefde onze burgerij mede met Uw plechtige huwelijksvol trekking en toefden op den zevenden Januari duizenden met hun aandacht en gedachten in de Oude Sint Jacobskerk te 's-Gravenhags. De burgerij van Amsterdam zou niet de bur gerij van de Hoofdstad zijn, indien zij de gele genheid, Uw Koninklijken Hoogheden haar liefde en warme toegenegenheid zelve te toonen, niet dankbaar zou aangrijpen. Het oogenblik hiertoe is thans aangebroken. Opnieuw heeft zich de stad in feestdos gestoken en staat zij gereed, Uw Koninklijke Hoogheden te ont vangen. Mogen Uw Koninklijke Hoogheden uit de wijze, waarop de burgerij U ontvangt en U begroet in de komende dagen, het bewijs putten van haar liefde en trouw, van haar verknochtheid aan het Huis van Oranje en bovenal van den wensch er. de bede voor het geluk van haar beminde Kroonprinses en Haar Vorstelijken Gemaal. 1 rak, het grootsche entree der stad, dat thans een fel-lichtende voor schijnt vol trillende zonnewarmte tusschen de dubbele haag van wuivende menschen waarvoor de vereenigings- deputaties staan opgesteld, die hun vlaggen en vaandels doen nijgen. Achter de hooge feestmasten uit de vensters der huizen, die zijn behangen met tapijten bloemen en vlaggedoek, overal verdringen zich de menschen en alles schijnt overgoten van een gouden gloed, die de wemelende kleuren, het duizendvoudig beweeg van alle zijden overspoelt. Over de brug van het open Havenfront pas seert de stoet de eerewachten der officieren in het veldgrijs en het donker en oranje van het ceremonieel tenue en aan de overzijde de Burgerwacht, de helmen blinkend in het zon licht. Tusschen de deputaties van organisaties en vereenigingen en de juichende menigte door nadert het Prinselijk Paar langzaam den Dam. Op den Dam is het geheele middenterrein door de ongeveer 14.000 kinderen, 1000 gelei ders en 3000 volwassen zangers en zangeressen, alsmede de zes orkesten ingenomen. Daarachter krijgen de organisaties en vereenigingen, die achter den stoet aanluiten, hun plaats. Hun vaandels en vlaggen vormen een levend woud, dat het middenterrein als het ware afsluit. Geheel vooraan staan de meisjes van het Maag denhuis, keurig in het wit en blauw, met de begeleidende zusters. Een opmerkelijke groep vormt terzijde van het Paleis een aantal Britsch-Indiërs, mannen en vrouwen, die op terugreis van de kroningsfeest in Amsterdam vertoeven. Zij allen dragen een groote oranje bloem op den schouder. Voor het Paleis staan de eerewacht van het 7e reg. infanterie opgesteld 'en de regiments- muziek van het 5e. Plotseling gaat een gejuich op en onmid dellijk heffen zich tallooze kleine vlagge tjes in de kleuren oranje, wit en blauw in de handen der jonge zangertjes: achter een geopend venster aan het calcon is H. M. de Koningin verschenen, in afwachting van Haar kinderen. Vriendelijk lachend beant woordde Zij de hartelijke begroetingen. Nog eenige oogenblikken en dan klinken de eerste tonen van het Wilhelmus van den Pa leistoren. Onmiddellijk zet nu de regiments- muziek in. Aller oogen richten zich naar de hoek van den Dam. Daar passeeren reeds de kolbakken der huzaren, even later de hooge hoeden van de studenten. Gejuich golft over den Dam. De ca lèche nadert. De eerewacht presen teert het geweer. De duizenden vlag getjes wuiven boven de hoofden. Daar rijden Prinses en Prins den Dam op en reeds van ver wisselen zij een hartelijke groet met H. M., die zichtbaar verheugd, de feestelijke komst van het jonge Paar gadeslaat. Voor het Paleis brengt de wacht het saluut. Huzaren en studenten vormen een eeregelid voor het front van het Paleis. Prinses en Prins stappen uit en begeven zieh naar binnen, waar Haar Koninklijke Moeder hen opwacht en welkom heet. Lang heeft men buiten niet te wach ten. Spoedig openen zich de balcondeuren en Prinses en Prins treden naar buiten. De muziek speelt het Wilhelmus. Zoo staan zij daar, enkele minuten, de twee jonge men schen: de Prinses in een zachtgroene japon, een kleine hoed met witte sluier, bloemen in Haar hand. De Prins groot en ernstig aan Haar zijde. Genegenheid uit al die dui zenden jonge en oudere harten gaat uit naar deze twee Vorstenkinderen, die har telijk de ovaties beantwoorden. Het Wilhelmus is beëindigd. Tot Hare Majesteit zich bij hen voegt en zichtbaar opgewekt eenige woorden met haar wisselt, waarna de Koninklijke Familie zich nog enkele oogenblikken in het Paleis te rugtrekken. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) De minister van Staat, prof. mr. P. J. M. Aalberse is hedenochtend door H.M. de Konin gin ten paleize in Amsterdam als lid der Tweede Kamer der Staten Generaal beëedigd. Men zou ver in de herinnering moeten teruggaan voor een zoo fees telijk Amsterdam, als zich thans in de volle zomerzon aan onze oogen voordoet. Niet slechts het centrum, maar heel de stad, alle wijken en alle buurten hebben zich getooid en ver sierd. Overal wapperen de vlaggen, bewogen door een lichte bries, kleu ren wemelen dooreen langs breede grachten en verkeersbai\en, in smalle straten en stegen of hoog tegen de blauwe lucht, waarlangs de zomer- sche wolken zeilen. Een opgewekt, geestdriftig Amster dam vol blijmoedige menschen, die samenstroomen door bont getuigde straten, heeft het welkom bereid aan het jonge Prinsenpaar bij zijn eerste bezoek aan de hoofdstad des Rijks. Amsterdam, de schoone en fiere stede, heeft zijn oprechte verknocht heid aan het oude Huis van Oranje doen blijken, uiting gevend aan ge voelens, die van oudsher wortelen diep in de harten van het echte Am- sterdamsche volk. Reeds om negen uur schaarden zich de eer ste belangstellenden op Damrak en Stations plein. Tegen kwart voor tien was 't eerste gelid tot zeker vijf rijen diep aangegroeid en ston den de duizenden, getooid met oranje, in af wachting van de komst van 's lands Vorstin. De bereden marechaussee met de zwarte kolbakken patrouilleerde en de politie had spoedig het geheele Damrak gezuiverd van overtollige en verboden voertuigen en precies kwart voor tien werd het tramverkeer over 's hoofdstads eersten boulevard in beide richtin gen gestremd. Op het eerste perron was voor de Koninklij ke wachtkamer een breede looper uitgelegd, terwijl aan weerszijden enkele palmboomen stonden opgesteld. Op de brug onder de sta tionsoverkapping stond een marinesoldaat met een vlag in de hand, voor het doorgeven van seinen aan een collega, buiten het station op gesteld, die van hier deze verder gaf naar man schappen op verschillende afstanden tot aan de Gelderland, vanwaar saluutschoten zouden worden gelost. Precies twee minuten vóór tien rolde de groote Duitsche D-trein de overkapping van het Centraal station binnen. Achter de Jumbo bevond zich een baga gewagon' en hierop volgde het Koninklijk rijtuig. Daar sloot bij aan een bagagerijtuig en verder als gewoonlijk de acht D-rijtui- gen, gevuld met passagiers uit het buiten land en Twtente, waarvan velen naar Am sterdam waren gekomen om van het blijde gebeuren getuige te zijn. De uitgang van het Koninklijk salonrijtuig kwam juist tegenover de Koninklijke wachtka mer, waarna H.M., gevolgd door slechts enkele le den van Haar hofhouding de anderen w"aren reeds vooruitgekomen en hadden zich ter be groeting op het perron opgesteld uitstapte. .Zij werd welkom geheeten door den burgemees ter dr. W. de Vlugt, waarmee Zij zich een oogenblik onderhield. H.M. droeg een wijnrood mantelcostuum en een hoed in dezelfde kleur en zag er zeer opgewekt uit. Alle aanwezige leden van Haar hofhouding en de autoriteiten wer den door Haar begroet, o.m. vice-admiraal Kruys, generaal Best, commandant van de vierde afdeeling, overste Boswijk, plaatse lijk commandant, districtscommandant Ver- meyden, Jhr. dr. Röell, Commissaris der Ko ningin, de heer van Meurs, inspecteur van het vervoer spoorwegen, de stationschef de heer Jongstra mevrouw van Loon, dame du palais in buitengewonen dienst, de heer H. J. Versteeg, hoofdcommissaris van politie. Na eenige oogenblikken in de wachtkamer te hebben vertoefd, begaf het gezelschap zich naar buiten waar uit het publiek een hartelijk ge juich opsteeg. Het eere-escorte der militaire po litie bracht met de sabel het saluut, waarop de stoet zich in beweging zette en onder het gejuich der duizenden ving de tocht langs het overvolle Damrak naar het paleis aan. De koninklijke wachtkamer was op bui tengewoon artistieke wijze met palmen en nieuwe tapijten, waarin symbolische figuren waren geweven, versierd. Het trappenhuis had een versiering van heesters met bossen roode rozen. Het geheel was zeer ar tistiek door de firma Corona verzorgd. Intocht van de Koningin en het Prinselijk Paar te Amsterdam. Von Blomberg acht de bewapening zoowel als de soldaten van Italië bewonderenswaardig. De Roemeensche gezant te Bern is teruggeroe pen, omdat hij deelnam aan een bespreking met Litwinof. Stayadinowitsj verklaarde, dat Joego-Slavië met Duitschland wil samenwerken binnen het kader van zijn internationale verplichtingen. Volgens een verklaring van Jouhaux zouden de woorden van zijn redevoering j.l. Zondag ge houden, niet zoo scherp zijn geweest als wordt voorgesteld. Te Nantes kwam het tot incidenten voor maga zijnen, die van de Maandagsluiting waren vrij gesteld. President Roosevelt schijnt zijn directe bemid deling in het staalconflict te weigeren. In de Mexicaansche petroleumnijverheid wordt het werk hervat. De berichten over Engelands poging aangaande de controle bij Spanje worden steeds gunstiger. Nieuw raadhuis te Vught in gebruik „enomen. Benoemingen bij de paters Franciscanen. Medeplichtige aan roofoverval te 's-Gravenhage tot 2y2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Wetsontwerp bij den Volksraad ingediend tot goedkeuring van de te Londen gesloten interna tionale suikerovereenk'omst. VERWACHTING: Zwakke tot matigen Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen 3 regen, weinig verandering in temperatuur. 3 Hoogste barometerstand: 771.3 te Wilna. Laagste barometerstand: 752.6 te Vestmanoer. Zon op 4.40 - onder 21.18 - Licht op 21.48 Maan op 4.08 onder 21.06 N.M. 22.03 Reeds lang voor de aankomst van H.M. de Koningin was de Dam gevuld met een enorme menschenmenigte. Al was het dan vandaag het feest van den intocht van het jonge prinselijk paar, toch wilde de massa deze gelegenheid niet voorbij laten gaan om haar liefde te toonen voor de landsvrouwe. En de intocht van Hare Majesteit in het morgenuur werd dan ook een triomf. Duizenden menschen, oud en jong, wacht ten, terwijl de zon onbarmhartig haar stra len uitzond over de onbeschaduwde ruim te. Zij wachtten zonder zich te bekommeren om hitte of vermoeidheid. Zij wilden de Ko ningin zien en Haar een bewijs geven van hun trouw en aanhankelijkheid. En konden zij dit beter doen dan door elke moeilijkheid te trotseeren en hier Haar komst te verbeiden met een opgewekt gelaat? Nu en dan moest de geneeskundige hulp wor den ingeroepen, dan had er een te veel van zijn krachten gevergd en dan eindigde het uren lan ge Wachten met een tocht naar den ziekenwa gen. Dan was er natuurlijk medelijden met den pechvogel, die zoo beloond werd voor zijn ge duld, maar het kon toch de stemming niet be- invloeden. Want op dezen zonnigen zomerdag paste alleen blijheid. Prachtig was de aanblik van Amster dams hoofdplein. De versiering, die zelfs zonder menschenmassa iets rijks en feeste lijks aan den ouden Dam had gegeven, kwam nu nog beter tot haar recht, nu zij een omlijsting vormde van de bonte menig te. De zon speelde in de vlaggen en de oranje-doeken en zette alles in een laaien- den gloed. Het was een weelde van kleuren en geen mensch die dit mocht aanschou wen, die niet in de ware feeststemming kwam. Vóór het paleis had een detachement van het zevende regiment infanterie uit Harderwijk de wacht betrokken. Stram stonden de militairen met den stormhelm daar opgesteld. Tegenover den ingang stond het muziekcorps van het vijf de regiment infanterie uit Amersfoort, dat onder kapelmeester J. R. v. d. Glas de Koningin met het Volkslied zou begroeten. En de menschenmassa werd op een afstand gehouden door de Stormbrigade van de Am- sterdamsche politie. Maar lastig hadden deze gehelmde orde-bewaarders het niet, want zooals altijd was de regeling, door den waarn. hoofd commissaris J. W. Haarman en commissaris H. Voordewind getroffen, zoo perfect en de rust van het publiek zoo voorbeeldig, dat er geen oogenblik kans op moeilijkheden bestond. Om ongeveer kwart over tien kwam er beweging in de massa. Heel in de verte hoorde men gejuich en dit was het sein dat Hare Majesteit in aantocht was. De halzen rekten zich. De vlaggetjes werden te voorschijn gehaald om straks de Koningin enthousiast te kunnen toezwaaien. De militairen namen de houding aan en de politie-autoriteiten gaven hun laatste aanwijzingen. En dan ineens werd het gejuich luider en luider. De eerste rijtuigen zwenkten den hoek om. Vooraan de hoofdcommissaris van politie de heer H. J. Versteeg, dan de burgemeester dr W. de Vlugt en de intendant van het Ko ninklijk paleis Jhr. ir. C. C. Th. Six. En daarachter het met twee paarden be spannen rijtuig van H. M. de Koningin, die vergezeld was van de dame du palais mevr. Van Loon-Egidius. De toejuichingen zwol len aan tot enthousiaste ovaties. De vlagge tjes gingen omhoog. Met hoeden werd er ge zwaaid. Er was een stemming van vreugde zooals er slechts zelden is. (Vervolg elders in dit blad) v i vnmmiiiinnil111//'//<'///J Stand op Dinsdag 1 uur n.in.: 762.0 .Vorige stand: 761-5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1