Het bombardement van de „Deutschland Een felle aanklacht van den Bisschop van Münster Opstand in Jehol DE REPUBLIC STEEL WORDT GESTEUND De geldpolitiek van Engeland Het nieuws van heden DE BAROMETER Officieel communiqué van Duitsche zijde Geen geweld met geweld keeren VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 9 JUNI - AVONDBLAD fcUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SP AARNEST AD, HAARLEM TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20602 99 Nogmaals wordt stellig ontkend, dat de Duitsche schepen gevuurd hebben Vreeselijk bloedbad in manschappenverblijf hust. De verwoesting 4000 inwoners verzetten zich tegen de Mandsjoerijsche en Japansche troepen Von Neurath's bezoek aan Belgrado Wederzijdsche bereidwilligheid de zaak van den vrede te dienen De Gestapo en de Kerk Speciale sectie houdt zich bezig met „Kath. Staatsvijanden" Een overzicht van de processie tijdens de plechtige toewijding aan het H. Hart, die in de basiliek van Koekelberg werd gehouden. Inzet: Mgr. Collo, aalmoezenier van het Koninklijk Paleis houdt een toespraak tot de geloovigen ,Gij kunt ons het hart uit het lijf rukken, maar gij zult dit kath. hart niet losscheuren van Christus' Stedehouder" 's Pausen woord als hoofd der Kerk Het Weer Zullen de staalmaatschappijen het van de stakers winnen? De vlucht New York- Parijs vervangen T raject Istres-Damascus-P ar ijs zal worden gevlogen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Bolivia en Paraguay Betrekkingen plotseling slechter geworden Werk in Mexico nog niet hervat Ondanks de verklaring der arbeiders-leiders De verovering van de lucht Met dit kleine „Volksvliegtuig", zijn eigen vinding, vloog de Essenaar Fritz Aufer- mann van Berlijn naar. Warschau, waarbij hij slechts 20 liter benzine verbruikte Er komt geen verandering, zegt Sir John Simon Passagierslijn New-York Bermuda-eilanden Na de Hindenburg-ramp Duitsche commissie van onderzoek teruggekeerd Zonsverduistering Waarnemingen te Canton en Honoloeloe President Moscicki in Roemenië Roosevelt vraagt steun voor scheepsbouw WEDSTRIJDEN AFGELAST De f25.000 op nummer 11022 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. BERLIJN, 9 Juni. (A. N. P.) Van officieele ï^uitsche zijde wordt, nadat de uitvoerige rap porten van de bevelhebbers der Duitsche re- geering.sstrijdkrachten in de Spaansche wateren Sijn ontvangen, nogmaals een uiteenzetting ge geven van het incident bij Ibiza. Hierin wordt o. m. gezegd, dat de bewering, dat de „Deutsch land" niet te Ibiza had mogen ankeren, on juist is. Afgezien van het feit, dat ook de contró- le-schepen der andere deelnemende mari tieme mogendheden, zooals Engeland en Frankrijk, zich voortdurend ophouden in verschillende Spaansche havens, kan wor den vastgesteld, dat de kleine haven van Ibiza niet als vlootsteunpunt der rechtsche Spanjaarden kan worden beschouwd, en ook niet als zoodanig wordt gebruikt. In het rapport wordt geconstateerd, dat de ••Deutschland" als eenig oorlogsschip ter reede ten anker lag. In haar buurt ankerde het in dienst der Duitsche marine staande tankschip lleptun. Aan het havenhoofd lag de torpedo boot Leopard. Rechtsche zeestrijdkrachten of Schepen lagen noch in de haven, noch ter reede, Poch zelfs binnen „zicht". Aangaande het incident zelve wordt nog eens herhaald, dat voor de linksche vliegers bij de Berir.ge vlieghoogte een verwisseling van de •■Deutschland" met een schip der rechtschen Uitgesloten was. De „Deutschland" kon de ken- teekenen en het type der vliegtuigen tegen de z°n in niet herkennen, en had ook verder geen rcden, niet-herkende vliegtuigen onder vuur te lemen. Aldus geschiedde het, dat de aanvallers Pas werden vastgesteld, nadat zij de bommen hadden geworpen. Het pantserschip „Deutschland en ook de torpedoboot „Leopard", aldus de officieele mededeeling, hebben geen schot gelost. Tijdens den vliegtuigoverval werden eenhe den der Spaansche vloot, de kruisers „Liber- tad" en „Mendez Nunez", op ongeveer 28 K.M., vier torpedojagers op 14 tot 15 K.M. afstand Waargenomen. Eenige minuten na den bom aanval beschoten de linksche torpedojagers de Alle mededeelingen van de machthebbers Van Valencia over het gebruik van wapens door de Duitsche oorlogsschepen zijn on tvaar, zegt het officieele communiqué. Of deze machthebbers hebben in het be wustzijn van hun schuld opzettelijk onwaar heid gezegd, öf de vliëgtuigcommandanten hebben hun roekelooze daad door een der gelijke leugen probeeren te verheelen. .Men heeft hier dus te doen met een niet hjtgeiokten overval van vliegtuigen van het *d°de Spanje, die ondubbelzinnig als de aan- aHers zijn vastgesteld. Tenslotte wordt geconstateerd, dat door een ^er bommen aanzienlijke verliezen zijn veroor- ,aakt, omdat een aantal manschappen zich in Ph onbeschermde verblijfplaatsen ophield. Een bom, die in het water ontplofte, vernielde admiraalssloep, die langszij het schip lag; ?6 Uit drie matrozen bestaande bemanning ont nam als door een wonder aan den dood. Tege- Jlkertijd begon het roode eskader, dat voor de aven lag, Ibiza te bombardeeren. Terstond stelde de admiraal zich in ver binding met de Duitsche regeering. Op zijn W'aag, of het roode eskader achtervolgd en h> den grond gehoord moest worden, werd, Pa gehouden ministerraad, ontkennend ge antwoord. Eater kwam het bevel, Almeria te bombar- ®r«n als represaillemaatregel. ij, Eet is het pantserschip, zooals het hier in aPger in de haven ligt, nauwelijks aan te u^P' dat het de vreeselijke uitwerking van een Pi ondergaan heeft. Te oordeelen naar het dat de bom in het voordek sloeg, was het e P Projectiel van 75 kg.; naar de uitwerking ti Pter besluit men, dat het een 120 kg. projec- geweest is. De „Martin"-bommenwerpers tiel vliegtuigen van oorspronkelijk Amerikaan- Qpe herkomst, zij worden echter tegenwoordig ip Rusland gebouwd, is overigens moeilijk iets naders te weten biiu de manschappen, die op het oogen- hun deels verbrande garderobe zoo goed en w hwaad als 't gaat herstellen, mogen geen ti, 'E met vreemden wisselen over het gebeurde Ploe -Za' Zelfs voor journalisten is het uiterst 'hjk toestemming te krijgen, om een bezoek het geteisterde schip te brengen. Admiraal Von Fischel, die hier een be etle persoonlijkheid is, verklaarde, dat hij CP oorlog had meegemaakt, maar nog nooit Z°° iets verschrikkelijks gezien had, als het °odbad, dat de explosie in het man- '^P'ppenverblijf had aangericht. De ben- 'Pe-explosie heeft de meeste slachtoffers 8eeischt. Personen, die den admiraal van ^oe, kli öere bezoeken aan Tanger kenden, ver- aarden, dat hij na Ibiza er jaren ouder is aan uitzien. Ijgi. ^P n rnini£l'erie van Defensie te Valencia heeft clc jAota gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de VJül^che bladen het gerucht verspreiden, dat Üe6rdIegtuigen, ^ie de "Deutschland" gebombar- V]ie hebben, bestuurd werden door Russische Pota rs' Eet ministerie kan bewijzen, aldus de dat de beide vliegtuigen door Spanjaar den bestuurd werden. Hun taak was het, ver kenningen uit te voeren, en zij moesten alleen de rechtsche oorlogsschepen bombardeeren, die de regeeringsstrijdkrachten zouden aanvallen, en alle eventueele aanvallen, te land of ter zee, beantwoorden. Onze bijzondere correspondent te Tanger meldt ons dienaangaande nog het volgende: In de geschiedenis met het roode eskader is iets, wat me vreemd voorkomt, n.l. dat de Duitschers het eskader niet op tijd ge zien zouden hebben. Misschien hebben ze het wel gezien, en zich door het feit, dat de kanonnen op Ibiza gericht waren, laten misleiden. In ieder geval staat vast, dat een groot gedeelte der manschappen in zwempakjes was, en niemand zich op zijn plaats aan boord bevond, naar de verhalen van een paar matrozen te oordeelen. Ik vernam verder nog van hen, dat de aan vallende vliegtuigen als Franco-vliegtuigen ge camoufleerd geweest zouden zijn. Tijdens het verblijf van de „Deutschland" te Tanger, zaten admiraal Von Fischel en com mandant Feuger mede aan een diner, dat de gezantschappen van een aantal bevriende mogendheden hun aanboden. Volgens het verslag, dat de admiraal den autoriteiten uitbracht, waren de Duitsche strijdkrachten naar Ibiza gedirigeerd, omdat Mallorca herhaaldelijk door de linkschen be schoten werd. De „Deutschland" lag den gedenkwaardigen 29sten Mei in volkomen rust in de haven, toen over de bergen achter Ibiza twee Martin-bom menwerpers verschenen, die met een snelheid van ongeveer 400 K.M. op het Duitsche schip toe vlogen en van een hoogte van 500 M. zes bommen op het schip wierpen. De aanval was volkomen verrassend. Van de twee bommen, die het schip troffen, sloeg er een door het voordek en explodeerde in het manschappenverblijf tusschen dek I en II. Bovendien stak de bom den brand in een hoeveelheid benzine, zoodat in een oogenblik de vlammen uit het geheele voorschip sloe gen. Het vliegtuig aan boord van de „Deutsch land", dat reeds door een niet-ontplofte bom beschadigd was, werd door de vlammen ver nield. PEIPING, 9 Juni. (Havas.) De Chineesche pers meldt, dat vierduizend bewoners van Jehol in opstand tegen de Mandsjoerijsche en Japan sche troepen zijn gekomen. De opstand zou zich tot Noord-Tsjahar dreigen uit te breiden. De Mongoolsche autonome regeering van Tsjapser zou tot krachtige maatregelen besloten hebben. BELGRADO, 9 Juni (D.N.B.). Na afloop van de Duitsch-Joego-Slavische besprekingen is een communiqué gepubliceerd, waarin o.a. \Vordt gezegd, dat de door den Duitschen mi nister van Buitenlandsche Zaken en zijn Joego- Slavischen collega gevoerde en door een we- derzijdsch oprecht vertrouwen gekenmerkte be sprekingen hebben doen zien, dat de opvattin gen der beide landen over den politieken toe stand en over het nut van een vreedzame sa menwerking tusschen twee staten overeenstem men. De besprekingen hebben aangetoond, dat van beide kanten de wil bestaat, door verste viging van de Wederzijdsche betrekkingen het werk van den algemeenen vrede te dienen. In Neustadt is bij de Gestapo een speciale efdeeling opgericht, die zich bijzonder moet be zighouden met de katholieke „Staatsvijanden". Deze afdeeling staat onder leiding van den Commissaris van Politie Müller, die destijds betrokken was in het complot om dr. Brüning uit Zwitserland te ontvoeren. In den grooten Dom van Münster heeft Mgr. Clemens August Graaf Von Galen Zondag j.l. in een toespraak, die meer dan twee uur duurde, aan de geloovigen, die uit alle streken van zijn bisdom waren samen gestroomd, een overzicht gegeven van den feilen kerkstrijd, die thans in Duitschland heerscht. Wij laten hieronder de belangrijkste passages volgen uit deze predicatie, die besloten werd met het beroemde woord van -Baron Von SchorlemerAlst, tijdens den Kulturkampf in 1875 voor den Duitschen Rijksdag uitgesproken: „Gij kunt ons vernietigen, gij kunt ons het hart uit het lijf rukken! Maar dit verzeker ik De historie van de fiets werd in het Bois de Bologne te Parijs in beeld ge bracht. Alle mogelijke exemplaren wer den gedemonstreerd door mannen en vrouwen, die gekleed waren in het costuum van den tijd, waarin het fiets- model werd gébruikt Ugij zult dit katholieke hart niet losscheuren van Christus' Stedehouder." Nadat de Bisschop in zijn inleiding uitvoerig heeft uiteengezet, dat hij tevergeefs bij de Rijks regeering heeft geprotesteerd tegen de inbeslag name van zijn kerkelijke weekbladen en van het officieele ambtsblad, die beide door de geheime staatspolitie verboden zijn, verklaart de kerk vorst over geen ander middel te beschikken om aan zijn geloovigen iets mede te deelen dan den kansel. Wanneer ik openlijk protesteer tegen de po ging om ondanks het Rijksconcordaat de stem van Christus' Stedehouder in Duitschland niet te doen hooren, wanneer ik mij openlijk beklaag over de minachting der heiligste rechten van Christus onzen Koning in ons vaderland, over de beperking der vrijheid der Kerk, over zoo talrijke maatregelen, waardoor priesters en lee- ken zonder dat hun schuld bewezen is en zon der dat hun de mogelijkheid wordt ge laten om zich voor het gerecht te ver dedigen worden getroffen, dan geschiedt zulks niet om Uw hulp in te roepen of zelfs om verzet tegen de staatsmacht te ont ketenen. „Onze Hulp is in den naam des Hee- ren. Wij vragen Gods hulp, opdat Hij de ver antwoordelijke mannen zal doen inzien hoezeer het waarachtig belang van ons volk benadeeld wordt door de bestrijding van het geloof en de verkrachting van recht en vrijheid; wij vragen Gods hulp, opdat de hardnekkige vijanden van Christus' Kruis met machtige hand worden te ruggedrongen. Wanneer het in Gods beschik king ligt, dat wij nog meer moeten lijden, dan zullen we laten zien, dat het ons ernst is om tot het uiterste het onrecht geduldig te verdra gen en gaarne te vergeven aan hen, die ons beleedigen. En wanneer er onder mijn Diocesanen zouden zijn, die als Duitsche man in hun rechtsgevoel geschonden, de verleiding bij zich voelen opkomen om het onrechtmatig ondervonden geweld met geweld te keeren, dan wil ik hun toeroepen wat Thomas Beckett, de onverschrokken verdediger der Kerk, uitriep: „De Kerk Gods is niet te ver dedigen als een aardsche vesting. Gaarne ben ik bereid om voor de vrijheid der Kerk den dood te ondergaan!" Tot diegenen echter, die thans in Duitsch land de katholieken, priesters of leeken wegens hun gehoorzamen aan de Kerk, wegens verde diging van haar rechten, wegens het drukken of verspreiden van Pauselijke Encyclieken ver volgen, bedreigen en bestraffen, roep ik wat diezelfde martelaar zei tot diegenen, die zijn dienaren neersloegen: „Ik ben de verantwoor delijke; ik ben degene, dien gij wilt treffen. Waarom vervolgt gij mijn getrouwen? In Gods naarr? zeg ik U „Waagt het niet om de mijnen te benadeelen!" De Bisschop vermeldde tenslotte, hoe Kardi naal Bertram als voorzitter der Bisschopscon ferentie van Fulda reeds geprotesteerd heeft tegen de ongebreidelde en smadelijke lastercam pagne tegen het Christendom. De Paus heeft bovendien gesproken niet al leen als verdragsluitende partij, maar ook als Hoofd van Christus' Kerk, krachtens een door God gegeven en onverwoestbaar recht om tot alle Christenen te spreken, ook tot de Duitsche staatsburgers; en wij bezitten het door God verleende recht om 's Pausen lessen, vermanin gen en richtlijnen te beluisteren en op te volgen. VERWACHTING: Zwakke tot matigen veranderlijken wind, later uit Zuid-Oos- telijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. Hoogste barometerstand: 765.3 Weenen. Laagste barometerstand: 749.1 Seydisfjord. Zon op 4.39 - onder 21.19 - Licht op 21.49 Maan op 5.10 onder 22.03 15 Juni E.K. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiB YOUNGSTOWN, 9 Juni. (Havas). De Republic Steel Corp. wordt door de ge heele staalindustrie gesteund in haar strijd tegen het comité voor industrieele organi satie, dat een staking heeft afgekondigd, waarbij ruim 70.000 arbeiders zijn betrok ken. De maatschappijen achten haar over winning zeker, aangezien de bevolking een steeds vijandiger houding aanneemt jegens de stakers. Sommigen overwegen zelfs de vorming van particuliere gewapende comité's voor de hand having van de openbare orde. Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat de United States Corp. en andere groote me taalmaatschappijen, die reeds overeenkomsten hebben geteekend met het comité voor in dustrieele organisatie, financieel de Republic Steel steunen en de aan deze maatschappij gegeven opdrachten uitvoeren, waarbij de win sten voor haar gereserveerd worden. PARIJS, 9 Juni (Havas) De Fransche Aeroclub heeft medegedeeld, dat in verband met de weigering van de Amerikaansche autori teiten de wedstrijd New YorkParijs niet kan doorgaan. De Fransche minister van luchtvaart, Cot, heeft besloten de prijzen, welke waren uitgeloofd, te handhaven en heeft de Fransche Aeroclub opgedragen een anderen wedstrijd te bestudeeren. De minister heeft thans het ont werp van de club goedgekeurd. Deze nieuwe wedstrijd zal worden gehouden op 20 Augustus op het traject IstresDamascusLe Bourget. De Duitsch-Joego Slavische besprekingen leid den tot de verklaring, dat beide landen willen samenwerken om de zaak van den vrede te dienen. De door de Amerikanen verhinderde wedvlucht New YorkParijs zal door een vlucht over een ander traject worden vervangen. De Republic Steel vindt steun bij de staalbe drijven in haar strijd tegen de stakers. De betrekkingen tusschen Bolivia en Paraguay zijn plotseling weer slechter geworden. 4000 inwoners van Jehol stonden op tegen de Mandsjoerijsche en Japansche troepen. Sir John Simon verklaarde, dat Engeland zijn monetaire politiek niet zal wijzigen. Het werk in de Mexicaansche petroleum-nij- verheid is nog niet hervat. Een officieele Duitsche verklaring aangaande het bombardement van de „Deutschland". Jaarvergadering van Vreemdelingenverkeer te Zandvoort. Te Ginniken zal het eerste werkkamp voor ka tholieke jonge middenstanders worden gehou den. De .prijs van f 25.000 in de vijfde klasse der Staatsloterij is gevallen op nummer 11022. BUENOS AIRES, 9 Juni (Havas). De vredes conferentie is Dinsdag bijeengekomen, naar aanleiding van het onverwachtsche besluit der Boliviaansche regeering, de diplomatieke be trekkingen met Paraguay niet te hernieuwen De conferentie heeft krachtige maatregelen ge nomen tot toepassing van de vredesprotocollen, en tot het verhinderen van nieuwe openbare discussies tusschen de vroegere oorlogvoeren den. MEXICO CITY, 9 Juni (Reuter). Het hoofdkwartier der arbeiders had een verklaring gepubliceerd, volgens welke de staking in de petroleumnijverheid vanmiddag zou eindigen. Anders dan de officieele verklaring deed ver wachten is het werk Dinsdag echter niet her vat. De commissie van arbitrage is van de feiten op de hoogte gesteld. LONDEN, 9 Juli. Na President Roosevelt heeft thans de Engelsche minister van Finan ciën, Sir John Simon, zich uitgesproken over het goudvraagstuk, dat op het oogenblik het alles beheerschende onderwerp van financieele kringen uitmaakt. Zijn mededeeling Dinsdagavond in het Lagerhuis kwam in het kort hierop neer, dat er geen verandering komt in de Engel sche monetaire politiek, en dat nooit ge aarzeld zal worden goud te koopen of te verkoopen, teneinde te sterke fluctuaties der wisselkoersen tegen te gaan. NEW YORK, 9 Juni (Reuter) De Pan- American Airways, die samenwerken met de Imperial Airways, deelen mede, dat 16 Juni een passagiersvliegdienst geopend zal worden op de lijn New YorkBermuda-eilanden. BERLIJN, 9 Juni (Havas) De leden van de Duitsche commissie van onderzoek naar de oorzaken van de ramp van de „Hindenburg" zijn Dinsdag aan boord van de „Europa" terug gekeerd, tezamen met vijf overlevenden van de bemanning. WASHINGTON, 9 Juni (Reuter). Een to tale zonsverduistering met een duur van 3 y, minuut kon Dinsdag op den Stillen Oceaan worden waargenomen. Op het eilandje Canton, een uitstekend waarnemingspunt, was een groot aantal onderzoekers verzameld om waarnemingen te doen. Volgens te Washington ontvangen radiobe richten hebben de waarnemers van de zonsver duistering uitstekende photografieën verkregen, daar het zicht bijzonder goed was. Uit Honoloeloe wordt gemeld, dat daar bij het begin van de zonsverduistering de hemel be dekt, en het zicht daardoor minder goed was. BOEKAREST, 9 Juni (Pat) De Poolsche president, Moscicki, heeft een bloemkrans bij het graf van den Roemeenschen onbekenden soldaat gelegd, waarbij vele autoriteiten en de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Beek, aanwezig waren. Des avonds is in het koninklijk paleis een diner aangericht, waaraan Koning Carol, pre sident Moscicki, de Roemeensche kroonprins, minister Beek, Tatarescoe, Antonescoe, en vele andere hooggeplaatste persoonlijkheden aan zaten. WASHINGTON, 9 Juni (Havas). President Roosevelt heeft aangekondigd, dat hij het Con gres tien millioen dollar voor steun aan den bouw van koopvaarders en honderdvijftig mil lioen dollar tot voltooiing van het thans bij de scheepvaartcommissie in studie zijnde scheeps- bouwplan zal vragen. De regeering wenscht een aanzienlijke koopvaardijvloot voor de expansie van den handel en de voedselvoorziening in oorlogstijd. WEENEN, 9 Juni. (Havas). De internationale kajakwedstrijden, die in Juli op den Donau bij Weenen zouden worden gehouden, zullen geen doorgang vinden, omdat men vreest, dat zij onder invloed der nationaal-socialisten tot po litieke betoogingen zouden worden. In de vijfde klasse der Staatsloterij is de prijs van 25.000 gevallen op nummer 11022. Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 762.9 Vorige stand: 763.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1