Het hevig bombardement van Madrid duurt voort Succes der Britsche voorstellen de h. vader ontvangt Ongeregeldheden te Brussel DUITSCHE PELGRIMS Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM/; TELEFOON 13866 DONDERDAG 10 JUNI - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20603 Levenseisch De Duitsche en het Christendom Betoogingen van oud-strijders tegen de amnestiewet Een ernstige toespraak over den treurigen toestand in het Duitsche rijk öe garenproductie in Husland onvoldoende Verscheidene leiders in staat van beschuldiging koningin-moeder van Roemenië ernstig ziek moeder van Stalin overleden ïft^ou, 9 Juni (D.N.B.) Naar het te ;s q verschijnende blad Sarja Wostoka meldt, elcja moeder van Stalin, Katharina Sjoegasjwili 'ttwr °P 4 Juni op 77-jarigen leeftijd aan Japansche padvinders vertrokken Spionnage neemt toe in Frankrijk Nog dagelijks komen in Amerika botsingen voor tusschen politie en sta kers, Hierboven ziet. u er. een sprekend plaatje van Geen twijfel meer aan haar vijandigheid, zegt men in Amerika Naar de Jamboree Het aantal slachtoffers volgens Havas zeergroot Regeeringsvliegvelden door recht sche bommenwerpers onbruik baar gemaakt Ceuta aangevallen door oorlogsschepen Evacuatie van Segovia Oud-minister Rahola gearresteerd De aanslag op den tunnel van Cerbere De Fransche luchtrace De zoon van Mussolini neemt aan den wedstrijd deel DORET EN M1CHELETTI KEEREN PER BOOT TERUG' Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïiiniiiiiiiiiiiiiiiii| De terugkeer van Italië tot de non-interventie-commissie als zeker beschouwd De Negus wil Italië een proces aandoen Het recht van verkoop der spoorwegaandeelen Het conflict bij de Republic Steel Protest bij den minister van posterijen Is het niet een elsch van volksge zondheid. en langen levensduur den Burgerlijken Stand af te schaffen? De lezer denkt misschien, dat we lichtelijk „getikt" zijn door zulk een vraag te stellen. Maar er is reden voor, en we zullen het bewijzen! Nog pas heeft men het bericht kunnen lezen van een dame, ergens in Amerika natuurlijk in Amerika die den behoorlijken leeftijd van 115 jaar heeft bereikt, en nog steeds haar acht sigaren of sigaretten per dag rookt. En geregeld komt men, speciaal tegen den komkommertijd, in de pers een Turk tegen, uit Klein-Azie of daaromtrent, die 140 jaar oud is, voor de derde of vierde maal hertrouwde op 120-jarigen leeftijd, en een klein zoon heeft van 97 jaar. Wij weten niet, of men in die verre streken ook een behoorlijk geregelden en controleerbaren Burgerlijken Stand erop nahoudt. Het lijkt, zacht gespro ken, twijfelachtig. Maar wat wij wel weten is, dat zulk een Burgerlijke Stand in ons land functionneert, en goed functionneert; en nu hebben wij nog nooit gehoord, dat, om maar een plaats te noemen, iemand in Delfzijl 140 jaar oud werd, of zelfs maar 115 in Sittard. Daar moet een reden voor bestaan, en die reden ligt voor de hand. Weg met den Burgerlijken Stand! Wie weet, welke fantastische leef tijden dan ook in Nederland worden bereikt.... NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. BRUSSEL, 9 Juni (Belga) Hedenmiddag poogden de leden van den bond van oud strijders „Vuurkruis" in de omgeving van het parlementsgebouw te betoogen tegen de politieke amnestie. De toegangswegen naar het parlementsge- 'touw werden evenwel door een sterke politie macht bewaakt, zoodat deze poging mislukte. Vervolgens kwamen de oud-strijders bij een op het Congresplein, waar zij hun oor logsdecoraties op het graf van den onbe kenden soldaat wierpen. Het graf is thans omringd door een politiecordon. Een delegatie van twee oorlogsverminkten j'erkreeg toestemming naar het parlementsge bouw te gaan. De senatoriale commissie voor justitie-aange- mgenheden. heeft met zeven stemmen en acht onthoudingen (van de Katholieken en liberalen) oet rapport op het ontwerp der amnestiewet op ^kere misdrijven, begaan tusschen 1914 en 1918. kangenomen. De Senaat heeft met 91 tegen 53 stemmen •net één onthouding besloten morgen het am nestie-wetsontwerp te behandelen. CASTEL GANDOLFO, 9 Juni (Havas) Z.H. ®e Paus heeft heden een groep Duitsche pel- frhns ontvangen. De Heilige Vader zeide tot hen: „De tijd is op het oogenblik voor Duitschland niet alleen ernstig, doch ook treurig, zoo droe vig en dreigend, dat wij er om moeten Weenen. Wij hebben evenwel den troost, dat Wij met u kunnen weenen en u kunnen troosten als een vader zijn kinderen. Wij hebben steeds ons best gedaan het droeve lijden te verzachten en Wij zullen hiermede Voortgaan, wat men er ook van zal zeggen. Het eenige wat Ons nog overblijft, is met u, hw priesters en uw bisschoppen te bidden. De goede God kent Zijn wegen, doch ook Wij moeten onzen weg kennen om hem te kunnen bewsgidelen. Dezen weg wijzen uwe herders u bijna iederen dag. Het is de weg Van den Heer en het oude geloof, dat alleen het geluk kan schenken." Dok werden nog door Z. H. den Paus in de jmblieke audiëntie ontvangen eenige groepen ^stenrijksche pelgrims, een groot aantal af vaardigden van het internationale comité van 06 Vaticaansche perstentoonstelling en een ^°ep jong gehuwden. H. Vader sprak tot de afgevaardigden V de internationale Vaticaansche persten- Vhstelling er zijn groote voldoening over uit, V de tentoonstelling zoo goed geslaagd was. T^wiji Hijverklaarde, dat de Kerk van de pers eel vraagt en veel verwacht. .Moskou, 9 Juni (Havas). In de eerste panden van dit jaar was de hoeveelheid garen, t6 ke op de Russische markt werd aangeboden, Sering, doordat het plan voor de spinnerijen jV Werd doorgevoerd. De raad van volkscom- jj frissen heeft thans den directeur van de k>en industrie in de districten Moskou en ijbingrad bij het commissariaat voor de lichte trie, Korotkof, den directeur van de ^/entrust van Leningrad, Sosnin en Grogorief, v ecteur van de meubelindustrie van het com- t ®s^riaat van de houtindustrie, in staat van ^-huldiging gesteld, de laatste omdat hij geen JS heeft gedragen voor voldoende spoelen. «ovendien zijn verscheidene lagere ambte- j®h in staat van beschuldiging gesteld. tjCf e raad van volkscommissarissen heeft ver- vfj|, hen procureur van de Unie gelast den ki»h °mmissaris voor he lichte industrie, Lioe- °h verwijten te doen inzake deze kwestie. M^hElCAREST' 9 Juni- (Stefani) Men ver- 'boeri °D het slot Sinaia, waar de koningin- her ernstig ziek ligt, de Italiaansche ge- k>Ui n' senator Pende en senator Castel- hie ontboden zijn voor een consult. js 11 ts te king overleden. "mtr Moskousche bladen hebben tot nu toe eilt dit overlijden nog niets gepubliceerd. TOKIO, 9 Juni. Vanavond is de delegatie van tien padvinders onder leiding van Kin- shichi Miyamoto, een ambtenaar van het minis terie van opvoeding, van Tokio naar Kobe ver trokken. De padvinders zullen hier elf dezer aan boord van de Terukani Maru naar Londen vertrekken, vanwaar zij naar Amsterdam zullen gaan om de vijfde wereld-jamboree bij te wonen. De grootste brug ter wereld, die over de Gouden Poort bij San Francisco, is offi cieel in gebruik genomen De H. Vader ontvangt Duitsche pelgrims met een ernstige toespraak over den treurigen toestand in het Duitsche Rijk. Oud-strijders betoogden te Brussel bij het par lementsgebouw tegen de amnestiewet. Het hevig bombardement van Madrid houdt aan; regeeringsvliegvelden door rechtsche bom menwerpers onbruikbaar gemaakt. De terugkeer van Italië tot de non-interventie commissie als verzekerd beschouwd. Het nieuwe parlement geïnstalleerd. Contingentsverruiming geldt voorloopig ook voor Duitsche goederen. De voortgezette jaarvergadering van Vreemde lingenverkeer te Zandvoort. Stand der clearing met Duitschland per 8 Juni. New Yorksche Beurs: Opening onregelmatig, slot zwak. c PARIJS, 9 Juni. (Reuter) De Fransche vei ligheidspolitie krijgt het voortdurend drukker door de toeneming der spionnage in Frankrijk. De heer Mortessier, de directeur der Süreté, heeft in een interview verklaard, dat sinds be gin van dit jaar niet minder dan 28 agenten van buitenlandsche mogendheden achter slot en grendel zijn gezet, terwijl in 1933 slechts 12 spionnen werden gearresteerd. Een wet verbiedt den bladen melding te ma ken van de arrestatie van spionnen. Zij mogen slechts de vonnissen, welke tegen spionnen zijn uitgesproken, publiceeren. NEW YORK, 9 Juni (Reuter) De fe derale raad der Amerikaansche Kerken heeft een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de jongste ontwikkeling in Duitschland geen twijfel toelaat ten aan zien van de vijandelijkheid der Duitsche regeering tegen den invloed van en de op voeding door de Christelijke Kerk. Met ongeduld, aldus de motie, wacht men op den dag, waarop de machtige traditie der Duitsche Christenheid weder vrij zal zijn. De eere-secretaris van den raad, MacFar- land, publiceert tegelijkertijd een open brief, dien hij de vorige week Hitier heeft toegezon den. Hij zegt daarin onder meer: „Gy ver vreemdt u van het aanzien der beschaafde we reld, en leidt uw aangenomen volk naar den af grond, want gij kunt geen blijvend volk op geweld en haat opbouwen." MADRID, 9 Juni. (Havas.) Het bombar dement van Madrid is gisteravond te acht uur hervat. Gedurende twintig minuten regende het granaten in de straten van het centrum en in de buitenwijken. Een begin van brand in de kerk van San José werd spoedig onderdrukt. Hoewel het aantal slachtoffers niet nauwkeurig bekend is, «•hijnt het buitengewoon groot te zijn, daar zich op het tijdstip van het bombardement een dichte menigte door de straten bewoog. Generaal Miaja besprak met de pers het bombardement van Madrid en veroordeelde met verontwaardiging de door de rechtschen ge bruikte methode van oorlogvoeren. Het aantal slachtoffers van het bombar dement is betrekkelijk gering, verklaarde verder de generaal, de bevolking heeft thans ondervinding genoeg om onmiddellijk uit eigen beweging de noodige maatregelen te nemen. Tijdens het bombardement hebben verschei dene granaten het gebouw van de Cubaansche ambassade getroffen en daar vrij aanzienlijke schade aangericht. Twee Cubaansche diploma ten, die zich in het gebouw bevonden, zijn even wel niet gewond. De Cubaansche staatssecretaris Remos zal vandaag met president Laredo een bespreking over het bombardement van de Cubaansche ambassade te Madrid hebben. Men meent te weten, dat de regeering een protest-nota zal opstellen. De luchtmacht van Franco heeft de laat ste dagen de vliegvelden van de regeering gebombardeerd, de velden van Orzales en La Aibericia werden onbruikbaar gemaakt, zoodat nog slechts de vliegvelden Los Arya- les en Nestares voor de regeering overblij ven. Dit zijn beide hulpvelden, waar geen zware bommenwerpers kunnen opstijgen. De regeeringstroepen aan het front van Gua- oarrama zijn tot den aanval overgegaan. De lechtschen hebben verscheidene manschappen van de internationale brigade krijgsgevangen gemaakt. Dezen deelden mede, dat de brigade aanzienlijke verliezen heeft geleden. Ook deel den zü mede, dat de troepen hadden geleden aoor bommen, welke him eigen vliegtuigen bij vergissing hadden afgeworpen. Gisteravond poogden de Baskische troepen in dichten mist een aanval te doen op de stellin gen van de rechtschen op den Lemonaberg. Zij wisten de rechtsche linies tot op korten af stand te naderen, doch zij werden ontdekt en de troepen van Franco openden een krachtig vuur. De Basken moesten terugtrekken met achterlating van vele dooden. In den afgeloopen nacht hoorde men te Gi braltar een hevig kanonvuur. Men zag, dat de lichten van Ceuta plotseling werden gedoofd. Zoeklichten schoven langs den hemel, en de kustbatterijen openden het vuur. Toen werden ook de omtrekken van twee oorlogsschepen zichtbaar. Deze schepen losten een twintigtal schoten op Ceuta, dat het vuur beantwoordde. Uit Madrid meldt Havas: In officieele krin gen gelooft men, dat een begin is gemaakt met de evacuatie van de burgerbevolking van Se govia. Sedert enkele dagen bemerkte men een aanzienlijk verkeer op den weg van Segovia naar Valladolid. De artillerie van de regeering heeft de stel lingen van de rechtschen bij La Granja en Balsain onder vuur genomen. Ook andere dee- len van het front werden beschoten, zooals de brug der Franschen en den weg naar La Coru- na. Ten Zuiden van de Taag en in de provincies Guadalajara en Avila werden concentraties van de rechtschen uiteengedreven. Op last van de rechtsche autoriteiten van Pamplona is oud-minister Rahola gearresteerd. Pedro Rahola is Catalaan van geboorte en was lid van de „Regionalistische Liga", welke wordt geleid door Cambo. Kort geleden heeft Rahola een meeningsverschil gehad met de requetes te San Sebastian, waarna een blad hem beschul digde van separatistische neigingen. De oud minister trok toen naar Pamplona, doch hier werd dezelfde beschuldiging tegen hem inge bracht, waarna hij werd gearresteerd. Zijn vrienden hebben onmiddellijk getracht hem weer vrij te krijgen en men acht het waar schijnlijk, dat Rahola vrijgelaten zal worden, doch dat hem dan zal worden verzocht het Spaansche gebied te verlaten. Campelli, de Italiaan, die gearresteerd is in verband met den aanslag op den internationalen tunnel van Cerbere, heeft bekend te weten hoe de bom, welke hij heeft neergelegd, vervaardigd was. Verder verklaarde hij te hebben gehandeld in opdracht van iemand, dien hij niet wilde noemen. Tenslotte zeide hij, dat hij geen men- schen wilde dooden, doch slechts materieele schade wilde veroorzaken. ROME, 9 Juni (Havas). Aan den wedstrijd, welke door het Fransche ministerie van lucht vaart is uitgeschreven voor het traject Istris- Damascus-Parijs, zullen negen Italiaansche vliegers deelnemen. Een van deze toestellen zal worden bestuurd door Bruno Mussolini, een zoon van den Duce. De Fransche vliegers Doret en Micheletti zijn Woensdag scheep gegaan naar Saigon, waar zij voor de terugreis naar Frankrijk zullen op stijgen. Stand op Donderdag 1 uur v.m. 762.4 .Vorige stand 762.9 Na de toelating van Egypte tot den Volkenbond werd de minister-president van Egypte, Nahas Pasja, te Alexandrië geestdriftig ontvangen Verwachting: Zwakke tot matigen, Noordoostelijke tot Zuidoostelijken wind, S gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, ES iets warmer. Verdere vooruitzichten: Kans op ES onweer. üïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiifn ROME, 9 Juni (Havas) De terugkeer van Italië in de Commissie voor de niet- inmenging wordt thans als verzekerd be schouwd. Men zegt, dat het principieele accoord tusschen de vier mogendheden, die toezicht in Spanje uitoefenen, een uitstekenden in druk heeft gemaakt en is er voldaan over, dat een compromis ten aanzien van het derde punt van het Britsche voorstel bereikt is. De Popoio d'Italia schrijft: „De gerecht vaardigde eischen van Italië en Duitschland zouden in hoofdzaak aanvaard worden en het toezicht zou voortaan kunnen geschieden zon der dat men al te veel vrees voor aanvallen met voorbedachten rade behoeft te koesteren". Volgens de Giornale d'Italia zouden Italië en Duitschland zich bereid verklaard hebben deel te nemen aan een bijeenkomst der vier groote mogendheden, die met de controle in Spanje belast zijn, ten einde den tekst van het uiteindelijke accoord op te stellen. Zoolang geen overeenkomst tot stand Is ge komen inzake de veiligheid van de oorlogssche pen, welke de controle uitoefenen, zal de Brit sche regeering het initiatief nemen en aan beide strijdende partijen in Spanje verzoeken de veiligheidszones in het algemeen en een vreemde vlag in het bijzonder te eerbiedigen. Morgen zullen de vertegenwoordigers van de regeeringen van Engeland, Frankrijk, Italië en Duitschland besprekingen voerén. PARIJS, 9 Juni (Havas). De Paris Soir be richt, dat de Negus de Italiaansche regeering een proces wil aandoen voor een Fransche rechtbank. Hij verlangt, dat hij in de gelegen heid zal worden gesteld de aandeelen van den Fransch-Ethiopischen spoorweg, ter waarde van dertig millioen franc, welke hij bij zijn vlucht heeft medegenomen, te verkoopen. Deze aandeelen werden bij de oprichting van den spoorweg aan keizer Menelik geschonken en werden door Haile Selassie geërfd. De Ita liaansche regeering beweerde, dat deze aan deelen haar toebehoorden nu zij geheel Abes- sinië in bezit heeft genomen en verbood den verkoop. De Negus is van meening, dat de spoorweg een Fransche maatschappij is, en dat dus de aandeelen verkocht Kunnen worden, aangezien de Fransche regeering geen nieuwe regeering in Abessinië erkend heeft. De Duitsche ambassadeur Von Ribbentrop is uit Berlijn te Croydon aangekomen- Op de vraag, of, wanneer de niet-inmen- gingscommissie haar werkzaamheden mocht staken, de Britsche minister van Buitenland sche Zaken duidelijk wilde verklaren, dat de regeering geen inval in of verovering van Spanje zou toestaan door eenige vreemde mo gendheid, heeft Lord'Cranborne in het Lager huis verklaard, dat gelijk de regeering bij ver schillende gelegenheden en in het bijzonder toen de Spaansche. kwestie de vorige maand in den Volkenbondsraad behandeld werd, duide lijk gemaakt heeft, dat het behoud van de ter ritoriale onaantastbaarheid van Spanje een zaak van groot belang is voor de Engelsche re geering. Minister Eden heeft o.a. verklaard, dat, in dien tijdens de besprekingen voorstellen zouden worden gedaan in verband met de veiligheid van de contröleerende schepen, welke een wij ziging van het niet-inmengingsplan noodig zou den maken, de Britsche regeering van óórdeel is, dat deze vraagstukken besproken zouden moeten worden door de hiet-inmengings-com- missie. Verder wees Eden er op, dat de bespre kingen worden gehouden met volledige instem ming van de commissie. WASHINGTON, 9 Juni. De Republic Steel Corp. heeft in een formeel protest den minis ter van posterijen, Farley, met een proces ge dreigd, indien het ministerie voort zou gaan met te weigeren, levensmiddelen en andere pakjes te bezorgen in haar fabrieken in de stakingszöne.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1