Het nieuwe parlement geïnstalleerd IJDEN De overeenkomst van Oslo TAAIE UURTJES LANDBOUW ONTWIJDT KUNSTEN TECHNIEK I miS^oKior! W U .v Mr het encelsch DONDERDAG 10 JUNI 1937 fV Prof. Aalberse opnieuw als voor zitter der Tweede Kamer voorgedragen beëediging verliep vlot Eerste Kamer Minder christelijke demon stratie kpe* lp ,n Tweede Kamer ONZE HANDEL MET EGYPTE SIERADEN GESTOLEN IN BADINRICHTING Vrouw te Groningen aangehouden JONGETJE VERDRONKEN Het ongeval gebeurde voor de oogen der moeder Zoowel import als export sterk gestegen Wandschildering te Soestdijk Naar links verhuisd V as* mc A°r GODSDIENSTONDERWIJS OP OPENBARE SCHOLEN Nieuwe telefoon-propagandafilm van P.T.T. Maar het geld van het Landbouw crisisfonds wordt wel aangenomen De nood der slagers Vrouwen doen beroep op de Koningin Ned. R.K. Bond van Ziekenverplegenden Jaarvergadering te Den Haag DE HAAGSCHE ZEDENZAKEN Tegen beide verdachten zes maanden geëischt HET LEED DER AFBETALING Verkooper en kooper gearresteerd Jongen in het ruim gevallen Contingentsverruiming geldt voor- loopig ook voor Duitsche goederen INBRAKEN TE ROTTERDAM Drie personen gearresteerd Academie voor lichamelijke opvoeding UIT DE STAATSCOURANT P .T.T.-dienst Raad van Beroep Commissaris van politie Voorzitter regenten T ar ie f commissie Technische Hoogeschool Privaat-docent ^fauwte, die Florence d'Arcy overviel, na- Paar vader had gesmeekt, zich toch niet 3 11 huis te wagen, was maar van korten v Weest. De ander bleef in huis tot het aanbreken van la, n- ie- I uit 'ik te ist- j OX' Lid' i retX' nst. uö' bal- un' zen' r 3° uüf ltar- aria- met- iata' oo re- WH* >aBS' ti<& i <>e DEN HAAG, 9 Juni 1937. Taaie uurtjes hebben wij vandaag, zoo vel in de Eerste Kamer als in de Tweede beleefd. De werkzaamheden waren er van duiver formeelen aard; de Kamers moesten tich installeeren. Door de commissies tot onderzoek der geloofsbrieven moesten rap porten worden uitgebracht, waarna toelating en beëediging der ge- en herkozen leden volgen konden. jOm elf uur kwam de nieuwe Senaat bijeen. I® heeren DIEPENHORST en DE JONG ad- berden, rapport uitbrengend van het onder dek der geloofsbrieven, tot toelating der leden, hun geloofsbrieven ingezonden hadden, £arna de Senatoren werden beëedigd. C>e Katholieken, de Anti-revolutionnairen en Christelijk-historischen legden natuurlijk in b christelijkheid den zuiveringseed en den b van trouw aan de Grondwet af, en even- handelden de liberale heeren Van Rappard, j - Zwaan en Droogleever Fortuyn, de beide ^aal-democraten de heeren Vorrink en ^iardi Eeckman, alsook de heeren Van Vessem, aarsingh en Pont van de N.S.B. .Alle overige S.D.A.P.-ers en Prof. Kranen- irg van de V.D. bleken hun voorkeur te schen- aan de verklaring en de belofte. - hitusschen is nog niet de geheele nieuwe baat volgens wet en reglement geïnstalleerd: den opvolger des heeren Serrarens (R.K.), 3 den heer Nauta (A.R.), van den heer Van to Bergh (V.B.), en van den heer Van Duyl j. -®-B.) waren de geloofsbrieven nog niet bin- b^komen, en bovendien waren vier sena ten vandaag verhinderd: de heer De Vlugt 3.), wier verhindering wel verband zal hou- 3 tnet het Koninklijk bezoek aan de hoofd- v, en de heeren Kropman (R.K.), Van VQ| ke, nu tot beëediging der nieuwe Kamer overgaan. Vlot verliep het. Ook hier legden natuurlijk de Katholieken, de Anti-revolutionnairen en de Christelijk-histo rischen den christelijken eed af, evenals ook de Staatkundig-Gereformeerden, de N. S. B.-ers, twee Vrijzinnig-Democraten, d<e heeren Oud en Ebels, drie liberalen, de heeren Van Lidth de Jeude, Wendelaar en Vos, alsook de beide Sociaal-Democraten, de heeren Van der Goes van Naters en ds. Faber en de Christen-Demo cratische heer Van Houten. Opmerkelijk was dat de Christen-Demo- craat Posthuma de verklaring en de belofte prefereerde boven den eed. Van deze minder christelijke demonstratie zou zijn partijtje wel eens weinig pleizier kun nen beleven. Nu komt nog aan de beurt van beëediging de heer Stumpel die heden verhinderd was en de opvolger van den heer Koster der N. S. B. De stemming over de nominatie voor het pre sidium der Kamer leverde geen enkele verras sing op. Met een welhaast uitbundige meerderheid (89 van de. 97 stemmen) heeft de Kamer den hoogst-sympathieken, waardigen en strikt rechtvaardigen Voorzitter, Prof. Aal berse, op zijn troon willen bevestigen. Zonder veel strubbeling werden ook de hee ren Van Dijk (A.-R.) en Drees (S. D. A. P.). respect, als eerste en tweede ondervoorzitter op de nominatie gebracht; de laatste ter vervan ging van den heer Vliegen. Drie stemmen hebben den heer d'Ansembourg tot president willen verheffen, waaruit blijkt, dat deze vreemd-aardige N. S. B.-er zich wel bijzonder geschikt moet achten voor deze func tie, gezien het feit, dat hij op zich zelf stemde. Of heeft een der niet-N. S. B.-ers een grapje willen uithalen? Wijl de Koningin niet in de Residentie ver toeft, zal de nominatie ditmaal schriftelijk wor den ingediend. Vrijdag a.s. te één uur vergadert de Tweede Kamer weer. ,?°rst tot Voorst (R.K.) en Van Embden (V.D.) Sens ziekte. de beëediging is het lot komen beslissen oo 'M1' l&el' .ctfi" ju"1 pe»' °Ver den tijd van aftreding der leden. Als ^tor van den Senaat heeft de heer Van Sasse '6l1 IJsselt het lot uit de sierlijke Eerste I atner-um in eigen handen genomen en de Schikking uitgelokt, dat de afgevaardigden |''et provinciën Noord Brabant, Limburg, Zee- 5nö en Utrecht, in 1940 aan de beurt van Steden zullen zijn, evenals de afgevaardigden 3 Noord-Holland en Friesland; in 1943 zal 3 het klokje van opstaan voor de overige "fatoren slaan. A°t afdeelingsvoorzitters werden gekozen de *eren Van Sasse van IJsselt (R.K.), Janssen Zeeuw (SD.A.P.) Nadat nog de huishoudelijke commissie, de Fleskens (R.K.), Van Citters (A.R.) en plengde commissie van de stenographic en fcthbtenaren der stenographische inrichting jPJ1 hadden geconstitueerd, was het afscheid a Aan de overzijde van het Binnenhof kwamen 4 .Volksvertegenwoordigers te één uur samen. (3 en negentig leden hadden de presentielijst ^_leekend; schitterende belangstelling dus! 1, aangezien de leden, in verband met de W6frging, ditmaal gedwongen waren dwars h de gewoonte in ge-ruimen tijd op hun te blijven zitten konden wij den fracties- 3grond eens rustig overzien. Nederlandsche kiezersvolk blijkt zóóveel ïtief-christelijke vertegenwoordigers gekozen d) hebben, dat de rechterzijdebanken in de Ka- v ts met zetels voor vier en vijftig personen tfyP®0 plaats genoeg meer bieden. De rechter- gemeentetelefoondiensten te Amsterdam, Rot terdam en Den Haag en voorts zeer vele amb tenaren van het hoofdkantoor der P.T.T. Het ligt in de bedoeling, dat deze propagandafilm in verschillende bioscopen zal wbrden vertoond. De laatste weken werden uit de kleedkamertjes van de badinrichting aan het Paterswolsche- meer geld en eenige sieraden ontvreemd, waar onder een platina dameshorloge en een ring met diamant. In verband hiermede is Woensdag door de politie te Haren, in samenwerking met de re cherche te Groningen, aangehouden de 42-jari- ge A. B. vrouw van J. A. W. te Groningen. Bij een onderzoek, dat in het huis van de vrouw werd ingesteld, vond men in een kastje het vermiste horloge. De vrouw ontkent iets met de zaak te maken te hebben. Zij bevindt zich in arrest in het bureau van politie te Haren. De politie zet het onderzoek voort. Woensdagmorgen tegen kwart voor twaalf liep te Utrecht een moeder uit de Pijlsweert- straat met haar eenig kind, een driejarig jonge tje, over de Pijlsweertbrug. Plotseling kwam er een auto over de brug, waarop zij met haar kind tegen de brugleuning ging staan. Het jongetje struikelde toen over een klosje en viel in de Vecht. Een man begaf zich terstond te water en wist hét kind vrij spoedig boven water te krijgen. Hij1 kon het kind echter niet langer meer boven houden en moest het loslaten. Na ongeveer vijf; minuten is een ander er in geslaagd het kind op het droge te brengen, doch toen bleek, dat de levensgeesten reeds waren geweken. De Nederlandsche-Egyptische Kamer van Koophandel, deelt ons mede, dat de opmerke lijk stijgende handelsbeweging van Nederland en Ned.-Indië met Egypte meer en meer de aandacht trekt. In 1933 heeft de handelsbeweging van het rijk der Nederlanden met Egypte ruim 12 mil- lioen gulden bedragen; over 1935 was zij reeds gestegen tot 16.7ymillioen gulden, en over 1936 is zij gestegen tót ruim 21.3 millioen gulden. Deze handelsbalans met Egypte toont een zeer groot exportoverschot, de export bedroeg name lijk gedurende 1936 een waarde van 17.7 millioen gulden, terwijl de import slechts 3.6 millioen heeft bedragen. De export van Nederland naar Egypte steeg in de afgeloopen drie kalenderjaren naar de waarde met ongeveer de helft, terwijl de import van Egyptische goederen in Nederland nage noeg verdubbelde. Ned.-Indië wist zijn export naar Egypte in dit tijdvak met circa 120 pCt. vermeerdering te brengen op 12.7 millioen gul den. Op 29 Juni, den verjaardag van Prins Bem- hard, zal aan Z. K. H. worden aangeboden een wandschildering van den jongen Rotterdam- schen kunstenaar Dick Elffers. Deze wand schildering wordt aangebracht boven den haard, in de zitkamer van het sportpaviljoen, in het park van het Paleis te Soestdijk. De voorstelling is een landschap, waarin verschillende takken van sport worden beoefend. J® toch bezit zes en vijftig Aalberse zetelt in mandaten. (u? hem dus geen zorg! Maar voor den jong- k, afgevaardigde der Katholieken, den nieuwen Ruys de Beerenbrouck, moest elders Plaatsje gezocht worden: hij zetelt nu op C Unksch hoekje van de voorste en eerste der Sociaal-democraten. oJahWege de rechtsche overwinning moesten Vk de Staatkundig-Gereformeerden onder de huilen van ds. Kersten naar links ver- 1)6 christen-democratische heeren Van 3 en Posthuma zetelen nu achter de Sq. 'hdnisten, maar er is een leege bank tus- fcw^ruimte gelaten! Ook de N. S. B. moet V> Plaa-tsen in de buurt der communisten ge- Jjten symbolisch nog niet zoo bevreemdend! leden, die hier geloofsbrieven ingezon- 3 hadden, werden de toelating waardig ge- Dp Voorzitter, die gisterenochtend te Amster- Hh hoor de Koningin beëedigd was, en tot s toelating afzonderlijk werd besloten, kon Aalberse zetelt in hoogere regionen; f50' SPer«' Jl^1 V& ii*' Staatsblad no. 365 bevat de eischen, waar aan vereenigingen, welke zich met het geven van godsdienstonderwijs aan leerlingen onder scheidenlijk van openbare hoogere burgerscho len en handelsscholen en van openbare gym nasia belasten, behooren te voldoen om onder scheidenlijk ingevolge het vierde lid van arti kel 22bis der middelbaar-onderwijswet en het laatste lid van artikel lObis der hooger onder wijswet voor de toepassing van die artikelen met kerkelijke gemeenten te worden gelijkge steld. In opdracht van de directie der Posterijen, Telegrafie en Telefonie heeft de kunstenaar George Paol te Eindhoven in samenwerking met het filmbedrijf Remaco te Amsterdam een nieuwe telefoon-propagandafilm vervaardigd. Het filmpje, dat als titel heeft De Redding brigade en circa acht minuten duurt, is een z.g. gekleurde-poppengeluidsfilm. Met enkele eenvoudige voorbeelden wordt aangetoond van welke waarde een telefoon in de tegenwoordige maatschappij is. De voorbeel den zijn interessant en zeer suggestief. Het muzikale gedeelte is verzorgd door de band van Theo Uden Masman. In Excelsior heeft het filmpje gedraaid voor een groot aantal genoodigden, waaronder leden van den postraad, vertegenwoordigers van de Nfr.DEftL- HglDE ca De Parijsche wereldtentoonstelling bedoelt te zijn een expositie van kunst en techniek. Ook Nederland heeft hier een eigen paviljoen en bij de inrichting daarvan heeft men zich afge vraagd, of het niet mogelijk zou zijn, dat ook landbouw- en zuivelproducten een plaats zou den krijgen. Door de inrichters echter van het paviljoen werd geantwoord, dat dit niet zou kunnen, omdat landbouw weinig met kunst en techniek heeft te maken. Hiertegen werd opge merkt, dat de bereiding van zuivelproducten toch wel een en ander met techniek te maken heeft en de veronderstelling werd geuit, dat andere landen een andere opvatting zouden kunnen hebben van de vereenigbaarheid van techniek en landbouw. Zou dit het geval zijn, dan kreeg men de eigenaardige figuur, dat een der belang rijkste zuivellanden op de tentoonstelling niet als zoodanig vertegenwoordigd zou zijn, ter wijl andere, en misschien minder belangrijke landen, wel een inzending op dit gebied zouden hebben. En achteraf is gebleken, dat andere lan den inderdaad een andere meening hebben ge had. Later is nog de mogelijkheid geopperd, dat de Nederlandsche kaas toch nog vertegenwoor digd zou zijn, wel niet in het officieele Neder landsche paviljoen, maar in de internationale industriehal. Doch ook hiervan is niets gekomen. Nog later is de mededeeling gekomen, dat men van plan was den bezoekers van het Ne derlandsche paviljoen een kop Indische koffie aan te bieden en hierbij zou een beschuitje met kaas wel op zijn plaats zijn. Beide voor stellen kwamen van officieele zijde. Het was geenszins duidelijk, zoo schrijft het Officieel Orgaan van dén Algemeenen Neder- landschen Zuivelbond, waaraan wij de gege vens ontleenen, hoe koffie wel onder kunst en techniek kon vallen en kaas niet, maar enfin, maar weer geprobeerd dan dit nog voor elkaar te krijgen. Alle officieele suggesties ten spijt, werd echter ook dit van de hand gewezen, omdat... de propaganda-koffie-commissie van oordeel was, dat de smaak van de koffie door het nut tigen van een beschuitje met kaas zou lijden en hierbij meende „kunst en techniek" zich te moeten neerleggen. Wel wilde men nog over leggen, of men aan den zuivel gelegenheid kon geven, een fraaie reclameplaat in of buiten het paviljoen op te hangen! Het zal den lezer niet verwonderen, dat hier voor toen maar stichtelijk bedankt is. Of wij dit alles nu zoo belangrijk vinden om er hier over te schrijven? Weineen, wij hebben te bevoegder plaats op behoorlijke wijze ons hart gelucht over deze eenigszins vreemde be handeling en daarmede zouden wij het met de verzuchting: „berg maar op bij het andere" vergeten hebben. Maar nu kwam dezer dagen de klap op den vuurpijl in den vorm van een courantenbericht uit Aalsmeer, waar de voorzitter van de Cen trale Aalsmeersche Veiling, de heer J. C. Men- sing, in een vergadering o.m. meedeelde, dat aan de Nederlandsche inzending op de Parijsche tentoonstelling een subsidie is verleend van f15.000, uithet Landbouwcrisisfonds Merkwaardig, dat de Nederlandsche kaas niet in een inzending van kunst en techniek in het hedendaagsche leven past, maar Indische kof fie wel en dat het product der Nederlandsche boeren op allerlei wijzen van deze tentoonstel ling geweerd is, doch dat de 15.000 Nederland sche guldens, die voor diezelfde boeren be stemd waren, blijkbaar de kunst en techniek dezer tentoonstelling niet ontwijden. „Ik zou het overgieten van de melk niet vlak bij de pomp doen, als ik jou was." „Ach waarom niet, de pomp heeft er geen nadeel van, misschien hoogstens de melk". Namens de slagersvrouwen, is het volgende telegram gezonden aan H. M. de Koningin. „In de slagerij heerscht schrikkelijke nood. zaken en gezinnen gaan ten gronde tengevolge der groote en voortdurende stijging der vee- prijzen en zware lasten, waaronder in het bij zonder de 10 procent crisisheffing op rund- en kalfsvleesch. Namens duizenden Nederlandsche slagers vrouwen en huismoeders roepen wij eerbiedig Uwe hulp in om door afschaffing dezer cri sisheffing eenige verlichting in onzen nood te brengen." Dezer dagen hield de Ned. R.K. Bond van Ziekenverplegenden in Den Haag zijn jaarver gadering, die door verplegenden uit alle deelen van het land zeer druk bezocht was. Voor het eerst werd de dag begonnen met een gezongen H. Mis in de kapel van het R.K, Ziekenhuis aan het Westeinde, die werd opgedragen doof den Geestelijk Adviseur Kapelaan v. d. Weiden uit Amsterdam. De zang werd onder leiding van Kapelaan Vlaar door eenige Haagsche Zusters op schoone wijze uitgevoerd. Na de voorvergaderingen der verschillende groepen van verplegenden opende de Voorzitter de Algemeene Vergadering omstreeks het mid daguur in tegenwoordigheid van een groot aantal verplegenden, die vergezeld van Dok toren en Geestelijk Adviseurs der afdeelingen ter vergadering gekomen waren. De eereleden Mr. Heerkens Thyssen en Mevr. van Lent van der Schrieck hadden bericht van verhindering gezonden. De Secretaris, Mr. v. d. Velden, bracht het jaarverslag uit, dat sprak van een groote acti viteit voor de veelsoortige belangen der leden. De rekening en verantwoording werden goedge keurd en aan den penningmeester, Br. C. Zeyger op advies van de Kascommissie décharge ver leend voor het gevoerde beheer, onder grooten dank voor het vele werk, dat aan het penning meesterschap verbonden is. De voorstellen van het Hoofdbestuur betref fende de contributie werden aangenomen, als mede het bedrag van de afdracht aan de af deelingen. Mede werd besloten een hoofdelijken omslag te heffen voor de kosten van een afgevaardigde en een spreker op het Internationaal Verpleeg sterscongres te Londen, in Juli a.s. Na de pauze voor de lunch sprak Rector Dr. Olierook uit Amsterdam een kort woord over zelfheiliging, dat mede met de H. Mis des mor gens deze vergadering bijzonder waardevol maakte. Dr. Damen werd met algemeene stemmen als Voorzitter herkozen, alsmede Zr. B. Nolet, Nij megen, Zr. L. Siebers, Utrecht, en Br. C. Zeyger te Rijswijk (Z.H.), terwijl Zr. Tilman werd herkozen als lid van de Commissie voor het Ondersteuningsfonds. Een voorstel van het Hoofdbestuur om een regeling te treffen voor de verplegenden, die een besmettelijke zieke hebben verpleegd en den door hen in te nemen wachttijd met de schade daaraan verbonden, werd aangenomen, voorts ook een voorstel om meer bekendheid te geven aan de tarieven der verplegenden door middel van de Kath. Pers. Voor de rondvraag behandelde de voorzitter een ingekomen motie van de groep verplegend personeel in Overheidsdienst, waarin wordt be treurd, dat de Katholieke verplegenden in Ne derland nog steeds in drie verschillende orga nisaties vereenigd kunnen zijn en waarin als een vurige wensch wordt geuit, dat spoedig slechts één vereeniging zal worden aangewezen voor de behartiging hunner belangen, waar door dan tevens alle actie naar buiten aan kracht zal winnen. Na afloop der vergadering werd een autotocht aangeboden door de afdeeling Den Haag naar kasteel Oud Wassenaar, waarna een zeer ge animeerde gemeenschappelijke maaltijd den ge slaagden dag der algemeene vergadering besloot. De bekende Haagsche zedenzaak heeft in hooger beroep gediend voor het Gerechtshof te Den Haag. 2 Maart j.l. hebben vier verdachten voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan, aan wie het in 248 bis wetboek van strafrecht genoemde misdrijf ten laste was gelegd. Twee hunner werden voorwaardelijk veroordeeld, de twee an deren, de chauffeur C. van der Z. en de kleer maker W. G. werden vrijgesproken. Van beide laatste vonnissen is de Officier van Justitie in hooger beroep gekomen, welke zaken heden voor het Hof werden behandeld. De behandeling, welke ruim twee uur duurde, geschiedde met gesloten deuren. Na het uitgebreide getuigenverhoor eischte de procureur-generaal, mr. L. B. J. Vermeulen, tegen beiden een gevangenisstraf van zes maanden, dezelfde straf, welke de Officier van Justitie in eerste instantie heeft gevorderd. De verdedigers, mrs. H. A. Polak en M. H. Huygens wezen in hun pleidooien op de onbe trouwbaarheid van de getuigen en concludeer den tot vrijspraak. Arrest in beide zaken 23 Juni. De Centrale recherche te Rotterdam heeft gearresteerd den 29-jarigen koopman A. B., die in een korte spanne tijds bij Rotterdamsche handelaren drie rijwielen op afbetaling had ge kocht, welke rijwielen hij onmiddellijk daarop weer van de hand had gedaan tegen een prijs, die ver beneden de oorspronkelijke waarde lag. Het onderzoek wees uit, dat twee rijwielen ge woon op straat verkocht waren tegen den prijs van 20.— tot 25.—. Aangezien men tegen de beide koopers, die toch wel bemerkt moeten hebben, dat deze prijs voor spiksplinternieuwe rijwielen veel te laag was, niet voldoende bewij zen heeft, zijn deze menschen ongemoeid ge laten. De beide rijwielen zijn evenwel in beslag genomen, resp. te Capelle aan den IJsel en te Amsterdam. Het derde rijwiel was verkocht aan V. in Bergschenhoek. Deze V. overlegde een kwitantie van ƒ45.om te bewijzen dat hij het rijwiel niet beneden den prijs had gekocht. De politie hechtte aan deze verklaring weinig waarde en men kwam er dan ook spoedig achter, dat ook V. niet meer dan 20— voor het rijwiel had betaald. Aangezien men door hem een schrif telijk bewijsstuk van betaling in handen kreeg, is V. verdacht van heling aangehouden en op gesloten. Beide mannen zullen voorgeleid wor den. A. B., die de rijwielen had gekocht, op afbe taling, had het geld dat hij voor de verkochte rijwielen ontving, gebruikt om zijn schulden af te betalen. De 14-jarige dekjongen H. Psech heeft aan boord van het in de Waalhaven te Rotterdam liggende Rijnschip Maria Sernia toen hij be hulpzaam was bij het openleggen van luiken bij het grijpen naar een scheerstok, zijn even wicht verloren. Hij viel in het ongeveer drie en een halven meter diepe ruim. Met een sche delbreuk is de jongen naar het St. Franciscus- gasthuis vervoerd, waar hij is opgenomen. De Nederlandsche regeering heeft de Duit sche regeering medegedeeld, dat zü de contin gentsverruimingen, die zij in de overeenkomst van 28 Mei den anderen onderteekenaars van de overeenkomst van Oslo heeft toegezegd, met ingang van 1 Juli voorloopig ook op Duitsche goederen zal toepassen. Een dezer dagen is ingebroken in een pand aar den Crooswükscheweg te Rotterdam. De or.gewenschte gasten zijn door middel van val- sche sleutels binnengekomen, waarna zij de binnendeuren geforceerd hebben. Bij de familie L. die op de tweede verdieping woont, wordt niets vermist, maar bij de wed. B. die op de eerste étage woont, hebben de dieven hun slag geslagen; daar werd een be drag van f 300 in contanten alsmede een aan tal gouden sieraden gestolen. In verband met dezen diefstal heeft de politie thans aange houden drie losse werklieden, den 26-jarigen C. S., den 26-jarigen J. H. en den 27-jarigen J. V., die allen zijn opgesloten. Een gedeelte van het geld is nog op hen gevonden. De sieraden waren evenwel verdwenen. Het drietal is ter beschikking van den officier van justitie ge steld. AMSTERDAM. Geslaagd voor het candidaats- examen lichamelijke opvoeding: de dames: H. Cancrinus, M. C. Koning, J. E. 'E. van der Linde, J. W. E. van Rekum, A. Wesenhagen en de heeren: W. Commijs, A. J. J. Duindam, F. van den heuvel, Rijnders, J. A. Kok, B. J. C. van Kooten, J. Pellicaan, J. Wensink, J. C. Wilmans, W. van Zijll. Bij K. B. is, ingaande 1 Juni 1937 aan den commies bjj den Post-, Telegraaf- en Telefoon dienst I. C. Bierle op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Bij K. B. is, ingaande 1 Juni 1937, in vasten dienst benoemd tot adjunct-commies bij het hoofdbestuur der Posterijen, Telegrafie en Tele fonie, S. P. A. Nielen, thans op voet van ar beidsovereenkomst werkzaam bij genoemd hoofd bestuur. Bij beschikking van den directeur-generaal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie is met ingang van 1 Augustus 1937 aangewezen als directeur van het post-, telegraaf- en telefoon kantoor te Raamsdonksveer de commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst R. A. Beems, thans te Tiel. Bij K. B. is benoemd tot plaatsvervangend griffier bij den Raad van Beroep (sociale ver zekering) te Roermond mr. Th. W. G. A. Jans sen, advocaat en procureur te Roermond. Bjj K. B. is benoemd tot commissaris van politie te Nijmegen J. Th. Veltman, hoofd inspecteur van politie te Nijmegen. Bij K. B. is benoemd tot voorzitter van het college van regenten over de gevangenis te Winschoten A. Busscher, lid van voornoemd college. Bij K. B. is met ingang van 16 Juni benoemd tot buitengewoon lid der Tariefcommissie, be- aoeld bij artikel 8 der Tariefwet 1934, dr. J. F. ten Doesschate, te Amsterdam. Bj) K. B. is voor het studiejaar 1937-1938 be noemd tot rector-magnificus der technische hoogeschool te Delft dr. ir. C. B. Biezeno, hoog leeraar aan die hoogeschool. Bij beschikking van den minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen is dr. W. Nieu- wenkamp, te Utrecht, tot wederopzeggens toe gelaten als privaat-docent in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de leer der kristalstructuren. jjti, aS was nu aangebroken en de vogels zon- ,°®h ze het voetpad bereikten, dat naar het NJlci<Je. Hier nam Hardy afscheid van den 3 d 11 Patsy, die nog beloofde, dat hij hulp '1 et 't Politie zou. trachten te krijgen, al moest i3rr! ook voor naar Clifden loopen. JJll 03 strompelde nu naar het huis, terwijl Nt het onderhoud, dat nu volgen hr, J er tegenop als hij van zijn leven °'t gedaan had. k'PuUp ^aar bewustzijn weerkeerde en ze zich Vo 3 '3 wat dien toestand in het leven ge- 3 aP> voeldeze instinctief, dat ze haar A eVe«oren had. 3 ®P bekomen te zijn, waggelde ze lang- ^ar huis en trad het yertrek binnen, HOOFDSTUK VIII waar ze een half uur geleden zoo gezellig bijeen gezeten hadden. De kaarsen brandden er nog; de tafel stond precies zoo, als ze die verlaten hadden; Hardy had in de onstuimigheid, waar mee hij opvloog, zijn stoel omgeworpen. Van de eetkamer wankelde zij naar de keuken en riep er alle bedienden bij name. Er volgde geen antwoord. Ze ging naar de bovenkamers en riep; maar evenmin met succes. Ze begaf zich zelfs naar de zolderverdieping, waar de slaapkamers van het personeel waren en zag wel aan de leege kleerkasten en den overhoopgehaalden boel in het geheel, dat hier een overhaaste vlucht had plaats gehad. Het waren alleen vrouwelijke bedienden, daar slechts de groom nog in huis sliep; maar die zou nu toch dien nacht zijn uitgebleven. Die vrou wen hadden dus toch weinig weerstand kunnen bieden, maar nu voelde Florence zich zoo geheel verlaten. Daar ze te rusteloos was, om in huis te blijven, ging ze er dadelijk weer op uit, hoé gevaarlijk dit ook wezen mocht, om althans wat te we ten te komen van haar vader. Ze wierp een sjaal over hoofd en schouders en liep in de richting van de portierswoning. Ze zal nog geen tien meter ver zijn geweest, toen ze in de duisternis twee mannen langzaam zag naderen. Ze droegen iets tusschen zich in, dat zij begreep, dat het lijk moest zijn van haar vader.... Ze kon niet verder gaan; haar knieën trilden onder haar en ze moest zich vasthouden aan een boom, om niet te vallen, i De mannen zagen, dat hun nu de droeve taak bespaard was, om het haar mee te deelen. Een kreet ontsnapte haar lippen; behoedzaam zette het tweetal de baar neer. Zij sprak geen woord. Ze vroeg enkel, hoe het gebeurd was. Alleen ontsnapte haar andermaal een kreet, toen ze neerknielde, het hoofd van haar vader op den schoot nam en zag, hoe marmerbleek dit was. Ze sloeg de armen om zijn hals en bloed be vlekte haar kleeren. Ten slotte wisten de mannen haar toch te overreden, dat ze de baar naar huis mochten dragen, en star voor zich uitkijkend, liep ze er naast, terwijl ze een van de handen van den doode in de hare hield. Toen ze eenmaal in huis was, werd ze wat kalmer en gaf zelfs orders betreffende de kamer, waar de doode gelegd moest worden. Niet zoodra lag het lijk op bed, of zij barstte uit in zoo'n geweldigen tranenvloed, dat de mannen zich ongerust over haar begonnen te maken. Op hun eenvoudige, maar welgemeende wijze, trachtten ze haar zoo goed mogelijk te troosten, en, toen ze zagen, dat ze op het punt van flauwvallen was, overreedden ze haar, een teug wijn te drinken. Toen ze naast het bed gezeten was en zich zoo uitgeput voelde door alle doorstane aandoe ningen, viel ze langzamerhand in een onrustigen sluimer. Zoodra de mannen dit zagen, besloot een van hen, het huis te verlaten en naar de ijzeren barak te gaan, om daar nog wat versterking te halen. den dag en nadat hij zich in persoon overtuigd had, dat de jongedame nog sliep, grendelde hij zorgvuldig alle deuren en vensters en begaf zich naar de nu verlaten portierswoning, om een voorraad ammunitie te halen. Al heel gauw, nadat de agent weg was, kwam Hardy. Hij was blij, dat het huis zoo zorgvuldig gesloten was, want hij begreep wel, dat de politie dit gedaan had. En toen hij aan den hoofdin gang belde, verwachtte hij dan ook, dat een agent hem zou binnenlaten. Telkens belde hij weer, maar kreeg geen ge hoor. Hij meende, dat het huis geheel ver laten was, toen hij een beweging van binnen vernam en ook een zwakke, trillende stem, die hij herkende als die van Miss d'Arcy. Toen hij haar vraag beantwoord had, verzocht zij hem, om naar de zijdeur te gaan, daar zij de hoofddeur niet kon openkrijgen, dank zij de secure sluiting door den agent. Hij voelde zich getroffen door de uitdrukking van groote droefheid, die op haar gelaat te le zen stond. „Mr. Hardy," zei ze op een toon zoo koud, als hij dien nog nooit van haar gehoord had, „uw werk onder de pachters is nu afgeloopen. Ze hebben mijn vader vermoord. U kunt tevreden naar Engeland terugkeeren." „De Hemel vergeve u zulk een wreed verwijt!" zei hij zacht. „Ik verdien het niet, Miss d'Arcy! Van het oogenblik af, dat ik hier ben geweest, heb ik getracht, uw vader trouw te dienen. Had den die schurken mij maar liever gedood!" Bü die laatste woorden wilde hij een stoel grijpen, maar dit lukte hem niet en hij viel neer, terwijl hij bezwijmde van uitputting en van de pijnen, die hij geleden had. Toen Florence den rentmeester daar zoo machteloos zag liggen, bevroedde zij eerst, hoe wreed haar laatste opmerking was geweest. Ze deed zich nu de bitterste verwijten. Ze haalde eau-de-cologne, ging naast hem zit ten op den grond, nam zijn hoofd op haar schoot en bette zijn slapen. In het eerst hielp dit niets, maar na enkele minuten, die haar een eeuwigheid leken, hoorde ze een lichten zucht, waarna hü de oogen op sloeg. Nog even scheen hij niet te weten, waar hij was; maar zoodra zijn bewustzijn geheel weer keerde, deed hij moeite, om op te staan. Hi) had hier echter niet de kracht toe, voor ze em een glas brandy gereikt had, waarvan hij een teug nam. Nu voelde hij zich weer in staat, om op de sofa te gaan zitten. „Is u weer wat beter, Mr. Hardy?" vroeg ze vriendelijk. „Al veel beter! Als ik maar wat gerust heb, zal ik wel gauw weer geheel de oude zijn. Maar ik heb vanavond heel wat doorgemaakt en ik moest toen wat te snel teruggaan. Ik was bang dat u zich in gevaar bevondt." Ze keek hem aan, met innig-dankbaren blik en zei impulsief: „Mr. Hardy, het spijt mij héél, héél erg, dat ik daar zooeven zulk een wreede opmerking maakte. Ik heb ook zooveel geleden, dat ik haast niet wist, wat ik zei. Kunt u het mij vergeven?" Ze boog zich over de sofa, waar hij nu lag, en stak hem de hand toe. Hij bracht die aan de lippen en kuste ze teeder en eerbiedig. „Ik vergeef 't u van ganscher harte. Ik heb het mij al bitter verweten, dat ik indirect aan leiding heb gegeven tot deze verschrikkelijke misdaad; maar het was hard voor mij, om dit te hooren. Miss d'Arcy, ik condoleer u van gan scher harte met uw verlies." Ze wendde zich af en andermaal barstte ze in tranen uit. De agent, die het huis verlaten had, om am munitie te halen, keerde nooit terug. Hij be reikte de portierswoning veilig, maar nauwelijks had hij er zich vertoond, of hij werd gegrepen door een troep mannen, die er waren binnenge drongen gedurende de afwezigheid van hem en zijn kameraad. Hfj bood dapper weerstand, maar kon alleen tegen die meerderheid niet op en werd aan han den en voelen gebonden en verder voor het oogenblik ongemoeid gelaten, terwijl de bende de portierswoning overhoop haalde en plunder de. Maar het lag niet in hun aard, om iemand, dien zij eenmaal in hun macht hadden, onge deerd te laten; dus vóór ze gingen, gaf een van hen den agent een slag op het hoofd, dat hij bewusteloos neerviel en in dezen toestand werd hij eerst twaalf uren later ontdekt. Nóch Miss d'Arcy, nóch Hardy begreep, wat de reden was, dat de man zoo lang wegbleef, maar de rentmeester vermoedde wel, dat hij met geweld, tegengehouden was. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3