SPORT EN WEDSTRIJDEN <Ket veb&aal van den da§ BLONDONA- BRUNETTA De avonturen van Stan en Pol Ê>E GEHEIMZINNIGE Hl KAMERS Hl DONDERDAG 10 JUNI 1937 WATERPOLO MAAS—H.P.C. 2—3 WIELRENNEN H.S.V. De Kampioen H.R.C. Excelsior VOETBAL °M HET KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM HaarlemR.C.H. 52 TENNIS Tennistournament „Einden- hout" DUIVENSPORT P.V. De Luchtbode P.V. De Luchtbode TURNEN R.K. Sportvereenigingen Hercules-W inf ried Koninklijke familie in Amsterdam UIT DE HOOFDSTAD De overval op den geldauto Een der verdachten in hooger beroep Duizend onvervulde wensen... me"tweede"sprong Het misleidend en hield z'n re- telegram Telefoonkabel gestoord Het verkeer met de netten IJmui~ den en Beverwijk ondervindt vertraging OR SVEN ELVESTAD „Ik zal hem waarachtig de gelegenheid niet -Neen. u hebt A^èj&oiro döodgeschqtem*, j®!fcrdt vervolgd) H.P.C. dat met Uitendaal als invaller voor k'Pkema verschijnt heeft in Rotterdam een 2Waar bevochten maar ruim verdiende overwin- behaald. Onmiddellijk na den ingooi is in den aanval maar de Maas verdedigt zich hardnekkig, dat HP'C voor rust slechts een- aal weet te doelpunten door Eldering (01). Direct na rust gelukt het Eldering uit een °0ed aangegeven bal den stand op 02 te bren gen. Onmiddellijk hierna geeft ten Hacke den al fraai aan Eldering die scoort, o'at doei- Dunt wordt echter geannuleerd en Eldering uit pt water gezonden wegens vermeend opstellen jn de twee meter. Maas weet hiervan door P. v ^ehus spoedig te profiteeren (121. Met een ornpiete ploeg is HPC direct weer ve ster ker. doch door slecht schieten, o.a. mist Elde- 'ng een opgelegde kans, wordt niet gescoord en ge»Ukt het zoowaar Maas kort voor tijd door v- Sennus gelijk te maken, als Uitendaal even man niet kan houden (2—2). Nu zet HPC les op alles, direct een tweetal corners, uit den atsten weet Eldering den stand op 32 voor c te brengen waarmede het einde komt. De tweede baanwedstrijd mocht zich gister- v°nd ondanks het dreigende weder in een soed® belangstelling verheugen, en de aanwezi- eh hebben dan ook zeer goede sport te zien regen. gedetailleerde verloop was als '°lgt: ®print B-klasse: t le Serie: 1. Bakker, 2. Kroon, 3. Hulst, 4 Win- ,.er 2e Serie: 1. de Lange, 2. Huug, 3. Sietsma. e Serie: 1. Droghap, 2. Valkman, 3. Pais. 4e J-srie: 1. Dalfsen, 2. Terborg, 3. v. Noord, 4. Wiekamp. Snelste 3e v. Noorden 47 2/5 sec. -.le- Demifinale: 1. de Lange, 2. Falkman, 3. 2 °m. 2e Demifinale: 1. Huug, 2. v. Noorden, Sakker. 3e Demifinale: 1. Drogtrop, 2. Ter- 3. Dalfsen. Kleine finals 1. Valkman, 2. v. Noorden, 3. ferhi„.„ Schaper, 2. Hessels, 3. v. lfrburg. ^.Droote finale: 1. de Lange, 2. Drogtrop, 3. ®Print A klasse: ie Serie: 1. de Best, 2. Hessels, 3. Th. Drost mefect). 2e Serie: 1. D. Drost, 2. R. Groot, 3. sveld. 3e Serie: 1. J. Breij, 2. Schaper, 3. Jan- ,eh- 4e Serie: 1. v. Rooyen, 2. Takel, 3. Op doek. ^helste derde Opbroek 47 sec. le Demifinale: 1. de Best, 2. Hessels, 3. Takel. „e Demifinale: 1. Groot, 2. Schaper, 3. Opbroek. Demifinale: 1. D. Drost, 2. v. Rooyen, 3. oreij. b Kleine finale «ooyen. Groote finale: 1. D. Drost, 2. de Best, 3. R, Dfoot. 25 ronden nietgeplaatste B klasse. Hierin be ulde H. J. Keizer op zeer fraaie wijze de verwinning voor v. Noorden, v. Hulst, Wie- atTlp, (je winter, Sietsma 'en Pais. - J Bos en S. Bos halen na 14 ronden Veen en hapten in. KoppeiWedstrijd 100 ronden 2 klassementen, an den start de volgende koppels: De Best-Esveld; Th. en D. Drost; Schaper- >feÜ; Groot-Takel; Opbroek-Hessels; Scheidler- ahsen. Kadat ongeveer 40 ronden waren gereden moest de wedstrijd door den regen worden af past. Bovengenoemde vereenigïng hield haar 2den enclbaanwedstrijd. De uitslagen waren: j Wedstrijd over 15 ronden: 1 eindklassement: j W. Kleinhout, 2 G. van Dijk, 3 Sinderen, 4 j, s> 5 Van der Weiden. Wedstrijd Junioren. 15 .,.!|den met 2 klassementen: 1 W. Kleinhout 10 gj D; 2 De Nijs 8 pt.; 3 G. van Dijk, 6 pt.; 4 Van hderen 4 pt.; 5 Jas 2 pt.; 6 Van de Weiden /alwedstrijd Junioren: 1 J. van Dijk, 2 Klein- 3 De Nijs. Wedstrijd voor A, B en C. KI. j valwedstrijd 2e serie. Ie serie 4 geplaatst: 1 2e s' 2 Korthals, 3 Van Dokkum, 4 G. Jansen. vie, 3 geplaatst: 1 J. Lasschult, 2 B. Mat- t 1' 3 Taverne. Finale: 1 J. van Dokkum, 2 J. 6erSschuit, 3 G. Jansen. Koppelwedstrijdn 2e je le van 30 ronden; 4 koppels geplaatst van ere serie. Uitslag finale:: P.t KorthalsH. 3 hken 4 pt.; op 1 ronde 2 JasH. van Es 5 p.; q an DokkumWalgien 2 pt. Op 2 ronden: j,en D- Jansen 3 p.; 5 MunkDe Klerk 1 p ïj^ale achtervolging over 15 ronden de Vete- etl> gewonnen door G. Jonker; 2 Jas. Vpoj et gelijke spel van verleden week, waar bij. een tweede wedstrijd noodig was om een Ssitl§ te brengen, is Haarlem er in geslaagd j^hu met overtuigende cijfers te winnen.' te spsi van R. C. H. had ditmaal niet veel Hj,. Rekenen. Elke aanval liep dood op de iem-verdediging. Het geheele elftal van de blauw-zwarten was totaal uit vorm. Alleen v. Thiel heeft uitstekend gespeeld. Ook Haarlem speelde geen buitengewonen wedstrijd. Wat wel goed was van de Haarlem voorhoede-spelers dat er geweldig veel en dik wijls goed werd geschoten. Behoudens de vijf doelpunten heeft de lat voor R.C.H. eenige doelpunten voorkomen. R.C.H. begon goed, door binnen enkele minuten door Kedde de leiding te nemen 01. Haarlem kwam hierna in de meerderheid en spoedig maakte Smit met een goed schot ge lijk 1—1. De roodbroeken namen nu het spel in han den. v. d. Hulst en Smit schoten in alle stan den, maar steeds te hoog. Toen beide spelers weer eens keurig aanvielen, bracht v. d. Hulst den stand op 21. En dezelfde speler scoorde even later met een onhoudbaar schot een derde doelpunt 31. Na de hervatting deed eerst R.C.H. weer eenige aanvallen, maar de Haarlem-verdediging wist stand te houden. Toen Smit den bal naar de Winter plaatste, scoorde laatstgenoemde speler 41. v. Gooi viel uit en werd door Urban vervangen. Even hier na bracht Smit den stand op 51. Een gewel dige regenbui brak toen los op spelers en pu bhek. Er werd echter doorgespeeld. R.C.H. kon uit een penalty den achterstand verkleinen 52, maar verder wisten de blauwzwarten het niet te brengen. Na afloop reikte de heer v. d. Aart, oorzitter van den H.V.B. den beker uit. «Wat rijden al die menschen ge vaarlijk vandaag", dacht u immers vanmiddag achter het stuur. (Hoe zegt men dat ook weer van dien splinter, dien balk en uw oog?...) Van 21 tot en met 27 Juni a.s. zal op de banen van „Einöenhout" een B-toumooi worden gehouden. Voor de 3e klas competitiespelenden zijn spe ciale voorronden vastgesteld, zoodat men niet de kans beloopt, reeds direct door 2e klas- sers uitgeschakeld te worden. Voor het dames- en heeren-enkelspel is door de directie van het tennispark „Eindenhout" een wisselbeker beschikbaar gesteld. Wedvlucht vanaf Orleans, afstand 540 K.M. B. C. v. d. Meer 1, 3, 18, J. J. Lasschuit 2, 7, 12, 15, 17, F. J. Koedijk 4, 20, A. Zegwaart 5, F. v. Gelder 6, 11, H. Lasschuit 9, H. v. Olden- mark 10, 13, 16, 21 22, P. Kramer 14, 19. Wedvlucht vanaf Pont St. Maxanse, afstand 383 K.M. F. J. Koedijk 1, J. J. Lasschuit 2, 8, 10, 12, H. v. Oldenmark 3, 9, 11, P. Kramer 4, B. C. v. d. Meer 5, 7, H. Lasschuit 6, H. v d. Broek 13. Eerstgetoonde duif 13.45.12, laatstgetoonde duif 14.36.35. Aan de leden wordt bekend gemaakt, dat niet 30 Juni, maar 13 Juni de fietstocht naar Valke veen wordt ondernomen. De autotocht naar Antwerpen is vastgesteld op 4 Juli as. Gedurende de Zomermaanden wordt er niet meer geturnd in het Sander-Instituut, dit wordt in den herfst weder voortgezet. De besturen. Na een avond en nacht, welke de vrees wettigden dat de natuur een af doende wijziging zou aanbrengen in de goede gezindheid, die zij zoo lan gen tijd had getoond, ontwaakte Amsterdam min of meer tot zijn verbazing onder een stralend blauwen hemel, waaraan de zon wel dra weer van haar kracht en macht deed blijken en den feesttooi, waar mede de stad zich ter gelegenheid van het bezoek van H. M. de Konin gin en van het prinselijk echtpaar heeft opgesmukt, na het stortbad van de afgeloopen uren in een om mezien droogde en hem een nieuw, frisch aanzien gaf. En zoo was er dan vanmorgen weer drukte en levendigheid op den Dam, toen te half elf H. M. de Koningin uitreed voor het maken van een rij toer en het brengen van een bezoek aan het Koloniaal Instituut. De landsvrouwe had plaats genomen in een a la Daumont bespannen calèche, naast haar was de dame du palais, mevr. van LoonEgi- dius, gezeten. Een detachement politieruiters reed aan het hoofd van den kleurigen, uit open landauers bestaanden stoet, die, na de ruiters, geopend werd door de rijtuigen van den hoofdcommissaris en van den burgemees ter. De route ging thans, van het Spui af, door het nog niet bezochte gedeelte van de Kalver- straat, langs het Muntplein, de Vijzelstraat, Heerengracht, Reguliersgracht, het Westeinde, de van Woustraat, Ceintuurbaan, Nieuwe Am- stelbrug, Weesperzijde en Mauritskade. Voor den ingang van het gebouw van het Koloniaal Instituut, aan de zijde van de Lninaeusstraat, was, voor het kleine plant soen, het terrein aan de jeugd gelaten: kinderen van klasjes van voorbereidende scholen, die, „gewapend" met oranje en rood-wit-blauwe vlaggetjes, Hare Majesteit een daverende ovatie brachten. Ook op de trottêirs aan de zijde van Linnaeusstraat en Mauritskade had zich een talrijk publiek verzameld. Het bezoek gold ditmaal uitsluitend de afdeeling Handelsmuseum, welke, in tegen stelling met de afdeelingen Tropische Hy giëne en Volkenkunde, de Landsvrouwe nog niet had bezocht, wijl hiertoe bij een vorig bezoek de tijd ontbroken had. Op het bordes ontvingen de voorzitter en de secretaris van het Koloniaal Instituut, de heeren Mr. Dr. A. baron Röell en E. P. Wester - veld, de Koningin. Vervolgens werden, nadat de Landsvrouwe en het gevolg zich naar bin nen hadden begeven, aan Hare Majesteit voor gesteld prof. dr. L. Ph. le Cosquino de Bussy, directeur van de afdeeling Handelsmuseum en diens medewerkers ir. W. Spoon en ir. W. L. Uetermark. Bij de rondleiding door deze afdeeling dien de in het bijzonder prof. de Bussy Hare Ma jesteit over het vele belangwekkende, dat in deze afdeeling te zien is, van voorlichting, waarbij de landsvrouwe voortdurend van haar hooge belangstelling blijken deed, vooral ook voor enkele gedeelten van een in een projec tiekamer vertoonde kleurenfilm van tropische bloemen en gewassen, welke prof. de Bussy heeft gemaakt tijdens een reis langs Sumatra's Oostkust en in 's lands plantentuin te Buiten zorg. Het bezoek nam ruim drie kwartier in be slag, waarna de vorstelijke stoet langs een nieuwe route, waarin o.m. waren opgenomen Sarphatistraat en Utrechtschestraat, onder veel belangstelling van de zijde der bevolking, naar het paleis terugkeerde. Voor het Amsterdamsche Gerechtshof heeft onder presidium van Mr. Joh. M. Jolles de strafzaak behandeld tegen den 22-jarigen ijzer werker F. de J., die van twee zware misdrijven wordt verdacht. Ten eerste is hem ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 1 op 2 November 1935 heeft in gebroken in het kantoor van Verschure en Co, bij welke inbraak ongeveer 6.000.werd ge stolen. Voorts zou hij een van de drie mannen zijn, die op 17 Januari 1936 een overval pleeg den op den auto, waarmee de loongelden naar de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij werden vervoerd. De rechtbank veroordeelde hem voor beide feiten tot een gevangenisstraf van vier jaar. Ook voor het Hof houdt verdachte zijn on schuld vol. De president maakt er verd. opmerkzaam op, dat hij vroeger, nog voor hij wist, dat er een handpalmafdruk was gevonden, had beweerd, dat hij nooit in het gangetje naar het directie kantoor was geweest. Later kwam hij met het zonderlinge verhaal, dat hij eens in het gan getje was geweest om in de W.C. een stukje kauwgum weg te gooien. Dan worden de getuigen in de overvalzaak voor het hekje geroepen. De eerste is een han delaar in tweedehandsch auto's. Bij hem is de Maar één wens, de hartewens van iedere vrouw, kunt U zelf in vervulling doen gaanl Fraai glanzend haar, schitterend van tint, Is tegenwoordig binnen het bereik van iedereen. Was Uw haar met Blondona of Brunetta, de haarwasmiddelen voor de moderne vrouw. Beide zijn geheel alkalivrij, zodat het lastige naspoelbad over bodig wordt en zich geen witte neerslag op het haar vormt. Blondona is het enige haarwasmiddel, dat Kamilloflor bevat, waardoor blond haar de oorspron kelijke lichte tint terugkrijgt, terwijl Brunetta Hequil bevat, dat donker haar een prachtige, diepe glans geeft. Na het gebruik van deze volmaakte haarwas- middelen droogt het haar bijzonder snel en U zult zeer verrast zijn over het schitterende resultaat I Met aandacht las Blair, de vertrouwde be diende van den diamanthandelaar Reshing, het telegram, dat zoo juist op 't kantoor was aan gekomen. De onderteekening was van z'n pa troon en 't kwam uit Pernis in Yorkshire. „Onderweg opgehouden," luidde de inhoud. .Vermoed kwaad opzet. Haal safe leeg en breng direct inhoud naar bank." Blair's eerste gedachte was, dat het telegram afgezonden kon zijn door een handigen mis dadiger, die zich op de hoogte had gesteld van Reshing's gangen. Den dag te voren had de diamanthandelaar geschreven, dat hij den vol genden middag per auto thuis zou komen. Blair begreep dus dat hij het bevel moest uit voeren. Dan bleef hij, onverschillig of het tele gram echt was of niet, aan den veiligen kant. Eerst nam hij de voorzorg, de kantoordeur te sluiten. Toen nam hij een koffer en zette dien op 't bureau. Daarna opende hij de safe, haalde er een aantal schaaltjes met juweelen, han gers, armbanden, halssnoeren enz. uit en legde die snel in den handkoffer. Vervolgens schoof hij een metalen paneel open en haalde uit een diepe kast een aantal fluweelen zakjes met on geslepen steenen. Ook die deed hij in den kof fer, en nadat hij de overgeschoten ruimte zorg vuldig had dichtgestopt met watten en vloei papier, sloot hij de safe en stak den sleutel in z'n vestzak. Daarna greep Blair z'n hoed, vatte stevig den handkoffer beet en liep haastig de trap af, naar buiten Binnen een paar minuten zat hij in een taxi, die hem snel voortreed naar 't opgegeven adres. Hij dacht nog eens over 't geval na en twij felde er nu niet meer aan, of 't telegram was valsch. Wel begreep hij niet goed, wat z'n tegen standers van zins waren, maar hij zag in, dat hij alleen tegen meerderen stond. Ongetwijfeld stond een aantal misdadigers gereed, om hem onderweg naar de bank op te vangen. De oude Blair was echter op z'n hoede. Lor- geon's bank was in de nabijheid van Reshing's kantoor. Daarom ging hij nu een anderen kant uit. Door z'n kostbaren last naar z'n eigen bank WAARBORGEN VOLMAAKTE HAARVERZORGING VM59-0331A wagen gekocht, waarmede de bandieten hun overval pleegden. Hij herkent den man in het bankje als den- gene, die indertijd bij hem den auto kocht. Hij was in gezelschap van twee vrienden. De tweede getuige was er bij geweest, toen verd. den gekochten auto kwam halen. Zijn her kenning is niet meer zoo pertinent als voor de rechtbank, maar toch handhaaft hij zijn ver klaring. Het Hof hoort dan de beide personen, die kort na hun arrestatie bekenden den roofoverval te hebben gepleegd en die in de opgelegde straf fen (drie jaar) hebben berust. De eerste houdt vol, dat deze verdachte den auto bestuurde. Pres.: Jullie hebt toch geen ruzie gehad? Get.: Integendeel, we zijn goede vrienden en lk vind 't ellendig dat ik tegen hem getuigen moet. De tweede veroordeelde, de koopman N., neemt een minder pertinente houding aan. Pres.: Was verdachte de chauffeur? Verd. zwijgt.... Pres.: Wilt u niet antwoorden? Get.: Ik kan niet antwoorden. Pres.: We zullen onze maatregelen nemen. Procureur-generaal: Ik zal u de pertinente vraag nog eens stellen: „Wie stuurde den auto?" Getuige: Volgens mij was het Frans (de ver dachte) Getuige haast zich echter weer terug te krabbelen. Hij wordt w'eer onzekerder, „ziet u, ik zat achter den chauffeur, z'n gezicht zag ik niet en er werd niet gesproken...." Dan komen de getuigen a décharge voor het hekje. Een arbeider had gezien, dat de auto van de bandieten tegen het hek aanreed. Hij had de mannen zien vluchten. Volgens hem was verd., dien hij zeer goed kende, daar niet bij. Pres.: Menschen met een alpinopetje en een uilenbril herken je niet zoo makkelijk. Enkele getuigen komen dan het alibi van verd. bevestigen. De procureur-generaal Mr. J. Versteeg requi- reerde daarna een gevangenisstraf van vijf jaar. De verdediger pleitte vrijspraak. Op 24 Juni zal het Hof arrest wijzen. te brengen, zou hij allicht z'n belagers 't spooi bijster maken. Maar in z'n opwinding had hij één ding vergeten; dat de tijd niet stilstaat. De taxi stopte voor zijn bank om vijf minuten over vier en 't gebouw was gesloten. Toen hij rondkeek, zag hij, dat een gele toer- wagen, een meter of 10 achter hem, stil was blijven staan. Dadelijk herinnerde hij zich nu, dat hij dienzelfden auto een kwartier te voren bij 't kantoor van z'n patroon had zien staan. De boeven waren hem dus te slim af geweest; ze zaten hem op de hielen. Blair dacht even na en gaf den chauffeur order, hem naar Lakefield te brengen. Even la ter gluurde hij door 't kleine ruitje achter z'n hoofd en merkte op dat de gele auto volgde op een afstand van ongeveer 25 meter. Toen sloeg de taxi den weg naar Lakefield in, en Blair zag, dat ue gele taxi hem nog steeds achterna reed. Hij reed door buitenwijken en gehuchten met een snelheid van 45 K.M. per uur, terwijl de gele auto, die hem gemakkelijk had kunnen inhalen, steeds z'n vaart inhield. Blair riep z'n chauffeur toe, den eersten stillen zijweg in te slaan, dien hij tegen kwam, en zoo veel gas te geven als hij kon. Al heel gauw nam de chauf feur een stillen hoek en slaagde er in, z'n ouden motor op te jagen tot een snelheid van 60 K.M. Weer keek de oude bediende achter zich en zag, dat de volgauto nog steeds dezelfde vaart had als hij. Daarna handelde hij vastberaden en snel. Hij wierp het portier open, greep den handkoffer met kostbaren inhoud en slingerde hem in de sloot langs den weg. Hierbij ver loor hij bijna z'n evenwicht en vóór hij weer op z'n plaats geklommen was, hadden de vervol gers de bocht genomen en reden met 90 K.M. per uur. Een oogenblik later schoot de gele auto voorbij, remde sterk en ging dwars over den weg staan, zoodat Blair's taxi niet pas- seeren kon. Toen sprongen er drie mannen uit, met re volvers gewapend. De verschrikte taxi-chauf feur zette z'n motor af en remde uit alle macht. Een der bandieten hield j" op de loopplank 7 volver op de borst i i van Blair ge- richt, terwijl de derde terug liep langs den weg en den weggeworpen handhoffer uit 't struik gewas en 't' slik haalde. „Aardig bedacht!" riep deze laatste, toen hij terug kwam, „maar toch even te langzaam ge weest. Gelukkig dat we net gas gaven," en hü keek spottend naar Blair, die nu achterover hing in een hoek van de taxi, en als in wan hoop z'n handen voor z'n gezicht hield. Maar je bent toch een flink kereltje," spotte de man verder. „Je wou ons eerst een flink eind weglokken, en dan terugkomen, om den koffer op je gemak op te visschen. Maar dacht je nu heusch met een stel idioten te doen te hebben?" Hij sprak nog, toen hij naar den gelen auto rende en den handkoffer op de achterbank leg de. Toen ging hij aan 't stuur zitten en bracht den motor .op gang. Z'n twee medeplichtigen sprongen in den wagen, die weldra in een wolk van stof langs den eenzamen weg verdween. „Snel terug!" beval Blair z'n chauffeur, die weer voldoende bij z'n positieven gekomen was, om aan dit bevel te gehoorzamen. Nog geen kwartier later stond de oude be diende op 't bureau van den commissaris van politie in 't dorp Cressley. „Wat is er van uw dienst?" vroeg de amb tenaar. „Ik wilde wat kleeren hebben. Daarna wensch ik een verklaring af te leggen," hijgde Blair. „Kleeren?" verbaasde zich de inspecteur. „Ja," zei Blair weer. Hij knoopte z'n regenjas los, en stond in z'n ondergoed, waaraan schit terende kransen en slingers waren vastgespeld, bestaande uit juweelen, hangers, halssnoeren, armbanden enz., terwijl een gordel van negen zwart fluweelen zakjes om z'n middel was ge snoerd. „Wel allemachtig!" riêp de commissaris, en we kunnen ons voorstellen, dat deze uitroep veel zachtzinniger en onschuldiger was, dan die door de 3 bandieten geslaakt werd, bij de ont dekking, dat Blair z'n taxi als kleedkamer had gebruikt, en dat de handkoffer dien ze hadden buit gemaakt, slechts gevuld was met een ver schoten pak, vijf leege juweliers-schaaltjes en een paar bretels. (Nadruk verboden) „Griezelig huiverde de moeder. Ik zou het voor geen geld willen opeten. „Ik wel", grootspraakte Piet. „Geef hem een stukje", fluisterde Stan, en toen Piet zijn hand uitstak, kon hij het partje aanpakken, dat hij meteen in zijn mond stak. „Het smaakt heerlijk hoor", zei Piet tot de menschen, die hem vol bewondering aanzagen, daar hij zoo'n stukje tooverappel zoo maar had durven opeten. Ze verwachtten nu niet anders of er zou wat met den jongen gebeuren. Maar neen hoor, er gebeurde niets. Stan en Pol hadden ook ieder een partijtje opgegeten en er bleef nu nog een over. Dit werd verlokkend voor Piet heen en were gezwaaid. „Let op," zei Piet tot de menschen, „zooeven meende ik, toen ik het partje pakte, een Hein handje te voe len, als ik dit partje nu pak, zal ik meteen het handje zien te grijpen." Net wou hij het pakken, toen het partje op den grond viel. Stok en parapluie dansten verder. Piet keek erg beteuterd. Vanmorgen omstreeks acht uur heeft het personeel der P.T.T. een storing ontdekt in den districtskabel HaarlemIJmuidenBeverwijk. Men vermoedt, dat deze is ontstaan na het onweer, dat vannacht met hevigen regenval gepaard ging, waarbij waarschijnlijk het water door een kleine beschadiging, tijdens werkzaam heden in den mantel van den kabel aange bracht, den kabél is binnengedrongen en dezen daardoor buiten werking heeft gesteld. De plaats van de storing is gelegen tusschen Haar lem en Driehuis, vermoedelijk in Bloemendaal Met voortvarendheid is men bezig de juiste plek op te zoeken om het euvel zoo spoedig mo gelijk te herstellen. Men hoopte hiermee in den loop van den middag te slagen. Ten einde het verkeer zooveel mogelijk te on derhouden heeft men een aantal reserve-ver bindingen tot stand gebracht. Aangezien de gestoorde kabel 70 a 80 aders bevat, ondervindt het telefoonverkeer met da netten IJmuiden en Beverwijk toch nog aan zienlijke vertraging. 19 't eind van den muur gekomen, sloop Pas ars Park door en op 'n goede honderd Wee Vóór hem ontdekte hij de donkere gestalte in. r' Hij volgde hem zoo omzichtig en zoo stil hogelijk. ple,e ander volgde het laantje, dat liep langs de 8ek Waar Aakerholm vermoord werd. Daar kleef hij staan en keek eens rond. Hij v°elri echter direct weer verder. Asbjörn Krag WekJ:e zich koud worden, van zooveel weerzin nende ongevoeligheid. der 'erschillig slenterde de vreemdeling ver- ket gesloopte paviljoen voorbij, boog dan Kra en sl°eg een der smalle paadjes in. Y® was nu achter hem. eetgt0r een oud, bouwvallig tuinhuis bleef de Pert i6 staan en keek rond. Op het laatste nip- ®en h gelukte den detective nog, zich achter een C| °°m te verbergen. De onbekende opende tq die in haar geroeste scharnieren piepte puurde en trad binnen. hield zich nog vijf minuten schuil, doch de ander kwam niet meer naar buiten. De detective mompelde in zich zelf: „Aha, Jim Charter, nu is 't oogenblik niet ver meer, dat wij elkaar eens zullen spreken." Hij nam denzelfden weg terug, als waarlangs hij gekomen was. Doch hij ging niet naar bin nen, maar sloeg de kleine laan in. Onderweg ontmoette hij niemand. Voor een der vensters van mevrouw Hj elm's villa brandde licht. Krag liep op de deur toe en klopte. Mevrouw Hjelm zelf opende. „Hij is nog niet hier," fluisterde zij. „Ik weet 't" antwoordde Krag. „Maar hij zal zoo komen. We moeten ons haasten, sluit vlug de deur." Toen Krag bij 't licht kwam en mevrouw Hjelm in 't gezicht keek, zei hij „U moet vooral trachten zoo kalm mogelijk te zijn. Hij is uiterst wantrouwend." „Ik zal mij beheerschen zoo goed ik kan," antwoordde zij. „Denk u echter eens in, welke ontzettende oogenblikken mij te wachten staan. Ik heb inmiddels 'n zeer goede schuilplaats voor u opgezocht." Zij wees op een der deuren. Van daaruit kon Krag, verborgen achter een zware portière, alles zien wat er in de kamer gebeurde, zonder even wel zelf gezien te worden. „U hebt toch zeker uw wapens niet verge ten?" vroeg mevrouw Hjelm zenuwachtig. Krag toonde zijn revolver. „Wees toch vooral voorzichtig, want hij is een uitstekend schutter." Krag lachte. geven om zijn bedrevenheid in 't schieten te toonen," zei hij. Zü hadden nauwelijks vijf minuten gewacht, toen zij naderende voetstappen vernamen. Krag kroop vlug in zijn schuilhoek. Hij hield de revolver in de hand. Mevrouw Hjelm opende de deur. Door een nauwe spleet in de portière zag Krag, wien zij binnenliet. Het was de man in het jachtcostuum. Hij droeg 'n rooden baard en z'n uiterlijk was zeer ongunstig. „Ben je daar al Jim?" hoorde hij mevrouw Hjelm zeggen. „Ik had je niet zoo vroeg ver wacht. Je schreef toch, dat je pas tegen twaalf uur hier zou zijn?" De roodbaard mompelde een paar onver staanbare woorden en slingerde zijn weitasch in een hoek. „Ik ben gekomen, om nu eindelijk eens een definitief antwoord te vernemen," zei hij. „Bent u bereid me te trouwen, of niet?" „Heb je dan al plannen om te vertrekken?" „Ja, z4o spoedig mogelijk. Mijn taak hier is volbracht." „Uw taak?" „Ja, m'n taak. Overigens is dat 'n zaak, die u niet 't minst aangaat. En wat is uw ant woord?" „Als ik nu eens nee zei?" „Dat doet u niet. U durft dat trouwens niet." „Maar als ik dat nu toch eens deed?" „Kom, wees niet zoo dwaas. U weet maar al te goed, hoe weinig moeite 't me zou kosten, om u hier 't leven voor altijd onmogelijk te maken. U herinnert zich. Monte Carlo toch nog wel?" „En toch wil ik niet." De roodbaard greep haar ruw bij de pols, en zij stiet een pijnlijken kreet uit. Nu trad Asbjörn Krag vanuit zijn schuilhoek naar voren. Jim liet haar los, 'n verwensching op de lippen. „Vervloekte spion," schreeuwde hij en zocht zijn revolver. „Hallo!" riep Krag op vroolijken toon en trad op hem toe. „Zooals u ziet, heb ik dat kleine ding vlugger bij de hand dan u. En ik kan u verzekeren, dat 't perfect werkt." „Wat heeft dat te beteekenen?" „Dat beteekent, dat u heel kalmpjes moet blijven, anders schiet ik." „U schieten?" „Ja en even kalm en onbewogen als u den ouden Aakerholm doodgeschoten hebt." De roodbaard zonk in een stoel, vaal en bleek. „Wat wilt u van me?" vroeg hij. „Dat zult u spoedig weten. Wees zoo vrien delijk om die deur te sluiten, mevrouw Hjelm. Terwijl ik met dezen man afreken, wensch ik niet gestoord te worden." XI EEN RAKE STOOT Het was Jim nu duidelijk geworden, dat de ander niet schertste en hij achtte 't raadzaam, zich stil te houden. Zijn blikken dwaalden koortsachtig in de kamer rond, als zocht hij ergens een uitweg, waarlangs hij nog zou kunnen -■ontsnappen. Zjün opgen brandden van wraak zucht. Hij lijkt veel op een straf gespannen veer, dacht Krag. Als ik hem ook maar één seconde uit 't oog verlies, dan springt hij op me toe. En daarom hield de detective gedurende het volgende gesprek onafgebroken den loop van zijn revolver op het voorhoofd van den misdadiger gericht. „Daar zult u voor boeten," siste Jim. „Ik zal me direct tot de politie wenden." „Wilt u mij een dienst bewijzen en een papier uit mijn jaszak halen, mevrouw Hjelm?" vroeg Krag. „Ik bedoel, dat in die bruine enveloppe. Mevrouw Hjelm, bevend van angst, haalde het gewenschte papier te voorschijn. „Geef u 't even aan meneer Charter," zei Krag. Jim brak het couvert nieuwsgierig open. „Bedrieger!" kreet hij, buiten zich zelve van woede. „U is dus heelemaal geen dokter!" ,Neen. Zooals u wel op het papiertje gezien zult hebben, ben ik van de politie, detective. Als u dus lust hebt om u tot de politie te wenden, dan kunt u mij gerust uw volle vertrouwen schenken. Ik vind, dat ik 't n nogal gemakke lijk maak." Jim Charter lachte demonisch en smeet cou vert en papier op tafel. Wat wilt u nu eigenlijk van me? Maak 't kort en laat ons geen tijd verknoeien." „Ik wil, dat u bekent." „Wat zou ik bekennen?" „Den moord op den ouden Aakerholm." Jim stiet een ruwen lach uit. „Ik geloof, m'n waarde vriend, dat u gek bent. Die oude idioot pleegde zelfmoord." „Ik? Nu, laten we eens veronderstellen, dat ik inderdaad op hem geschoten heb. Maar dan zou ik waarachtig wel kunnen bewijzen, dat ik enkel uit noodweer handelde. Hij schoot veerst op mij." „Waarom?" „Dat hoef ik u toch zeker niet te vertellen?" „Weet u, Jim Charter, dat Aakerholm bang voor u was?" „Ja, dat weet ik." „Weet u ook, waarom b#j zoo'n angst voor u had?" „Ja, ook dat weet ik. Maar over dat alles kan mijn broer u nog beter inlichten dan ik." Jim keek den detective triomphantelijk aan, alsof hij wilde zeggen: „Eindelijk is 't me dan toch gelukt, om je vast te zetten." Krag echter antwoordde rustig: „Zoo, zoo. Bengt is dus uw broeder." „Juist. Maar begrijpt u dan niet, hoe dwaas u te werk gaat? Hoe wilt u bewijzen, dat ik Aakerholm vermoord heb? Op de heele wereld is er niet één rechtbank, die 't zou durven wagen, om mij te veroordeelen." „In datgene, wat u zoo juist toegegeven hebt, licht ai 'n half bewijs tegen u." Jim grijnslachte. „Hahaha! U noemt dat een half bewijs. Ik heb me enkel op uw kosten 'n beetje vroolijk gemaakt." „Er is hier iemand getuige van ons gesprek:" „Mevrouw Hjelm_ bedoelt u? Die zal. zwijgen als 'fc graf»"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9