1 Hooge gasten rijden ten Paleize Een bespreking tusschen Eden en Von Ribbentrop X VOOR HET GALADINER IN DE BURGERZAAL MILITAIR VLIEGTUIG IN SLOOT GESTORT Stakingsrelletjes te Youngstown Bezorgdheid om den H, Vader Het nieuws van heden DE UIL DOOR ONWEER UIT DEN KOERS DE BAROMETER 1 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 11 JUNI - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE! NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per Week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per Post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20605 luchtige schittering van unifor men en ambtsgewaad ^oor de eerste maal bij electrisch licht StSï'. de wijzers van de postkantoorklok ^eradah Zeven naar acht bewegen, rijden, eerst Jhto's 'Sch. maar spoedig wagen na wagen, de aah met de gasten,allen in officieele JeJ' 2ij rijden langzaam langs de haag van 5to8lerigen over de kleine steentjes tot voor V, waar men de genoodigden kan zien C en ln aI hun waardigheid verdwijnen aar^Chemerige hal, waar een enkele gas- h een zwak groenig schijnsel verspreidt. Toestel geheel vernield; piloot bleef ongedeerd Rhenen Een huiszoeking bij anti-communisten Verdacht van steun aan de rechtschen in Spanje Het Weer De krachten van Z. H. den Paus schijnen langzaam af te nemen Von Neurath te Sofia Italië heeft dringend ijzer noodig Algemeene bijeenkomst op heden bepaald Publicatie van een brief van Bas- kische priesters aan den Paus aangekondigd Successen der rooden in Guadalajara „Calvo Sotelo-dag" Een drukfoutje Bestuurder Tepas verricht een vlotte landing op het vlieg veld in Suffolk Duitsche boeren door Polen overvallen Amelia Earhart van Dakar vertrokken NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Donderdagavond is in de Burger taal ten paleize een gala-maaltijd aan- Sericht, waaraan met de Koninklijke Familie en de leden der hofhouding, 'uim honderd personen deelnamen, vooraanstaanden uit stad en provincie. Fi de Troonzaal werden de gasten aan de Koningin, de Prinses en den Prins voorgesteld. Daarna begaf men tich naar de Burgerzaal, waar de U- vormige tafel, bedekt met zwaar damast, waarin het Nederlandsch Wapen geweven was, versierd was 'Pet rose rozen in verguld vaatwerk. Het viel op, dat de verlichting van de zaal thans gemoderniseerd is. De °ude patent-olielampjes zijn verdwe nen en vervangen door electrisch l'cht. Hoog aan de marmeren wan den is een indirecte verlichting aan gebracht, en de kristallen kronen, die nog uit den tijd van Koning Lodewijk Napoleon dagteekenen, hebben een krans van kleine electrische gloei- Wnpjes gekregen. De marmeren vWr was alleen onder de tafels met spijten bedekt. ^oorts herinneren wij er aan dat de schotten, het vierkant der galerijen in zalen verdeel- nu zijn weggevallen. Toen de vorstelijke tsonen binnentraden, speelde de Marinekapel, 3 3er leiding van den kapelmeester Leistikow, Thet Hein-rhapsodie. Achter de grijze muren, de gesloten ven sters van het Koninklijk Paleis, in een der zalen, die maar weinig Amsterdamsche °°gen ooit hebben gezien ook al is daar- to® bjjna dagelijks de gelegenheid wordt ^et galamaal aangericht. aan de achterzijde, staan de Amster- ers' j°n8en en ouden. Zü wachten daar speurend in de geopende deuren, om- g haar de ramen, om een glimp op te van- van de verborgen pracht en praal die stof aan hun rijke fantasie. De jeugd heeft W 'heesten tijd en haar nieuwsgierigheid is Srootst. Maar toch staat daar ook een dikke e^agde juffrouw met in haar arm geklemd ver 'aartjesdoos, waarvan, naarmate de tijd g s'nikt, de scherpe kantjes verdwijnen, on- 'th f tot groot ongerief van den brozen j^hd. Zij allen kijken, zonder veel woorden, «H r he deur, naar de ramen, naar de paarden der wachtposten, naar de blinkende eh van de karabijnbrigade. W Zeven uur wordt hun wachten beloond. Er g^hijnen twee mannen op de stoep, die toe- heeft tot de geopende Paleisdeuren. Zy s]a weinig officieel uit, in grijze pakjes, met boordjes, blootshoofd, zonder een enkele foi tot decor. Toch zullen zij een belangrijke toymen in den goeden gang van zaken. Zon- fy hen zou er na afloop van het diner een verwarring heerschen in de hal en b? Van het Paleis. <io0 2e beide eenvoudige lieden zijn aangesteld b'emand minder dan commissaris Bakker het Verkeerswezen, wiens vertrouwen is 0p de groote ervaring dezer men- "f rbi het ordelijk doen voorrijden van auto's tuigen bij trouwplechtigheden ten stad- jvThans staan deze deskundigen hier bij het too?'8- In hun hand houden zij een pak kaarten, middenover geperforeerd, aan weerskanten hetzelfde nummer. Iwhrieer nu 6611 auto met 6611 &ast voor W .^adiner voorrijdt, ontvangen de inzit- w, n en de chauffeur elk de helft van ajl h kaart. Beiden bewaren dit nummer Wa's 's avonds de gasten weer vertrekken, o^0even zij slechts het nummer te toonen, krer, hun auto te doen voorrijden. In dit Piqi hu zijn deze eenvoudige menschen 'akp-eurs en Seen witgekousde, goudbetreste 1 2ou het hun kunnen verbeteren. Van- lt0 bat de hooge bezoekers bij hun aan- hietSt Voor het Paleis het eerste ceremonieel deze lieden wisselen. T et >s een schouwspel, waarvan het gj. eU kolbakken wisselen elkaar af, kj hsterende uniformen mét zacht h'ende onderscheidingen, glim- n^e kaplaarzen met rinkelende reU, het dof zwart en krakend kj. Van rok en plastron. Degens hken, zwierig hangt de paletot 0 een schouder, gouden biezen, 8jerpen, roode kragen, sterren ru'sen' het alles flitst in weinige hhlikken voor de nieuwsgierige °hi dan te worden opgenomen en te verdwijnen in den schemer van de Paleishal. Raadsleden en wethouders gaan binnen: klein en beweeglijk de Miranda, later de heer Boek man met groote sprongen snel uit het felle licht van den Voorburgwal in 't schemerdonker daarbinnen. Groot en waardig wethouder Rus tige en om half acht de burgemeester in ambts gewaad met keten en vele onderscheidingen. Een auto met den standaard van Noord-Holland brengt baron Röell, den Commissaris van de Koningin. De eenige dame, die wij zien binnen gaan is te omstreeks kwart voor acht, mevr. van Loon-Egïdius, dame du paleis. De garni- zoens-commandant, Overste Boswijk, rijdt voor, mr. dr. P. J. Witteman, lid van Gedeputeerde Staten, prof. HuibLuns, de paletot luchtig om de schouders en als wij reeds meenen, dat allen binnen zijn, rijdt klokke acht met snellen draai nog een auto nader, waaruit met vlugge beweging Prof. Mengelberg te voorschijn treedt. Dan is het voorloopig afgeloopen. De meeste nieuwsgierigen verspreiden zich en anderen ko men weer te. omstreeks tien uur als het schouw spel zich herhaalt. De auto's, die de gasten weer komen afhalen, vormen een file op den Voorburgwal en St. Luciënsteeg tot Paleisstraat. Volgens het boven aangegeven systeem worden door vier man, op eenigen afstand opgesteld, in volgorde de nummers doorgegeven en afgeroe pen van de wagens, die kunnen voorrijden. Zeer groot is het aantal belangstellenden, dat het vertrek der gasten gadeslaat. In Burgos had een rouwdienst plaats Generaal Franco en zijn staf voor den omgekomen generaal Mola. woonden de plechtigheid hij Donderdagmiddag is tijdens oefeningen van militaire vliegtuigen uit Soesterberg een der toestellen in een sloot nabij het vliegveld Vlissingen gestort. Het vliegtuig werd geheel vernield, terwijl stukken van de vleugels over grooten afstand verspreid werden. De romp en ook de cockpit, waar in de sergeant van Oversist was gezeten, werden geheel vernield. De, bestuurder kwam er, ais door een wonder, met den schrik af. Slechts een blauw oog zal hem nog eenigen tijd aan het ongeval herinneren. Nader vernemen wij, dat het ongeluk te wijten is aan een storing van den motor. Het toestel was een oude Fokker van het type C 1. YOUNGSTOWN, 10 Juni (Havas). Bij den ingang van één der fabrieken der Republic Steel is het tot een botsing gekomen, toen een vijftigtal agenten een zending levens middelen voor de werkwilligen in de fabriek beschermden, waartegen de stakingsposten zich verzetten. De politie moest ingrijpen en maakte daarbij gebruik van traangas. Veertien, stakers werden gewond, een daarvan ernstig. Ook de sheriff werd „gegast", terwijl twee agenten verwon dingen opliepen. op den Grebbebera BRUSSEL, 10 Juni. (Havas). De politie heeft eenhuiszoeking verricht in het gebouw van den anti-communistischen bond „Actie en Be schaving" en in het gebouw der Belgisch- Spaansche vriendschappen, alsmede by majoor Eugène Delannoy, den geestelijken vader van deze beide groepeeringen. Het doel der huiszoekingen was te zoeken naar bewijzen, dat deze organisaties generaal Franco steunen. „Actie en Beschaving" heeft talrijke ambulances naar Spanje gezonden, doch deze organisatie ontkent, dat haar zendingen in strijd met de wet zijn geweest. Zwakke tot matigen, Noordoostelijke tot Zuidoostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, droog warm weer, behoudens toenemende kans op onweer. Verdere vooruitzichten: Waarschijnlijk onweer. CASTEL GANDOLFO, 10 Juni. (Stefani) De Heilige Vader heeft ernstig te lijden van de groote warmte van de laatste dagen. Hij is zeer vermoeid, vooral ook, omdat hij 's nachts bijna niet kan slapen. Toch wil de Paus niet van zyn gewoonte af weken en minder audiënties verleenen. Tydens de audiënties spreekt Hy de pelgrims toe, dik wijls in verschillende talen, hetgeen voor den grijzen Opperherder zeer vermoeiend is. De behandelende geneesheer heeft den Paus aangeraden meer rust te nemen; zelfs wilde hy, óat zyne Heiligheid in het geheel geen audiën ties meer zou verleenen. Toen de Paus dit wei gerde, heeft hij den Kardinalen verzocht zoo voorzichtig mogelijk te zijir bij het rapport, dat zij den Paus eiken ochtend moeten uitbrengen. Hoewel de ziekte van Z. H. den Paus niet ernstiger is geworden, nemen zijn krachten toch langzaam af. De Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken, Von Neurath, bracht een bezoek aan Belgrado, waar hij hartelijk werd ontvangen Onder groote belangstelling is te Kiel de nieuwe Duitsche kruiser „Blücher" van stapel geloopen SOFIA, 10 Juni. (D.N.B.) In opdracht van den Fuehrer heeft Von Neurath den Bulgaar- schen minister-president en minister van bui tenlandsche zaken, Kusseiwanof, het grootkruis van den Duitschen Adelaar overhandigd. De Duitsche minister heeft vanmiddag met Kusseiwanof een onderhoud gehad, dat langer dan een uur duurde. In het hedenmiddag gepubliceerde officieele communiqué wordt gezegd, dat het vriend schappelijke en openhartige karakter der be sprekingen volkomen in de hjn was van de har- teiyke betrekkingen, die tusschen de beide lan den tot een jarenlange traditie geworden zijn. Een groot gedeelte der besprekingen gold de buitenlandsche politieke vraagstukken, die voor den Europeeschen vrede in het algemeen en voor beide landen in het bijzonder van betee- kenis zyn. In al deze kwesties werd een vol komen overeenstemming der standpunten vast gesteld, en daarby van beide zijden de leven dige wensch geuit, de vriendschappelijke betrek kingen tot nut van beide volken verder te ver diepen en te verstevigen. De reeds op econo- ,-misch en cultureel gebied bestaande samen werking zal ingevolge den van beide kanten geuiten wensch uitgebreid en versterkt wor den. J i [.'ij Koning Boris heeft vanochtend ryksminister baron Von Neurath gedurende een uur en een kwartier audiëntie verleend. Om twaalf 'uur heeft de Koning ter eere van den Duitschen minister op zyn zomerverblijf Wranja bij Sofia een noenmaal aangeboden. De Koning heeft Von Neurath het grootkruis verleend van de Alexander-orde der eerste klasse. ROME, 10 Juni. (Havas). In geheel Italië wordt zooveel mogelijk yzer verzameld. De offi cieele partij-instanties hebben gisteravond hier toe opdracht gekregen. Reeds zyn de üzeren hekken, welke rond parken, zooals het park van villa Borghese stonden, verdwenen, evenals de ^hekken rond het ministerie van financiën. LONDEN, 10 Juni. (Havas). De Duit sche ambassadeur Von Ribbentrop heeft vanmorgen met minister Eden een bespre king gehad over het vraagstuk der waarbor gen voor de schepen, die met het toezicht in de Spaansche wateren belast zijn. Nu de grondslag voor de formules ten aan zien van het overleg, dat in geval van een incident gepleegd wordt, gevonden is, schünt het, dat de ambassadeur in de eerste plaats de meening der Britsche regeermg over het aantal er> de verdeeling der veiligheidsbases wenscht te kennen. Er schünt zich op het oogenblik geen enkele moeiiykheid tusschen de vertegenwoordigers der vier mogendheden voor te doen. Minister Eden heeft vandaag ook afzonder lijk de ambassadeurs van Frankrijk en Italië ontvangen. Tydens deze besprekingen is prac- tisch overeenstemming bereikt ten aanzien van ëen vorm der waarborgen, die aan de beide partyen in Spanje gevraagd zullen worden voor de veiligheid der oorlogsschepen, die de con trole uitoefenen. Morgenmiddag drie uur zullen minister Eden en de ambassadeurs van Frankrijk, Duitschland en Italië byeenkomen op het foreign office, om de formule op de verster king van de veiligheid der contröleerende vloten vast te stellen, welke naar Valencia en Salamanca gezonden zal worden. Men verwacht niet, dat zich hierbü moeilijk heden zullen voordoen en men hoopt, dat reeds morgen deze formule naar Valencia en Sala manca kan worden verzonden. Ofschoon men verwacht, dat de voorstellen door, dé regeermg van Valencia in beginsel zullen worden aanvaard, is het mogelijk, dat zij eenige reserves zal. maken, en b.v. zal eischen, dat waarborgen zullen wórden verstrekt tegen een herhaling van het bombardement van Aïmeria. Van de züde der autoriteiten te Sala manca verwacht men geen tegenkanting. Zoodra zy de werkzaamheden zal hebben hervat, zal de niet-inmengingscommissie de middelen bespreken tot verbetering van de controle ter zee. De Britsche regeering staat gunstig tegenover het van Fransche züde ge opperde denkbeeld neutrale waarnemers aan boord van de contröleschepen te plaatsen. De nota, welke de Sovjet-ambassadeur Maisky tot den president van de niet-inmengingscorn- missle heeft gericht, is overeenkomstig het verzoek van Maisky ter kennis gebracht van aile leden van de commissie, tegelijk met het antwoord dat Wallace, de voorzitter-ad-interim, Maisky heeft gezonden. Wallace herinnert hierin Maisky aan de omstan digheden, waaronder besloten werd tot de be sprekingen tusschen de vier mogendheden in zake de controle aan de Spaansche kust. Maisky ontving de verzekering, dat de besprekingen van de vier mogendheden zuiver beperkt ble ven tot de studie van de vraagstukken, welke de commissie aan de vier mogendheden had toevertrouwd. Men beschouwde te Londen deze werkwijze het meest geëigend om zich de medewerking .van Italië en Duitschland te ver zekeren. De Britsche regeering is geenszins voornemens om aan de commissie de bespre king van vraagstukken, welke rechtens onder haar ressorteeren, te onthouden. In diplomatieke kringen gelooft men niet, dat de Russische nota een onoverkomelijke hin dernis vormt in den arbeid van de commissie. Het blad „Euzkadi" bericht, dat de Bas- kische priesters, die ooggetuige waren van de verwoesting van Guernica en Durango, Z, H. den Paus een brief hebben doen toe komen, waarin zy bevestigen, dat beide steden door de rechtschen zyn vernield Een byzondere commissie zou het schryven te Rome overhandigd hebben. Het blad verklaart verder, dat morgen de brief zal worden gepubliceerd en voegt hieraan toe, dat het schryven opzien zal baren in de geheele wereld. By den brand van Guernica is ook de ryke bibliotheek, welke is gesticht door den Pater- Carmeliet Echegara, door het vuur verteerd. Deze bibliotheek bevatte de meest complete documentatie van het Baskenland. Generaal Miaja heeft gisteren de pers ontvangen. Hy deelde o.a. mede, dat de re- geeringstroepen in de provincie Guadalajara een overwinning hebben behaald, waarbii zij o.a. vier mitrailleurs op den vyand ver overden. De burgemeester van Madrid, Rafael Henche de la Plata, heeft gisteren verklaard, dat door het bombardement slechts weinig materieele schade wordt aangericht, terwyl ook het aantal slachtoffers gering is. Het persbureau der Baskische regeering deelt mede, dat de ministers gisteravond vergaderd hebben. Een ontwerp-decreet tot coördinatie van den arbeid in de industrie, dat ten doel heeft een zoo groot mogelijke productie voor de oorlogsbehoeften te verkrijgen, werd bestudeerd. De minister van oorlog werd gemachtigd tot het oproepen van drie nieuwe lichtingen, welker recruten bestemd zijn voor den hulpdienst en de vervanging van gemobiliseerden van vroegere lichtingen. De gemeenteraad van Salamanca heeft be sloten 13 Juli, den verjaardag van den moord op Calvo Sotelo, tot den „Calvo Sotelo-dag" te bepalen. Op dien dag zullen de leden van den gemeen teraad de kinderen byeen roepen en hun het leven en den dood van den „eersten burger van het nieuwe Spanje" uiteenzetten. Dc H. Vader lijdt onder de warmte der laatste dagen; ook hierdoor schijnen zyn krachten langzaam af te nemen. Eden voert besprekingen met Von Ribbentrop; gemeenschappelijke bijeenkomst der vier mo gendheden op heden bepaald. Het blad Euzkadi kondigt de publicatie aan van een brief, welke Baskische priesters aan Z. H. den Paus zouden hebben gezonden. Vijf kloosterzusters ernstig gewond bij een autobotsing nabij Veghel. Het tweede Patria-proces; hoofddirecteur eD directeur staan terecht. Militair vliegtuig by Vlissingen in een sloot gestort en vernield; piloot bleef ongedeerd. Nederlander in Spanje ter dood veroordeeld wegens het varen op een schip met contrabande. 240 tewerkgestelden te Groningen in staking gegaan. Spanjaarden op Ameland geïnterneerd wegens voornemens tot ontvluchting. New-Yorksche Beurs: Opening iets beter, slot verdeeld. Het herstellen van druk- en schrijf fouten blijkt dikwerf weinig effect te hebben. Het is doorgaans dan ook beter geen zout op alle slakjes te leggen. Maar soms komt er een mo ment, dat een rectificatie wel op haar plaats is. Een onzer medewerkers vraagt er om en hij heeft, of liever, gij, lezers, hebt er recht op. In het geschrevene over de Acacia staat: „een zoete aroma vloeit ons tegen uit zijn teere trekken." Dit is nu wel een beetje gek. Die trekken moeten natuurlijk takken zijn. Tja, het zet foutenduiveltje, waaraan we eens een rubriekje „gewijd" hebben, laat ons nooit ongemoeid. Een ongezochte ge legenheid om 'n moraal er uit te trekken steeds op onze hoede te zijn in het leven: wij, door duidelijk te schrijven, gij door welwillend te le zen en naar den zin der dingen te zoeken. De P. H. A. L. U., de uil, Douglas DC 3, die Donderdagavond om half negen van Schiphol voor Croydon was opgestegen met elf passagiers aan boord, heeft door een zware onweersbui Croydon niet kunnen bereiken. De bestuurder Tepas verrichtte een vlotte landing op het vliegveld Mildenhall van de Royal Air Force in Suffolk, vanwaar de passagiers per auto naar Londen vervoerd werden. DANZIG, 10 Juni. Vannacht zyn, naar het Duitsche nieuwsbureau meldt, in het dorp Scherpingen, dat direct aan het gebied van de vrije stad Danzig grenst, vijf daar wonende boeren, die lid zijn van de „jong-Duitsche par ty", op het veld door een groot aantal Polen overvallen en zwaar mishandeld. Zij vluchtten ever de Danziger grens. Een der boeren ligt in het ziekenhuis van Danzig op sterven. DAKAR, 10 Juni. (Havas) Amelia Earhart is te 5.45 uur van Dakar naar Gao vertrokken. Stand op Vrijdag 1 uur v.m.: 759.6 Vorige stand: 760.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1