Iange IJDEN Jar het engelsch De Patria-zaak y VRIJDAG 11 JUNI 1937 Hoofddirecteur en directeur voor de Rotterdamsche Recht bank y AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN Alle inzittenden licht gewond SPANJAARDEN OP AMELAND Geïnterneerd wegens voornemens tot ontvluchting Nederlander in Spanje ter dood veroordeeld Wegens varen op een schip met contrabande ROTTERDAM KRIJGT EEN TWEEDE OPENLUCHTSCHOOL Gezondheidsdienst wordt gecentraliseerd a—HM n DOODELIJK ARBEIDS ONGEVAL HENRI VAN WERMESKERKEN BEGRAVEN «tfi. de meeste Iersche landeigenaren van Was Sir George d'Arcy op het oogenblik Branden Minister van Lidth de Jeude FOKKER F 22 OP YPENBURG Proeflanding van de Papegaai Consumptiemelk regeerings- contract Boternoteering Coördinatie van het verkeer Causerie van den minister van Wat er staat 24-0 tewerkgestelden in staking Niet tevreden met de loonregeling INDOLOGISCHE LEERGANG Academische examens Akte-examen L. O. Examen stuurlieden Eindexamen gymnasium Nijverheidsonderwijs Apothekers-assistent Examen machinisten Vijf kloosterzusters ernstig gewond Bij een autobotsing tusschen Veghel en Udenhout Geen audiëntie Scheepsbouw LEENING ARNHEM 36 jaar trouwe dienst De post van de Specht UIT DE STAATSCOURANT Eervol ontslag burgemeester Onderscheidingen V er zoen ingscomm issie Donderdag heetf de Rotterdamsche rechtbank een begin gemaakt met de behandeling van een tweede strafzaak, welke verband houdt met de omvangrijke fraude en knoeierijen bij de N.V. Verzekeringsmaatschappij Patria te Rotterdam. Ditmaal stonden terecht de 60-jarige hoofd directeur J. H. en de 32-jarige directeur dr. L., wien in de dagvaarding verduistering, valschheid in geschrifte en bedrieglijke bank breuk ten laste was gelegd. Verdachten zouden al of niet in samenwer king met een der commissarissen de door mid del van een stempel op de aandeelen gestelde jbededeeling, „dit aandeel is volgestort" met hun handteekening hebben bekrachtigd, hoewel 2iJ wisten, dat deze mededeeling in strijd was met de waarheid. Zij zouden dit gedaan hebben met het oog merk deze aandeelen als echt en onvervalscht 'e gebruiken, of te doen gebruiken. Verder wor- hen zij er van beschuldigd hun handteekeningen m hebben geplaatst onder een op 47 der aan delen gestelde verklaring, dat daarop tot een to- mal bedrag ad f 31.385 was gestort, ofschoon zij Visten, dat zulks niet het geval was geweest. ~en en ander geschiedde met het oogmerk om uaarvan gebruik te doen maken tot nadeel van 8r-deren. Dij de dagvaarding wordt hun verder ten «ste gelegd, dat zij, al of niet in vereeniging met commissarissen en andere personen aan hen boedel der op 30 October 1935 in staat van faillissement verklaarde vennootschap ter be- Uriegeijjke korting van de rechten der schuld- eischers hebben onttrokken een chèque ten be- flrage van f 342.500, op 30 Juli 1935 te Ant werpen door notaris P. Butaye aan de Patria- Verzekering Mij. op de Westminster Foreign Dank Ltd. uitgeschreven. De verdachte zou deze chèque op denzelf- hen datum overhandigd hebben aan dr. L., die ?aar op zijn beurt aan Der T. ter betaling van volgestorte gewone aandeelen der Anglo e juf fjK' I ^arine Insurance Comp. Ltd. a pnd. 1 per Uk en 41025 volgestorte aandeelen der zelfde maatschappij a 1 shilling per stuk had aange ven, terwijl verdachten wisten dat deze aan dien waardeloos waren, althans een veel h'einere warde hadden dan het bedrag hetwelk chèque vermeldde. Voorts worden verdachten er van beschuldigd jh,°f niet te zamen en in vereeniging met com missarissen en een of meer andere personen den faillieten boedel te hebben onttrokken vorderingen van de Patria op de houders Get.: Ook toen werd de balans niet ondertee kend. De accountant zegt verder dat de balans van de Anglo Marine welke hij onder de bescheiden heeft aangetroffen, als activa posten noteerde, welke zeer dubieus moeten worden genoemd. Get. meent dat de directeuren in de gelegen heid zijn geweest zich op de hoogte te stellen van de gesloten overeenkomst en hij zet dan verder uiteen dat vera. H. wel degelijk per soonlijke belangen gehad heeft bij den gang van zaken bij de Patria. Op een desbetreffende vraag deelt verd. H. mede dat hij als directeur een salaris genoot van ƒ9600 dat later is verhoogd tot ƒ12.000, maar van dat meerdere honorarium heeft hij afstand gedaan. Verd. H. zegt dat de toestand in 1932 en 1933 goed was, deels door afbreking van onereuze reassurantiecontracten, deels door bezuiniging. President: Maar waarom ging het dan in 1934 en 1935 zoo slecht? Verd.: De zaken gingen niet zoo slecht maar er waren niet voldoende liquide middelen. Het geen het gevolg was van het feit, dat de bij- stortingen te moeilijk binnenkwamen. Het is hoofdzakelijk de buitenlandsche groep geweest die tot de debacle geleid heeft. Daarna geeft verd. een uitvoerige uiteenzet ting over de mislukte onderhandelingen met de Anglo Marine te Londen. l Donderdag is op den Rijksweg te Ede de be stuurder van een personen-auto, die een voor hem rijdenden auto wilde passeeren, in botsing gekomen met een tegenligger, waardoor eerst genoemd voertuig over den kop sloeg. De vijf inzittenden, allen afkomstig uit Utrecht, wer den licht gewond. Zij zijn naar het St. Elisa- beth-Gasthuis te Arnhem overgebracht, waar drie hunner ter verpleging zijn opgenomen. Ce tier tioo; niet volgestorte gewaarmerkte aandeelen 'r die aandeelen op te koopen tegen den l uie üciiiueeitju up i/c tcgcu °vengenoemden wissel van notaris Butaye. .Subsidiair is poging tot bedrieglijke bank- reuk ten laste gelegd aan de beide verdachten. Verdachte L., gevraagd door den president hij aan den curator in 't faillissement der Pa- Jla nog een vraag wilde stellen, zegt dat het c°hts om dingen gaat die hem niet raken. ,.erci- H. ontkent dat er op 30 October 1935 echts een bedrag van ƒ200 in kas was. Her- jfhert de curator, zoo vraagt hij, zich niet dat 9 het kantoor ook de enveloppen lagen met e salarissen van het personeel? De curator: Neen daar weet ik niets van. ^erd. H.: Het was toch heusch zoo. 'Verd. H. vraagt dan nog, of de curator zich .^«nnert dat destijds H'.s familie heeft aan tal- en de schulden te vereffenen door de be ing van een som ineens. curator: Ja, dat is gebeurd. ^resident: Hoe groot was dat bedrag? De curator: Dat herinner ik me niet precies eer maar verschillende schuldeischers hadden door tevreden kunnen worden gesteld. President: Maar een en ander heeft toch e®n doorgang gevonden niet waar? De curator: Dat kon niet omdat de eisch was han verder door alles een streep zou worden 5ehaald. Det. a L. B., die door den rechter-commissa- als accountant is aangezocht de boeken te tj hfrcleeren, geeft een omstandige uiteenzet- Paf over de financieele manipulaties bij de W a' waarbij de in Juni opgemaakte balans sprake komt. wj^rd. H. ontkent de juistheid dezer balans, a 'he niet in behandeling is gekomen in de a hdeelhoudersvergadering hoewel ze op de ehda voorkwam. y^rd. dr. L.: weet van die balans niets af. w^sident: U mag natuurlijk zeggen wat u JUr rnaar het doet ook wel vreemd aan dat een dj lst en candidaat-directeur zich van deze Ben niet op de hoogte heeft gesteld. <ja. erd. L.: Ik had er niets mee te maken om- w er op dat oogenblik nog geen sprake van W'dat ik directeur zou worden. Ik had slechts h-j* te doen als secretaris en in deze functie ik met den financieelen toestand der maat- paPPij niets te maken, tile fesident tot verd. H.: Onder de debiteuren it *0uden betalen behoorde ook u niet waar? •hop eigen middelen was het u toch niet geUjk de bijstorting te verrichten! fcel®rd. li.wellicht niet ten volle, doch re- tig voldeed ik aan verschillende verplicii- trejun- Get. B. legt daarna verklaringen af om- 9'j tl den financieelen toestand der maatschap pen dage van faillietverklaring. Get. rela te^ o.m. ook het feit dat het met de liquidi- Van maatschappij in Juni 1935 zoo slecht gesteld dat al verscheidene keeren chèques «L h afgegeven waarvoor geen dekking be- toeu Getuige is ook gebleken bij het onder kom' üat de accountant die belast was met de 0tj(}e e> geweigerd heeft zijn handteekening de balans te zetten wijl hij wist dat de p v®s niet voldoende waren. esident: En hoe is dat vorige jaren gegaan? Ben aantal van de in Noord-Brabant ge huisveste Spanjaarden is, naar de N. Rott. Crt. verneemt, op Ameland geïnterneerd. Zooals bekend, was destijds een groep aan hangers van generaal Franco onderdak verschaft in de Nederlandsche legatie te Madrid, waarna zij, toen de toestand aldaar te gevaarlijk werd, naar Noord-Brabant zijn overgebracht, waar hun een woonplaats werd aangewezen. Zij waren vrij zich binnen de Nederlandsche grenzen te bewegen. Eenigen van hen zijn on langs gevlucht en niet meer teruggekeerd. Een aantal van hen stond den laatsten tijd onder verdenking ook te willen vluchten. De regeering heeft toen besloten hen, krach tens haar internationale verplichtingen in dezen, op Ameland te interneeren. Het departement van Buitenlandsche Zaken heeft, naar Het Volk bericht, van den Neder- landschen gezant te Lissabon mededeelingen ontvangen omtrent J. H. J., 'n Amsterdamschen metaalbewerker, die, terwijl hij werk zocht in het buitenland, in handen van de Spaansche rebellen geraakte en gearresteerd werd. Volgens deze mededeelingen is J. door de rebellen gearresteerd wegens het varen op een schip, dat „contrabande" voor de Spaansche regeering vervoerde. Uit de mededeelingen van den Nederlandschen gezant te Lissabon schijnt te moeten worden opgemaakt, dat het niet alleen bij een eisch tot toepassing van de doodstraf is gebleven, maar dat het doodvonnis ook reeds is uitgesproken. De gezant heeft ten krachtigste aangedrongen op niet-uitvoering van dit vonnis en heeft aan den minister van Buitenlandsche Zaken nog medegedeeld, een terechtstelling hoogst onwaar schijnlijk te achten. De gezant te Lissabon blijft zijn bemoeiingen voortzetten. De gemeenteraad van Rotterdam heeft be sloten een tweede openluchtschool te stichten van 6 klassen van 25 leerlingen in het stads gedeelte op den linker Maasoever op een ter rein achter de Mare. De kosten worden geschat op f 139.300.— In dezelfde vergadering werd besloten een gift van f50.000— ten behoeve van de restau ratie van het oude Schielandshuis, waarin tot voor eenige jaren het museum Boymans was gevestigd, te aanvaarden en een onderzoek te doen instellen naar de wijze waarop restau ratie mogelijk is met een begrooting van de kosten. 8H§- v: Ma Te Ter Aar is de héér J. W. Valentijn, scheepsmaker, toen hij met zijn beide zoons werkzaamheden verrichtte in zijn bedrijf Ge- rardus Majella, van een hoogte van drie meter naar beneden gestort. De man kreeg een sche- delbasisfractuur en was vrijwel op slag dood. De Heer Valentijn, die 49 jaar oud is, laat zes kinderen achter. Een groot aantal belangstellenden volgde de baar met het stoffelijk overschot van Henri van Wermeskerken, die de Nederlandsche literatuur met zooveel werken heeft verrijkt, toen deze in een stralende lentezon naar zijn laatste rust plaats op Westerveld werd gedragen. Vele lendende figuren uit tooneel- en letter kundige kringen woonden de plechtigheid bij. k°rte rust en een ruim gebruik van het V «ehd middel stelden den rentmeester een t ^ater weer in staat zijn, om maatre- ^eiiit1 Verdediging te nemen. Hü verwachtte dee| ®en aanval op het huis. c'e omtrek wemelde van opstandelingen, i iss d'4°u geen oogenblik gedraald hebben, veni u cy in de dogcart naar de politiebarak h vif te brengen; maar al had hij ook nóg baat(iyE gereden, een kogel zou immers het l Sr h,Unnen treffen; dus dit was te geriskeerd! hui561 hem maar én ding over: hij moest Nai ü200™1 mogelijk versterken tegen den ei*1 e had gelukkig dikke muren en deuren stew dels' knippen en sloten waren ook van v eci ScllgSte soort- Bovendien was hijzelf een dutter en, als hij achter een van de bo- hepi s> zi°h verdekt kon opstellen, dan zou -kameraden" uit den weg kunnen 9g althans aan één zijde van de wo- Vermoedelijk doordat een kind met lucifers had gespeeld is een felle brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer Pittens, te Veghel. Het vuur was op den hooizolder ont staan, waar 't gretig voedsel vond in den hooi- voorraad. In een minimum van tijd is de hoeve een prooi der vlammen geworden. De geheele landbouwinventaris, de machines en de voor raad zijn eveneens verloren gegaan. De geheele wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak is brand ontstaan in het woonhuis van den heer J. Beek te Leeuwen. De brandweer slaagde er niet in het vuur meester te worden. Het per ceel is tot den grond afgebrand. Ook het meu bilair werd een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. Donderdagavond omstreeks acht uur brak brand uit in 'n grooten hooiberg nabij de boerde rij v. d. heer Verhoeven te Veghel. De brand weer slaagde erin de boerderij voor brand te be veiligen. De hooiberg is geheel in de asch ge legd. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekérlng dekt de schade. De boerderij had veel van waterschade te lijden, van zijn dood wel voorzien van vuurwapenen en vele daarvan waren van het nieuwste model. Hardy verzamelde ze alle om zich heen en hij zorgde ook, dat hij de noodige ammunitie had. Bezigheid is de beste afleiding voor alle moge lijke leed; later zou Florence dit ook ondervin den. Zij was teruggegaan naar het lijk van haar vader, zoodra ze had gezien, dat Hardy op de been was, en had zich daar geheel overgegeven aan haar droefheid. Eerst toen de rentmeester alle maatregelen had genomen, iedere sluiting in huis had nage zien en alle wapenen geladen en klaar gelegd had, wilde hij Miss d'Arcy toch ook in de „cita del" roepen en haar voorbereiden op het drei gende gevaar. Voorzichtig naderde hij de kamer, waar de overledene lag. Hij zag de deur openstaan en hoorde in de corridor al haar onstuimig snik ken. Zacht riep hij haar bij den naam, maar ze hoorde hem niet; dus trad hij vol eerbied bin nen. Een allerdroevigst schouwspel trof zijn blik. Op het groote bed lag het lijk van zijn vermoor den werkgever. Het was zorgvuldig overdekt met een laken, zoodat de wonden, die hem het leven hadden gekost, verborgen waren voor het oog. Het gelaat was ook overdekt, maar het treuren de jonge meisje had dat deel van het laken te ruggeslagen, zoodat zij nog zoo lang mogelijk de geliefde trekken zou kunnen waarnemen. Een verheven glimlach lag verspreid over het gelaat van den doode en het leek wel, of hij in slaap was. '7. v v" Voorts werd besloten om een nieuw gebouw voor den geneeskundigen dienst te stichten, dat echter ook particulieren instellingen op het gebied der volksgezondheid gelegenheid zal ge ven zich daar te vestigen en dan ook Centraal Gebouw voor de Volksgezondheid zal heeten. Een particuliere instelling heeft de toezegging gedaan bij te dragen in de kosten tot een be drag van f 200.000. Onder dank heeft de raad deze toezegging aanvaard. De totale kosten voor dit centraal gebouw zullen bedragen f 640.000, waarvan tot een bedrag van f 440.000 medewerking wordt verleend door het werkfonds 1934. Het nieuwe gebouw zal verrijzen op de plaats van het oude mannenhuis op den hoek van den Schiedamschedijk en het Vasteland. Sedert de ingebruikneming van het vlieg veld Ypenburg, toen een Fokker F 18, in den grond, waarmee een sloot kortgeleden gedempt was, met een der wielen wegzakte, hebben geen zware vliegtuigen meer landingen gemaakt op het vliegveld onder Rijswijk. Nu het conflict tusschen de KLM en de ge meente Rijswijk voorloopig is bijgelegd en de KLM de rondvluchten van Ypenburg sedert Zaterdag j.l. heeft hervat met een F 7a, wilde men thans weer eens nagaan, welke belasting de bodem van het vliegveld kan verdragen. Der halve kwam Donderdag een der zwaarste ver keersvliegtuigen van de KLM, de Fokker F 22 Papegaai, op Ypenburg landen. Aan boord be vonden zich twee KLM-gezagvoerders, n.l. de heeren Tepas en Stork. De Papegaai was vol- getankt en had bovendien nog een groote hoe veelheid ballast aan boord, zoodat het toestel in totaal een dood gewicht meevoerde van 3.600 K.G. De heer Tepas gaf als zijn meening te ken nen, dat de bodem van het vliegveld ongetwij feld een behoorlijke belasting kon verdragen. Vooral als men van tevoren een startbaan ver kende en deze goed inrolde, meende hij dat mén zeer wel met Douglas-machines van het type D.C. 2 op Ypenburg zou kunnen star ten en landen. De F 22 was vanwege haar lengte misschien wel de minst geschikte machine voor dit vlieg veld, dat in de lengterichting verschillende harde ribben heeft, gevormd door de iets te bolle vulling van de vroegere dwarsslooten, die men opzettelijk niet egaal met het overige terrein heeft gemaakt, omdat men er rekening mee heeft gehouden dat bij het beklinken van den bodem de grond, waarmede de slooten ge dempt zijn, iets meer zakt dan de rest. Men mag dus aannemen, dat de bodemgesteldheid van Ypenburg, naar mate het vliegveld ouder wordt, steeds beter zal worden. Nederlandsche Zuivelcentrale, 13 Juni tot en met 19 Juni 1937 consumptiemelk regeerings- contract, taxe-gedeelte 5.25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met kwa liteitsafdracht; overmelk regeeringsminimum- prijs 4.40 cent; afdracht bij levering in con sumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. De officieele Deensche boternoteering bedroeg Donderdag 195 kronen of 0.78 per K.G. De commissiendteering voor Nederlandsche boter is vastgesteld op 0.73 per kilogram. Voor de vereeniging tot behartiging der stoomvaartbelangen in Nederland heeft de mi nister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, een causerie gehouden over de verkeersmaatregelen te land en te water. Spreker herinnerde aan de in 1935 door dr. Colijn als minister van Waterstaat ad interim in de Eerste Kamer genoemde zeven grondsla gen ten aanzien van de maatregelen voor het verkeer. Het eerste van die zeven punten was, dat het verkeer als een geheel moest worden gezien. Een ander punt was de stopzetting van den aanleg van kanalen. Dit laatste intusschen moet mer. evenals enkele andere punten ter zake met een korreltje zout nemen. Want in aanleg zijn nog het Amsterdam—Rijnkanaal (f 40 millicen), Friesland-Groningen f 15 a 20 millioen) en de afwerking van het Twente Rijnkanaal, terwijl pas het Julianakanaal is geopend. Spreker blijft van oordeel, dat de waterwegen ons land zeer groote voordeelen hebben ge bracht. Aan het verkeersfonds moet voornamelijk boekhoudkundige waarde worden gehecht. Van meer belang voor de verkeei^coördinatie is de wet van 29 November 1935 Waarvan het reglement voor het autovervoer van personen Nooit te voren had de rentmeester zoozeer ge- wenscht, dat hij toch maar geen voet gezet had in dit ongelukkige land. En tegelijkertijd werd het hem duidelijk, dat hij voor Florence d'Arcy een teederheid voelde, zooals hij die nooit had gekend. Nog eens riep hij, zacht, maar nadrukkelijk: „Miss d'Arcy!" Maar toen hij zag, dat zij hem nog niet hoor de, legde hij zijn hand op haar beide gevouwen handen. Haar oogen stonden vol tranen, maar ze keek naar hem op en hij hielp haar overeind komen. „Miss d'Arcy," zei hij weer, „tracht meer in uw leed te berusten." „Ik doe er wel mijn best voor, maar ik kan het nietTien uren geleden was hij nog zoo gezond en nü.... O, vader! vader!" Andermaal barstte zij in snikken uit en sus send sprak hij: „Waarde Miss d'Arcy ik heb ook een goeden, braven vader verloren en dus kan ik mij geheel verplaatsen in uw gevoelens. Beschouwt u mij nu gedurende dezen tijd, dat li onder mijn be scherming staat, als een broer." Of ze dit laatste niet had verstaan ging ze voort: „Maar het was toch ook zoo wreed! Zoo har teloos!Hoe kunnen menschen zulk een mis daad bedrijven in koelen bloede!" „Het zijn ook haast geen menschen meer, zoo als ze zich door hun hartstochten laten vervoe ren! Als het u tot eenigen troost kan strekken, dan zweer ik u, dat de dood van uw vader ge wroken zal worden. Ik zweer bij al wat mij hei een uitvloeisel is. Verder wijst spr. op de wet inzake evenredige vrachtverdeeling voor de binnenvaart. Spr. betreurt, dat deze niet geheel aan de verwachtingen heeft beantwoord en tevens, dat zij bij een ander departement dan dat van Waterstaat is ondergebracht, doch hij heeft reden om aan te nemen, dat men meer algemeen heeft ingezien, dat de evenredige vrachtverdeeling in de binnenvaart bij Water staat thuis behoort. Voorts wordt met spoed gewerkt aan de voor bereiding van het werktijdenbesluit voor het autoverkeer. Ten opzichte van de spoorwegen zijn even eens reeds diverse maatregelen genomen. Spr. noemt de wettelijke reorganisatie en de naastin gen. De spoorwegen hebben verder de bevoegd heid om ten aanzien van het vervoer goedkoope tarieven vast te stellen en aldus concurreerend te werken. Een ontwerp-overeenkomst is gemaakt tus schen spoor- en tramwegen, waarbij de spoorwegen den langen afstand en de tram wegen den korten afstand zouden verkrijgen. Spr. is steeds van oordeel geweest, dat bij die regeling ook het watertransport en het vrije vrachtautobedrijf betrokken dienden te worden. Het is te hopen, dat men in dezen zin tot overeenstemming zal komen. Voor aantasting van de belangen van den consument behoeft niet te worden gevreesd, daar er toch altijd het werkvervoer en het vrije verhuurbedrijf zijn. Aan het onderbieden ten koste van het vervoerbedrijf dient evenwel een einde te wor den gemaakt. Spr. eindigde met uiting te geven aan de hoop, dat men op deze wijze tot een regeling zal geraken, welke aan de gemeen schap ten goede zal komen. lig is, dat ik straffen zal de handen, die deze daad bedreven hebben! Dit zal ik verrichten, al zou het mij ook het leven kostenMaar luis ter nu eens: u zult al uw lichaams- en geestes kracht noodig hebben voor hetgeen u nog te wachten staat. Verspil ze dus niet, door u over te geven aan uw leed. Ik vrees namelijk, dat er een aanval zal worden gedaan op het Huis." Ze hield enkel den blik naar hem opgeheven, maar zei niets, zoodat hij voortging: „Ik geloof niet, dat het gevaar groot zal zijn, maar ik hoop, dat u vertrouwen genoeg in mij zult stellen, dat ik u behoeden zal voor alle leed. Tracht op mij te steunen als op een broer!" „Ik ben overtuigd, Mr. Hardy, dat u uw best zult doen. Maar zouden we geen hulp krijgen?" „Ik weet het niet. Uit wat ik gisterenavond hoorde, maak ik op, dat het heele district in opstand is, maar ik vrees, dat de politie geen handen genoeg heeft. De agent, dien u hier nog het laatst gezien heeft, zal zeker wel met geweld teruggehouden zijn." „Denkt u, dat de opstandelingen al zoo nabij zijn? Dat ze zich al meester hebben gemaakt van de portierswoning?" „Ik vrees van wel." Florence werd mogelijk nog bleeker, dan ze reeds was en haar lippen trilden, terwijl ze hem recht in het gelaat keek. „Laat den moed maar niet zakken," maande hij. „Daar wint u niets bij!" „O, ik ben geen lafaard!" „Laat ik u dan allereerst mogen overreden, om deze droeve plaats te verlaten en wat te ge- „Mat, het werk wordt neergegooid." „Is reeds gebeurd". Donderdagmiddag zijn 240 werkloozen, die te werk zijn gesteld bij het graven van het Oosterhamrikkanaal te Groningen, in sta king gegaan in verband met de loonrege ling. Slechts zestien werkloozen hebben den arbeid voortgezet. Men verwacht, dat ook zü het werk heden zullen neerleggen. By voldoende deelneming zal de drie en der tigste indologische leergang van de koninklijke vereeniging Koloniaal Instituut van 13 Sep tember tot 11 December 1937 worden gehou den in het gebouw Volkenkunde van het Kolo niaal Instituut. Het onderwijs omvat de navolgende leervak ken: inleiding tot de volkenkunde van den In- dischen archipel, de staatsinstellingen van Ne- derlandsch-Indië, de aardrijkskunde van Neder- landsch-Indië, de Indische economie, koloniale landbouw, tropische gezondheidsleer en eenige kennis van het Maleisch. De leergang wordt geopend op Maandag 13 September a.s. AMSTERDAM. Candidaatsexamen in de Rechtsgeleerdheid de heeren Ph. Hoorenman en L. J. M. Povel; candidaatsexamen in de Economische Wetenschappen de heer R. C. Maier. AMSTERDAM Candidaatsexamen Rechts geleerdheid de heer R. Messchaert. HILVERSUM (Aartsbisschoppelijke Kweek school). Geslaagd: S. J. Hegge, Kloosterburen; H. A. Hüsken, Wierden; F. J. Jansen, Deven ter; H. Janssen, Leeuwarden; P. H. J. M. Janssen, Wervershoof en M. J. J. Link, De venter. ECHT (Koningsbosch). Geslaagd: T. Mer- tens, Weert; M. Sevriens, Stevensweert; L. Vencken, Schaesberg; C. Vincent, Heerlen; L. van Wijk en J. van Wijk, Rotterdam. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor 3en stuur man groote stoomvaart H. J. Osinga, J. P. van Ilaeften en A. J. Kaptein. NIJMEGEN (Stedelijk Gymnasium). Geslaagd voor akte b: C. van Daal, E. Moest, Th. Risse- lada, G. J. Rijksen en H. VerLoren van Thema. 's-GRAVENHAGE. (R. K. Lyceum voor meis jes). Geslaagd voor diploma A de dames: Tonny van Genk, Louise Karthaus en Corry van der Wiele; voor diploma B: Loes Cramer, Willy Hinkenkemper en Joke Walenkamp. Met een candidate wordt het examen voort gezet. Afgewezen een. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor de akte N S de dames: E. Lekkerkerker en W. v Andel, beiden te Bennebroek en A. Schaap te A'dam- AMSTERDAM. Geslaagd mej. E. M. L. Zink te Heerlen. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma a: F Otto te Leiden, J. van der Hoek te Vier- polders, F. Verijzer te Vlissingen en J. de Zwaan te Oostvoome. bruiken. U zult uw krachten hoognoodig heb ben." Na nog een laatsten teederen blik te hebben geworpen op het gelaat van den doode, liet Zij zich gewillig meevoeren. HOOFDSTUK IX Hardy bracht haar naar de eetkamer. Met veel tact schoof hij haar stoel zóó aan een zij tafeltje, dat zü niet de leege plaats zag van haar vader, en ook wist hij haar te bepraten, dat zij werkelijk wat gebruikte. Hij voelde pijn in alle ledematen, vooral in den gekneusden arm, maar toch kon hij ze ge bruiken. Om de aandacht van het droeve onderwerp af te leiden, waarvan zü steeds vervuld was, vertelde hü haar zün avonturen van dien vori- gen avond. Met de grootste belangstelling luis terde zü naar al wat hem overkomen was, en dit was hem als een lichtstraal in de duisternis. Hü was ook klaar met zün maal en had büna uitverteld, toen het geluid van stemmen daar buiten hem een waarschuwing was, dat er weer nieuwe strüd te wachten viel. Terwül hü haar nog eens vermaande, toch moed te houden, haastte hü zich naar een ver trek, een verdieping hooger, waar hü zijn wa pens klaar gelegd had; en daar dit vertrek over de geheele lengte van het huis liep, gaf het uit zicht over den voor- en achterkant. De vensters in deze kamer waren hoog boven den grond, zoodat hü er nog het beste beschermd zou staan, in geval er op de opstandelingen moest gescho- Donderdagmiddag is op den Vugbtschen straatweg tusschen Udenhout en Veghel een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij vyf zusters Franciscanessen uit Veghel min of meer ernstig werden gewond. De zusters waren in een grooten luxe-auto, bestuurd door den chauffeur G. de G. uit Veghel, naar Udenhout geweest om de school voor buitengewoon onderwüs te bezoeken, OP den terugweg werd de auto aangereden door een in snelle vaart uit een zülaarf komenden luxe auto. De schok was zoo hevig, dat zuster Clothil- de uit den auto werd geslingerd en bewuste loos op den straatweg bleef liggen. Zuster Fidela kreeg een gapende hoofd wonde, terwül de andere drie zusters even eens tamelük ernstige verwondingen bekwa men. De chauffeur bleef ongedeerd. De zusters werden naar een naburig zuster huis te Oirschot overgebracht, waar geneeskun dige hulp werd verleend. De auto is totaal vernield. Donderdagavond vernamen wij, dat de toe stand der beide ernstig gewonde zusters gun stig was. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Zon dag en Woensdag van de volgende week geen audiëntie verleenen. Het bij de firma Haan Oerlemans te Heus- den, voor rekening van Joosse te Vlissingen in aanbouw zünde m.s. „Westerschelde" heeft een goed geslaagden proeftocht gehouden. Het schip wordt voorzien van een Deutzmotor, met een capaciteit van 300 F.K. Bü de inschrüving op f 13.040.000 3% pet. obli- gatiën der gemeente Arnhem, hebben obligatie houders zoodanig van hun recht van voorkeur gebruik gemaakt, dat op de vrüe markt een zeer belangrüke reductie zal moeten worden toegepast. Op 13 Juni a.s. zal het 36 jaar geleden zün, dat de adjudant-onderofficier van de militaire administratie, administrateur van het militair hospitaal te Amersfoort, P. van Houte, in dienst trad. In verband hiermede zal hem op 12 Juni de gouden medaille worden uitgereikt. BATAVIA, 10 Juni. (Aneta). Het hoofd postkantoor te Batavia-centrum heeft heden na aankomst van de Specht, ruim 10.000 lucht mailstukken besteld. Het gemiddelde na aankomst van een vlieg tuig uit Holland bedroeg tot dusver 4000. Bij K. B. is aan W. C. baron van Randwück op zijn verzoek, met ingang van 1 Augustus 1937, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Heerde. Bü K. B. is aan mr. M. Slingenberg, Minis ter van Sociale Zaken, verlof verleend tot het aannemen van het Grootkruis der orde van het Herstelde Polen. Bü K. B. is bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau, E. F. R. de Lanoy, voor zitter van de Nederlandsche Kamer van Koop handel te San Francisco. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat bü K. B. aan Mr. W. I. Doude van Troostwük, Hr. Ms. voormalige bui- buitengewone gezant en gevolmachtigd minister te Bern, met ingang van 6 Juli 1937 eervol ont slag verleend is als lid der bestendige verzoe ningscommissie, ingesteld op grond van het op 22 Jan. 1930 te 's-Gravenrage tusschen Neder land en Roemenië gesloten verdrag tot beslech ting van geschillen door rechtspraak, arbitrage en verzoening en dat met ingang van hooger ge noemden datum als zoodanig is benoemd mr. C. Ridder van Rappard, Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Berlün, ten worden. Al dadelük had hü dan ook beslo ten, dit vertrek tot zün „citadel" te maken. Behoedzaam trad hij naar een van de ven sters toe, en, goed acht gevend, dat hüzelf niet gezien werd, keek hü uit. Tot zün verrassing zag hü een troep van op z'n minst vüftig man vóór het huis, terwül ve len van hen door de sleutelgaten en door reten van de luiken naar binnen gluurden. Onder de menigte herkende hü zün aartsvüand O'Connor en aan zijn züde den man, die naar hij wist den baronet den eersten steek had toege bracht. Hü had nog geen minuut bü het venster ge staan, of hü werd opgemerkt. De smid was de eerste, die hem zag; en die hem wees aan zün kameraden. Ze hadden blükbaar verwacht, niemand dan Miss d'Arcy in huis te vinden en dat plotseling opduiken van den rentmeester beviel hun in het geheel niet. Ze waren echter groot genoeg in aantal, om er zich niet door uit het veld te laten Sl^,Zeg, Hardy," riep de smid, „schuif jü eens even den grendel van de deur. En gauw wat, of het zal je nog slecht vergaan!" De rentmeester lachte ironisch: „Houd je mü voor den gek, O'Connor?" „Ik houd je voor een koelbloedigen, inhaligen Angelsakser!.... En het leven zullen we je be nemen, jou tiran!" „Dat staat nog te bezien!" „Te bezien?.... Zoo! Lang zal het anders niet duren' (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3