Vjwtaaide. phfrzen to Koninklijk bezoek v. AME RONG EN'S Ue Burgemeester gaat heen Haarlem, 11 Juni 200 politiemannen De Doelen" Dameshoedenmagazijnen £efi open ócAuifLdak N. V Gebr. H. &F. Kimman ELECTRO FORT in Programma voor Zaterdag VRIJDAG 11 JUNI 1937 VANAF HEDEN Anegang 24 - Frankestraat 3-5 GOOI UW GELD NIET WEG ONBEVOEGDE TANDARTS Officier vraagt hoogere straf Persoonlijkheidsonderwijs Met gebaleineerde plak voor middelmatige en slanke figuren. Houdt prachtig in. Art. 45181 van zalm kleurige stevige satinstof. Opzij gehaakt, veter in den rug 4.25 Art. 205 busteh. van satin met kant, versterkte buste. GROOTE HOUTSTRAAT 10 HAARLEM Programma van de Haarl. Radio centrale op Zaterdag 12 Juni in uw automobiel, doch dan een staaldak gespoten in de kleur van uw wagen Een genot voor den bestuurder Gegarandeerd tocht-, lek- en rammelvrij Wagenweg 8-1Ó Plein 23-25 Telef 13850 Telef. 11578 DE OVERVEENSCHE KUIL Komt binnenkort in exploitatie BURGERLIJKE STAND UIT DE HOOFDSTAD Het Koninklijk bezoek VERKOOPINGEN ZONNESTRAAL AFSCHEID BURGEMEESTER Van de Haarlemsche brandweer Prins Bernhard bezoekt de Cava- lerie-kazerne en het bureau der Verkeerspolitie De Graal naar het défilé AGENDA Bioscopen 12 Juni Bioscopen INSTELLINGEN Stofzuigerhuis Electro-Fort Nieuw lid Provinciale Staten Afscheid van den burgemeester en aanbieding van geschenken Vroeger en nu De burgemeester sprak 18 jaren politie-geschiedenis De ritten van Zaterdag 's Morgens naar het IJsclub ter rein Naar Roeibaan 's Avonds naar Stadsschouwburg Naar Amsterdam STAD krmii et ingang van 15 Juni legt de heer C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom wegens het afloopen vari zijn ambts- gf "'Jn en het overschrijden van de leeftijds- le ns. zijn functie van burgemeester van Haar- bek, neer- Gedurende 18 jaar heeft hij dit ambt v'eed en is vóór dien tijd 10 jaar burgemeester Koog aan de Zaan geweest, tylorgenmiddag zal in de oude Prinsenzaal Oen kuitengiDW1one raadszitting gehouden wor- waarin hij afscheid zal nemen van de bieden, waarna de Haarlemsche ingezetenen ónderen gelegenheid zullen krijgen den heer arschalk voor de laatste maal als burgemees- - te begroeten. Deze receptie heeft plaats in °Ude raadzaal. l8?e heer Cornelis Maarschalk werd op 16 Mei 'ijk te Amsterdam geboren, waar hij gedeelte- ^ervZi''n °Pleiciing ontving en in den handel lanrt aam wa;s- Hi-1 vestigde zich later te Vree- '"U waar hij lid werd van 'den gemeenteraad b Wethouder en zag zich in 1909 benoemd tot bit gemeester van Koog aan de Zaan. Hij bleef Juni 1919 toen zijn benoeming tot bur- iw eefiter van Haarlem volgde als opvolger van Vl'°eg ontslapen heer Jhr. mr. W. B. Sand- Eenigen tijd maakte hij deel uit van de v "Vinciale Staten van Noord-Holland als VtipnW0Ordigfir dei= Christelijk-Historische ambtsperiode van den scheidenden bur- Ic^ ter is in een zeer moeilijken tijd geval- W°,en burgemeester Maarschalk in 1919 zijn 'aanvaardde waren wij volop bezig met Ntnl2ker niet 8esPaar(J werd Haarlem zoo veranderd, dat iemand liquidatie van de bergen moeilijkheden wij door den wereldoorlog waren ge- Daarna beleefde Haarlem eenige jaren Ot)- W'alvaart, maar het nauwe keurslijf, waarin Stad hoor haar te nauwe grenzen gesloten ïcbelemmerde elke gezonde ontwikkeling. eindelijk in 1927 grensuitbreiding verkre- sch Was' ^wam spoedig daarop de economi- rjjte wereldcrisis, waarvan wij de gevolgen op k°ogenblik nog niet te boven zijn. ftiete burgemeester heeft ook kennis gemaakt d;C] öe bijzondere moeilijkheden, die aan een Sjs Broeiende stad eigen zijn. Bij zijn optreden her burgemeester telde Haarlem 75000 inwo- tr.jjThans 134.000. Deze toeneming is gedeel- tgfj een gevolg van de annexatie der gemeen- Schoten en Spaarndam alsmede van 'n deel «tea Iiaarlemmerliede, Bloemendaal en Heem- bjjje' maar ook van den aanwas der bevol- V]?' Men zie b.v. eens de nieuwe woonwijken, a m de laatste 18 jaar zijn ontstaan in tier em-Noord, in het Amsterdamsche kwar ts aan het Zuider Buiten Spaarne en Hout- 'hetj,aan de Leidschevaart en achter de Ka- 'ij,31' aan be Kleverlaan, aan den Zijlweg wie zich nog herinnert, dat ter plaatse nu be Julianastraat en het Lorentzplein ü;je b, toen zandvlakten waren, kan daaruit ÈNe n' da'' ook bet Centrum van de stad ver bs ''b is. Door asfalteering van de voornaam- tgjj, ^aten, den bouw van fraaie bruggen, het ^efgen van verkeersverbeteringen, waarbij is het uiterlijk èuu vei ciüuci u, dat iemand, die 'i)ks 111 25 Jaar niet geweest is de stad nauwe- 2o,a terug kennen. Voor millioenen gul- Vfj, aan grond is door Haarlem gekocht en tfij. °cht. Behalve dat werd de gemeente eige- 6'H) Van de gebouwen der Sociëteit-Vereenl- V|. aan de Bagijnenstraat, kreeg de beschik te over het Brongebouw, had de exploitatie fc(l;t„C8clen van den stadsschouwburg, van de Cg^baociëteit Trou moet Blijcken, thans V. ?icbt; kreeg het Orgel van het Paleis !'0gj VoIksvlijt cadeau en zag met succes haar Ben bekroond om in Haarlem den zetel ne Vereeniging van Bloembollen de,.?.1' 'e houden, zoodat het Krelagehuis hier V?t bgd werd. Het verkeersbeeld in Haarlem berde totaal doordat vele trams uit de Vtty.6tl verdwenen en er autobussen en taxi's de plaats kwamen. Verschillende speel- Stg^'ben werden aangelegd; een nieuwe be- Ho,Waats gesticht; volksdouchebadhuizen er kwamen openbare leeszalen, be- r>«t^Scboolonderwijs; buitengewoon lager on- verai^®de verordening op de winkelsluiting <vt d'*dé het beeld van Haarlem in de buren geheel; het bioscoopbezoek vroeg Spelingen; er kwam een schoolartsen- dh) bezorg voor onvolwaardige arbeids- vi]g lob; een schoonheidscommissie, en het ge- VJ* dat alles was, dat ook het ambtena- PS zicb uitbreidde en bijzondere aan- vroeg in den vorm van commissies voor ty. biseerd overleg enz. HA 2iJb niet volledig. Maar de heer Maar- pbber, kan bÜ zijn aftreden de overtuiging giiti dat bij een achttienjarig ontwikke len^ iöperk der gemeente Haarlem heeft mee- Bst zoo intens en zoo bewogen als sinds ?aansche beleg wellicht niet meer het j;r ,ls geweest. Veel i°i stand gekomen, dat onder ie- ^'jti ahderen burgemeester ook tot stand zou otnen, maar toch ook veel, dat het bij- stempel draagt der bemoeiingen van j1 fle 6er Maarschalk. En dan denken wij wel 'Oot ^erste plaats aan de grenswijziging. Daar- eeft hij zich veel moeite gegeven. Maarschalk heeft als burgemeester I v de meening van anderen te eerbiedi- i!Vebs0°r zo°veel zulks kon zonder zijn eigen V^vatting en nieening prijs te geven. Als h-?r in den Kaad is hij er altijd in ge- j hijjj "oven de partijen te staan en daarbij '-[-bet gemeentebelang uit het oog te ver- iHigi «y heeft in verschillende gevallen ver- 'j B van raadsbesluiten aangevraagd als v etlde, dat zulks noodzakelijk was. Men «Wat rijden al die menschen ge vaarlijk vandaag", dacht u immers vanmiddag achter het stuur. (Hoe zegt men dat ook weer van dien splinter.dien balk en uw oog?...) kon het met zijn zienswijze eens zijn of niet, respect diende men te hebben voor de waak zaamheid, die hij aan den dag legde. Het representatieve gedeelte van zijn ambt vatte de heer Maarschalk zeer ernstig op. Hij was een joviaal gastheer en waar passend en mo gelijk, was hij bereid door zijn tegenwoordig heid aan de een of andere plechtigheid luister bij te zetten. Naar wij vernemen is de heer Maarschalk van plan ook na zijn aftreden als burgemees ter, in Haarlem te blijven wonen, zoodat wij mogen aannemen, dat hij onze stad niet al leen heeft leeren waardeeren, maar ook lief hebben. Wij verdelgen wandgedierte, vlooien, enz. onder geheimhouding en schriftelijke garantie. „RADICAAL" - Cronjéstraat 135 - Tel. 11657 Voor de Haarlemsche Rechtbank stond een tandheelkundige uit Wormerveer terecht, ver dacht van het uitoefenen van het beroep van tandarts zonder bevoegdheid daartoe. De Zaan- damsche kantonrechter had hem veroordeeld tot f 30 boete of f 15 dagen hechtenis, doch de ambtenaar van het O. M. vond deze straf te laag en kwam in hooger beroep. De Officier van Justitie vroeg thans, omdat verdachte al meer terzake van hetzelfde feit ver oordeeld is. verhooging van de straf tot f 150 boete subs. 75 dagen hechtenis. De verdediger, Mr. S. de Jong uit Amster dam zette in zijn pleidooi den gang van zaken uiteen. Verdachte was vroeger als tandarts ge vestigd doch werd deswege veroordeeld bij de invoering van de nieuwe wet. Toen riep hij de hulp in van een wei-bevoegden dokter, doch die hulp was niet veel zaaks en de dokter: „af- tandsch" aldus pleiter, zoodat weer een ver oordeeling volgde. Daarop associeerde hij zich met een goeden tandarts en hield zich alleen nog bezig met het technische (het maken van gebitten) en administratieve gedeelte, als direc teur van de kliniek. De tandarts kreeg echter in Februari de griep en toen heeft verdachte aan drie personen een inspuiting gegeven en 'n tandwortel getrokken omdat nu eenmaal een tandartsenkliniek niet stopgezet kan worden en de patiënten geholpen dienen te worden. Dat had verdachte echter toch niet mogen doen, want hij had geen bevoegdheid als tandarts, maar ja, de patiënten konden niet wachten tot de tandarts weet beter was. Spr. verzocht dan ook clementie in dit ge val door de lichte straf van den kantonrechter te handhaven of nog te verminderen. Uitspraak 24 Juni a.s. Het huis en erf, Rijksstraatweg 483, voor totaal 4450 aan G. v. Wezel q.q. Het huis en erf, Rijksstraatweg 485; het huis en erf, Rijksstraatweg 487 en het huis en erf, Rijksstraatweg 489 voor totaal 14020 aan G. v. Wezel q.q. Een perceel grond nabij den Rijksstraatweg, grenzende aan de Rijnstraat, Tesselschadeplein en den Rijksstraatweg, voor totaal 35000 aan N. N. q.q. Het heerenhuis en erf en tuin, Johan van Vlietstraat 82 voor totaal 4100 aan H. J. L. Klein Schiphorst. Een huis en erf, Acaciastraat 87, voor totaal 3425 aan A. v.' Nesten q.q. Een huis en erf, Acaciastraat 91, voor totaal 3400 aan H. N. Verdel q.q. Een huis en erf, Acaciastraat 93, voor totaal 3400 aan H. N. Verdel q.q. Een huis en erf, Acaciastraat 95, voor totaal 3400 aan H. N. Verdel q.q. Een huis en erf, Acaciastraat 97, voor totaal 3400 aan H. N. Verdel q.q. Naar aanleiding van ons stukje over de proef neming met persoonlijkheidsonderwijs. welke aan de school van den heer v. d. Hart aan de Linschotenstraat wordt genomen, kregen wij van vriendelijke zijde een boekje toegezonden, getiteld Globaal Lezen, .uitgegeven bij J. Muus- ses te Purmerend, en geschreven door mej. J. A. Jansen Heijtmayer, die, zooals wij meldden, de leidster is van de proefneming aan de school van den heer v. d. Hart. Het is een verslag met nabetrachting van de door haar genomen proef en bevat, vooral voor paedagogen, maar ook voor ouders van schoolgaande kinderen, tal van interessante bijzonderheden, die niet zelden een openbaring zijn betreffende den ontwikke lingsgang van het verstand bij kinderen van zes, zeven jaar. De studie levert het bewijs.dat op den grondslag van het persoonlijkheids onderwijs ruim toegepast, een nieuwe didactiek zou kunnen worden opgebouwd. In alle geval zou het van groot belang zijn als de proefne mingen ook door anderen zouden worden voort gezet, zoodat een vruchtbare uitwisseling van gedachten zou kunnen volgen. Wij bevelen liet lezen van het boekje daarom in de belangstel ling van ouders en onderwijzers en vooral in de belangstelling' van hen, die zich met de proefnemingen zouden willen bezig houden, warm aan. f 1. Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.00 Keulen, 11.20 Droitwich, 12.50 Brussel VI., 2.20 Keulen, 3.55 Brussel Fr., 4.20 Keulen, 6.20 Parijs R., 7.20 Keulen, 8.20 Brussel Fr., 9.20 Keulen, 10.20 Brussel VI., 10.30 Brussel Fr., 11.35 Boedapest. Progr. 4; 8.00 Brussel VI., 9.20 Pauze, 10.35 London Reg., 1.05 Droitwich, 3.50 London Reg., 4.30 Droitwich, 6.50 Brussel VI., 7.5011.50 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcert (verzoekprogramma). 8.00 12.00 Diversen. Den Overveenschen Kuil hoopt men binnen kort eenigszins productief te maken. Jarenlang heeft de Kuil daar gelegen, renteloos en ver laten. Alleen bij bijzondere gelegenheden kreeg hij bezoek, zooals bij tentoonstellingen, kermis vermakelijkheden. Oorspronkelijk behoorde hij als weilandje bij de buitenplaats Belvédère. Hij was toen het domein van den ouden ezel, die daar 's zomers zijn laatste levensjaren doorbracht. Door dien ouden ezel kreeg de wei toen in den volksmond den naam van ezelwei. Maar de ezel ging den weg van alle ezels en de gemeente Bloemen daal liet haar oog vallen op den kuil als ge schikte plaats voor een nieuw raadhuis. De an nexatie stuurde de raadhuisplannen in de war. En 't millioenenplan aan den Zeeweg kwam er voor in de plaats. Daar lag de Kuil, verwaarloosd, vervuild, ont troond als raadhuisdrager. Een tentoonstelling, georganiseerd door Tuinbouw en Plantkunde, gaf aanleiding tot een groote schoonmaak en restauratie. En na de tentoonstelling was de kuil geschikt voor speelplaats voor de jeugd. In den strengen winter 1928'29 werd hij een keer onder water gezet en gebezigd als kinder ijsbaan. Later werd hij aan den wegkant ge deeltelijk volgegooid met zand, bestraat en met een rij populieren beplant. Dit opgehoogde ge deelte vormde toen een geschikte parkeerplaats. En nu zal hij verkocht worden als bouwterrein. Er is de laatste weken nog een flinke partij zand in gegooid, zoodat men voor het raadsel kwam te staan, dat hoe meer men er bij deed, hoe kleiner het werd. Aan den kant van den Bloe- mendaalschen weg is nu een groote verandering aangebracht. Een aardig plantsoentje is geko men op de plaats waar jaren lang de Groene tent van P. W. heeft gestaan. De telefooncel, die na het verdwijnen van de Groene tent zoo akelig eenzaam en verlaten stond, heeft nu in 't plantsoen een heel wat aardiger omgeving gekregen. Rondom het plant soen is een rijweg en zijn tegelvoetpaden aan gelegd. Met 't gelijkmaken van den heelen kuil wacht men nog wat. Want men weet natuur lijk nog niet, of de eventueel te bouwen huizen ('t zullen er maar vier worden) voorzien zullen worden van een souterrain. In elk geval, of- er gegadigden komen voor de bouwerij of niet, het aspect van dit gedeelte Bloemendaalschen weg, is er zeer op vooruit gegaan. ziening in de vacature, in dat college ontstaan doordat de heer M. A. Reinalda zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal heeft aangenomen. Geboren: d. van M. E. Bellaart-Schouten. z. van H. M. Ludding-Wigchert. z. van C. A. Broekhof-v. d. Berg. d. van H. v. Mourik- Schuring. z. van A. Prins-Spruit. Overleden: A. Willems-Dekkers 58 j., Kam perstraat. C. Calvelage, 74 j., M. v. Heems kerkstraat. W. v. d. Kamp-Kenselaar, 73 j., Zomervaart. Uitslag van de verkoopingen in ,,'t Notaris huis" te Haarlem op Donderdag 10 Juni: Een huis en erf, Rijnstraat 135, voor totaal 4000 aan T. P. Beccari. Een huis en erf, Rijnstraat 137, voor totaal 3250 aan K. Abma q.q. Een huis en erf, Rijnstraat 139, voor totaal 3250 aan K. Abma q.q. Een huis en erf, Rijnstraat 141, voor totaal 3250 aan K. Abma q.q. Het huis met garage en erf, Rijksstraatweg 479, voor totaal 5300 aan P. J. v. Empelen. Het huis en erf, Rijksstraatweg 481, voor totaal 4700 aan G. v. Wezel q.q. Men verzoekt ons de aandacht van onze lezers nog eens te willen vestigen op de collecte voor het sanatorium Zonnestraal, welke morgen wordt gehouden. Zoowel van de overheid als van de burgerij mocht het comité de meest mogelijke mede werking ondervinden. Een legertje collectanten staat gereed om een aanval te doen op de beurzen der ingezetenen. Aan de propaganda is veeL zorg besteed. Op een aantal punten in de stad zijn groote re clamedoeken gespannen, waarop een opwekking vermeld staat, om de „Zonnestraal"-collecte te gedenken. Zooals men bemerkt, heeft „Zonnestraal" niets onbeproefd gelaten om de offervaardig heid van de burgerij op te wekken. Thans is het woord aan het publiek. Daar de Doelen gebruikt wordt voor de repe tities van „Zoo zong de Gouden Eeuw", zal het afscheid van den aftredenden burgemeester van de Haarlemsche Brandweer hedenavond niet in De Doelen doch op de binnenplaats van het Pand gehouden worden. Na Donderdagavond een bezoek te heb ben gebracht aan Hr. Ms. „Gelderland", heeft Prins Bernhard vanmorgen de cava- lerie-kazerne aan de Sarphatistraat bezocht, waar Z. K. H. op het daarachter gelegen terrein eenigen tijd paard heeft gereden. De Prins heeft zich later op den morgen naar het bureau der Verkeerspolitie aan den Overtoom begeven om zich daar van ver schillende bijzonderheden, o. m. betrekking hebbende op het systeem der automatische verkeerssignalen in welk verband tevens de telefooncentrale Zuid werd bezocht op de hoogte te stellen. Het op hedenmorgen vastgesteld bezoek van H. M. de Koningin aan Arti, is zooals reeds werd medegedeeld niet doorgegaan. Van mid dag om drie uur is de. Koninklijke familie uit gereden voor den autorit door Noord. De Graal zal Zaterdagmiddag met een groep van 200 tot 225 leden deelnemen aan het dé filé op den Dam langs de Koninklijke Familie. De groep vergadert om kwart vóór één in de voormalige St. Catharina-kerk, is om één uur op het Museumplein en vertrekt om twee uur naar een Dam. Gebouw St. Bavo: Haarlems Gemengd Koor 8 uur; Bestuur Metaalbewerkers 8 uur; R.K. Be volkingsbureau 8 uur. Rembrandt-Theater: Romeo en Julia, 2.30, 7 em 9.15 uur. Frans Hals-Theater: Emil Jannings in „De Heerscher", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater: Massa-Justitie (geprolon geerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Filmac 115 uur; Nitchero met Harry Baur, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo Geel-Wit, 6 uur Ge wone zittingen, 4 en 7 uur. Frans Halstheater Emil Jannings in „De Heerscher," 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater „Massajustitie" (geprolon geerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace Palace Fiilmac, 115 uur 7 en 9.15 uur Harry Baur in „Nitchevo." Rembrandt-theater Norma Shearer in „Ro meo en Julia," 2.30, 7 en 9.15 uur. R.K. Pension-Bureau: Centraal Bureau voor kosthuizen en pensions eiken dag geopend. Parklaan 59, hoek Jansweg, telefoon 10394. St. Elisabethvereeniging: Jansstraat 49. Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; ver gadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Wit-Gele Kruis, Parklaan 75 (Tel. 16391). Spreekuren voor R. K. Wijkverpleging, Magazijn verplegingsartikelen, inschrijving lidmaatschap en inlichtingen alle werkdagen van 10 uur van. tot 5 uur n.m. Bureau voor uitzending van zieken-, aenuw- en kraamverpleegsters, kraam verzorgsters en bakers. Dag en nacht te be reiken. de beroemde populaire stofzuiger 27.50 35.42.50 50.— Drié jaar coulante fabrieksgarantie Gratis service- en onderhoudsdienst 100 pCt, Nederlandsch Fabrikaat GR. HOUTSTRAAT 94 TELEF. 17077 Filialen door geheel Nederland De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden der Provin ciale Staten maakt bekend, dat bij zijn be sluit van heden tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland is benoemd verklaard: de heer W. F. Visser te Velsen, zulks ter voor- Wel zelden gebeurt het, dat- het voltallige politiecorps van hoog tot laag in uniform en in burger bijeen is. Dit laat zich begrijpen, want de stad eischt dag. en nacht bewaking en het zou onjuist zijn, wanneer kinderen der duisternis vrij spel gegeven werd in het ple gen van overtredingen. Er moest dus hedenmorgen iets heel bijzon ders aan de hand zijn, nu de geheele politio- neele macht van Haarlem om elf uur op de binnenplaats van „de Doelen" bij elkaar was. Dat bijzondere vond zijn oorzaak in het af scheid, dat de burgemeester als hoofd van de politie wenschte te nemen bij zijn aftreden. Of de stad dan buiten bewaking was? Natuurlijk niet; de rijksveldwacht was zoo welwillend om de taak van de dienaren van den H. Herman dad een uurtje over te nemen, waarvan de bur gerij intusschen weinig gemerkt zal hebben. Keurig stonden ze opgesteld op de binnen plaats van „de Doelen", De hoofdinspecteurs en inspecteurs, daarnaast de motorbrigade met haar motoren, recht tegenover den ingang hoofdagenten en agenten, piekfijn in orde, met helderwitte handschoenen en glimmende schoe nen. Aan den anderen kant van de binnen plaats hoofdinspecteur, inspecteur en leden van de recherche, onze politie-inspectrice, het administratieve personeel, ook al weer met zijn leider. Even voordat de burgemeester met mevrouw Maarschalk door den commissaris van politie voor het front van de mannen geleid werden, commandeerde hoofdinspecteur Drayer „Geeft acht" en stonden de 200 menschen, die voor onze bewaking zorgen, onbeweeglijk in de hou ding. De burgemeester zeide er prijs op te stellen van het corps afscheid te nemen na achttien jaren samenwerking. Het zal u niet verwonde ren, aldus spr., dat ik dit doe met gevoelens van zeer gemengden aard en dat het my leed doet ook het verband met de Haarlemsche po litie te moeten beëindigen. Veel is er in die jaren gebeurd. De stad onderging een groote uitbreiding en de taak der politie is er, naar mate de jaren verliepen, niet gemakkelijker op geworden. De financiën gedoogden niet om de sterkte op te voeren in verhouding tot het vergroote bebouwde gebied. En het stemt mij tot groote voldoening, dat de politie desondanks nimmer in haar taak tekort is geschoten. Ik betuig u daarvoor dank. Ik vertrouw, dat het corps op den steeds gevolgden weg van nauw gezette plichtsbetrachting zal voortgaan, dat het den naam der Haarlemsche politie zal blij ven hoog houden en ik wensch U allen van ganscher harte toe, dat het u en uwe gezin nen tot in de lange toekomst moge welgaan. De commissaris van politie, de heer E. H. Tenckinck verklaarde, dat het 't corps goed gedaan heeft, dat het van zijn chef officieel afscheid kan nemen. Er is heel wat gebeurd in die 1? jaren. De gemeente breidde uit van 75.000 zielen tot 134.000, dat is bijna het dub bele. Daar staat tegenover, dat het politie corps gelijk gebleven is, zelfs 14 man minder telt dan vroeger. Niettegenstaande dit alles mocht u tevreden zijn, aldus spr. Toen u kwam was de huisvesting niet zooals het behoorde. U werkte er aan mede, dat er een goed politie bureau gebouwd werd, dat er nieuwe posthui zen kwamen, dat de kinder-politie, de motor brigade en de hondenbrigade werden gesticht. De verkeersbrigade, die in het begin van uw tijd gevormd werd, is al weer bijna verdwenen, daar de verkeerslichten over enkele dagen in werking zullen worden gesteld. Voor de sur veillance te water in het noorden der gemeen te werd een politieboot gekocht. Wat wij echter het meest in u gewaardeerd hebben is de wijze, waarop u voor het corps op de bres stond toen de tijd van bezuinigin gen aanbrak en u een halt kon toeroepen aan al te ver gaande versoberingen. Namens allen dank ik u voor de geschonken sympathie en de prettige leiding. Wij hebben gaarne onder u gediend. Er is een oud spreekwoord, dat zegt: „We weten wel wat we hebben, maar niet wat we krijgen." Wat we hebben zal ieder man schap met dankbaarheid getuigen. Namens allen bood spr. mevrouw Maarschalk een tuiltje orchideeën aan en den burgemeester een fraaie foto in lijst van de geheele Haar lemsche politie. Dit moge u als Haarlems bur ger nog dikwijls doen herinneren aan de mooie dagen van uw burgemeesterschap. Een driewerf „Hoera" werd aangeheven en nadat de burgemeester met een kort woord voor de geschenken bedankt had, marcheerden de verschillende onderdeelen van het corps af. Op Zaterdag 12 Juni a.s„ zal de Koninklijke Familie te kwart voor elf per auto uitrijden en een bezoek brengen aan het IJsclubterrein, ter gedeeltelijke bijwoning van kinderspelen, door den AmSterdamschen Oranje Jeugdbond ge organiseerd. Gereden zal worden langjs de volgende wegen: Dam, Mozes en Aaronstraat, N.Z. Voorburgwal, Raadhuisstraat, Westermarkt, Rozengracht, Marnixstraat, Marnixplein, brug over Singel- gracht, Nassaukade, Overtoom, Amstelveensche- weg, Lomanstraat, Hendrik Jacobszstraat, Pie- ter Lastmankade, Jan van Goyenkade, J. J. Viottastraat, Cornelis Schuytstraat, Reijnier Vinkeleskade, Brug over Boerenwetering, Van Hilligaertstr., Pijnackerstraat, Cornelis Troost plein, Ferdinand Bolstraat, Stadhouderskade, Hobbemakade, Honthorststraat, tot ingang IJs clubterrein tegenover achterzijde Rijksmuseum, waar de Koninklijke Familie uitstapt. Auto's wachten. Aankomst te omstreeks 11.15 uur. Vertrek te omstreeks 11.40 uur. Vervolgens wordt gereden langs: Museum plein (westzijde), Van Baerlestraat, Roelol Hartplein, Roelof Hartstraat, Ceintuurbaan, Ferdinand Bolstraat, Cornelis Troostplein, Fer dinand Bolstraat, Jozef Israëlskade, Van Wou- straat, Westeinde, Frederiksplein, Utrechtsche- straat, Rembrandtsplein, Reguliersbreestraat, Muntplein, Rokin, Spui, Kalverstraat (deels in verkeerde richting), Dam. Aankomst ten Paleize te omstreeks 12 uur. Des middags zal H.M. de Koningin te 14.15 uur per auto uitrijden tot het maken van een rijtoer en het brengen van een bezoek aan de roeibaan, in het Amsterdamsche Boschplan in de gemeente Nieuwer-Amstel, welke baan bij deze gelegenheid door H.M. officieel zal wor den geopend. Gereden wordt langs de volgende wegen: Dam, Mozes en Aaronstraat, N.Z. Voorburgwal, Spui, Singel, Koningsplein, Leidschestraat, Leidsche- plein, Leidscheboschje, Stadhouderskade, Jan Luykenstraat, Hobbemastraat, Paulus Potter straat, Willemsparkweg, Jacob Obrechtstraat, Van Eeghensraat, Cornelis Schuytstraat, J. J. Viottastraat, Jan van Goyenkade, brug achter Lyceum, Olympiaplein, Apollolaan, August Al- lebéplein, Minervalaan (westzijde), Euterpe- straat, Beethovenstraat, Stadionweg, Olympia plein (zuidzijde), Stadionweg, Stadionplein, Amstelveenscheweg, ingang Boschplan Roei baan tot naar tribune. Aankomst Boschbaan te omstreeks 14.40 uur. Vertrek Boschbaan te omstreeks 15.10 uur. Terug wordt gereden langs de volgende we gen: Amstelveenscheweg, Kalfjeslaan, Amstel- aijk, Amstellaan, Rijnstraat, Van Woustraat, Stadhouderskade, Leidscheboschje, Leidsche- plein, Leidschestraat, Koningsplein, Singel, Spui, N.Z. Voorburgwal, Paleisstraat, Dam. Aankomst ten Paleize te 15.35 uur. Des avonds te 20.15 uur, zal de Koninklijke Familie zich per auto naar den Stadsschouw burg begeven, ter bijwoning van een gala-voor stelling. Gereden zal worden: Heenweg: Dam, Mozes en Aaronstraat, N.Z. Voorburgwal, Spui, Singel, Koningsplein, Leid schestraat, Leidscheplein tot Koninklijken in gang Marnixstraat. Terugweg: vertrek omstreeks 22.35 uur: Mar nixstraat, Leidscheplein, Leidschestraat, Ko ningsplein, Singel, Spui, N.Z. Voorburgwal, Pa leisstraat, Dam. Terug ten Paleize te omstreeks 22.45 uur. De Haarlemsche Politie-Muziekvereeniging werd door het Amsterdamsche Huldigings-Co- mité uitgenoodigd de Zanghulde, welke a.s. Zaterdag 12 dezer de Koninklijke familie op het IJsclubterrein te Amsterdam zal worden aangeboden, te begeleiden en op te luisteren. 10.45 uur Autorit, met bezoek aan het Kinderfeest op het IJsclubterrein. 11.15 uur Aankomst IJsclubterrein. 11.40 uur Vertrek IJsclubterrein. 12.uur Terug ten Paleize. 14.15 uur Autorit, met bezoek aan de Roeibaan in 't Amsterdamsche Boschplan. 14.40 uur Aankomst Boschbaan. 15.10 uur Vertrek Boschbaan. 15.35 uur Terug ten Paleize. 15.40pl.m. 16.uur Oranjehulde op den Dam. 20.30 uur Autorit naar Galavoorstelling in den Stadsschouwburg. 22.45 Terug ten Paleize.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5