Bezoek van Polens president aan Boekarest KNAL Onderzoekingen in Indië BONDGENOOTSCHAPPEN EN ALLIANTIES CHRISTENDOM CONTRA LIBERALISME Kerkelijk leven VRIJDAG 11 JUNI 1937 BU1TENLANDSCH OVERZICHT Roemenië en Genève totems, die de Praagsche positie verzwakt, RADIO-MISSIEDAG VAN DEN K.R.O. Dit jaar op Zondag 27 Juni CENTRALE BOND VAN ZIEKENFONDSEN GROOTE PR'JS VAN NEDERIAND DER K*N*M*V 26JUNI ASSEN p| Kaarten bij de bekende voorverkoopers De zware repetities en Openluchtspelen te 's-Gravenhage Opvoering van Vondels Gys- breght van Aemstel" DE FEESTPLANNEN TE ROTTERDAM Voorloopige besprekingen gevoerd LANDBOUWORDENINGSWET Adres der K. v. K.'s der groote gemeenten Expeditie van de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam Opleiding voor winkelpersoneel Jongeman verdronken Door de warmte bevangen 'n Vlot r il iter, vlot gekleed. iyiicoünn KERKO zhiati Jaarverslag Kon. Olie Een recordproductie geregistreerd NED. REISVEREENIGING VOOR KATHOLIEKEN Felle brand te Nieuwkuyk Vier boerenwoningen in de asch gelegd DE VLIEGFEESTEN OP WAALHAVEN Nieuwe autogiro neemt aan de vliegfeesten deel Reis „Hertog Hendrik" Audiëntie Het bezoek dat de Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken, kolonel Beek, eenige weken geleden aan Boekarest en de leidende Roemeensche staatslieden bracht, M thans gevolgd door een officieele visite van den president der Poolsche republiek, Moscicki, aan koning Carol, die op zijn beurt in het einde dezer maand naar Warschau vertrekken zal. tteze drukke betrekkingen tusschen de beide Geallieerde landen zijn dermate opgevallen dat de meest sensationeele veronderstellingen om rent de te Boekarest genomen, en te War schau te nemen, besluiten van verschillende tijden geopperd zijn. De meeste dezer veronder stellingen missen iederen grond omdat zij met de realiteit geen of niet genoeg rekening hou den. Ieder land heeft nu eenmaal de politiek van Min geografische ligging. Van die politiek kan het niet afwijken. En de ligging van Roemenië is m zekeren zin zóó gunstig dat een wijziging M de tot dusver gevolgde politiek bijna zeker een verzwakking van de Roemeensche positie heteekenen zou. Roemenië, dat deel uitmaakt Van de Klei'ne Entente zoo goed als van de ®alkan-Unie, Wordt door geen enkelen buur staat direct bedreigd. De nabuurschap van de ®°vjet-republiek vormt voor Roemenië geen hron van onrust meer sinds de Bessarabische hwestie zoo niet opgelost dan toch gesust is en U.R.S.S. als lid van den Volkenbond toetrad. alliantie met Polen is hechter dan ooit. In tafelrede, die president Moscicki bij gele- Genheid van zijn bezoek aan Boekarest uitge broken heeft, heeft de president der Poolsche rePubliek niet nagelaten er aan te herinneren öat de poolsche nationale held, maarschalk ^Usoedski, en koning Ferdinand door hun per soonlijk optreden reeds den grondslag voor het bfensieve Poolsch-Roemeensche verbond leg den, dat dit verbond thans vijftien jaar bestaat etl zich gehandhaafd heeft ondanks de groote veranderingen, die in dat tijdsverloop in Europa Maats gegrepen hebben. Tsjecho-Slowakije en doego-siavië zijn voor het Roemeensche ko- Mnkrijk trouwe en toegewijde geallieerden. Van ®Wgaarsche zijde kunnen geen gevaren drei- Gen al was het maar omdat het Bulgaarsche koninkrijk in militair opzicht van Roemenië de Mindere is. Maar daarvan afgezien zal Bulgarije er toch de voorkeur aan geven de geschilpun- Mh, die tusschen dit land en Roemenië bestaan, ^hgs vredigen Weg op te lossen. Wat ten slotte Hongarije betreft is er op een botsing minder kans dan ooit. Ongetwijfeld een obstakel voor oprechte Roemeensch—Hongaarsche vriend- Schap is Zevenburgen, dat Roemenië nimmer Meer goedschiks af zal staan en waarvan Hon- garije niet gemakkelijk formeel afstand zal ö°cn, maar de Hongaren toonen zich, door de Mhstandigheden gedwongen, in den laatsten" tijd Meer en meer geneigd een politiek te adoptee- die met de werkelijkheid rekening houdt, Modat de mogelijkheid niet uitgesloten is dat bh zekere mate van samenwerking tusschen °ngarije en andere staten van het Donau- ken tot stand komen kan. £>ank zij Roemenië's hechte allianties die et Frankrijk mogen in dit verband niet verge- 11 Worden dank ook vooral de geografische Gging van jan(j kan er voor de regeering te 7°ekarest dus nauwelijks sprake van zijn in e Politieke lijn, die de Roemeensche leidende J^atslieden steeds trouw gevolgd hebben, fun- aMenteele wijzigingen aan te brengen. Der- Mke wijzigingen zouden het land slechts Ullnen berooven van een deel van de voor den, waarvan het thans terecht partij trekt, hieruit volgt dat alle berichten, die Roeme- 6 Plannen toedichten, welke met de tot dus- U Gevolgde traditioneele politiek bezwaarlijk Mjmen zijn, slechts met de uiterste reserve n«n worden aanvaard. pv at beteekent evenwel niet dat men te J 1 Boekarest geen open oog heeft voor de g wijzigingen die de situatie van de lan- In Oost-Europa ondergaat. Het tegendeel j. geval. Het is den Roemeenschen staats- jben niet ontgaan dat de overeenkomst, die 6n JoeG°-Slavië hebben aangegaan, de lWe van het laatste land, ook ten aanzien Hongarije, in niet geringe mate versterkt het^ 8n men te Boekarest' in PrinciPe. van Met S*uiten van een dergelijke overeenkomst Victor Emanuel's rijk niet afkeerig. Een Va^clijke overeenkomst zou, naar de meening jj de leiders van Roemenië's buitenlandsche Itj'ek, het bezit van Zevenburgen moeten ahdeeren. Maar een aannemelijke formule hir* beft Met zoo eenvoudig te vinden. Eenerzijds b' Italië met de belangen van Hongarije in stige mate rekening te houden, anderzijds ve Hoekarest zich bezwaarlijk een voordeel s, ^haffen als dit de positie van Tsjecho- akije nog zwakker maken mocht dan die 1)]^ M. Zoolang deze moeilijkheden bestaan e,, Vpn> zal Boekarest steeds ontkennen dat t;p, Van ernstige onderhandelingen van poli- aard met Italië sprake is. bken Baf Mi t 0len toenadering tusschen Roemenië h0eft met voldoening begroeten zou be* 6ch nauwelijks betoog. De verhouding tus- MpuK '^6 Poolsche en de Tsjecho-Slowaaksche Vgjj lek ig sinds jaren, op z'n zachtst gezegd, Minder vriendschappelijken aard en iedere ten ci°or de Poolsche pers gelukkig gehee- Vajj _^Iaar Roemenië beschouwt het bestaan als e Tsjecho-Slowaaksche republiek terecht waarborg te meer voor de eigen vei- Meqe en zal er daarom niet gemakkelijk toe M i„ erken zjjn bondgenoot in het Noorden 'Solr eeren. vorm van isolatie wordt trouwens door Moscicki, staatspresident der Poolsche republiek Boekarest verworpen. Het is opgevallen dat president Moscicki in zijn tafelrede met geen woord van den Volkenbond heeft melding ge maakt. Koning Carol daarentegen heeft er niet zonder nadruk op gewezen dat „de Roemeen sche allianties in volmaakte overeenstemming zijn met den geest, waarvan de groote Geneef- sche instelling bezield is." Alle Poolsche pogin gen, Roemenië van den Volkenbond in zijn huidigen vorm los te weeken zijn tot dusver mislukt en het ziet er niet naar uit dat kolo nel Beek op dit terrein groote successen oog sten zal. Zondag 27 Juni zal de K. R. O. zijn jaarlijk- schen radio-missiedag houden. Op dezen dag doet de K. R. O. een beroep op de katholieken van Nederland, om door een klein offertje, door het koopen van een insigne, het volhouden en het uitbreiden van de K.R.O.- wereld-uitzendingen mogelijk te maken. Zooals bekend, zendt de K- R- O. gedurende vier jaren reeds, vier uren per week, een bij zonder programma via de ultra-kortegolf-zen- ders uit, bestemd voor alle Nederlanders in den vreemde, doch meer bijzonder voor de duizen den missionarissen, priesters en religieusen, ver van hun vaderland verwijderd. Een nauwer con tact en een inniger band tusschen Katholiek Nederland en zijn missionarissen is hierdoor bereikt. Dank zij de beschikking van het Hoogwaardig Episcopaat aan den K.R. O., gedaan bij schrij ven van 24 October 1933, is aan den K. R. O. toegestaan, „jaarlijks aan al de kerken van Nederland genoemden insigne-verkoop te or- ganiseeren, ten bate van de K. R. O.-wereld- uitzendingen voor de Nederlandsche missiona rissen." Wij vertrouwen, dat alle Katholieken het ra dio-missie-speldje zullen koopen, opdat de Ka tholieke aetherstem uit Nederland door alle landen en verre volkeren, maar vooral door de Nederlandsche missionarissen, die er werken voor het heil der zielen, kan blijven gehoord worden. In de te Utrecht voortgezette 24ste algemeene vergadering van de Landelijke federatie ter be hartiging van het ziekenfondswezen zijn na uit voerige discussies met vrijwel algemeene stem men de voorgestelde statuten en het huishou delijk reglement aangenomen, waardoor de fe deratieve organisatievorm meer in de richting van een gecentraliseerden bond wordt gestuurd. De naam van de federatie zal voortaan in overeenstemming met deze verandering van or ganisatievorm, luiden: Centrale Bond van Zie kenfondsen. ZATERDAG CIRCUIT' VAN DRENTHE examens zijn er. Houdt nu zenuwen en geest met Mijnhardt's Zenuwtabletten volkomen kalm en helder. Het maken der repetities wordt lichter en het slagen zekerder. Buisje 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten. De Vereeniging tot bevordering van Vreemde lingenverkeer te 's-Gravenhage e. o. heeft in samenwerking met den Haagschen Kupstkring en de Volksuniversiteit aldaar het voornemen opgevat tot het organiseeren van openlucht spelen in de Residentie. Voorloopig is een ontwerp voor een drietal opvoeringen in de openlucht in studie geno men, en wel op 14, 15 en 16 juli as., waarbij als plaats der voorstellingen gedacht is aan het Binnenhof. Voor de eerste maal zal worden opgevoerd Vondels „Gysbreght van Aemstel", mede bij gelegenheid van de Vondel-herden king in dit jaar. Reeds is van Rijks- en ge meentewege de noodige medewerking toegezegd. De „Gysbreght" zal bij avond gespeeld wor den, onder kunstverlichting, die in overeen stemming met den achtergrond der historische' gebouwen gehouden wordt. Het spel zal onder leiding staan van Anton Verheyen, die tevens de hoofdrol zal vervullen, terwijl verder verschillende prominente acteurs voor dit spel zijn aangezocht. Het publiek zal op een tribune plaats kunnen verkrijgen, waarvoor op ongeveer duizend toe schouwers gerekend wordt. Het ligt in de bedoeling deze openlucht opvoeringen in de toekomst te continueeren, waartoe een stichting zal worden opgericht, die alle verdere voorbereidingen zal treffen. Ten stadhuize te Rotterdam heeft, onder voorzitterschap van den burgemeester, mr. p. Droogleever Fortuyn, 'n voorloopig klein comité besprekingen gevoerd over de wijze waarop het voor de stad zoo uiterst gewichtige feit van het tot stand komen van den nieuwen Maastunnel onder de algemeene belangstelling zou kunnen worden gebracht. In 1941 zal het 75 jaar geleden zijn, dat het doorsteken van den nieuwen Maasmond ge schiedde, een even belangrijke gebeurtenis voor Rotterdam naar de burgemeester opmerkte als het, mede in 1941, gereed komen van den tunnel. Daarvoor wenscht men de aandacht van stad en land te vragen. Eenige besprekingen werden gevoerd en meer gedetailleerde voornemens zullen thans nader in studie worden genomen. De Schiphol-K.L.M--fïlm. Vóór den aanvang der werkzaamheden nemen alle be trokken partijen een kijkje op het terrein. V.l.n.r. de heeren: v. d. Handel, chef Pu bliciteit gemeente Amsterdam, B. Tax (K.L.M.), B. Prinsen Geerligs (K.L.M.), D. v. Staveren, voorzitter Cultureele Filmcentrale, Otto van Nijenhoff, cameraman en Max de Haas, regisseur De Kamers van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam en Utrecht hebben dezer dagen een adres gezonden aan den minister van Landbouw en Visscherij, waarin zij haar bezwaren uiteen zetten over het voorontwerp voor een Landbouw-ordeningswet 1937. In dit adres toonen de Kamers aan, dat het voorontwerp in groote lijnen een vrijwel on veranderde voortzetting is van de agrarische crisispolitiek, zooals deze is opgebouwd op de Landbouw-Crisiswet 1933. De Kamers zijn van meening, dat deze voortzetting van de land bouw-crisispolitiek in strijd is met de alge meene economische belangen van Nederland en dat het beroep van de memorie van toelichting op de ordeningsgedachte ook vele voorstanders daarvan niet voor de nieuwe regeling zal ver mogen te winnen. Het adres betoogt verder, dat de stelling, als zou de toekomstige ontwik keling van de economische structuur de ont worpen oplossing noodzakelijk doen zijn, vol komen onbewezen is. De voorgestelde regeling zal in het bijzonder groote nadeelen met zich medebrengen voor handel en nijverheid, welke zich bezig houden met aan- en verkoop, distributie, bewerking of verwerking van eigen en vreemde bodempro ducten. In moeilijke tijden moet afweging van alle betrokken factoren ongetwijfeld soms leiden tot tijdelijke maatregelen, die bi] bepaalde be volkingsgroepen op tegenstand stuiten, doch die wegens den noodtoestand in andere bedrijven in het algemeen belang als onvermijdelijk moeten worden aanvaard. De Kamers zijn ech ter van oordeel, dat een ontwerp van wet op dezen grondslag nimmer de volksvertegenwoor diging mag bereiken. Prof. dr. H. A. Brouwer, hoogleeraar- directeur van het Geologisch Instituut der gemeentelijke universiteit van Amsterdam vertrekt naar wij vernemen dezer dagen met den conservator van het instituut ir. F. A. H. W. de Marez Oyens, en acht stu denten in de geologie per s.s. „Johan de Witt" van de Stoombootmaatschappij Ne derland naar Nederlandsch-Indië. Deze reis, welke op initiatief van prof. Brouwer uitgaat van de Universiteit van Amsterdam heeft ten doel wetenschappelijk- geologische onderzoekingen te verrichten op eenige eilanden behoorende tot de kleine Soenda-eilanden beoosten Flores, met name op Alor, Wetar, Roti en Timor. Vorige expedities hebben een rijk palaeonto- logisch materiaal meegebracht en de proble men gesteld, die thans nader onder de oogen gezien kunnen worden, nu de palaeontologische verzamelingen voor het overgroote deel be werkt zijn en de stratigrafische grondslagen hebben gelegd, die mogelijkerwijs tot de op lossing der tektonische problemen kunnen voe ren. Het ligt thans in de bedoeling op bepaalde punten, die zich daartoe in het bijzonder lee- nen, detailonderzoekingen te verrichten, waar bij het werk, door de studenten verricht, later eventueel in den vorm van proefschriften, ter verkrijging van den doctorsgraad, kan worden gepubliceerd. Tusschen den Kon. Ned. Middenstandsbonden de Vereeniging van Groot-Werkgevers in het Winkel- en Magazijnbedrijf worden op regel matige tijdstippen besprekingen gehouden. Bij een van deze besprekingen kwam naar voren het groote belang, zoowel voor de winkelbedrij ven als voor de jongens en meisjes die de scholen verlaten, om de aandacht van ouders en schoolhoofden te vestigen op de opleiding tot winkelpersoneel. Aan de scholen ging een mededeeling uit in dezen geest. Donderdagavond omstreeks half acht is een ongeveer zestien-jarige jongen, wonende in de Ravesteinstraat te Den Haag bij het zwemmen in de buitenhaven te Scheveningen, naar zee afgedreven en verdronken. Donderdagmiddag te kwart over vijf is de 3I-jarige M. R„ wonende in de Stieltjesstraat te 's Gravenhage, bij het grasmaaien in het Zuiderpark, door de warmte bevangen. De geneeskundige dienst heeft den man in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Een genot om in een Kerko Shirt te rijden. Het poreuze Trubenijs boord zit lekker luchtig en blijft keurig in 't model, ondanks fcrans- pireeren. Voor ruiters zijn er aparte modellen, sterk, sportief, correct van snit. De gewone Kerko Shirts kent U toch al De beschaafde dessins zullen U zeker bevallen. rwé. rrrn. met twee Trubenijs boorden pastelkleuren 5.50 aparte dessins 6.50 SMAAKT ALS CHAM PY Productie, verbruik en prijzen hebben in 1936 'n beeld vertoond, dat beter was dan men sinds lang had gezien. Wat de productie betreft, ver beterde 1936 het record, dat op naam van zijn voorganger stond, niet onbelangrijk. De ruim 226 millioen K.G. ton ruwe olie, die in 1935 werden voortgebracht, zijn in 1936 overtroefd door een productie van ruim 247 millioen ton. Steeg aldus de productie met 9 pCt., de con sumptie in 1936 overtrof die van 1935 in nog sterkere mate. Men kan veilig aannemen, dat b.v. het benzineverbruik in het afgeloopen jaar 10 a 11 pCt. hooger was dan in het jaar daar voor. Alle teekenen wijzen er op, dat de vraag naar aardolieproducten zal blijven toenemen. De verbetering der prijzen kwam in 1936 nog niet in alle distributiecentra tot uiting en ging overal in langzamer tempo dan die van pro ductie en vraag. Heel wat duidelijker zou de lang verbeide op leving merkbaar zijn, indien zij niet werd ge remd door de groote onzekerheid, die alom op politiek gebied heerscht, waardoor de wereld in een staat van nervositeit verkeert, die den in ternationalen handel, welke voor alles vrijheid noodig heeft om zich te kunnen ontplooien, be lemmert. Op het gebied van onze industrie komt de oorlogspsychose o.a. tot uiting in de oprichting op groote schaal van installaties tot het vervaardigen van synthetische benzine. Men verkrijgt aldus een benzine, die vele malen duurder is dan het natuurlijke product en be steedt tientallen millioenen aan installaties, die trachten te fabriceeren wat de aarde ruim schoots schenkt. Men kan aannemen, dat de wereld in 1936 2.400.000 ton van zulke kunst matige producten heeft verbruikt tegen 1.980.000 ton in 1935 en dat dit verbruik den betrokken landen ongeveer 33 millioen pond sterling meer heeft gekost dan een gelijke hoeveelheid geïm porteerde natuurlijke producten zou hebben geëischt. Ook in het afgeloopen jaar stonden de Ver- eenigde Staten wat de productie van ruwe olie betreft wederom aan den top. Met ruim 10 pCt. liep de productie in dat land op en hoewel bijna alle productiecentra een hooger cijfer aangeven dan verleden jaar heeft, als men op de groote producenten let, nergens anders de vermeerdering zulk een omvang aangenomen. De toeneming der productie over vrijwel dege- heele wereld, die plaats kon vinden zonder dat ergens opvallende teekenen van vroegtijdige uitputting merkbaar waren, wijst er op, dat wij niet te optimistisch zijn als wij aannemen, dat de reserves in de meeste produceerende landen nog langen tijd voldoende zullen zijn om aan de vraag naar petroleumproducten te kunnen voldoen. Onze productie steeg voornamelijk in Roe menië, Mexico, Venezuela en de Vereenigde Staten. In Roemenië was de stijging het gevolg van het in productie komen van het terrein Bucsani, terwijl in Mexico de productievermeer dering te danken is aan het terrein Poza Rica. In de Vereenigde Staten werd de productie vergroot met het oog op de toenemende vraag op de petroleummarkt, terwijl de stijging in Venezuela te danken is aan de voortgezette boorcampagne en uitbreiding van het aantal pompinstallaties voor het opvoeren der olie. Dank zij de technische verbeteringen in de constructie van benzinemotoren en door steeds waardevoller materiaal te gebruiken, hebben deze motoren langzamerhand een volmaaktheid bereikt, die, wat het zuinig gebruik van brand stof betreft, den Dieselmotor al heel dicht na dert. In nog sterkere mate geldt dit wellicht voor den vliegtuigmotor. Hier worden uit den aard der zaak hooge eischen gesteld aan net gewicht van den motor en van de mede te voe ren brandstof. De consequentie van deze voort schrijdende techniek is, dat steeds zwaardere eischen worden gesteld aan de kwaliteit der benzine, yooral wat betreft bare klopwaarde. Vandaar dat overal installaties verrijzen om aan deze modernste eischen van de markt te kunnen voldoen. Onze groep gaat voorop bij het nemen van zulke maatregelen. Aan het einde van het jaar 1936 had onze groep de beschikking over een laadruimte van 2.056.563 ton met inbegrip van de vloot van de Eagle Oil Shipping Company Ltd en van de gecharterde tonnage. Deze vloot vervoerde on geveer 20.862.000 ton lading, waarvan ongeveer 2.956.000 ton door de Eagle Oil Shipping Co. Ltd werden vervoerd. Gedurende het verslagjaar bleef de geheele laadruimte van de groep in vol gebruik en er werden 18 nieuwe zeetankschepen met eenton- nenmaat van ongeveer 180.000 aan de vloot van de groep toegevoegd. Wij hebben nog een uitgebreid bouwprogram onderhanden en onze politiek, die wij verschei dene jaren geleden zijn begonnen om de oudere schepen weg te doen en te vervangen door mo derne motorschepen, heeft volkomen voldoe ning gegeven. Onze vloot is waarschijnlijk een van de meest moderne ter wereld. De Nederlandsche Reisvereeniging voor Ka tholieken verzoekt ons opname van het vol gende: Ons is ter oore gekomen, dat te Bloemendaal is opgericht een „Stichting Katholiek Toerisme", welke zich onder meer bezig houdt met de ac quisitie van advertenties op toeristisch gebied. Wij stellen er prijs op met dezen te verklaren, dat de „Nederlandsche Reisvereeniging voor Katholieken" met deze „Stichting" niets te ma ken heeft, en alle verantwoordelijkheid voor de gesties van dit „Katholiek Toerisme" ten eenen- male afwijst, Donderdag is te Nieuwkuyk (N.Br.) een felle brand uitgebroken, Waardoor vier boerenwonin gen in de asch werden gelegd. Het vuur is ontstaan in de boerderij van het gezin Corstanje, gelegen in de wijk Hei-eind en nam spoedig een grooten omvang aan, zoo dat aan redden van den inboedel niet te den ken viel. De brandweer was kort na den brand aanwezig, doch moest zich beperken tot het nathouden van de belendende woningen. Zij kon echter niet verhinderen, dat ook de wo ningen van de gezinnen De Gouw, J. van Zon en W. Samuels door het vuur werden aange tast; De huizen, alle met riet bedekt, waren welda een prooi der vlammen, alsmede een schuur, grenzende aan de boerderij van Cor stanje en een kippenhok. De oorzaak van den brand moet waarschijn lijk gezocht worden in een defecten schoorsteen. De woning van J. van Zon en de inboedel van Samuels waren niet verzekerd. De overige schade wordt gedekt. Donderdagavond 6.45 uur is op het vliegveld Waalhaven aangekomen de Duitsche aviateur Gerd Achgelis. Hij werd, na op het vliegveld gedaald te zijn, verwelkomd door den havenmeester, den heer A. C. Tolk, en den heer Fr. Grolms, or ganisator van de vliegfeesten. Gerd Achgelis is gekomen met een Focke Wulf Stösser machine, welke een motor heeft van 240 P.K. Met deze snelle machine heeft hij den afstand BremenRotterdam, ca. 345 K.M. afgelegd in 1 uur 25 min. De Focke Wulf machine, waarmede Achgelis naar Rotterdam is gekomen, is een zelfde soort machine als waarmede hij de laatsta drie jaar in Amerika heeft gevlogen. Met deze machine is hij in Amerika drie jaar achtereen kampioen gewor den in het kunstvliegen. Met dit type machine heeft hij destijds ook het wereldrecord rugvlie- gen gevestigd. De heer Achgelis deelde ons mede, dat hij na de vliegdagen te Rotterdam zal deelnemen aan de Europeesche kampioen schappen vliegen, die in Juli te Ztirich worden gehouden en dat hij daarna naar Zuid Amerika vertrekt, waar hij voor een aantal groote vlieg feesten is geëngageerd. Vast is komen te staan, dat op de beide vliegdagen een nieuwe autogiro, bestuurd door den heer J. v. d. Velde, zal demonstreeren. V. d. Velde heeft, nadat jj. Zondag zijn ma chine by een start defect is geraakt, onmiddel lijk maatregelen genomen om uit Engeland een nieuwe machine te krijgen. Donderdagavond is hij met de K. L. M. naar Londen vertrok ken, waar men een nieuwe autogiro voor hem gereed heeft gemaakt, met welke machine hij Vrijdag tegen den middag op Waalhaven dacht aan te komen. Blijkens een bij het departement van Defen sie ontvangen telegram is H. Ms. „Hertog Hendrik" van Ponte Delgada vertrokken. De bekende Katholieke Engelsche schrij ver Hilaire Belloc, de evenknie van den vermaarden en origineelen be keerling G. K. Chesterton, heeft in een boek over het herstel van den eigendom naar een oplossing gezocht voor de sociale en econo mische kwalen van dezen tijd. Hij verklaart, dat het een historische en ideologische fout is te meenen, dat het verwerpelijke kapita lisme natuurnoodzakelijk gegroeid is uit het eigendomsbegrip, een fout, waarop het com munisme, dat in wezen niets anders is dan staatskapitalisme, werd gebaseerd. Niet het eigendomsrecht zelf, maar de wijze, waarop de eigendom verdeeld werd, heeft toestan den in het leven geroepen, welke ten hemel schreien. Als ideaal stelt Belloc, dat een zoo groot mogelijk aantal men- schen economisch vrij moet zijn en econo mische vrijheid kan alleen tot stand komen door een eigendom, welke den mensch in staat stelt geheel zelfstandig in zijn noodzakelijke en elementaire levensbehoeften te voorzien, zonder daarbij direct afhankelijk te zijn van de willekeur van anderen. Iemand, die b.v. 10.000 per jaar aan salaris verdient, is niet economisch vrij, zoolang hij op staanden voet uit zijn dienstbetrekking ontslagen kan Worden, tenzij hij van die 10.000 zooveel weet over te leggen, dat hij bij ontslag vol doende eigendom overhoudt om in zijn nood zakelijk levensonderhoud te voorzien. Belloc wil dus het eigendomsrecht niet afschaffen, maar hij wil een betere verdeeling van den eigendom, zoodat niet de heerschappij van een klein aantal geldmagnaten, industrie kapiteins en trustkoningen het overgroote deel van het menschdom in een economische slavernij, hoe goed en royaal misschien ook betaald, houdt. Hij wil in zekeren zin terug naar de Middeleeuwen, toen het aantal eco nomisch vrije, kleine maar onafhankelijke eigenaars naar verhouding grooter was dan in onze huidige door grootbanken en geld handel, door monsterachtig uitgegroeide in- dustrieele en commercieele concerns gere geerde en in permanente dienstbaarheid ge houden wereld. Kapitalisme noch commu nisme kunnen volgens hem blijvende uit komst brengen, doch een redelijker verdee ling van den eigendom over een grooter aan tal menschen, die natuurlijk weer dienen samen te werken in het belang van de ge meenschap, waarvan zij deel uitmaken. De methodistische zendeling Stanley Jones komt in zijn dagboek „Triom- feerend Leven" tot een minder con creet geformuleerde, maar soortgelijke con clusie, waar hij schrijvend over den demo raliseerenden invloed van de werkloosheid en het maatschappelijk systeem, waaruit deze voortkomt, pleit voor een coöperatieve maatschappij, waarin concurrentie niet meer noodzakelijk en onvermijdelijk schijnt. Theoretisch klinkt dit alles zeer schoon en zeer aannemelijk, maar zoowel Hildire Belloc als Stanley Jones zullen w"el niet meenen, dat hun denkbeelden niet zonder groote en practische, zij het ook niet on overkomelijke moeilijkheden te verwezenlij ken zullen zijn. Welk economisch en sociaal systeem men ook uitdenkt, altijd zullen er menschen blijven, die niet in staat zijn om geheel zelfstandig in hun allernoodzakelijkst levensonderhoud te voorzien en dus of wel door de liefdadigheid of liever door de ge meenschap verzorgd zullen moeten worden. Deze zorg moet niet overgelaten worden aan de meerdere of mindere willekeurige wel willendheid van enkele individuen, maar moet beschouwd worden als een onafwijs bare plicht, welke van de onverhoopt on- willigen moet kunnen worden afgedwongen. De huidige maatschappij is „im Groszen und Ganzen" nog steeds gegrondvest op het ver derfelijke liberalisme, dat het individueele egoïsme ten troon heeft verheven tot baat van de economisch sterken en tot nadeel van de economisch zwakken. Tegen dit libe ralisme, dat slechts noodgedwongen in de practijk van zijn meest orthodoxe princi pes is afgeweken, kan en moet te velde wor den getrokken met een zuiver Christelijken geest, die uitgaat van sociale en economische rechtvaardigheid en actieve naastenliefde. Zoodra die zuiver Christelijke geest, die den rijke zijn eigendom doet beschouwen als van God geleend, een leening, waarover hij een maal rekenschap zal dienen af te leggen en die hem met zware verplichtingen jegens den minder met aardsche goederen gezegenden medemensch belast, zoodra die zuiver Chris telijke geest, die den arme als Christus' broeder recht geeft op hulp en hem leert zonder opstandigheid en verbittering de beproevingen van den tijd te verdragen in het vooruitzicht op den hemel, dien hij gemak kelijker zal kunnen binnengaan dan de rijke, voor wien de poort des hemels nau wer is dan het oog van een naald voor een kameel, zoodra die zuiver Christelijke geest de sociale en economische verhoudingen der menschen onderling volkomen zal be- heerschen, zullen de misstanden en wan verhoudingen vanzelf worden opgeheven en zal het slechts van bijkomstig belang zijn, welk systeem practisch zal worden toegepast. Op het herstel van dien zuiveren Christelij ken geest, zoowel in ons zelf als in anderen, moeten wij al onze krachten en kundighe den, al onzen invloed en alle beschikbars middelen concentreeren. Dat kan en dat moet, ook al zal de aarde nooit een hemel vol louter heiligen kunnen worden. Voor ve len, voor te velen is zij thans echter een oord, dat maar Weinig aantrekkelijker is dan een onverdiende hel. Ti. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week Maandag, Dinsdag, Woens dag en Donderdag audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal a5( Dinsdag geen audiëntie verleenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9