De Fransche Katholieken in het kruisvuur Openluchtspel in Hilversum EEN ALGEMEEN HEA CULPA. Ordening in den landbouw VERMANING VAN KARD. JEAN VERDIER GOOISCHE WIELERBAAN ALS THEATER SPRUTOL. rcMÖöewur f -J ZATERDAG 12 JUNI 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT Gesloten eenheid het eenig noodige ben Hik, - MIJNWERKERSBUS UITGEBRAND Het Comité voor Katholieke Actie „Voor God" schrijft ons Als wij de wereld-ellende be schouwen en van alle kanten om ons heen meer duisternis zien dan licht, dan past het ons Christenen niet, te beginnen met te zeggen, datde wereld niet deugt, maar mét? te erkennen> dat wij zelf te kort zijn geschoten in onze we- reldtaak. Alleszins passend zou het zijn, dat de katholieken van heel Euro pa gezamenlijk een „Confiteor" instemden, en dat het „mea culpa door alle radiostations over lan den en steden Jwerd heengedragen alk? een eerlijke erkenning, dat Europa niet Christelijk meer is, omclat'wij geen betere Christenen zjjn geweest. A. M. .JANSEN, Pr. Dir. K.A. - Utrecht. Bescherming van het Kleinbedrijf Conclusies van prof. De Quay voor het middenstandscongres Aardappelziekte Sociale Geneeskunde Vergadering der Algem. Neder- landsche Vereeniging Weenen aan de Vecht Een fraai inleidend boekje van den Oostenrijkschen Pro- pagandadienst DE EERSTE KERSEN DOOR DE WARMTE- BEVANGEN Hoe word ik snel bruin Zeer schoone manifestatie van wat leeft in de hedendaagsche katholieke jeugd Twee uitvoeringen op Zondag 27 Juni Ontsierende Zomersproeten A.N.W.B.-hoteIbons Een nieuw plan voor den toerist DE VLIEGFEESTEN OP WAALHAVEN Jhr. Mr. A. VAN SASSE VAN YSSELT Te groot verschil tusschen theorie en practijk VIER SPANJAARDEN NAAR AMELAND Rozententoonstelling te Boskoop Kindje in bed gestikt Boerderij afgebrand Voet afgereden door een tram Opening proefstation van de waschindustrie Uitreiking der Florence Nightin- gale-medaille Nog immer heerscht er groote verdeeld heid onder de Fransche katholieken op politiek gebied. Het ideaal der een heid schijnt verder dan ooit. In het orgaan her nationalistische „Fédération Nationale Catholique" werden in den laatsten tijd hef tige verwijten gericht aan het adres der Paters dominicanen van Juvisy, die zich te Parijs hebben gevestigd en aldaar een levendige pu blicistische actie voeren. Men beschuldigt hen, 'h hun tijdschrift „Vie Intellectuelle" en in hun ras tot Europeesche vermaardheid op geklommen weekblad „Sept" propaganda te hiaken voor het Volksfront. Tegen deze be schuldigingen heeft Z. Em. J. Kard. Verdier, Aartsbisschop van Parijs, stelling genomen en eyen later sloot Kardinaal Liénart, Bisschop van Rijssel, zich bij hem aan. In de „Croix" yerklaarde Kard. Verdier, dat het niet de taak van leeken is, censuren te geven over de recht zinnigheid van andere katholieken en dat het betamelijk is, de wetten der Christelijke liefde °ok in den politieken strijd op te volgen, te- hieer wanneer deze gevoerd wordt tegen an dere trouwe zonen der Kerk. De Kardinaal had met voorname reserve geen namen ge doemd. Maar de voorzitter van de „Fédération Nationale Catholique", generaal De Castelnau, yoelde zich persoonlijk getroffen en richtte aan Zijne Eminentie een eerbiedig beklag, het welk door dezen met de hoffelijke verklaring ^erd beantwoord, dat hij niemand in het bij- Zcnder had bedoeld en slechts een algemeene vsrmaning had gegeven. De Katholieke Weensche „Reichspost" pu bliceert een correspondentie uit Parijs, waarin te lezen is: „Daarover, of ae dienden of tegenstanders van een stamen- ^erking met den heer Blum gelijk hebben, beeft het Episcopaat zich niet uitgelaten en •kag het zich ook niet uitlaten zonder in de holitiek van den dag in te grijpen. Het is de Zaak van iederen katholiek afzonderlijk als Volberechtigd en door de Kerk niet beïnvloed s^aatsburger, zijn houding te bepalen tegenover bet Volksfront. Daarin ligt nu echter de dwa ling van linksch georiënteerde katholieken, voor- van eenige geestelijken, dat zij hun eigenschap voorbeeldige katholieken of zelfs hun karak- er als priester met hun door en door te criti- Zceren politieke houding vermengen en iederen Aanval op hun houding beschouwen als 'n over reding der vermaning van Kardinaal Ver der." Hierbij valt op te merken, dat Kard. Oerdier, hoewel de katholieken vrij latend in bciiticis, herhaaldelijk tegen het communisme beeft gewaarschuwd en hun de lezing en be- 6,-'Udeering der Pauselijke encycliek „Divini Re- bfittiptoris" tegen het communisme steeds weer aanbeveelt. Iedere katholiek weet, dat het ^°lksfront samen mèt de communisten is ge- V°rhid, zoodat voor iederen weidenkenden ge- °ovige de konsekwentie als 't ware van zelf is en. Er kan niet de minste twijfel over ^Ven. En toch laten vele Fransche katho- bl: '®ken met onverklaarbare lichtzinnigheid zich Vabgen in de communistische netten. De pro banda der uiterste linkerzijde onder de ka lbeken is uiterst intensief. Zij maakt ge- Zuik van de gebeurtenissen in Spanje en Wtschland om de katholieken naar zich toe trekken en speculeert daarbij op de rid- bzrlijkheid van het Gallische gemoed. De *trÜd in het land der Basken heeft er veel bijgedragen, den linkschen koers der te ahsche katholieken door gevoelsmomenten tin. Versterken. Vooral het bombardement van ernica heeft verbitterd en is aanleiding ge iden tot een protest, dat ook mannen als jJarttain en Mauriac onderteekend hebben. °S heviger werken de dagelijksche berichten ÜUitschland, waar in naam van het recht- e radicalisme dingen gebeuren, die iederen Atholiek tot in het diepste van zijn ziel moe ten Schokken. Niet onderschat moet ook wor de discrete, maar daarom zoozeer gevaar- propaganda, die ingang gevonden heeft de geheele Fransche burgerlijke pers en be schoone verhalen doet van een weder- cboorte van 't religieuse leven in Rusland. ®teeds meer invloed verkrijgt ook in de Ka- ^01ieke kringen het Katholieke democratisch aa ,,L' Aube", dat („aus durchaus achtens- ert«n Motiven", Reichspost) zeer links is ge citeerd. In de laatste maand kreeg dit s meer dan 10.000 nieuwe abonnés. ïn recht- 6 burgerlijke Katholieke families was de 'k cb° de Paris" tot nu toe zeer verbreid. Het d Was niet uitgesproken Katholiek, maar A' als voornaamste medewerkers vooraan- j^aabde Katholieken, zooals Henri Bordeaux, ^delin, Graaf Robert d'Harcourt en vele an- jb'1- Door financieele drukmiddelen de re- Cribg weigerde aan den uitgever toestemming, y Or»v.j i x 1 dit °bti ^C^erkers den redactiestaf. Het blad zal, naar wordt, thans den koers naar linksch in- j, b De bekende redacteur van de „Echo de THenri de Kérillis, heeft de leiding ge- aandeelenkapitaal te verhoogen werd blad gedwongen zijn leider Henri Simond te Sla; ah. Met hem verlieten alle Katholieke iVM] Van 6611 n'euw blad „L'Epoque", dat t>„ de oude tradities van de „Echo de zal voortzetten. ft IT en moet niet te licht denken over de 4, VJ groeiende innerlijke verdeeling der j Fransche Katholieken. Het valt niet °°bcnen, dat de zoogenaamde „rouges tieos" feroode Christenen)-, bestaande uit Z. E. KarcL. Jean Verdier, Aartsbisschop van Parijs intellectueelen en vooral uit een deel der jeugd, bedenkelijk groote sympathie koesteren voor het Volksfront. Dan zijn er nog de „Démocra- tes populaires", die een soort van centrum tus- schen de Katholieken vormen. Dezen wenschen zich van elke verbinding met een blok verwij derd te houden, zij wenschen noch relaties met het Volksfront, noch met het „Front de la Liberté, het Vrijheidsfront van Doriot, dat bezig is zich te vormen. Het allergrootste gedeelte der Katholieken, de groote massa van burgers, aristocraten eA boeren in de Katholieke streken, zooals Norman- dië, Bretagne, Champagne, Lotharingen en Elzas, staat onder leiding van „La bonne Presse" (La Croix en provinciebladen), rechtsch en keert zich in aldoor sterker oppositie tegen den Volksfrontkoers van Léon Blum. En zoo is dus de vermaning van Kard. Verdier evenzoo berechtigd als behartigenswaard: het Fransche Katholicisme moet zijn innerlijke po litieke spanningen overwinnen door terugkeer tot een gesloten eenheid, wil het later niet te lijden krijgen van de aanvallen van hen, die thans deze spanningen uitbuiten en ondershands opstoken. Een autobus van den garagehouder v. d. Biesen uit Kerkrade, die mijnwerkers vervoer de van de Domaniale mijn naar Vaals, is door onbekende oorzaak in brand geraakt en totaal uitgebrand. De mijnwerkers hadden reeds den bus verlaten. De chauffeur kon zich redden. HF. IDE m Voor 't 12e Congres van den Ned. R.K. Mid denstandsbond te 's Hertogenbosch op 22 en 23 Juni schreef prof. dr. J. E. de Quay een prae- advfes over „De bescherming van het zelfstan dig kleinbedrijf in den detailhandel", waarin hij tot de volgende conclusie komt: Wanneer wij het terrein overzien, dan kom ik tot de conclusie, dat onder de huidige omstan digheden ter bescherming van het zelfstandig winkelbedrijf maatregelen gewenscht zijn, die een ongebreidelden expansiedrang van 't groot winkelbedrijf voorkomen. In dit verband komen dan twee soorten van maatregelen in aanmer king: a. allereerst een beperking van het aantal vestigingen en b. op de tweede plaats een be perking van de door de verschillende groot bedrijven te voeren artikelen. Ook in het buitenland heeft men maatregelen in dezen geest getroffen. In verscheidene landen van Europa is het verboden om de warenhuizen en de groot filiaalbedrijven verder uit te breiden Deze buitenlandsche maatregelen dragen in het algemeen het karakter van een crisis-wetgeving, doordat zij van tijdelijken aard zijn, met de mo gelijkheid van continuatie. Ook voor Nederland acht ik onder de huidige omstandigheden ver bodsbepalingen in dezen geest gewenscht, waar bij dan een uitzondering moet worden gemaakt voor de reeds geprojecteerde uitbreidingen van het aantal bedrijven. Op den duur acht ik een dergelijken maatregel minder juist. Men zal er, naar mijn meening, toe moeten komen, om binnen het raam van de vestigingseischenwet speciale voorwaarden te stellen aan de vestigingen van de grootwinkel bedrijven. Een andere maatstaf zal daarvoor moeten dienen. In verschillende gevallen zal het niet mogelijk zijn om zuiver objectieve maatstaven aan te leggen, zooals ik in mijn be schouwing reeds heb willen aantoonen in ver band met de artikelen, die door een warenhuis wel en niet mogen worden gevoerd. Het Engelsch stelsel, dat een instantie instelde welke een eventueele uitbreiding heeft te be- oordeelen, acht ik in dit verband op den duur noodzakelijk. Alvorens men echter zoo ver is, kan voor korteren tijd een uitbreidingsverbod worden uitgevaardigd. Op den duur zullen de belanghebbenden zelf deze aangelegenheden moeten trachten te re gelen. Waar men hier echter met zooveel be langhebbenden in elke branche te maken heeft, mag de overheid naar ik meen, niet achter blijven en dient zij haar stimuleerenden invloed uit te oefenen. Moge het te houden Congres er mede toe leiden, dat deze opbouw wordt be vorderd. Indien de lucht zwaar bewolkt blijft en er eenigen regen valt zal in het etmaal van 's avonds 11 tot 's avonds 12 Juni in de streek van Obdam en Broek op Langendijk de weers gesteldheid critiek zijn geweest voor het op treden van aardappelziekte. In het orthopaedisch instituut te Nijmegen vergaderde heden de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Sociale Geneeskunde. Om tien uur in den morgen kwam men in het instituut samen, waar dr. L. A. Veeger en dr. G. Bar de beteekenis en de werking van het orthopaedisch instituut uiteenzetten. Na deze inleiding bezichtigden de deelnemers het instituut. Vervolgens ging men over tot een huishoudelijke vergadering van de sectie voor schoolgeneeskunde. De deelnemers maakten hierna per autobus een tocht door „mooi Nederland" naar hotel „Groot Berg en Dal" waar gemeenschappelijk de koffiemaaltijd werd gebruikt. Tegen twee uur keerde het gezelschap in het orthopaedisch instituut terug. In het weten schappelijk gedeelte der vergadering hield prof. mr. H. W. Methorst, directeur-generaal der sta tistiek, een voordracht over het bevolkingsvraag stuk, waarvoor hij tot titel had gekozen: Leei- tijdspyramide, de spil van het bevolkingsvraag stuk. Aan het slot van zijn betoog merkte spr. op, dat het bevolkingsvraagstuk niet op zich zelf staat, doch slechts opgelost kan worden in ver band met een betere wereldorde. Hierop werd het huishoudelijk gedeelte der vergadering behandeld, waarop de deelnemers zich naar het stadhuis begaven, waar het ge meentebestuur hen ontving. Tegen vijf uur zou nog een samenkomst worden gehouden in het concertgebouw ,De Vereeniging", waarna ten slotte gezamenlijk zou worden gedineerd. Als inleiding tot en herinnering aan het tuin feest „Weenen aan de Vecht" op kasteel Nijen- rode heeft de Oostenrijksche Propagandadienst van het Ministerie van Handel en Verkeer te Weenen een alleraardigst boekje doen samen stellen „Ausg'steckt op Nijenrode" geheeten en samengesteld door den Nederlandschen jour nalist in Weenen, den heer G. Nypels. Deze schreef een fraai geïllustreerde beschouwing over Weenen en de Weeners, terwijl verschil lende liederen in tekst en muziek achterin staan afgedrukt, die Weenen en Grinzing be zingen. Dit smakelijke boekje is uitgave vail de Oesterreichische Verkehrswerbung, Werbe- dienst des Bundesministerium für Handel und Verkehr te Weenen. Het titelblad geeft een kleurig romantisch tafreeltje van een avond :n Grinzing nabij Weenen. Op de veiling Tiel en Omstreken was de vei- lingprijs van de eerste Meikersen 66 ct. per ki logram. De 54-jarige los werkman C. A. v. d. Eng is bij het kruien van kolen uit een wagon aan de Tweestedenstraat te Rotterdam naar het ge meentelijk kolenterrein door de warmte bevan gen en van een ongeveer een meter hooge stel ling, waarvan hij gebruik maakte, gevallen. In bewusteloozen toestand is de man naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd, waar hij, zonder bij kennis te zijn gekomen, is over leden. In Kerkrade is in een woning de 29-jarige ongehuwde Van W. door de hitte bevangen en overleden. Door de warmte is in een veenderij te Vriese- veen een arbeider onwel geworden. Hij leed aan verstandsverbijstering en herkende zijn familie leden niet meer. Door een dokter uit Bergent- heim wordt hij thans behandeld. Men ver moedt dat de man een zonnesteek heeft be komen. Bij Vasse (gem. Tubbergen) is een man van 64 jaar, die vermoedelijk ook door de warmte bevangen is geworden, dood langs den weg ge vonden. Door AMILDA-zonnebruincrême krijgen Uw gelaat, armen en hals, direct een gezond, sportief bruine teint, die tevens volkomen beschermt tegen zonnebrand. Flacon 90 cent. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ot. Er staat iets bijzonders te gebéuren in Hilversum. De katholieke jeugd gaat Zon dag 27 Juni a.s. een groot openluchtspel opvoeren in de Gooische Wielerbaan. Dit spel is op de eerste plaats een gemeen schappelijke demonstratie van de R. K. Jeugdvereeuigingen en daarnaast een ge zamenlijk pogen tot diepere bewustwording van de ideeën en beginselen, welke in de katholieke gemeenschap leven. Het is dus vooral een spel van ideeën, maar tevens een vernieuwing van de belofte der jonge ren aan de ouderen, om sterk te staan in den strijd om wat als eenige mogelijkheid in dit leven wordt erkend en aanvaardt. Het kan daarom duidelijk zijn, dat dit spel vorm moest geven aan de voornaamste pro blemen en moeilijkheden, waarvoor de Kerk als geheel en de R. K. Jeugdbeweging in het bij zonder zich geplaatst ziet. Zoo werd in den tekst, die Gabr. Smit verzorgde, gestreefd naar een samenvatting van de geestelijke en maat schappelijke aspecten van dit oogenblik. Daar bij treedt vooral op den voorgrond het ver schijnsel, dat de Kerk van twee zijden wordt aangevallen. En hier wordt dan gedacht, aan de twee geestesstroomingen die door de wereld gaan en waarvan het communisme en het Nationaal-Socialisme de staatkundige uitingen zijn. Daarboven uit verheft zich het katholieke geloof als de synthese der waarheid en de per sonificatie van de ideale gemeenschapsgedach te. In heel het spel gloeit deze gedachte door en het is de katholieke gemeenschap, die tri- ompheert, hier voorgesteld door het absolute samengaan der R. K. Jeugdvereenigingen. De taal van dit spel, dat in feite een Pink sterspel is, omdat het geaft de Liefde van het Pinksterfeest, is gedragen en voornaam. De veelbelovende, jonge, katholieke dichter Ga- briël Smit heeft met dit spel een prachtige voortzetting geleverd van het goede leekenspel in het algemeen en voor het katholieke in het bijzonder. In enkele passages spreekt de dich ter wat minder, doch dan komt de heftige worsteling weer meer tot uiting. Dat dit spel na Pinksteren komt, behoeft geen bezwaar te zijn, want de Liefde is niet aan tijd of datum gebonden. In den proloog komt dat ook tot uiting, wanneer gezegd wordt: Nu is het feest voorbij. Wat is gebleven? Brak onze moed niet op de werkelijkheid? Bezweek de kracht niet in het harde leven? Wie hebben wij uit dood en nacht bevrijd? Zoo dikwijls hebben wij beloofd, zoo dikwijls hebben wij vergeten Daarom zijt gij hierheen genood: daarom dit spel, opdat gij weer zoudt vleten hoe rijk het Pinksterfeest zich wel voltrekt en hoe het in de wereld dóór kan werken, hoe het de goddelijke krachten wekt en hoe het zwakken steeds kan sterken Drie groepen treden in dit spel bijzonder op den voorgrond. Een grijze, voorstellende dé be- sluitelooze massa; een roode, de anti-anarchisti sche geestesstrooming verbeeldend en een zwar te, die de uitbeelding vormt van het fascistisch denken. Uit de twee laatste groepen treden steeds de leiders naar voren, die de besluiteloozen voor hun denken pogen te winnen. Voorts treden de R. K. Jeugdvereenigingen in het sepl op, alsmede twee persoonlijkheden, t.w. de nar, de man die onomwonden de waar heid zegt en telkens den vinger op de wpnde plekken legt en de Pinksterfiguur, die ten slotte de groote Liefde-taal vertolkt. Zoo is er het bewegen van de groote massa, doch tevens het optreden van individueele per sonen, waardoor dit spel aan levendigheid en verstaanbaarheid zeer veel gewennen heeft. De Gooische Wielerbaan te Hilversum zal ten behoeve van dit spel in 'n groot openlucht theater worden omgebouwd, plaats biedend aan 5000 toeschouwers. Aan het spel nemen 600 leden van Hilversumsche katholieke jeugdver eenigingen deel. Het prachtige verschijnsel doet zich thans voor, dat waar in dit spel de gemeenschapsge dachte als noodzakelijk naar voren wordt ge bracht, de jeugdvereenigingen in werkelijkheid op zeer schoone wijze samenwerken aan de tot standkoming van dit spel. Men ziet hier, hoe de ideeën, die in het spel tot uiting komen, ook inderdaad in de katholieke jeugd levendig zijn. Hierdoor is het geen tooneelspelen, dat de executanten doen, doch inderdaad in gemeen schap een demonstratie geven van wat er in hen omgaat. Spreekkoren komen er niet in voor. Wanneer er een samenspraak is, is dat een blij bidden zooals de moderne jeugd inderdaad bidt. Anton Sweers verzorgt de regie, terwijl de decors zijn ontworpen door Harry Sterk. Zondag 27 Juni worden twee opvoeringen ge geven; een des middags en een des avonds. Reeds nu blijkt er voor deze gebeurtenis in Hilversum groote belangstelling te bestaan, ook uit andere piaatsen en men verwacht, dat deze belangstelling nog intenser zal wbrden. verdwijnen in korten tijd geheel door Bij alle Drogisten De toerist, die de bekoring wil ondergaan van een zwerftocht door ons land, hetzij per auto, te voet, op de fiets, of anderszins zonder een bepaald doel en zonder vooraf te bepalen, waar hij onderweg zal pleisteren of nachtver blijf zoeken, was tot dusver vrij duur uit, wan neer hij althans geen tent en kampeergerei mee op reis nam. Wanneer hij gebruik wil maken van voordee- lige hotelaanbiedingen, gebaseerd op pension tarief, is hij gebonden aan een verblijf van min stens drie of vijf dagen en moet hij zorgen voor dinertijd weer in zijn hotel te zijn. Hij mist dan zijn bewegingsvrijheid en de charme van het zwerven. In die moeilijkheid wil nu de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. voorzien, die in overleg en in samenwerking met H. O. R. E. C. A. F. een plan heeft uitgewerkt, tot de uitgifte van A. N. W. B.-hotelbons, welk plan tegen den aanstaanden zomer tot uit voering zal komen. Het systeem komt hierop neer, dat de ho tels zich op het standpunt stellen, aan den zwervenden toerist niet méér dan den pen- sionprijs in rekening te brengen, waartegen over deze zich verplicht, zoowel zijn lunch als diner en logies te nemen in een der aan gesloten hotels. Een onderlinge samenwer king dus, welke den toerist de volle, ge- wenschte bewegingsvrijheid laat. De hotels worden ingedeeld in een aantal prijsklassen, alle kenbaar aan een gevelbordje van verschillende kleur. De toerist koopt bij den A. N. W. B. dagbons voor een bepaalden prijs per dag, welke bons bestaan uit drie deelen, voor lunch, diner en logies en elk van deze drie ge deelten is geldig in onverschillig welk hotel van die prijsklasse. De prijs van den dagbon stemt overeen met den pensionprijs van die hotel klasse, inclusief omzetbelasting. De A.N.W.B.-bons zijn in een achttal prijs klassen verkrijgbaar. Een aantrekkelijkheid is voorts, dat door mid del van toeslagbons, alle A.N.W.B.-bons ook in een hoogere prijsklasse geldig zijn. De A. N. W. B. heeft bij de uitvoering van dit voor ons land nieuwe systeem de medewer king verkregen van reeds bijna 800 hotels en restaurants. De bons zijn dit seizoen voorloopig alleen ver krijgbaar voor leden van den A. N. W. B. en vereenigingen, die zich desgewenscht tot den bond kunnen wenden. Het is voorts interessant, te weten dat een speciale soort A. N. W. B.-bons ook ingeschakeld zal worden in de reisovereenkomst, welke dezer dagen tusschen de Nederlandsche en Duitsche regeeringen is gesloten. Zooals men weet was een der bezwaren van de desbetreffende rege- ling-1936, dat menig Duitscher wel naar Neder land kwam met het geld, dat de reisregeling hem toestond om mee te nemen, maar.... dik wijls verdween de Duitsche toerist dan weer met bekwamen spoed over de Belgische grens. Thans zal hem dit geld voor een deel in cou pons worden verstrekt, welke bij den A.N.W.B. ingewisseld moeten worden tegen speciale A.N. W.B.-bons, geldig in de 800 hotels, welke deze bons accepteeren. Vrijdagavond is de Fransche deelneemster, aan de vliegfeesten te Rotterdam, Maryse Hilsz, op Waalhaven aangekomen. Zij is gekomen met een Morane Saulnier machine welke een motor heeft van 175 P.K De Fransche aviatrioe kent Nederland van eenige vluchten, die zij over ons land heeft ge maakt, maar het is thans de eerste maal dat zij in Nederland deelneemt aan vliegdemon- straties. Zij is vergezeld van een mecanicien. De heer Slot is eveneens Vrijdagavond met zijn nieuwe Scheldemusch op Waalhaven aan gekomen. Alvorens te dalen, maakte hij met zijn machine eenige kunstige capriolen, waar uit duidelijk bleek, dat de nieuwe machine vele mogelijkheden bezit. De heer v. d. Velde heeft getelefoneerd, dat hij met de nieuwe autogiro, die speciaal voor de vliegfeesten uit Engeland wordt gehaald, hedenmiddag omstreeks 12 uur op Waalhaven zal aankomen. Voorts is gearriveerd de laatste buitenland sche deelnemer, n.l. Michel Detroyat. Hij is gekomen met een Morane Saulnier, die een motor heeft van 400 P.K. hetgeen een zeldzaam zware motor is voor een stuntma chine. Op den romp van het vliegtuig van Detroyat zijn alle steden met de data vermeld, waar hij aan groote vliegdemonstraties heeft deelgenomen. Ook ataan er zijn records op vermeld, o.a. die uit Amerika. Ook voor De troyat is het de eerste maal, dat hij in Neder land aan een vliegfeest deelneemt. Zijn echt- genoote heeft bij zijn eerste optreden in Neder land aanv'ezig willen zijn en is daarom 'per auto naar Rotterdam gekomen. Jhr. mr. A. F. O. van Sasse-van Ysselt, lid van de Eerste Kamer te 's-Hertogenbosch, is opgenomen in het ziekenhuis St. Joannes de Deo aldaar, waar hjj een operatie heeft onder gaan. - Dezer dagen is verschenen het jaarverslag 1935-1936 van de Centrale van Vereenigingen voor den aardappelen-, groenten- en fruithan del te 's-Gravenhage. Het verslag geeft geen opwekkend beeld van de verhoudingen, die hier heerschen. Verhoudingen van de Centrale te genover de regeering, den Minister dus en zijn regeeringscommissarissen, verhoudingen ook van de handelaren en andere belanghebben den onderling. Hoewel het overeenkomstig de bedoeling van de regeering zou zijn, dat de handelaren in aardappelen, groenten en fruit zich aaneen sluiten om de uitvoering van de crisismaatrege len eenvoudiger te maken, heeft de Regeering zeer weinig waardeering .voor deze Cen trale gehad. Herhaalde malen heeft de Centrale aangedrongen op onderhandelingen met de Regeering, doch deze ging op de ver zoeken hiertoe niet in. Nu is het zeker waar, dat de Regeering niet verplicht was met deze Centrale te onderhandelen. Haar was alleen de verplichting opgelegd, dat zij moest onderhan delen met de belanghebbenden, maar er was daarvoor teen enkele vorm aangegeven. Zij heeft de Centrale echter niet alleen ver waarloosd, maar volgens de woorden van het verslag beschouwde de regeering iedere poging van de Centrale om te komen tot onderhande lingen, als een ongewenschte inmenging van particulieren in overheidszaken. Deze houding is toch wel erg vreemd, want de eigenaardige figuur ontstond hierbij, dat eenerzijds de Minister bezig was met voorberei ding van een Landbouwordeningswet, terwijl anderzijds zijn ambtenaren en vertrouwens mannen, de regeeringscommissarissen, bezig waren een poging tot ordening uitgaande van het particuliere initiatief en geboren uit parti culier inzicht te doen mislukken. Zij deden dit werkelijk vernuftig, want zij pasten het systeem van verdeelen en heerschen toe. Zij onderhielden wel betrekkingen met vereenigingen, die niet bij de Centrale waren aangesloten, terwijl de verhoudingen met de Centrale zelf veel minder intiem waren. Hier door werd uiteraard het vertrouwen in de Centrale ondergraven. In deze en andere feiten, die wij reeds heb ben gesignaleerd, zal wel voor een groot deel de verklaring te vinden zijn van het wantrou wen, dat het voorontwerp Landbouwordenings wet ontmoet. En uit de tegenstelling, die be staat tusschen de houding van den Minister en van de Regeeringscommissarissen zouden wij weer een bevestiging willen lezen van onze reeds eerder gegeven meening, dat niet de Minister doch de Regeeringscommissarissen het departement beheerschen. Een toestand, waar aan naar onze meening, zoo spoedig mogelijk een einde dient te komen. De Spanjaarden, die thans op Ameland ge ïnterneerd zijn, zijn afkomstig uit Eindhoven. Deze week hebben vier Spanjaarden getracht de Duitsche grens over te steken, om via dit land wederom aan den Spaanschen burger oorlog deel te nemen. De Spanjaarden werden echter aan de grens aangehouden. De Neder landsche regeering heeft het viertal thans op Ameland geïnterneerd. In samenwerking met de Boskoopsche kwee- kersvereeniging zal „Nos Jungent Rosae" van 21 tot en met 25 Juli a.s. te Boskoop een rozen- tentoonstelling houden. De echtgenoote van Ter P. bracht met haar kindje van negen maanden een bezoek aan haar schoonzuster, wonende aan den Voorts- weg te Enschede. Mede met het oog op de warmte werd het jongetje in bed gelegd. Daar :s het blijkbaar aan 't woelen gegaan, want toen de moeder eenigen tijd later ging kijken, lag het kind in de dekens verward en bleken de levensgeesten door verstikking te zijn gewe ken. Een ontboden geneesheer kon niet anders dan den dood constateeren. Te Vaassen is brand uitgebroken in de boer derij van den landbouwer G. v. d. Weerd in het Vaassensche Broek. Hoewel de brandweer vrij spoedig ter plaatse was, mocht het niet ge lukken het vuur te dooven, daar zij, wegens gebrek aan water machteloos tegenover de vuurzee stond. Alles brandde tot den grond toe af. De schade wordt door verzekering gedekt. Te Zwolle is op het stationsemplacement, ter hoogte van het goederenstation, de stations ambtenaar H. J. Borger komen te struikelen, met het gevolg, dat hem een z.g. rangeerdeel over den linkervoet is gereden. De man is, na dat hem ter plaatse de eerste hulp was ver leend, naar het Sophia-ziekenhuis vervoerd. Er bestond hoegenaamd geen kans meer, dat hij het verminkte lichaamsdeel zou kunnen be houden. Maandag a.s. zal de minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, prof. dr. ir. Gelis- sen, te Delft het proefstation voor de wasch industrie openen. Dit proefstation is opgericht door den Bond van Waschindustrieelen in Nederland en den R.K. Nat. Bond van Waschindustrieelen. Het zal in nauwe samenwerking met den Rijksvezel- dienst werken. Aan zuster Adr. E. Schipper is Vrijdag ten gebouwe van het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis door den eerste-onder- voorzitter de Florence Nightingale-medaille uit gereikt, welke haar was toegekend door het In ternationale Comité van het Roode Kruis Ie Genève. Jhr. Röell sprak daarbij een rede uit, welke zuster Schipper beantwoordde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9