H.M. de Koningin en prins Bemhard in de versierde straten De tweede gordel voor Bilbao op twee plaatsen doorbroken Ongekende drukte in de hoofdstad If Het nieuws van heden Een onverwachte rijtoer in het late avondaar door de overvolle stad voerde de vreugde van het publiek ten top Het vertrek De stakingen in de Ver. Staten Het dorp Mungia staat in vlammen De doodvonnissen te Moskou DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS lUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Yöör Haarlem en Agentschappen per Week 25 centper kwartaal f 3.25per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZONDAG 13 JUNI - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20609 Tot groote verrassing van het publiek heeft H. M. de Ko ningin, vergezeld van Prins Bernhard, Zaterdagavond na af loop der Galavoorstelling een tocht gemaakt door de overvolle stad, waarbij zij de feestverlichting in oogenschouw heeft genomen. Het voornemen daartoe was tot het laatst geheim gehouden en men kan zich dus de vreugde en geestdrift voorstellen, welke overal baan braken, toen geheel onverwachts de konink lijke auto verscheen en de Vorstelijke personen voorbij reden. Herhaaldelijk was het publiek getuige van de verrassing van de Koningin en Prins, die zichtbaar voldoening schepte in het festijn van licht en kleur, dat Amsterdam dezen onvergetelijken Zaterdagavond bood. tejcip huis Wen' Va Ongeregeldheden gevreesd te Monroe Het Weer SlIllllllllIllllllllllJlllllllllllllllllllllUlllUltllllUllllllllllIHWHIIIHUI^ Generaal Franco brengt zijn eerste bezoek aan het front bij Santander Een kerkhof bij Derio gebombardeerd INT. LANDBOUW-CONGRES Op het Leidscheplein kon men om acht uur over de hoofden loopen Tot het late uur duurde de feeststemming IP Slachtoffer van het gedrang Cafe's tjokvol Ataturk onderbreekt zijn reis Alle acht legerleiders reeds terechtgesteld De inwijding van de basiliek te Lisieux Z. Em. Kardinaal Pacelli tot Pau selijk Legaat aangewezen Geen Oostenrijksch- Duitsche commissie? DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN De oorlogsschulden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Wellicht nog nooit heeft een koninklijke 'Wet zich op zoo fantastische wijze door Am sterdam bewogen als Zaterdagavond na elf uur. trits auto's waartoe de koninklijke wagen tehoorde, waarin H. M. de Koningin en Z. K. Prins Bernhard hadden plaats genomen om ?eti indruk op te doen van het feestelijk ver achte Amsterdam. Onverwachts was het uitrijden van het ko ninklijk paleis, terwijl een groot deel van het Publiek zich reeds verspreidde in de meening, de koninklijke familie, teruggekeerd van ?e galavoorstelling, zich in het paleis zou terugtrekken. Alleen in de voorste rijen bemerkte teen, dat de Koningin in den auto bleef zitten Jh de Prins, na H. K. H. Prinses Juliana naar termen te hebben geleid, zich weer bij Hare ^jesteit voegde. Onverwachts was ook het ver fijnen van den koninklijken stoet in de thans Weende oogenblikken in de drukke straten en tehgs de grachten der binnenstad. Een cordon van motorpolitie, geassisteerd door bereden agenten, baande plotseling een weg temidden der verraste menigte, welke spontaan gehoor gaf aan den wenk der Politiemannen en onmiddellijk een haag vorrnde, waar dit verlangd werd. En daar, achter de motorpolitie, naderde 'h korte file van auto's. In den derden wagen de Koningin en Prins Bernhard, nog Sekleed in het galagewaad, waarmee zij den Stadsschouwburg hadden bezocht. Overal laaide de geestdrift op, ofschoon velen nauwelijks van de verbazing waren beko- teetl als de auto's reeds waren verdwenen, op domen in de zich onmiddellijk weer sluiten- ™e menigte. Zoo zagen wij den koninklijken stoet de Vijzelstraat, op de Heerengracht, over 'te Thorbeckeplein, het Rembrandtsplein, Re- teuersbreestraat. .Opgetogen was het publiek. De feeststem- welke toch reeds de geheele binnenstad vaci aangetast en leefde tusschen de langzaam tsehuivende menschenmassa's op straten 3 Pleinen, scheen nog krachtiger op te laaien, k. teal, waar de koninklijke familie was voor gekomen. D»t medeleven der vorstelijke personen, deel willen hebben aan de vreugde en feestelijkheid der stad, werd met groote '"stemming begroet. nieuws verspreidde zich dan ook naar Je zijden onder de menschen, die het gebeurde K te groote opgewektheid bespraken. En on- WI<3 was het aantal dergenen, die geheel on- at/tebereid plotseling hadden aanschouwd waar *0n6ren in den 100p van den dag SOmS UreR (jf hebben gewacht en hun vreugde over Plotseling ervaren duidelijk lieten blijken. v inderdaad, deze onverwachte komst "h de Vorstelijke personen tusschen de fees- f de Amsterdammers was wel een der °°gtepunten van geheel het koninklijk be- <0ek. VjJtefhaaldelijk kon men bespeuren, in een tijtehig oogenblik, hoe Koningin en Prins, het beantwoorden van de toejuichingen clCr aUe zijden, toch gelegenheid vonden elkan- e wijzen op de aantrekkelijkste punten van litj teadsversiering. Deze koninklijke belangstel- hef ?aS voor allen, die in de afgeloopcgi weken teo rutlne hebben bijgedragen om de stad een tia blij en fleurig aanzien te geven als dezer typzjb het geval was, een groote voldoening tenki°r dezen avondlijken rondrit heeft de ko- teaa '^e familie niet alleen Haar medeleven, ook Haar erkentelijkheid willen toonen teek a^es wat Amsterdam tot het bijzonder Yorj.,eb van dit in de geschiedenis van stad en zoo heuglijk gebeuren heeft willen Vkt de Politie komt alle eer toe dat zij dezen ^teft ï?001" de overbezette straten mogelijk ba gunnen maken. Van °e werden onmiddellijk na het vertrek tei^ Koninklijken stoet de op 't Leidscheplein Setrokken politiemannen per overvalauto terspr verschillende punten der binnenstad om" Bovendien had men de manschappen, teoesf tien uur op de verschillende bureaux teer,} R opkomen, in het centrum geconcen- tetr^jfhlende maatregelen waren verder nog ten v e". Zoo werd tijdelijk het toestroomen tebtiji,etsan8ers, o.a. in Kalverstraat en Nieu- Ns, opgehouden. Alleen het publiek dat er teiltje ft blijven en was zoo enkele oogen- bink]- er getuige van het passeeren van den fbi 'll<en stoet door de smalle straten, lang- ?°tore^orderend achter de ronkende politie- bigte tusschen de saamgedrongen menschen- n den Dam ging de tocht via Voorburgwal, Singel, Vijzel- Heerengracht, Keizersgracht, Thorbeckeplein, Rembrandtsplein en Rokin, om dan weer terug te keeren en opnieuw een lus te beschrijven over Damrak, Nieuwendijk, Kalver straat en het Rokin. Deze route voerde langs de schoonste punten: het versierde Koningsplein, de gedistin geerde strijkverlichting der grach tengevels, langs het feestelijke Rem brandtsplein, het Rokin met zijn Ne- derlandsche bank en de zoo bijzonder mooie vetpotjes-illuminatie, langs den lichtboulevard van het Damrak en de van oranje overhuifde Nieuwendijk en Kalverstraat. Kwart voor twaalf keerden H. M. de Konin gin en Prins Bernhard in het Paleis terug. Het op den Dam verzamelde publiek zong den vorstelijken personen het Wilhelmus toe. Tot dank daarvoor verscheen H. M. nog even voor een van de vensters. Wij vernemen, dat de Konink lijke Familie Maandag omstreeks half vier de hoofdstad zal ver laten. Het was Zaterdagavond laat nog niet bekend of de Vor stelijke bezoekers per trein of per auto zullen vertrekken. DETROIT, 12 Juni. (Reuter). Op het oogenblik zijn ongeveer 85.000 metaalarbei ders in staking De burgemeesters van talrijke staten waar gestaakt wordt, hebben, uit vrees dat zich tij dens het weekeinde ongeregeldheden zullen voordoen, om afkondiging van den staat van beleg verzocht. De toestand is vooral dreigend te Monroe, in verband met de monsterbetooging, die daar morgen zal worden gehouden. De gouverneurs van Michigan en Ohio heb ben de hulp ingeroepen van de nationale garde, waarvan een bataljon naar Monroe is gezonden tezamen met een honderdtal politieagenten. Verwachting: j= Zwakke tot matigen, In net Noorden g Noordelijke tot Westelijken, in het Zui- den Noordwestelijke tot Zuidwestelijken s wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of |j geen regen, iets koeler. Verdere vooruitzichten: Krimpende wind |j en warmer. VITORIA, 12 Juni (Havas). Gisteravond om tien uur nam men waar, dat het dorp Mungia, op den weg van Valencia naar Bilbao, dat een belangrijk knooppunt van wegen vormt, in brand stond. Bij een doorbraak van den „IJzeren Gordel" rondom Bilbao hebben de regeeringstroepen aanzienlijke verliezen geleden, waarbij een zeer hoog percentage dooden. In de loopgraven werd een groote hoeveelheid wapenen en munitie achter gelaten. Het hoofdkwartier van generaal Franco heeft hedenmiddag om zes uur officieel het volgende medegedeeld: ,,De generale staf van de aan het front van Biscaye strijdende recht- sche troepen deelt het hoofdkwartier mede, dat de rechtsche troepen den versterkten gordel rond Bilbao op twee plaatsen doorbroken hebben. De zegevierende opmarsch wordt voortgezet." De troepen van Franco hebben gistermorgen de stellingen der Basken in de Cordillera de Fica, een uitlooper van den Vizcargui-berg, aangevallen. De aanval begon te zeven uur na voorbereiding door geschut en gesteund door de luchtmacht, doch moest wegens het slechte weer tijdelijk gestaakt worden. Omstreeks den middag werd de opmarsch hervat en te 16 uur waren de toppen van de Cordillera de Fica in handen der recht sche troepen. Naar medegedeeld is, zal binnenkort het hoofdkwartier van Franco naar Burgos ver plaatst worden. Volgens inlichtingen uit be voegde bron betreft het hier slechts een ge deeltelijke en tijdelijke verplaatsing, welke dient om de ontwikkeling der krijgsverrichtin gen in den sector van Biscaye beter te con troleeren. Van het diplomatieke Kabinet zullen slechts de chef van het persbureau en de pers gedelegeerde zich naar Burgos begeven. Voor het eerst sedert het uitbreken van den burgeroorlog heeft Franco een bezoek gebracht aan het front bij Santander. Donderdag heeft hij een groot deel van den dag doorgebracht te Vitoria en aan het front in Biscaye. Des avonds keerde hij naar Burgos terug. Het persbureau der Baskische regeering deelt mede: „De luchtmacht van Franco heeft den sector van Seica, Derio en Larrabezua hevig gebombardeerd. Te Derio werd vooral het kerkhof, waar de burgerbevolking een toevlucht had ge zocht, onder vuur genomen. Door tientallen bommen werden de graven blootgelegd en lijken geschonden. De verontwaardiging over dit bombardement is zeer groot." Gistermorgen trachtten regeeringsvliegtuigen herhaaldelijk Saragossa te benaderen. Reeds waren zij over de linies van Franco's troepen gekomen, toen op de hoogten van Muela de toestellen van Franco twee vliegtuigen der tegenstanders neerhaalden. Op verschillende andere plaatsen zijn nog vijf regeeringsvlieg tuigen omlaag gehaald of verongelukt. Gister avond zijn de overblijfselen dezer toestellen naar Saragossa overgebracht, waar de bevolking den vliegers van Franco een ovatie bracht. Uit Valencia wordt gemeld: Vannacht om 4 uur hebben twee watervliegtuigen der lucht macht van Franco de kust bereikt ter hoogte van Buriana, om daarna over Sagunta te vlie gen, waar zij een dertigtal bommen lieten val len. Er werd echter weinig schade aangericht en er zijn niet veel slachtoffers gevallen. Vervolgens gingen de vliegtuigen de rich ting van Valencia uit, maar toen zij be merkten, dat de stad op haar hoede was, kozen zij de richting van de zee, waar zij door een oorlogsschip, dat den 16 mijls af stand bewaarde, aan boord werden genomen. Het stoffelijk overschot der zes officieren, om het leven gekomen gedurende het bombarde ment van het Italiaansche stoomschip „Bar- letta" te Palma, is te Napels aangekomen aan boord van den kruiser „Bolzano". Het stoffelijk overschot werd ontscheept, terwijl troepen het geweer presenteerden en de kanonnen van den kruiser „Zara" zich lieten hooren en vervolgens naar het station gevoerd, waar een fascistisch appèl werd gehouden. De gezagvoerder van het Engelsche stoom schip „Warrior" ontkent, dat zijn schip bij het verlaten van de haven van Bilbao is aangeval len en averij zou hebben opgeloopen. De reis van Bilbao naar Bayonne werd onder geleide van de „Royal Oak" zonder incidenten vol bracht. Italië zal officieel deelnemen aan het zevende internationale landbouwcongres, dat in Den Haag gehouden zal worden van 16 tot 24 Juni. Buitengewoon groot was de belangstel ling van 't publiek Zaterdagavond voor den rit van de koninklijke familie naar den Stadsschouwburg, waar de galavoorstelling werd gegeven. Reeds om zeven uur ston den compacte massa's van zeker twintig rijen diep op het Leidscheplein opgesteld. Een groote politiemacht, versterkt door de manschappen der karabijnbrigade onder bevel van commissaris L. Hoogenboom, hield het publiek op ruimen afstand. Omstreeks kwart over zeven reden de eerste genoodig- den onder de peristyle van den Stads schouwburg voor en tot acht uur volgde de eene auto na den anderen, welke de bezoe kers aan de drie ingangen van den Stads schouwburg brachten. De verkeerspolitie bewees wederom volkomen berekend te zijn voor haar taak. Commissaris C. Bakker was ook nu weer persoonlijk aan wezig. Iedere chauffeur kreeg een nummer, waarvan een gelijkluidend nummer werd ver strekt aan de inzittenden. Tevens werd mede gedeeld, waar de auto's zich tegen tien uur moesten opstellen. Toen acht slagen van de torenklok van het Americanhötel weerklonken, zette de politie het tramverkeer over het Leidscheplein stop. De open vakken mochten n.l. door het publiek wor den ingenomen, maar toen de politie dit voor het gebouw van Hirsch toeliet, meenden de menschen, die voor het Americanhötel stonden opgesteld, dat ook zij naar voren mochten komen. Het gevolg was, dat dè afzetting werd verbroken en het publiek naar voren kwam. Lang duurde dit echter niet. De commissaris beschikte over reserve-agenten en ruiters. Deze waren spoedig ter plaatse en met vereende krachten werd het publiek naar de oude stand plaats gedrongen. Dan trad een wijle van rust en wachten in. Tot eindelijk vijf vóór half negen uit de richting van de Leidschestraat een politie- signaal klonk en het bekende sein met den witten handschoen werd gegeven. Even daar na arriveerde de koninklijke stoet voor den ingang aan de Marnixstraat. H. W. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard werden door burgemeester de Vlugt en het schouwburgbestuur ontvan gen. Zij brachten alvorens binnen te gaan een groet aan het publiek, dat niet moe werd van het juichen. Het gevolg van het Koninklijk Huis, allen in gala en kostbare avondtoiletten, begaf zich naar Minister Von Neurath bezocht Sofia en daarna Boedapest. De Bulgaarsche mi nister-president nam afscheid van Von Neurath op het vliegveld bij Sofia binnen, waarna de deuren werden gesloten. De motoren der politie en de hofauto's stelden zich in de Marnixstraat op en het publiek kreeg nu gelegenheid zijn plaatsen te verlaten. In een oogenblik was de menschenmassa in beweging en trok men in de richting van de Leidsche straat, waar men op dat oogenblik als het ware over de hoofden kon loopen. Tijdens de drukte is op het Leidscheplein een vrouw van naar schatting zestig jaar in elkaar gezakt. Men bracht haar naar het bureau Leidscheplein, waar men trachtte de levens geesten op te wekken. Dit gelukte echter niet meer. Het stoffelijk overschot is naar een der ziekenhuizen overgebracht. De binnenstad toonde Zaterdagavond een beeld, dat zelfs nog de drukte van Dinsdag avond overtrof. Het geheele autoverkeer werd op dat uur voor de binnenstad verboden, ter wijl éénrichtingsverkeer in verschillende straten werd ingevoerd. Ook dezen avond was de ouder- wetsche verlichting met vetpotjes van de per- ceelen aan het Rokin, waarin gevestigd de bureelen van de Militaire Politie, ontstoken. Duizenden hebben nog eens genoten van dit fraaie schouwspel. Café's en lunchrooms zaten spoedig tjokvol en overal heerschte een prettige en opgewekte stemming. Volksliederen en be kende schlagers werden mede gezongen, terwijl menig rondedansje om café-tafels werd ge maakt. Op 't Beursplein, Spui en Rembrandts plein zag men talrijke danslustigen om de ver sierde straatorgels en er heerschte in alle dee- len van de stad een zeer opgewekte stemming, welke door geen enkel incident werd verstoord. Het was een goede maatregel van de directie der tram om den dienst tot een uur te laten voortduren. Duizenden hebben van deze late vervoergelegenheid dankbaar gebruik gemaakt. De Finsche veldmaarschalk baron Mannerheim vierde dezer dagen zijn zeventigsten verjaardag. De bevolking huldigde den grijzen veldmaarschalk met geestdrift. Men ziet hem hier tijdens een rede ISTANBOEL, 12 Juni (Havas). Het blad „Ha- ber" heeft uit Trebizonde het volgende bericht ontvangen: „President Ataturk, die zijn reis naar Er- zeroem en andere plaatsen onderbroken heeft, zou hedenmorgen van Trebizonde vertrokken zijn om naar Istanboel terug te keeren." De reden, waarom president. Ataturk zijn in spectiereis naar Oost-Anatolië plotseling heeft afgebroken om naar Istanboul terug te keeren, moet vermoedelijk gezocht worden In de on rustbarende berichten, die de laatste 48 uren van de Zuidelijke grens van Turkije zijn bin nengekomen. Naar de Turksche bladen berichten, komt de ontevredenheid der Syrische nationalisten over het Sandsjak-verdrag tot uiting in bloedige ge vechten tegen de Turksche minderheid, waar door de reeds maanden bestaande spanning nog meer gestegen is. MOSKOU, 12 Juni. (Reuter) Naar offi cieel wordt medegedeeld, zijn de acht leger leiders, die gisteren ter dood veroordeeld zijn, heden terechtgesteld. Er is geen enkele nadere bijzonderheid te varkrjjgen, terwijl de wijze en de plaats van terechtstelling evenmin bekend gemaakt wor den. VATICAANSTAD, 12 Juni (Havas) Z. H- de Paus heeft Z. Em. kardinaal Eugenion Pa celli benoemd tot Pauselijk Legaat „a latere" bij de inwijding van de basiliek te Lisieux op 11 Juli e.k. Deze benoeming tot een tweede missie naar Frankrijk binnen twee jaar tijds wordt van bijzonder belang geacht, vooral daal de Kardinaal ditmaal over Parijs naar Lisi eux zal reizen. WEENEN, 12 Juni, (D. N. B.) Onder den titel „Geen Oostenrijksch-Duitsch scheidsge recht", publiceert het „Neuigkeitsweltblatt" een. officieuze tegenspraak van een bericht uit Wee- nen van een Praagsch blad, volgens hetwelk reeds een der komende dagen een paritair samengesteld Oostenrijksch-Duitsch scheids gerecht, dat bij het verdrag van 11 Juli 1936 zou zijn voorzien, bijeen zal komen. In dit verband schrijft het blad: „Er kan niet van geschillen, die bij de toepassing van het Juli-verdrag aan den dag zijn getreden, en derhalve ook niet van teekenen van ontspan ning sprake zijn. Een scheidsgerecht is in het Juli-verdrag niet voorzien, en. kan daarom in het geheel niet bijeen komen." Alle acht ter dood veroordeelde Russische hoo- ge officieren reeds terechtgesteld. De tweede gordel voor Bilbao door Franco's troepen op twee plaatsen doorbroken; het dorp Mungia gaat in vlammen op. Generaal Franco brengt een eerste bezoek aan het front van Santander. Te Monroe in de Vereenigde Staten worden in verband met de massabetooging der stakers ongeregeldheden verwacht. H.M. die Koningin en Prins Bernhard hebben Zaterdagavond onverwacht een rijtoer door de versierde straten van Amsterdam gemaakt. H. M. de Koningin opent de nieuwe Boschbaan te Amsterdam. Katholieke Raad van Overleg inzake volksge zondheid en ziekenverpleging ingesteld. Vliegfeesten op Waalhaven te Rotterdam be gonnen. Eindhoven wint den K.N.V.B.-beker. Eerste dag der roeiwedstrijden van de Konink lijke. Beurs van New York: stemming gedrukt. Tot weerziens We stonden aan den trein en zei den vertrekkenden vaarwel. Er wa ren velen die afscheid namen. Er waren vormelijke afscheidsgroeten, er was een hartelijke afscheidskus, er waren omfloerste woorden van „tot ziens." Tot ziens! We hopen onze geliefden terug te zien. We rekenen er op. Maar toch.... elk vertrek is een afscheid en we weten nietweten niet. Zoo ligt in ieder scheiden een vaarwel dat ééns zeer zeker door ieder onzer gesproken zal worden. Maar de Franschman zegt 't zoo be moedigend: a Dieu. Wij zeggen hoop vol „tot weerziens" en we weten dat we eens, eens zéér zeker allen zullen wederzien in den geest van geloof, hoop en liefde. WASHINGTON, 12 Juni (Havas). De repu- bllkeinsche afgevaardigde Pumpley heeft een wetsontwerp ingediend, dat beoogt, de kwestie der oorlogsschulden te regelen. Het door hem opgestelde plan behelst, dat de rentebetaling vervalt en dat de aflossing geschiedt door goederenleveranties. Buitenlandsche exporteurs zouden wissels ontvangen, die door de regeering van hun land zouden moeten worden betaald. 1l YVIVllUMUIIIIIliff/ i Stand op Zondag 1 uur v.m.: 765.3 Vorige stand: 763.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1