Jongens van stavast" kunnen vlieger worden DE RIJKSOPLEIDI Sport en spel ZONDAG 13 JUNI 1937 Dit jaar zijn vijftien plaatsen beschikbaar Welke eischen worden gesteld Minister Gelissen te Weenen Souper te zijner eere VRACHTAUTO BOTST TEGEN EEN BOOM Expeditieknecht bekneld geraakt MOTORFIETS GESLIPT Duo-passagier ernstig gewond OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE VOETBAL Eindhoven wint dén KNVB-beker Spartaan met 1—0 verslagen LAWNTENNIS OM DEN DAVISBEKER UIT DE STAATSCOURANT Onderscheiding DuitschlandBelgië 30 T sjecho-SlowakijeJoego slavië ROEIEN Njord wint de jonge acht Succes van Aegir bij de wed strijden van de Koninklijke (T\ HET LUCHTVERKEER K.L.M.-avonddiensten op Londen en Parijs LUCHTHAVEN TE SINGAPORE Feestelijkheden bij de opening NOTARIS-KLERKEN Bondsvergadering te Utrecht PAARDENSPORT Jhr. C. Röell wint den beker van Bussum Laatste dag van het uitstekend geslaagde concours-hippique I.O.C.-CONGRES GESLOTEN WIELRENS^a GEWELDIGE PRESTATIE SIERONSKI l»?e r N V* Voor jongelieden, die gezond zijn naar lichaam en geest, die daadwerkelijke be langstelling hebben voor sport en wier ontwikkeling voldoet aan de daarvoor ge stelde eischen, moet, indien zij met zich zelf beraden in welke richting zij hun toe komstige loopbaan het liefst zouden zien gaan, de vliegerij wel zeer veel aantrekkelijks hebben. De vliegerij dan, uitgeoefend in den dienst van een groot en machtig lichaam als onze onvolprezen Koninklijke Lucht vaart Maatschappij, welke onderneming druk doende is, haar vleugelen steeds wijder uit te slaan en die in dit verband behoefte heeft aan uitbreiding van haar „staf" van bekwame verkeersvliegers. De energieke directeur der K.L.M., de heer A Plesman, heeft dezer dagen nog in een cau serie voor de radio het een en ander medege deeld over de rijksopleiding tot verkeersvlieger en daarbij tot de jongelieden, die krachtens hun geestelijke en lichamelijke ontwikkeling mee- nen voor deze opleiding in aanmerking te ko men, een krachtige opwekking gericht, niet- te aarzelen met zich aan te melden. Mede naar aanleiding hiervan gaf men ons van bevoegde zijde te kennen, dat de indruk heeft postgevat, dat in het algemeen het be staan van de rijksopleiding tot verkeersvlieger nog niet in ruime mate bekend is, zulks niet tegenstaande het feit, dat bij de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam het desbetref fende instituut reeds sinds 1931 werkzaam is en dat tot nu toe bereids een vijftigtal jongelui, onder wie begrepen de leerlingen van de eerste beide jaren, die hun brevet van navigator eerste klasse behaald hebben, hun weg naar de K.L.M. gevonden hebben. Er moge in dit verband daarom nogmaals op gewezen worden, dat ook dit jaar, even als voorgaande jaren, een aantal jongelie den in de gelegenheid worden gesteld om tot verkeersvlieger te worden opgeleid. Voor 1937 zullen tot die opleiding, welke op 2 Augustus aanvangt, omstreeks 22 jongelie den worden toegelaten. Uiterlijk omstreeks 15 September 1937 zullen daarvan de vijftien besten worden aangewezen om als adspi- rant-bestuurder van verkeersvliegtuigen de opleiding te blijven volgen. Duur der ge- heele opleiding: 2 jaar en 2 maanden. De opleiding vangt aan met een verblijf van omstreeks zes weken op een woonschip in de ringvaart van den Haarlemmermeerpolder na bij het luchtvaartterrein Schiphol, welke tijd is gewijd aan vliegen, sport en zwemmen. Daarna vangt de theoretisch-technische op leiding op de Kweekschool voor de Zeevaart aan, afgewisseld met practische vliegopleiding op Schiphol. De adspiranten zijn intern. In de tijden, dat de kweekschool gesloten is, wordt voor huisvesting gezorgd. De kosten daarvan zijn in die van de opleiding begrepen. Na beëindiging van de opleiding aan de Kweekschool leggen de adspiranten het examen af voor navigator tweede klasse. Daarna ont vangen zij nog gedurende 2 A 3 maanden op Schiphol uitsluitend practisch en technisch vliegonderricht. Ten slotte nemen zij deel aan het examen voor het vliegbewijs B (het be wijs, dat de bevoegdheid geeft tot het be sturen van verkeersvliegtuigen), en dat voor radiotelegrafist der 3e klasse. De nationale luchtvaartschool leidt de ad spiranten op voor het vliegbewijs A (het be wijs, dat de bevoegdheid geeft tot het bestu ren van sportvliegtuigen). De K. L. M. ver zorgt het voortgezette vliegonderwijs op de zoogenaamde overgangsvliegtuigen en zwaar dere verkeersvliegtuigen. Gedurende de oplei ding vliegen de adspiranten mede op de lijn- vliegtuigen van de K. L. M. De opleiding tot verkeersvlieger kost duizend gulden per jaar, alles inbegrepen. Indien de adspirant een verbintenis sluit als reserve-of ficier-vlieger bij de luchtvaartafdeeling, ver leent het departement van defensie, zoodra de adspirant tot reserve-tweede-luitenant-vlie ger is benoemd, een tegemoetkoming, bedra gende de helft der opleidingskosten. Bovendien kan in bijzondere gevallen het Departement van Waterstaat, onder welk departement de rijksopleiding tot verkeersvlieger ressorteert, nog eene geldelijke tegemoetkoming verleenen. De eischen voor toelating tot de opleiding zijn: Nederlander; Ongehuwd; Op 1 Juli van het jaar van aanneming niet jonger dan 17 en niet ouder dan 19 jaar; Voldoen aan de eischen van lichamelijke geschiktheid voor het vlieg bewijs B.; In het bezit van einddiploma H. B. S. 5 jar. c. B met voldoende cijfers voor wis- en natuurkunde of een daarmede overeenko- menden graad van algemeene ontwikkeling. Anvragen om inschrijving, onder vermelding van leeftijd en genoten onderwijs, kunnen uiterlijk tot 20 Juni a.s. worden ingediend bij den Commandant van de Kweekschool voor de Zeevaart, Prins Hendrikade 189, Amster dam C. En thans is het woord aan de „jongens van stavast". Ter eere van den Nederlandschen minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, heeft de Oostenrijksche minister van Handel Vrijdag na een opera voorstelling een souper aangeboden in de Kai- sersaal van den Hofoper te Weenen, waarbij uiterst hartelijke toespraken werden gewisseld. Zaterdagmiddag om 3.12 uur is minister Ge lissen van Weenen vertrokken, uitgeleide ge daan door minister Taucher. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur is door onverklaarbare oorzaak een expeditie-auto van de Gooische Specht tegen een boom langs den betonweg Baam—Bilthoven opgebotst. De be stuurder kwam er met enkele schrammen af, maar de naast hem zittende expeditieknecht W. Kloppers, uit Schiedam, werd uit den wagen geslingerd. Hij geraakte met een been bekneld tusschen een portier en den boom, tengevolge waarvan zijn been geheel verbrijzeld werd. In zorgwekkenden toestand is de man naar het Academische ziekenhuis te Utrecht overge bracht. De wagen is geheel vernield. Zaterdagavond om half negen is een motor rijwiel nabij de Doomslagbrug te Jutphaas ge slipt. De duo-passagier, de 25-jarige Hooge- doorn uit IJselstein, werd tegen den grond ge smakt. Hij liep een ernstige hersenschudding en andere wonden op, zoodat hij in het zieken huis te Utrecht moest worden opgenomen. Zijn toestand is ernstig. De Nederlandsche Meelcentrale maakt be kend Het gedeelte van het prijsverschil per 100 K.G. voor den invoer van veekoeken (in den zin van artikel 1, lid 1, onder llo, van het Crisls-Akkerbouwbesluit 1934) als bedoeld in artikel 8, b, onder 2o, van de Crisis-Akkerbouw- beschikking 1934 I, is als volgt vastgesteld: Inklaring van Inklaring van 14 Juni af 1 Sept. af t/m 1 Aug. '37 t/m 31 Dec. '37 Voor de goede orde wordt opgemerkt, dat in deze bedragen niet is begrepen het in artikel 8, b, onder lo, van voornoemde beschikking be doelde gedeelte van het prijsverschil. Indien men zijn import op verderen termijn nu reeds wenscht vast te leggen tot bovenge noemde prijsverschillen, gelieve men zich daar over met de Nederlandsche Meelcentrale te 'sGravenhage in verbinding te stellen, 's Gravenhage, 12 Juni 1937. Na een zeer spannenden en snellen strijd is de eerste klasser Eindhoven erin geslaagd De Spartaan Zaterdagavond in Amsterdam een 10 nederlaag toe 4e brengen. De Zuidelijke club heeft daardoor voor een jaar den KNVB- beker bemachtigd. De voetballers uit het Zuiden speelden in het eerste kwartier van den wedstrijd uitstekend voetbal en verrasten door keurig combinatie spel. Ook het tempo was uitermate hoog en het begon er voor de roodbroeken bepaald be nauwd uit te zien. Met frisch open spel werd de Spartaanveste keer op keer belaagd en reeds vreesden velen, dat de Eindhovenaren zonder veel moeite de finale zouden winnen. Na ruim een kwartier werd het optreden van de bezoekers echter iets minder imponeerend en de Amsterdammers kregen toen de gewaarwor ding dat zij nog allerminst verloren waren. Onder leiding van Ohm trokken de Spartanen moedig ten aanval en daar de Eindhoven- defensie vooral in de eerste helft minder hecht bleek, ontstonden herhaaldelijk critieke situaties voor het doel van van Kessel. Daar de hoofd stedelingen nog niet doortastend genoeg op traden bleven aan deze zijde doelpunten uit. Na het kwartier van Eindhovensch overwicht kon men gevoeglijk van een gelijk opgaanden strijd spreken, die tot het eindsignaal bleef voortduren. Om beurten opereerden de voor hoedes op heftige en sensationeele wijze voor de verschillende doelen en nam de spanning, naarmate de tijd verstreek en goals uitbleven, toe. Vier minuten voor tijd zorgde een invaller van Eindhoven, rechtsbuiten Kruger, ervoor, dat het KNVB-kleinood naar de Lichtstad ging, door onder daverend gejuich Oerlemans na een hoekschop te passeeren. De resteerende tijd ver streek onder hoogspanning, doch Eindhoven liet zich den beker niet meer ontfutselen. Na afloop reikte het KNVB-bestuurslid, de heer Lamey met enkele toepasselijk woorden den wisselbeker aan den aanvoerder van Eind hoven uit. Bij K. B. is aan mevr. A. H. E. M. Philips— De Jongh te Eindhoven, verlof verleend tot het aannemen van het ridderkruis der Orde van het Legioen van Eer van Frankrijk. Door een overwinning in het dubbelspel op België wist Duitschland zich Zaterdag te Ber lijn voor den eindstrijd der Europeesche zone te klasseeren. Slechts in den eersten set ging het gelijk op, doch na 44 won von Cramm zijn service en spoedig daarna werd de set door Duitschland gewonnen. In den tweeden set on dervonden von Cramm en Henkei weinig te genstand van Lacroix en de Borman. In den derden set konden de Belgen na een 3—0 ach terstand nog tot 33 ophalen, maar zij werden tenslotte in straight sets geslagen. De uitslag was: Von Cramm en Henkei (Duitschland) sloe gen Lacroix en de Borman (België) 64, 83, 6—4. Stand na den tweeden dag 30 voor Duitsch land. Het dubbelspel van den op het oogenblik te Praag gespeelden Davisclubwedstrijd tusschen Hecht en Menzel eenerzijds en Puncec-Pallada anderzijds moest bij den stand 26, 61, 6—0, 76 ten gunste van de Tsjechen worden afge broken in verband met den zwaren regenval. Gedurende den geheelen middag hadden buien het spel herhaaldelijk onderbroken en tenslotte moest in bovenstaanden stand de ontmoeting voorgoed gestaakt worden. Zondag wordt het dubbelspel voortgezet. Staal!.Kurhotél Eerste, stil/.' Rangs Huis midden-!n \Qr A/jr* het Kyrpork, stroo- mend water - Tel.-42 PROSPECTUS'EN INLICHTINGEN Staat! Bade-VerwaltUng, Berf'rich/Moeiet De roeiwedstrijden van de Koninklijke, die Zaterdag op de Amsterdamsche Boschbaan een aanvang namen, begonnen des middags met het nummer jonge vier a, dat een spannenden strijd te zien gaf. Triton nam reeds spoedig een voorsprong en bij de 1000 meter lagen de Utrechtenaren een lengte voor op Argo, dat op zijn beurt weer op korten afstand gevolgd werd door Laga en de Laak. Argo moest daarna de tweede plaats af staan aan Laga, maar het verschil bleef gering. Triton liep tenslotte verder uit en wen met ruim een lengte in 7 min. 13 2/5 sec. Laga werd tweede in 7 min. 15 2/5 sec. De winnende ploeg bestond uit: H. van Aken (bg), H. H. W. Hogerzeil, R. Nicolai, W. Beek (si), en A. P. Nalen (st.) Daarna volgde het nummer ovemaadsche vier, waarvoor aan den start verschenen de winnaars van de des ochtends geroeide heats n.l. Aegir en De Hoop en de tweede Willem III en De Amstel. Aegir had vrijwel direct een lengte voorsprong op De Amstel, waarna De Hoop en Willem III op gelijken afstand volg den. De Groningers wisten hun voorsprong goed te handhaven. Bij de 1000 meter kwam er lucht tusschen de booten. Aegir won tenslotte met flink verschil in 7 min. 29 3/5 sec. voor Willem III, dat een tijd van 7 min. 40 sec. no teerde. De winnende ploeg bestond uit: U. A. Mesdag (bg), T. C. Maathuis, G. Iwema Bakker, G. J. Ubbink (sl) en S. J. Tunenga (st). Het nummer jonge skiff B tusschen die Leythe en De Hoop bracht vervolgens een zege van den Leidschen skiffeur G. J. Velds, die on bedreigd met groot verschil in 7 min. 46 sec. door de finish ging. Het nummer jonge acht, waarvoor H. M. de Koningin het startsein gaf, ging tusschen Aegir, Njord en Nereus. De Amsterdamsche studenten hadden aanvankelijk een kleinen voorsprong. Het werd een zeer spannende strijd en na 1500 meter lagen de ploegen nog vrijwel gelijk. Toen begon Njord flink uit te loopen en in een fraai tempo ging het op de finish af. Met ruim een lengte werden de Leidsche studenten eerste in 6 min. 23 sec. voor Aegir en Nere#s. De winnende ploeg was aldus samengesteld: R. Th. Esser (bg), H. Fermin, P. F. Kiewiet de Jonge, W. L. de Walle, J. Woensdrecht, Th. B. Wijnberg, H. K. Roessingh, W M. Esser (sl) en P. van Hille (st.) Hierna kreeg men een aardigen strijd te zien tusschen drie achtriemsslcepen van het matro- zeninstituut der K. N, Z. en R. V. Na het nummer stijlroeien voor dames, waar bij de jury den eersten prijs toekende aan Het Spaame, vroeg de strijd tusschen de vieren van Argo en Laga de aandacht. De Delftenaren hadden na den start een kleinen voorsprong, welken zij evenwel fel moesten verdedigen tegen de Wageningsche ploeg. Op de helft van de baan was Laga 3/4 lengte voor, welke voor sprong later nog iets grooter werd. Argo bleef evenwel in een zeer goed tempo volgen. De Delftsche vier won tenslotte deze spannende v.er met 3/4 lengte in 7 min. 16 sec.. Laga kwam uit met: J. A. van Slingelandt (bg), H. van Nes, J. R. Wirsum, C. Th. de Jongh (sl) en P. A. van der Hoeven (st.) Bij de Overnaadsche skiff behaalde Logger van Poseidon een gemakkelijke zege in 8 min. 8 sec. De Hoop was ver achter. Een feilen strijd kreeg men te zien in het nummer voor jonge achten, die in 1937 nog geen prijs hadden gewonnen. De ploegen van De Hoop, Nereus en Aegir gaven elkaar aan vankelijk heel weinig toe. Daarna nam Aegir een voorsprong, welken zij geleidelijk wisten te vergrooten. De Hoop liep later wel iets in, maar Hoe mijnheer Dikmans wraak nam op den voetbal, die hem raakte en., hoe de bal werd gewroken. voor lijnkoeken 1.20 voor soyaschroot voor soyakoeken -■ voor grondnootkoeken voor grondnootschilfers voor grondnootmeel voor cocoskoeken voor Ned. Oost-Indische cocoskoeken voor maisveekoeken e.d. voor alle andere niet ge noemde soorten vee koeken (al dan niet verwerkt met bijpro ducten en/of afvallen ,-.35 -.45 -.45 -.45 ,-.45 -.40 -.10 -.85 - .35 ..-.45 -.45 ..-.45 --45 „-•40 -.10 Maandag 14 Juni opent de K. L. M. haar avonddienst op Parijs. Deze late verbinding met en van de Fransche hoofdstad is speciaal met het oog op de Parijsche wereldtentoonstelling ingelegd. Uitgaande vertrekt het Douglas vlieg tuig om half negen 's avonds van Amsterdam en om negen uur van de Maasstad. Vandaar vliegt men in anderhalf uur naar Parijs, met 'n facultatieve tusschenlanding op Haren, het vliegveld van Bfussel. Het thuiskomende lijntoestel verlaat Parijs eveneens om half negen en vliegt over Brussel en Rotterdam (aankomst 22.55 uur) naar Schip hol, waar het volgens dienstschema om vijf mi nuten voor half twaalf landt, tijdig dus voor de laatste treinverbinding van Amsterdam, ter wijl inwoners van de hoofdstad nog vóór mid dernacht thuis kunnen zijn. De ochtenddienst naar Parijs, welke om 9.15 uur van Schiphol vertrekt en een half uur later van Waalhaven, brengt de passagiers om half twaalf 's ochtends in Parijs, zoodat voor een ééndaagsch bezoek aan de wereldtentoonstelling juist door den laten avonddienst ruimschoots gelegenheid is. Volledigheidshalve zij vermeld, dat met den avonddienst, welke met ingang van Maandag 14 Juni a.s. wordt uitgevoerd, dezen zomer vier dagelijksche luchtverbindingen van Nederland met Parijs worden onderhouden. Het is niet alleen uit Frankrijk, dat de K.L.M.- vliegtuigen laat in den avond terugkeeren, ook Londen heeft een avonddienst, welke om 21.30 uur te Rotterdam aankomt en om tien uur op Schinhol Tien minuten na aankomst van dit laatste lijnvliegtuig uit Londen vertrekt alweer 'n an der Douglasvliegtuig van de Amsterdamsche luchthaven naar Engeland, om via Rotterdam (vertrek 22.45 uur) precies om twaalf uur op Croydon te landen. Dit is voor het eerst in de geschiedenis van het Europeesche luchtverkeer, dat een lijnvlieg tuig in geregeld dienstverband te middernacht op Croydon aankomt. Geriefelijk ingerichte autobussen brengen de passagiers omstreeks half één in de city van Londen. een speciaal woord gericht tot de Nederland sche vertegenwoordigers. Maandag zullen de militaire vliegtuigen naar Java terugkeeren. BATAVIA, 12 Juni. (Aneta) Te circa twee uur in den middag ontving Aneta bericht uit Pa- lembang, dat de drie Douglassen, welke op weg zijn naar Singapore, nl. het gewone K.L.M.- li'nvliegtuig naar Holland en de twee speciale toestellen, in prachtige formatie te Palembang arriveerden. Na benzine te hebben ingenomen, zette men de reis voort. Even voor de aankomst te Singapore seinde de hoofdredacteur van Aneta van de Specht uit, dat alle inzittenden enthousiast waren over de kennismaking met de D.C.-3. De verschillende feestelijkheden ter gelegen heid van de opening van de luchthaven te Sin gapore werden verder geheel volgens het opge stelde program afgewerkt. Onder de enorme menigte waren vele Hol landers. De leiders van de escadrilles uit Ned.-ïndië waren vol lof over de ontvangst. Aan het feest maal gisteren, heeft de air-commander Teddy, De Bond van Notarisklerken in Nederland hield Zaterdag in hotel „Noord-Brabant" te Utrecht een algemeene vergadering, onder pre sidium van den. heer N. Matthijs. Aan deze vergadering was Vrijdagavond een feestvergadering voorafgegaan, ter herdenking van het twintigjarig bestaan der vereeniging. De voorzitter heeft toen een feestrede gehouden. Zaterdagmorgen werd de huishoudelijke ver gadering geopend door voorzitter Matthijs, die er op wees, dat de diepste depressie van de crisis voorbij is. Blijkens het jaarverslag is het ledental voor uitgegaan, ondanks de slechte tijden. Door het Ondersteuningsfonds werd uitge keerd een bedrag van 4200. Niet minder dan tien leden hebben een beroep moeten doen op de werkloozenkas; uitgekeerd werd een bedrag van 2640,50. Het kapitaal der kas bedroeg op 31 December 22.230,08. Op 30 April j.l. waren 262 klerken bij het pensioenfonds verzekerd; het kapitaal van het fonds bedroeg toen 6153,18. Medegedeeld werd, dat het examen ter ver krijging van een akte van bekwaamheid als notarisklerk gehouden wordt op 16, 17 en 18 September a.s. De heeren R. Enter, A. Riphagen en J. Zoe- temeijer werden als hoofdbestuurslid herkozen. Hierna zijn verschillende voorstellen van bestuur en afdeelingen behandeld en besproken. kon toch niet verhinderen, dat Aegir met een verschil van ruim een lengte door de finish g;ng in 6 min. 30 4/5 sec.. Nereus dat reeds ver achter geraakt was, speelde reeds op de helft van den strijd geen rol van beteekenls meer. De winnende Aegir-ploeg was: H. Greebe (bg), R. Pranger, H. J. Tjeenk Willink, A. Hooites Meursing, T. R. Schepman, A. Pasma, Sj. Hiddema, J. H. Suringar (sl), en J. A. R. van Bruggen (st.) Het nummer öngestuurde vieren eindigde in een fraaie zege van Nereus, dat na een feilen eindspurt met zeer gering verschil op Laga eerste werd in 6 min. 59 sec. Njord gaf aan vankelijk goed partij, maar zakte later steeds meer af. De winnende ploeg was: W. Bloemendal (bg), C. F. Breukman, J. C. Bernelot Moens en J. Schuringa (sl.) Daarna werden nog een aantal voorwedstrij den geroeid, waarvoor wij naar de uitslagen verwijzen. Voor de avonduren stonden verschillende nummers stijlroeien op het programma. De belangrijkste uitslagen waren: Eindstrijden: Jonge Vier A: 1. Triton, 7 min. 13 2/5 sec., 2. Laga (114 lengte), 7 min. 15 2/5 sec.; 3. De Laak, 4. Argo. Ovemaadsche Vier: 1. Aegir, 7 min 29 3/5 sec.; 2. Willem III, 7 min. 40 sec.; 3. De Hoop, 4. De Amstel. Jonge skiff B: 1. Die Leythe, (G. J. Velds), 7 min. 46 sec.; 2. De Hoop (W. Jens) op vijf lengten. Jonge acht: 1. Njord, 6 min. 23 sec.; 2. Aegir '1 1/4 lengte); 3. Nereus. Vieren, tweede klasse: 1. Laga, 7 min. 16 sec.; 2. Argo (3/4 lengte). Overnaadsche skiff: 1. Poseidon (D. Logger) 8 min. 8 sec.; 2. De Hoop (R. Sellies) ver ach ter. Jonge achten, die in 1937 nog geen prijs heb ben gewonnen: 1. Aegir, 6 min. 30 4/5 sec.; 2. De Hoop; 3. Nereus (ver achter). Ongestuurde vier: 1. Nereus, 6 min. 59 sec.; 2. Laga; 3. Njord. Voorwedstrijden Jonge skiff A: le heat: 1. Willem III (K. Meijer Jr.) 7 min. 55 sec.; 2. De Hoop (W. J'ens); 2e heat: 1. Nautilus tM. Vos),, 7 min 46 2/5 sec.; 2. Nereus (P. Weyer). Ovemaadsche tweeriemsgieken: le heat: 1. Adelborsten, 8 min. 40 sec.; 2. De Hoop, 8 min. 51 sec.; 3. Nereus; 2e heat: 1. Amstel, 8 min. 49 sec.; 2. Poseidon (een meter) 8 min. 49 3/5 sec.; 3. Njord. Zaterdagmiddag, den laatsten dag van 't bui tengewoon goed geslaagde Concours-Hippique te Bussum, was het Sportpark tot de laatste plaats bezet. Op de eeretribune hadden plaats genomen Z.Exc. de Minister van Waterstaat, Jhr. Ir. C. A. O. van Lidth de Jeude, de zaakgelastigde van België te Den Haag, Baron Ruzette, bur gemeesters en gemeentebesturen van Gooische gemeenten en tal van burger en militaire auto riteiten. Om half twee werd begonnen met het con cours voor tuigpaarden, waaraan 13 paarden aeelnamen. De uitslag was: 1. R. J. Addink, Velp, met „Westerveld Charlemagne"; 2. C. G. H. Otjens, Dongen, met „Lady Love"; 3. Gottfr. H. Crone, Lage Vuursche, met „Harbourgh Knight"; 4. H. G. van Straaten, Utrecht, met „Haddon Phi- lipine"; 5. G. J. Poerink, Enschede, met „Bu- ziau". Aan het concours schoonste rijpaarden na men 29 paarden deel. No. 1 werd Circus Kaval- jos, Amsterdam, met „Sir William", bereden door mevr. Richardson; 2. Leo van der Bergh, Wassenaar, met „Gosta", bereden door mevr. M. VorselmanLungen; 3. Balfour Farm, Hil- ligersberg, met „La Pelouse", bereden door mevr. v. Duyll—v. Dijk; 4. J. J. Greter, Amers foort, met „Carina", bereden door mevr. v. Reede; 5. J. J. Uytendaal, Rijen, met „Aller- stolz"; 6. mej. Th. Stokvis, Scheveningen, met „Luc"; eervolle vermelding: Balfour Farm, Hil- ligersberg, met „Flying Dutchman"; mevr. E. Kahn—Bramer, 's Gravenhage, met „Espoir"; N. Uytendaal, Breda, met „Irish Girl"; j. H. Jansen, Eindhoven, met „Golden Wings", be reden door mevr. ConstandseJongeneel. Als attractie-nummer werden nu een zevental Arabische Volbloed (Koheilan) paarden voor geleid, en daarna gaven eenige Arabische half bloeds een demonstratie, die door het talrijke publiek zeer op prijs werd gesteld en een har telijk applaus ontlokte. Hierop kwam een imposante Jachtstoet het terrein binnen, voorafgegaan en opgeluisterd door militaire muziek, bestaande uit 16 bereden bazuinblazers van het le Reg. Veld-Artillerie te Utrecht, aangevuld met twee bereden pauken- paarden. De jachtrit werd voorgereden door den heer mr. Jos. J. A. Gilissen, master van de Huber- tus-Hunt. Voor het hierna volgende concours voor jachtpaarden werd als proef geëischt: het af leggen van een jachtrit achter een jagermeestor over de baan en het nemen van hindernissen De rit over de wallen en bastions brachten de duizenden bezoekers in verrukking en ontlokten een luid en langdurig applaus. Onder groote instemming van het publiek werd de jagermeester na afloop door den heer ir. J. P. Leeuwenburg, voorzitter van de Gooi sche Landbouwsportvereeniging, gehuldigd. De uitslag van het concours voor jachtpaar den was: 1. Luit. C. Tonnet, Amersfoort, met „Kantaha"; 2. G. van Derton, België, met Sunny Boy"; 3. Luit. G. Fabius, Amersfoort, met „Flying Paddy", bereden door mevr. M. FabiusQuarles v. Ufford; 4. J. A. de Bruine, Tilburg, met „Arrow"; 5. E. P. Elias, 'sGra venhage, met „Paprika". Eervolle vermeldingen verwierven: Dr. H. M. E. Schiirmann, 'sGra venhage, met „Blarney Boy"; J. L. Maris, De venter. met „Pas Time"; G. Fabius, Amersfoort, met „Jumpy". Tusschen de verschillende programmanum mers door gaf het Circus Kavaljos eenige fraaie óressuumummers met de Arabische hengsten De R.K. pers beoordeelt uitnemend de serie Diëetkookboek.jes „WAT MAG IK ETEN" der Zuid-Hollandsche Uit gevers Maatschappij. Elk deeltje be vat 'n aparte kwaal. Verschenen zijn: Maag en Ingewanden - Lever en Gal blaas - Hart en Storingen in den bloedsomloop - Zwaarlijvigheid Rheumatiek - Zuigelingen, zieke en gezonde Kinderen - Nieren - Suiker ziekte - Jicht - Koortslijders - Zwan gerschap - Rauwkost en vegetarisch dieet. Volgens De Maasbode: „Voor luttel geld de beste dokter in huisl" Het 34ste congres van het Internationaal Olympisch Comité werd Vrijdag te Warschau gesloten. Graaf de Baillet Latour heeft tenslotte in erf1 conferentie nog enkele mededeelingen gedaan, die ongetwijfeld belangwekkend mogen neetcn- De I.O.C.-president wees er op, dat het plan geopperd is een gemeenschappelijke reis def Europeesche deelnemers naar Tokio te organi- seeren. Per boot zou men naar Canada gaan, vandaar met den trein naar de westkust van ait land en vervolgens per boot naar Japan- Overwogen zal worden of de leden van het I.O.C. tusschen de winterspelen en de zomer* spelen, dus van Maart 1940 tot Augustus in Japan zullen blijven, daar men moeilijk de lang® reis naar Europa en Amerika tweemaal 23 kunnen afleggen. Graaf de Baillet Latour wee® er op, dat aan een inkrimping der wedstrijden voor dames niet gedacht wordt. Integendeel, de mogelijkheid wordt overwogen deze wed strijden uil te breiden. Wat het amateurprobleem betreft, de I.O.C-* president koesterde de hoop, dat overeenstem ming met de F.I.S. alsnog zal kunnen worden gevonden, opdat de skiwedstrijden op de vol gende winterspelen zullen kunnen doorgaan. De vraag, waar in 1944 de Olympische spelen zullen worden gehouden, is nog niet beant woord. Het zal waarschijnlijk gaan tusschen Lausanne, Rome, Londen en Helsingfors. ten beste, waarna de pikeur, de heer Aöoife Os, door ir. Leeuwenberg met een grooten lau werkrans gehuldigd werd. Vervolgens vond het concours voor tuigpaar den plaats (tandem-nummer). De uitslag hier van was: 1. E. Hemmes, Groningen, met „Ben- no" en „Solino"; 3. G. J. Poerink, Enschede, met „Mylady" en „Rolene"; 3. H. F. Bultman, Heemstede, met „Capenor Victor" en „Nor- celph Leopard"; 4. Jac. Rijks, Nijmegen, me „Bravo" en „Gloria". Daarna werd het belangrijkste programma nummer verreden, n.l. de Cross-Country (snel* heidsparcours) om den „Beker van Bussum aangeboden door B. en W. van Bussum. Win naar 1936 was mevr. FabiusQuarles van UI' ford te Amersfoort, met „Furioso". Elke deelnemer reed afzonderlijk het paf cours ter lengte van pl.m. 1000 meter. Er wef» uitsluitend op tijd gereden. Door het sterk Se' accidenteerde parcours kwamen vele valpartij®11 voor. Mej. Smit te Laren met „Sultane" kwa"1 o.m. te vallen op één der bastions. Haar paal0 werd daarbij ernstig gekwetst. De uit slag was als volgt: 1. Jhr. C. Röeh' 's Graveland, met „Hury-on", 2.23 1/5, winnaar van den Beker van Bussum; 2. L-uit. H. Ubbim3 Ede, met „Mata Hari", 2,33 sec.; 3. Luit. Bruine, Tilburg, met „Forward", 2.37 4/5; mevr. Constandse—Jongeneel, met „Furioso', 2.41; 5. Luit. Ruys de Perez, Soesterberg, me „Eichenkranz", 2.52 2/5; 6. G. R. Timmef' 's Gravenhage, met „Peggy II", 2.55 4/5. De burgemeester van Bussum, de heer H. de Bordes, reitke persoonlijk den beker aan d®n winnaar uit. Vervolgens vond het concours voor tuigpa^* den (vierspannen) plaats. Hiervan was de un' slag: 1. Herm. Beunk, Enschede, met 4 zwa-ri^ blessen; 2. E. Hemmes en D. H. Vinkers. W®s' terloo; 3. H. F. Bultman, Heemstede; 4. JaC' Rijks, Nijmegen. Tenslotte nam het zware springconcours vo° amateurs en professionals een aanvang. Dit bij zonder zware parcours werd geopend door Bal meester G. F. Pahud de Mortanges, met ris" in 2.21 sec., met 11 fouten. De normaal™ was gesteld op 2 min. 13 sec. Onder daverend applaus reed Ritmeester pel P. de Kruyff, 's Gravenhage, het parcours - eerste foutloos, met Ginvinezuji" in tu van 1.52 '/3. De totaal-uitslag was voor Professinals: 1- H. Pasman, 'sGravenhage, met „Lotka", be™' der Dietrich, 8 fouten, 1 min. 51 4/5 sec.; 2- v. d. Eijnden, Arnhem, met „Piccolo AmoreJ 8 fouten, 2 min. 2 sec.; 3. D. H. Pasman, 's G*?' venhage, met „Rudnianzky", 16 fouten, 1 44 sec., berijder L. Wijier; 4. D. H. Pasm3»' 's Gravenhrage, met „Fascha", 16 fouten, 1 b11 £0 4/5 sec., berijder Dietrich. Amateurs: 1. Ritmeester G. P. de Kruy*,' 's Gravenhage, met „Giovinezza", 1 min. 52 h sec., eere-prjjs van H. K. H. de Prinses en ™t veren medaille van den Commandant van Veldleger; 2. J. J. Gruppelaar, Nijmegen, 0 f° ten, 2.5 2/5 sec.; 3. Luit. C. Tonnet, met „B3 nabas", 4 fouten, 1 min. 55 sec.; 4. R. A. Ba™ van Heeckeren van Brandsenburg, Devenw met „Szargaroszan", 4 fouten, 1 min. 59 j 5. L. J. Uytendaal, Rijen, met „Clou de fer' fouten, 2 min. 17 4/5 sec.; 6. Baron Braun, ft*®,, prés Gand, met „Java Boy", 3 fouten, 1 52 sec.; 7. Dr. H. L. M. van Schaik, Wassen^ met „Santa Bell", 8 fouten, 1 min. 59*sec>' Luit. A. B. H. Vlielander, Numansdorp, „Waepi", 8 fouten, 2 min. 2/5 sec.; 9. Ritmee® A. D. C. v. d. Voort v. 2ijp, 's Gravenhage, »L „Sunday", 8 fouten, 2 min. 9 4/5 sec.; 10. meester C. F. Pahud de Mortanges, Devem met „Ikaris", 11 fouten, 2 min. 21 sec. „et Het concours werd daarna besloten met spelen van de „Brabaneonne" en het „Whb mus". Zaterdag werd de zesde étappe van de i" .t< van Duitschland, n.l. van München naar gart over een afstand van 269 K.M. verri j. Deze étappe is de étappe van Sieronski den. Deze Duitsche wegrenner vluchtte rvef- weg op het moment, dat te München het j treksignaal werd gegeven. Reeds in de J maakte hij zich van de anderen los. HU zóó snel, dat hij spoedig uit het gezicht dwenen was, terwijl het peleton zich nog haastte den vluchteling te achtervolgen. ^jj. ronski heeft de geheele étappe alleen ge™ ^0 Op een gegeven moment had hij zelf3 kwartier voorsprong op het peleton. Te Ulm waar de renners verzorgd ']<0 d8 worden, was Sieronski alweer weg, toen pe achtervolgers nog binnen moesten kom®»' flt korte rust te Ulm had Sieronski goed .gpf' hjj ging in razende vaart den Geisslingerbef doch toen kreeg hij een inzinking. Zijn aCVj>l' volgers liepen in. Te Goettingen, na 226 en met nog 43 K.M. voor den boeg, bed1'0^" j£0 voorsprong van Sieronski 6 minuten. De 1)1»- •- .^„te- te Stuttgart bereikte Sieronski met 5 ft voorsprong. Het peleton van 35 man kW3»^- gesloten colonne te Stuttgart aan, waar Ier in den sprint won voor Caluwe. „j De uitslag der étappe was: 1. Sierons uur 35 min. 10 sec.; 2. Wengler, 8 uur 30 sec.; 3. De Caluwe; 4. Masarati; 5. KUe 6. Plubellini; 7. Falck He-man sen; 8. La 9. Schultenjohan allen in denzelfden t'-i Wengler. -r„cK*fü Het algemeen klassement luidt: 1. wft ling, 49 uur 58 min. 7 sec 2. Diederic f uur 2 min. 33 sec.; 3. Roth, 50 uur 6 ni^ie(' sec.; 4. Bautz, 50 uur 9 min. 58 sec.; 5. a gdj bach, 50 uur 11 min. 37 sec.; 6. Kijewski, 3 set-' 12 min. 19 sec.; 7. Geijer, to uur 13 min. 3 8. Van Herzele, 50 uur 26 min. 26 sec. Vnte« "ld. ,^ez

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6