Grootsche Oranje-hulde op den alouden Dam f Gala-avond in den Stadsschouwburg J Braspenninx Jr. wint den titel bij de profs en De Hoog bij de amateurs 14.000DEELNEMERS WAT BLIJFT, IJLE BALLETKUNST PARCOURS STELDE ZEER ZWARE EISCHEN BEDRIJFSTOESTAND EN ARBEIDSMARKT ZONDAG 13 JUNI 1937 koninklijke Familie hoorde op het balcon den massa-zang aan Een kroon van bloemen opgericht Flinke opkomst der katholieken S Geen défilé De ritten van heden Naar zanghulde op het J. D. Meyerplein Het ensemble der Wagnervereeni- ging bracht een verrukking voor oog en geest Hoogstaande uitvoering In de zaal De voorstelling WEGKAMPIOENSCHAPPEN TE VALKENBURG Van de ISO gestarte renners heeft slechts een vijftiental den wedstrijd uitgereden De organisatie in goede handen Pur cel en Voormolen Delibes' Coppélia .ZUIDERFILM" ACTIEF Twee opdrachten in bewerking Examen akte L. O. De opleving in onze nijverheid zet zich voort Uitvoer gestegen VOETBAL Feijenoord slaat Be Quick met 6—O Laatste wedstrijd der kampioens competitie van den K.N.V.B. De aloude Dam was Zaterdagmid dag het tooneel van een grootsche hulde aan de koninklijke familie, ge organiseerd door het Centraal Comité Van Oranje en Nationale Organisaties te Amsterdam. Reeds ver voor het vastgestelde Uur werd begonnen met het opmar- cheeren van de nationale vereenigin- gen met hun vaandels en vlaggen. Meer dan veertienduizend deelnemers stelden zich op het middenterrein op. Ifan kwart voor twee af, het tijdstip, waarop J? Koninklijke Familie naar de roeibaan was Vereden, was de Dam afgezet. Verschillende Oranje-vereenigingen en orga- V'Saties, die voeling houden met het Centraal ,°öiité van Oranje- en nationale organisaties, Vden aan den oproep van dit Comité gehoor °eSeven en zich van verscheidene punten der V naar den Dam begeven. Het voornaamste plein van de hoofdstad Vas voor dezen middag, die waarschijnlijk laatste gelegenheid bieden zou aan de Oranje-getrouwe Amsterdammers om in Uiassa een grootsche hulde te brengen aan Koninklijke Familie, extra versierd met e®n groote kroon met linten, bedoeld als ^mbool van de eenheid van het volk onder öe kroon van Oranje. i*U het midden van den Dam, op vijf Meter 2°°gte boven het plaveisel, was de groote ko- .Vskroon geplaatst. Zij had een hoogte van '4 Meter en een grootste breedte van onge- 5 Meter. Het geheel was met lint en een «dom van bloemen bekleed. Boven de kroon 3 men een kruis, geheel bekleed met kort in- j?stoken afgeknipte bloemtrossen van Horten- Onder het kruis was een groote gouden Van louter gele Irissen, welke rustte op een van lathyrus. Uit dezen rand spreidden /h twaalf ribben, bekleed met oranje lint. Op ribben waren tallooze parels van witte t°enrozen aangebracht. De ribben eindigden l. 6®n breeden rand van buxus, bezet met ro- JUen, bestaande uit groote en kleine toefen lelies. Op dezen rand en tusschen de d waren groote diamanten van rhododen- öi°bs of lathyrus en verder irissen of gladiolen, v 6 het uitstralen van de diamanten weerga- Ijh. De onderkant van de kroon bootste een veeden hermelijnen rand na door een band d h witte rhododendrons of lathyrus. Deze hd, io meter lang en 15 centimeter breed, bezet met deze bloemen, ruimten tusschen de ribben van de kroon met oranje, gele en roode banden ge- een halven cirkel van 43 meter dia meter ging waaiervormig als een groote 5'uier oranje, geel en rood lint van den on- ®®rkant der kroon uit naar veertig 3 meter ho. een li, '°ge stokken. Elke stok werd bekroond met groote toef van pioenrozen, irissen, le es, delphiniums, rozen en violieren. iA-ze versiering is in zeer korten tijd aan- ki^acht en werd meteen na afloop van de luchtigheid weer afgebroken, hetgeen velen he schoonheid van deze monumentale deco- verdroot. Dam echter kan zulk een werkstuk slechts ,°P zfjn schouders torsen, daar het publiek tj^.hit centrale plein zijn volle aandacht steeds bJ1' en het zoo spoedig als het is vrijgegeven, h0'kt, om toch maar een goed zicht te heb- j, °P wat zich vóór en bij het Paleis afspeelt, dat is veel in dagen van Koninklijk be- - De stoet arriveerde ongeveer een kwar- fljf. later dan werd verwacht, hetgeen den >e.®eht van den massazang aanleiding gaf een f.t.'/llie te houden van een der liederen, die KJ58 zouden worden gezongen, namelijk het ,,'t Is plicht, dat iedere jongen", ^ze repetitie gaf al de verzekering, dat het r bij de eigenlijke uitvoering goed zou gaan. Ibtusschen hadden wü gelegenheid eens j. te nemen wat al vereenigingen op den 151 verzameld waren en we konden j eherom, zooals dit tijdens dit bezoek ge- ^'8 herhaaldelijk geschieden kon, con- stateer Ml, eren, dat de katholike organisaties niet Cu ruimschoots maar ook keurig ver- 8ehWoordigd waren. Se Graal was er weer en als steeds verkreeg JSt atholieke vrouwenorganisatie weer een 'W ^eel én van de officieele èn van de pu- 1^® belangstelling en.... niet onverdiend. Ve aast noemen we de St. Josephsgezellen- X^tag. die met haar meer uniforme en va°re doeken een strak en sterk symbool Hgdb de kracht der mannelijke katholieke S Organisatie. De K.J.C. sloot zich hierbij Sitsi aan. Voorts valt te vermelden een in ^er representatieve vertegenwoordiging b R.K. Vrouwenbond, katern ger des Hei!s bad een zeer groot con- n soldaten, mannelijke, en vrouwelijke, etls padvinders naar den Dam afgevaar- %èn00rts kwamen ook de Joodsche vereeni- b® g°ed voor den dag. (>Vp 'dcevlag en het Mobilisatiekruis waren beens in grooten getale en verder pad- 1 MetS' Zee-verkenners, verpleegsters, k^ht al bood de Dam, ondanks de zonlooze et prachtigen, kleurigen aanblik, niet bst door de vele vlaggen en vaandels. Ctte KoninklÜke Stoet arriveerde, 1^ bet muziekkorps van het vijfde regi- Infanterie, gedirigeerd door den adj.- er°fficier J. R. v. d. Plas het Wilhel- V0rst bi, hetgeen werd herhaald toen de V rbjke bezoekers op het Paleisbalcon lcben. en. btk,,stonden allen daarna thans in de >4 lnS, want het eerste nummer van den zang was het eerste couplet van ons b® Volkslied. Allen die op den Dam en daaromheen verzameld waren zongen ver volgens het vlaggelied, het lied ,,'t Is plicht dat ied're jongen" en „waar de blanke top der duinen". Er werd flink meegezongen, zoodat een sterk klankenvolumen weerkaatste tegen den hoogen gevel van het Paleis. Met het zesde couplet van het Wilhelmus werd deze indrukwekkende demonstratie be sloten. Herhaaldelijk klonk uit de verzamelde menigte een spontaan applaus op en veler oogen werden geboeid door het altijd aantrekkelijke schouw spel, dat jeugdigen, ditmaal drie weesmeisjes en een weesjongen uit verschillende weeshuizen, wien de eer te beurt was gevallen den Vorste- lijken Personen bloemen aan te bieden eenige oogenblikken op het balcon mochten verwijlen. Hadden velen misschien nog gehoopt op een défilé, deze hoop ging niet in vervul ling, daar de Koninklijke Familie zich na de zanghulde in het Paleis terugtrok. Ordelijk en onder pittige muziek trokken al de velen, die aan deze Dam-hulde had den deelgenomen langs twee kanten weg van 't Amsterdamsch historisch plein, dat weer eens schoone en grootsche oogenblikken be leefd had. Nadien zijn de heer J. ter Haar en de leider der betooging, de heer M. Goldenberg ten Pa- leize ontvangen, waar hun zoowel door H. M. de Koningin als door H. K. H. de Prinses en den Prins dank werd betuigd voor de aanhan kelijkheid die Oranje-gezind Amsterdam dezen middag weer heeft betoond. Vandaag rijdt de Koninklijke Familie te 14.30 uur per rijtuig uit tot het maken van een rijtoer. Tijdens dezen rijtoer wordt den Vorste- lijken Personen op het J. D. Meijerplein een Joodsche zanghulde gebracht door een 600-tal kinderen en brengt de Koninklijke Familie een bezoek aan het Stedelijk Museum. Gereden zal worden langs de volgende we gen: Dam, Mozes en Aaronstraat, N. Z. Voor burgwal, Spui, Singel, Koningsplein, Heeren gracht (evenzijde), Vijzelstraat, Muntplein, Het heeft al haast een week geduurd, Het feest in Amsterdam, Waarbij het hart van Nederland Spontaan tot uiting kwam, En 't is precies nog even mooi En leuk als in 't begin, Men loopt te hoop, men juicht zich schor Voor 't Koninklijk gezin. De straten zijn nog altijd vol Van vroolijk feestgeluid, Er is slechts jubel in de stad, Steeds weer, dag in, dag uit. Zoo menig schouwspel is dan ook Vol vorstelijke pracht, s De koetsen, paarden, auto's, en E 't Verwisselen der wacht. §j Dat alles is nu dra voorbij, Weer veel te vlug misschien, Maar één ding blijft: wij hebben nu Een echt geluk gezien: Men zag den glimlach der Prinses, Den Prins, sportief en frisch, Dat is 't geheim waardoor d'ontvangst Zóó warm, zóó prettig is. De hoofdstad heeft al meer beleefd, j| 't Was niet het eerste feest, Maar daarom is 't zoo echt gemeend, j| Zoo hartelijk geweest! j§ HERMAN KRAMER Nieuwe Doelenstraat, Kloveniersburgwal, Nieu we Hoogstraat, St. Antoniesbreestraat, Joden- breestraat, Rapenburgerstraat, J. D. Meijer plein. Aankomst te pl.m. 14.55 uur. Vertrek te pl.m. 15.10 uur. Vervolgens wordt gereden langs: J. D. Meyerplein, Nieuwe Hee rengracht, Amstel, Blauwbrug, Amstelstraat, Rembraudtsplein, Reguliersbreestraat, Munt plein, Vijzelstraat, Vijzelgracht, Nieuwe Vijzel straat, Weteringschans, Brug voor Rijksmuseum, Stadhouderskade, P. C. Hooftstraat, ingang Vondelpark, uitgang tegenover voorm. woning Pr. Mengelberg, Van Eeghenstraat, Jacob Obrechtstraat, Willemsparkweg, Paulus Potter straat, Stedelijk Museum. Aankomst te pl.m. 15.30 uur. Vertrek te pl.m. 16 uur. Terug naar het Paleis wordt gereden langs: Paulus Potterstraat, Van der Veldestraat/Jan Luykenstraat, Van Baerle- straat, ingang Vondelpark, Van Baerlestraat, links zwenken, rijweg ten zuiden van den vijver, rijweg tusschen vijvers door, rijweg ten Noor den van den vijver, tot uitgang bij Vondelkerk, Vondelstraat, Leidscheboschje, Leidscheplein, Leidschestraat, Keizersgracht (onevenzijde), Hartenstraat, Gasthuismolensteeg, Paleisstraat, Dam. Aankomst ten Paleize te 16.15 uur. De fietstocht. A.: „Hoor eens, hoe heerlijk de vogels zingen." B.: „Onzin, je hebt de fiets vergeten te smeren." Tijdens het jaarlijksch bezoek der Koninginne aan 's lands hoofdstad, thans in tegenwoordigheid harer pas gehuwde kinderen, is Zaterdagavond haar wederkomst, na vele jaren, in den Stadsschouwburg gevierd met een luistervollen gala-avond, die zoo wel binnen het gebouw honderden, als buiten duizenden en duizenden deed toestroomen. Het was een avond die de bekoring had der lichte, vlinderende muze van het ballet en de schittering tevens van uniformen en ambtskleeding, van avondtoiletten en zeldzaam officieel feestbetoon. De koninklijke loge tegenover het tooneel was wederom geheel voor het oorspronkelijk doel ingericht en met een keur van bloemen gesierd zooals trouwens heel de schouwburg. Tal van hooggeplaatste persoonlijkheden, be kende figuren uit het openbare leven, uit de kunstwereld enz. waren tegenwoordig en de leden van Comité Amsterdam waren ten ont vangst aanwezig. Het gedeelte van den cor ridor achter de koninklijke loge was door roode gordijnen tot een voorportaal" tot de loge ge maakt. Tusschen acht uur en half negen. Welk een warmte in de zaal. We zijn er in dezen eersten schouwburg nog niet aan toe om een goede verkoelingsventilatie te kunnen benutten. Dat vermag de bioscoop wel, maar het tooneel is „nog niet" toe aan deze techniek. Er zijn wei nig laatkomers dezen avond en zelfs de anders „onverkoopbare" plaatsen op de eerste en twee de gaanderijen, die verbouwd moeten worden, waren nu bezet. Acht uur moest men aanwezig zijnhalf negen werd de Koninklijke Fa milie verwacht. Men had den tijd om elkander „op te merken" en „opgemerkt" te worden. In de loge van het Dagelijksch Bestuur der ge meente zaten de soc. dem. wethouders De Miranda en van Meurs met hunne dames. Bur gemeester en wethouder Boekman waren ter ontvangst bij den ingang met de commissie leden voor de Galavoorstelling mr. L. J. A. Trip, C. G. Vattier Kraane, A. Asscher, Gottfr. H. Crone, J. F. van Hengel- en dr. Cronheim met administrateur Bendien. Half negenhet Wilhelmus klinktde Koninklijke Familie schrijdt de loge binnen, terwijl velen zich van hun zetels verheffen. De Koningin draagt een licht grijs avondkleed, dat wonderlijk samenstemt met het grijzend haar om het lieve gelaat, bekroond door den diadeem van het Nationaal Huldeblijk. De Prinses heeft een gracielijk zalmkleurig toilet aan en de Prins draagt groot uniform van luitenant ter zee le klasse met lint van het grootkruis der Oranje Nassau-orde. De burgemeester neemt plaats in de loge links, en de commissaris der Koningin, jhr. mr. dr. A. Röeil in de loge rechts der vorstelijke personen. Gedurende de pauze bleef de Koningin op haar plaats zitten. Prinses en Prins onder hielden zich achter in de loge met enkele aan wezigen. En gedurende de pauze warrelden al lerlei bekende en onbekende personen dooreen. In een hoekje zagen we weggescholen een internationale beroemdheid als den Nobelprijs winnaar prof. Zeeman, die ons volk opstuwt in de rij der volkenen iets verder pronkt een zwaar gegalloneerd iemand zonder betee- kenis.. Zoo is het leven, óók in den schouw burg. Natuurlijk hadden de vrienden der vader- landsche kunst gaarne gezien, dat dit gebeuren en dit eerste bezoek der pas gehuwde Kroon- Bij de Zaterdag gehouden Nederlandsche weg- kampioenschappen is wel duidelijk bewezen, dat het circuit van Valkenburg voldoet aan de hoogste eischen, welke aan dergelijk soort wed strijden gesteld mogen worden. Sterke hellingen en dalingen, men denke aan den steilen Cau- berg en den niet minder afceilen Geulemerberg de eerste moest op- en de tweede afgereden worden en wel achttien maal hebben het allerbeste van de renners gevraagd. Alleen voor de geboren wegrenners waren in dezen wedstrijd de titels te verdienen en dat ten slotte bij de profs Braspenninx Jr. eerste is ge worden, zal niemand verwonderen, als men de vorige prestaties van dezen renner in aanmer king neemt. Het is voor de renners een uitermate zware wedstrijd geworden. Van de ongeveer 150 professionals, onafhankelijken en ama teurs, die gestart waren, heeft slechts een vijftiental den wedstrijd uitgereden. Onder diegenen, die uitvielen, bevonden zich pro minente renners, we denken aan van der Ruit, van Schijndel, Reynen, Valentijn Jr., Piet van Nek, van Amsterdam, Gommans, Gyzen, die allen in den loop van den koers van het tooneel verdwenen, hetzij door kettingpech of bandendefect of andere oor zaken. In de laatste kilometers moesten ook Anton van Schendel, Middelkamp en C. Va lentijn den strijd staken. De organisatie van deze nationale kampioen schappen was in handen van de vereeniging „Valkenburgs Belang", welke vereeniging alle eer hiermede heeft ingelegd. Zij had de mede werking verkregen van de besturen der ge meenten, waardoor het circuit gelegd was, en mede van den Provincialen Waterstaat van Limburg, die er in toestemde, dat het circuit werd afgesloten gedurende de race. Een groot aantal rijksveldwachters en manschappen van de Koninklijke Marechaussee zorgden voor de goede orde langs den weg. De totale regeling was zoodanig, dat men met een gerust hart de wereldkampioen schappen het volgend jaar op dit circuit zal kunnen organiseeren. Om twee uur werd aan ongeveer 150 renners het vertreksein gegeven over een afstand van 183.016 K.M. De koers had aanvankelijk een weinig opwindend karakter. In de eerste ronde bepaalden de renners zich tot het verkennen van het terrein, waarbij als voornaamste bij zonderheid het uitvallen van Valentijn Sr. viel te vermelden. Meerdere slachtoffers zouden op hem volgens, o.a. Pijnenburg (amateur), die door bandenpech werd uitgeschakeld. Overige vermeldenswaardige gebeurtenissen speelden zich voorloopig niet af. Het peleton bleef de eerste 50 K.M. bij elkaar. Stuyts en van der Star wisten zich vervolgens aan den kop te plaatsen en 30 K.M. lang een voorsprong op het peleton te behouden. Hier mede was de groote strijd begonnen. Het peleton was intussehen in verschillende deelen gesplitst. In de eerste groep lagen Brongers, Overweel van der Baan en Kees Valentijn. Stuyts volgde op een verschil van 45 seconden, terwijl in de tweede groep, die een achterstand van 1 min. 45 sec. had, o.a. Saarloos en Verveer zaten. Het grootste peleton volgde daar weer achter op eenige honderden meters. Intussehen hadden zich in de verschillende groepen schermutse lingen voorgedaan, waarbij slachtoffers vielen, o.a. werd van Amsterdam door een vrij ernstiger, val genoodzaakt op te geven. Na 140 K.M. werden Stuyts en Verveer, die de leiding hadden genomen, ingeloopen door een peleton dat aangevoerd werd door Bron gers, Braspenninx, Middelkamp en van Schen del. Nadat Stuyts opgegeven had waagde Bron gers zijn kans en wist gedurende 20 K.M. een voorsprong te nemen, terwijl intussehen het peleton gedund was tot een vijftiental renners. Brongers wist zijn voorsprong niet te behouden en werd ingeloopen door een groep, waarbij Overweel, Seyen, Braspenninx, Middelkamp, Verveer, Kees Valentijn, Theuns en Saarloos waren. Op een minuut achterstand volgde Beek alleen, terwijl de Hoog en Anton van Schendel en enkele amateurs op 5 minuten volgden. Na ongeveer 160 K.M. rijden werd Brongers door het peleton ingeloopen. Kees Valentijn pro beerde het nu, doch ook hij werd weer inge haald. Brongers viel toen ook als slachtoffer van bandenpech uit. De laatste tien kilometers gingen in met de volgende rennersVerveer, Middelkamp. Seyen, Overweel, Kees Valentijn, Johnie Braspenninx en Saarloos. Anton van Schen del had intussehen ook den strijd gestaakt en in de laatste kilometers werd ook Valen tijn door kettingdefect uitgeschakeld. In den beslissenden sprint klopte Braspenninx Verveer. De uitslag werd als volgt: 1. J. Braspenninx (Princenhage) 5 uur 31 min. 57 sec., kampioen van Nederland en kampioen der professionals; 2. Verveer (Lokeren, België) op twee lengten; 3. Theuns, 5 uur 32 min. 36 sec., kampioen der onafhankelijken; 4. H. Seyen (Maastricht)5. Saarloos (Rotterdam)6. Over weel (Middelharnis) Eerste der amateurs werd H. de Hoog (Am sterdam) en daarmede kampioen van Neder land in 5 uur 41 min. 52 sec.; 2. Heeren (Breda); 3. Banken (Ubach over Worms)4. van Tichelt (Zundert); 5. N. Jansen (Maastricht); 6. van Oosterbosch (Schinveld). Kampioen van de veteranen werd Braspen ninx (Princenhage) over een afstand van 60.672 K.M. in 1 uur 40 min. 10 sec.; 2. J. J. Willem- sen (Nuth) 1 uur 44 min. 21 sec.; 3. Koppen (Amsterdam). prinsès waren gevierd geworden met een tooneel- uitvoering van een Nederlandsch kunstwerk door Nederlandsche kunstenaars. Dit is niet mogelijk gebleken door verschillende omstandig heden, die we op het oogenblik niet hebben te onderzoeken. Wel is de opzet geweest een tooneeluitvoerlng te organiseeren, maar die op zet is niet geslaagd. Toen hebben de organisa toren van dezen gala-avond hun keuze laten vallen op een uitvoering van het Ballet der Wagnervereeniging onder leiding van mevrouw Arntzenius: Yvonne Georgi. Over dit samenvallen van 't Ballet der Wag- ner-vereeniging en de Maneto-uïtvoering in het Concertgebouw is reeds geschreven. We kunnen dus volstaan met de indrukken weer te geven van dezen gala-avond zelf. Er werden drie balletten opgevoerd: Festive Dances van Henry Purcell (16581695), „Diana" van Alex Voormolen (geb. 1895) en Coppélia van Leo Dellbes (1836—1891). Henry Purcell, grootmeester der Engelsche klassieke muziek gaf in zijn „Festive Dances" een naar den vorm markant voorbeeld van de symphonische kunst uit de tweede helft der zeventiende eeuw. Zijne rijke melodie en voor een tijdgenoot van Lully moderne harmoniek bekoren ook nog ons. Fijnzinnig was deze ope ning van den gala-avond met Purcell's onvol prezen muziek en het statig beweeg, het trotsch voortschrijden der hoofsch gebarende figuren in de wuivende, sleepende, sierlijke, maar niet ge lukkig belichte gewaden, door Irmfried Willmrig ontworpen. Dit begin was rijk en voornaam van statie en aristocratie. „Diana", oorspronkelijk ballet in één bedrijf van Alex. Voormolen (scenario en choreographie van Yvonne Georgi) is van geheel andere structuur. De muziek van Voormolen is van een zéér bijzonder vermogen en verdient ten volle waardeering en belangstelling. Ze klinkt bui tengemeen goed en verraadt een meesterschap in de orchestratie. Voormolen is een uitnemend kenner van zijn vak en gaat zijn eigen weg te midden der jongere componisten. Zijn kunst is klaar met een dramatisch accent. De handeling is deze: de befaamde held Ak- taion, zoon van Aristaios en Kadmos' dochter Antonoë, is door den Centauer Chevron in het bedrijf van de jacht opgeleid en overschrijdt op zijn zwerftochten onbewust de grenzen van het gebied der gevreesde Diana, godin van de jacht en van de maan. De nymphen vinden hem slapend, maar de hooghartige sterke mensch heeft geen tijd voor nymphen, die na zijn vertrek vol spanning zijn, welke ze niet voor Diana kunnen verbergen. Diana zoekt en plotseling staat Aktaion voor haar. Er moet een strijd ontstaan tusschen deze sterken, een strijd die in liefde overslaat. De betoovering duurt echter maar kort en de vermetele Ak taion wordt door de godin in een hert ver anderd. „Coppélia" van Leo Delibes kwam tot ons in een ballet van twee bedrijven door Nuitter en Saint-Léon in de bewerking van Yvonne Georgi. In een oud provincie-stadje woont een oude, sombere zonderling, Coppélius: een ge heimzinnige en afschrikwekkende poppenfabri- kant voor wien de dorpelingen in angst leven. Zijn dochter Coppélia is een mooie, trotsche vrouw, onder wiers bekoring een jongeman uit het dorp komt, die met Swanilda verloofd is. Liefde en afgunst verstoren hier de feestvreugde van een geheel dorp. In het tweede bedrijf wordt het huis van den poppenmaker bestormd door de dorpelingen en de trotsche Coppélia blijkt eentooverpop te zijn! Uit wraak toovert de oude Coppélius de ziel van den jonkman in de pop van zijn maaksel. De vrouwelijke pop krijgt alleen be- teekenis door de ziel van den man. Maar de dobd van de pop bevrijdt den jonkman die ten slotte zijn geliefde Swanilda terugvindt. Terecht is Coppélia geroemd als een klassiek voorbeeld van Fransche balletcultuur. Het is een gedicht in dans vol romantiek, staande bui ten alle werkelijkheid, een charmante oogen- bekorende vertooning vol diepe innerlijke be- teekenis tevens. Een dichterlijke sproke voor grooteren, kinderlijk maar verre van kinder achtig. En hierin heeft Yvonne Georgi iets voortreffelijks bereikt met hare dansers: de poppen waren poppen, hadden het wezen van een pop en de menschen hadden den toover der vluchtige onwerkelijkheid. Yvonne Georgi gaf een prachtige gebarentaal en een losse vluchtige verschijning als Coppélia met naast zich twee voortreffelijke danseurs: Nicolai Orloff en Her- bert Freund. Gerard Hordijk had met een smaakvol be grijpen van den geest de decors en costuums voor dit ballet ontworpen. En zoo is deze avond een stuwing gewor den voor de waardeering bij het toonaan gevende publiek, voor de danskunst in Nederland die ten onzent te zeer is ver waarloosd en geminacht vaak. Natuurlijk kon nog niet gestegen tot die ijle teerheid welke buitenlandsche gezelschappen met een lange traditie verkregen en het lompe voorgordijn met de al te gespierde ongracie- iijke gratiën was soms hinderlijk symbool. Maar toch was, vooral het tweede gedeelte, méér dan een edel experiment: het was een prachtig bereiken. L. v. d. B. Aan „Zuiderfilm" (dir. W. Cox Jr. te Venlo) werd onlangs opdracht gegeven 'n geluidssmal- film te vervaardigen voor den R. K. Bond voor groote gezinnen. Thans is een nieuwe opdracht verstrekt tot het maken van een propaganda film voor den Aartsdiocesanen R. K. Boeren- en Tuindersbond. Zooals men weet, werden reeds vroeger door „Zuiderfilm" films vervaardigd: w.o. „Wij ma ken een krant" en „Venlo". Beide verdienstelijke films werden uitvoerig in ons blad besproken en getuigden van een onbetwistbaar talent van den maker. De nieuwe opdrachten zijn dus in goede handen. HILVERSUM. (St. Ludgerus Kweekschool). Geslaagd de heeren: A. H. H. van Maarseveen, Utrecht; Chr. J. Maas, Barneveld; C. H. Naber, Hilversum; Ch. J. H. van Rossurn, Utrecht; T. S. Rijn ja, Woudsend; J. B. Schildkamp, Bree- denbroek en G. J. Siew, Deventer. R. K. Kweekschool ,,De Voorzienigheid", ge ëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd de dames: C. Gjertsen, F. Groenewoud, C. van Haasteren. J. Haselkiisz, A. Hille. Blijkens mededeeling van het Centraal bureau voor de statistiek, toonen de resul taten van het onderzoek naar den alge- meenen bedrijfstoestand en den stand der arbeidsmarkt in het eerste kwartaal van 1937 aan, dat de opleving in onze nijver heid zich bleef ontwikkelen en in het laatst van het kwartaal steun kreeg van de gewone seizoensverbetering. Het verst was het her stel gevorderd in verschillende industrieën van productiemiddelen en een aantal export bedrijven, welke in verband met hun aard het meest reageerden op de verbeterde wereldconjunctuur. Vele ondernemingen in deze branches waren behoorlijk of zelfs ruim van orders voorzien, al kon dit geenszins van alle getuigd worden. Bevredigend werk was er o.m. ook in een aantal bedrijven, welke hulpstoffen voor nijverheid, landbouw, handel en verkeer vervaardigden. Overigens was de toestand echter in dit onder deel van het bedrijfsleven nog sterk geschakeerd, waarbij slapte vaak de overhand behield. De opleving begon voorts mede door te werken in een deel van de industrieën van verbruiks- goederen. Een belangrijke rol speelden hierbij het oploopende prijspeil en het terugkeerende vertrouwen, welke meebrachten, dat grossiers en kleinhandelaren zich van daarvoor in aan merking komende artikelen voorraden ver schaften, ook al volgde niet dadelijk meer vraag van de zijde der verbruikers. In sommige gevallen leidde deze laatste om standigheid tot eenige reactie. Het geringst of nog uitgebleven was de verbetering v.n.l. in verschillende bedrijven, welke voedings- en genotmiddelen fabri- ceeren en daarbij in hoofdzaak of geheel op de binnenlandsche markt zijn aangewezen. Al viel gedeeltelijk wel eenige toeneming van de vraag te constateeren, overwegend werd de toestand hier nog beheerscht door de beperkte koopkracht van velen. Deze drukte niet alleen den afzet, doch vormde, met de scherpe concurrentie, boven dien een belemming tot aanpassing van de vaak toch reeds onvoldoende prijzen bij de veelal gestegen prijzen der grondstoffen. Hierbij deed zich o.m. mede de nadeelige invloed van de crisisheffingen ten bate van den landbouw gelden. Klachten over de prijzen, vooral over traag volgen der beweging op de grondstoffen- markt, werden intussehen eveneens vernomen uit verschillende bedrijfstakken, welke wel reeds in de opleving deelden. Hier stonden echter betere berichten tegenover. Weinig of geen herstel was er ook In sommige exportbedrijven, welke meer dan andere hin der bleven ondervinden van invoerbeperkingen in het buitenland. In het buiten de eigenlijke nijverheid vallende bouwbedrijf was de seizoens opleving in verschillende plaatseh wel iets grooter dan In 1936, maar over het geheel toonde het nog een weinig opwekkend beeld, mede ten nadeele van de onderscheidene industrieën, welke er materiaal aan leveren. De uitvoer, met de herleving der scheepvaart de directe bron van de verbetering, steeg voor fabrikaten en half-fabrikaten samen vergeleken bij het eerste kwartaal van 193S van 1.454 tot 1.644 mülioen kg., d.i. met ruim 13 pCt. Naar de waarde gemeten nam hij toe van f 106 tot 165 millioen, derhalve met meer dan 50 pCt. Deze laatste stijging heeft uiteraard maar een betrekkelijke beteekenls, omdat rekening ge houden moet worden met de depreciatie van den gulden en het opgeloopen prijspeil der grondstoffen. De invoer van fabrikaten beliep 976 millioen kg. (ad f 127 millioen), tegen 968 millioen kg. (ad f 102 millioen) in 't le kwartaal van 1936. Naar het gewicht gerekend was er dus weinig verschil met het vorige jaar. De invoer van half-fabrikaten steeg, vergeleken bij 1936, van 663 tot 760 millioen kg. en van f 38 tot f 65 mil lioen, waarbij echter moet worden bedacht, dat verscheidene half-fabrikaten voor onze industrie als grondstof dienen. De klachten over con currentie van den buitenlandschen invoer zijn na de depreciatie van den gulden verminderd, doch niet opgehouden. Nieuwe contingen- teeringen kwamen intussehen in het afgeloopen kwartaal niet tot stand. De bestaande, die af liepen, werden echter op slechts enkele uitzon deringen na verlengd. De kampioenswedstrijd van Feijenoord tegen Be Quick trok, daar de strijd om den nationalen titel reeds ten gunste van Ajax beslist is, Za terdagavond te Rotterdam natuurlijk geen dichtbezet stadion, maar er waren zeker toch wel zes a zevenduizend toeschouwers aanwezig. Veel reden, om over het vertoonde spel in vervoering te raken, hebben zij niet gehad, daar Be Quick er al bitter weinig van terecht heeft gebracht en Feijenoord, ziende, dat de tegenpartij zwak was. het ook heel kalmpjes aan deed. Desondanks was het verschil in spelkwaliteit zeker wel een klasse. De Rotterdammers behoefden zich dan ook niet overmatig in te spannen om dezen wed strijd met groote cijfers te winnen. In het veld was het vaak een spel van kat en muis en als Vente wat beter op den buitenspelregel had gelet en hij en zijn huurlieden nog wat scherper geschoten hadden, zou het voor Be Quick op een nog groctere débacle zijn uitge- loopen. Reeds na vijf minuten zag Vente kans om uit een voorzet van Smits met een fraaien kop bal de thuisclub de leiding te geven. Nog voor de rust bracht Feijenoord den stand op 30 resp. door een hard schot van Kantebeen uit een pass van Linssen en door een kopbal van denzelfden speler uit een voorzet van Smits. Na de rust duurde het geruimen tijd, voordat Feijenoord den voorsprong vergrootte. Dit ge beurde eerst, toen. in verband met de invallen de duisternis, een witte bal in het veld kwam. Binnen weinige minuten hadden toen Vente, Smits en Vrauwdeunt er 60 van gemaakt, waarbij het bleef. De eindstand van de kampioenscompetitie is nu: Ajax 8 7 0 1 14 20—10 Feijenoord 8 5 0 3 10 21— 9 P.S.V8 3 0 5 6 15—22 Be Quick 8 3 0 5 6 11—20 Go Ahead 8 2 0 6 4 8—14

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 7