We luisteren naar. FINANCIEN Openluchtmuseum in het zilver Instantine Dobbefmann lekker... man! HUURINCASSO MAKELAARSKANTOOR J. BANEKE Gz. Dagfilm MAANDAG 14 JUNI 1937 Hooge belangstelling bij de viering van dit jubileum Onderscheiding voor den directeur DOOR AUTO GEGREPEN jfc IULT OPKÜKEN hoe gauw je opknapt! Als ik hoofdpijn heb, neem ik altijd Instantine! Onthoudt daarom Instantine Sub Tutela Matris Landbouwschuur door het vuur verwoest Brandweer, die toch niets kon doen, bleef maar weg NATIONAAL LUCHTVAART LABORATORIUM Stichting opgericht en bestuur geïnstalleerd STAKING TE ROTTERDAM Veertig man leggen het werk neer bij N.V. J. Hoevels wasscherij HET R. K. MARINEHUIS TE DEN HELDER De steun van allen is dringend noodig Slachtoffers van het water Twee kinderen in de Maas omgekomen Kanovaarder verdronken Jongen verdronken te Maastricht Generaal de Josselin de Jong overleden Nationale rijwielbedevaart naar Renkum FOTOGRAAF VERONGELUKT Met den motor tegen een boom gereden 17 CEBUTO-REIZEN bekende CEBUTO-bureaux Dinsdag 15 Juni f Massale ijzerdiefstal opgehelderd Daders gearresteerd DE VLIEGFEESTEN OP WAALHAVEN Tweede dag uitmuntend geslaagd i in BINNENBRAND IN DE RESIDENTIE Bewoners in hun slaap door rook verrast y; Ni Het 25-jarig bestaan van het Neder- landseh Openluchtmuseum te Arnhem is Zaterdagmiddag op bescheiden, doch waar dige wijze herdacht. Omstreeks halt een vereenigden de leden der vereeniging en tal van genoodigden zich in het bekende res taurant aan een echte Geldersche koffie tafel. Bij ontstentenis van den voorz-, gcne- raal-majoor b.d. Hoeffer en den eere-voor- zitter, oud-burgemeester baron van Heem stra, fungeerde Jhr. J. Beelaerts van Blok land als tafel-president. Van de aanwezige autoriteiten noemen wij: den minister van Onderwijs, Kunsten en weten schappen, Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, den Chef van de afdeeling Kunsten en Weten schappen, nrof. Ir. M. F. Visser, den commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, Mr. S. Baron van Heemstra; H. P. J. Bloemers, bur gemeester van Arnhem; den gemeente-secretaris or. J. Kipp; Dr. H. E. van Gelder; Prof. Ir. J. A. G. van der Steur; S. H. Frederiks, Mr. Dr. H. Blaupot ten Cate, A. A. G. van Erven Do rens, Mr. W. P. A. Smit, Ir. J. P. van Lonkhuy- zen, de wethouders Matser, v. d. Sand en Bak ker, Ir. J. P. van Muylwijk, Mr. C. M. J. Dony, prof. dr. Jos. Schrijnen, Mr. P. Cremers, dr. Roukes, Prof. dr. W. Vogelsang, Jhr. Mr. dr. E. A. van Beresteyn, dr. J. Kalf, Dr. W. Ungsr, M. J. H. Tets baron van Amerongen en anderen. De vice-voorzitter Jhr. j. Beelaerts van Blok land heette de aanwezigen welkom, in het bij zonder Z-Exc. den Minister van Onderwijs, Kun sten en wetenschappen, Prof. Visser, Chef dier afdeeling, Mr. S. Baron van Heemstra, Com missaris der Koningin, en burgemeester H. P. J. Bloemers, secretaris en wethouders. Twee per sonen zijn door ongesteldheid verhinderd aan wezig te zjjn: generaal Hoeffer en oud-burge meester baron van Heemstra. Spr. herdacht de vele werkzaamheden, welke zij ten bate van het openluchtmuseum hebben verricht en sprak de beste wenschen uit voor hun herstel. Hierna gaf spr. een terugblik op de afgeloo- pen periode van een kwart eeuw. Op 24 April 1912 werd de vereeniging Het Nederlandsch Openluchtmuseum opgericht. Daarmede ver kreeg Nederland een nieuw nationaal bezit. Met steun van Rijk, Provincie en Gemeente en ook van vele belangstellende particulieren groeide het museum voorspoedig en wanneer er geen wereldoorlog en geen crisis waren geweest, zou de vooruitgang in veel Sneller tempo zijn ge schied. Op het terrein „De Waterberg" is ir.- tusschen veel bijeengebracht. In 1932 werd een gedeelte van het museum-gebouw in gebruik genomen. Spr. eindigde met het voorstel, een arie-werf „hoera" aan te heffen op H. M. de Koningin,' waaraan spontaan gevolg werd ge geven. Het woord was vervolgens aan den minister van Onderwijs. Z.Exc. begon met te verklarep, dat hij zeer veel belang stelt in het Openlucht- "museum.'Op deze plaats zien We datgene gecon serveerd. wat in ons volk heeft geleefd. Het is ''immers 'niet waar en het zou van hoogmoed eri miskenning getuigen, wanneer we beweerden, dat met ons de wereld is begonnen. Wij moeten dankbaar zijn voor het verleden. Onze beelden de taal wordt door het museum levend en wak ker gehouden. Spr. betreurde de afwezigheid van den voorz. en den eere-voorz. en wendde zich vervolgens, tot den directeur, den heer A. A. G. van Erven Dorens. Spr. deelde mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd, den directeur te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Onder appiaus werd de heer van Erven Dorens vervolgens gedecoreerd. Nadat de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Prof. dr. J. Slotemaker de Bruine, den heer A. A. G. van Erven Dorens namens de regeering had gehuldigd, sprak de nieuwbenoemde Officier in de Orde van Oranje- Nassau. De Commissaris der Koningin in Gelderland, Mr. S. Baron van Heemstra, bood de jubilee- rende vereeniging namens het Provinciaal Be stuur zijn gelukwenschen aan. De secretaris, Mr. W. P. A. Smit, las vervolgens eenige schrif telijke felicitaties voor, o.a. van „Heemschut", van den Commissaris der Koningin in Overijsel en van de schutterij „de Klingelbeek", welke laatste vereeniging tevens zoo attent was ge weest, een veldbouauet in de kleuren der schut terij aan te bieden. De heer H. P. J. Bloemers sprak namens het gemeentebestuur van Arnhem woorden van buide en waardeering. De gemeente is dank baar, dat het Openluchtmuseum hier gevestigd is. Onder applaus bood spr. den heer van Erven Dorens de zilveren medaille aan der gemeente Arnhem. De directeur gaf vervolgens een résu mé uit de geschiedenis van het museum. Na mens zijn mede-bestuursleden overhandigde Mr. Smit de jongste aanwinst: een serie samen gebundelde kerfstokken. Nadat de tafelpresident de bijeenkomst had opgeheven met een kort dankwoord, begaf het gezelschap zich naar het uitgestrekte, terrein. In het theater gaven de Huissensche gil den ,Bt. Laurentius" en „St. Gangulphus" enkele zeer geslaagde demonstraties in het vendelzwaaien. Groot succes oogstte ook de bekende Tongerensche vendelier, de heer Hendriks, die op het strakke rhythme van de landsknechttrom een buitengewoon kun stige wijze van „vaanslaan" vertoonde. Ook de alleraardigste folkloristische boerendan sen, uitgevoerd door een gezelschap Borcu- losche boeren en boerinnen op de klanken van twee harmonica's, deden de omgeving van het openluchttheater herhaaldelijk da veren onder het applaus. Onder leiding van het bestuur werd een rondgang gemaakt over het terrein, waarbij vooral de in werking gestelde papiermolen groote belangstelling trok. De familie Steenbergen, bestaande uit man, vrouw en een twaalfjarig zoontje, bevond zich Zondag per rijwiel op weg naar de Knijpe bij Meppel. waar zij woonachtig is. Zij hadden juist een bezoek gebracht aan familie te Den Hulst. Ter hoogte van brug 6 te Nieuw Leusen werd het drietal aangereden door een personenauto. De man bekwam een zware hersenschudding, terwijl zijn zoontje een armbreuk en vleesch- wonden opliep. Beiden werden naar het Dia- conessenhuis te Meppel vervoerd. De vrouw bleef ongedeerd. sfilt en voorkomf pijnen! zondagavond Omstreeks kwart over elf ontstond door tot nog toe onbekende oor zaak brand in de groote schuur van het landbouwersbedrijf van J. van Zandvoort te Nuland, gelegen op circa 600 meter van den rijksweg 's-HertogenboschGrave. Het vuur vond in den grooten voorraad hooi en stroo gretig voedsel en in minder dan geen tijd stond alles in lichter laaie. De vlammen, die zeer ver in den omtrek te zien waren en in den laten avond een fantas tisch schouwspel opleverden, sloegen na korten tijd over op de in de nabijheid staande hooi en houtmijnen. De plaatselijke brandweer, die slechts over primitieve middelen beschikt, verscheen niet ter plaatse, zoodat de bewoners van de talrijke met riet bedekte boerderijen in den omtrek ge noodzaakt waren zelf hun bezit tegen de gewel dige vuurzee te beschermen. Eenige daken vat ten vlam, doch men slaagde erin het vuur in de kiem te smoren. De landbouwschuur is tot den grond toe af gebrand. De schade is zeer aanzienlijk en wordt gedeel telijk door verzekering gedekt. Hedenmiddag is in het Departement van Waterstaat opgericht de stichting „Natio naal Luchtvaartlaboratorium". Deze stich ting is in het leven geroepen krachtens de wet van 31 Mei 1937 door het Rijk, in sa menwerking met de K.L.M., de K.N.I.L.M., de Vereeniging van Nederlandsche Vliegtuig- fabrikanten en de Koninklijke Nederland sche Vereeniging voor de Luchtvaart. Deze stichting zal worden belast met het beheer van den vroegeren Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart. De oprichting geschiedde door het teekenen van de akte van oprichting, welke indertijd bij het wetsontwerp in afdruk was gevoegd, door de ambtenaren, die daartoe door de betrokken ministers waren aangewezen, alsmede door de vertegenwoordigers van bovengenoemde licha men. Terstond na de teekening dér akte heeft de mihister van Waterstaat, jhr" ir. van "Lidth de Jeude, een rede uitgesproken, waarbij hij er den nadruk op legde, dat thans een nieuwe phase in het technisch-wetenschappelijk onderzoek op luchtvaartgebied is ingetreden. De regeering verwacht, dat in de eerste plaats de particuliere lichamen, welke in het bestuur der stichting zijn vertegenwoordigd, van de diensten van het laboratorium een ruim gebruik zullen maken, opdat versnippering van krachten worde voor komen en het luchtvaartresearchwerk zooveel mogelijk v/orde geconcentreerd. Die lichamen kunnen dan het laboratorium als een aanvullend deel van hun eigen bedrijf beschouwen. Ook de regeering stelt zich voor in belang rijke mate van de diensten der Stichting gebruik te maken. Weliswaar is sinds I Januari 1937 de controle op luchtvaartmaterieel in haar ge heel aan een onafhankelijke instantie opgedra gen, doch voor de technisch-wetenschappelij ke vraagstukken, welke, zich daarbij voordoen, zal die instantie op de Stichting steunen. An derzijds komt het aan de onafhankelijkheid van de Stichting ten goede, dat controle op lucht vaartmaterieel en het geven van adviezen aan de gecontroleerden niet meer in een hand zijn vereenigd. Tenslotte wees de Minister op het groote be lang van goede samenwerking met het Hooger Onderwijs, bepaaldelijk met de Technische Hoogeschool te Delft. De rede van den Minister van Waterstaat werd beantwoord door ir. J. Blackstone, die krachtens de akte van oprichting voor de eer ste maal als voorzitter is aangewezen. Er is een conflict uitgebroken tusschen perso neel en directie van de N.V. J. Hoevels chemi sche wasscherij en ververij te Rotterdam over de invoering van het arbeidscontract. Vrijdag is er een conferentie geweest met den Rijksbe middelaar prof. dr. Josephus Jitta, welke confe rentie echter geen resultaat opleverde. De drie samenwerkende organisaties van fabrieksarbei ders hebben toen tegen heden de staking afge kondigd. Ongeveer veertig man van het perso neel hebben aan 't stakingsparool gevolg gege ven. Van de zijde der dii%ctie is medegedeeld dat deze staking geen storing van beteekenis in het bedrijf veroorzaakt. Men zendt on» het volgende schrijven: Het voormaliege vereenigingsgebouw van de Socialistische vereeniging voor minder-marine- personeel is overgegaan in handen van het Be stuur van het R.K. Marinetehuis te Den Hel der. Deze mededeeling zal door de vele vrienden van het Katholieke Marine-zielzorgswerk met vreugde begroet worden De duizenden Kath. landgenooten, die vroeger gedurende het laat ste jaar ons werk met een donatie hebben ge steund kunnen met recht genoemd en geroemd worden als de bewerkers van dit succes. Het nieuwe tehuis is een prachtig gebouw, gelegen aan het Julianapark, tegenover het station en in de buurt van de bekende Helder- sche passagier- en winkelstraten. Het ligt voor de hand, dat ik zeer gaarne bij deze belangrijke mededeeling een hartelijk dankwoord voeg aan onze weldoeners. Als de vraag gesteld wordt of wij er nu zijn, dan moet ik helaas ontkennen. De hypotheek, die wij moesten opnemen is niet gering en eerlijk zij toegegeven, dat ons Tehuisbestuur nooit tot koop had kunnen overgaan, als het niet, óók voor de toekomst, met een groot vertrouwen in de weldadigheid van Katholiek Nederland was bezield geweest. Behalve voor de verlichting van de zware schuld zal Uw gave in de toe komst noodig zijn voor verbouwing en uit breiding. Een groot werk is van stapel geloopen. Met ons zelf feliciteeren wij al onze weldoeners. Voor den afbouw en afwerking vertrouwen wij op God, op Maria de Sterre der ZSe en.... op Uw gebed en milddadigheid. Voor alles wat ge nog zult doen voor het heil van onzen Katho lieken Marineman zegene U in Uw persoon, in Uw gezin en in Uw zaken Maria de Sterre der Zee. H. J. BANGERT, Vlootaalmoezenier. Hoofdgracht 22, Den Helder Postgirono. 273336. Zaterdagavond omstreeks 8 uur zijn te Arcen in de Maas nabij de uitspanning De Hamert, twee jongens bij het zwemmen verdronken. De 14-jarige S. van der Kamp en de 10- jarige J. Geelen waren in de rivier gaan zwem men, hoewel alleen eerstgenoemde de zwem kunst machtig was. Op zeker oogenblik raakte de 14-jarige van der K. in gevaar en riep om hulp. Zijn 10-jarig vriendje probeerde, ondanks het feit, dat hij niet voldoende kon zwemmen, hem te redden. Het gevolgd was dat beiden ver dronken. De knecht van Geelen, die het gevaar be merkte, sprong te water en trachtte de beide knapen nog te helpen. Dit mocht echter niet gelukken. De man kwam zelf nog in gevaar en kon slechts met moeite door het toesteken van stokken gered worden. Na korten tijd werden de lijkjes van de beide jongens opgehaald. Dr. Thielen uit Arcen heeft nog getracht met zuurstof-apparaten de levens geesten weer op te wekken, doch dit mocht niet meer baten. De lijkjes zijn naar de ouderlijke woning ver voerd. Zondag is in het natuurbad te Heelderpeel een tweepersoons kano omgeslagen. In de kano waren gezeten de 35-jarige Geurts en de 23- jarige Schumann, beiden uit Sittard. Zij kon den niet zwemmen. Schumann wist zich aan de boot vast te klampen. Hij werd door toege schoten kanovaarders vastgegrepen en aan wal gebracht. Geurts echter verdronk. Leden van de Roermondsche Reddingsbrigade hebben kor ten tijd later het Hjk opgehaald. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vijf kinderen. Zondagmorgen omstreeks half elf was de 10-jarige L. van Rijsselt, wonende aan de Hout maas te Maastricht, met een kameraadje langs het aldaar loopende kanaal nabij de St. Ser- vatiusbrug aan het spelen. Vermoedelijk is de knaap spelenderwijze door uitglippen te water geraakt, waarna zijn kameraadje van schrik hard wegliep. Niemand heeft het ongeluk zien gebeuren, terwijl eerst een kwartier later het kameraadje van het gebeurde vertelde. Onmid dellijk werd met dreggen begonnen; men vond het lijkje tegen de sluisdeuren aangeperst, waar van de oorzaak moet gezocht worden in de groote zuigkracht van het water naar de sluis deuren. De levensgeesten bleken reeds geweken te zijn. Op 74-jarigen leeftijd is te Den Haag over leden de gepensionneerde generaal-majoor der mariniers J. C. J. B. A. de Josselin de Jong, ridder in de orde van den Ned. Leeuw en officier in de orde van Oranje-Nssau. RENKUM, 13 Juni. Grijs hangt de prille morgen over de rivier, de weilanden, de bosschen, over het geheele prachtige Veluwezoom-gebied, waarvan dit nij vere plaatsje, dat reeds in oeroude tijden pelgrims tot zich trok, een der parels is. Een trage wind beweegt de groote vlaggen aan de statige mas ten voor de bedevaart- en parochiekerk. Want er is weer feest, zooals er haast iedere Zondag in dit seizoen, Maria ter eere, feest zal zijn. Uit vele plaatsen zijn wielrijders gekomen, een nationale stertocht van mannen, thans voor de 3e maal, naar het genadeoord van de Zoete Lieve Vrouwe van Renkum. Het is de Ned. Federatie van R. K. Rijwiel- bedevaartclubs, die dezen tocht organiseert en het zijn vooral de mannen uit het Haarlemsche "diocees, die de verre en vermoeiende reis per rijwiel, sommigen uit Alkmaar per motor, maken. Maar ook treffen wit vertegenwoordi gers van de „Maria van Kevelaar"-club uit Enschede, die als pioniers gekomen zijn, om het volgende jaar talrijke medeleden hierheen te leiden. En er zijn er uit Utrecht, Bussum, Hil versum, Laren en Blaricum. De deelnemers uit Amsterdam, waar in 1928 't initiatief tot dezen tocht werd genomen, zijn in drie gedeelten ge komen. Langzaam maar zeer zeker groeit ieder jaar het aantal pelgrims, reeds nu zijn het er luim 300, tegen 6 in 1928! Gisteravond was daarvan al een deel gearri veerd, dat heeft deelgenomen aan de lichtpro cessie door 't park. Door den zomerschen avond trokken zij met fakkels, met veelkleurige lam pionnen, met het processiekruis en het vaandel. Tusschen het groen straalde de beeltenis van de Moedermaagd. Na het avondgebed in de kerk, waar ook te voren door kapelaan van der Kroon een kort Lof was gehouden en door den pastoor van dit historische pelgrimageoord, den zeereerw. heer A. Wolters, een welkomstwoord was gesproken, was deze eerste dag ten einde Hedenmorgen vroeg werd de H. Communie uit-, gereikt en om 9 uur begon de plechtige H. Mis, opgedragen door den geestelijken leider, den zeereerw. heer Praeses W. H Simons, gezon gen door het eigen zangkoor van de bedevaart. Onder de H. Mis hield de praeses een treffende toespraak tot de pelgrims. Toen na de H. Mis, de plechtige processie met de processiekaars en het wonderbeeld van O. L. Vrouw in het midden, omgeven door bruidjes, naar buiten trok, had de zon het wol kendek doorbroken en straalde toen rondom den feestelijk versierden rusttroon en de wachtende pelgrims. Pastoor Wolters las hier de talrijke intenties. Na den ommegang keerde dan de processie terug in de kerk. Na een korte slotplechtig- heid en een zegening van rijwielen en motoren kwam toen het einde van het verblijf der pel grims in Renkum en ging de reis naar de steden terug, warm en ver voor sommigen 100 K.M. een aanvang nemen. Een jaar vol plannen voor tochten, naar Heiloo, naar Laren, naar Egmond ligt voor den boeg. Maria's zegen is er op afgesmeekt. Moge het Sub Tutela Matris in dit nieuwe jaar goed gaan, het Katholieke Volksleven kan er slechts wel bij varen! Dat deze vorm van pelgrimeeren bij alle fietsende katholieke Nederlandsche mannen sympathie moge vinden. Zaterdagavond is de 50-jarige persfotograaf Van den Broek, uit Deurne, die van de wieler wedstrijden te Valkenburg per motorfiets op weg naar huis was, tusschen de gemeenten Hom en Heithuizen, nabij het buiten De Bede laar, in een bocht van den weg tegen een boom gereden. Hij kwam daarbij met het hoofd te gen een paal terecht. De man is aan de beko men wonden overleden. OP 19, 20 en 21 JUNI VERTREKKEN U KUNT NOG MEDE NAAR Parijs - Ardennen - Eifelgebergte - Valkenburg Detmold - Zwarte Woud Luxemburg - Ahrdal - Rijn - Burg - Hare Vogezen of Zwitserland Eerste klas hotels en maaltijden Vraagt inlichtingen bij de of schriftelijk: P. C. Hooftstr. 22, A'dam HILVERSUM I, 1875 M. (KRO-Uitzending) 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Be richten. 12.15 De KRO-Melodisten en so list. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.20 KRO- Orkest. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Gramo foonmuziek. 3.10 KRO-Kamerorkest. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.10 „Het theosofisch Plan van den Arbeid", causerie. 4.35 De HXRO-Post. 3.30 Gramofoonplaten. 4.45 „Universeele religie", causerie. 5.10 KRO- Orkest. 5.45 Felicitatiebezoek. 6.00 De KRO-Melodisten en solist. (Van 6.15 6.30 Zwemcursus). 7.00 Berichten. 7.15 „Luchtbescherming op scholen, kloosters, internaten en weeshuizen", causerie. 7.35 Sportpraatje. 8.00 Berichten ANP. Mede- deelingen. 8.15 De KRO-Melodisten en solist. 9.00 Gramofoonplaten. 9.30 Gra mofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 De KRO-Boys, solist en gramo foonmuziek. 11.3012.00 Gramofoonmu ziek. HILVERSUM II, 301 M. (AVRO-uitzen- cling) 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Jetty Cantor's ensemble. 11.00 Le zing: Moderne voeding in ruimen zin. 11.30 Vervolg concert. 12.30 Kovacs La- Jos' orkest. 1.00 AVRO-Dansorkest. 1.30 Omroeporkest. 2.05 Gramofoonplaten. 2,20 Omroeporkest en solist. 3.00 Orgel spel, het Sylvester-Trio en gramofoon platen. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kin derhalfuur. 5.30 AVRO-Aeblian-orkest. 6.30 Cursus „De ontwikkeling van het denken". 7.00 AVRO-Dansorkest. 7.30 Reportage opening van den Volksraad in Ned.-Indië door Z. Exc. den G.-G. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Gra mofoonplaten. 8.30 Bonte Dinsdagavond- trein. 9.30 Padvinders-Koorconcert. 10.00 Vervolg Dinsdagavondtrein. 10.45 Actua- liteitsflitsen. 11,00 Bericthen ANP. Hier na Ensemble Ferenczy. 11.3012.00 Gramofoonplaten. DROITWICH, 1500 M. 11.20-—11.50 Or- ifrifetliiM'iliiliiii&'&U.'illiliiliiliifl i gelspel. 12.10 Gramofoonplaten. 12.5, Het BBC-NortHern-Ireland-orkest en het Eglantine Dames-Trio. 1.35 Sportnieuws I.502.20 Het Haworth Public Prize- orkest. 4.20 „Women at work", causerie. 4.40 Het Hungaria Zigeunerorkest. 5.50 H. Engelman's kwintet en solist. 5.35 Mantovani's Tipica-orkest. 6.20 Berich ten. 6.45 BBC-Empire-orkest. 7.20 Louis Levy's Film-orkest. 7.50 „Snakes", cau serie.. 8.10 Zang. 8.35 Radiotooneel. 9.20 ■Berichten. 9.40 Causerie over Amerika. 10.00 Victor Sylvester en zijn Band. 10.20 Planovoordracht. 10.55 BBC-Theater-or- kest en soliste. 11.35 Lew Stone's Band. II.5012.20 Dansmuziek (Gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 8.20 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.20 Pascal-orkest en zang. 2.50 Bloch-kwartet. 3.50 Cello- voordracht. 5.10 Gramofoonplaten. 5.20 Orkestconcert. 7.20 Zang. 7.35 Zang. 7.50 Balletavond uit de Boedapester Opera. KEULEN 456 M. 8.50 Westduitsch Ka merorkest. 12.20 Verzoekconcert. 1.35 Om- roep-Amusementsorkest. 4.20 dito. 6.05 Goebel-kwartet. 7.00 Omroep-klein- orkest. 8.30 Westduitsch weekoverzicht. 9.20 Sollstenconcert. 11.1012.20 Om roeporkest en solisten. BRUSSEL 322 en 484 M. 3.22: 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroeporkest. 1.502.20 Gramofoonmu ziek. 5.20 Omroeporkest. 6.507.20 Gra mofoonplaten. 8.20 Omroep-oorkest. 9.20 Omroeporkest. 10.3011.20 Gramofoon platen. 484 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Salonorkest. 1.50 2.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Orgelcon cert. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.50 Salon orkest 8.20 Omroeporkest en Gramofoon platen. 9.20 Omroepsymphonieorkest. 10.3011.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.30 Ad. Lutter's en Em. Rambours' dansorkest. 10.20 Berichten. 10.50 Blaaskwartet. 11.05 Weerbericht. 11.20—12.20 NS-Fran- Tj- kenorkest. ?j: Kees W5/ De Oosterbeeksche Politie is een massalen ijzerdiefstal op het spoor gekomen. Donderdag avond deed een ploegbaas der Nederl. Spoorwe gen ten derde male aangifte, dat een groote partij ijzerwerk was ontvreemd langs het tra ject Renkum, Dit ijzer ligt ter plaatse opgesla gen in verband met de electrificatie van dit traject. Onder Arnhem was eveneens een groo te partij ontvreemd. Het was duidelijk dat één persoon dit onmogelijk op één nacht ge daan kon hebben. De politie stelde een onderzoek in en het spoor leidde naar Arnhem. Hier werden bij een opkooper, zekeren B. eenige duizenden ki lo's in beslag genomen. Het bleek, dat de par tijen op verschillende tijdstippen waren ge kocht. In verband hiermede zijn aangehouden zekere B. en S. te Arnhem. Zij werden over gebracht naar het bureau te Oosterbeek en aldaar ingesloten. Bij verhoor legden zij een volledige bekentenis af. Het ijzer werd 's nachts in zakken op de fiets verzameld. Tevens is met deze arrestatie licht gebracht in verschillende andere onopgehelderde dief stallen. De tweede dag van de internationale vliegfeesten, die op Waalhaven waren geor ganiseerd, zijn een groot succes geworden. Was de belangstelling den eersten dag reeds zeer groot, het onzekere weer met een betrokken lucht, had vele liefhebbers van een luchtfestijn ervan afgehouden om hun schreden naar de vlieghaven te richten. Maar de Zondag, die met een stralend weer inzette, deed vele duizenden naar het vlieg veld aan de overzijde van de Maas trekken. Te half drie klonk de K.L.M.-marsch over het uitgestrekt terrein: het feest was begonnen. Het openingsnummer was een escadrille- vlucht van de leden der Nationale Luchtvaart- school. Keurig stegen de drie toesteilen, een Pandertje, het stuntvliegtuig van ir. Lambach en een Toger Moth op, om in gesloten for matie een rondje boven het veld te maken, een staaltje vliegkunst dat bijzonder moeilijk was, daar het hier drie verschillende vliegtuigtypen betrof, Een gewuif van duizenden zakdoeken be loonde het trio onder leiding van den heer Schmidt Crans voor zijn aardig nummer. Intusschen was de bekende zweefvlieger Hoekstra met zijn baby door een Pandertje naar een groote hoogte getrokken. Onder een aoodsehe stilte voerde Hoekstra allerlei evolu ties uitloopings, duikvluchten enz. terwij! het publiek ademloos toekeek. Een langdurig applaus beloonde den vlieger voor zijn pres taties. Hierop gaf de heer Schmidt Crans voor de microfoon vlieglessen, terwijl zijn leerling in een Pandertoestelletje allerlei domme dingen deed, uit zijn roer liep bij het opstijgen, ver keerde landingen maakte, groote technische fouten met de stuurorganen maakte, waarbij telkens de instructeur eventueele ongelukken voorkwam door in te grijpen. Een aardig leer zaam nummer. Nauwelijks was dit afgeloopen of Vera von Bissing startte reeds met haar Messerschmidt- vliegtuig om haar kunsten te laten zien. De heer Schmidt Crans toonde daarna, dat ook hij zich gerust met de buitenlandsche deelnemers kan meten. Met het uitnemende stuntvltegtuig, dat door ir, Lambach is ont worpen, volvoerde hij allerlei ingewikkelde evoluties. Na de pauze steeg het groote vrachtvliegtuig op, waaruit, toen het op voldoende hoogte was gekomen, een aantal parachutespringers werden geworpen, omdat de heeren z.z., zooals ze in de wandeling werden genoemd, slechts poppen waren, met ballast gevuld. Inmiddels stond de Foche Wulf Stösser van Gerd. Achgelis te draaien, waarmede de kunst vlieger achter een Siemensmotor van 250 p.k. zijn gewaagde stunts zou laten zien. Het was waarlijk verbluffend, wat deze vlieger liet zien. Minutenlang hield deze eminente kunstenaar het tallooze publiek bezig met zijn gedurfde acrobatiek en toen hü landde, oogstte deze Duitscher dan ook een welverdiend applaus. Vroolijkheid bracht ook het nummertje bal- lonrammen door de heeren Schmidt Crans en Postma. Vele ballonnetjes moesten het ontgel den. De Fransche vlieger Marcel Detroyat bracht allen in verbazing door zijn gewaagde dingen, vooral het rugvliegen iaag boven het terrein en de vluchten met rookslierten trokken de aan dacht. Verbluffend was zijn landing met afge- zetten motor, op een aangeduide plaats, alwaar zijn mecano gereed stond metzijn gleuf- hoed. 'n Zeer aardig nummer waren ook de verrich tingen welke de heer Slot met de Scheldemusch liet zien. Het kleine toestelletje deed dingen op het terrein, die men met zijn fiets nog niet zou nadoen. In de lucht bewees de Scheldemusch een zeer bruikbare machine te zijn, waarmede men behalve dwaze dingen doen, ook gewoon kan vliegen. Nauwelijks waren deze aardige nummertjes beëindigd of de Bucker Jungmeister van Graf Hagenburg stond gereed voor nieuwe kunsten makerijen. Ook de heer Van der Velde gaf een demon stratie met een uit Engeland gehaalde auto giro, een nummer dat erg in den smaak viel. Zoo heeft het publiek uren lang kunnen ge nieten van uitstekend georganiseerde vliegfees ten, die ongetwijfeld ertoe hebben bijgedragen, dat velen die het nog niet waren, air minded zijn geworden. EN VERHUUR VAN PERCEELEN PRINSENGRACHT 579, TEL. 36579, A'DABl'C' De Nederlandsch-Indische Spoorweg Mf is voornemens een nieuwe leening te slf' ten, waartoe in de algemeene vergadertw van 28 Juni a.s. het voorstel zal worden Se' daan. De Gewapend-Betonhouw „De Kond0 hoekte in 1936 een hruto-overschot 108.152, tégen f 2.137 in 1935 en keert onveranderd dividend uit van 6 pet. op pref. aandeelen en een onveranderd dW' dend van 4 pet. op de gewone aandeel0"' De Cultuur Mij. „Waringin" behaalde Hl 1936 een winst van 125.663, tegen 57.1». in 1935. Zij keert een onveranderd divide" uit van 5 pet. op de pref. aandeelen. De Tarakan Petrol. Mij is voomerrie over 1936 een dividend uit te keeren °,t 30 pet. tegen 32Vz pet. het vorig jaar. Januari j.l. is hiervan reeds 12/2 pet. iute' rim-dividend uitgekeerd. V ereenigde Kleeding Magazij#5 in 1936 een netto-winst van f 22 00 AAO hol „nrif. önnr- o„ Iroort nil De boekten tegen 22.442 het vorig jaar en keert op aandeelen Serie I en III een onverand dividend uit van 6 pet. Op 17 Juni a.s. zullen 300 aandeelén pf. élk van 1000, in de Middellandsche Zef, vaart Co. op de Amsterdamsche beurs den geïntroduceerd. De eerste koers °a- uitgifte is vastgesteld op 110 pet. De Mtl"j dellandsche Zeevaart Comp. heeft ten d°B' het koopen, huren, exploiteeren, verhul1 en verkoopen van schepen of aande&e daarin, alsmede het oprichten en deeiu' men in andere ondernemingen met e dergelijk doel. Inzake de berichten omtrent bespreking over den handel tusschen Japan en Ne&l', Indië, wordt vernomen, dat deze besprek gen worden gevoerd omtrent de positie 0 Vederlandsche exporteurs in Japan. De goudprys te Londen daalde met 1 xh j. tot 140/6. E 365.000 werd aan goud omgeSgC Het verkochte goud kwam de laatste f® dagen niet meer van particuliere zijde- De Oesterreichische Credit-Anstalt haalde in 1936 een netto-winst van Scht millioen, na afschrijving van Sch. 4.9 f1 voor geleden devaluatie-verliezen. Aan algemeene vergadering zal worden voolS steld, het uit 70 mill. Sch. pref. aand°elu en 97 mill. Sch. gewone aandeelen bestaaU kapitaal, met 66 mill. Sch. te verlagen, °e einde het pensioenfonds te versterken t Binnen het kader van Roosevelt's t>e^aL tingcampagne zal door de Amerikaans0 regeering een nieuwe poging worden daan, om extra belastingen te heffen winsten door buitenlanders verkregen fondsen én andere Amerikaansche gingen. Hiervan wordt verwacht, dat en perk zal worden gesteld aan de vloeiing van buitenlandsch kapitaal. ligt het in het voornemen, behalve divid0^ den en couponopbrengsten, kapitaalwinst door buitenlanders behaald te belasten De Socony Vacuum heeft 75 mü^°.r 3'/ pet. obligatiën bij vijf groote levens zekeringmijen ondershands geplaatst tot V koers van 98 pet. Dit moet de grootste m nancieringsactie der Mij. zijn sedert De opbrengst zal dienen voor kapitaals gaven. d' Van de U. S. Steel Corporation wordt u wacht, dat einde Juli a.s. zal worden J sloten, het thans nog achterstalig divi° t. op de preferente aandeelen halen. geheel De productie, het verbruik en de uit van benzine in de Vereen. Staten bedroe* in April respect. 49.937.000, 43-409.000 2.787.000 vaten tegen respect. 46.21*- 40.561.000 en 2.426.000 vaten in Maart- Het Pond Sterling bewoog zich h°a pt octend te Amsterdam op 8.978.98 (V-. jl 8.97VG, de Dolar op 1.81%—1.82 (1.81W! gf Frank op 8.08V2—8.09y2 8-09de BeWJ 30.6630.71 (30.69) en de Zwitsersche F' op 41.62'k—41.67/2 (41.58V-). De Nivas verkocht 1414 ton suV l;i. en 306 ton bruine suiker voor sonsumV" De St aalproductie in de Vereen. bedroeg in de afgeloopen week 76.2 Vcté capaciteit tegen 77.4 pet. in de vooraf!)a de week en 91-2 pet. een maand geled°n' AfjCf Waker geschrikt door den rook, die het openstaande raam van hun slaapt3,111 naar binnendrong, ontdekten buren dagnacht te circa één uur, dat brand ontstaan in het perceel Adriaan Pauwsc 13, bewoond door de familie C.' W. M. r 2 veer tegelijkertijd was ook de heer door de geweldige rookontwikkeling nit slaap opgeschrikt. IJlings ging hij na»r neden, waar hij tot de ontstellende oh' king moest komen, dat de voorkant lichter laaie stond. Onmiddellijk werd de brandweer gealar die met twee motorspuiten ter plaats® scheen. Slechts een dezer spuiten jfF, dienst te doen, toen bleek, dat de bran gCr, zij de snelle alarmeering, nog niet een ten omvang had genomen, als aanvankelU gevreesd. Met een straal op de was de brandweer het vuur spoedig j 9 Alleen de voorkamer brandde vrijwel Uiteraard kregen de aangrenzende ver belangrijke water- en rookschade. ée Omtrent de oorzaak van den brand' cgf onderzoek plaats had onder leiding v missaris H. J. M. Rugers, tast men in het duister. De heer en mevrouw "„iipr jal buren werden ondergebracht en die t>e^ erg overstuur waren, hadden zich oin twaalf ter ruste begeven. De 24-jarige e</ep om twaalf uur thuisgekomen en ook olc rMiHpre ViaH in Ho vr\r»rlromer. .,pv als zijn ouders, had in de voorkamer drie voor het naar bed gaan nog waren niets verdachts bespeurd. De schade wordt door verzekering tine; 87'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6