opening woensdag Hi juni WEET U Haarlem, 15 Juni DINSDAG 15 JUNI 1937 P o wafelen gr. houtstr. 147 telef. 10737 bel ons op! we staan in de gids! Haarlem wacht een nieuwen Heer" sS5t°Wossing- KOLENHANDEL KRUL N.V. ddutoJpuüüvac&tin# AGENDA Mr. GOSELING OVER DE VERKIEZINGEN Ook de overwinning grootsch zien Kort en volledig wesseling r t is JoiieJ* Moerd: va de'h O C^ats" Gevonden dieren en voorwerpen JAARLIJKSCHE NOVENE TER EERE VAN MARIA VAN ALTIJDDURENDEN BIJSTAND PAARD OP HOL GESLAGEN Voerman 30 meter meegesleurd Programma van de Haarl. Radio- Centrale op Woensdag 16 Juni 5207 werkloozen Inspecteur A. F. Suurendonk De autotocht voor ouden van dagen dat in Juli a.s. de prijzen van anthraciet worden verhoogd? OVERVEEN Voor herstel van kleine en groote schaden, zoowel als voor het geheel overspuiten of polijsten en bij werken van carrosseriën N. V. Gebr. H. F. Kimman Wagenweg 8-10 Plein 23-25 Telef. 13850 Telef. 11578 Bioscopen BURGERLIJKE STAND Boven alles: Eer aan Koning Christus! Paard knabbelde aan een boom Kleine oorzakengroote gevolgen Schuldeischers hebben het niet gemakkelijk 16 Juni Bioscopen ONTVLUCHTINGSPOGING VAN EEN ARRESTANT Installatie burgemeester van Hillegom Het St. Antoniusgasthuis te Utrecht STAD heden af speurt de „Spaarne-maagd", nu r Maarschalk haar moest verlaten, naar een hiexj- Er *'en. „heer en meester". borden reeds vele gegadigden genoemd en tE is hiet te verwonderen, want het burgemees- chap van Haarlem is van oudsher een zeer eerde betrekking geweest. Wij hoorden als j^ hjke toekomstige burgemeesters van Haar- °-tn. de namen noemen van Mr. Th. A. jj6sstra, onzen gemeente-secretaris, van Mr. J. k°mans, lid van Gedeputeerde Staten van ï.^holland, van Mr. W. Kwint, burgemeester ^elsen> van Jhr. Mr. den Tex, burgemeester Sloemendaal, en in het geval, dat hij niet h. hi het nieuwe ministerie zitting zou ne- jj vooral den naam van Z. Exc. Minister Mr. ^hngenberg. Wij weten niet of genoemde gesolliciteerd hebben en wij hebben het Et niet gevraagd, want in dat geval komt Of «1<W l'cite uit verschillende deelen des lands sol- Is ereh, wier naam ons niet bekend is, en het liet ij» 11 onmogelijk, dat de nieuwe burgemeester ^°hder voorkomt. bekend is, worden burgemeesters in v'lan<i voor den tijd van zes jaren benoemd 0{ M. de Koningin op een aanbeveling van 'neer Personen door den Commissaris der Dt0v. opgemaakt. Over burgemeesters van 50.0oo ciehoofdplaatsen en van gemeenten boven lnwoners beraadslaagt en besluit echter "Usterraad. Het is niet waarschijnlijk, dat Missionnaire Ministerie nog een beslissing de bezetting van den burgemeesters- 6etst^n Haarlem zal nemen. Dat zal we! een der bemoeiingen van het nieuwe Ministerie den aard der zaak toch een ontwijkend °htkennend antwoord. Zeker is het echter dat er ook nog andere voortreffelijke can- Of e Vv f(1 katholiek kans maakt tot burgemees- 'Vwn Haarlem te worden benoemd? Het zou Vte aai niet gek zijn, als Haarlem voor den u 'teer na ruim driehonderd jaar weer eens (^^Qlieken burgemeester kreeg. Want het V fi ^ederlandschen Staatsburgers nog nim- lcielijk gemaakt, waarom het een wet van Perzen schijnt te zijn, dat in Amster- f, °tterdam, den Haag, Utrecht, Groningen Q rleih, dat in de vijf, zes grootste steden 'ar"d nooit een Katholiek tot burge- r beno - - EUWS andere heffingen in Haarlem zijn zeer hoog. De opcenten op de Personeele Belasting, de heffin gen op luxe als auto's, dienstboden; de opcenten op vermogen, de tarieven voor gas, water en electriciteit, de zakelijke bedrijfsbelasting, de precario- en legesgelden, ze dienen allemaal veel lager te worden. Dan het verkeersvraagstuk, waardoor een eind zal moeten komen aan den mallen toestand, dat in Haarlem twee vervoermaatschappijen elkaar beconcurreeren ten nadeele van het reizend pu bliek; verder de samenwerking met de omlig gende gemeenten, waarvoor nog een uitgestrekt terrein open ligt en tenslotte de uitbouw van het cultureele leven door me,er steun aan ver- eenigingen en werken van ideëelen aard. Maar vóór alles vragen de Haarlemmers van hun nieuwen burgervader een groote liefde voor hun stad, voor haar historie en voor haar kunst- en natuurschoon. Haarlem heeft een heel eigen, specifiek ka rakter. Over de stad hangt het mystiek aroma eener eeuwenoude geschiedenis en traditie, maar toch mist zij dat muffe, dat een stad als Brugge ken merkt of het stille van Venetië. Door haar stra ten en over haar parken waait de frissche wind van den modernen tijd, hoewel op de Groote Houtbrug Frans Hals en Lieven de Key, naar modernen trant geboetseerd, naar het Frans Halsmuseum wijzen, waar wij het leed en de glorie der vervlogen eeuwen bewaren als kost bare schatten. Over den Haarlemmerhout waaien de geuren der bloemenvelden, wier cul tuur zich steeds verjongt en de wereld verbaast, maar op de Groote Markt staat de Vleeschhal in een ijzeren gordel, omdat zij willen voorko men, dat dit juweel onzer vaderen hun door de handen glipt. Zij leven intens mede met onzen modernen tijd, maar hebben ook grooten eerbied voor het verleden. De Haarlemmers vragen van hun nieu wen burgemeester vooral: een groote liefde voor hun stad. De laatste burgemeesters van Haar lem, de heeren Mr. Jordens, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, Jhr. Mr. W. B. Sand- berg en Mr. C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom hebben zich een hoeder van dit eigen karakter van Haarlem getoond, deze traditie moge worden voortgezet. emd wordt. Omdat deze steden bo- ijk gelegen zijn? Maar zijn ka- ban geen Nederlanders van zuiver ge- j w wn -"ie ^isscbien zal de regeering meenen, dat 11,1 bestaande gevoeligheden moet ont- 'H "een Katholiek burgemeester in Haar- r'QUe^e0t benoemen, maar dan mogen de ka- ®el Vah Haarlem zij maken één derde Qevoiking uit! toch wel eischen, dat ffch. r, rdt toegezien, dat de nieuwe bur- g r bun omnium consensu welwil- y ais"10 is' Het is te hopen, dat zijn repu- 2°odanig reeds gevestigd is, wat van 4 b bij. 06 pretendenten naar den Haarlem- ^4. brgerncesterszetel niet kan worden ge- 'uf eep'rSeniees'>erschap van Haarlem biedt 1JVprig en voortvarend man een aan- k*1 Werkkring. Onder het bewind van Maarschalk is wel veel tot stand ge- G1 over aar er blijft toch nog heel wat te k eer Maarschalk bij de aanvaarding 4^ •'letyy ai^bt in zijn wapen kunnen zetten: tl^e!tatie rescat, Haarlem worde grooter (door Vah opvolger behoeft naar uitbrei- lf; ';ebiecj nje^ meer streven, doch zou b'oejg'1^'11 maken: Haarlem floreat, Haar- V°f n°e letterlijker, Haarlem kome in pJes te staan. Letterlijk en figuurlijk. V Qb het 0eS°nnen ons enthousiast te wer- buj1 0061Haarlem bloemenstad. Als de zij^a6meester er in zou slagen Haarlem O* bestuur een wereldvermaardheid te %lrir'"rib'. '0ernenstad, dan zal hij zich in de °bvei.g Van bet Haarlemsche nageslacht als anltelbb monument hebben gesticht. (Ij het stij Haarlem ook figuurlijk in bloei Cebs aantrekkelijker weet te maken e»,,te bereiken verlangen verschillende belld het belastinigvraagstuk, dat, het tosf6 °P de randgemeenten, nog lang b^S heeten. De belastingen en alle Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij: handschoenen en ceinturen, Politiebureau Smedestraat; armband, Westerhuis, Frans Halsstraat 3; idem, Poeles, Ted. v. Berkhout- straat 3 r.; geld in papier, v. Leeuwen, Voor zorgstraat 57; geld, Rutten, Overtonweg 10; gewicht, Wigchert, Brouwersplein 27 rd.; hond, v. Santen, Oranjestraat 49; idem, Kennel Thorn wood, v. 't Hoffstraat 93; honden, Asyl, Ridderstraat 11; hond, Visser, KI. Houtstraat 109 rd.; idem, Kennel Kleist, Houtvaartpad 206; hondenhalsband, Politiebureau Smedestraat jasje, Hoffmann, Oranje Nassaulaan 116 te Overveen; damesjas, v. Wienen, Bakenesser- gTacht 52; katten, Asyl, Ridderstr. 11; lap, Landsmeer, Bakenessergracht 9; nummerplaat, Zonneveld, Amsterdamschevaart 126; id., Poli tiebureau, Smedestr.; portemonnaie met inh., Taleboom, Berkheijdestr. 10 rd.; id., v. 't Vlie, P. C. Hooftstr. 5; kinderpet, Dr. Veen, KI. Houtweg 49; pak, inh. autobinnenbanden, Tol lenaar, Rijksstraatweg 99; damesrijwiel, Kas sen, Nijlstr. 34; gouden ring, Kloos, Agatha Dekenstraat 14; padvindersriem, Hijnen, Rechthuisstr. 24; rijwielplaatje, Meisbeek, Raamvest 47; speld met steentjes, Scheffers, Ged. Oude Gracht 82; sjaal, v. Wienen, Bake nessergracht 52; tasch met inh., Politiebureau, Smedestr.; id., Moonen, Wijde Geldeloozepad 21; id„ v. Veen, Kleverlaan 192; id., v. d. Ploeg, Bentveldscheweg 144; id., Koenen, Bas- tiaanstr. 18; dop van auto, v. Eerden, N. Raamstr. 11; zakalmanak, Scheerlings, Heeren singel 3 rd. De zeereerw. heer pastoor A. F. J. Goossens, pastoor te Santpoort, schrijft ons: De wonderdadige schilderij van Maria van Altijdcturenden Bijstand is tegenwoordig een algemeen bekende afbeelding. Het is een schil dering naar een Grieksche icoon uit de tiende eeuw. Het Goddelijk Kind, dat ook een menschen- kind is en in zijn menschelijke natuur bezorgd heid en vreeze kent, omklemt in angst met beide handen de hand van Zijne Moeder, om bijstand te vragen voor het lijden, dat Hij met Zijn goddelijke natuur in de toekomst zag. Vandaar de naam O. L. Vrouw van Altijddu- renden Bijstand. Als voorbereiding op Haar feest, hetwelk dit jaar valt op Zondag 27 Juni, zal in de paro chiekerk van Maria van Altijddurenden Bij stand te Santpoort (Dorp) de jaarlijksche ge bedsnovene worden gehouden, welke aanvangt op Zaterdag 19 Juni. Geen Mariatitel boezemt ons zulk een onbe grensd vertrouwen in als deze. In welke moei lijkheden wij ook verkeeren, deze naam her innert ons, dat Maria iedereen en altijd wil en kan helpen. Wanneer alles donker rondom u is en uw levensomstandigheden hopeloos schijnen, blijft dan nog vertrouwen op de Moeder van Altijd durenden Bijstand. Zij is ons leven, onze vreugde en onze hoop. Iedereen kan meedoen aan onze gebeden- novene, ook al behoort men niet tot onze pa rochie. Stuurt heel eenvoudig uw intentie op aan de RK. pastorie, Frans Netscherlaan 12, Santpoort (Dorp). Onze kinderen, onze Maria- congreganisten en onze parochianen bidden negen dagen lang met u en voor u. Zondag 27 Juni wordt de H. Mis voor de aanbevolen in tenties opgedragen. Als lid van de Broeder schap kan men zich opgeven aan voornoemd adres. Mogen velen, die dit lezen, zich met onze ge bedenactie vereenigen en zich stellen onder Maria's Moederlijke bescherming in hun gees telijken en stoffelijken nood. Daar is geen hoogte noch diepte, die ons scheiden kan, mijn kind. Ziel van mijn ziel en bloed van mijn bloed en al wat mijn hart bemint. Daar is geen zee zóó diep, mijn kind, en geen berg is hoog genoeg, Dat ze mij tegen houden als je schreiend naar me vroeg. Santpoort (Dorp), Frans Netscherlaan 12. Groote gebeurtenissen, die haar schaduwen vooruit werven. In het Frans Hals museum te Haarlem zijn de eerste zendin gen met kostbare schilderijen uit het buitenland aangekomen voor de Frans Halstentoonstelling, welke 1 Juli a.s. geopend wordt Een paard, dat voor een groentewagen was gespannen, schrok op den hoek Schoterweg-»- Kleverlaan van een Brockwaybus, die plotseling stoppen moest om het verkeer van rechts voor te laten gaan. De voerman trachtte het gevaar nog te keeren door links langs den vluchtheuvel te passeeren. Het paard sloeg echter op hol en nam en passant een verkeerszuil mee. De voerman sloeg van den bok en bleef met zijn voet in het leidsel haken, zoodat hij onge veer dertig meter werd meegesleurd. Wonder boven wonder had de man slechts enkele ont vellingen opgeloopen. In de Kloosterstraat is het hollende paard door een 20-jarigen kantoorbediende tot staan gebracht. Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum H. Progr. 3: 8.00 Keulen; 10.20 Pauze; 10.35 Pa rijs R.; 12.20 Keulen; 1.20 Brussel VI.; 2.20 Keu len; 3.20 Parijs R.; 3.35 London Reg.; 5.05 Keu len; 7.20 Brussel VI.; 7.50 London Reg.; 8.35 Keulen; 9.20 Brussel Fr.; 10.30 Rome of Di versen; 11.20 Keulen. Progr. 4: 8.00 Brussel VI.; 9.20 Pauze; 10.35 Droitwich; 11.35 London Reg.; 12.35 Droitwich; 2.25 Londen Reg.; 3.20 Droitwich; 6.40 Brussel Fr.; 7.20 Droitwich; 10.40 Pauze; 10.45 Lon don Reg.; 11.35 Droitwich. Progï-. 5 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcert (dansmuziek); 8.0012.00 Diversen. In de afgeloopen week stonden bij de Haar lemsche Arbeidsbeurs ingeschreven 5207 werk loozen, dat is 39 minder dan een week tevoren. In de overeenkomstige periode in 1936 be droeg het aantal 6021 (gunstig verschil 814), in 1935 was het 5281 (gunstig verschil 74). We blijven dus ook dalend onder het cij fer van 1935! De hper A. F. Suurendonk, Inspecteur, chef van de afdeeling Politie-administratie alhier, is bevorderd tot Inspecteur van politie 1ste klasse. De kolen worden duurder, lezer, Na Juni wordt U het gewaar, Vraagt aan PERQUIN de zomerprijzen, Dan bent U vast GOEDKOOPER KLAAR. Het Haarlemsche comité voor den autotocht van Ouden van Dagen, die ditmaal op Dins dag 22 Juni a.s. naar Scheveningen gehouden zal worden, heeft al weer veel geldelijke bijdra gen en ook vele tientallen toezeggingen tot me dewerking van autobezitters ontvangen. Het is daar dankbaar voor. Er ontbreekt evenwel nog een twintigtal auto's om den stoet compleet te maken en alle verpleegden der gestichten, die zich hebben aangemeld, te kunnen meenemen. Het comité doet daarom een dringend beroep op autobezitters, die over een gesloten wagen beschikken en zich van 1 tot 6.30 uur n.m. op den 22sten vrij kunnen maken, om zich ten spoedigste te willen opgeven bij den secretaris, den heer Robert Peereboom, Groote Houtstraat 93, telefoon 15054. De ervaringen van een reeks vorige jaren bewijzen, dat den ouden menschen een groot festijn wordt bereid en dat ook de automobi listen met genoegen en voldoening op den tocht zullen terugzien. Weet U, dat Mona-anthraciet door ons niet hooger in prijs wordt verkocht, dan elke andere willekeurige Belgische Anthraciet? afm. 30/50 a 2. afm. 20/30 a 2.15 afm. 15/20 a 1.90 per H.L. Franco bergplaats. Geldig voor levering deze maand TELEF. 23517 - 28724 Gebouw „St Bavo": Mannenzangvereeniging „St. Caecilia" 8 uur; Rechtskundig bureau 8 uur; R. K. Zwemvereeniging 8 uur; Jongensstu denten ,,St. Thomas" 7 uur; Onderling Belang 8 uur. Groote of St. Bavokerk: Orgelbespeling 8.15 9.15 uur. Gouvernementsgebouw, Dreef: Provinciale Staten, half 11. Geboren: W. C. Schinkelv. d. Horst d; G. A. C. Baron v. IttersumArriëns z. Overleden: J. L. Andreae, 88 j., Westerhout- park; j., 2 j„ d. v. B. Zoethout, Pallasstraat. In de jongste aflevering van het Maand blad der R.K. Staatspartij schrijft de Voorzitter, Mr. Goseling: Dezen keer mag ik wel eens iets „persoon lijker" schrijven. Mijn hartewensch is ver vuld. Ik heb getracht in de laatste weken 't mijne bij te dragen, voornamelijk door 't gesproken woord. Het katholieke volksdeel heeft den strijd grootsch gezien. Het heeft „aan beide getrouw" zijn plicht ver vuld tegenover het vaderland. Elke waan van afsplintering is verscheurd. Groote ge varen zijn afgewend. De weg is vrij gehou den en nog beter vrij gemaakt voor posi tief, opbouwend werk. Roerende bewijzen van medeleven heb ik in de laatste dagen in grooten getale mogen ontvangen. Het zou farizeïsme zijn, wan neer ik niet erkende, dat mij dat toch wel voldoening gegeven heeft. Maar de groote voldoening ligt hierin, dat wij dit werk gezamenlijk hebben mogen opbou wen, onder Gods rijken zegen. Wanneer aan die twee voorwaarden niet voldaan zou zijn, was dit resultaat niet mogelijk ge weest. Men moge mij dan eenigszins in het middelpunt plaatsen en als het adres be schouwen, waar men zijn gevoelens uit, het is en blijft het gezamenlijke werk, ook van duizenden stille en onbekende werkers, gesterkt doör de biddende cohorten. Zóó is, de geest goed, zóó moet het blijven en zóó moet het werk steeds hooger worden opge voerd. Eenige verademing is billijk en recht matig; rusten op lauweren kan altijd, ook na een overwinning, gevaarlijk worden. Ook die overwinning moeten wij grootsch zien. Wij moeten daaruit het volle profijt trekken voor ons aandeel in het opbouwende werk ten bate van het vaderland. Thans is het niet het oogenblik om in bijzonderheden te treden of om ver dere directieven te geven. Ik weet, dat er een groot vertrouwen is losgeslagen. Daarin zullen wij elkaar wederkeerig niet mogen beschamen. Slechts twee gedachten wil ik geven. Het Nederlandsche volk in zijn geheel heeft zich kranig gehouden. Het is in derdaad gebleken, dat het een uitverkie zing is, ingelijfd te zijn juist in het Neder landsche legioen, waarin ons sterste co hort zijn eereplaats inneemt. Alle strevin gen en bewegingen van uitheemsch dicta tor ale allure zijn teruggedrongen. 93 pCt. van het Nederlandsche volk heeft getoond, dat het vóór alles wil, dat Nederland zich zelf, dat is echt Nederlandsch blijft. Dat hebben wij gezworen aan elkander; dat hebben wij ook duidelijk gezegd aan het buitenland. Er is een tweede, zeer verheugend ver schijnsel met betrekking tot ons aandeel in den uitslag. In electoraal cijferen ben ik niet zoo sterk. Bekwame rekenmeesters zijn in onze pers aan 't werk geweest en geven ook in ons maandblad voorlichting. Maar dit moet onuitwischbaar gegrift blijven in onze herinnering aan de verkiezingen van 1937: wij hebben ons onevenredig groote aandeel verworven in de jonge lichting van 1937, wij hebben de jeugd behouden. En de jeugd, dat beteekent altijd de toekomst; zij alleen kan een waarborg geven voor gezon den groei, uit eigen krachten op den grond slag van principieele scholing. Daarmede heb ik eigenlijk tevens het groote directief gegeven voor ons verdere werk, waaraan wij, werkers in het voorste gelid, den gezonden prikkel moeten geven door duidelijk sprekende daden. Ik wil het nu wel verraden. De verkie zingscampagne was voor mij door een sa menloop van omstandigheden sterk ge plaatst in het teeken van de jeugd. Op den Zondag van beloken Paschen, toen onze eigenlijke campagne nog moest beginnen, mocht ik de leiders en leidsters van de katholieke jeugd toespreken in een bijeen komst van de interdiocesane jeugdcommis sie. Het zal niet al te zeer verwonderen, dat het mij was toegedacht te spreken over den plicht van de jeugd tegenover de na tionale volksgemeenschap. Ik bewaar een heel mooie herinnering aan dien morgen. In een Paaschgedachte, ontleend aan het ver haal van de Emmaüsgangers, heb ik daar mijn inleiding besloten. Die gedachte spreek ik thans meer openlijk uit, in groote dank baarheid over den uitslag der verkiezingen en in blijde hoop op de toekomst. Een jong geslacht, dat niet alleen in nood en benauwenis vraagt, dat de Heer zal blijven, maar dat van jongs af zelf bij Hem wil zijn en bij Hem wil blijven dat zal tenslotte toch de wereld kunnen redden en dat behoeft zeker niet te wanhopen. „Ik ben verrezen en Ik ben nog bij U!" Daar ligt onze kracht, daar ligt ook onze bijzondere taak als Christenen, als katho lieke Nederlanders, voor ons vaderland. En daarom: Leve het Vaderland! Zooals een man wel van een hartverster- ldnkje en een vrouw van een snoeperijtje houdt, zoo heeft een paard ook wel eens trek in een malsch groen blaadje, vooral als dit hem dage lijks zoo vlak voor den neus gezet wordt aan de langs den weg staande boomen n.l. Op een Aprilschen dag in dit voorjaar kreeg zoo'n paard in Aerdenhout nabij de Vondellaan een lente- stemming en knabbelde aan de boomen. Sinds Adam en Eva heeft het eten van een boom al kwade gevolgen gehad en hier ging dat even zoo. Er kwam wel geen engel uit den Hemel, om paard en boer uit het Aerdenhoutsche pa- ladijs te verdrijven, maar er verscheen toch wel een dienaar van de Hermandad en dat is ook niet zonder beteekenis meestal! Al speelde de gebeurtenis zich af nabij een laan, die aan den Prins der Nederlandsche dichters herinnert, het ging er allesbehalve koninklijk toe. Want wel zeide de betrokken schillenboer, dat hij van den Prins geen kwaad wist, toen de politie agent hem bekeuren wilde wegens het geknab bel van het paard, dat gemeente-eigendom be schadigde maar de agent nam daar geen genoegen mee en wilde den man naar het politie-bureau brengen. Op zijn beurt nam nu ae schillenboer daarmee geen genoegen en het resultaat was een duwen en trekken, een los rukken en andere manipulaties, die breedvoerig ir. mooie juridische volzinnen in de dagvaar ding waren uitgeplozen, doch kortweg omschre ven kunnen worden als wederspannigheid tegen een ambtenaar in functie, voor welk misdrijf de schillenboer voor den politie-rechter moest verschijnen. De schillenboer wist ook in het verdachtenbankje nog van den prins, in casu van zichzelf, geen kwaad, wel echter van de Bloemendaalsche politie, die hem zou „zoeken" wegens een zak met gras of een andere even eens niet duidelijke aangelegenheid. Daar zou volgens den verdachte de uitlating van den agent: „Ik heb je nu eens lekker" bij de aan houding op slaan. De agent in zijn ambtelijke grootheid bleef natuurlijk bij zijn proces-verbaal, al kwamen ook twee getuigen a décharge, een brievenbe steller, die voor recht en waarheid kwam ge tuigen, zooals bij zeide, en een dienstbode, eveneens ooggetuige van het drama, ver tellen, dat zij het verzet van den schillenboer tegen den agent niet gezien hadden. De schil lenboer deelde als klap op den vuurpijl nog mede, dat hij in Heemstede en Zandvoort, waar hij ook schillen ophaalt, nooit geen last met de politie heeft. Maar dat kon den Officier van Justitie niet vermurwen, die dan ook veertien dagen gevangenisstraf eischte. Om de wijze waarop de rechter die het merkbaar een raar zaakje vond de juridische omschrijvingen van het verzet in de dagvaar ding veranderde, hadden wij een vrijspraak verwacht, maar er kwam toch nog een boete* 10 oftewel 5 dagen „brommen". Dat laatste zal de delinquent in kwestie ook wel doen zij het binnensmonds al betaalt hij de boete en neemt hy geen logies op 'slands kosten in het Huis van Bewaring. Of volgt er wellicht hooger beroep? Schuldeischers hebben het niet gemakkelijk Geld uitgeven is geen kunst, maar het zien binnen te krijgen. Daar kan een uitgever over meepraten. De man klaagde steen en been over de tientallen dubieuze posten, die hij heeft loopen. Als het programma is gedrukt en het, feestje of de vergadering of wat voor gebeurte nis dan ook, is geweest, dan kost het de groot ste moeite en soms bovendien nog geld om de rekeningen betaald te krijgen. Bij één van zijn cliënten, die de vordering betwistte en daarom niet betaalde, had hij zijn geduld verloren en was onhebbelijk opgetreden. Hij wilde het feit zelf niet goedpraten en betaalde dan ook meteen de boete, toen de rechter hem wegens huisvredebreuk conform den eisch 15 boete oplegde. De rekening „incassokosten" krijgt er een post bij! Een andere schuldeischer, of eigenlijk de di recteur van een incasso-bureau, die voor den schuldeischer optrad, stond terecht wegens aiefstal. Een heel merkwaardige zaak! De man had n.l. met twee helpers een naaimachine bij een IJmuidenaar weggehaald, omdat de huur koopafbetaling niet geregeld geschiedde. Dat was op zichzelf volgens den rechter niet heele- maal in den haak geweest, omdat hy het had Frans Halstheater Emil Jannings in „De Heerscher", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater „Massajustitie" (geprolon geerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Palace Filmac 115 uur; 7 en 9.15 uur Harry Baur in „Nitchevo". Rembrandt-theater Norma Shearer in „Ro meo en Julia", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Woningbouwver. „St. Joseph", 8 uur; Operettever. „Haarlem", 8 uur; Proza, 8 uur; R.K. Schaakclub, 8 uur. Frans Halstheater Emil Jannings in „De Heerscher", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater „Massa-justitie" (geprolon geerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace Palace Filmac, 115 uur; Harry Baur in „Nitcheve", 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater Norma Shearer in „Romeo en Julia", 2.30, 7 en 9.15 uur. gedaan, toen de bewoner niet thuis was. Diens dochter, die wel thuis was, had hem dringend verzocht te willen wachten tot haar vader thuiskwam, maar zooveel geduld had de man niet gehad. Met de machine was echter ook een zegelboekje meegenomen, waarin de betalingen van den huurkooper zijn verantwoord. Volgens den Officier is dit het eigendom van den huurkooper en is het medenemen zonder diens toestemming dus diefstal, waarvoor de Officier een week gevangenisstraf vroeg. De rechter vond het nog een juridische puzzle en zal over een week schriftelijk uitspraak doen. Twee kogels in raam van Rembrandt-theater Haarlem leeft van de eene sensatie in de an dere. Gisteren zijn de steigers voor de Vleesch hal weggenomen en zijn de bejaarde Haarlem mers met hun kindskinderen naar de Groote Markt getogen om daar het roemruchte bouw werk weer ontmanteld te zien, gelijk zij het ook in hun prilste jeugd hadden gekend. Gister middag arriveerde er voor zes millioen aan Frans Halsen en vanmorgen is er in de Smede straat geschoten. Met echte kogels.... Van het politiebureau werd een „zware jon gen" overgebracht naar het Paleis van Justitie om, zooals de geijkte term luidt, aan den Of ficier van Justitie te worden voorgeleid. De man liep gewillig naast den rechercheur, die hem begeleidde, toen hij op den hoek van de Noorder Schoolsteeg plotseling de beenen nam en in de richting van de Groote Markt holde. De rechercheur begreep wel, dat de man zich zeker niet naar de Jansstraat zou begeven en nam daarom maatregelen om zijn arrestant als nog daartoe te bewegen. Hij greep zijn revolver en loste vier schoten in de richting van den voortvluchtige, zonder hem nochtans te raken. Wat ook niet de bedoeling was. Twee kogels kwamen in een raam van 't Rem brandt-theater terecht, waar zij ketsten tégen een bord, waar kleurige affiches de lotgevallen van Romeo en Julia aanprezen. Overigens be vond zich achter het bord een bergruimte, zoo dat wij u de ontsteltenis van de lieden, die in het achterliggende vertrek ternauwernood aan den dood ontsnapt zijn, moeten besparen. De arrestant werd gegrepen door een politie man, die juist de Smedestraat inkwam. Deze gooide zijn fiets voor de voeten van den vluch teling, zoodat deze kwam te vallen en zonder veel moeite weer kon worden ingerekend. Dat het gebeurde in de Smedestraat nog lang na elf uur besproken werd, behoeven we wel niet te vermelden. De nieuwe burgemeester van Hillegom, Jhr. Mr. Dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, wordt geïnstalleerd op Dinsdag 22 Juni, des morgens om half elf, in een speciale raadsver gadering. De St. Josephsgezellenvereenigingfen Locaal- Verband van de stad Haarlem worden verzocht een deputatie af te vaardigen naar het over brengen van het stoffelijk overschot van gezel Saeys van de Maria-Stichting naar de Kathe draal. Samenkomst kwart voor negen, Dinsdag avond bij de Maria-Stichting. De leden van Haarl. Jeugd Luchtvaart Club maakten Zaterdag en Zondag een excursie naar de internat, vliegfeesten op het vliegveld Waal haven. Zondagsmorgens bezocht men het insti tuut voor de fftheepvaart en de Luchtvaart, waarna men 's middags naar Waalhaven ging. Het was een succesvolle dag. Onlangs hebben wü verschillende büzonder- heden medegedeeld over den bouw van de de zer dagen in gebruik genomen nieuwe Rönt- genafdeeling van het St. Antoniusgasthuis te Utrecht. Hierby was niet vermeld onder wiens leiding deze bouw tot stand kwam. Dit ge schiedde n.l. onder leiding van den Haarlem- schen architect den heer van Ooyen. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5