Een hartelijk woord ran dank ran het Prinselijk paar n Herstelplan van Vincent Auriol Het nieuws van heden b I Op zichzelf verheugende gezondj 'heideredenen weerhielden Prinses Juliana alle deelen van het pro gramma mede te maken Rede Prinses Juliana Rede Prins Bernhard De opmarsch naar Bilbao ENGELAND EN DE OSLO- OVEREENKOMST DE BAROMETER I HEERKENS THIJSSEN G VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOEHSDAG 16 JUNI - OCHTENDBLAD JUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20613 „Ingezetenen van Amsterdam en gij allen, die Wij dezer dagen te Amsterdam ontmoet hebben, Wij beleefden zoojuist in de hoofdstad onvergetelijke dagen, die naar hun aard met onze bruidsdagen alleen te vergelijken zijn en hiervoor wil Ik u thans Mijn dank komen brengen. Wij voelden Ons overstelpt door de breede stroo men van hartelijkheid, die van alle kanten op Ons toe kwamen. Het was te ontroerend, om onder woorden te kun nen brengen, om, te midden van een versiering, die zulk een licht en fleurig karakter aan de stad gaf, u in zoo grooten getale bijeen te zien. Hartelijk dank aan den burgemeester en het overige gemeentebestuur, zoomede als aan het algemeen feest comité, mr. Trip en aan de politie voor haar werkzaamheden hierbij, voor het tot uitvoering brengen van zulk een pro gramma, als wat Ons in de afgeloopen week iederen dag opnieuw aangeboden werd en dat steeds weer de feest vreugde in andere, treffend schoone banen wist te leiden. Nooit had iets Mij kunnen weerhouden, alle deelen van het programma mee te maken, waren het niet op zich zelf verheugende gezondheidsredenen geweest, die u zeker wilt verstaan en billijken. Grootsch en diep is de indruk, dien Wij van deze dagen medenemen en het is Mij een voorrecht geweest u dit persoonlijk te hebben kunnen zeggen." Ook Ik wilde gaarne Mijn persoonlijke gevoelens mondeling op deze, door de moderne techniek zoo gelukkig mogelijk geworden, wijze tot uitdrukking brengen. Het is niet alleen Mijn dank, dien Ik de hoofdstad wil betuigen, maar ook wil Ik uiting geven aan Mijn diepe ont roering over de groote liefde en hartelijkheid, welke de tjeheele bevolking, groot en klein, oud en jong, Ons iederen dag opnieuw bewezen heeft. Bij Onze aankomst sprak de burgemeester, dr. De Vlugt, over den traditioneelen band, welke bestaat tusschen bet Huis van Oranje en Amsterdam. Ik moet zeggen, dat deze traditie op de schoonste en voor Mij onvergetelijke Wijze in deze laatste week bevestigd en voortgezet is. Het moet mij nog eens van het hart, hoe overweldigd was door het vreugdevolle medeleven der geheele be volking en steeds zal Ik alles doen wat in mijn macht is, °rn te bewijzen hoezeer Ik het vertrouwen, dat Ik daarin zie, °P prijs stel. Mag Ik ten slotte nog den burgemeester, het gemeente bestuur, de huldigingscommissie en de politie mijn buiten gewoon hartelijken dank betuigen voor den velen arbeid en moeite, welke zij zich hebben getroost en hen van harte Selukwenschen met het groote succes hunner bemoeiingen. Allereerst financieele volmachten voor de regeering gevraagd Belastinghervorming De doodvonnissen in Sovjet-Rusland „Het Russische volk beeft voor de terreur" Onbeschrijfelijke toestand in de Baskische hoofdstad Britsch beroep op Franco Het Weer MACHINEBREUKVERZEKERING Britsch kabinet bestudeert het betreffende ontwerp Duitsche bezoeken aan het buitenland Von Blomberg binnenkort naar Boedapest Militair overleg met Frankrijk? Von Neurath naar Londen OUDE MUNTEN GEVONDEN Katholiek leider in Danzig veroordeeld Wegens beleediging van de N.S.D.A.P. Lijk van Wichman gevonden?, De crisis in de Rex-partij NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. SIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIHIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIi miiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniimiiiiiiiiiiiiiiniö Het Prinselijk Paar heeft gisterenavond vanuit het Paleis Soestdijk Voor de radio een dankwoord gesproken naar aanleiding van het feestelijk bezoek aan de hoofdstad. and met het bezoek van een Fransch opleidingsschip aan Duitschland, 9 de Fransche gezant. Francois Po neet (links) den commandant* kapitein latham &e pan linksi. PARIJS, 15 Juni. (Havas.) De juiste tekst ■van het financieele ontwerp, dat door de Fransche regeering is voorgelegd aan de Kanter, luidt als volgt: „De regeering wordt gemachtigd tot 31 Juli 1937 bp decreet, besproken in den mi nisterraad, de noodzakeiyke maatregelen te nemen tot herstel van de openbare finan ciën, en tot bescherming van de spaargelden en het openbaar crediet. Deze decreten zullen binnen drie maanden worden voorgelegd aan het parlement ter be krachtiging, of in ieder geval in de eerste ver gadering van de buitengewone zitting van 1937." In de vergadering van de Kamer, welke he denmiddag werd gehouden, heerschte geen bui tengewone opwinding. Minister Vincent Auriol diende het wetsontwerp in en verzocht onmid dellijk behandeling. De Kamer besloot het ont werp vanavond negen uur in behandeling te nemen. In een uiteenzetting verklaart de regeering de wijze, waarop zij de staatsfinanciën wil re gelen. De speculatie is gebroken en de kapi- taalvlucht heeft opgehouden; doch het herstel eischt voortdurende zorg. Sedert vijf Maart heeft de regeering belangrijke bezuinigingen in gevoerd op de openbare uitgaven, terwijl de inkomsten zijn gestegen. Thans moet met kracht en voorzichtig heid, geleidelijk het evenwicht tusschen in komsten en uitgaven worden hersteld, waarbij rekening moet worden gehouden met de noodzakelijke aanpassing aan nieu we omstandigheden en de normale ontwik keling van het economisch leven. Kr zullen geen maatregelen worden genomen, welke de onmisbare levensbehoeften treffen, of welke de productie zullen vertragen. Het tekort bü de spoorwegen wil de regee ring door reorganisatie in twee of drie étappes verbeteren; o. a. wil de regeering de tarieven der spoorwegen verhoogen. Verder zal aan de Kamer een ontwerp wor den voorgelegd tot hervorming van de ge meentelijke en departementale financiën, ten einde de voorstellen, welke de Staat ieder jaar moet geven, te beperken. Ook zal een commissie, waarin alle par tijen uit de Kamer vertegenwoordigd zullen zijn, een diepgaande hervorming van de di recte belastingen bestudeeren, opdat de op brengst grooter wordt zonder de lasten te vermeerderen. In het belang van den kleinen handel, de kleine industrie en den kleinen landbouw zal spoedig een crediet op middelbaren termijn worden ingesteld, alsook een crediet voor den buitenlandschen handel. De teksten van deze voorstellen zijn gereed. Bovendien is een plan opgesteld, voor de komende jaren de uitgaven van de begrooting zooveel mogelijk aan te passen aan de in komsten, teneinde zoo weinig mogelijk een be roep te hoeven doen op het volk. Minister-président Blum heeft na afloop van den ministerraad in Hotel Matignon ge confereerd met de communistische leiders Mau rice Thorez en Jacques Duclos. angst beeft voor de terreur, welke in dat land heerscht. De terechtstellingen evenwel zullen belang rijke reacties te weeg brengen in het buiten land. De terechtstellingen beteekenen een slechten zet van de communistische propaganda der Komintern, doch een nog grooter slag voor de buitenlandsche politiek der Sovjet-Unie. Buitenlandsche bladen hebben gemeld, dat Coloded, voorzitter van den raad van volks commissarissen van Wit-Rusland, was afgezet. Thans wordt te Moskou vernomen, dat Coloded eenige weken geleden niet werd herkozen, na dat hij zijn ambt 15 jaar lang had bekleed. De ambassadeur der Sovjet-Unie te Berlijn, Suritz, heeft den elfden Juni zijn standplaats verlaten. Tot nader order leidt ambassaderaad Astachoff de zaken der Sovjet-vertegenwoor diging. WARSCHAU, 15 Juni. (P. A. T.) Het Pool- sche regeeringsorgaan Express Poranny zegt in zijn commentaar op de terechtstelling van maarschalk Toechatsjweski cjs., dat deze ge beurtenis wel ernstige gevolgen zal hebben. Men moet, volgens het blad, niet een reactie in Sovjet-Rusland zelf verwachten, daar het Rus sische volk een yolk van slaven is, dat van SANTA MARINA, 15 Juni (Havas). De rechtsche troepen hebben zich meester ge maakt van den berg Arehanda, welke het centrum van Bilbao beheerscht. De troepen van Franco nikken langzaam op. De rechtsche troepen hebben den ouden „ijze ren gordel" gezuiverd. De verdedigers gaven zich een voor een over; ongeveer vijfduizend man werd krijgsgevangen gemaakt Een ooggetuige, die te St. Jean de Luz is aangekomen, heeft den correspondent van Reu ter verklaard, dat een onbeschrijfelijke toestand te Bilbao heerscht. Hedenochtend hield de stad nog stand Den geheelen dag vliegen toestellen van de rechtschen op geringe hoogte boven de stad, in de breede straten mitrailleurvuur openend en handgranaten werpend in de nauwe straten, waardoor vele slachtoffers vallen. De stad staat bloot aan geweer- en mitrail leurvuur van de Archanda-hoogten. De weg naar Castro Urdiales en Santander wordt onophoudelijk door zware bombarde mentsvliegtuigen bestookt. Op verscheidene plaatsen is de weg geheel vernield, zoodat een cventueele terugtocht van Bilbao op Santander onmogelijk is. De Britsche consul te Bilbao is te St. Jean de Luz aangekomen. De Britsche consul te Santander heeft op dracht ontvangen te vertrekken. Minister Eden heeft vanmiddag in het Brit sche Lagerhuis verklaard dat de verdediging van Bilbao door de Baskische regeering nog steeds verzekerd is. De evacuatie der vluchtelingen duurt voort; 4400 vluchtelingen hebben Zondag Bilbao onder bescherming van de Britsche marine verlaten met bestemming naar een Fransche haven. Van de Baskische regeering is een bericht ontvangen, waarin wordt verzocht de bescher ming van de Britsche vloot te doen voortduren en het plan te kennen wordt gegeven, de evacu- tie der vluchtelingen en gijzelaars te verhaas ten, in verhouding van een gijzelaar tegen twin tig vluchtelingen. De Britsche regeering heeft een afschrift van het op haar door Aguirre gedaan beroep gezonden aan den Britschen ambassadeur te Hendaye, met het verzoek het ter kennis te willen brengen van generaal Franco, en tege lijkertijd tegenover de rechtsche autoriteiten uitdrukking te willen geven van de verwachting tn de overtuiging der Britsche regeering, dat de bedreiging, Bilbao te verwoesten, niet ten uitvoer zal worden gelegd. De oproep tot de beide strijdende par tijen in Spanje, inzake de veiligheid van de controleerende vloten, Is vannacht verzon den aan de autoriteiten te Salamanca en Valencia. toe tweede en derde internationale hebben, volgens een Havas-bericht uit Moskou, beslo ten een eenheidsfront te vormen, teneinde de Spaansche regeering te steunen. Afgevaardig den der beide intemationales zullen zoo spoedig mogelijk te Genève bijeenkomen, en een ge mengde commissie zal een plan van actie op stellen. VERWACHTING: Meest matige, Noorde lijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, kans op enkele regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Opklarend, koel weer. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind gisteravond te 21.00 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede". ^IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIILj AS SUR ANTIEBEZORGERS DAMRAK 60 AMSTERDAM Tel. 45014 45016 niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimi Minimin LONDEN, 15 Juni. (Havas). In het Britsche Lagerhuis hebben twee Labour-afgevaardigden de regsering de vraag gesteld, of zij voorne mens was onderhandelingen te openen, tenein de zich aan te sluiten bij het onlangs te Den Haag tot stand gekomen accoord tot verlaging der tolmuren. Namens de regeering antwoordde Oliver Stanley, dat de regeering het betreffende document op het oogenblik bestudeert. Hij voegde hieraan toe, dat hij geen nadere verklaring kon afleggen, doch wilde alleen mededeelen, dat de regeeringen van Neder land en België het Britsche kabinet hebben medegedeeld, dat de faciliteiten, die krach ten dit accoord worden verleend, uit gebreid zullen worden tot den invoer uit het Vereenigd Koninkrijk. Twaalfhonderd leden van de „Academia Littoria del Foro Mussolini"een Itali- aansche jeugdorganisatie, brachten een bezoek aan Berlijn BOEDAPEST, 15 Juni. (D.NJB.) Officieel wordt medegedeeld, dat de Duitsche minister van Oorlog, maarschalk Von Blomberg, op uit- uoodiging van generaal Roeder op 28 Juni te Boedapest zal aankomen, voor een bezoek van eenige dagen, dat in antwoord is op het ver blijf van den Hongaarschen generaal te Ber lijn Naar te Berlijn verluidt, zal de chef van den Duitschen generalen staf, generaal Beek, een particulier bezoek aan Parijs brengen. Het is mogelijk, dat generaal Beek tijdens zijn verblijf te Parijs gelegenheid zal hebben, een chef van den Franschen generalen staf, generaal Gamelin, een bezoek te brengen. De Rijksminister van Buitenlandsche Za ken, Von Neurath, zal zich ingevolge een of- ficieele uitnoodiging van de Britsche regeering op 23 dezer naar Londen begeven. Het is niet de bedoeling onderhandelin gen te voeren, doch men kan verwachten, dat het bezoek aanleiding zal geven tot een gedachtenwisseling over de vraagstukken, welke de beide landen betreffen, in het bij zonder de Spaansche kwestie. Te Paistun in het gebied van den tempel van Ceres heeft men 200 munten uit Magna Graecia gevonden, afkomstig uit de vijfde en vierde eeuw voor Christus, Via de radio hebben Prinses en Prins een dank woord gesproken voor de ontvangst te Am sterdam. Het Fransche financieele ontwerp vraagt aller eerst volmachten van de regeering. Vervolgens is een herstelplan aangekondigd. De Britsche Rijksconferentie is geëindigd. Van Blomberg gaat naar Boedapest; Von Neu rath naar Londen, terwijl generaal Beek een bezoek zal brengen aan Parijs. Het Britsche kabinet bestudeert den tekst van de Oslo-overeenkomst, in verband met een mo gelijke aansluiting hierbij. De nationalistische opmarsch naar Bilbao gaat langzaam voort. De staking der Belgische caféhouders is in de groote steden mislukt. De Rexistische fractievoorzitter Daye neemt ontslag. In Oostenrijk ontspoorde de expresstrein Wee- nenParijs; acht personen werden gewond, van wie een ernstig. Negen jaar gevangenisstraf is geëischt tegen alle vier verdachten, betrokken bü den roof overval te Geysteren. Een aanvang is gemaakt met den bouw van Rotterdams tunnel. Actie der R.K. Staatsparty in het Maas- en Waalsche land. Conducteur by Monnikendam uit de tram in een sloot gevallen en gestikt. Bijzonderheden uit de begrooting 1938 van Ne- derlandsch Indië. New Yorksche Beurs: Slot iets beter. O Het geheim „Het blijft onder ons Hoe dikwijls wordt dit gezegd, en ook schoon niet altijd gemeend. Maar het blijft niet „onder ons." In den regel gaat het zóó, dat, wat vandaag bekend is aan twee, morgen wordt geweten door vier, overmorgen door acht, na korten tijd door zestien, door twee en dertig, zet de opklim mende reeks maar voort! Wie een geheim wil bewaren wer kelijk bewaren spreke er met nie mand over. Hij houde het voor zich alléén. Hij doe er het zwijgen toe. Maar hoeveel, of liever hoe weinig menschen kunnen dit? DANZIG, 15 Juni. (D. N. B.) De leider van den Katholieken Windhorstbond te Danzig, Ernst Riedel, is vandaag wegens „beleediging der N.S.D.A.P. en het belasteren van de crimi- r.eele politie van Danzig'" veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Uit Danzig wordt te Warschau vernomen, dat in een bosch bij de stad een Hjk is gevonden. Men vermoedt, dat dit het stoffelijk overschot is van den socialistischen afgevaardigde Wich man, die sedert 25 Mei, den dag dat hij door de politie werd gearresteerd, vermist wordt. Het lijk is evenwel nog niet herkend. BRUSSEL, 15 Juni. (Havas). De voorzitter van de Rexistische Kamerfractie, Pierre Daye, heeft zijn ontslag ingediend. Degrelle heeft dit ontslag aanvaard en Legros aangewezen om hem te vervangen. In Rexistische kringen verklaart men, dat Daye zijn ontslag heeft genomen om Degrelle volledige vrijheid te laten, om de Rexistische pariementsfractie te reorganiseeren. IN)inuuuiiiiniiiiiii iii))ir\?2. Stand op Woensdag 1 uur v.m.: 760 yorige stand: 766.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1