De jongste gebeurtenissen in de Sovjet-Unie Kleinere krijgsverrichtingen rond Bilbao ff II 1 Uitvoer van goud weer mogelijk Het nieuws van heden Legerleiders complotteerden tegen het Kremlin Een groot aantal dorpen bezet De strijd tegen de Kerk DUITSCHE BISSCHOPPEN TOCH NAAR ROME? Roosevelt en de Democr. Partij DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS noordwijk Openluchtrestaurant '>^e Brug DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DONDERDAG 17 JUNI - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20616 Contact met Rijksweer en 't Japan- sche leger om te verhinderen, dat bij een staatsgreep deze Rusland zouden aanvallen De „zuivering" thans vrijwel ten einde ®r Nb ^aPansche emigratie haar Mandsjoekwo Het grootste Portugeesche oorlogsschip „Alfonso Albuquerque haven van Alseite de noodige verbeteringen ondergaat in de Het tegenoffensief der rooden in Huesca zou geen resultaten hebben opgeleverd Krachtiger evacuatie van Madrid Cabarets in Valencia gesloten Het snelverkeer werpt problemen op, waarvan de oplossing op verschillende manieren wordt gezocht. Hier gebruikt men twee spiegels, die recht op een kruispunt zijn geplaatst, zoodat men, voordat de bocht genomen wordt, kan zien, welk verkeer nadert Het Weer Zij zouden den H. Vader verslag gaan uitbrengen over de po sitie der Kerk in het Derde Rijk Regeeringsfunctionarissen in groepen tot een conferentie uitgenoodigd Zij doen het niet zus, maar zoo Met toestemming van de Ned. Bank Het Vaticaan zal niet toegeven Wat gebeurt er met de kloosters? Amnestie in Bulgarije WAAR IS LENI RIEFENSTAHL? Zij zou verhuisd zijn zonder adres achter te laten De moord te Opende Medeplichtige in hooger beroep tot zes jaar veroordeeld DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Nieuwe renwagens De stakingen in de Ver. Staten Terreur tegen getuigen Ontploffing te Moreni Vrijbuitersbende in Mandsjoekwo De wereldvlucht van Amelia Earhart internationale zomerresidentie Dansavonden Woensdag, Zaterdag en Zondag NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. De News Chronicle heeft in naar haar zeg gen goed ingelichte Sovjetkringen te Lon den een verklaring van de jongste gebeur tenissen in het Sovjetunie gekregen, welke neerkomt op het volgende: Volgens deze kringen is de fout, die degenen blaken, die het gebeuren verklaren als een •.naargeestige gril" van één man, dat zij er niet in slagen de heele opvolging van processen te zien als een onderdeel van één enkele samen zwering tegen den Sovjetstaat. Er wordt op gewezen, dat de lezing van de tede van Radek in het proces van Januari en de bestudeering van de bewijsvoering in het Proces-Zinowjef van j.l. Augustus zelfs den grootst mogelijken scepticus zou moeten over tuigen, dat inderdaad een samenzwering tegen de souvereine macht van het Kremlin bestaat beeft. Ën daar het een communistische stelling is, dat geen coup kan slagen zonder ondersteuning door de massa, was het duidelijk, dat degenen, die de samenzwering beraamd hebben, een der- Selijken steun gezocht moesten hebben, voordat Zij zoover gingen als zij gedaan hebben. Waar kon massale steun verzekerd worden biet oogluiking van enkele personen en zonder uet complot ruchtbaar te maken op een schaal, die vrijwel zeker tot de ontdekking zou hebben Seleid? Volgens de verklaring, stuitten de autoritei- eerst later op wat zij nu uitgeven voor de gaarheid n.l. dat de eenige massa-eenheid, die aan deze voorwaarden voldeed, het Roode e8er was. Hier had men een groote, zeer gedisciplineer de macht, gehoorzaam aan haar bevelhebbers. Ais men een paar hooggeplaatste personen om kocht, was de zaak voor elkaar. Toen men zich dit eenmaal had gerealiseerd 'z°o gaat de verklarmg verder) werd in be taalde legerkringen een, wacht uitgezet en de chuldigen werden gevat. Dat de betrokkenen zouden hebben samengespannen met de hoofd banden van hun land, wordt op de volgende "Ujze verklaard. heeft geen eigenlijk gezegd complot be- jUan tusschen de aanvoerders van het Roode ger en Duitschland en Japan. Maar de san eerders waren bang, dat de vijanden van de ^ivjetunie de gelegenheid van een coup tegen bestaande Moskousche regiem zouden kie- eh voor een militairen aanval. Daarom weigerden zij aan de samenzwe- ring mee te doen, voordat zij zich ervan ver zekerd hadden, dat noch de Rijksweer, noch het Japansche leger van het oogenblik van Huslands innerlijke zwakheid gebruik zou- deh maken om toe te slaan. Vandaar hun beweerde contact met den „vijand". Zij complotteerden om zonder bedreiging van buitenaf met succes verandering te kun- ben brengen in het binnenlandsche regiem van de Sovjetunie. In ruil voor de immuni teit tegen een aanval boden zy, naar beweerd Wordt, aan Duitschland zekere territoriale buncessies in de Oekraine aan en aan Japan Petroleum- en visscherijconcessies in het Terre Oosten. valt niet aan te twijfelen, zoo gaat de ^strekte verklaring voort, dat de afdeeling bet Roode hoofdkwartier, die nu geliqui- ®rd is, in verbinding stond met de Rijksweer. v"ii bekend> bat in Jafluari de autoriteiten NhRijksweer aan Hitier een memorandum 0(Jl "en overgelegd, waarin werd aangedrongen St,, aan te sturen op een militair bondgenoot- (v, aP met Rusland op grond dat de twee >;tj.gendheden tezamen sterker zouden zijn dan JWei ieder denkbaar bondgenootschap ter breid. denkbeeld is door Hitler van de hand Nn. <5e]iar daarmee was het niet uit. Onderhan- eU Hgen tusschen de Russische samenzweerders v'om Pbiitsche Rijksweer en naar gezegd te, ut over de laatste ook met Japan gingen j aan de laatste arrestaties toe door. Sovjetkringen gelooft men, dat de liqui- Zuiv6 -Van de generaals het einde van de bruig beteekent. "hd' „is m°gelijk. dat nog een paar „losse en" in orde gebracht moeten worden, maar, Op bten, binnen enkele weken, twee maanden Ndh ho°Sst' zal de nachtmerrie van het Vrsti d V00rbii zÜn en het normale leven zijn 17 Juni. (Domei.) De leden van den «Ui lnien raad hebben de regeering verzocht "^olijke zorg te dragen voor het volledig 8tat.U'tv°er brengen van de plannen tot emi- C Vah Japanners naar Mandsjoekwo. Ijg, ''apa P'an is om in twintig jaar een millioen N0n e gezinnen met in totaal vijf millioen j-jbb naar Mandsjoewko te doen emigree- Noch Ieden van den raad hebben bovendien ÏNdh rfmaatregelen te nemen> dat geen onge- beaji f voorkomen tusschen Japanners en en in Mandsjoekwo. De staatsgreep werd in de eerstkomende maanden tegemoet gezien. Formeel wordt- thans van officieele zijde te Moskou tegengesproken, dat de Poolsch-Rus- sische grens zou zijn gesloten, of dat de post voor het buitenland zou zijn vastgehouden. De voorzitter van 't centraal executief-comité van de Wit-Russische Sovjet-republiek, Tsjer- wiakof, heeft gisteren, op grond van persoon lijke familieaangelegenheden, de hand aan zich- zelven geslagen. De Letsche minister van buitenlandsche zaken, Munters, is gisteren door den voorzitter van den raad van volkscommissarissen, Molo- tof, ontvangen, in tegenwoordigheid van den volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Litwinof. Na het onderhoud bood Molotof ter eere van Munters een noenmaal aan, waaraan o.a. Sta lin, Worosjilof en andere leden der regeering aanzaten. SALAMANCA, 17 Juni. (Havas). In het Iegerbericht van het hoofdkwartier van Franco wordt gezegd, dat de rechtsche op- marsch aan het front in Biscaye voortduurt. Franco's troepen hebben een heuvel ten Zuid westen van Mondoya, Seata, Artanda en San Roque, Zuid-Westelijk van Bilbao, bezet. Ook Sarratamo, Arrigoriaga, Malmeoin en Larreta werden overmeesterd. De „Zwarte Pijlers", (Ita- liaansche vrijwilligers), hebben den mond van de Nervion bereikt en Algorta, Lejona en Lig- na bezet. De vijand heeft het dorp Castillo in brand ge stoken en verlaten. In den sector Plencia zijn de strijdkrachten der linkschen grootendeels ver nietigd. Eén enkele rechtsche colonne heeft zes honderd gevangenen gemaakt, terwijl gisteren in totaal 1700 linkschen gevangen zijn genomen. De verliezen van den vijand zijn reusachtig, ter wijl hij een aanzienlijke hoeveelheid oorlogstuig heeft moeten prijsgeven. In Leon hebben de rechtsche troepen hun stellingen in den sector Riano verbeterd en de linies van den vijand bij Picotan, Lacorva en in het massief van El Ve- nero bezet. Aan het front van Aragon hebben de link schen in den sectorHuesca een hevigen aanval gedaan, die gesteund werd door vliegtuigen en tanks. De aanval werd afge slagen met zeer groote verliezen voor den vijand, die twee tanks moest achterlaten. Ook bij Chimillas is een aanval afgeslagen. Van Madrid, Avila en Soria valt niets te mel den, aldus eindigt het Iegerbericht. Het rechtsche radiostation „Az" meldt, dat vliegtuigen van Franco de linksche stellingen te Villanueva de La Serena bij Bajadoz hebben gebombardeerd. Een trein, die munitie vervoer de, werd daarbij vernield. Tenslotte wordt nog gemeld, dat het ge schut van Franco een krachtig voorbereidend vuur op de hoogten onmiddellijk ten Zui den van Bilbao heeft geopend. De troepen schijnen tot een aanval van beteekenis te zullen overgaan. De Asturische mijnwerkers hebben alle we gen in de richting van Bilbao onbruikbaar ge maakt. In den sector van Plencia zijn de recht- schen opnieuw 12 K.M. opgerukt. In den sec tor van Galdacano hebben zij San Miguel de Basain bezet. Een door een rechtsch vliegtuig geworpen bom heeft de brug van Las Arenas onbruikbaar ge maakt. De Basken hebben thans nog slechts de beschik king over de spoorwegbrug om terug te trekken en het gerucht doet de ronde, dat zij deze brug zelf in de lucht hebben laten vliegen. Uit Madrid wordt medegedeeld, dat de Bas kische troepen weerstand bieden ten Noord-Oos ten der stad. Zelfs verzekert men, dat de Bas- ken er in geslaagd zijn een tegenaanval te on dernemen in het Noord-Oosten langs de kust. Voor Santa Marina en San Roque konden de hevige aanvallen der rechtschen de verdedi gingslinie niet doorbreken. Men rekent uit, dat Bilbao beschikt over 50.000 man voor zijn verdediging en men heeft den indruk, dat zij vastbesloten zijn te strijden tot het laatste. Uit Salamanca seint Havas nader over het tegenoffensief der linkschen: Het stond wel vast, dat de regeeringstroepen zouden trachten een offenstief op een ander front te ontketenen om de verdedigers van Bilbao te ontlasten. Eergis teren zijn zij tot dat offensief overgegaan in de streek van Huesca en de Cordillera Alcuvierre. De aanval bij Huesca was zeer hevig: de regee ringstroepen wilden de stad isoleeren, maar na een strijd van twee dagen, waarbij de aanvallers van tanks en vliegtuigen gebruik maakten, wa ren de troepen van Franco er in geslaagd hun stellingen te behouden. Gisteravond eindigden i de gevechten zonder dat de regeeringstroepen eenig resultaat hadden bereikt. De troepen, die uit de Cordillera aanvielen, werden voor Sara- gossa tot staan gebracht. Op den weg van Gamino Real bij Madrid worden des nachts honderden autolichten waargenomen, waaruit men opmaakt, dat de evacuatie der burgerbevolking uit de Spaan- sche hoofdstad met kracht wordt voortgezet. Te Valencia zijn alle cabarets, dancings en music-halls op bevel van den directeur der vei ligheidspolitie voor goed gesloten. Generaal Matei Jalka Lukasc, die het bevel heeft gevoerd over de 12e internationale brigade, en aan het front van Huesca door epn granaat gedood werd, is gisteren begraven. Hierbij waren aanwezig de minister-president Négriri, Prieto, Del Vayo en andere ministers. VERWACHTING: Meest matige, tij- delijk wellicht krachtige Westelijke tot Noordelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, H nog kans op regenbuien, weinig ver- andering in temperatuur. Hoogste barometerstand: 772.8 Valentia. Laagste barometerstand: 755.3 Skagen. Zon op v.m. 4.37 onder n.m. 9.24. Licht S op n.m. 9.54 Maan op n.m. 3.10 onder v.m. 1.02 Volle Maan 23 Juni. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiinl WASHINGTON, 17 Juni (Reuter) Roose velt heeft zeer onverwacht een buitengewonen maatregel genomen om het hoofd te bieden aan de revolte in de Democratische Partij. Hij heeft 400 leden van het Congres uitgenoodigd heden en de twee volgende dagen op Jefferson Island (Chesapeakbay), bijeen te komen. Ook de leden van de regeering, met inbe grip van de ministers, zijn verzocht zich in drie verschillendegroepen naar Jefferson Island te begeven. Deze plotselinge maatregel, welke geen pre cedent heeft, is genomen om een scheuring in de Democratische Partij te voorkomen, welke dreigt te ontstaan in verband met Roosevelt's plannen in zake de hervorming van het Hoog ste Gerechtshof en de sociale wetgeving en de arbeidsconflicten. DANZIG, 17 Juni. (P. A. T.) De leider der nationaal-socialistische party te Danzig, Forster, heeft een aantal leden van de oude garde van Hitier ontvangen en bij deze gelegenheid ver zekerd, dat de politieke partyen te Danzig niet met geweld zullen worden onderdrukt, doch dat zü onder den invloed van de „nationaal-socialis tische ideologie" zichzelf zullen ontbinden. De Nederlandsche Bank N.V. te Amster dam deelt mede dat zü, daartoe gemachtigd door den Minister van Financiën, onder de gegeven omstandigheden bereid is onbeperkt ontheffing te verleenen van het verbod van uitvoer van gouden munt en gouden munt- materiaal, vervat in het Koninklijk Besluit van 26 September 1936, nr. 52, waaraan wet telijke grondslag werd verleend bij de wet van 30 September 1936, Staatsblad nr. 101. Aanvragen om ontheffing als bovenbedoeld behooren schriftelijk te worden ingediend bij de hoofdbank van de Nederlandsche Bank, af deeling secretarie, onder opgave van de soort, het brutogewicht en het fyngewicht van het goud, waarvoor ontheffing van het uitvoer verbod wordt verlangd, alsmede van het adres waaraan en de verpakking waaronder men be doeld goud wenscht te verzenden. Men zal zich herinneren, dat bovenbedoeld verbod werd uitgevaardigd in een Koninklijk Besluit van 26 September 1936, toen de Neder landsche regeering in een officieele verklaring liet bekend maken de tot dusver gevolgde mo netaire politiek niet langer te kunnen hand haven, nadat zoowel Frankrijk als Zwitserland den gouden standaard hadden verlaten. Dit verbod is nu, krachtens bovenvermeld communiqué van onze centrale credietinstel- ltng, ingetrokken. Particulieren, die hun goud naar het buitenland wenschen te verplaatsen, krijgen daartoe weer de bevoegdheid, mits zy een schriftelüke aanvrage om ontheffing van dit verbod indienen bij het hoofdkantoor van de Nederlandsche Bank. Een en ander weerspiegelt wel sterk de gewijzigde omstandigheden sinds de depre ciatie van ons ruilmiddel in September van het vorige jaar. Sedert de inwerkingtreding van het wisselkoers-reguleeringsfonds is de voorraad gouden munt en gouden munt- materiaal van de Nederlandsche Bank zoo sterk aangegroeid, blükens den jong- sten weekstaat tot een recordhoogte van 1196 millioen gulden dat de straffe hand van het particuliere goudbezit kan worden weggetrokken. Het heden hiervan merkbare gevolg was een gelèideiyke aanpassing van den binnenlandschen goudprüs aan het in ternationale niveau, waardoor o.a. de prys van gouden tientjes, welke Woensdag nog f 12.12 was, heden tot f 12.20 opliep. Volgens een bericht in de „Neue Züricher Zeitung" zou de H. Vader de Kardinalen Faulhaber en Schulte en den Bisschop van Berlijn Graaf von Preysing naar Rome heb ben ontboden, teneinde verslag uit te bren gen over de positie der Katholieke Kerk in het Derde Rijk. In welingelichte kringen is men van oordeel, dat deze conferentie een aanwijzing beteekent, dat het Vaticaan de maatregelen der Nationaal-Socialisten op kerkelijk godsdienstig gebied niet stilzwij gend voorbij wil laten gaan, doch nieuwe stappen overweegt. Het katholieke blad „Italia" wyst erop, dat rnen de laatste weken in Berlijn getracht heeft, de uitwerking, die het conflict met de kerk in de internationale wereld veroorzaakt heeft te verzwakken, door in de officieuze pers de mede- deeling te laten verspreiden, dat het Vaticaan op het punt zou staan toe te geven en voor nemens was een voorstel tot een compromis in te dienen. „Deze blijkbaar tendentieuze mede deelingen", zoo vervolgt het blad, „hebben in ce buitenlandsche pers tot op zekere hoogte geloof gevonden, doch ze zijn niet in staat om de treurige werkelijkheid der anti-godsdienstige en speciaal anti-katholieke vervolgingen aan de vergetelheid te ontrukken. Zoolang deze toe stand zal voortduren, zoolang het Rijk het Con cordaat niet nakomt, zal er tusschen Duitsch land en het Vaticaan geen blijvende verbetering der betrekkingen intreden. Het conflict heeft ernstige gevolgen gehad in Oostenryk, Engeland en de Vereenigde Sta ten. De vervolging der christenen en speciaal van de Katholieken schaadt het aanzien van het Derde Rijk in het buitenland meer dan de vervolgingen der Joden en de bloeddag van 30 Juni 1934." De correspondent van de „Baseier Nachrich- ten" seint aan zyn blad, dat op het Ministerie van Binnenlandsche Zaken te Beriyn op het oogenblik verschillende wetsontwerpen in voor bereiding zyn, waardoor de positieder Katho lieke kloosters en dergelijke instellingen nader geregeld zal worden. Het ligt in de bedoeling van de Duit- sche regeering om de kloosters van Walt- breitbach en Neuwied, alsmede de inrich tingen der Alexianen bü Bonn en van de Barmhartige Broeders in Rijnland en Hes sen te sluiten. Bovendien zullen alle katholieke zieken huizen onder staatscontrole worden gesteld. Verder zal worden bepaald dat geen minder jarigen beneden 18 jaar in een klooster aan genomen mogen worden. Bovendien zullen de wereldlijke autoriteiten in de toekomst toezicht houden op het financieel beheer der kerkeiyke instellingen. Men verwaent, dat deze wetten evenals andere ingrypende nieuwe bepalingen cp den Rükspartydag te Neurenberg van 1937 bekrachtigd zullen worden. SOFIA, 17 Juni. (Stefani). Ter gelegenheid van de geboorte van den troonopvolger heeft de Koning amnestie verleend aan politieke gevan genen, terwijl andere gevangenen vermindering van straf kregen. Donderdag zal in de kathedraal der Heilige Nedelia een plechtige dankdienst worden gehou den. Het gerucht doet de ronde, dat de jeugdige Koning van Zuid-Slavië, peter van den. jongge borene zal worden. De Beriynsche redacteur van „Paris Sóir" seint aan zün blad, dat door de Duitsche autori teiten weliswaar wordt ontkend, dat de filmster Leni Riefenstahl in ongenade zou zyn gevallen, doch dat deze meest bekende vrouw van Duitsch land sindsdien nergens meer te vinden is. Wan neer men haar opbelt op haar oude nummer in de Rijkskanselarü krygt men ten antwoord, „dat zy is verhuisd, zonder adres achter te laten." Het gerechtshof te Leeuwarden heeft arrest gewezen in de zaak van P. M., 45 jaar, arbei der te Opende (Grootegast), verdacht van me deplichtigheid aan den roofmoord op den 72- jarigen boekhouder van het armbestuur, R. Zetsma, te Opende. Wegens medeplichtigheid aan het misdrijf werd hy door de Groninger rechtbank veroor deeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. De procureur-generaal eischte wegens het op zettelijk, door het geven van inlichtingen, uit lokken van diefstal, voorafgegaan door geweld tegen personen (het element doodslag, dat de rechtbank hierbij had laten gelden, liet de pro cureur-generaal dus vallen) acht jaar gevange nisstraf. Het gerechtshof veroordeelde P. M. tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van de voor- loopige hechtenis. Rond Bilbao hadden kleinere krijgsverrichtin gen plaats; het tegenoffensief der rooden by Huesca zou geen resultaten hebben opgeleverd. Roosevelt zou bevreesd schijf en voor een scheuring in de Democratische Partij. Een verklaring van de jongste gebeurtenissen in Sovjet-Rusland. De uitvoer van goud is weer toegelaten, mits met toestemming der Ned. Bank. Opening van het internationale landbouwcon- gres in de ridderzaal te Den Haag. Tilburger aangehouden in Duitschland. Voor het gerechtshof te Amsterdam is in hoo ger beroep behandeld de zaak tegen machinist S. van den trein, die vorig jaar bij Woerden is ontspoord. De Haagsche politie heeft weer twee speel holen leeggehaald. Behandeling van de moordzaak te Leek voor de Groningsche rechtbank. Medeplichtige aan den moord te Opende in hooger beroep tot zes jaar veroordeeld. MILAAN, 17 Juni Reeds eenige maanden is men in de Alfa Romeo-fabrieken bezig een aantal nieuwe renwagens te construeeren. Men verwacht, dat deze in den loop van Juli klaar zullen zyn. Reeds op 15 Augustus zul len de wagens dan rijden in den wedstrijd om den Acerbo-beker, welke pp het circuit te Pes- cara wordt gehouden. De nieuwe Alfa Ro meo's zullen door een aantal vaardige coureurs worden gereden, aan het hoofd waarvan de bekende renner Tazio Nuvolari staat. WASHINGTON, 17 Juni. (Reuter). De Se naatscommissie voor burgerlijke vrijheden heeft de politie bescherming verzocht voor twee perso nen, die verklaard hebben, dat hun leven in ge vaar verkeert, omdat zij getuigenverklaringen hebben afgelegd voor de commissie, die een on derzoek instelt naar de toestanden in de steen kolenmijnen van Harlam in Kentucki. Volgens andere getuigen, die door de commissie gehoord zijn, zijn mijnwerkers afgeranseld en zelfs neer geschoten, omdat zij zich aangesloten hadden bij vakvereenigingen. JOHNSTOWN, 17 Juni. (Havas). Twee sta kende arbeiders van de Bethlehem Steel Corpo ration te Johnstown zijn bij een botsing door messteken gewond. Te Warren (Ohio) was het personeel van den telefoondienst in staking gegaan. De stakers eischten een Ioonsverhooging. Deze werd hun toegekend, waarop de actie wederom is geëindigd. Burgemeester Daniël Shields van Johnstown heeft gisteren tot president Roosevelt het ver zoek gericht te intervenieeren in de arbeids conflicten en er toe willen bijdragen, dat de elementen van onrust, waardoor zijn gemeente wordt geschaad, weg zullen worden genomen. De stakers hebben eveneens een beroep ge daan op de federale regeering. Philip Murray, de voorzitter van de S.W.O.C., een aan ös commissie voor industrieele organisatie ver wante vakvereeniging, heeft zich naar Washington begeven om de minister van ar beid, mevrouw Perkins, een uiteenzetting te geven van de arbeidsconflicten. Voor zijn vertrek uit het stakingsgebied heeft Murray een telegram gezonden aan den pre sident der Bethlehem Steel Corp., Grace, waarin hy voorstelt een stemming te laten houden onder de arbeiders der maatschappij over de vraag of de S.W.O.C. hen bij collectieve onderhandelingen zal vertegenwoordigen. Op het Witte Huis te Washington is ver klaard, dat men er het beroep van burgemees ter Shields heeft ontvangen en dat de presi dent het waarschijnlijk zal verwyzen naar do National Labor Relations Board of het mi nisterie van arbeid. Er is geen direct commen taar van den president bekend geworden. BOEKAREST, 17 Juni. (Havas.) In het petro- leum-pompstation te Moreni heeft zich een ont ploffing voorgedaan. Drie personen werden ge dood en tien gewond. SJANGHAI, 17 Juni. (D. N. B.) Een ongeveer honderd man sterke groep „vrijscharen" heeft in Mandsjoekwo een groote activiteit ontwik keld. Nabij Kanyoe Anteh in de provincie Antoeng overvielen zy vyf vrachtauto's, waarby vyf per sonen werden doodgeschoten. KARATSJI, 17 Juni. (Reuter.) Amelia Earhart is van hier naar Calcutta vertrokken. Inmiddels is Amelia Earhart behouden te Cal cutta geland. l>-)| v muuniiiiniillll t)l Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 763.1 Vorige stand: 763.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1