Het volmachten-ontwerp van de Fransche regeering Bureaux voor redactie en administratie: Stadt Schanke Een oproep tot Spanje Het nieuws van heden b DE LUCHTMACHT VAN FRANKRIJK DE BAROMETER Senaat-commissie wil een nieuwen tekst Duitsche bisschop naar Hitier? VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 19 JUNI - OCHTENDBLAD NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per Week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20619 Auriol meent dat dit niet mogelijk is volgens de Grondwet De Kamer neemt tweede ontwerp aan Verzet der commissie Het ontslag van Rist en Baudouin Een compromis mogelijk? Ter bespreking van den toestand der Kerk Het Weer Vergiftige bessen gegeten? Zesjarig jongetje te Hilversum overleden Kerkdienst verstoord door Hitlerjeugd Van Zeeland te Was hington aangekomen Woordenwisselingen en arrestaties voor kerkgebouw te Berlijn ZONDAG Diner 90 ct. OLYMPISCHE DAG Lunch75 ct. Diner 1.15 Diner 1.40 Op een na de machtigste der wereld Uit naam der non-interventie- landen zal de Britsche regeering op mensche lijker oorlog-voeren aandringen Commissie is het eens over den tekst De strijd om Bilbao De conferentie van de Kleine Entente VLIEGTUIGBOTSING Twee militairen gedood Nadere mededeelingen van Sto yad inowits j Het vraagstuk van het geschutskaliber Japan heeft bezwaar tegen een 14-duims minimum Generaal Beck's bezoek aan Parijs Nieuw grensincident in het Verre Oosten Zuiver particulier, deelt hij mede Mussolini niet naar Duitschland Twist tusschen Sikhs en Mohammedanen Een doode en vijftig gewonden te Amritsa Ontmoeting De verdwijning van Wiechmann Twijfel over juistheid van offi cieele tegenspraak Toechatsjefski's val NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. PARIJS, 18 Juni (Havas) Ten teeken van rouw over den dood van Doumergue is de vergadering van den Senaat, waarin het ontwerp der financieele volmachten aan de tegeering behandeld zou worden, geschorst en verdaagd tot morgenmiddag drie uur. De regeering heeft verzocht, dat de Kamer jhorgenavond negen uur bijeen zal komen, ter behandeling van het financieele wetsontwerp, hadat het door den Senaat besproken zal zijn. Hiertoe werd besloten. De financieele commissie van den Senaat beeft op voorstel van den rapporteur Abel Gar- fley een nieuwen tekst aangenomen. De commissie blijft op haar stuk staan. Zij is "fireid de regeering de wapens te verschaffen, ^'elke zij zal vragen voor den strijd tegen de 'Peculanten en de vluchtelingen voor den fiscus. Het ontwerp bestaat uit een artikel, dat als v°lgt luidt: »De regeering wordt gemachtigd, gedurende gewone zitting van 1937 en ten laatste tot 31 de Jhli 1937„ bij decreten, besproken in den minis- lerraad, maatregelen te nemen tegen het inge- v&ar brengen van het openbaar crediet en de spaargelden. Hierna volgen de feiten, welke verboden zijn, b-h alle maatregelen tot wijziging van de pari- J®it van den franc, zooals deze is vastgesteld b'j de wet van 1 October 1936, alle maatregelen wekkende tot een gedwongen leening, een ge dwongen liquidatie of een gedwongen conver ts van de openbare schuld of particuliere chuld, en verder alle maatregelen, strekkende het wijzigen van de betrekkingen tusschen eh Staat en de Fransche Bank. De voorzitter van de commissie, Caillaux, beeft van minister Auriol een schrijven ontvan- geh, waarin deze als een van de redenen, waar- .hi de regeering niet kan voldoen aan het ver mógen van de commissie een nieuwen tekst in J® dienen, opgeeft, dat het volgens de grondwet bjet mogelijk is een financieel ontwerp in te d^hen in den Senaat. fn de vergadering van de financieele com- us&ie van den Senaat heeft minister Vincent •driol de brieven voorgelezen, waarin Rist en aUdouin hebben medegedeeld, dat zij zich ^hschten terug te trekken uit de commissie ah beheer van het Egalisatiefonds. Dit schrij- eó van de beide deskundigen, die hun meening hennen gaven over den financieelen toe- Jóód, heeft diepen indruk gemaakt op de den van de commissie, die beloofd hebben inhoud van de brieven geheim te houden. a, de vergadering werd geen enkel commu- qué gepubliceerd. Alfre(j Fabreluce schrijft in de Liberté dat tj h Jacques Rueff zich terug zal trekken uit fr commissie van beheer van het Egalisatie- °óds. In de wandelgangen van de Kamer wor- den de berichten, welke van den Senaat dórden ontvangen, druk besproken. Men 1,°°pt. dat dit regeeringslichaam zijn on doenlijke houding niet zal handhaven, Fn dat men morgenavond tot een compro mis zaï komen. De leden van de oppositie Vl"aSen evenwel, hoe een dergelijk compro- bbs tot stand zou moeten komen. {if.y/bceht Auriol heeft vanmiddag aan den rap- oJ/^r-generaal van de financieele Senaats- V b^iasie. Abel Gardey, een brief gezonden, \v'j®rin hij hem herinnert aan den tekst, welke eósdagochtend zes uur door de Kamer werd t6l,lgeóomen. De Senaatscommissie heeft gis- Sufb, na den minister te hebben gehoord, be- etl hem te vragen voor alles een tekst van fcjWetsontwerp tegen speculaties en fraude d dienen. In een telefoongesprek heeft Gar- fascistische jeugdorganisatie, die genteel Duitschland bezoekt, gaf in Qfiiveldige „Deutschland-Halle" een demonstratie dey den minister nog verklaard, dat deze tekst de „tekst der volmacht" zou kunnen zijn, even wel onder voorwaarde, dat de regeering hierin ae maatregelen uiteen zou zetten, welke zij wil de nemen, en welke zij niet wilde nemen. De minister verklaart, dat dit in de huidige omstandigheden niet mogelijk is. Er is niet al leen sprake van speculatie en belastingontdui king, doch van een kapitaalvlucht van naar schatting vijftig tot zestig milliard franc, se dert een tijd van twee jaar. Dit kapitaal moet zoo spoedig mogelijk worden teruggebracht. Tenslotte vestigt de minister de aandacht van de commissie op de ernstige moeilijkheden, wel ke het gevolg zouden zijn van het te lang in onzekerheid laten van de geldmarkt en van de geheele openbare meening. Na de vergadering van de financieele com missie van den senaat heeft de voorzitter, Abel Gardey, zich naar den minister-president be geven, om hem het ontwerp, dat hedenmiddag door de commissie is opgesteld, te overhandi gen. De Kamer heeft de behandeling van het wetsontwerp tot het verleenen van volmach ten aan de regeering voor het wijzigen bij decreet van het douanetarief en het ver scherpen van de maatregelen tegen dumping voortgezet. Het wetsontwerp werd aange nomen met 347 tegen 251 stemmen. BERLIJN, 18 Juni Welingelichte krin gen meenen te weten, dat een bekende Duitsche bisschop binnenkort een bezoek zal brengen aan Hitier, om met hem den toe stand der Kerk in het Derde Rijk te be spreken. Verwachting: Meest matige Westelijke tot Zuid-Westelijken of Zuidelijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, nog kans op lichte regenbuien, iets wanner. H Verdere vooruitzichten: Afnemend H buiig, iets warmer. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiB Donderdagmiddag kwam het zesjarige zoontje van de familie V., wonende in de Palmstraat te Hilversum, ziek thuis. In den avond ging het kind braken. Men waar schuwde een dokter, doch toen deze kwam, bleek het ventje reeds overleden te zijn. Vrijdagmiddag is het lijkje, op last van den Officier van Justitie, in beslag genomen. Men vermoedt, dat de jongen vergiftige bes sen, van een struik, welke in het plantsoen staat, gegeten heeft. WASHINGTON, 18 Juni (Reuter) Offici- eele kringen zijn bereid den Belgischen minis ter-president Van Zeeland, die heden te New- York voet aan land heeft gezet, te ontvangen ais woordvoerder van de Oslo-mogendheden, en als deskundigen econoom, door Engeland en Frankrijk aangewezen om de economische re constructie van Europa te bestudeeren. BERLIJN, 18 Juni. Ds. Niemöller heeft, zooals gemeld, gisteravond tijdens een specialen dienst in het kerkgebouw aan den Hohen- zollernplatz te Berlijn voor een talrijke menigte opnieuw het woord gevoerd over den gespan nen toestand tusschen Kerk en Duitsche re geering. De dienst zelf werd, naar United Press aan haar bladen seint, zóó druk bezocht, dat h^t noodig bleek voor de anderen, die geen plaats konden krijgen, een tweeden dienst te houden Toen deze laatste dienst bijna ten einde was, drongen leden van de Hitlerjeugd in uniform het kerkgebouw binnen en riepen er „Duitsch land ontwaak". Na den dienst kwam het buiten de kerk op straat tot heftige woordenwisselingen tusschen voor- en tegenstanders van de Belijdeniskerk, waaraan de politie een eind maakte door de menigte te verspreiden en tien personen te ar resteeren. Reuter meldt uit Berlijn, dat de Gestapo haar actie tegen de Evangelische Kerk thans in de provincies voortzet. De dominees uit de oppositie worden overal verhoord. Twee dominees zijn gearresteerd, n.l. ds. Middenhof uit Oldenburg en ds. Heim uit Schneidemuehl. Sinds den Advent heeft de nazi-regeering in totaal 500 dominees en protestantsche geestelijken in gevangenissen en concentratiekampen gezet. De chef van den Duitschen Generalen staf, Generaal Beek (midden), verblijft momenteel in de Fransche hoofdstad, waar hij o.m. besprekingen voerde met generaal Gamelin LEIDSCHEPLEIN 5-9, A'DAM, TEL. 33072 Italiaansche sla - Aspergesoep Contrefilet, Spercieboonen, versche aardappelen Pudding NERGENS BETER, NERGENS GOEDKOOPER Italiaansche sla - Groentesoep Gek. Tong. wijnsaus, verselie aard. Gevulde kalfsborst tiro- lienne, gebakken aardappelen. Pudding Hors d'oeuvre varié - Groente soep. Gekookte Tong, wijnsaus, versche aardappelen. Gevulde kalfsborst tirolienne, gebakken aardappelen. Pudding PARIJS, 17 Juni. (Havas). Bij de opening \an de nieuwe luchthaven van Bordeaux heeft de Fransche minister van Luchtvaart Pierre Cot een belangrijke rede gehouden over de uit breiding der Fransche luchtmacht. De resultaten van de verbetering, die sinds Juni 1936 is aangebracht, vatte de minister aldus samen: Het moderne materieel is met 110 pet. verhoogd, en dit percentage zal aan het einde van dit jaar 180 bedragen. Bovendien zal de reserve-luchtvloot met 80 pet. uitgebreid rijn, terwijl het aantal bombardementsvliegtui gen met 400 pet. is gestegen. De Fransche luchtmacht is weer op een na de machtigste ter wereld geworden; zij komt direct na de luchtmacht der Sovjet- Unie. De vliegtuigindustrie is genationaliseerd door de vorming van naamlooze vennootschappen, waarin de staat een zeer groote meerderheid heeft. Deze nationalisatie van een industrie, die voor bijna 2000 millioen francs orders pier jaar ontvangt, heeft slechts 250 millioen francs gekost. De capaciteit der industrie werd in één jaar met dertig procent verhoogd en einde 1933 zal die stijging, vergeleken met 1936, 100 pro cent bedragen. Wat de administratieve reorganisatie betreft, de leeftijdsgrens werd verlaagd en het aantal officieren met 25 procent verhoogd. Voor ver betering van het kader werd het hooge mili taire onderwijs gereorganiseerd. Een maquette van de nieuwe Italiaansche filmschool, welker cursusduur ruim drie jaar is. De filmstad zelf, die een oppervlakte van ruim 600.000 M.2 beslaat, werd onlangs door Mussolini geopend LONDEN, 18 Juni. (Reuter.) De commis sie van niet-inmenging is het eens gewor den over den tekst van den oproep, die tot de beide partijen in Spanje gericht zal worden, om den oorlog menschelijker te maken. De vertegenwoordiger der Sovjet-Unie was de eenige, die reserves maakte en opmerkte, dat naar de meening zijner regeering de op roep niet op voet van gelijkheid aan de beide partijen mag worden gezonden, daar, zooals hy zeide, de Spaansche regeering geen open steden heeft gebombardeerd. Blijkens het officieele communiqué zal op de beide partijen in Spanje door de Brit sche regeering, uit naam der 27 vertegen woordigde landen, een beroep worden ge daan, om onmiddellijk de noodige maat regelen te nemen voor de bescherming der non-combattanten, en voor de staking van de standrechtelijke of massale executies van personen om politieke redenen. .Voorts dringt de commissie er op aan, dat de gijzelaars en krijgsgevangenen der weder- zijdsche partijen in overeenstemming met de humanitaire beginselen worden behandeld, dat het systeem van gijzelaars in de toekomst wordt afgeschaft, en dat alle gearresteerde niet- Spaansche ingezetenen, die niet aan het tegen woordige conflict hebben deelgenomen, in vrij heid gesteld worden. Deze beginselen zouden eveneens toegepast moeten worden op de bur gers op het gebied van een der beide partijen, die sympathiseeren met de andere partij. De commissie doet verder een beroep op de beide partijen, om zich te onthouden van bombar deeren van open steden. Uit mededeelingen van uit Bilbao ontsnapte burgers en uit de aanwezigheid van Baskische versterkingen dicht bij de hoofdstad, welke uit de stellingen der rechtschen te zien zijn, zou bevestigd worden, dat de militie zich er op voorbereidt de verdediging tot in de stad zelf voort te zetten. Alle bruggen te Bilbao zouden voorzien zijn van ladingen springstof, welke bij de nadering van den vijand tot ontploffing zouden worden gebracht. Er zijn in de ver schillende straten barricades opgericht, met name in de Gran Via. Volgens een bericht uit Vittoria zouden de Baskische troepen Orduna hebben ontruimd. Gisteren zou een rechtsche patrouille de stad zijn binnengetrokken. Ten aanzien van een artikel in de Popoio d'Italia, dat aan Mussolini persoonlijk wordt toegeschreven en waarin de zinsnede ,.De doo- den van Guadalajara zullen gewroken worden" voorkomt, wordt in sommige kringen te Rome beweerd, dat het innemen var. Bilbao als vol doende wraak zal worden beschouwd. Nabij de stad Lathi zijn twee Finsclie mili taire vliegtuigen met elkaar in botsing geko men en neergestort. Twee militairen zijn hier bij om het leven gekomen. BELGRADO, 18 Juni. (Havas). In den aï- geloopen nacht is Stoyadinowitsj na de be sprekingen, welke hij heeft gevoerd met Tata- rescoe en Hodza, te Belgrado teruggekeerd. Aan dfc pers gaf hij de volgende verklaringen: Stoyadinowitsj protesteerde tegen de beschul digingen van „verraad" tegen Joego-Slavië. De versterking van de goede betrekkingen tus schen Joego-Slavië en Duitschland door het bezoek van Von Neurath geeft geen aanleiding om te veronderstellen, dat Joego-Slavië afwijkt van de gemeenschappelijke politiek. Vooral de jongste gebeurtenissen in de Sov jet-unie hadden de aandacht. Hierdoor werd de gereserveerde politiek van Joego-Slavië ten canzien van de Sovjet-unie gerechtvaardigd. Ten aanzien van de herbewapening van Hon garije hebben de drie staten der Kleine entente hun standpunt nauwelijks gewijzigd. Zij blijven steeds bereid met Hongarije te onderhandelen en erkennen in beginsel de gelijke rechten van dit land, doch kunnen geen eenzijdige opzeg ging ya-h de .militaire clausules van het ver drag van Trianon dulden. TOKIO, 18 Juni. (Reuter). De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Hirota, heeft den ambassadeur der Vereenigde Staten medegedeeld, dat het standpunt van Japan no pens het kaliber van scheepsgeschut onveran derd Is. Zooals men weet, had Japan reeds bezwaar gemaakt tegen een maximum van 14 duim. TOKIO, 18 Juni. (Domei). Gemeld wordt, dat zich een grensincident heeft voorgedaan san de rivier de Toemen, die de grens tus schen Korea en het Sovjetgebied vormt. Eer gisteren zijn Russische soldaten op Koreaansch gebied gekomen; zij losten machinegeweerscho ten op twee gendarmes en twee Japansche po- litie-agenten. Een der agenten werd gedood. PARIJS, 18 Juni. (Havas). De chef van den Duitschen generalen staf, generaal Beck, die op het oogenblik in Parijs vertoeft, heeft den vertegenwoordiger van de Temps medegedeeld, dat zijn bezoek aan Parijs zuiver particulier was. Hij is gekomen om de tentoonstelling te bezoeken en om een bezoek te brengen aan rijn' vriend, generaal Von Kuehlentah], den Duitschen militairen attaché te Parijs. Aange zien de betrekkingen tusschen het Duitsche en het Fransche leger goed zijn, heeft de generaal natuurlijk ook een bezoek gebracht aan de Fransche legerchefs. Verder deelde generaal Beek mede, dat hij Zondagavond naar Berlijn terug zal keeren. Er is geen sprake van, dat hy naar Londen zal gaan, zooals het gerucht ging; hij heeft geen enkele reden, daarheen te gaan. De Fransche minister van Oorlog, Daladier heeft vanmorgen generaal Beek ontvangen. BERLIJN, 18 Juni. (D.N.B.) Men verklaart te Berlijn, dat de berichten in de buitenlandsche bladen over een aanstaand bezoek van Musso lini aan Duitschland zuiver op combinatie be rusten. De zitting van den Franschen Senaat, die het volmachten-ontwerp zou behandelen, is uitge steld tot heden, als rouw over Doumergue's dood. De Senaatscommissie wenscht een nieu wen tekst, dien Auriol weigert te aanvaarden. De non-interventiecommissie is het eens ge worden over den tekst van een oproep tot de strijdende partijen in Spanje om een humaner oorlogvoering. Een bekende Duitsche Bisschop zou binnen kort een bespreking met Hitier hebben. Een doode en 50 gewonden zijn te betreuren bij relletjes tusschen Mohammedanen en Sikhs in Pendsjab. Generaal Beek verklaarde, dat zjjn bezoek aan Parjjs een zuiver particulier karakter draagt. Japan heeft aan Washington medegedeeld, dat het bezwaar blijft maken tegen een beperking van het geschutskaliber van 14 duim. Stoyadinowitsj gaf nog eenige nadere verkla ringen omtrent de besprekingen van de eerste- ministers der Kleine Entente. Blijkens een uiteenzetting van den Franschen minister van Luchtvaart, Pierre Cot, is de Fransche luchtmacht de tweede ter wereld. Regeling van de positie van het vaste perso neel van den Rijksstudiedienst voor de Lucht vaart. wetsontwerp ingediend tot bestrijding var. ziekten van bolgewassen. Zesjarig jongetje te Hilversum waarschijnlijk aan de gevolgen van het eten van vergiftig» bessen overleden. De O 15 zal uit de Spaansche wateren naar Nederland terugkeeren. New Yorksche beurs: opening weifelend, slot onregelmatig. AMRITSA (Pendsjab), 18 Juni. (Reuter.) De Britsche troepen nebben bevel gekregen zich gereed te houden, in verband met de gespannen verhouding tusschen Mohammedanen en Sikhs. De markten zijn gesloten, terwijl de politie ver schillende plaatsen bewaakt. De onrust zou ont staan zijn, doordat Mohammedanen een aan val hebben gedaan op den stoet, die een door hen gedooden Sikh naar de laatste rustplaats geleidde. Bij gevechten zijn een Mohammedaan ge dood en 48 gewond. Twee Sikhs werden gewond Gij hebt hem in jaren niet gezien en, hem eindelijk weer eens ontmoe tend, zijt gij verrast en valt het u op, dat zijn haar is vergrijsd, zijn gelaat meer gerimpeld, zijn gang minder vlug en elastisch. „Hij is oud geworden," denkt ge bij u-zelf, of minstens: „hij begint oud te worden." Maar ge hoort niet, wat hij straks tot zijn vrouw, of een ander lid van zijn gezin zegt, als hij thuis komt: „ik kwam X tegen. Drommels, ik had hem bijna niet herkend. Wat is hij oud geworden DANZIG, 18 Juni. (Havas). De tegenspraak der autoriteiten ten spijt, blijft men in oppo- sitioneele kringen te Danzig gelooven, dat het onlangs in de nabijheid der stad gevonden lijk dat van den verdwenen socialistischen afge vaardigde Wiechmann is. In het lijkenhuis wei gert men het stoffelijk overschot te laten zien; men wil ook niet mededeelen, of het reeds be graven is. TOKIO, 18 Juni (Domei) De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Hirota, die vroeger ambassadeur te Moskou is geweest, heeft in een commentaar op den toestand in de Sovjet-Unie als zijn meening te kennen gege ven, dat Stalin waarschijnlijk maarschalk Toechatsjefski en zjjn medewerkers om het le ven heeft laten brengen, omdat hij wilde voor komen, dat de militaire leiders op politiek ter rein te veel invloed zouden krijgen. De toenemende populariteit van Toechatsjefski vormde een bedreiging voor de positie van Sta lin, die vreesde voor een herhaling van de mis lukking van de Fransche revolutie in de Sovjet- Unie door de verschijning van een anderen Napoleon. Hirota verklaarde voorts van oordeel te zqn dat de jonge communisten in de Sovjet-Unie de overhand krijgen over de ouderen. If-J ivvG.Miuuimiinnnii/V/'/'/'/Vy ivZ Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 754 Vorige stand: 759.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1