Een sociale oorlog woedt in de Vereenigde Staten We luisteren naar... Brabantia morgen kampioen? financiën John Lewis tegen de groot-industrieelen Restaurant dOR&SUS De weerstoestand Sport en spel Dagfilm steid- y. ZATERDAG 19 JUNI 1937 Beginstadium van een strijd, waar mee de toekomstige econ. structuur van een wereld deel nauw samenhangt Over den uitslag nog niets te voorspellen HONGAARSCHE TAALCURSUS De vriendschapsbanden tusschen Hongaren en Nederlanders OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Steunvergoeding erwten en veldboonen NOENMAAL NEDERLAND- SCHEN JOURNALISTENKRING Prins Bernhard als gast aanwezig Huis te Nieuwstadt ingestort Twee arbeiders gedood Nederlanders uit Duitschland naar Den Haag Correspondentie HONGAARSCHE TAALLESSEN „HONGAARSCHE COURANT" Zondag 20 Juni Maandag 21 Juni Onze koele Zomers De weerstoestand nog slechter geworden VAN HET KATHOLIEKE KAMP Een overwinning op Treffers bezorgt de Eindhovensche club opnieuw den titel V.V.A. krijgt bezoek van R.K.V.V.L. WATERPOLO JANES DOOR PAVERICK VERVANGEN Wijziging in 't West-Europeesche elftal VOETBAL W aterpolo-uitslagen eer KERKELIJKE LEENINGEN LEENING 'S GRAVENHAGfc Academische examens (Van een bijzonderen correspondent) Tot voor betrekkelijk korten tijd was er van een georganiseerde arbei dersbeweging in de Vereenigde Staten weinig sprake. Dergelijke be wegingen worden in alle landen uit noodzaak geboren. Die noodzaak nu bestond in de „republiek der onbe grensde mogelijkheden" niet. De welvaart was er groot en scheen geen grenzen te kennen. En die welvaart was er niet alleen voor de patroons, maar óók voor de arbeiders. De werkgevers stelden er een eer in aan hen van wie hun welvaart voor een deel afhing hooge, steeds hoogere loonen te betalen. Nergens be ter dan in de Vereenigde Staten hebben de patroons begrepen, dat van goedbetaalde ar beiders meer en degelijker werk kan verwacht worden dan van ondergeschikten, die op de hongergrens leven, ontevreden en verbitterd him taak verrichten en de belangen van de ge meenschap noodzakelijkerwijze uit het oog ver liezen, omdat de gemeenschap voor hun par ticuliere belangen geen oog heeft. Zoo waren de Amerikaansche arbeiders met die van de mees te landen van Europa nauwelijks te vergelijken. Hun automobielen, hun zijden overhemden, hun huizen, waarin koelkasten noch radio-toestellen ontbraken, getuigden er van dat zij niet tot het „vreugdeloos-zwoegende proletariaat" behoor den. Zij voelden zich ook geen proletariërs, maar vrije werkers in een vrije republiek. Als iets bij den Amerikaanschen arbeider ontwikkeld was, dan was het wel zijn zin voor onafhankelijk heid, die van zijn gevoel van eigenwaarde een direót en logisch gevolg was. Het is duidelijk, dat er onder die omstandig heden van een eigenlijken klassenstrijd geen sprake was of kon zijn. De marxistische theo rieën konden, ondanks de ijverige pogingen van een aantal agitatoren, geen aanhang krijgen. Waren de feiten, de gewone feiten van het da- gelijksche leven, met die theorieën niet in fla grante tegenspraak? Marx en het socialisme konden in het verwarmende licht van de voor- spoedszon niet leven r Het vakverenigingsleven leidde een kwij nend bestaan. In vele gevallen kenden de patroons den arbeiders niet het recht toe vakverenigin gen te vormen, die den strijd voor de be langen van een bepaalde groep of klasse in hun vaandel geschreven hadden. De meeste patroons achtten en achten nog dergelijke vakverenigingen in de Vereenig de Staten overbodig. Betalen de grootste werkgevers, Ford bijvoorbeeld, niet vrijwil lig de hoogst-mogelijke loonen? Het is niet nocdig, dat vakvereenigingsleiders met staking komen dreigen voor het geval de werkgever niet tot deze of gene concessie be reid is. Als de toestand in het bedrijf gedoogt, dat de loonen verhoogd worden, worden ze verhoogd. Daarvoor behoeven de arbeiders geen strijd te voeren. Talrijke patroons in de Veree nigde Staten denken er nu, in '37, nog juist zoo over als Georges Baer, die in 1902 verklaarde: „De belangen der werknemers worden in dit land verdedigd, niet door agitators, die zich aan het hoofd der arbeiders stellen, maar door hen, die bezield zijn door den waren Christe- lijken geest. Hun heeft God, in Zijn oneindige wijsheid, de rijkdommen van dit land in handen gegeven, maar hun daarbij de verplichting op gelegd, dat zij die tot heil van het geheele volk zouden beheeren." En de autokoning Ford zegt nog altijd: Hooge salarissen, zoo hoog moge lijke salarissen, maar geen vakvereenigingen, die den arbeiders de vrijheid ontnemen, waarop juist de Amerikaan zoo gesteld is. Onder die omstandigheden kon het vakvereenigingswezen in de Vereenigde Staten een groote vlucht nemen. Tot voor korten tijd was het eenige syndicaat van beteekenis de American Federa tion of Labour (A.F.L.), die onder leiding van William Green ongeveer 3.500.000 arbeiders om zijn vaandel groepeerde. Neemt men in aan merking dat de Vereenigde Staten ongeveer 47 millioen arbeiders tellen, waarvan er ongeveer 17 millioen in de industrieele bedrijven werk zaam zijn, dan blijkt dadelijk, dat de A. F. L. zeker niet het recht heeft in naam der „arbei ders van de V. S." actie te voeren. Actie, in Europeeschen zin, voerde de A. F. L. dan ook nauwelijks. Zij was en is meer een federatie van vakbonden, die vakbelangen het zwaarst lieten en laten wegen. Tegenover de A. F. L. staat thans even wel een andere arbeidersorganisatie, het Committee for Industrial Organization (C. I. O.j, wier leider de „volkstribuun" John Lewis is. John Lewis is een merkwaardig man. Zoon van een onderwijzer was hij reeds op zeer jeug digen leeftijd in de syndicalistische beweging een leider. In 1909, op 29-jarigen leeftijd, speel de hij in de organisatie der mijnwerkers een der eerste rollen, drie jaar later was hij vertegen woordiger van de A. F. L. en op 39-jarigen leeftijd werd hij tot president van de Ameri kaansche Mijnwerkers-Unie gekozen. Dat John Lewis over buitengewone organisatorische ga ven beschikt werd spoedig door niemand meer betwist. Toen hij zich aan het hoofd der mijn werkers plaatste verkeerde de organisatie in vrij slechten doen; de bondskas was leeg en tallooze aangeslotenen lieten na hun contribu tie te betalen. John Lewis evenwel slaagde er in niet alleen de belangstelling der mijnwerkers voor hun organisatie tot een tot dusver onge kend peil op te voeren, maar hij wist ook de kas van het syndicaat met zoo belangrijke som men te vullen, dat hij ten behoeve van de ver kiezingscampagne van President Roosevelt een zeer belangrijk bedrag ter beschikking der kies- agenten stellen kon Lewis heeft van de wijze waarop de ar beidersmassa's van het land georganiseerd moeten worden een heel ander idee dan William Green en de A. F. L. Hij is een voorstander van de zoogenaamde „verticale" organisatie, dat wil zeggen, hü groepeert de arbeiders niet volgens het beroep dat zij uitoefenen maar wil dat alle werknemers in een bepaald bedrijf hun belangen geza menlijk verdedigen, zonder onderscheid te maken tusschen den hoogbetaalden vakman en hem, die nooit een vak geleerd heeft en die aan gemakkelijk werk, dat geen studie eischt, gezet wordt. Daaruit volgt dan logi sche wijze, dat John Lewis voor de „closed shop" strijdt, 't bedrijf dat den werkgever noopt alleen by de vakvereeni- ging aangesloten personeel in dienst te nemen. Ofschoon Lewis ontkent socialistische theo rieën aan te hangen het woord en het begrio „socialist" hebben in Amerika altijd een slech te pers gehad is wat deze talentvolle lei der wil in volstrekte tegenspraak met wat de patroons, en ook een goed deel van de Ameri kaansche arbeiders, op sociaal gebied voor de Vereenigde Staten wenschelijk achten. Maar John Lewis deinst voor moeilijkheden niet te rug. Hij ziet er niet tegen op stakingen op de grootste schaal te organiseeren, stakingen, die door uitsluitingen gevolgd worden en aanleiding geven tot gevaarlijke troebelen die vaak het karakter van bloedige botsingen aannemen. Deze stakingen hebben derhalve niet in de eerste plaats ten doel bepaalde materieele voordeelen voor de arbeiders af te dwingen; ze hebben een ideologisch karakter. Op twee fronten voert de volkstribuun John Lewis zijn strijd. In de eerste plaats ageert hij tegen de A.F.L. die hij door zijn eigen reeds twee millioen leden tellende organisatie vervan gen wil; in de tweede plaats tegen werkgevers als Ford en anderen, die nimmer het syndicaat in hun bedrijven erkend hebben en niet van zins zijn thans tot zulk een erkenning over te gaan. De strijd is nog in zijn beginstadium. Ford zoo goed als Lewis weten, dat de publieke opi nie ten slotte de schaal naar de eene of andere richting zal doen overslaan. Ford is er de man niet naar zich zonder meer gewonnen te geven. Hij heeft onder zijn 140.000 arbeiders een bro chure doen verspreiden, waarin het heet: „Gjj wordt lid van een vakvereeniging. Goed. Maar daarna zult gij uw leiders moeten gehoorzamen. Zult gij daarmee iets winnen? Zonder dat gij iets hadt te vragen heb ik u steeds de hoogste loonen betaald. Wat kan de organisatie u dan nog doen winnen?" Dat zjfn argumenten, waarvoor de vrijheid lievende Amerikaansche arbeider terecht ge voelig is. Maar Lewis staat zijn man. Hij weet, dat hij niet meer met het Amerika van tien jaar geleden te doen heeft, met het Amerika van vóór de malaise, waarin de voorspoed aan geen economische wetten gebonden scheen. Sindsdien hebben de Vereenigde Staten een cri sis doorgemaakt, die millioenen arbeiders werk loos en honderdduizenden broodeloos heeft ge maakt. Deze omstandigheid gebruikt Lewis om de arbeiders er van te overtuigen dat alleen organisatie, zooals hij die voorstaat, in staat is dergelijke rampen in de toekomst te voorkomen, Slaagt Lewis, dan zal hij weldra in de groote republiek een der eerste rollen spelen. Maar zijn slagen is niet zeker. Niet de regeering, maar maatschappelijke krachten, waaraan de Vereenigde Staten en hun bevolking hun voorspoed en rijkdom danken, verzetten zich tegen hem. Het zal belangwekkend zijn het verloop van den strijd, die thans in allen ernst ontketend is, te volgen. Met zijn afloop is de toekomstige sociale en economische structuur van een geheel werelddeel ten nauwste verbonden. N. Z. Voorburgwal b. h. Spul, Amsterdam* PLATS DU JOUR EN LA CARTE Onder leiding van den katholieken Hongaar- schen journalist A. H. von Marich geeft de Hongaarsche vereeniging „Fraternitas" een Hongaarsehe courant uit voor het Nederland- sche, Vlaamsche en Zuid-Afrikaansche taal- en cultuurgebied. Dit blad wil de vriendschapsbanden tusschen de Hongaren en Nederlanders, welke in het bijzonder na den wereldoorlog zijn ontstaan, teen zoo'n groot aantal Hongaarsche kinderen hier te lande gastvrijheid vond, nauwer aanha len en tevens de Hongaarsche cultuur en taal grootere bekendheid geven. In deze Hongaarsche krant heeft de redac teur, de heer von Marich thans een aanvang gemaakt met een schriftelijken cursus in de Hongaarsche taal. Deze cursus zal in de vol gende nummers worden vervolgd, als blijkt, dat er voldoende belangstelling voor bestaat. Ook vindt men in deze krant aardige typisch- Hongaarsche verhalen en novellen. Voorts wor den in een rubriek „Hungarica" actueele be richten gepubliceerd, welke op Hongarije be trekking hebben en ook ongetwijfeld in ons land met belangstelling zullen worden gelezen. Zoo zijn er o.a. mededeelingen opgenomen over de voorbereidende werkzaamheden voor het gioote internationale Eucharistische Congres, dat het volgend jaar in Boedapest wordt ge organiseerd. Redactie en administratie van deze Hongaar sche courant zijn gevestigd Steenstraat I, Utrecht. Voor nadere bijzonderheden vestigen wij de aandacht op de advertentie in dit num mer. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten, gedenatureerd in het tijdvak van 14 Juni 1937 tot en met 19 Juni 1937, zal bedragen: voor kwaliteitsklasse A f 3.15 per 100 K.G.; voor kwaliteitsklasse B f 2.65 per 100 K.G.; voor kwaliteitsklasse C f 2.15 per 100 K.G. Voor groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten, in hetzelfde tijdvak gede natureerd, bedraagt de steunvergoeding f 1.65 per 100 K.G. 's-Gravenhage, 18 Juni 1937. In hotel Wittebrug te Den Haag heeft Vrij dagmiddag de Nederlandsche Journalistenkring zijn jaarlijksch noenmaal aangericht, waarbij jhr. mr. dr. H. A. v. Karnebeek, hoofd der Neder landsche Handelsmissie naar Zuid-Amerika 't woord voerde en dat ditmaal bijzondere betee kenis had door de aanwezigheid van Z. K. H. Prins Bernhard. Ook de minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. de Graeff en de minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, prof. dr. ir. Gelissen, toonden door hun aanwezigheid belangstelling. Het bestuur van den N. J. K. had tot deel neming aan het noenmaal verder uitgenoodigd alle leden van de Nederlandsche handelsmissie, van wie o.a. aanwezig waren de secretaris, mr. van Balen en de heeren Ch. Welter, mr. E. E. Menten, E. Henny, Daniels en jhr. van der Wijck. Verder waren aanwezig de heeren A. J. Lie- vegoed en D. J. Lambooy, chef en adjunct-chef van den regeeringspersdienst, de eere-voorzitter van den Nederlandschen Journalistenkring, mr. Plemp van Duiveland en de eere-leden Elout en D. Hans, het dagelijksch bestuur van de vereeniging van dagbladdirecteuren „De Ne derlandsche Dagbladpers," bestaande uit de heeren J. W. Henny, voorzitter, mr. Veenhoven, secretaris en H. Nijgh, penningmeester, de heer Schneiders als vertegenwoordiger van de R. K. Journalistenvereeniging en de heer Herbert Antcliffe namens de buitenlandsche persveree- niging, alsmede een groot aantal directeuren van dagbladen, hoofdredacteuren en journalis ten uit alle deelen van het land. Te 1 uur precies arriveerde Prins Bernhard, die vergezeld werd door zijn adjudant, jhr. ir. Röell en zijn secretaris jhr. Dedel. De Prins werd door het bestuur van den Ne derlandschen Journalistenkring ontvangen en naar de ontvangzaal geleid, waar de kringvoor zitter, de heer Henri Dekking, alle aanwezigen aan Z. K. H. voorstelde. Voor den aanvang van het noenmaal, toen allen hun plaats aan tafel hadden ingenomen, heeft de voorzitter van den Nederlandschen Journalistenkring, de heer Henri Dekking, Prins Bernhard toegesproken. Nadat het dessert geserveerd was, kreeg jhr. van Karnebeek het woord, tot het houden van een causerie. Terwijl in een der zijzalen de koffie geser veerd werd, onderhield Prins Bernhard zich met verschillende aanwezigen. Het ongedwongen sa menzijn duurde tot ongeveer half vijf. Toen vertrokken de prins en de heeren jhr. Röell en jhr. Dedel, uitgeleide gedaan door de leden van 't bestuur van den N. J. K., terwijl ook de leden van de handelsmissie zich terugtrokken in een missievergadering onder leiding van jhr. van Karnebeek. Vanochtend zijn door het instorten van een huis te Nieuwstadt (bij Sit- tard) twee arbeiders om het leven gekomen. Om negen uur waren een viertal arbeiders bezig met de rioleeringswerken en wegverhar ding aan de Millenerstraat te Nieuwstadt, welk werk wordt uitgevoerd door de Novomac te Heerlen. Zij waren voor het huis van de fa milie Ubachs bezig met het graven van een sleuf. Deze sleuf was pas een meter diep, toen de voorgevel van de woning geheel instortte. Twee van de vier mannen konden zich nog tijdig in veiligheid stellen, doch de overigen de 34-jarige L. Stevens en de 48-jarige K. Stefens, beiden uit Nieuwstadt, werden onder het puin bedolven. Het dak van het huis bleef hangen aan een tweetal balken. Onmiddellijk werden pogingen in het werk gesteld, de getroffen arbeiders te bevrijden. Geneeskundige- en geestelijke hulp was spoedig aanwezigen. Na een half uur had men de slachtoffers uit gegraven. Een dokter kon slechts den dood bij beiden constateeren. Het feit, dat het dak van het huis aan een tweetal balken is blijven hangen, is het behoud geweest van drie kinderen van de familie Ubachs, die nog in bed lagen. In aansluiting op het bericht, dat de Neder landsche Bond in Duitschland een aantal Nederlanders wil laten overkomen tot bijwoning der plechtigheid van de opening der Staten Generaal in September a.s„ wordt thans mede gedeeld, dat zich een comité en een eere-comité heeft gevormd om in de kosten van deze reis te voorzien. Het gironummer van dit comité is 121942 te Den Haag. V. te A.: U kunt iedere termijn afzonderlijk voor den kantonrechter vorderen. met ethnografische bijdragen. Zeer geschikt voor deelnemers aan het Eucharistisch Congres. Aan de Z. E. Heeren Priesters beleefd aanbevolen. Dit alles vindt U In onze R.K. tijdschrift, toegewijd aan de cultureele sa menwerking tusschen Katholiek Nederland en Apostolisch Koninkrijk Hongarije. Per jaar slechts f 2.75. Proefnummers worden gaarne ter inzage toege zonden aan hen, die 3x3 cents postzegel bij voegen. Zij, die zich niet abonneeren. verplichten zich het proefnummer terug te zenden. U geniet 100 meer van Uw reis indien U abonné wordt. Adres: Steenstraat No. 1, te Utrecht. Hi HILVERSUM I, 1875 M. (8.30 KRO. 9.30 NCRV. 13.10 KRO. 5.05 NCRV. 7.45—11.00 KRO). 8.30 Morgenwijding. 9.30 Ge- wijde muziek (Gr. pi.). 9.50 Nederl. Her- vormde Kerkdienst. Hierna: Orgelspel. 12.15 KRO-orkest (Om 1.00 Boekbespre king). 2.00 Vragenhalfuur. .30 Sted. or kest van Maastricht en Gramofoonmu- ziek. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Zie- kenhalfuur. 4.555.00 Sportnieuws. 5.05 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna: Ge wijde muziek (gr. pi.). 7.45 Missiepraatje 8.10 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.25 KRO-orkest en Zanggemeenschap „Me- los". 9.30 Gramofoonmuziek. 10.30 Be richten ANP. 10.4011.00 Epiloog. HILVERSUM II. 301 M. (8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 8.00—13.00 AVRO) 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Postduiven- nieuws. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Gra mofoonmuziek. 2.00 Orgelconcert. 12.10 Filmpraatje. 12.35 Kovacs Lajos' orkest. 1.15 AVRO-strijkorkest. 2.00 Boekbespre king. 2.30 Sportreportages. 5.00 Gramo foonmuziek. 6.00 Sportuitzending. 6.15 Sportnieuws ANP. 6.20 „Fantasia". 7.00 „Tusschen Zeven en Acht". 8.00 Berich ten ANP. Mededeelingen. 8.15 Residen tie-orkest en solist. 9.00 Radiojournaal. 9.15 AVRO-Operette-orkest, kleinkoor solisten. 10.20 Causerie. 10.30 Viool en orgel. 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 AVRO-Dansorkest. DROITWICH, 1500 M. 12.50 New Victoria Cinema-orkest. 1.50 Het Orpheus-Trio. 2.20 Declamatie. 2.40 Orkest der Munn en Felton-Pabrieken en solist. 3.40 Gramo foonmuziek. 4.20 Religieuze causerie. 4.40 Het Krish Septet. 5.20 Causerie „Men, Money and the Ministry." 5.40 Sopraan en cello. 6.20 ,,I knew a man", causerie. 6.35 Alfredo Campoli's orkest. 7.20 BBC- orkest en soliste. 8.20 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Berichten. 9.25 Radiotooneel. 10.25 Fred Hartley's sextet en solist. 10.50 Epiloog. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.20 en 11.20 Gramofopnmuziek. 11.50 Orgelspel. 12.40 Gramofoonmuziek. 2.40 Jacobara-orkest. 1.35 Zang. 2.05 Vervolg orkestconcert. 3.35 Zang. 3.50 Koorconcert. 4.35 Radiotoo neel. 5.20 Colonne-orkest en solist. 7.20 Radiotooneel. 7.50 Blériot-orkest. 8.35 'Zang. 8.50 Radiotooneel met muziek. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.201.20 Het Bouillondansorkest. KEULEN, 456 M. 6.20 Havenconcert. 8.35 Westduitsch Kamerorkest en solisten. 10.55 Gramofoonmuziek. 12.20 Militair orkest en Egon Kaiser's orkest. 1.15 Om- roepkleinorkest. 3.20 Sportreportages en Populair concert. 8.20 Het Omroeporkest I. d. pauze: „Die pompejanische Venus", operette. 10.5012.20 Ad Lutter's dans- orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 9.25 Gramofoonmuziek. 11.20 L. Darcy's or kest. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.25 Or gelspel. 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroep orkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 2.35 J. Schnyders' orkest. 3.20 Gramofoon muziek. 4.15 Kamermuziek. 5.10 Radiotoo neel. 5.20 Guetta Milano's orkest. 6.20 Omroeporkest. 7.20 Pianovoordracht. 8.20 Kleinorkest ên solist. 10.30 Trio-concert. 10.4512.20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 9.20 Gramofoonmuziek. 10.20 L. Darcy's orkest. 10.50 Eeuwfeest der Bel gische Christ. Kerk. 12.20 Gramofoonmu ziek. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Salonork. 1.502.35 Gramofoonmuziek. 2.50 Zang 3.05 Gramofoonmuziek. 3.20 Zang. 3.35 Het Schnijders-orkest. 4.20 Omroepork. 5.20 Reportage. 6.05 en 7.35 Gramofoon muziek. 8.20 Omroepsymphonieorkest solist. I. d. pauze: Gramofoonmuziek. 10.30 L. Hlrsch' dansorkest. 11.2012.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 Het Omroeporkest. 10.20 Berichten. 10.50 —1.15 Ad Lutter's dansorkest en Gramo foonmuziek. Van 11.0511.20 Weerbe richt. HILVERSUM I 1875 M. (NCRV-Uitzending) 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (gr. platen). 8.30 Gramofoonplaten. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoon platen. 10.30 Morgendienst. 1.00 Christe lijke Lectuur. 11.30 Gramofoonplaten. 12.00 Berichten. 12.1 Gramofoonmuziek. 12.30 Orgelconcert. 2.00 Gramofoonmu ziek. 3.00 Causerie over kamerplanten. 3.40 Gramofoonplaten. 3.45 Bijbellezing. 4:45 Gramofoonplaten. 5.30 Zangkoor van de Christ. H.B.S., Alphen a. d. Rijn, 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vragen uur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-berichten. 8.15 Koninkl. Militaire Kapel. 9.00 „De beteekenis van het Koningschap voor ons staatsieven. 9.30 Vervolg concert, (om 9.55 Berichten ANP). 10.20 Gramofoonplaten. 10.45 Gymnastiekles. 1.0012.00 Gramofoon muziek. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. (Algemeen Pro gramma, verzorgd door de VARA) 8.00 Gramofoonmuziek. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 „Fan tasia". 12.30 VARA-orkest 1.15—1.45 Vervolg „Fantasia". 2.00 Zang, piano en gramofoonmuziek. 2.30 Gramofoonmu ziek. 3.00 Declamatie, 3.15 Pianovoor dracht en gramofoonmuziek. 4.00 Gramo foonplaten. 4.30 voor de kinderen. 5.00 De Flierefluiters, en solist. 5.45 „Melo dy Circle". 6.30 Muzikale causerie. 7.10 Biologische causerie. 7.30 „De Krekel tjes, en gramofoonmuziek. 8.Ó5 Herhaling SOS-Berichten. 8.07 Berichten ANP. 8.15 Opnamen van het Muziekconcours te Sappemeer. In de pauze causerie over Zonnestraal. 9.15 Radiotooneel. 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-Groot-orkest en soliste. 11.00 Damnieuws, 11.10 Orgel spel. H.4012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.3511.50 Sportreportage. 12.05 Gra mofoonmuziek. 12.20 Bijbeische causerie. 12.45 BBC-Welsch-orkest en solist. 1.35 2.20 Orgelconcert. 3.203.55 Gramofoon muziek. 4.20 Sportreportage. 5.05 Gramo foonplaten. 4.20 Sportreportage. 5.05 Gramofoonmuziek. 5.35 Het Reynolds Octet. 6.20 Berichten. 6.40 Landbouw- praatje. 7.00 Het Londensch Fluitkwar- tet. 7.20 Geraldo's orkest en solist. 8.05 Declamatie. 8.20 „Mind, body and spi rit", causerie. 8.40 BBC-orkest en solist. 9.20 Berichten. 9.40 Buitenlandsch over zicht. 9.55 Pianovoordracht. 10.10 2de acte v. d. opera „Orpheus". 11.00 Mevr. Jack Hylton en haar Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr. pi.). RADIO PARIS, 1648 M. 8.20 en 10.35 Gramofoonplaten. 2.20 Het Ibos-orkest. 12.50 dito. 1.35 Zang. 2.05 Vervolg con cert. 4.05 Pianovoordracht. 5.20 Der- veaux-orkest. 7.23 Zang. 7.38 Gramofoon muziek. 7.50 Pianovoordracht. 8.05 Zang. 8.50 Radiotooneel met muziek. 10.50 11.05 Gramofoonplaten. KEULEN, 456 M. 8.50 NSKK-Muziek korps. 0.50 Gramofoonplaten. 10.20 Kin derliedjes. 12.20 SA-Orkest. 1.35 Neder- saks. Symphonie-orkest en Soliste. 2.35 Gevarieerd concert. 4.20 E. Rambour's orkest. 5.35 Solistenconcert. 6.30 Gramo foonplaten. 7.20 Trioconcert. 8.30 West duitsch weekoverzicht. 9.20 Zonnewende uitzending. 10.5012.20 Omroepklein- orkest, kwartet en solisten. BRUSSEL, 323 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.502.20 Gramofoonplaten. 5.20 Kleinorkest en Gramofoonmuziek. 6.50 Salonorkest. 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Omroepsymphonie-orkest. 10.30 11.20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Kleinorkest. 1.30 Salon orkest. 1.502.20 Gramofoonplaten. 5.20 dito. 7.05 Zang. 8.20 Kleinorkest en solisten. 9.20 Radio tooneel. 10.05 Gramofoonmuziek. 10.30 11.20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Het Kniestadt-kwartet. 9.20 Ad. Lutter's orkest en solisten. 10.20 Berichten. 10.50 Solistenconcert. 11.05 Weerbericht. 11.20 —•^2.20 A. Lutter en Leo Malachowski met hun orkesten. «lIlllfHIIIIIIIIIIIIIIHIMllkflllimillflllllllllllllllllllllllllllllllUIIIlIIIIIHIftI De weerstoestand is de laatste dagen over de Noordzee en de daaraan grenzende landen ge leidelijk slechter geworden. Behalve de toene mende buiigheid is het voornamelijk de steeds dalende temperatuur, die het weer buitengewoon ongunstig voor den tijd van het jaar heeft ge maakt. Vrijdag is de temperatuur zelfs ruim zes graden beneden de normale gedaald. De oorzaak van dezen achteruitgang is in de eerste plaats te zoeken in den voortdurenden Noorde lijken wind, die nog steeds over een groot ge deelte van West-Europa waait, terwijl de bui igheid van het weer een gevolg is van de ont wikkeling van een depressie over de Noordzee en het Zuiden van Skandinavië. Wanneer zich in het Westen over den Atlan- tischen Oceaan een gebied van hoogen druk ont wikkelt, kan men, vooral in dezen tijd van het jaar, verwachten, dat een vrij lang tijdperk van koel weer voor de deur staat want deze lucht- arukverdeeling is wel een van de meest besten dige weertypen, die in Europa optreden. Bij de ze luehtdrukverdeejing stroomen enorme hoe veelheden koude lucht uit het hooge Noorden naar het Zuiden af en aan de Oostzijde van den Noordelijken luchtstroom, die meestal ten min ste duizend kilometers breed is, ontwikkelt zich de eene na de andere depressie, zoodat bij de lage temperatuur nog de zware bewolking en de buien komen om het weer verder achteruit te brengen. Bij dezen ongunstigen weerstoestand wordt ons verlangen naar den terugkeer van net warme zomerweer op een zware proef gesteld en elke geringe verbetering in de weersgesteldheid, die eenige hoop opwekt, wordt spoedig te niet gedaan door een nieuwe barometerdaling, die ons aankondigt, dat zich weer een kleine de pressie over de Noordzee heeft ontwikkeld, die het weer opnieuw achteruit zal brengen. Dit gaat gewoonlijk dagen achtereen zoo voort, tot dat eindelijk de toestrooming van de koude po laire lucht ophoudt. Het is op dit oogenblik nog niet met zekerheid te zeggen, en er zijn ook nog geen duidelijke aanwijzingen, dat aan het koude weer spoedig een einde zal komen. (Nadruk verboden). Brabantia heeft Zondag j.l. door de even onverwachte als fraaie 3—O-zege op H.B.C. te Heemstede, zijn kansen op den titel ge weldig zien stijgen en de situatie is thans van dien aard, dat de beslissing morgen kan vallen Dit geschiedt n.l. als de Eindhovensche club thuis van Treffers wint, iets wat waarschijnlijk wel het geval zal zijn, daar de kampioenen van Zuid II, die op het oogenblik geweldig op dreef schijnen te zijn, in Groesbeek reeds met 30 zegevierden over de vertegenwoordigers van het Oosten. Als Brabantia morgen wint, krijgt de Eind hovensche ploeg een totaal van 11 punten, een aantal, dat geen der concurrenten meer kan bereiken. In theorie zijn er nog verschillende mogelijk heden. Zoo zou V.V.A. bij een nederlaag van de leiders nog een kans krijgen, mits de Amster dammers dan tweemaal van R.K.V.V.L. zouden v-innen en voor laatstgenoemde club is de situa tie ongeveer hetzelfde. Beide ploegen. V.V.A. en R.K.V.V.L. ontmoe ten elkaar morgen in Amsterdam-Noord, waar ae Limburgers het tegen de energieke kam pioenen van West I hard te verantwoorden zul len krijgen. Het zal den gasten tenminste zeker niet meermalen, hier een goed resultaat te bereiken, temeer daar V.V.A. in den regel thuis goed in vorm is. Er bestaat echter de kans, zooals wij hierboven reeds hebben uiteengezet, dat het resultaat van dezen wedstrijd van geen belang meer is. Dit weten de betrokken clubs echter pas Zondagavond De kampioenscompetitie is nu vrijwel ten ein de. Zondag 27 Juni wordt de zaak besloten met de wedstrijden R.K.V.V.L.V.V.A. en Treffers H.B.C. In het West-Europeesche elftal, dat morgen op den Olympischen dag tegen de Centraal- Europeesche ploeg zal uitkomen, zal de Belg Psverick in plaats van den Duitschen back Janes meespelen. EERSTE KLASSE HEEREN DolfijnD. W. R14 U. Z. C.Zwemlust 11 RESERVE EERSTE KLASSE U. Z. C. II—Zian II4—1 De Dolfijn IIIDe Dolfijn II 34 TWEEDE KLASSE HEEREN BrandenburgDe Otter 62 TWEEDE KLASSE DAMES W. Z. C.—D. C. R. 1—3 Brandenburg—Forel 70 U. Z. C. II—W. Z. C. 2—1 De Rubber Cult. Mij. „Kendeng Lemboe behaalde in 1936 een netto-winst van f 236.836, tegen f 97.071 het vorig jaar en keert een dividend uit van 7 pet. (v.j. 3 pet' Ingaande 21 Juni a.s. zullen op de beurs te Amsterdam 4 pet. obligaties der buiten landsche leening 1933 van Argentinië coupures van Zw. frs. 1000 worden verhan deld. De eerste koers zal ongeveer 90 Pcl zijn. Op 24 Juni a.s. zal de inschrijving °P f 17.500.000 3V-z pet. obligaties tot den koers van 100y4 pet. ten laste van de gemeend 's Gravenhage worden opengesteld. Houder van de op 26 Juli aflosbaar gestelde 4 Pc\ leeningen 1930, 1931, 1933 en 1934 hebben voorkeursrecht. De Oost-Borneo Mij. is voornemens op de pref. aandeelen een dividend uit te keeren - - - er van 10 pet. tegen 8 pet. het vorig jaar op de gewone aandeelen ook 10 pet. (vorry jaar 7 pet.) Met zeer groote meerderheid van s^ern'r men heeft de Senatoriale Commissie vo° de Fransche financiën haar afkeur getooU voor de „pleins pouvoirs" der Fransche re geering. De beurs te Parijs ziet met voldoe' ning, dat hierdoor een borstwering eventueele extremistische financieele W® regelen der regeering wordt opgetrokken 1 De goudprijs te Londen bleef op 140/6 onveranderd. 208.000 werd aan goud oU1 gezet. De Belgische regeering zal een niéu leening aangaan van fr. 1 milliard 3PCJ staatsobligaties, welke de schatkist in sta' zal stellen de fr. 600 millioen 4 pet. scWlu kistbiljetten, in 1934 uitgegeven, onmidde- lijk te consolideer en. De overige fr. 400 F11 lioen zal niet aan het publiek worden aCl% geboden, maar gebruikt worden om in G zeer groote behoeften van de obligatiem-O-rli te voorzien. Ja De Chesapeake and Ohio boekte in eerste vijf maanden een netto-winst v f_ 1.65 per aandeel, tegen 1.95 in de oW' eenkomstige periode van het vorig jaar ijl De Tidewater Associated Oil boekte 1 April aan netto-ontvangsten 1.184.628 0.19 per gewoon aandeel. Deze inkomste zijn de grootste in één maand sedert 1" De automobielproductie in Amerika v droeg in deze week 111.620 wagens, teStj 118.793 stuks in de vorige week en 100J wagens in de overeenkomstige week van vorig jaar. De Amerikaansche wag onverlading en in de week per 12 Juni met 62.220 waf/0'., tot 754.360 wagons gestegen ten opzirij^ ji» van de voorafgaande week, waarin feestdag viel. Tegenover dezelfde week 1936 bedroeg de stijging 67.717 wagons. Aan de houders van obligaties en van 011 handsche schuldbekentenissen ten laste va O R.K. Kerkbestuur der parochie van de Martelaren van Gorcum. te Amsterdam is e circulaire gericht, waarin het kerkbestuur dedeelt, door verschillende omstandigheden moeilijkheden te zijn gekomen. De moeilijkhe ,f, zijn vooral veroorzaakt, omdat derden hun v,0[ plichtingen, voortspruitende uit erfpacht e etl. huurcontract, niet ten volle kunnen nakoin Het Kerkbestuur stelt aan alle crediteu (e voor: met een rente van 3 pCt. genoegen i willen nemen, waardoor de rentelast in t0 zal bedragen circa 28.500, welk bedrag n' gewone inkomsten volledig gewaarborgd is'^. Ieder jaar, te beginnen in 1938, zal voor lossing bestemd worden het voordeelige s8,r op den gewonen dienst na aftrek van de r te(i, betaling', alsmede alle buitengewone b8 schenkingen, verkooppenningen van eigende men en extra-giften, de geheele subsidie. wv,ji> het Kerkbestuur eventueel zal ontvangen het Bisdom uit het fonds van arme kerken. en ander onder controle van de Commissie regeling van het Kerkelijk Crediet in het dom Haarlem. Omdat enkele inkomsten, n.l. uit hoofd® erfpacht, bewaarschool, rente, pacht en b - die reeds aanmerkelijk verminderd zijn, LuS- kelijk zijn van derden, durft het Kerkbest-j ofschoon het meent tot een aflossing van per jaar in staat te zijn, zich niet tot een l,e( lijks vastgestelde aflossing te verplichten. 1 jaar zal echter, na controle der financiën.^; aflossing door <le Commissie tot Regeling het Kerkelijk Crediet worden vastgesteld. \0" 3 De Inschrijving op f 17.500.000 nominaal pet. obligatiën ten laste der gemeente 's..epr venhage is bij de Rotterdamsche Bankve1 ij ging en de Amsterdamsche Bank openg6 vSi) op Donderdag 24 Juni, tot den koers 100 K pet. j,f" Houders van de per 26 Juli 1931 losbaar gestelde, niet-uitgelote obligatie0^' leeningen ten laste der Gemeente 'sv0cf' venhage hebben voor iedere obligatie, zien van alle nog niet vervallen c° lT):/ recht op toewijzing van een zooveel gelijk nominaal bedrag aan 3y, pet. obligor» Het voorkeursrecht vervalt, indien de der vorengenoemde aflosbare 4 pet. ab^S gC' niet vóór de sluiting der inschrijving, roe bruikmaking van daartoe bij de insehrüv kantoren verkrijgbare speciale insehrijvih^, yj' jetten, op de 3'/, pet. obligatiën der ond vige leening hebben ingeschreven. Op het na uitoefening van het voo1*^ recht door houders van de hiervoren SeI1Ld£l obligatiën eventueel overblijvende gedeel' g;' leening wordt een vrije inschrijving °P^ De storting op de toegewezen obligatied icf geschieden op Maandag 26 Juli, ten waar de inschrijving heeft plaats gehad- De leening is aflosbaar in uiterlijk 3 jp De eerste aflossing geschiedt op 1 Ju^ de laatste op 1 Juli 1974. loS6''' Vervroegde geheele of gedeeltelijke a" is te allen tijde voorbehouden. y v De coupons vervallen 2 Januari en 1 eerste coupon vervalt 2 Januari 1938. y;l' De couponbelasting' komt ten las^ obligatiehouders. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de Natuurkunde op proefschrift, getiteld nie und mikroskopischer Bau der Leber Fisohe", mejuffrouw J. H. L. Pohlmann. te Leiden. 1 Idem op proefschrift, getiteld: „Der ~0lly mus des Luganer Porphyrgebietes" mejufl1 M. Koomans, geboren te Den Haag. $ee Geslaagd: Doctoraal examen rechten "C jie' f, R. A. Levisson. H. ter Horst en H. D. J- C' Candidaatsexamen rechten de heereu Bouvy en J. C. Kist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6