l 'z VERKILLING 25.000 jongens voeden! Koningin Emma geëerd ti DE I ff N ZONDAG 20 JUNI 1937 VAN WEEK TOT WEEK fafaür, ;S vinden uit de verstrooiing. Hij moet De Friesenland naar de Azoren Vierde katapultschip der D.L.H. bestemd voor den Noord Atl. Oceaan KON. VER. OOST EN WEST Jaarvergadering te Leeuwarden gehouden GOUDEN DOCTORAAT Een heele kudde vee loopt op het oogenblik te grazen voor de Jamboree Eigen padvindersbrood LUCHTVAARTFEEST B.V.L. OP YPENBURG R. K. MIDDENSTANDSBOND Het congres te Den Bosch DE HANZE IN HET AARTS BISDOM Vergadering van het Hoofdbestuur BRUGDEEL AANGEKOMEN Voor de verkeersbrug bij Dordrecht Monument te Wassenaar onder groote belangstelling onthuld JUBILEUM BIJ MILITAIRE LUCHTVAART School reserve-of f icier en-waar nemer bestaat 15 jaar NIEUWE TELEFOONKABEL Tusschen Nederland en Engeland OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Vroeger deelden de menschen van hun gemoedswarmte mede aan de voorwer pen, vandaag heeft het er wel den schijn Vafa dat zij trachten, alle warmte aan de din- 1 te onttrekken, zoo meent de Russische faistphilosoof Wladimir Weidlé. Hij voegt :raan de gevolgtrekking toe, dat wij van bin- verkild zijn, vergeleken bij ons voorge dacht. Wij teven veel koeler, veel kunstmati ger, veel „beheerschter", maar zonder werkelijke fafbeheersching. Wat ons in toom houdt, is e angst, dat wij uitbundig of joviaal of aan- fallerig zullen lijken. We zijn maar liefst even fa en even nuchter als iedereen. Dat is im- fafs het beste. De geweldige technische voor dgang, die ons op allerhande manier het be kken van andere menschen vergemakkelijkt, ecft heel veel verloren doen gaan van het faene en het karakteristieke, dat men voor- h opmerkte bij een bepaalde menschengroep fa een bepaalde streek. De sneltrein, de fiets, motor, de electrische tram, de auto, het degtuig, de telefoon, het telegram, de radio gilden een eeuw geleden den mensch niet ten 'Ste, zoodat hij zich met betrekkelijk weinig ""faoetingen moest tevreden stellen, terwijl wij ^houdend ons verplaatsen of ons woord op erren afstand doen hooren. Wie in een groote woonde, kwam bijna nooit in aanraking de bewoners eener andere w'ijk van die- ^'fae stad, omdat die wijk te veraf gelegen was. e8enwoordig is dit anders. Door elke stad van 6r dan gewone uitgestrektheid razen de de trams en de autobussen, steeds ge- steeds maar menschen verplaatsende, weer andere menschen gaan ontmoeten. elfs in het kleinste dorp leeft men niet meer 7° i,rustig" als in den landelijken tijd van .^ger. Men „moet er nu en dan eens uit." is het weerzien van bekenden, voorheen een far feest, dat met zorg werd voorbereid, mwoordig iets heel gewoons geworden. Men mt een spoorkaartje en een paar uur later faen in elkanders gezelschap. Iedereen kent fareen, iedereen ontmoet iedereen, iedereen fa zich naar iedereen. Dit heeft een bui- Sewoon sterken invloed gehad op al onze gangsvormen. Daar komt nog een ander ge- van de technische ontwikkeling bij, n.I. machinale productie van talrijke voorwer- die vroeger het gewrocht van liefdevolle falen Waren. Onze meubelen komen kant en far uit de fabriek, met de duizend tegelijk. vroeger een jong paar ging trouwen, be- fa het den meubelmaker en die vervaardigde 'r menschen, die hij kende, meubeltjes, waar- fai een zeker pleizier had. Vandaag loopt 'Qfiv* Ja den voordeeligsten winkel binnen en krijgt volledig ameublement, tafel, zes stoelen, t Ss°ir en theekast voor gefixeerden prijs, des- fads op afbetaling. Zoo gaat het met de ^fbekleeding, de gordijnen, de ledikanten, het ."fan, kortom ons heele huis wordt minde: lu faonlijk. Het geeft niet meer uitdrukking aan Wezen, maar het is een tamelijk neutraal fatje van de moderne industrie op het ge- fa van woninginrichting. Met onze kleeding fat niet anders gesteld. De moderne mensch fah confectiemensch. Zien wij in de bioscoop, meenvolgens een tafereeltje uit Amerika, faankrijk, uit Polen en uit Japan, dan zijn allemaal mannen met colbertjes en slappe fajes, deukhoedjes en lage schoenen, die r straat loopen, bewaakt door ongeveer een- e Politieagenten. Boven hun hoofden hangt falfde soort reclame-geschriften, de huizen 1 tamelijk uniform. Ware het niet, dat kli- fa en natuur eenig verschil maakten, een lle uit Buenos-Aires en een plaatje uit "aan, een foto ulb Napels en een uit Moskou fah nauwelijks van elkander te onderschei- fain. Er is in het heele leven veel minder dan vroeger. komt ook tot uitdrukking in het gemak, 'rmede moderne menschen zich bij elkan- insluiten tot reusachtige politieke groe- Cgen- waarin de persoonlijkheid ten onder v> tpn «riiv\c4n Tron V10+ nnllantiof Alloc ten gunste van het collectief. Alles wordt er, killer, onpersoonlijker, stijlloozer. De ^dswarmte van het individu koelt af. Om eehs geestdriftig te kunnen worden, verlaat ifaoderne mensch de eenzaamheid voor het ^faveld of de meeting, waar hij met duizen- L anderen tegelijk een zelfden stroom van j^facniijt enthousiasme door zich voelt heen- Waar allen zoo dicht op elkaar leven, k0edurig met elkaar in contact worden ge- fa. daar verdwijnt alle eerbied voor het 'onkelijke en het groote. e heeft eens gezegd, dat de groote man lijf) klein is in de oogen van zijn kamer- fa- Immers de lakei ziet den grooten man fa hemdsmouwen staan, worstelend met zijn ^fahknoopje, hij bemerkt, dat ook de fa-menschelijke persoonlijkheid haar klein- 'j^'^faclijke kanten heeft. Tegenwoordig heeft h de kansen, die vroeger alleen de lakei 'Hl' gevolg is, dat iedereen zijn oordeel Hi„ °Ver alles, liefst een kleineerend en neer- oordeel, want met het algemeen verkil de gemoedswarmte sterft ook het ver- tot hartelijk bewonderen uit. Slechts de ^tjfageest bleef bestaan, en een paar kunst- grootheden, door alle methoden van de Ufae reclametechniek dagelijks opgehemeld, yfa een laffen, slaafschen, kritiekloozen bij- ^°or angst gedecreteerd. V ®uropeesche menschheid is op den weg erviakking al ver vergleden. Zal zij in dit Vjfaordijke verdwijnen met heel haar cul- Weidlé vraagt het zich bezorgd af. De che mensch vraagt niet meer om Vfateid. Hij vraagt om comfort. Dit is, zoo Weidlé, een veeg teeken. Het wijst er de diepste geestelijke behoeften naar ergrond worden gedrongen en dat meer 'akkige begeerten en verlangens hun k hinemen. h visie op de nieuwste ontwikkeling van - °Peesche beschaving is niet erg vroolijk ekkend, maar tot op zekere hoogte is ze faeld juist. De vraag moet gesteld wor- eIke krachten in den mensch de dreigende \>e vervlakking kunnen stuiten. Temid- -\6r algemeene oppervlakkigheid, moet meri haar de diepte. De mensch moet den W tot inkeer komen, niet om rond te gaan loopen met een somber en saai gezicht, maar om de ware vreugde, die meer en meer verschrompelt van binnen uit te doen herleven. De tallooze ontmoetingen, de geregelde verplaatsingen, de onophoudelijke bijeenkomsten, waardoor de moderne mensch met zijn medemenschen in aanraking komt, behoeven voor zijn gemoed geen verkilling en voor zijn ziel geen vervlak king te beteekenen, indien hij naar het gezel schap maar iets meeneemt, dat levendiger en vuriger is dan de moderne oppervlakkigheid. Deze kracht kan hij putten uit een sterk gods dienstig leven. Ware godsvrucht behoedt den mensch voor verstrooiing en vervlakking, zender hem on mogelijk te maken voor den maatschappelijken omgang. Ze onderhoudt de warmte des gemoeds en schept in het alledaagsche bestaan een vas ten, allesbeheersch'enden stijl. Ware godsvrucht is niet kniezerig en vervelend, maar blijft al tijd een bron van innerlijken troost, vrede en vreugde. Veel oppervlakkigs wordt nagejaagd om de innerlijke troosteloosheid te overwinnen. De godvruchtige mensch overwint deze leegte door haar te vullen met zijn levende overtuiging. Het behoud der onmisbare gemoedswarmte, der stimuleerende vurigheid, is alleen verzekerd door een diep religieus leven. A. v. D. Aan de Deutsche Lufthansa is thans af geleverd het vierde katapultschip en drij vend steunpunt voor de luchtvaart, de „Friesenland". Terwijl de beide eerste kata pultschepen, het stoomschip Westfalen en het motorschip Schwabenland verbouwde vrachtbooten zijn, liep vorig jaar het speci aal voor den luchtdienst over den Oceaan gebo;*vde motorschip Ostmark van stapel. De thans aan de Lufthansa geleverde Frie senland vertoont in vergelijking met de veel kleinere Ostmark een groot aantal verbete ringen en vernieuwingen. De Friesenland is dan ook gebouwd voor den Noordelijken Atlantischen Oceaan, met als voorloopige ligplaats de Azoren, terwijl de Ostmark in de Gambiarivier in West-Afrika is gesta tioneerd voor den dienst over den Zuide lijken Oceaan. Vaak wordt de onjuiste bewering verspreid, dat de katapultschepen midden in den Oceaan dienst zouden doen. De katapultschepen liggen aan de kusten; hun taak is niet het zeetraject in tweeën te splitsen, doch den vliegbooten, die zwaar geladen den Oceaan oversteken, den moeilijken start van het water te besparen. Bo vendien doen zij dienst als radio-station; zij blijven met de vliegbooten tijdens den over tocht in draadlooze verbinding en doen dienst als peilstation. Voorts bevinden zich benzine voorraden aan boord voor de vliegbooten, een inrichting voor eenvoudige reparaties aan vlieg tuigen en motoren, en een weerberichtendienst. Zoowel de Friesenland als de Ostmark zijn bij de Howaldtswerken te Kiel gebouwd. De Frie senland meet 6500 bruto registerton, heeft een lengte van 138 M., een breedte van 16,5 M. en een diepgang van 6 M.; de voortbeweging ge schiedt door twee M.A.N.-Dieselmotoren van 2500 P.K. elk, terwijl de snelheid 16 knoopen (een knoop is 1852 meter) per uur bedraagt. De voornaamste technische installaties van het schip zijn: een katapult voor het afschieten van vliegtuigen tot een gewicht van 17 ton (dat is ongeveer het gewicht van onze Fokker F 36 Arend vol belast!), gebouwd in de Heinkel vlieg tuigfabriek te Warnemünde; een kraan- en vliegtuigentransportinstaliatie, een werkplaats voor reparaties aan vliegtuigen, een benzine tank, een radiostation, gebouwd door Lorenz en Telefunken, en een sleepzeil voor de vliegbooten. Omdat de Friesenland van den aanvang af bestemd was om dienst te doen als steunpunt voor het luchtverkeer met de Ver. Staten, moest hij grooter en zeewaardiger zijn dan de Ost mark. De Friesenland wordt bij de Azoren ge- stationneerd en zal vermoedelijk weldra dienen als steunpunt voor het groote, vier-motorige watervliegtuig Ha—139, waarmee dit jaar de proefdiensten over den Noordelijken Atlanti schen Oceaan, vorig jaar September met de Dornier Do-18 vliegbooten begonnen, zullen worden voortgezet. De jaarvergadering van de Koninklijke Ver- eeniging Oost en West is Zaterdag gehouden te Leeuwarden. In zijn openingswoord wees de algemeene voorzitter, de heer R. Zuyderholf, op het heup- lijk feit, dat er heden ten dage naast Oost en West vele vereenigingen zijn, die er naar stre ven, den band te versterken tusschen de in drie werelddeelen gelegen deelen van het Ko ninkrijk der Nederlanden. Spr. wees er op, dat het zeker goed is, dat elk dier vereenigingen zooveel mogelijk een. eigen terrein koos en daarop een stevige zuil bouwde, doch dat het niet goed is, dat die zui len tot nu toe vrijwel los van elkaar staan en niet overkapt worden door een groot koepeldak. Het grootsche gebouw, dat daardoor zou wor den gevormd, zou tot het volk meer spreken en op de regeering meer indruk maken dan die op zichzelf staande pilaren en wel bij het maken van propaganda en het voeren van ac ties in het belang van de rijkseenheid. De heer Zuyderhoff noemde in dit verband de versteviging van de staatkundige en de eco nomische eenheid van het Rijk, de versterking van zijn verdediging, de verkrijging van meer eenheid op allerlei gebied in de verschillende deelen van het Rijk, de verspreiding van meer kennis omtrent Nederland in de overzeesche deelen en tenslotte de zoo hoog noodige ver betering op de lagere en middelbare scholen ir. Nederland van het onderwijs in de kennis van onze overzeesche gewesten. De volgende jaarvergadering zal gehouden worden te Bergen op Zoom gedurende de fees ten ter gelegenheid van het 600-jarig bestaan van het marquisaat. Zondag 27 Juni zal het vijftig jaar geleden zijn, dat dr. K. A. F. Deelen, arts te Tilburg, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de geneeskunde. Den Haag, 19 Juni. Wist u, dat er Jamboree-vee be staat 'n heele trotsche kudde, die ergens in Bovenkerk rustig loopt te weiden? En weet u, dat er speciaal Jamboree-brood gebakken wordt. Van heel speciale samenstelling en in zéér groote hoeveelheden? Vijf-en-twintig-duizend menschen in een kamp zoo maar iederen dag voeden, dat is geen kleinigheid. En vooral niet, wanneer die 25.000 menschen allemaal jonge mannen zijn, die den heelen dag in de lucht zitten en een maag hebben.... daar weet moeder van mee te praten! Zulke knapen kunnen wat vleesch en wat brood op! Een zorg meer voor het voorberei dend comité. Reeds is bekend gemaakt, dat de leveran ciers van de benoodigde levensmiddelen werden aangewezen na inschrijving onder daartoe uit- genoodigde goed bekend staande firma s. Daar bij echter zijn eischen van deugdelijkheid ge steld, waar menig eigenaar van een groote zaak zich nog van achter de ooren krabde. Neem nu het vee. Op een speciaal daarvoor bestemd stuk weiland loopen op het oogenblik honderd prachtige koeien rustig te grazen met een aantal schapen de Engelschen kunnen moeilijk zonder schapenvleesch en staan een aantal kalveren in donkere stallen vet te worden. Die heele kudde, uitgezocht door de fa. v. d. Stam te Amsterdam, is bestemd voor de jamboree Straks gaan al die dieren naar de Amster- damsche slachthallen, waar zij gekeurd worden. De jamboree stelt bovendien nog een eigen keurmeester aan, die het vleesch nóg eens be ziet. Onder rabbinaal toezicht wordt het vleesch voor de Joodsche padvinders geheel gereed ge maakt en verpakt. En alles komt in doozen, waarin porties voor veertig man zitten, bij het centraal voeding-magazijn op de Jamboree, vanwaar het verdeeld wordt over de verschil lende kampen en troepen. Met het brood ging het nog iets ingewikkel der. Te voren werd een commissie ingesteld, die allerlei bloem-soorten onderzocht en allerlei combinaties beproefde met het doel een brood samen te stellen, dat minstens een etmaal zijn vollen smaak behield, niet hard of oud werd. 'Een speciaal padvindersbrood. Toen daar voor eenmaal het recept was gevonden werd eveneens bij inschrijving de levering gegund aan de firma Paul C. Kaiser in Den Haag, die er een specialen oven voor ter beschikking stelt en een afgesloten ruimte, waar het deeg wordt vervaardigd. 4800 brooden per uur worden hier vervaardigd. In vijf uren tijds zijn dus ae 25.000 brooden, voor de jamboree benoodigd, klaar. Zij worden dan in eveneens speciaal vervaardigde kratten verpakt, zóó, dat zij door het doorstroomen van de lucht snel kunnen afkoelen, en gaan dan met twee tractors, elx met 300 kratten, naar de jamboree, waar zij des avonds tusschen acht en negen uur wor den afgeleverd aan het centrale magazijn om van daar uit weer langs denzelfden weg te worden gedistribueerd. Zoodra het kamp door de bezoekers is ont ruimd, d.i. des namiddags 8 uur, worden de kruidenierswaren en het brood voor den vol genden dag met vrachtauto's naar de maga zijnen der subkampen gebracht, om daar door de magazijnbeheerders in ontvangst te worden genomen, om op nader te bepalen tijdstip te worden gedistribueerd aan de verbruikers. De levensmiddelen, welke aan spoedig be derf onderhevig zijn, zooals versch vleesch. melk, groenten, enz. worden, in de vroege mor gen van den dag waarop ze geconsumeerd wor den, aan het hoofdmagazijn afgeleverd, om vervolgens zoo spoedig mogelijk, vóór de open stelling van het kamp voor het publiek, naar de subkampen te worden vervoerd, alwaar ze snel worden gedistribueerd. Samengesteld is een Nederlandsch en een Engelsch menu. Het Nederlandsche menu wordt verstrekt aan de 'Nederlandsche padvinders, het Engelsche menu aan die van Engelsche nationaliteit. De padvinders van andere land aarden mogen landsgewijze hun menu kiezen tusschen deze beide menu's. Met de wenschen, gesteld aan de voeding van de Israëlieten, Mohammedanen, Hindoes, enz. zal zooveel mogelijk rekening worden ge houden. Mede zal aandacht worden geschon ken aan de voeding van de Vegetariërs. De bereiding van het eten geschiedt door de padvinders zelf. Hiervan zijn uitgezonderd ongeveer 700 Voor trekkers, die eenigen tijd vóór, gedurende en eenigen tijd na de Wereld Jamboree een af zonderlijk kamp op het Jamboree-terrein zul len betrekken, om daar verschillende diensten tc verrichten. Voor hen wordt een keuken in gericht, waar het eten door koks wordt be reid. In die keuken wordt ook het eten bereid voor de lijders, die in het hospitaal op het Jamboree-terrein ter verpleging zijn opgeno men en waarvoor de behandelende geneesheer geen bijzondere voeding heeft voorgeschreven. Het eten voor de verpleegden op een be paald dieet wordt bereid in een in de onmid dellijke nabijheid van het hospitaal op te rich ten keuken. Het hoofdmagazijn krijgt de beschikking over een reserve-voorraad middageten (gecon serveerd) voor één dag, teneinde in de be hoefte te kunnen voorzien, wanneer stagnatie in de verstrekking van versche levensmidde len mocht plaats hebben. Bij ieder submagazijn bevindt zich een ruil- magazijn, waar levensmiddelen, welke niet in den smaak vallen en zich nog in cte oorspronke lijke verpakking bevinden, kunnen worden ge ruild tegen andere. De landstormcommissie 's-Gravenhage heeft besloten op den verjaardag van Prins Bem- liard, 29 Juni as., samen te komen op het vliegveld Ypenburg, van twee tot vijf uur des namiddags. Vliegtuigen van de luchtvaartafdeeling van de Kon. Ned. Landmacht te Soesterberg en van de Kon. Ned. Marine te De Kooy, zuilen ver schillende demonstraties uitvoeren. Ook de ci viele luchtvaart zal toonen waartoe zij in staat is. De voorzitter der oommissie, oud-minister ir. M. C. E. Bongaerts, zal een openingswoord spreken en voorts zal de voorzitter der Nat Landstormcommissie, luit.-gen. L. F. Duymaer van Twist, een korte toespraak houden. De Nederl. R. K. Middenstandsbond houdt Dinsdag 22 én Woensdag 23 Juni, in het Casino te 's-Hertogenbosch, zijn 12e congres. De'onderwerpen, welke aan de orde worden gesteld, staan in het teeken van dezen tijd. Het rapport inzake handels- en vakopleiding voor den middenstand, in verband met de ves tigingswet kleinbedrijf, zal op den eersten dag in behandeling worden genomen. Op den tweeden dag komt het prae-advies van prof. dr. J. S. de Quay over „De bescherming van 't zelfstan dig kleinbedrijf in den detailhandel" aan de orde. De congresrede zal worden uitgesproken door den heer A. J. Koops, voorzitter van den N.R.K M. te Venlo. Daarna zal de directeur van het bureau van den N.R.K.M. een kort verslag uitbrengen over de werkzaamheden van den bond in de periode September 1935Juni 1937. Het congres zal worden besloten met een toe spraak, te houden door den aalmoezenier K. Roncken, geestelijk adviseur van den R. K. Middenstandsbond in het bisdom Roermond. Het Hoofdbestuur van de Aartsdiocesane Hanze vergaderde één dezer dagen. Met algemeene stemmen werd besloten een groote actie te ontwikkelen om te bereiken, dat de omzetbelasting, welke op 1 Januari 1939 automatisch verdwijnt, niet weer opnieuw zal worden ingevoerd, daar de omzetbelasting in vele branches een bedrijfsbelasting is geworden. Kennis werd genomen van het feit, dat het ledental van den bond zich nog steeds in stij gende lijn voortzet. Het Hoofdbestuur besloot een vertegenwoordiger aan te wijzen in het fonds U.B.O. Ter vergadering bleek, dat zoogenaamde „vei lingen" dikwijls zeer ten nadeele van het pu bliek en van den middenstand plaats vinden. Verschillende gevallen wezen uit, dat hier van een euvel sprake is, dat- regeling behoeft. In die richting zal dan ook een actie worden ingezet. Reeds thans werden de eerste voorbereidin gen getroffen voor het organiseeren van de na- jaars-Centrale Raadsvergadering, welke op Woensdag 20 en Donderdag 21 October plaats vindt, ditmaal te Utrecht, waar tegelijk de plaatselijke R.K. Middenstandsvereeniging (de bekende Leo-Vereeniging) haar 45-jarig be staan herdenkt. Een langdurige bespreking heeft vervolgens plaats gevonden over de organisatie van de „kringen". Na een tocht van verscheidene dagen kwam Zaterdagmorgen het transport van de nieuwe spanning van de verkeersbrug over de Oude Maas bij Dordrecht op zijn plaats van be stemming aan, waar het gevaarte aan zijn pij lers werd vastgelegd. Het ligt in de bedoeling de eerstvolgende dagen het brugdeel op te vijzelen tot het de vereischte hoogte zal hebben verkregen en het op de pijlers zal worden ge schoven. Dit werk zal echter eenige dagen in beslag nemen, zoodat wordt verwacht, dat de laatste etappe van het werk niet voor het einde van de volgende week zal geschieden. Op het Wilhelminaplein te Wassenaar is Za terdagmiddag onder zeer groote belangstelling het gedenkteeken onthuld, c'at de Wassenaar- sche bevolking daar heeft opgericht ter nage dachtenis van H. M. de Koningin-Moeder. Op het afgezette gedeelte hadden zich zeer vele genoodigden verzameld. H. M. de Koningin was vertegenwoordigd door baron Van Burmania Rengers, oud-hofmaarschalk van de Koningin- Moeder. Aanwezig waren voorts verschillende leden van de vroegere hofhouding van Koningin Emma. De plechtigheid werd geopend met een rede van den voorzitter van het comité dr. Ph. J. lo'enburg. Nadat het Wassenaarsche muziekgezelschap Excelsior drie coupletten van het Wilt heden r.u treden ten gehoore had gebracht, verzocht de heer Idenburg den vertegenwoordiger van II. M. de Koningin, het gedenkteeken te willen onthullen. Het was een treffend moment, toen baron Rengers onder het spelen van het Wil helmus het monument onthulde en een groot bloemstuk aan den voet daarvan neerlegde. Dr. Idenburg verzocht vervolgens het gemeentebe stuur van Wassenaar het monument te willen aanvaarden, hetgeen de burgemeester, hierna het woord voerend, namens het gemeentebestuur deed. Aan het slot van zijn rede legde de burge meester namens het gemeentebestuur een groo- en krans aan den voet van het gedenkteeken, welks voorbeeld hierna volgden verscheidene deputaties van plaatselijke vereenigingen en corporaties. De schooljeugd van Wassenaar kreeg hierna gelegenheid langs het monument tedefileeren. Circa 500 kinderen van lagere en U. L. O.-scho len marcheerden langs het gedenkteeken. Elk" school legde bloemen neer. De heer Idenburg sprak tenslotte woorden van dank. De plechtigheid werd besloten met het spe len van twee coupletten van het Wilhelmus. Bij de luchtvaartafdeeling te Soesterberg is Zaterdag de dag herdacht, waarop het 15 jaar geleden was, dat de school voor de opleiding tot reserve-officieren-waarnemer fs opgericht. In verband hiermede is des middags in het officierscasino een reünie gehouden van de ge durende deze vijftien jaar opgeleide reserve officieren-waarnemer. Onder de talrijke deel nemers merkten wij op den reserve-majoor waarnemer Simon Thomas, eersten commandant der school en de beide eerste leeraren, de kapi teins-waarnemer J. van der Zande en Th. van Weeren. Bij het monument, opgericht ter nagedachte nis der gevallen vliegers, staande voor het hoofd gebouw der militaire administratie, is in tegen woordigheid van den commandant der lucht vaartafdeeling, een krans gelegd, waarna de reünisten zich vereenigden aan een gemeen schappelijk diner in het officierscasino, waar mede aanzaten luit.-kolonel F. H. van Heyst, ccommandant der luchtvaart-afdeeling en zijn adjudant. De thans in gebruik zijnde drie telefoon kabels voor het verkeer tusschen Engeland Nederland en met verder liggende landen, werden gelegd in de jaren 19221926 en bo den aanvankelijk gelegenheid tot het tot stand brengen van 27 verbindingen. In den voorzomer van 1936 werd besloten tot het leggen van een nieuwen kabel. De nieuwe kabelverbinding bestaat uit twee kabels, waarvan de een dient voor de heen richting en de andere voor de terugrichting van een gesprek. Een der kabels komt met een lengte van 148 K.M. te liggen op de plaats van den ouden kabel, die wordt opgeruimd, de andere kabel komt noordelijk daarvan. Ook is gedacht aan het scheppen van een muziekverbinding in de nieuwe kabels voor radio-uitzendingen, welke thans via Brussel moeten worden omgeleid. Door snel uit te voe ren omschakelingen met speciale filters zal dit mogelijk zijn. Technisch en exploitatief moet deze kwestie echter nog nader onderzocht wór den- Wanneer de nieuwe kabels zijn gelegd en de oude is opgeruimd, zullen er 47. onder gunstige omstandigheden 48, verbindingen tot stand kunnen worden gebracht. Deze maand is met het leggen van de nieuwe kabels een aanvang gemaakt. Evenals de oude kabels komen ook deze te liggen tusschen Dom burg en Aldeburgh. Nadat de kabels zijn gelegd, zal nog geruimen tijd gemoeid zijn met kabelmetingen, zoodat de indienststelling eerst in dit najaar kan wor den tegemoet gezien. De Nederlandsche Meelcentrale maakt be kend: Het gedeelte van het prijsverschil per 100 kg. voor den invoer van veekoeken (in den zin van artikel 1, lid 1, onder llo, van het Crisis-Akker bouwbesluit 1934) als bedoeld in artikel 8. b, onder 2o, van de Crisis-Akkerbouwbeschikking 1934 I, is als volgt vastgesteld: Inklaring Inklaring v. 21 Juni V. 1 Sept. aft/m31 aft/m31 Aug. 1937: Dec. 1937: voor lijnkoeken 1.20 -.95 voor soyaschroot -.-.— voor soyakoeken -.— voor grondnootkoeken -.35 -.35 voor grondnootschilfers -.45 -.45 voor grondnootmeel -.45 -.45 voor cocaskoeken -.65 -.65 voor Ned. Oost-Indische cocoskoeken -.55 -.55 voor maisveekoeken e.d. -.40 -.40 voor alle andere niet ge noemde soorten veekoe ken (al dan niet ver werkt met bijproducten en/of afvallen) -.10 -.10 Voor de goede orde wordt opgemerkt, dat in deze bedragen niet is begrepen het in artikel 8, b, onder lo, van voornoemde beschikking be doelde gedeelte van het prijsverschil. Indien men zijn import op verderen termijn nu reeds wenscht vast te leggen tot bovenge noemde prijsverschillen, gelieve men zich daar over met de Nederlandsche Meelcentrale te Den Haag in verbinding te stellen'.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5