SPORT EN WEDSTRIJDEN HEIDE *!2J i Saarloos wint bij de profs in de Ronde van Haarlem ly ZEGE VAN SCHULTE BIJ DE AMATEURS ZONDAG 20 JUNI 1937 Vijftiende partij remise athletiek 7L 1 W ~Kn e° Goede organisatie Centrale vliegschool Teuge Tegen het alcoholism® OLYMPISCHE SPELEN DE SPELEN IN JAPAN Geen treinkosten voor buiten- landsche bezoekers WIELRENNEN De renners, die aan de Ronde van Duitschland deelnemen, naderen in een peleton Hannover, het eind punt van de tiende étappe DAMMEN De strijd tusschen Springer en Raichenbach VOETBAL F,I.K.A.-BESTUUR BIJEEN Voorloopig geen wedstrijden tegen Spanje WERELDKAMPIOENSCHAP- PEN IN 1938 Britsche ploeg neemt waar schijnlijk deel HONGARIJE—NEDERLAND De Nederlandsche ploeg definitief vastgesteld Nieuw wereldrecord 10 K.M. snelwandelen LAWNTENNIS GOEDRAAD VERLIEST VAN COCHET Fransche tenniskampioenschappen voor beroepsspelers Nuesslein en Cochet in den eindstrijd QUEENSCLUB-TOURNOOI TE LONDEN Budge en mej. Jedrzejowska winnen AUTOMOBILISME 24-UURSWEDSTRIJD VAN LE MANS Vier wagens tegen elkaar gebotst RONDE VAN DUITSCHLAND Schild wint de voorlaatste étappe DE TOUR DE FRANCE Alle ploegen thans bekend 8 8 BI SO «e,0- ft HOL L A N D- A M E R I K A LIJN en olie ugentschoppen en erkende Reisbureaux. WIELRENNEN Belangstelling voor dit tvieler- evenement was zeer groot MOTORSPORT FRITH WINT SENIOR T. T. IN NIEUWEN RECORDTIJD Stanley Woods tweede SCHAATSENRIJDEN EUROPEESCHE RIJDERS NAAR JAPAN? Vooraanstaande sportmenschen uitgenoodigd ZEILEN LUIT. POORTMAN WINT TE KIEL De intern, marine-zeilwedstrijden Zaterdag officieel geopend Zomerkampzweef vliegen Gratis Jhr. Ruys-herdenking op het Kath. Congres te Warschau In- Eindexamen Gymnasium BOND HEEMSCHUT Jaarvergadering te Arnhem Het Japansch Olympisch Comité heeft me degedeeld, dat de buitenlandsche deelnemers aan de Olympische Spelen 1940 te Tokio geen treinkosten behoeven te betalen. De buitenlandsche bezoekers genieten 50 pet. reductie op de reiskosten. Te Slikkerveer werd Zaterdag de vijftiende partij gespeeld van den strijd om het wereld kampioenschap dammen tusschen Springer en Raichenbach, welke party in remise eindigde, zoodat de stand thans als volgt is: Raichenbach 15 3 10 2 16 Springer 15 2 10 3 14 De zestiende partij wordt Maandag te Breukelen gespeeld. Onder voorzitterschap van den heer J. Rimet werd Zaterdag te Amsterdam een bestuursby- eenkomst der F.I.F_A. gehouden. Aanwezig wa ren de leden: Mauro (Ttalië), Seeldrayers (Bel gië), Bauwens (Duitschland), Dupuy (Uruguay), F^cher (Hongarije), Johanson (Zweden), Pe- likan (Tsjecho-Slowakye) en Lotsy (Neder land), alsmede de secretaris dr. Schricker. De heer Lotsy heeft op deze bijeenkomst rapport uitgebracht over de organisatie van den wedstrijd tusschen Centraal- en West- Europa, welke ontmoeting plaats vindt ten be hoeve van een speciaal propaganda- en steun fonds van de F.I.F.A. De heer Rimet heeft den heer Lotsy dank gebracht voor de vele werkzaamheden, welke hy voor het tot standkomen en de organisatie oer ontmoeting heeft moeten verrichten. Te vens was men vol lof over de medewerking er den steun, door het Nederlar.dsch Olympisch Comité en den K..N.V3. te dien aanzien ver leend. Het bestuur besloot voorloopig geen toestem ming te geven tot het spelen van wedstrijden tusschen Spaansche elftallen of clubs tegen ploegen van een land, aangesloten by de F. I F. A. Deze maatregel is van vcorloopigen aard totdat de situatie zich in Spanje, meer in het bijzonder ten aanzien van het voetbal en den Spaanschen voetbalbond, duidelijker heeft af- geteekend. Verschillende aangelegenheden betreffende de wereldkampioenschappen en de organisatie daarvan werden besproken en afgehandeld. Het bestuurslid van den Franschen Voetbal bond, de heer Delaunay, heeft na een reis naar Engeland verklaard, dat zeer ernstig onder de oogen wordt gezien een Britsche ploeg naar de wereldkampioenschappen 1938 te Parijs te zen den. De Engelschen hebben eenige voorwaarden gesteld, namelijk enkele veranderingen in het programma van deze kampioenschappen, maar indien deze ingewilligd worden, bestaat de kans, dat een officieele Engelsche ploeg naar Parijs komt, bestaande uit Schotsche, Engelsche en Iersche spelers. Naar wry vernemen is de Nederlandsche ath- letiekploeg, die Zaterdag 26 en Zondag 27 Juni as. te Boedapest teger. Hongarije zal uitkomen, na de gehouden selectiewedstryden, thans defi nitief als volgt samengesteld: 100 meter: Osendarp en van Beveren. 200 meter: Osendarp en van Beveren. 400 meter: K. Baumgarten en Wernink. 800 meter: Bouman en de Ruyter. 1500 meter: Kalkman en de Ruyter. 3000 meter: Petit en Jan Zeegers. 110 meter horden: W. Kaan en Brasser Hoogspringen: Brasser en Spanjerdt. Discuswerpen: de Bruyn en Brasser. Polsstokhoogspringen: Lamoree. Kogelstootende Bruyn en Lamoree of Brasser Speerwerpen: van de Poll en Lutkeveld. 4x100 meter estafette: Boersma, van Beve ren, H. Baumgarten en Osendarp. Houtzager vertoeft de volgende week in Zwe den en kon, dus niet worden opgesteld. De Haas was voor de 400 meter niet beschikbaar, terwijl hij in de estafetteploeg niet kon worden opge nomen in verband met het feit, dat hy geen gelegenheid voor training had. De leider van de ploeg is de heer G. A. Bur ger, voorzitter van de Nationale Technische Commissie der K.N.A.U. Coach is de heer P. Korver, terwijl de heer H. J. Ouwerkerk den toer als masseur mee maakt. Voor den Zaterdagavond staan de volgende nummers op het programma: 100 meter, 1500 meter, 400 meter,'speerwerpen, hoogspringen en kogelstooten, Zondagmiddag worden dan de nummers pols stokhoogspringen, 200 meter, 800 meter, 110 meter horden, 3000 meter, discuswerpen en de estafette verwerkt. Naar wij vernemen zal de ploeg in twee ge deelten, Donderdag en Vrijdag, per KLM- toestel naar Boedapest vertrekken. Maandagavond 28 Juni vertrekt men uit Boe dapest, Dinsdagavond wordt te Weenen de lan- denwedstrijd tegen Oostenrijk gehouden. Woensdag daaraanvolgende vliegt de geheele ploeg per KLM-toestel naar Nederland terug. De Zweedsche wereldrecordhouder snelwan delen Mikaelsch heeft in het stadion te Stock holm een geslaagde poging ondernomen om het wereldrecord over 10 K.M. snelwandelen, dat sedert 1932 op naam stond van den Engelsch- man A. H. G. Pope met een tijd van 44 min. 42,4 sec., te verbeteren. Hij liep dezen afstand :n den nieuwen wereldrecordtyd van 44 min. 9,6 sec. Bij de te Parijs voortgezette wedstrijden om de Internationale Fransche tenniskampioen schappen voor beroepsspelers verloor onze land genoot Goedraad van den bekenden Franschen speler Henri Cochet met 46, 36, 46. Voor een verrassing zorgde de jonge Franschman Estrabeau, die den Amerikaan Stoeffen na spannenden strijd met 64, 108, 46, 46, 6—3 versloeg. Tilden (V.S.) won van Vissault (Frankrijk) met 6—2, 62, 62, 62, terwijl de Duitscher Nuesslein de meerdere bleef over Ramillon (Frankryk) met 16, 75, 64, 6—4. In de halve eindstrijden verrichtte de Duit- sche oefenmeester Hans Nuesslein een fraaie prestatie door den Amerikaan Tilden met 36, 108, 62, 63, te verslaan. De Franschman Cochet won met 36, 64, 64, 61 van zijn landgenoot Estrabeau, zoodat Cochet en Nuesslein elkaar in den eindstryd zullen ontmoeten. Zaterdag is het internationale tennistoumooi, georganiseerd door de Queensclub te Londen, beëindigd. In het heeren-enkelspel won de Amerikaan- sche Davis-bekerspeler Donald Budge gemak kelijk van zijn Engelschen collega Austin met 6—1, 6—2. Mej Jedrzejowska (Polen) won het dames enkelspel door in den eindstrijd mej. Kay Stam mers (Engeland) met 63, 6—0 te verslaan. Het dames-dubbelspel was voor mevr. Hen- rotin (Frankryk) en mevr. Andrus (V.S.), die met 86, 61 van de Engelsche dames Harvey en Hardwick wonnen. Mej. Noel (Frankrijk) en De Borman (België) versloegen in den eindstrijd van het gemengd dubbelspel mej. Jedrzejowska en Billington (Engeland) met 75, 62. Tenslotte bleef het Amerikaansche Davis- bekerdubbel Budge en Mako overwinnaar op de Franschen Petra en Boussus, die in de finale met 16, 97, 16 werden verslagen. Zaterdag is de jaarlijksche 24-uurswedstrijd voor automobielen te Le Mans begonnen. Na dat de 51 deelnemende wagens door den be kenden recordryder John Cobb waren gestart, nam de Fransche coureur Sommer met zijn Alfa Romeo onmiddeliyk de leiding. Hy was deze echter spoedig kwyt, want In de tweede ronde nam zijn landgenoot Wimille met Bugatti den kop over, terwyl Sommer even later reeds zün wagen moest laten repareeren. De derde Fransche coureur Chiron, had al gauw moei- lykheden met de bougies van zijn Talbot, waar door hü moest opgeven. Na een uur had een ernstige botsing plaats. Doordat de Bugatti van den Franschman Kippeurt plotseling dwars over den weg kwam te staan, konden de vol gende vier wagens niet snel genoeg meer rem men en vlogen tegen elkaar op. De Engelseh- man Fairfield werd met een wijden boog uit zijn wagen geslingerd, maar hy kwam er, even als de bestuurders van de andere wagens, ge lukkig met onbeteekenende verwondingen af, Ne voorlaatste étappe van de ronde van Duitschland, Zaterdag van Hannover naar Hamburg over een afstand van 227 K.M. ver reden, liet heel weinig strijd zien. Gedurende den geheelen rit lag het peleton bij elkaar. Eerst dicht bij het eindpunt werd het veld cenigszins uit elkaar gerukt door de jacht naar ce finish. Eenige meters voor de eindstreep kon de Duitscher Schild zijn grootste tegen standers, den Belg de Caluwe en den Fransch man Lachat, van zich afschudden. In het al- emeen klassement kwam door de massale aan komst geen verandering, zoodat de uiteindelijke overwinning den winnaar van de eerste étappe, Weckerling, bijna niet meer kan ontgaan. De uitslag luidde: 1. Schild (Duitschland) 6 uur 46 min. 10 sec.; 2. de Caluwe (Eelgië)3. Lachat (Frankrijk)4. Bautz (Duitschland) 5. Varetto (Italië)6. Wengler (Duitschland) 7. Diederichs (Duitschland)8. Petersen (De nemarken) 9. Weckerling (Duitschland)10. Kyewski (Duitschland) en nog 18 andere ren ners, allen in denzelfden tyd. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Weckerling (Duitschland) 89 uur 3 min. 44 sec.; 2. Geyer (Duitschland) 89 uur 19 min. 51 sec.; 3. Diederichs (Duitschland) 89 uur 11 min 5 sec.; 4. Bautz (Duitschland) 89 uur 13 min 42 sec.; 5. Roth (Duitschland) 89 uur 15 min. 15 sec.; 6. Kijewski (Duitschland) 89 uur 15 min. 36 sec.; 7. Thierbach (Duitschland) 89 uur 17 min. 14 sec.; 3. de Caluwe (België) 89 uur 27 min. 33 sec. Met het engageeren van de laatste drie ren ners voor de Luxemburgsche ploeg van den Tour de France, zijn alle renners voor de lan denploegen bekend geworden. Deze zijn: België: Sylvère Maes, Vervaecke, Hendricks Wierinckx. Deltour, Disseaux, Danneels, Lowie. Kint en Meulenberg. Frankrijk: Paul Choque, Lapébie, Le Grêven, Gamard, Cloarec, Archambaud, Speicher, Thié- tard, Tanneveau en Marcaillou. Luxemburg: P. Clemens, M. Clemens, Mersch, Majerus, Neuens en Klensch. Nederland: A. van Schendel, T. van Schen- del. Middelkamp, Braspenninx Jr., Van der Ruit en van Nek. Duitschland: Thierbach, Geyer, Weckerling, Bautz, Roth, Wengler, Wendel, Schild, Ober- beek en Hauswald. Zwitserland: Zimmerman, Pedroli, Amberg. Saladini, Weber en Egli. Spanje: Canardo, Berrendero, Prior, Ezquer- ra. Ramoe en Gimeno. Italië: Bartali, Rossi, Martano, Cimmatti, Scrvadei, Viccini, Generati, Romanatti, Valetti. Favalli. Van de individueelen noemen wij: België: Braeckeveldt, Deloor, Muller en Vis sers. Frankryk: Yvon Maria, Soffietti, Maye, Ca- eheux. Pippo, Frechaut, Garini, Passat, Bra- mard, Lemarie, Auville, Alles, Laurent, Oubron. Goujon, Ducazeaux, Dubois, Godard en Ga- lateau. Canada: Gachon. Italië: Molinar, Balli, Siminini en Morelli A»9- va» fvloorscher, t,fi6®" ROTTERDAM' '.II. AMSTERDAM Zaterdagmiddag had onder buitengewoon groote belangstelling het Wielercriterium Ronde van Haarlem" plaats, dat met groote zorg was voorbereid door de stichting „Haar lems Bloei" in samenwerking met de H. S. V. „De Kampioen". En we mogen den organisato ren een woord van hulde niet onthouden, want alles verliep zeer vlot, zoodat prachtig op tyd geëindigd kon worden. Het in grooten getale op gekomen publiek heeft in beide courses van een fraaien strijd kunnen genieten. Prachtig op tijd startten om drie uur de amateurs voor hun rit over 40 K.M. (20 ronden) Reeds spoedig trok de Haarlemmer C. de Best er tusschen uit, maar lang had hy van dezen voorsprong geen pleizier, want al spoedig werd hij bedreigd door Schulte en Demmenie. Eerst genoemde van dit tweetal zette daarop alleen door en nam de leiding. Langzamerhand ver grootte hij zyn voorsprong tot een 150 M. Inmiddels waren de overige renners zeer ver spreid, maar Demmenie, Joosen, Anneese en De Best gingen in de tweede helft van den stryd den vluchteling, Schulte, na, die zich fraai aan den kop wist te handhaven en ten slotte in den tyd van 59 min. 39 sec. zege vierde. De snelste ronde 'was afgelegd in 2 min. 53 sec., de minst snelste in 3 min. 5 sec. Met een krans omhangen reed Schulte een eere-ronde, gevolgd door den best geplaatsten Haarlemmer C. de Best. Om even halfvyf vertrokken een zestigtal professionals en onafliankelijken voor de 80 K.M. (40 ronden). Aanvankelijk namen de ren ners het nogal kalm op en reden de eerste elf ronden alle boven de drie minuten; de derde ronde zelfs in 3 min 7 sec. In de eerste helft van den stryd was het een voortdurend ver kennen; om beurten reden de renners voorop. Toen de tweede helft van den rit Inging, kwam er meer teekening in den strijd. Een "v felle uitlooppogingen hadden voorloopig succes en vooral de renners van de „Magneet"-ploeg on derscheidden zich hier by. Na 25 ronden gingen Van Nek, Van Gageldonk en Hiddes er van door en vergrootten hun voorsprong tot onge veer 60 M. Doch een vyftal ronden later was het peloton weer byeen. In de 35ste ronde kwam Reynen naar voren; hy liep een vijftig meter weg, maar toen zette het peleton de achter volging in en de voorsprong ging te niet. Nog waagde v. d. Star een poging, evenwel zonder succes en zoo moest de sprint de beslissing brengen. Met een fraaie spurt ging de Rotter dammer Saarloos het eerst over de eindlijn met C. Valentyn aan zijn wiel. De laatste ronde was tevens de snelste n.l. in 2 min. 52 sec. In dezen rit was 40 KM. afgelegd in 1 uur 0 min. 34 sec.; 60 KM. in 1 uur 30 min. 49 sec. en het geheele parcours In 2 uur 0 min. 47 sec. Na afloop reikte de voorzitter van „Haar lems Bloei" in „Dreefzicht" de pry zen uit. De voorzitter-kamprechter, de heer George Hogenkamp, zei nog, dat nu dit wielerevenement zoo schitterend geslaagd is, het volgend jaar weer deze wedstrüd gehouden zal worden. De uitslagen luiden: Amateurs, 40 K.M.: 1 G. Schulte, Amsterdam, 59 min. 39 sec.; 2 J. Demmenie, Rotterdam; 3 P. Joosen, Breda; 4 C. de Best, Haarlem; 5 H. Anneese, Amsterdam; 6 G. Vis, Lelmuiden; 7 M. van Gelder, Amsterdam; 8 J. Groot, Alk maar; 9 J. W. Jansen, Den Haag; 10 W. van Meeteren, Giesendam; 11 T. pynenburg, Til burg. Profs en onafhankeiyken (80 K.M.): 1 J. Saarloos, Rotterdam, 2 uur 0 min. 47 sec.; 2 C. Valentyn, St. Willebrord; 3 A. Overweel, Rotter dam; 4 A. van Amsterdam, Leiderdorp; 5 P. van Nek, Buiksloot; 6 C. P. Bronger, Rozen- daal; 7 Teuns, Princenhage; 8 A. van Es, Den Haag; 9 G. v. d. Star; 100 R. Riethoven, Lei den; 11 Mosterd; 12 J. van Rossum, Den Haag; 13 M. Valentyn, St. Willebrord; 14 N. van Ga geldonk, Breda, Vrydag is de laatste en tevens meest bekende wedstrijd van de T. T.-races op Man gehouden, de Senior T. T. in de zware 500 cc-klasse. De bekende Norton-rijder Fred Frith werd eerste in den nieuwen recordtijd van 2 uur 59 min. 41 sec. Stanley Woods kwam slechts 15 seconden later als tweede binnen, zoodat hij dus met een ge middelde snelheid van 141.70 K.M. per uur ge reden had. Op de derde plaats eindigde de Norton-rijder White in 3 uur 8 min. 44 sec. (gem. snelheid 134.56 K.M. per uur). De Japansche schaatsenrijdersbond heeft be sloten voor het seizoen 1937-1938 verscheidene Europeesche hardrijders en hardrijdsters op de schaats, alsmede kunstrijders en kunstrydsters uit te noodigen naar Japan te komen. Door het geven van wedstrijden en demonstraties ligt het in de bedoeling het peil van de Japansche rij ders en rijdsters op te voeren. Uitgenoodigd zul len worden de hardrijders Ballangrud, Mathie- sen, Krog, Engnestangen, allen uit Noorwegen; Vasenius (Finland), Stiepl (Oostenrijk), Frei- singer en Schroeder (Vereenigde Staten) en de rydsters Kit Klein (Vereenigde Staten), Verne Lesche (Finland) en Laila Schou Nilsen (Noor wegen). Voorts zou men ook gaarne de paren Maxie HerberErnst Baier (Duitschland) en de beide Pausins (Oostenrijk) demonstraties in Japan zien geven. Zaterdag zijn de internationale marine-zeil- wedstrijden in de Kieler bocht voortgezet met de tweede race. Onze landgenoot, luit. B. Poort man, die reeds Vrijdag op prachtige wijze de eerste plaats bezet had, toonde zich ook nu wederom den besten zeiler van de vertegenwoor digers van de zes andere landen. Het was prachtig', zonnig weer, maar er stond zeer wei nig wind. De Nederlandsche zeiler wist echter door meesteriyk manoeuvreeren van het min ste voordeeltje profyt te trekken en had spoe dig een flinken voorsprong op zijn mededingers behaald. Wel kwamen Duitschland en Italië daarna nog geducht opzetten, maar luit. Poort man verdedigde zün overwinning en ging' met een voorsprong van byna een minuut als eer ste door de finish. Daar er slechts drie races worden gezeild en het winnen van twee daar van reeds voldoende is om de eindoverwinning te behalen, heeft luit. Poortman den door rijks kanselier Hitier beschikbaar gestelden Hinden burg-herinneringsbeker, welke in het bezit van Italië was, voor Nederland veroverd. Daar hu verder in deze twee races zooveel punten heeft, verzameld, dat geen enkele andere deelnemer, ook in het voor Nederland ongunstigste geval, onzen landgenoot in puntenaantal nog kan overtreffen, heeft luit. Poortman tevens den eere-prijs gewonnen, welke door den opperbe velhebber van de Duitsche Marine was uitge loofd. De uitslag van de tweede race luidde: 1. Ne derland (luit. B. Poortman) 2 uur 4 min. 34 sec.; 2. Duitschland 2 uur 5 min. 25 sec.; 3. Italië 2 uur 6 min. 24 sec.; 4. Engeland 2 uur 9 min. 14 sec.; 5. Denemarken 2 uur 11 min. 44 sec.; 6. Frankrijk 2 uur 13 min. 35 sec.; 7. Zweden 2 uur 14 min. 47 sec. Zaterdagmiddag is op het vliegveld Teuge by Deventer de Centrale Vliegschool, daar gesticht vanwege den Bond van Nederlandsche Zweef- vliegclubs, officieel geopend in het bijzijn van tal van luchtvaart-autoriteiten. Aanwezig waren o.m. ir. J. E. F. de Kok, voorzitter van de Ko- ninkiyke Nederlandsche Vereeniging voor de Luchtvaart, H. Kersken, voorzitter van Neder landsche Zweefvliegers, H. Ch. E. van Ede van der Pais, directeur van den Luchtvaartdienst aan het departement van Waterstaat, ir. A. G. van Baumhauer en dr. ir. K. J. van der Maas van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart, gene- raal-majoor P. W. Best, bevelhebber in de vierde afdeeling, majoor Steup van het vliegkamp Soesterberg, dr. C. Kolff voorzitter van de Na tionale Luchtvaartschool, de heer Schmidt Crans en A. C. baron van der Feltz, voorzitter van het vliegveld Teuge. De aanwezigen werden door den heer A. L. Bauling, voorzitter van de vliegclub Teuge, verwelkomd. Ir. de Kok loofde in een toespraak het initiatief van de heeren H. J. Ankersmit en A. L. Bauling tot stichting der school en heesch daarna de vlag. Hierna voerde de heer Kersten het woord, die het belang van het zweefvliegen voor de vliegpost in het licht stelde. De voorgenomen IJselvlucht, welke eenige sport-motorvliegers zouden ondernemen, moest wegens onweersbuien worden uitgesteld. De Bond van Nederlandsche Zweefvliegclubs zal evenals in den zomer van 1936 wederom wedstrijden organiseeren. Ditmaal zal de Vlieg club Teuge de zweefvliegers op haar in de mooie IJsselstreek gelegen vliegveld ontvangen. De organisatie van wedstrijden en kamp zyn reeds ver gevorderd en gezien de groote belang stelling, verwacht men, dat het kamp door 150 zweefvliegers zal worden bezocht. De wedstry- den zullen worden gehouden van 24 Juli tot en met 7 Augustus a.s. Naast de wedstrijden, waarvoor verschillende prijzen zqn uitgeloofd, zal er voor beginners ge legenheid zyn te oefenen voor de verschillende brevetten, terwijl er des avonds cursussen in het theoretisch gedeelte van de zweefvliegery zullen worden gehouden. Wij zijn in 't algemeen geen voor standers van het gratis-systeem. Wat gratis wordt verkregen, wordt dikwijlsom niet te zeggen doorgaans, maar matig gewaardeerd. De gewone, gezonde, normale mensch wil iets doen voor hetgeen hij ontvangt, wil werk leveren, diensten presteeren. En wanneer hij daartoe geen gelegenheid heeft, voelt hij dit als een maatschappelijken misstand- Het gratis-systeem kan dus alleen als een uitzondering worden aan vaard. En in den handel behoort het tot de elementen, waarmee men al tijd voorzichtig moet zijn. Natuurlijk vallen geschenken, uit vriendschap, of als blijk van waar deering aangeboden, hier buiten. Die hebben met het bedoelde systeem niets te maken. En hetzelfde geldt in nog veel rui mer mate voor hetgeen ons gegeven wordt in Gods heerlijke natuur, dis- van een eindeloozen en onuitputte- lijken rijkdom is. Ga wandelen, fietsen, roeien en ge niet de schoonheid, die u van alle kanten tegenstraalt. Le er de schoon heid zien, en leer van haar genie ten. Er wordt geen prijs, geen gelde lijk offer voor gevraagd. Gij hebt ze gratis. En ze schenkt u duizend maal meer, dan tal van vertooningen in 'n bedompte zaal u kunnen schen ken, en waarvoor gij nog entree hebt te betalen op den koop toe. Van 1114 September a.s. zal te Wars' in aansluiting aan het Wereldcongres een ;C S»U ARNHEM, 19 Juni. (Lyceum Sancta Magda- lena Sophia Sacré-Soeur, Afdeeling Gymna sium). Geslaagd voor diploma A: J. S. M. van Doorn, Tilburg; E. J. M. van der Grinten, Velp (G.); G. R. Ruys, Wassenaar; C. J. M. Weve, Nijmegen. Met één candidaat wordt het examen voortgezet. ternationaal Katholiek Congres tegen het A holisme plaats vinden. Hierby zal als verteg woordiger van den H. Stoel optreden Z. Exc. Aartsbisschop Cortesi, Apostolische Ni tius in Polen. Voor dit Congres heeft Z. E Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck z.g. nog in j™, laatste levensjaar, als voorzitter van de nationale Katholieke Vereeniging tegen het coholisme het initiatief genomen. Uit Nederl» zullen aan dit Congres deelnemen prof. dr. rard Brom als vice-president van de I.K-V- pastoor P. v. Grinsven, uit Den Bosch, natf* Sobriëtas. In het Eere-comité hebben zitting o.a. A. F. Diepen, mevr. Steenberghe-Engeringh het Tweede Kamerlid J. G. Suring. j Maandag 13 September zal een Pontiff Requiem worden gecelebreerd door den teg woordigen Voorzitter van de I.K.V., Mgr- Scheiwiller, Bisschop van St. Gallen. In de ave vergadering van 14 September zal er een Ruys-herdenking zijn, waarop het woord len voeren prof. Brom en dr. Hercod, secret^ van den Wereldbond tegen het Alcoholisme^ zullen sectievergaderingen zijn voor de PrieS(u»- voor de vrouwen, voor de mannen, voor Ka1 lieke \ctié en voor Charitas. e# Het congres heeft een aanbevelend schril mogen ontvangen van Kardinaal Pacelli, sta!lpt secretaris van Z. H. den Paus en zal bez°S worden door afgevaardigden uit Zwitseri®1^ Frankrijk, Polen. Duitschland, Nederland België. .Md In de bovenzaal van Royal te Arnhem de Bond Heemschut Zaterdag zün algem'"^ jaarvergadering. De voorzitter, mr. J. A- j,jj Sonsbeeck, hield een openingsrede, waarin herinnerde aan de gebeurtenissen van het geloopen jaar. Waar de kwesties van meer algem** p, aard waren en veelzijdige drök gewenscht sc f, zocht het bestuur samenwerking met zU® jfl vereenigingen. Met de Vereeniging Hendric Keyser en Amstelodamum werd een gevoerd tegen het aanbrengen van ijzeren j, men in het paleis op den Dam in de hoofd» Klachten over het oude schoon in natud* f, bouwkunst, dat overal in den lande veI\wvjt>' loosd, geschonden, onkundig hersteld werd, den by de autoriteiten steeds meer gehoor, Het is mede een reden tot verheugenis telken jare nieuwe groepeeringen van mens pet zich vormen die voor een speciaal doel -y, Heemschutwerk komen steunen. Zoo w pids het verstreken jaar de cyclus der zoogena ^p Landschappen gesloten door de stichting het Noord-Hollandsch Landschap, zoodat in de elf provinciën de lokale publieke be stelling voor het behoud van landgoederen worden gewonnen. De veel bezongen schoonheid van de schynt nog niet voldoende veilig gesteld t® $0 althans er is onlangs een commissie ëe voor de Vechtstreek en voor de Plassen Westen en ten Oosten van de Vecht, me jn' doel voor matuur- en dorpsschoon te wakends dien, zooals in Noord- en Zuid-Holland geschiedde, in Utrecht een Plassenverord tot stand komt, zal deze commissie in streven om de fraaie plassen van leeiyke seis, zomerhuisjes genaamd, vry te b krachtig gesteund worden. jj«" Wel diep moet de Heemschutgedachte brein van Amsterdams gemeentebestuur doorgedrongen toen het in 1936 besloo complex van 600 H.A. voor bosch, speelW (ei- sportterreinen te bestemmen. De tento" po» ling der gezameniyke teekeningen laat t d in een niet al te ver verwijderde toekon^pjcl naaste omgeving van de hoofdstad een iö> aanzien zal krijgen. Trots veel beterschap, blijft echter nog meiyk veel te doen. P<ste^> Een uitgebreid jaarverslag bracht de ris, de heer A. A. Kok, uit. Het aantal treden vereenigingen bedraagt thans V aantal buitengewone leden steeg tot 26 yp werkzaamheden van den bond waren "J veel omvattend. K Met dankbaarheid werd de redding v,ri:öI',/ landgoed Mariëndaal by Arnhem en onder Wageningen door „Het Geldersch schap" gememoreerd. „erf In het bestuur werden by acclamatie zen mr. P. G. van Tienhoven en J. P- Voorts werd als nieuw bestuurslid gek°z dr. Boulogne. EP0''1*' By de rondvraag bracht mr. van hulde aan het Provinciaal bestuur van .ppF land voor het vaststellen van een Pr° sce°°j verordening tot behoud van het natuur Hieruit blijkt, hoe sterk hier de geda' vechten voor het behoud van het landschapsschoon is doorgedrongen. P; Na sluiting der vergadering, die o.m. Pj gewoond door mr. S. baron van Heem» fsC voorzitter van de Stichting „Het Ge Landschap", prof. dr. L. Knappert, Edo p ma, jhr. J. Feith, werd het gezelschap P meentehuize ontvangen. Des middags vol een excursie naar verschillende beziens» heden rond Arnhem,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6