Himalaya-expeditie verongelukt Na den val van de Baskische hoofdstad Het Fransche kabinet-Blum afgetreden Senaat verwierp een amendement-Périer, dat de regeering steunde, met 168 - 96 stemmen Een compromis-poging der linkschen mislukt Het nieuws van heden Generaal Franco maakt een tocht door Bilbao Bilbao, de „onover winnelijke stad" „De religieuzen eruit!" Doriot verslagen DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 21 JUNI - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20622 Zeven leden, benevens negen dragers door lawine gedood Het Weer Hoe meer tegenslag, hoe meer wij zullen toonen dat wij mannen zijn, zegt Miaja Thans gaat het om het mijngebied De laatste uren De „Leipzig" niet aangevallen? Geestelijke leerkrachten in Beieren worden vervangen door leeken Meerderheid voor het Volksfront in St. Denis doet hem uit de Kamer treden De stemming in Madrid DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Generaal Beek uit Parijs vertrokken PARIJS, 21 Juni (Reuter) Hedennacht om 2.25 uur heeft Léon Blum, de president van het Fransche Volksfront- kabinet, het ontslag der regeering aangeboden aan den President der Fransche Republiek, Lebrun. Het besluit werd genomen, nadat de Senaat, die Zondag opnieuw ter beraadslaging over het volmachten-ontwerp bijeen gekomen was, een compromis-voorstel van Périer, dat ondersteund werd door de regeering, met 168—96 stem men had verworpen, en vervolgens het ontwerp van de financieele Senaatscommissie met 198—82 stemmen had aangenomen. President Lebrun is terstond begonnen de politieke per soonlijkheden te raadplegen. Linksch compromis-voorstel NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij' contract sterk verlaagde prij'zen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. SIMLA, 21 Juni (Reuter) Officieel wordt vernomen, dat de leden van de Duit- sche expeditie, die wilde trachten den Nanga-Parbat, den hoogsten top van het Himalaya-gebergte, te bereiken, door een lawine verrast zijn. Zeven hunner, benevens negen dragers, zijn om het leven gekomen. De leider van de expeditie, dr. Karl Wien, is ongedeerd. VERWACHTING: Meest matige Noord- Westelijke tot Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt, aanvankelijk nog kans op regen- of onweersbuien, weinig verande- EE ring in temperatuur. Hoogste barometerstand: 768.3 te Haparanda. Laagste barometerstand: 754.8 te Blaavandshuk. Zon op 4.37 - onder 21.25 - Licht op 21.55 5 Maan op 18.28 onder 2.42 EE H 23 Juni V.M. illlllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiilllliiiiiililllllilllliiillllllllliiiliilin De Duitsche kruiser „Leipzig", die, naar de Duitsche regeering te Londen heeft medegedeeld, viermaal door een onderzeeboot zou zijn aangevallen, wat echter door de Spaansche regeering „belachelijk" wordt genoemd SALAMANCA, 20 Juni (Havas) Door de radio is bekend gemaakt, dat generaal Franco Zondag in Bilbao is aangekomen. HU begaf zich naar de Basiliek van Begona om er te bidden voor het beeld van de II. Maagd van Begona. Vervolgens trok hij door de stad. Radio Requetes meldt, dat de rechtsche troe pen Bilbao Zaterdagmiddag te 15.10 uur zijn binnengerukt. Hun vlag waait thans van het ministerie van Binnenlandsche Zaken en van het stadhuis. Afdeelingen Guardia Civil en andere bataljons, welke zich in de stad bevon den, hebben zich overgegeven. Zoodra de Requetes in de stad waren, aldus seint Havas, hebben zy op den Paseo del Arsenal een zuil opgericht, op den top waar van een borstbeeld van generaal Mola staat. Voor hun vertrek hebben de regeerings- troepen vier en dertig mijnen tot ont ploffing gebracht, die o.m. de brug van Isabela II en de wipbrug, die twee weken geleden in dienst genomen was, vernielden. Gienietroepen hebben een onderzoek ingesteld om na te gaan of er nog meer mijnen liggen. De stad wordt nog niet voorzien van electri- schen stroom, teneinde te vermijden, dat helsche machines, die door den stroom tot ontploffing zouden komen, en die wellicht door de aftrekkende troepen opgesteld ziin, zouden explodeeren. Volgens berichten uit San Sebastian hebben de verdedigers van Bilbao slechts geringen tegenstand geboden. De civiele gouverneur van Santander ontkent categorisch, dat Bilbao geheel door de recht - schen zou zijn bezet. Hij verklaart, dat regeeringstroepen hevigen tegenstand bieden op den rechteroever van de Nervion. Zaterdagnacht had de directeur van de gevan genis van Bilbao 1500 gevangenen, aanhangers van Franco, vrijgelaten. Zij trokken naar Derrio, waar zy hedenochtend omstreeks tien uur bijeen kwamen. Hier verschafte men hun kleeren en levensmiddelen. Zij hebben in de gevangenis veel geleden. Naar van vluchtelingen uit Bilbao wordt vernomen, is Vrijdagavond een krijgsraad ge houden tusschen de Basken en de extremisten. De eersten wilden de stad overgeven, de anderen wilden haar tot het uiterste verdedi gen. Het einde van de besprekingen was een schietpartij in de straten, waarbij velen werden gewond. Na de bezetting van Bilbao heeft gene raal Franco een decreet onderteekend, waar bij Miguel Ganuza del Riego benoemd wordt tot civiel gouverneur van Biscaye. Het groote rechtsche hoofdkwartier meldt, dat de rechtsche troepen aan het front van Bis caye hun opmarsch voortzetten, en Amurrio en de hoogten ten Westen van dit dorp bezet heb ben. Voorts zijn zij Llodio voorbijgetrokken. De opmarsch wordt voortgezet. Ruim 500 man mi litietroepen zijn op dit front overgeloopen. Te Burgos heerscht een feestelijke stemming, nu Bilbao door de rechtsche troepen is bezet. 50.000 personen hebben er een optocht gehouden. Ook te Salamanca werd een betooging ge houden, om uitdrukking te geven aan de vreug de over de verovering van Bilbao. Er werden heilroepen uitgebracht op Franco, Mola, Duitschland en Italië. Generaal Franco heeft een telegram gezonden naar Mussolini, waarin hij zegt, dat zijn troe pen het vertrouwen dat in hen was gesteld, niet hebben beschaamd. Franco verzocht Mussolini het heuglijke nieu\tfs van Bilbao's val aan den Koning te willen mededeelen. Ook Mussolini en Hitier hebben telegrammen gewisseld in ver band met de inneming van Bilbao. Bilbao, de door de nationalistische troepen veroverde hoofdstad der Spaansche provincie Biscaye, telde voor den burgeroorlog 152.000 in woners. De stad ligt schilderachtig ingesloten door beboschte heuvels, aan weerszijden van de rivier de Nervion. Aan den rechteroever de oude stad winkelstad en zakencentrum met hare bekende, uit de 14de eeuw dateeren- de Siete Calles (zeven straten), een staaltje van middeleeuwsche bouwkunst. De nauwe, schilderachtige straten met de hooge huizen, zijn gebouwd tot aan den voet van de bergen; vijf bruggen verbinden het oude stadsgedeelte met het nieuwe gedeelte, dateerend uit het einde van de 19e eeuw. Bilbao is de belangrijkste haven van Spanje. (Barcelona de tweede). De stad had haar groo- ten bloei te danken aan de rijke ijzerertsmijnen in de omgeving, waaruit zich een zeer belang rijke jj'zerindustrie heeft ontwikkeld; daar naast ook nog textiel-, glas-, aardewerk-, papier- en leerindustrie. Ook de visscherij is belangrijk. Bilbao is pl.m. 1300 gesticht door Don Diego Lopez de Haro. Hij verbond aan Bilbao zooveel privileges, dat dit stadje al spoedig het haven stadje Portugalete in belangrijkheid overtrof. De stad had veel te lijden van de Fransche oorlogen in den Napoleontischen tijijd. Gedu rende de Carlistische opstanden van 1833— 1836 en 1874 werd het door de insurgenten be legerd. Drie maal heeft Bilbao de vorige eeuw echter de pogingen le Baskische hoofdstad te veroveren afgeslagen. In 1836 ontving Bilbao den titel „Ciudad invicta", de onoverwinnelijke stad. mede te werken aan de verdediging van Bil bao, en men toont zich vastbesloten de krijgs verrichtingen te versnellen en te antwoorden met den aanval, teneinde de uitwerking van het verlies van Bilbao te verminderen. Volgens de laatste berichten uit Bilbao zal de strijd worden voortgezet in het mijn- gebied, dat de bron voor den rijkdom van Bilbao vormt. Men verwacht, dat de spoor lijn, die van Triana in het Zuid-Oosten naar San Julian Musquets loopt, de linie der krijgsverrichtingen zal vormen. De Spaansche minister van Defensie, Prie- to, ontkent ten stelligste, dat het Duitsche oor logsschip „Leipzig" in Juni twee keer door on derzeebooten der regeering is aangevallen. Op 15 en 18 Juni waren alle duikbooten der regee ring binnen, hetgeen, naar hij verklaarde, ge makkelijk bewezen kan worden. Vijfhonderd Baskische kinderen zijn, op het vernemen van het radiobericht, dat Bil bao was gevallen, uit het vluchtelingenkamp North Stoneham, nabij Southampton, ont snapt. Hiervan zijn er 350 teruggevonden. Naar de overigen wordt nog gezocht. MüNCHEN, 21 Juni (Havas). De natio- naal-socialistische leider van het district München heeft tijdens een nationaal-socia listische betooging verklaard, dat de gees telijke leerkrachten op de Beiersche staats scholen binnen korten tijd vervangen zou den worden door leeken. Op een vraag betreffende den militairen toestand in het Noorden heeft generaal Miaja tegenover journalisten verklaard; „Hoe meer de tegenslag ons zal achtervol gen, hoe meer wij zullen weten te toonen, dat wy mannen zijn." In de Spaansche hoofdstad heeft men overi gens den val van Bilbao kalm opgenomen. In militaire kringen toont men zich vastbesloten den strijd te verhevigen. De Madrilenen zijn van meening, dat alles in het werk is gesteld om PARIJS, 21 Juni (Havas). De uitslag der gedeeltelijke gemeenteraadsverkiezingen die te St. Denis gehouden werden, luidt: volksfrontlijst 10.524 stemmen; lijst-Doriot 6.966 stemmen. In verband met den uitslag der verkiezingen heeft Doriot den voorzitter van de Kamer zijn ontslag als afgevaardigde gezonden, teneinde, zooals hij zegt, „al zijn tijd te besteden aan de vereeniging van de anti-communistische krach ten in den lande". Bilbao is gevallen. Telegrafisch van Bordeaux uit overgebrachte foto, waaruit blijkt, dat de bevolking verheugd de eerste soldaten, die de stad binnenkomen, verwelkomt DE FRANSCHE VOLKSFRONTREGEERING- BLUM IS AFGETREDEN, NADAT HAAR VOLMACHTENONTWERP MET 198—82 STEMMEN DOOR DEN SENAAT VERWOR PEN WAS. CHAUTEMPS WERD BENOEMD TOT KABI NETSFORMATEUR. Bü stakingsbetoogingen te Johnstown kwam het tot gevechten, waarbij twee dooden en talrijke gewonden vielen. Bij onlusten, uilgebroken onder inboorlingen op de olievelden op Trinidad, zijn twee Britsehe agenten om het leven gekomen. De vlucht MoskouSan Francisco via de Pool moesten de Russische vliegers wegens slecht zicht te Vancouver onderbreken. Te Castel Gandolfo is de vergadering gehouden der Congregatie voor buitengewone Kerkelijke Zaken, waarbij Z. H. de Paus presideerde. In rechtsch Spanje viert men de verovering van Bilbao. Tc Madrid toont men zich niet ont moedigd. De strijd schijnt thans te worden voortgezet in het rijke mijngebied van Biscaye. De politieke commissie van de Japansche Min- seito-partij heeft het autoritaire Staatsbeginsel aanvaard. Doriot is bij de gemeenteraadsverkiezingen ir, zijn gemeente, St. Denis, verslagen. Hij heeft ontslag genomen als Kamerlid. In Beieren zullen binnenkort de religieuze leer krachten uit de staatsscholen verdreven wor den. Miss Amelia Earhart sloeg op het traject Bang kokSingapore de K. L. M. en de Imperial Airways met 10 minuten. Zeven leden der Duitsche Himalaya-expeditie alsmede negen dragers, kwamen in een lawine om het leven. Vergelijkend overzicht betreffende de werkloos heid over 1936 en 1935. De heer H. J. F. Smulders Lzn., oud-directeur der Machinefabriek „Jaffa" te Utrecht, overle den. Prinses Armgard, de moeder van Prins Bern- hard, is Zondag op paleis Soestdijk gearri veerd. Uitstekend geslaagde Olympische dag dool 50.000 toeschouwers bijgewoond. Centraal-Europa wint met 31 van West- Europa. Brabantia landskampioen van den I. V. C. B. O PARIJS, 21 Juni (Havas) Streng incognitc is del chef van den Duitschen generalen staf Beck, die sinds Woensdag in Parijs heeft ver toefd, Zondagavond om zeven uur uit Parijs naar Berlijn vertrokken. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 761.0 Vorige stand; 760.7 Léon Blum PARIJS, 21 Juni. (Havas). De President der Fransche Republiek, Lebrun, heeft den radicaal socialistischen oud-minister Sena tor Chautemps belast met de vorming van een nieuw kabinet. Zondagmorgen kwam de Senaat bijeen, onder °orzitterschap van Jeanneney. fl.De minister van Financiën, Vincent Auriol, aiende het in de Kamer goedgekeurde wets- htwerp in, waarbij de regeering uitgebreide ,°'machten krijgt op het gebied van de douane heffing, zoomede het Zondagnacht door de Ka- ?er in tweede lezing aangenomen wetsontwerp r^ake buitengewone volmachten voor de re uring op financieel terrein. De president van den Senaat deelde mede, tat* de commi-ssie van financiën des middags aPPort zou uitbrengen. Spr., wiens ontroering voor allen duidelijk is, besluit met de woorden: „Ik heb mijn plicht ge daan. Ik heb er naar gestreefd een beroep te doen op internationale medewerking. Ik heb de driemogendheden-overeenkomst geteekend, welke thans door allen wordt opgeroepen, en die de kiem in zich draagt van een nieuwe politiek. Ik heb er de laatste dagen naar ge streefd een plan voor de toekomst op te stellen tegenover het gevaar. Ik kan noch wantrouwen, noch een beperkend vertrou wen aanvaarden. Ik ben in den steek gelaten in deze dagen onder netelige omstandig heden door mannen, die misschien hadden kunnen aarzelen. Ik wil de gedachten, waar voor ik geijverd heb en gestreden niet ver raden. Mijne heeren, dat kunt gij mij niet vragen." De voorzitter der vergadering, Jeanneney, deelde vervolgens mede, dat door Perrier c.s. een amendement was ingediend, strekkende tot het vervangen van den tekst der commissie door een nieuwen tekst, n.l. dien van Hymans-Cam- pinchi. (Vervolg elders in dit blad) Des middags werd de vergadering van de Senaatscommissie uitgesteld, totdat zij om uur bijeenkwam. Met 12 stemmen tegen 5 en een zeker aantal blanco nam zij den tekst aan, welke was voorgesteld door Abel Dardey, en welke de schikkingen van het abiendement Hymans—Campinchi hervatte, Varaan de beperkende maatregelen zijn ^gevoegd, die door den Senaat Zaterdag Varen aangenomen, evenals het vervallen Vah de decreten in twee maanden. De delegatie der linksche partijen, die Zon- vaSmorgen intusschen in het Kamergebouw .^gaderde, stelde een tekst op, welke een com- °ftiis beteekende. in de commissie reeds afgelegde verkla- 0V(5Pn van Vincent Auriol lieten geen twijfel va r- <Jat deze tekst voor de regeering niet aan- rdbaar was. 1eh0tl dagavond om 10 uur werd de zitting van 'zat.Senaat hervat. Dé" tribunes waren tot de fleq e P'aats bezet. In de regeeringsbank had- q6r Slum, Vincent Auriol en verschillende an- ministers plaats genomen. Gardey, de rapporteur van de financi- bt commissie, begon met zijn rapport uit te t)e nSen over den nieuwen tekst, zooals die door (>e,. jOaatscommissie voor financiën werd voor- De commissie was van meening dat het e6llr Plicht was de regeering te verzoeken'haar blij. tekst voor te leggen, die een overeenstem- br6 tusschen jjeide kamers tot stand kon De tekst, dien de regeering de com- t(la 6 had voorgelegd, gaf niet den waarborg °hmisbaar is. a, eerste spreker nam de minister van finan- Pincent Auriol, het woord. Hij verklaarde Piet te kunnen neerleggen bij den tekst commissie- De regeering is er om den te verdedige.r> Een beeld van 's werelds hoogste ge bergte, de Himalaya, waar een lawine een Duitsche expeditie deed verongelukken

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1