Na Bilbao gaat de rechtsche opmarsch voort WANDGEDIERTE De Staalstaking in Amerika Het nieuws van heden Basken in Madrid zijn onder den indruk NA HET AFTREDEN VAN BLUM De strijd tegen de Kerk Het Vaticaan en Duitschland BISSCHOPPEN IN DE VS. PROTESTEEREN Goebbels over kerken de DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 22 JUNI - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20624 Manifest van Valencia beschuldigt de democratieën van lafheid De samenwerking der Internationales Het manifest van Valencia Het Britsche protest bij Franco IBN SAOED NIET ZIEK Demonstratie van socialisten te Parijs moest worden uit' eengejaagd De besprekingen over de „Leipzig" Duitschland sprak niet over een verlaten van de non-inter- ventie-commissie Het Wéér Telegram van President Roosevelt voorkomt bloedvergieten Onderhandelingen zijn mislukt Het Britsche plan met Palestina De Hooge Commissaris keert naar Engeland terug DeGordon-Bennett- vlucht Duitsche ballon in Tsjecho-Slowa- kije tot dalen gedwongen De H. Stoel wenscht geen voor wendsels te verschaffen tot opzegging van het Concordaat Verzoeningspoging van Italië Tegen het onrecht dat den katho lieken in Duitschland wordt aangedaan Fa. H. VAN LOON DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN MAYONNAISE TACK) enSaladejaus „Er zijn er in Duitschland genoeg, misschien wel te veel Het Leipzig-incident Oudste man ter wereld dwangarbeider Wandgedierte is een plaag lét PS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. SALAMANCA, 22 Juni (Havas). In een officieel communiqué der rechtschen wordt o.m. medegedeeld: Aan het front van Biskaye zijn de recht sche troepen opgerukt en hebben Oquendo bezet, evenals Oquendojeda, Sagibur, Pe- nablancas, heuvel 380 ten Westen van Sa- ramillo en de hoogten ten Westen van Respaldizo. Aan het front van Leon is Pena Herrero bezet, dat den bergpas Cubillas be- heerscht. De vijand is gevlucht. Aan het front Van Cordoba zijn de toppen van Pun tales "ezet in den sector Espiel. De Spaansche regeering heeft zooals ge beld een manifest uitgegeven, dat ten doel heeft het geheele Spaansche volk op de hoog te te brengen van de gebeurtenissen bij Bilbao. *n dit manifest wordt o.m. nog gezegd: .,De uiterste en zegevierende inspanning, die hl ons vaderland de barbaarsche krachten, de V;janden van den wereldvrede, zal vernietigen, tel noch verminderd, noch vertraagd worden, telfs niet wanneer men rekening houdt met he lafheid van eenige democratieën, die on- tendoenlijk blijven bij de woeste vernieling van ten souverein land, en die toestemmen in de pomedie der controle, welke tot dusverre de buitenlandsche fascisten gediend heeft en zal teortgaan ze te dienen. Onze legers hebben he Italiaansche troepen bij Guadalajara en pozoblanco, de Duitsche troepen bij de Jarama Gedecimeerd en verslagen. Onze soldaten vallen ten in de Sierra en rukken op in het Zuiden. °e troepen van Aragon omsingelen Huesca Niemand mag zich overgeven aan pessimis me tegenover de wisselvalligheden van den oor- aangezien bewezen is, dat ons volk in staat j8 een machtig leger te vormen, zich de militaire techniek eigen te maken en de modernste en hoeitreffendste oorlogsmachinerieën te schep en. Laten wij trachten hun waardig te zijn. hie bij Bilbao gevallen zijn, hun, die streden en v°ortgaan te strijden met meer vuur dan ooit." In Baskische kringen in Madrid heeft het bericht van den val van Bilbao hevige ont roering gewekt. Men legt er den nadruk op den wil van alle Basken zich aaneen te slui ten tegenover de binnendringers. 0.m. wordt verklaard: „Men jaagt ons naaf- het Westen uit ons land; wij zullen er uit het osten weer binnengaan. Laat men ons toe ten Jaca en Navarre te gaan aanvallen." fn zijn dagelijksche radiorede heeft generaal ^Ueipo de Llano medegedeeld: tegenstanders aan het front van Biscaye rklaren, dat zij zich in nieuwe stellingen te- hgtrekken, overeenkomstig de bevelen van den „tef. Inderdaad worden zij met kracht terug dreven door de rechtsche troepen. tp ®rcfër zetee de generaal nog, dat het leven Bilbao zijn gewonen gang herneemt, en dat et ingang van heden het nieuwe radiostation berichten der aanhangers van generaal e.nco zal uitzenden. Tht Madrid wordt gemeld: Maandagmiddag is een mijn tot ontploffing komen onder het hospitaal Clinico, waardoor scheidene mitrailleur'nesten der nationalis- h werden vernield. ki?6 Britsche minister van Buitenlandsche Za ts.» Ecien' heeft in antwoord op een in het =erhuis gestelde vraag medegedeeld, dat van rechtsche Spaansche autoriteiten nog geen 'Woord was binnengekomen op het door de temChe regeering ingediende protest, naar W teiöing van het op een mijn loopen van den C Plager „Hunter". Er worden thans stappen hernomen om het antwoord te bespoedigen, et provinciaal comité der communistische te Madrid heeft een manifest gepubli- tog waarin het, zonder den ernst van den teh! d te verbergen, een beroep doet op de teoif6'*1 van aIle anti-fascisten, die „niet Vrw. n ophouden de regeering formeel en on- rwaardelijk te steunen." aBo°P ^er conferentie, die gehouden werd ïjj. afgevaardigden van de tweede en derde rhationale inzake samenwerking voor tehllJe' is een communiqué uitgegeven, waarin W' verklaard wordt: Beide internationales iq Schen. dat binnen zeer korten tijd opnieuw tef,p0ntac'; 23,1 warden getreden met het doel c0l. r meer gedétailleerde bestudeering van de W te middelen tot materieelen en moree- steun aan Spanje. ba geruchten, dat Koning Ibn Saoed ernstig zilh, worden te Damascus tegenge- Bilbao is thans gevallen. Een van de laatste toppen in de verdedigingslinie, welke door de nationalisten genomen werd PARIJS, 22 Juni. (Havas.) De socialisti sche federatie van het Seine-departement heeft Maandagavond een demonstratie ge houden, welke door verscheidene duizenden personen werd bijgewoond, en waarin ver scheidene sprekers zich voor handhaving van het Volksfront en de regeering- 31um uitspraken. Tenslotte werd een motie aangenomen, waar in verklaard wordt, dat men zich met alle mid delen verzet tegen een terugkeer van de finan- cieele oligarchieën en de politieke reactie, en de vorming vraagt van een regeering, die en getrouwe afspiegeling is van de partijen van het volksfront. Na een vergadering van de socialistische par tij in het Lunapark zijn ongeveer drieduizend betoogers in optocht naar de Avenu ie la Grande Armée getrokken. De politie trachtte verscheidene malen hen uiteen te dryven, maar de manifestanten slaagden er in op de Place d'Etoile weer bijeen te komen en de Champs Elysées af te dalen. Zij stuitten hier on een afzetting van mo biele garde en een ernstige vechtpartij ont stond. Tenslotte werden zij uiteengejaagd. Tegen middernacht was de kalmte weerge keerd. Er vielen geen gewonden en er zyn geen ar restaties verricht. Pierre Vienot, de onder-staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken in het afgetreden kabi- net-Blum, is uit de Union Socialist® ftepubli- caine getreden, en heeft verzocht te worden opgenomen in de socialistische partij. LONDEN, 22 Juni (Havas) De bespre kingen van Maandagavond tusschen Eden en de Fransche, Duitsche en Italiaansche ambassa deurs hebben betrekking gehad op den aard der maatregelen, die genomen kunnen wor den in verband met het gebeurde met de „Leipzig". Op zekere punten werd overeenstemming bereikt, maar er ligt nog een vrij groote ruimte tusschen de eischen van Duitschland en de voornemens van Frankrijk en Enge land. Duitschland heeft in ieder geval niet de mogelijkheid van een verlaten der niet- inmengingscommissie te berde gebracht. VERWACHTING: Matige tot zwakken Noord-Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken in 't Noorden, in het Zuiden gedeeltelijk be- :E wolkt, weinig of geen regen, iets warmer. Hoogste barometerstand: 766.4 Blacksod. Laagste barometerstand: 752.8 Blaavandshuk. j= Zon op 4.37 - onder 21.26 - Licht op 21.56 Maan op 20.19 onder 3.22 23 Juni V.M. NEW-YORK, 22 Juni. De pogingen der bemiddelaars in de Amerikaansche Staalstaking hebben tot dusverre nog geen resultaat opgeleverd. De ondernemers hadden aangekondigd, dat sommige fabrieken in Youngstowm zouden wor den heropend. De vakvereenigingsleiders zonden een telegram aan President Roosevelt, waarin zij hem verzoeken deze heropening, die zeker bloedvergieten ten gevolge zou hebben, te be letten. Hierop heeft President Roosevelt de directie een telegram doen toekomen, waarin hij ver zoekt van heropening af te zien. „Elke poging tot heropening aldus het te legram zou automatisch leiden tot vreese lijke gewelddadigheden en bloedvergieten." Het rijksbemiddelingsbureau te Cleveland deelt mede, dat de gehouden besprekingen tot resultaat hebben gehad, dat de directie der Re public Steel niet blijft volharden bij haar plan tot heropening der fabrieken. De eerste conferentie der leden van de rijksarbitrage-commissie met de directies der verschillende staalfabrieken is verdaagd, nadat de directies beslist geweigerd nadden te onderhandeling over een schriftelijke of mondelinge overeenkomst met John Lewis. Men verklaarde, dat de werkgevers de on derhandelingen niet zouden voortzetten. JERUZALEM, 22 Juni (Havas). De Britsche Hooge Commissaris voor Palestina, Sir Arthur Wauchope, is Maandagmiddag met een vlieg tuig van de Britsche luchtmacht naar Egypte vertrokken, vanwaar hij naar Engeland zal terugkeeren. Men vermoedt, dat deze reis in verband staat met het publiceeren van het rapport van de koninklijke commissie. PRAAG, 22 Juni (D.N.B.) Naar Tsjecho-Slo- waaksche bladen melden, hebben Tsjecho-Slo- waaksche vliegtuigen Maandagmiddag den Duitschen ballon „Chemnitz 10'» in de nabij heid van Praag gedwongen te landen. De ballon was bemand met twee personen, die bij hun verhoor mededeelden, dat zij aan een wedvlucht van Brussel uit deelnamen. Waarschijnlijk betreft het hier dus een deel nemer aan den Gordon Bennett-wedstrijd. De plechtige eerste Volksraadsopening door den nieuwen gouverneur-generaal van Ned.-Indië. Jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer tijdens het uitspreken van de Troonrede, welke dezen keer, in tegenstelling met vorige jaren, van Indië's gunstiger financieele positie kon getuigen De Duitsche zweefvlieger Aufermann vloog met een motorvliegtuig, dat 200 kilogram woog, van Breslau naar War schau. Hij deed er drie-en-een-half uur over, en had bij aankomst nog 20 liter benzine aan boord De Nederlandsche marine-officieren Poortman (links) en van Duim, die bij de internationale zeilwedstrijden1 te Kiel den eersten prijs veroverden, worden na hun overvnnning door twee Italiaansche mededingers geluk, gewenscht VATICAANSTAD, 22 Juni (Havas). In welingelichte religieuze kringen maant men tot voorzichtigheid ten aanzien van de be richten over de besluiten, die de Congrega tie voor buitengewone Kerkelijke Zaken zou hebben genomen. Men doet dit vooral naar aanleiding van het bericht, dat een beroep op Franco zou zijn ge daan ten gunste van de Baskische priesters. Men vijst er op, dat de Kardinalen ter Con gregatie tot geheimhouding verplicht zijn, en dat geen enkele officieele of officieuze mede- deeling gedaan is. De rede van den Beierschen minister van Binnenlandsche Zaken en Eeredienst over de sluiting der religieuze colleges is toege voegd aan de documenten, welke het Va ticaan zich voorbehoudt te publiceeren als schendingen van het Concordaat. Niettemin heeft de rede geen enkele bijzon dere reactie uitgelokt, en de „Osservatore Ro mano" rept er met geen woord over. De Ita liaansche religieuze bladen noemen de rede verzoenend en leggen den nadruk op het deel, waarin de minister spreekt van het verlangen der nationaal-socialisten naar een modus Vi vendi met de Kerk. Deze houding der pers, die geïnspireerd is door den Italiaanschen ambassadeur bij den H. Stoel, bewijst, dat Italië pogingen in het werk stelt om een verscherping van het conflict tusschen Duitschland en het Vaticaan te voorkomen. In verband met den steeds feller worden den kerkstrijd in Duitschland hebben tal van Amerikaansche Bisschoppen openlijk gepro testeerd tegen het onrecht, dat de Christen heid in Duitschland wordt aangedaan. De Aartsbisschop van St. Paul, dr. John Gre gory Murray schrijft: „Gezien den huidigen kri tieken toestand in Duitschland is het noodzake lijk, dat de geheele Christenheid stelling neemt tegen de duivelsche methoden, die slechts ten doel hebben om alle sporen - an het Christendom te vernietigen bij een volk, dat eeuwenlang een leidende positie heeft ingenomen bij het opbou wende werk ter bevordering van de Christelijke beschaving. De Bisschop waarschuwt verder, dat niemand zich mag laten misleiden door de onjuiste be richten uit Duitsche bron en verzoekt den geloo- vigen te bidden om de godsdienstige vrijheid der Duitsche geloofsgehooten. De Bisschop van Fargo Aloys J. Münch schrijft: „De nazileiders maken zich belachelijk met hun hatelijke opmerkingen aan het adres van Kardinaal Mundelein. Nooit werd de Duit sche diplomatie zoo'n slechte dienst bewezen, nooit is deze zoo diep gezonken. De goede ver houding tegenover Duitschland, die na den oor log met zooveel moeite werd opgebouwd, is door deze machtswellustelingen vernietigd. Heel Amerika is begeesterd over den geest der mar telaren onder de Duitsche katholieken. Maar wanneer de tyrannie, die thans de katholieken in Duitschland onderdrukt, den weg van alle dwingelandij gegaan is, zal ook in de Duitsche landen het katholieke leven in nieuwe kracht op bloeien. Andere Bisschoppen zooals dr. Francis C. Kel- ley van Oklahama City en Tulsa verklaren zich volkomen solidair met Kardinaal Mimdelein. GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING Zuiveraar van Rijks- en Gemeentegebouwen MARNIXSTRAAT 116 TELEF. 23037 De H. Stoel wenscht Duitschland geen voor wendsels te verschaffen tot opzegging van het Concordaat. In het Berlijnsche stadion sprak Goebbels over de houding, der rijksregeering tegenover de Kerken en t. a. v. het Leipzig-incident. By de Londensche bespreking aangaande het Leipzig-incident bracht Duitschland niet een verlaten van de non-interventie-commissie te berde. De Britsche Hooge Commissaris voor Palestina keert naar Engeland terug. De onderhandelingen over de staalstaking Amerika zijn mislukt. Een demonstratie van socialisten te Parijs voor het Volksfront en Blum moest door de politie worden uiteen gejaagd. Tegen oud-wethouder van Vlissingen is voor het Haagsche hof 8 maanden gevangenisstra' geëischt. Nieuwe uitbreiding van Den Haag. De minister van Waterstaat vliegveld „Texel" openen. zal 26 Juni het 35. H. Exc. de Aartsbisschop heeft vandaag be zoeken gebracht aan de R. K. Jeugdwerkkam pen te Schaarsbergen en De Steeg. O Naar aanleiding van een bericht, volgens het welk Z. H. de Paus voornemens zou zijn Hitier te excommuniceeren, verklaart men in welinge lichte religieuze kringen, dat dit gerucht waar schijnlijk door onbevoegden verspreid is. De be trekkingen tusschen Duitschland en den H. Stoel blijven geheel binnen het diplomatieke kader. Verder bevestigt men nogmaals, dat het Vaticaan geen initiatief wil nemen, dat zou kunnen worden gebruikt als een voorwend sel voor opzegging van het Concordaat of verbreking der diplomatieke betrekkingen. BERLIJN, 22 Juni (D.N.B.)Minister Goebbels heeft in het Olympische Stadion te Berlijn, ter gelegenheid van een heiden- sche zonnewendefeestelijkheid, een rede- voëring uitgesproken. Hy zeide o.m., dat In deze plechtigheid een oud gebruik weer opleeft. Het is geen heidensch gebruik, want het nationaal-socialisme heeft niet de eerzucht door soortgelijke plechtigheden een nieuwen godsdienst te stichten. Kerken zijn er in Duitschland al genoeg, misschien wel te veel. Wel wil men het volk leeren eerbied te hebben voor zijn ver leden. Wat het standpuri van het nationaal-socia lisme tegenover de kerken betreft, verklaarde Goebbels o.m.: „Wij willen geen twist met de kerken. Wij willen ze slechts beperken tot haar eigen gebied. Niemand belet den predikanten Gods woord te prediken, maar het natiónaal- socialistische ryk zal niet toelaten, dat de poli tieke geestelijkheid in Duitschland het buiten land als handlanger oproept om tweespalt in ons volk te brengen." Voorts sprak Goebbels over het gebeurde met de „Leipzig". Duitschland heeft in dezen den wettigen weg bewandeld en verwacht thans ook, dat de niet-inmengingscommissie zich er niet toe bepaalt een subcommissie te benoemen, welke zal moeten nagaan of er wel iets gebeurd is. Men moet de roode provocaties afweren. Het Duitschland van heden is een wereld macht en wil ook als zoodanig behandeld wor den. Het wenscht niets liever dan den vrede en dien dient men het beste door de verstoorders van den vrede tot de orde te roenen CAIRO, 22 Juni (Stefan) Ab-el-Salam, de oudste man ter wereld, is te Kaïro tot 100 piaster boete veroordeeld, wegens schending der irrigatiebepalingen. De 153-jarige weigerde evenwel deze boete te betalen en gaf er de voorkeur aan tien dagen dwangarbeid te verrich ten bij den aanleg van landwegen. Nadat hij zijn overtreding had geboet door acht uur per dag in de brandende zon te werken, verklaarde hy tegenover journalisten, dat de tien dagen ongewoon werk hem veel goed had den gedaan. Radicaal verdelgt ze absoluut. Onder geheimhouding en schriftel. garantie ZUIVERINGSONDERNEMING RADICAAL Cronjéstraat 135 - Telefoon 11657 bo Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: Vorige stand: 760.5 760.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1